11
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג (הרשמי) של נתאי

התקבלתי לאוניברסיטה... (הסבר בפנים)

יש לי חדשות טובות - התקבלתי לחוג לפיזיקה באוניברסיטה העברית.
 
ברשומה הזאת, חשבתי קצת לשתף אתכם בהתלבטויות שלי מה ללמוד ולמה בסוף בחרתי רק פיזיקה (שנה הבאה אני הולך ללמוד במסלול שנקרא "פיזיקה חד-חוגי מורחב").
 
אז לפני הכל, למי שלא ממש מכיר אותי אני אסביר שעד לא מזמן מה שרציתי ללמוד הוא מסלול שנקרא פיזיקה-פילוסופיה לעשות תואר ראשון בשני המקצועות הללו היות והם המקצועות האוהבים עלי גם בחיים (מי שרוצה לקרוא עוד טיפה על איך נחשפתי אליהם מוזמן בשמחה).
אני רוצה להתחיל בהסבר מה גרם לי להוריד את הפילוסופיה:
 
הסיבה שבגללה פילוסופיה ירדה כביכול ורק פיזיקה נשארה, היא שני אנשים שמאוד מבינים:
1. ראש החוג לפיזיקה באוניברסיטה העברית, פרופ` ביל גלברסון. ביום הפתוח שהיה באוניברסיטה, הוא הסביר לנו על החוג. אחרי ההרצאה המרתקת שהוא נתן (על החוג עצמו, מה שעוד יותר גרם לי לרצות ללמוד פיזיקה) לנו הוא הסביר שמי שרוצה להמשיך לעשות תואר שני בפיזיקה, חייב לעשות תואר ראשון מלא (כלומר, חד-חוגי מורחב) בפיזיקה. אחרי ההרצאה קצת חשבתי על זה ואמרתי לעצמי שיש סיכוי לא קטן שאני אבחר במסלול הזה, לכן כדאי לי ככל הנראה לוותר על פילוסופיה. (אחרת הייתי צריך לעשות עוד שנה של השלמות).
 
2. אמנון כרמל. מי שקצת קורא בבלוג שלי רואה שאני לא מעט מזכיר את אמנון פה. היות ואמנון הוא באמת אדם חכם ביותר (והייתי אומר אפילו - גאון) עם ידע עצום, החלטתי שאולי כדאי להתייעץ איתו לגבי הלימודים (אבל האמת שזה התחיל בכלל בגלל שאלה אחרת). הוא אמר לי שפילוסופיה לא תעזור לי במחקר מדעי אלא רק "תפריע לי" ושכדאי לי ללמוד אותה, אבל לא במסגרת התואר. כמה שהיה לי קשה לקבל את זה, אמרתי לעצמי שאולי כדאי לי להקשיב לו, כי אחרי הכל מדובר בבנאדם שיודע על מה הוא מדבר והיות ויש לו תואר שני בפילוסופיה הוא כנראה לא אומר את זה סתם והוא לא סתם היה רוצה למנוע ממני לעשות תואר בפילוסופיה.
אמרתי לעצמי שגם בלי קשר לזה זה טוב מאוד מה שהוא עושה - מרעיד לי את היסודות. עד אז הייתי בטוח שמה שאני אלך ללמוד בכל מחיר זה פילוסופיה (היות ואני כל-כך אוהב את זה), אבל הוא הצליח "להרעיד לי את יסודות האמונה", וברגע שדבר כזה קורה ישנן שתי אפשרויות - אחת: האמונה שלך מתחזקת ואתה מאמין יותר חזק. השניה: אתה משנה את הגישה שלך. אולי כי אתה מבין כי הדרך שלך היא לא ממש שרצית או בגלל כל סיבה אחרת.
בכל אופן, מה שקרה זה בעצם בין הראשון לשני (כי אמנון המליץ לי גם לא ללמוד פיזיקה, ככה שהיה מין שילוב של השניים).
 
עכשיו אני אספר בקצרה על מה גרם לי לרדת מפילוסופיה
חשוב לי לציין שאני רואה את הפילוסופיה כדבר עליון, אולי אפילו יותר מפיזיקה והגעתי למסקנה שאולי באמת כדאי להשאיר את התחום הזה מחוץ ללימודים (לפחות בתואר הראשון, או לפחות בשנה א`) ולהתרכז במדעים.
 
אני האמת רואה גם את הפיזיקה כפילוסופיה. כלומר, אני מרגיש שהשנה אני הולך להתחיל ללמוד את הפילוסופיה של הטבע.
די מזמן רציתי לפרסם כאן בבלוג רשומה שבה אני רציתי להסביר כיצד אני רואה מה זאת פילוסופיה. אני לא אכתוב את כל ההגדרות שרציתי אלא רק הגדרה אחת לבינתיים.
אחת מהתשובות לשאלה "מה תפקידה של הפילוסופיה?" היא בעיני: פילוסופיה היא הבסיס להכל ומה שמעבר. הנה סרטוט קטן שערכתי בוורד שמסביר את הרעיון:
 

 
ככה שבעצם הפילוסופיה היא הבסיס להכל והיא גם מה שנמצא קדימה להכל.
מה שיוצא מזה שזה אני בעצם מרגיש שאני הולך ללמוד משהו שמצד אחד יהווה עבורי בסיס לפילוסופיה ומצד שני יהווה עבורי משהו מתקדם לכל הבסיס שלמדתי.
 
