00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אלהים! מה לעשות?

להחזיק את החלל

בראשית ברא אלהים את השמים ואת הארץ. חשבתם פעם מה זה בעצם לברוא? מה ההבדל בין בריאה ליצירה? האם בריאה זה באמת יש מאין? ואיך כל זה קשור למילה בר שפירושה בפנים או טבעי, או איך זה קשור לבריאות?

 על-פי הקבלה העולם נוצר מהחלל – מהאין. הבריאה זה מלשון בור. ה` הסתלק והשאיר חלל, והעולם נוצר מחלל זה. מכאן שהיצירה המשמעותית והאמיתית ביותר באה דווקא מתוך החלל, ולא מתוך שינוי צורה או זרימה ממקור חיצוני.

 נראה לי שבחיים שלנו אנחנו כל הזמן עסוקים במילוי חללים. אומרים שהרצון מקורו בחוסר. אין רצון ללא חוסר, כך שכל הרצונות שלנו נובעים מחלל מסויים. הבעיה שלנו היא שאנו ממלאים את החלל הזה כל הזמן במילויים שלא ממש מתאימים לחלל, והמילוי הוא זמני, לא מפרה, וסותם את האפשרות למילוי של הדבר הנכון. אוסיף ואומר, שזה אף סותם את התודעה שלנו מלזהות מה באמת חסר לנו – מה הוא בעצם הרצון האמיתי שלנו.

  פעם אחת לאחר ארוחת ערב שבת, אח שלי ביקש שהוציא לו דיאט קולה מהמקרר. אמרתי שלא שינסה להחזיק את החלל ולזהות מה הוא באמת רוצה. הוא התעצבן ואמר לי להפסיק עם השטויות ושאוציא לו כבר את הדיאט קולה. ביקשתי ממנו שבכל זאת נעשה ניסוי, ובמשך דקה אחת הוא יחזיק את החלל שיש לו בבטן וישאל את עצמו האם זה באמת מה שהוא רוצה. הוא הסכים, ולאחר מכן שאלתי אותו אולי הוא בעצם רוצה קפה, או תה, או אולי ספרייט וכך המשכתי עד שהגעתי למיץ תפוזים, ואז הוא קפץ ואמר: זה מה שאני רוצה! מיץ תפוזים! מה אני בכלל צריך את הרעל הזה של הדיאט קולה.

  דוגמא זו היתה מתחום התזונה, אבל אפשר להשליך את העקרון הזה לכל תחומי החיים. חזרתי הערב הביתה מהעבודה, והיו לי כל מיני משימות שהיו לי אי שם בראש, ונדחקו לי עמוק בסוף התודעה. העייפות ותנאים נוספים יצרו חלל שדרש מילויים מיידים. זה התחיל בקפה והמשיך בחיפוש כל מיני "גירויים חיצוניים" לתודעה שלי, כדי שרק לא אתחיל לחשוב מה אני באמת צריך לעשות. הגירויים הללו בדרך כלל באים לידי ביטוי בבדיקת מיילים במחשב או טלפונים או כל צורה שהיא של פניה אל מקור חיצוני שיתן לי משימות ומשמעות לרגע הזה. הרבה פעמים יש לנו רצון להגיב לגירויים חיצוניים במקום להתבונן פנימה ולהוציא דברים מהפנים אל החוץ. כך הגבתי למיילים, הגבתי לטלפונים, הגבתי לכל מיני שטויות בפייסבוק ושקעתי בדיונים אין סופיים עם כל מיני בעלי תשובה בפורום של ברסלבים, וכך הגבתי והגבתי, עד שלבסוף כבר לא נשאר למה להגיב וכבר הייתי רעב (אני כמובן מקצין ומגזים בשביל הסיפור, כי היו גם תגובות לדברים חשובים).

  הנטייה הטבעית היא ללכת לאכול משהו בחוץ. זה נראה כפתרון האידיאלי, וגם היה נראה לי שאין אוכל של ממש בבית, ועמדתי לצאת החוצה, אבל אז החלטתי בכל זאת להשאר בבית ולנסות לעשות ארוחה עם מה שיש.

  הרבה פעמים אין לי סבלנות לעמוד ליד הסיר , גם כאשר הבישול הוא קצר, ואני הולך להתעסק בדברים אחרים בינתיים. יש לי פחד מתמיד מביטול זמן, כמו הפחד של החרדים מביטול תורה (רק שאצלי יש דגש גדול יותר לערך של עשייה). היו לי בראש כל מיני דברים חשובים שרציתי קצת זמן לחשוב עליהם, אבל העדפתי לחכות לזמן האכילה. רציתי מייד לחזור למחשב ולבדוק תגובות בפורום של הברסלבים, ואז נזכרתי בעקרון של להחזיק את החלל. הבנתי שזמן המתנה הוא מן סוג של חלל. לא צריך תמיד למלא אותו.

