00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג הרשמי של ארקדי גאידמק

גאידמק משיב לגולשים

שלום לכולם!

 

תאמינו או לא, ידעתי מה פירוש "בלוג" רק לפני 24 שעות. כמובן שאני יודע כיצד לדלות מידע מכל מיני סוגים באינטרנט, אך לא היה לי שום מושג מה המשמעות של "בלוג" או שאפילו קיים בכלל דבר כזה.

 

הייתי מופתע מאוד להתבשר שמעל מיליון אנשים כבר קראו את הפרסומים באמצעי התקשורת על הבלוג שלי, אותו פרסמנו באתר "תפוז".

 

ללא ספק, צורת תקשורת זו עם חברי הקהילה שלי, היא עבורי, כאחד שמחפש דרכים להציג את השקפותיו לחלק הארי של הציבור בישראל, אכן נוחה ביותר.

 

לאחר שעיינתי בתגובות השונות שהביעו הקוראים כלפי מילותיי, הייתי רוצה לתת כמה הסברים על האופן בו אני כותב את הטקסטים שלי.

 

שפה היא כלי תקשורת. הידע שיש לי ברוסית וצרפתית הוא מספיק טוב כדי לתקשר ללא שום מחסומים לינגוויסטים. אבל אתם וודאי תסכימו עימי שהרוסית והצרפתית שלי יובנו רק על ידי אלה שלהם אותה רמת ידע בשפות האלה.

 

האנגלית המדוברת ובעלת המבטא שלי היא מוגבלת, אך אני מבין אנגלית בצורה כמעט מושלמת.

 

כאן אני אתבטא בעברית. ראיתי את כל התגובות הרבות. חלק ניכר מבין האנשים טען כי הסיפור שכתבתי נוסח בעברית מתוחכמת ולכן לא ייתכן כי אני כתבתי אותו.  

 

זאת האמת לאמיתה שאני יודע עברית בדיוק כמו עולה חדש שסיים את לימודי האולפן לפני שלושה חודשים.

 

כדי למנוע שמועות סרק, אני אסביר כיצד אני כותב את כל הטקסטים שהם הפרות של היצירה שלי. בדרך כלל, אני מכתיב באנגלית את מה שברצוני להביע לעוזרת האישית היקרה שלי, אלינה. לאחר מכן, הטקסט באנגלית עובר עריכה לאנגלית "מתוקנת" על ידי מתורגמנית המעדיפה להישאר בעילום שם. לאחר מכן אני עובר ומתקן את הטקסט הערוך הזה שוב, כאשר אני בצורה דקדקנית הוגה בכל נקודה ולו הקטנה ביותר. אני מוודא שאני עושה שימוש במילים לאחר שאני שוקל אותן היטב. אני לא רוצה סתם לזרוק מילים באוויר. אני מקדיש מחשבה מלאה לכל מה שאני מבטא על הכתב מאחר ואני יודע שהדבר משקף אותי. אני מנסה לנהוג באחריות ככל שאפשר, בפרט בכל מה שנוגע לדיבור ולכתיבה שלי. ברגע שהטקסט הערוך והסקור הזה באנגלית הושלם, הוא מתורגם לעברית על ידי אותה מתורגמנית.

 


לאחר שנים של דו-שיח ביני לבין הציבור בישראל, הקוראים למדו להעריך את האיכות של העברית שבה היא מתרגמת. מתורגמנית זו, למדה להכיר את המוח שלי, את הנשמה שלי ואת הכוונות שבלב שלי. זה העיקר, משום שאנשים יכולים לקרוא טקסטים שונים באנגלית שבאופן שרירותי תורגמו לעברית בכל מקום.

 

אנו רואים שתוך פרק זמן של 24 שעות בלבד, מעל מיליון אנשים נחשפו לידיעה על הבלוג שפתחתי בתפוז. זה רק מראה שמה שבאמת חשוב היא לא השפה, אלא הביטוי המדוייק של הגישה המנטלית והנשמה. המילים הן האמצעי עימן אפשר לגעת באנשים אחרים דרך המשמעות והתדר שהן מעבירות.

 

כל העניין מזכיר לי סיפור חסידי שהתרחש לפני כמה מאות שנים, בשטטל קטן ברוסיה. פעם אחת, יהודי פשוט בעל ידע מצומצם מאוד בעברית, החליט שהוא יעביר את יום הכיפור בבית הכנסת המרוחק עשרות קילומטרים מהשטטל בה הוא התגורר. לפני שעזב, הוא הלך לבקר את השכנים שלו כדי לראות אם הוא יכול להעניק להם עזרה כלשהיא. הוא גם ביקר אנשים שהיו חולים והביא להם אוכל. לבסוף, לאחר שסיים עניינים אלה, הוא רתם את הסוס לכרכרה ועזב את השטטל שלו מאוחר מעט ממה שתכנן. כאשר הגיע ללב היער, הוא הבחין בשני כוכבים שכבר הופיעו בשמיים וכך הבין שיום כיפור כבר נכנס. לכן הוא נאלץ להישאר במרכז היער ולהעביר שם את יום הכיפור, הרחק מבית הכנסת כפי שתכנן מלכתחילה.

 

הוא היה יהודי פשוט שלא ידע כיצד להתפלל בעברית. כל ידיעותיו בעברית הסתכמו בהכרת אותיות האלף-בית: "אלף, בית, גימל, דלת" וכו`. לכן הוא התחיל לבטא את האותיות והגיש אותן כתפילה לריבון העולמים. אלוהים, אשר שוכן בלב של כל אדם, הבין את הכרתו, את נשמתו ואת הכוונה הטהורה בתוך ליבו, וחיבר מאותן אותיות, תפילה יפה מאין כמוהה, אשר עלתה מעלה הישר אל השמיים.

 

סיפור קצר זה הוא מאוד חשוב – הוא מראה שלא השפה עצמה היא שיוצרת את התקשורת בינינו, אלא דווקא הצורה בה מקבלים אותן וכיצד הן מובנות. הכוונה והתדר אשר בהן נכתבות המילים – אלה מה שבאמת עוברים הלאה לאנשים.

 

כל ה- "אלף, בית, גימל, דלת" הן שלי. מה שאתם מבינים ותופסים מהן תלוי במצב המנטלי שלכם ובנשמה שלכם. המשמעות אותה אתם תופסים היא שלכם. האם אתם מבינים למה אני מתכוון? מעתה והלאה, אנחנו נתקשר באופן הדדי על כל מיני נושאים וה- "אלף, בית, גימל, דלת" תמיד יהיו שלי. מה שאתם תבינו מכך, זה לגמרי תלוי בכם.

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

130 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ארקדי גאידמק10 אלא אם צויין אחרת