44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

זיכרון בפועל

גדז`יה יסטם ?

אני חושב שהייתי בן ארבע כששמעתי לראשונה על השואה. לא יכולתי להיות בן יותר מארבע, כי זה בטוח היה בסלון של הדירה הקטנה שלנו בכיכר צפניה, ואנחנו יצאנו מהדירה הזו בשנת חיי החמישית. אני זוכר, שאחותי היפה סיפרה לי שהייתה מלחמה, והגרמנים הרגו הרבה יהודים. נדמה לי שזה היה בשביל להסביר לי מה זה "יום השואה", ומדוע לא משדרים היום את התכנית לילדים ברדיו. אני זוכר, שדמיינתי את השואה בתור קטטה בשוק של אשקלון. אנחנו נוסעים לשם באוטו הקטן שלנו, ובסיבוב אנחנו רואים חבורה של לובשי מדים מתגודדים סביב יהודי אחד, הורגים אותו במכות. ילדים מדמיינים דברים במושגים שהם מכירים. גם מבוגרים, בעצם.

גם כיום אני מתנהל בעולם עם פחד מאד ראשוני ובסיסי מבריונים, שיתפסו אותי לבדי ויפוצצו אותי במכות. חבורת בריונים, שתהיה גדולה מספיק כדי להקיף אותי ולמנוע ממני לברוח. ולא שאני רץ כל כך מהר, להיפך. תאי הגזים והמשרפות לא מפחידים אותי כל כך. אני יודע שהם כבר לא פועלים. אני גם יודע שאני הולך להיות שם עם קבוצה של כמה עשרות אנשים נפלאים, שלא יניחו לאף אחד לגעת בי. אבל מה על הדרך מנמל התעופה של קראקוב ועד המלון באושבייצ`ים? את הדרך הזו אני עושה לבד עם סילביה. טוב שאני לא נראה יהודי.

פיצקי סיפר, שהיו מקומות שבהם אמרו לקבוצה שלהם בפולין לא לזוז לשום מקום בלי המאבטחים הפולנים, שהם קראו להם ה"סטפנים". פיצקי אומר שהם היו עלא כיפאק, הסטפנים. נהיו סחבקים שלהם. הוא אומר שהם לא נתקלו שם באנטישמיות, חוץ מאשר פעם אחת. היה להם ערב חופשי, והם ירדו לחנות של אביזרי רוק כבד במרתף של איזשהו בניין. כשהזבן גלוח הראש הפנה את הראש לעבר המדפים שמאחוריו, הם ראו צלב קרס מקועקע על הגולגולת שלו. אם זיהה שהם ישראלים, לא אמר דבר.

גם אמרו להם לא להשתמש במלים "נאצים" ו"אנטישמים", גם כשהם מדברים עברית, כי אלה מלים בינלאומיות, והפולנים מבינים ונעלבים. אז הם החליטו, שבכל פעם שהם ירצו להגיד "אנטישמים" הם יגידו "משמידנים", ובמקום "נאצים" הם יגידו "מכחידנים". פיצקי סיפר את זה בקטע של צחוקים. כאילו, מה לא נעשה בשביל לא להעליב את הפולנים הרגישים.

אהובה פוחדת, שאני אחזור משם עם שריטה בשכל. שאני אחזור משם מסובב. אני פוחד, שאחזור משם בדיוק כמו שאני נוסע לשם. שלא אחוש דבר מבעד לכל שכבות ההגנה שבניתי במשך השנים.

איך דקלמנו משלונסקי בטקס יום השואה של כיתה ו` ?

"ומאום לא אלמד גם הפעם".

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

* גדז`יה יסטם = היכן אני נמצא

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל שושן פרא אלא אם צויין אחרת