  נזכרתי בכך שראיתי פעם לפני שנים רבות בטלוויזיה, בתוכנית שלוש ארבע חמש וחצי (למי שזוכר) את צ`ומפי שנשאר לבדו בחדר השינה וכל הזמן קורה למישהו שיהיה איתו, בגלל שהוא מפחד מאיזה שד. לשד הזה קראו שיעמום. התובנה הזו שהשעמום הוא רק סוג של שד דמיוני ואין בו ממש, הופנמה אצלי חזק. תמיד הפריע לי אנשים שאינם מסוגלים לשבת בשירותים בלי איזה ספר או מגזין. גרוע יותר הוא לעשות מקלחת עם רדיו דולק או ללכת לריצה עם ווקמן. במילים אחרות, אנשים עושים הכל רק כדי לא לשמוע את הקול הפנימי שלהם, ואז בסוף הם לא מבינים למה הם לא יכולים להרדם בלילה.

  אני זוכר את היום לקראת סוף שירותי הצבאי שהבנתי שלעשות תורנות שמירה זו זכות גדולה, וטיפש מי שמתחמק ממנה. אף אחד לא אוהב לשמור, בגלל שזה משעמם מאד. גם אני במרבית שירותי הצבאי תמיד העדפתי להמנע מהדבר, גם כאשר השמירה היתה בעצם לשבת בצל, לנשום את האויר הצלול של הרי אפריים, ולהתבונן בנוף המדהים של הבקעה והרי מואב. רק בסוף השירות הבנתי שאני כל כך זקוק לזמן הזה של שקט שאיתו אוכל לעשות לי קצת סדר בראש בענייני החיים. כשהבנתי זאת, כבר קודמתי לתפקיד קצין תורן, ואז כבר לא שמרתי יותר. אבל במילואים האחרונים שעשיתי ביישוב מעון, שבדרום הר חברון, שמרתי כל בוקר מזמן הזריחה עד לצהרי היום, ובכל יום היתה לי חוויה רוחנית עוצמתית יותר. כל ערב הייתי כבר מצפה לשמירה הבאה. החלל הזה, ללא פעולות שגורמות לגירויים חיצוניים הוציא ממני דברים מאד משמעותיים.

  אחזור לזמן הבישול הערב. אז כאמור, החלטתי להחזיק את החלל ולא למלא אותו בפעילות אחרת, שבין כה וכה, לא היה לי גם מספיק זמן לעשות משהו משמעותי (לבשל פסטה זה רק 10 דקות). אז פשוט ישבתי לי בשולחן האוכל והתבוננתי. חוויתי את הרגע ומתוך כך חוויתי גם את ה`. למעשה פיניתי מקום, והבנתי שמה שבאמת היה חסר לי זה חיבור לה`. אותה חוויה הביאה אותי ליישוב הדעת, ולבהירות מה באמת אני צריך לעשות הערב. במקום לחפש תנועה מהחוץ אל הפנים, אולי נכון יותר ליצור תנועה מהפנים אל החוץ. זה מה שאני עושה כעת.

  אז מה הקשר בין בריאה, בור ובריאות? בור זה חלל שנשאר פתוח. החולי בא כאשר אנחנו מאכילים את החלל הזה כל הזמן בג`אנק פוד זמני שרק נותן תחושת שובע אבל לא ממש משביע. המחלה היא גם מלשון חלל, אבל מ` החליפה את הל` הנוספת. מ` אולי מייצגת את המילוי, שכל מטרתו היא רק למלא ואין לו שום משמעות אחרת. ההבראה תבוא רק בכך שנפנה מקום מחדש. נרפה ולא נעשה כלום, הבור יפער שוב, ואז נבין מה אנחנו באמת צריכים ונקבל אותו. אולי נגלה שהדבר הזה כבר נמצא אצלנו, וכבר יש לנו אותו.

  הנביא אומר "יוצר אור ובורא חשך עשה שלום ובורא רע אני ה` עשה כל אלה". דהיינו, הבריאה זה יצירת החושך, ואכן "הארץ היתה תהו ובהו וחשך על פני תהם", אז נוצר האור. בעקרון, החושך הוא העדר אור ואין לו ממש קיום משל עצמו, אבל מצד שני אפשר להאיר רק את העדר האור. אולי זה קשור לכך שהחזקת החלל מביאה אותנו להכרה טובה יותר של המציאות,  הכרה של המהות של החלל. אולי כדי שיהיה שלום אמת, צריך קודם כל להכיר את הרע ולא להסתיר אותו בכל מיני תנאי שלום מזוייפים. כדי שבאמת נאיר את החשך אחת ולתמיד, צריך קודם כל להבין את המהות שלו, להבין שזה העדר אור, ולא יישות בפני עצמה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

סקרים
תוצאות הצבעה חזרה לסקר
3
סקר זה פתוח למשתמשים רשומים בלבד. לכניסה או הרשמה- לחץ כאן
עליך לבחור תשובה
תשובה אחוזי הצבעה
אין מטרה אחת עליונה - .. 12%
אין מטרה רצינית לפעולו.. 2%
להגיע לזהות עם האלהים .. 12%
להיות מאושר 26%
להשיג כמה שיותר כסף 3%
להשתחרר מן הסבל / פשוט.. 8%
למצוא אהבה 7%
לעזור כמה שיותר לזולת 2%
לעזור כמה שיותר למדינה.. 1%
לעשות את רצון האלהים 22%
סה"כ מצביעים0
סקר למשתמשים רשומים בלבד
הצבעת כבר
הצבעת כבר
מבחר הופעות בתקשורת
אשכולות בפורומים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל zachiz אלא אם צויין אחרת