22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

המסע לעמק החלומות

ההזמנות שלי


שיאן וחיילי הטרקטות

 
 
מגדל הפעמון
מגדל הפעמון הוא בניין ענק במרכז שיאן, אליו נכנסים דרך מעבר תחתי המצוי בחלקו הצפוני. המגדל המקורי נבנה בסוף המאה ה-14, אך שב ונבנה במיקומו הנוכחי ב- 1739, בתקופת שושלת צ`ינג. פעמון ברזל במגדל שימש לציון הזמן מידי יום, ומכאן שמו. ניתן לעלות אל שלוש קומותיו אשר מציגות יצירות אומנות שונות ואף ניתן, תמורת סכום סמלי, להכות בפעמון ולהודיע לעיר כי הנה אתם באים
 
 
 
פגודת אווז הבר הגדול
ניצבת במקום בו שכן בעבר מקדש החסד האימהי הגדול, בדרום שיאן. המקדש נבנה ב- 648 לספירה על ידי הקיסר גאו דזונג, השלישי בשושלת טאנג, כשהיה עדיין יורש העצר לזכר אמו המנוחה. המבנים הנמצאים היום הם משושלת צ`ינג. הפגודה המקורית נבנתה ב- 652 והייתה בת חמש קומות בלבד, אך היא חודשה, שופצה וזכתה לתוספות בנייה פעמים מספר. במקורה נבנתה לשמש משכן לכתבים בודהיסטים שהובאו מ
הודו בידי הנזיר הנודד שואן דזאנג. לאחר שהביאם, החל שואן לתרגמם ל- 1335 כרכים בסינית. מבנה העץ והלבנים המרשים שצורתו צורת מבצר מתנשא לגובה של 64 מטר, ניתן לטפס אל על וליהנות מהנוף היפיפה הנשקף מחלונותיו.
 
 
 
 
 
 
 
 
קבר צ`ין שיחואנג די וחיילי הטראקוטה

קבר הקיסר וחיילי הטראקוטה השומרים עליו היא הסיבה המרכזית (וכנראה גם היחידה) לבקר בשיאן. תולדות שיאן קשורות בקיסר הראשון של סין המאוחדת באופן בלתי ניתן להפרדה. במאה השלישית לפנה"ס הייתה סין מפוצלת לחמש מדינות עצמאיות שלחמו זו בזו. בשנת 246, בגיל 13 עלה יינג דז`נג על כס המלוכה של מדינת צ`ין והוכתר בתואר שי-חואנג שפירושו הקיסר הראשון. בזו אחר זו הובסו שאר המדינות על ידי צ`ין, עד שהאחרונה שבהן נפלה ב- 222. הקיסר איחד את סין וקבע מטבע ושיטת כתיבה אחידה. הוא גם היה רודן אכזר ששרף ספרים. בימיו האחרונים נהג בסודיות מוחלטת ובחשדנות, הוא חשש מהתנקשות בחייו וחיפש שיקויים לחיי נצח. שלטונו הרודני נמשך עד למותו ב- 201 לפנה"ס. בנו החזיק מעמד ארבע שנים עד שהודח בהתקוממות שהניחה את היסודות לשושלת האן. 

בניית מקום קבורתו החלה כבר שעלה לכס המלוכה, אולם לאחר שכבש את שאר המדינות המשיכה הבנייה בקצב חסר תקדים. קברו מכוסה בתל עפר עצום שלא נחפר. היסטוריונים שחיו בתקופתו דיווחו, כי הקבר מכיל ארמונות וביתנים מלאים מרגליות ואוצרות אחרים, ומצויד בקשתות ירייה הקבועות במסגרת מיוחדת היורות אוטומטית במסיגי גבול. התקרה צופתה בפנינים בדמות השמש, הירח והכוכבים. אווזי פרא וברווזי בר יצוקים כסף וזהב סודרו על הרצפה, ואבנים יקרות לוטשו בצורת אצטרובלים. קירות הקבר צופו בריקועי ארד, כהגנה מפני מים. כספית הוחדרה פנימה במשאבות כדי ליצור אשליה של נהרות זורמים ואוקיינוסים גועשים. על פי השמועה הוכרחו האומנים ומשרתות הארמון חסרות הילדים להישאר בקבר בתום טקסי הקבורה ולהיקבר חיים יחד עם סודות הארמון התת קרקעי.