אני רואה גם את הפילוסופיה כמעין כלי שעוזר לנו עם הידע.
ניתן לראות את הפילוסופיה כמעין כלי כזה. אנחנו נולדים לתוך עולם מלא בידע, עולם עם המון המון ידע (שהיה קיים מאז שהוא נברא) והפילוסופיה עוזרת לנו לחקור אותו ולסדר אותו.
ניתן לדמות את זה באופן הבא: אנחנו נולדים לתוך סבך גדול ועצום. אנחנו רוצים להתקדם קדימה ולגלות מה יש בהמשך (סקרנות היא אחת התכונות הכי יפות שיש לנו בעיני) והפילוסופיה היא הכלי שעוזר לנו להתקדם בסבך קדימה, היא עוזרת לנו להבין איך אנחנו מתקדמים, למשל.
כמובן, ישנן עוד הרבה פנים לפילוסופיה וזה רק פן אחד.
 
קצת קשה לי להסביר כיצד אני רואה את זה, אבל בכל אופן אני אנסה לתת איזה הסבר. אני חושב שהפילוסופיה והפיזיקה לא רק שהן תואמות אחת את השניה, הן גם משלימות אחת השניה.
בשביל להבין את זה יותר טוב אני אתן דוגמא: פעם אחת, באחד משיעורי פיזיקה, ניגשתי למורה שלנו אלכס ואמרתי לו שמה שמדהים אותי בפיזיקה זה שהיא עוסקת בכל הטווחים הקיימים ביקום - החל מהאטומים הקטנים ועד ליקום העצום.
אחרי זה קצת חשבתי על זה והגעתי למסקנה שאפשר לומר שהפילוסופיה עוסקת במה שמעבר לטווחים הללו (בטווחים הקטנים מ-0 וגדולים מאינסוף).
אפילו פעם אחת ראיתי איך שני הדברים הללו "מסתדרים" - הפיזיקה (שהיא בעצם מעין מבוא למדעי הטבע) חוקרת את כל הדברים המוחשיים ביקום והפילוסופיה חוקרת את מה שאיננו מוחשי, את מה שמופשט. ככה שבעצם גם הפילוסופיה וגם הפיזיקה חוקרות את העולם - כל אחת חוקרת פן אחר שלו.
ככה שבעצם שני המקצועות הללו חוקרים את העולם משני כיוונים שונים שמצד אחד מנוגדים זה לזה ומצד שני - משלימים זה את זה.
 
מה שמעניין פה ומדהים זה שהפילוסופיה ממלאת תפקיד כפול - היא גם זו שעוזרת לנו עם הידע, זו שעוזרת לנו לחקור ולגלות דברים חדשים וגם תחום מחקר בפני עצמו, כלומר, גם חקר של משהו.
לכן אני רואה את הפילוסופיה כדבר עליון. אני מרגיש שהיא בעצם הכל וכל דבר ניתן לקשר אותו לפילוסופיה.
האמת, הייתה עוד רשומה שרציתי לפרסם ולא יצא לי לפרסם אותה, ובה רציתי לדבר על כמה אירוניות מעניינות שיש לפילוסופיה. אחת מהן היא שאחת השאלות הפילוסופיות הקשות היא - מהי פילוסופיה?. כלומר, חלק מהפילוסופיה זה בעצם השאלה מה היא ומה תפקידה. זה רק מראה בעיני כמה התחום הזה מורכב ורב-גווני.
עוד אירוניה היא (לעניות דעתי) נמצאת בתוך אסכולה שנקראת פרגמטיזם. האסכולה הזאת אומרת משהו כזה: דבר טוב הוא דבר פרקטי, דבר שניתן ליישם אותו.
ניתן לראות את זה כך - אחת השאלות הקשות היא "איך ניתן להבדיל בין טוב לרע?" או "מהו דבר רע ומהו דבר טוב?". ישנם לא מעט אסכולות שהציעו דרכים לבחון את מה ניתן לקטלג כ"רע" ואת מה ניתן לקטלג כ"טוב". הפרגמטיזם אומר את הדבר הבא: אם דבר כלשהו (רעיון, דעה וכו`...) ניתן לביצוע או למימוש - הוא טוב. אחרת - הוא רע.
המעניין שאת האסכולה הזאת, או את הזרם הזה התחילו שני מרצים לפילוסופיה שטענו שהפילוסופיה היא דבר לא פרקטי. האחד פוטר והשני פשוט החילף מקצוע והפך להיות מרצה לאנגלית (שניהם היו אמריקאים).
האמת, אפילו בתור אחד שמאוד אוהב פילוסופיה ורואה בה דבר עליון, אני יכול להסכים עם הטענה הזאת באיזשהו אופן.
הפילוסופיה היא גם כן סוג של "ריק", אם ניתן לקורא לזה ככה, היא כשלעצמה ריקה מתוכן, אבל אם משלבים אותה עם עוד תחום אחר - היא עושה רק פלאים.
דוגמא לכך, שאולי היא לא ממש טובה, היא מעלית. נדמיין לרגע מצב שבו כל תחום ותחום מנסה לשאוף למעלה. המעלית עצמה, אם היא עולה, היא בעצם לא מעלה אף תחום. אבל ברגע שנכניס אליה תחום אחד או יותר - הוא יטוס מעלה מעלה. ככה אני רואה את הפילוסופיה, כמו מעין מעלית שמעלה אותנו מעלה מעלה.
חשוב לי לציין שאני לא רואה אותה רק ככזאת, כלומר, זהו פן אחד שלה (של הפילוסופיה) מתוך רבים.
אני רואה חשיבות אדירה בללמוד פילוסופיה. בגלל כמה סיבות, אחת מהן היא שאם נמשיך את אותו משל מקודם, אז לימוד פילוסופיה זה בעצם ללמוד איך לחזק את המעלית ואיך לייעל אותה וכו`. לכן יש לכך חשיבות אדירה ועצומה!
 
