00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ALC

פריגו PRGO - תוצאות מעל התחזיות וירידה של 22%- (הסברים לתרחיש יוצא דופן)

לפני יומיים בערך, קראתי כתבה ב-YNET מאת תומר קורנפלד ("כלכליסט"), אשר סיקר וניתח באופן אוהד ביותר את תוצאותיה האחרונות המדווחות של חברת פריגו (PRGO) לבורסה, ואף קבע, כי: "חברת התרופות פריגו עקפה את תחזיות האנליסטים ובגדול", תוך כדי שהוא מתעלם באופן בוטה מהתרסקות שער המניה בדיוק באותה עת בתל-אביב, ולאחר מכן גם בניו-יורק (16%- באותו יום ו- 6%- נוספים למחרת היום בניו-יורק). לאחר קריאת הכתבה הנ"ל החלטתי, שמן הראוי שאכתוב רשומה כאן בבלוג בקשר לאמור בה, ובכלל בקשר לתרחיש יוצא הדופן שארע למנית פריגו (להלן: "הרשומה הקודמת"). לקוראים המעוניינים להרחיב ידיעותיהם בנוגע לפריגו, אציין קישורים לאתרים הבאים: פריגו בבורסה בתל-אביב, פריגו במדריך דן אנד ברדסטריט (מקום 34 בישראל ב-2007), פריגו בויקיפדיה, ובשפה האנגלית: דף הבית של PERRIGO.
 
כאמור ברשומה הקודמת, המשקיעים במנית פריגו, ובמיוחד האזרח הקטן שאולי רכש אותה זה מקרוב, אשר קראו את הכתבה של YNET לעיל, היו יכולים לקבל את הרושם שנהגו בחוכמה רבה כשבחרו להשקיע במנית פריגו, המשתייכת לסקטור התרופות, אשר נחשב כדפנסיבי ובעל סיכון נמוך יחסית לשאר הסקטורים בשוק המניות. כל זאת, במיוחד בעתות משבר, בהן שערי רוב המניות בבורסה עלולים לרדת יותר מאשר מניות סקטור זה, משום שתרופות מהוות מוצר שהביקוש לו הנו קשיח וכמעט איננו מושפע מהמצב הכלכלי במשק. יתכן מאד, כי לקוראי הכתבה הנ"ל לא היה צל של מושג, כי באותו זמן ממש, בו הם קוראים ב-YNET את נפלאות תוצאותיה המדווחות של פריגו, "שעקפו בגדול" את תחזיות האנליסטים, שער המניה יורד בבורסה באופן חד ביותר.
 
הרשומה הקודמת הציגה את הסיפור בעיקר מנקודת המבט הביקורתית כלפי YNET ו-"כלכליסט", שפרסמו את הכתבה האוהדת לעיל לאחר פרסום התוצאות האחרונות של פריגו, מבלי שהתייחסו כלל לירידה החדה בשער המניה. כמו כן, ברשומה הקודמת היתה גם ביקורת מרומזת על כלי תקשורת כלכליים אחרים, שלא ציינו או שלא הסבירו את התרחיש יוצא הדופן בנוגע למנית פריגו, וזאת בניגוד למצופה מכלי תקשורת סביר ומכובד שמסקר את שוק ההון בישראל ובחו"ל.
 
ניסיתי להתייחס ברשומה הקודמת גם לסיבות לירידה חדה זו בשער מנית פריגו, במיוחד בעיתוי הספציפי שבו הציפיה הרגילה של המשקיעים היא לעליות בשער המניה - המועד שבו פורסמו תוצאות טובות יותר מהתחזיות(!).
ברשומה הקודמת לא הגעתי אומנם לכדי למסקנה חד משמעית לסיבה מוחלטת לירידות כה חדות בעיתוי הרלוונטי, אולם ניתנו במסגרתה די והותר רמזים לפתרון התעלומה. מאז העלאת הרשומה הקודמת, פורסמו מספר מאמרים על ידי כלי תקשורת שונים, שניסו להבהיר את העניין, אולם אף לא אחד מהם ציין מפורשות את התשובה המדוייקת והמלאה. כמו כן, בפורומים כלכליים רבים ושונים במרחבי האינטרנט הישראלי, הועלו השערות ורעיונות מסוגים שונים לפתרון העניין. החלטתי אף להזמין את משתתפי הפורומים: "מניות ואופציות מעוף" (הפורום של `דוביד`), וכן "הבורסה ושוק ההון" (שניהם בתפוז), כמו גם את משתתפי הפורומים של "טלנירי", לנסות ולהעלות השערות ופתרונות לתעלומה, ולכתוב את רעיונותיהם בתור תגובות לרשומה הקודמת. 
 