אשר לגודלו של אתר הקבורה כולו קובע סופר משושלת מינג, כי לקודש הקודשים של המוזולאום היו ארבעה שערים, היקפו היה 2.5 ק"מ והיקף הקיר החיצוני 6ק"מ. מחקרים מודרנים על האתר מלמדים, כי הוא אכן מתחלק למקדש פנימי ולעיר חיצונית וכי מידות הקירות הפנימי והחיצוני תואמות בקירוב רב את המידות שנמסרו על ידי הסופר של שושלת מינג. חלקו הדרומי של המכלול מצוין באמצעות תל גדול של אדמה דחוסה, מתחתיו קבור הקיסר. גובה התל 40 מטר ומידת בסיסו 480 על 550 מטר. ביום הוא נטוע עצים ומוקף שדות מעובדים.

עד היכן בדיוק משתרע אתר הקבורה הוא עניין לניחוש. ב- 1974 חשפו איכרים שעסקו בחפירת באר במרחק של 1500 מטר ממזרח לקבר, את אחד האתרים הארכיאולוגים הגדולים בעולם. בחשיפת הקבר התת קרקעי, שעשוי עפר ועץ, נתגלו אלפי חיילי טראקוטה בגודל טבעי על סוסיהם, ערוכים במבנה קרבי, צבא שלם המוכן ללוות את הקיסר אל חיי הנצח. ב- 1976 נתגלו שני קברים נוספים בסמוך לראשון, אך אלה מולאו מחדש בעפר לאחר חשיפתם. הבור הראשון, הגדול בין השלושה, כוסה בגג והפך לביתן תצוגות ענק. אורכו של הקבר התת קרקעי (מזרח-מערב) 210 מטר ורוחבו 60 מטר. עומקו נע בין חמישה לשבעה מטרים. במעברים שנוצרו בדרך זו סודרו חיילי הטראקוטה על רצפת לבנים אפורות. עמודים וקורת תמכו בעבר בגג. 

6000 לוחמי החרס וסוסים ניצבים כשפניהם מזרח, במערך קרבי שצורתו מלבן. נראה, כי חיל החלוץ מורכב משלוש שורות של 210 נושאי קשתות. סמוך מאחוריהם ניצב הכוח העיקרי, המורכב מחיילים חמושים בחניתות, בגרזנים ובכלי נשק אחרים, מלווים ב- 35 מרכבות רתומות לסוסים. לכל דמות תווי פנים והבעה משלה. הפרשים לבושים גלימות עליוניות צמודות שרוולים, מעילים קצרים של שריון קשקשים וכובעים עמידים בפני הרוח. תנוחת הקשתים, גופם וגפיהם תואמת במדויק את ההנחיות בספר עתיק על אומנויות הלחימה. רבים מהפסלים נשאו במקורם כלי נשק אמיתיים ורובם נמשחו בארס רעיל. איכרים ראשונים וסקרנים מתו כתוצאה ממגע עם הלהב המורעל. במערך כולו זוהו כ- 10,000 כלי נשק. הקבר השני שנתגלה ב- 1976 הכיל 1000 פסלים. הקבר השלישי הכיל רק 68 חיילים ומרכבת מלחמה אחת ונראה ששימש כעמדת פיקוד לחיילים שבקברים האחרים. על פי ההשערה מייצגים החיילים את הצבא האמור להגן על אתר הקבורה. תגליות אלה ודאי שאינן אלא קצה הקרחון, וחשיפת האתר במלאו עלולה להימשך עוד זמן רב.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מופע שראינו בעיר
 
 
 
 
 
 
 
 
קניון
 
 
 
הרובע המוסלמי
 
 
 
 
את הבודהה השמן הזה ניתקלים בו
בכל מקום בסין
כבר חששתי שהוא עוקב אחריי
כדי לבדוק מי שמן ונמוך יותר
אני או הוא
 
עוד אביא רשומה עם כל התמונות שלו היכן שראינו אותו
 
 
 
בקיצר
מדהים
מדינה נפלאה ויפה
אין מילים
ואין סוף לתמונות

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

ארכיון פוסטים
נקה
קוד חופשי

הבלוג של הלב מזהב

קוד חופשי
הומלץ על ידי ה-בלוג
קוד חופשי
ההזמנות שלי

ארכיון פוסטים
נקה
קוד חופשי

הבלוג של הלב מזהב

קוד חופשי
הומלץ על ידי ה-בלוג
קוד חופשי
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל הלב מזהב אלא אם צויין אחרת