 סקרנות היא עצם העניין 
בספרו של סיימון סינג "המפץ הגדול" מסופר על כך שגלילאו האמין שהסקרנות היא מתנה שקיבלנו אנו, בני האדם מאלוהים (עמ` 296).
אני מאוד מסכים עם זה. אני מגדיר את עצמי כאדם סקרן ורואה איך הסקרנות היא פשוט מתנה, היא דבר כל-כך נפלא. הסקרנות היא זו שגרמה לי לרצות ללמוד את שתי המקצועות הללו ואני מאמין כי הם תעזור לי בהם מאוד.
אבל אני האמת, הייתי מגדיר את הסקרנות כפוטנציאל, כאשר שני התחומים הללו עוזרים לממש אותו. בעיקר תחום הפילוסופיה, כי כמו שהסברתי קודם לכן, הפילוסופיה עוזרת לנו גם לארגן את הידע וגם להתקדם בו (כלומר, ללמוד עוד) כל הזמן.
אני חושב ששני מקצועות אלו (וכמובן שיש עוד כמה שלא אציין כאן) הם מקצועות אדיאלים עבור אנשים סקרנים. המדע הושפע לא מעט מסקרנות של כל מיני אנשים.
 
כיצד העולם עובד? 
אני נכנס לאוניברסיטה עם שאלה אחת שמאוד מאוד מסקרנת אותי -
כיצד העולם עובד?
אני מתאר לעצמי שאני לא אבין זאת על ההתחלה, אבל אני מקווה להבין זאת בהמשך הדרך...
העולם שלנו הוא דבר מרתק ביותר, והדרך שבה הוא עובד, החוקים שעל-פיהם הוא פועל פשוט מסקרנים אותי בצורה בלתי רגילה.
אולי זה המקום לציין שגם הכוכבים (בעיקר) וגם המספרים הם שניים מן הדברים שמאוד מרתקים אותי.
אני אומנם מתחיל בפיזיקה, אבל אולי השאלה הזאת תוביל אותי למקומות אחרים או קצת שונים. אין לדעת.
 
לסיום -
האם בכל מקרה אני אפספס משהו?
החלטתי לסיים בשאלה הזאת, כי באיזשהו אופן אני מרגיש די פיספוס שלא הלכתי ללמוד פילוסופיה. כלומר, אני מתאר לעצמי מה היה קורה אילו כן הייתי לומד.
אבל מצד שני, כמו שאמנון כרמל אמר לי, יכול מאוד להיות שהייתי גם מצטער על כך שעשיתי בזה תואר. את זה אני לא יכול לדעת.
כפי שהסברתי קצת למעלה, אני אומנם מתחיל בפיזיקה, אבל אי אפשר לדעת היכן אסיים את לימודי (כשאני אומר "לימודי" אני לאו דווקא מתכוון לתואר הראשון, הרי יכול להיות שאני אסיים את התואר הראשון בפיזיקה ואז אחליט על לימודים בכיוון שונה). 
בשורה התחתונה אני שמח, כי אני מאמין שלהתחיל בפיזיקה זה דבר מעולה. אני חושב שלהתחיל לחקור את העולם בפיזיקה זאת התחלה מצוינת (גם בפילוסופיה כמובן).
אגב, אני מאחל לעצמי שתמיד אני ארגיש איזה "פיספוס" קטן, מכיוון שזה יראה לי שתמיד יש עוד מה ללמוד ותמיד יש לי לאן לשאוף.
 
 
ודבר אחרון, ישנה רשומה שפירסמתי בקשר לשאילת שאלות שיכולה מאוד להתאים לרשומה הזאת וללמד קצת על האמונה שלי והדרך שלי -
http://www.tapuz.co.il/Blog/ViewEntry.asp?EntryId=1103545
 
 
 
שתהיה לכולכם שנה טובה, עם המון הצלחה ודברים טובים,
ותמיד תזכרו שאם יש לכם לאן לשאוף - מצבכם טוב ביותר!

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

ארכיון פוסטים
נקה
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ny22 אלא אם צויין אחרת