כמו כן, קראתי את כל ההסברים שניתנו במאמרים בכלי התקשורת השונים, מאז פורסמו התוצאות. קראתי גם את הרעיונות שהועלו על ידי משתתפי הפורומים. אומנם היה מי שחזה כיוון כללי לפתרון התעלומה, באופן חלקי, אך לא היה אף אחד שהניח את האצבע באופן מדוייק על הפתרון המלא ורשם אותו בתגובה לרשומה הקודמת, למרות שהמפתח היה מצוי בידי כל מי שקרא את דו"חות החברה או דיווחים של אנליסטים שמסקרים את המניה, והצליח להבין את הרמז שנשתל שם בין השורות.
 
במאמר מוסגר, כמבוא לפתרון התעלומה של פריגו אציין, כי אחת הבעיות העיקריות של אנליסטים, ובמיוחד בישראל, היא זו שהם חוששים לצאת בהודעת מכירה עבור מניה של חברה מסויימת, אפילו אם הם סבורים שאותה מניה נסחרת במחיר שגבוה מערכה הכלכלי האמיתי. לאור זאת, קשה ביותר למשקיעים להסתמך על חוות דעת של אנליסטים, וטוב יעשה כל אחד מהמשקיעים, אם ינתח בעצמו את מצבה הכלכלי ומחיר המניה של החברה בה הנו מעוניין להשקיע. 
 
לגופו של עניין, כבר ברשומה הקודמת ציינתי את תחילת פתרון התעלומה ואת חלקן של הסיבות האפשריות לדעתי לתרחיש יוצא הדופן הנ"ל. להלן אפרט את מכלול הסיבות האפשריות לדעתי, לירידות השער של מנית פריגו, בעיתוי הספציפי של פרסום התוצאות:
 
1. כאמור ברשומה הקודמת, מכפיל הרווח של פריגו בהתייחס לתחזית הרווח עבור שנת 2008, עמד על 23 בערך, בעוד מכפיל הרווח של טבע לשם השוואה, עמד על 18.5 בלבד. כאמור, מדובר במכפיל רווח גבוה יחסית. 
 
2. שער מנית פריגו עלה בשיעור של 100% במהלך השנה האחרונה, בהשוואה לעליה של כ-40% בלבד בשער מנית טבע באותה תקופה.
 
3. התקיימותו של הכלל "קנה בשמועה ומכור בידיעה" בהקשר שבו השמועה על תוצאותיה של פריגו כבר נודעה למשקיעים המחזיקים בכמויות משמעותיות של המניה, אשר ציפו להזדמנות למכור אותה במועד שבו השמועה תהפוך לידיעה - דהיינו - מועד הפרסום הרשמי של התוצאות. זאת במיוחד לאור שתי סיבות חשובות, שמפורטות להלן בסעיפים 6 ו-7, ומהוות למעשה את ה"פתרון לתעלומה".
 
4. התוצאות שפרסמה פריגו לא עקפו את התחזיות באופן כל כך מודגש, כפי שתואר בטעות על ידי רוב כלי התקשורת. הרווח הנקי בקיזוז התאמות היה בדיוק כפי שנחזה, 42 סנט למניה. ההכנסות אכן עלו על התחזיות ב-39%. לעומת זאת, התחזית לרווח העתידי, לא היתה ממש מעל התחזיות, וזאת משום שתקרת התחזית נקבעה ל-1.59 דולר למניה ורק תחתיתה של תחזית הרווח העתידית הועלתה מ-1.5 דולר למניה ל-1.55 דולר למניה.
 
5. כאן המקום לציין, כי איתות אזהרה אפשרי לגבי התרחיש הצפוי, כפי שציין גם אחד ממשתתפי הפורומים של "טלנירי", היה העובדה שבתקופה האחרונה בוצעו מכירות של כמויות משמעותיות של מניות פריגו, על ידי בעלי עניין.
 
 
להלן הסיבות העיקריות לתרחיש פריגו (שלא צויינו ברשומה הקודמת או בתגובות):
 
6. במועד שבו פריגו רכשה את אגיס, הוקצו לעובדים של פריגו בישראל (עובדי אגיס) אופציות לרכישת מניות פריגו, שתאריך פקיעתן הנו ה-17 למאי(!) ההנחה הסבירה של רבים וטובים, הינה שרוב העובדים במקרה כזה, מעדיפים לממש את האופציות שברשותם ולמכור את מניות החברה.
 
7. באותו מועד, 17 למאי, יפרוש מתפקידו מורי ארקין, שמחזיק ב-10.2% ממניות החברה. קיימת הערכה בקרב רבים וטובים, כי פרישתו של מורי ארקין, תשפיע על שיקולי החזקתו במניות החברה, דהיינו, סביר להניח כי ירצה למכור את מניות פריגו שבהחזקתו. (וראו בהקשר זה גם את מכירות בעלי העניין בתקופה האחרונה).
 
 
הנה כי כן, הצירוף והשילוב של מכלול הנסיבות שפורטו לעיל, ובמיוחד של אלו שפורטו בסעיפים 6 ו-7, אשר להפתעתי לא צויינו על ידי מגיב כלשהו לרשומה הקודמת, מצביעים בבירור על הסיכוי להתקיימותו של התרחיש שלכאורה איננו הגיוני, של הירידות החדות והתלולות בשער מנית פריגו, דווקא בעיתוי שלכאורה פחות סביר לכך, מועד פרסום תוצאות החברה שעקפו את התחזיות המוקדמות.
 
יש לציין, כי הסיבות שפורטו לעיל לא הציגו שינוי מהותי פונדמנטלי לגבי החברה או לגבי השוק שבו היא פועלת, העלול לפגוע בפעילותה או בשיעור הרווח הצפוי, אלא שינויי מחיר טכניים הנובעים מהיצע של מניות החברה, שאינם כרוכים באירועים הקשורים לחברה עצמה. לפיכך, באופן תיאורטי, מי שהאמין כי שוויה האמיתי של החברה תאם את שווי השוק שלה, לפני הירידות החדות בשער המניה, לא ירצה לשנות את הפוזיציה שלו אלא אולי אף לחזקה, תוך ניצול ההזדמנות שנוצרה לרכוש את המניה במחיר זול יחסית, כתוצאה מירידת השער הנוכחית. מן הצד השני, מי שסבור ששווי השוק שלה היה גבוה משוויה האמיתי, וכי הירידות שחלו בשער המניה הביאו אותה להיסחר בשוויה הנכון, לא ימצא כמובן כל סיבה לרכוש את המניה במחירה הנוכחי. 
 
לסיום, מעט ביקורת, אשר מתקשרת לדברים שנכתבו בתחילת רשומה זו, לגבי אנליסטים שמסקרים חברות ומפרסמים המלצות רכישה או מכירה של מניות (אך למעשה, במיוחד בישראל, מפרסמים המלצות "רכוש" או "החזק" בלבד).
 
בסוף הרשומה הקודמת, ציינתי רמז לגבי פתרון התעלומה. ההולכים בעקבות רמז זה היו יכולים להגיע להסבר לתרחיש של פריגו, שציינתי לעיל. אותו רמז היה הודעת אי.בי.אי. ביום 4.5.2008. יומיים בלבד לפני הירידות התלולות בעקבות פרסום תוצאות טובות מהתחזיות, יצאה אי.בי.אי. והודיעה לגלובס, כי היא מעלה את מחיר היעד למניה של פריגו, משער של 31 דולר למניה, לשער של 35 דולר למניה. ראוי לציין, כי באותה עת, נסחרה המניה בשער שנע בין 42 ל-43 דולר. אף על פי כן, הקפידה נועה ויסברג, האנליסטית שהודיעה על תחזית אי.בי.אי. - להכריז נחרצות - כי הם נותרו עם אותה המלצה נייטרלית ביחס למנית פריגו. שימו לב לגודל האבסורד - מה לא יעשו האנליסטים, איזה להטוטים סמנטיים הם יכולים ליצור, בנוסף ליכולת המופלאה לדבר בשני קולות סותרים, העיקר שלא לפגוע בקודש הקודשים של אי נתינת המלצת מכירה פשוטה וברורה למניה של חברה שאותה הם מנתחים.  

כמו תמיד, אשמח לשמוע תגובות, דיעות, שאלות, הערות, תיקונים, תוספות והארות.

ALC

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

12 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ALC אלא אם צויין אחרת