00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ALC

פריגו PRGO - רווח והכנסות מעל התחזיות והמניה צוללת ב-16%, עולם הפוך?

אקח הפסקה קלה מהמאבק החברתי למימון סל התרופות, לסיקור עניין אחר הקשור אף הוא בתרופות.
 
משקיעים המחזיקים במנית פריגו (PRGO), אשר נכנסו היום בבוקר לאתר YNET וקראו את הכתבה המחמיאה של תומר קורנפלד ("כלכליסט") שניתח את תוצאותיה האחרונות המדווחות של החברה לבורסה מאתמול, היו יכולים לקבל את הרושם שנהגו בחוכמה רבה כשבחרו להשקיע במנית פריגו.
 
בכתבה הארוכה שלעיל, מציין קורנפלד את העליה המרשימה בהכנסות החברה, וכן את העליה המרשימה ברווחיה, בהשוואה לציפיות ותחזיות האנליסטים:
 
"חברת התרופות פריגו עקפה את תחזיות האנליסטים ובגדול. כך עולה מהדו"חות שפרסמה החברה לרבעון הפיסקלי השלישי של השנה. פריגו רשמה ברבעון הכנסות שיא של 503.7 מיליון דולר, זינוק של 39%, בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. בכך עקפה פריגו את תחזיות האנליסטים שהעריכו שהחברה תציג הכנסות של 451 מיליון דולר בלבד ברבעון..."
 
בהמשך הכתבה, סקירה של תרופות חדשות שהושקו וההשלכות הצפויות:
 
"במהלך הרבעון נהנתה פריגו מהשקת שתי תרופות ענק: האומפרזול וסטריזין. תרופת האומפרזול המיועדת לטיפול בצרבת הושקה בתחילת חודש מרץ. פריגו העריכה ששיווק התרופה יתרום להכנסותיה 150-200 מיליון דולר בשנה. תרופת הסטריזין המיועדת לטיפול באלרגיה היא תרופה גדולה עוד יותר שמכירותיה השנתיות במונחי מקור עמדו על 1.4 מיליארד דולר ששווק על ידי ג`ונסון&ג`ונסון."
 
כמה מלים על הגידול ברווח מעל התחזיות:
 
 "הרווח הנקי המתואם שפריגו מציגה זינק ב-100% ל-44.3 מיליון דולר או 47 סנט למניה, בעוד אנליסטים העריכו שהחברה תציג רווח נקי של 42 סנט למניה."
 
אכן, צויינה הסתייגות מסויימת:
 
 "למרות הגידול בשורת הרווח, הרווח הנקי החשבונאי של החברה היה נמוך יותר והסתכם ב-40 מיליון דולר או 42 סנט למניה. הפער בין הרווח המתואם לרווח הנקי נובע ממחיקות של 4.2 מיליון דולר הקשורות לרכישת חברת שיווק התרופות הבריטית Galpharm בתחילת חודש ינואר תמורת 86 מיליון דולר."
 
ולבסוף, התחזית לעתיד חיובית:
 
 "חברת פריגו שמרה על תחזית הרווח שנתנה לשנת 2008 ברמה של רווח של 1.6 דולר למניה, אולם העלתה את הרף התחתון של התחזיות מ- 1.5 דולר למניה, ל- 1.55 דולר למניה לשנת 2008. חברת פריגו היא חברה דואלית שמניותיה נסחרות גם בבורסת ת"א וגם בנאסד"ק. שווי השוק של החברה עומד על 4 מיליארד דולר."

 אז האם כמשקיע ומחזיק במניות פריגו אני יכול להיות שמח ורגוע?

מסתבר שלא.

"כלכליסט" וקורנפלד אולי עדיין אינם מודעים לכך, אך שווי השוק של פריגו כרגע הנו רק 3.3 מיליארד דולר.

פריגו נסחרה אתמול בת"א בירידה של כ-11% ובהמשך בניו-יורק בירידה של כ-16%  -  לא משהו ש"כלכליסט" או YNET סבורים ששווה להזכיר אותו, ככל הנראה. בידיעה בגלובס לעומת זאת, ציטוט שער המניה מופיע מיידית ליד שמה, וכך ניתן לראות את הירידה החדה בשער, אך גם שם לא ציינה זאת שירה חורש במפורש בגוף הידיעה וברור שלא סיפקה כל הסבר או השערה לסיבות שהביאו לירידה זו.  

בניגוד לגלובס וכלכליסט, בכתבה באתר ביזפורטל, התייחס יוסי כהן במפורש לירידה החדה בשער פריגו ואף ניסה להסביר אותה, באופן יצירתי ומקורי, כאשר אמר שהתוצאות אכן טובות, עקפו את תחזיות וציפיות האנליסטים, החברה העלתה את התחזיות לשנת 2008 כולה, אולם למרות כל זאת, "המשקיעים ציפו ליותר". כיצד המשקיעים יכולים לצפות ליותר מתחזיות האנליסטים? לי אין תשובה לכך.

בדה-מרקר לעומת זאת, לא ראיתי כלל ידיעה ספציפית שהוקדשה רק לפריגו. 

אז מה יכולות להיות הסיבות לכך שלאחר שמתפרסמות תוצאות כל כך חיוביות שמעל לתחזיות המוקדמות של האנליסטים, ירד שער המניה בצורה כל כך תלולה?

הקוראים האמונים על שיטת השקעת הערך הפונדמנטלית, מבית מדרשם של בנימין גרהם ושל וורן באפט, בוודאי יודעים שלמחיר המניה בשוק במועד מסויים לא צריכה להיות משמעות מיוחדת אלא רק לנתונים עצמם. ככל שנתונים אלה נבדקו ונמצאו מדוייקים, הרי שכאשר לא מתרחשים ארועים חיצוניים אשר משנים את תנאי השוק או החברה באופן מיוחד, ניתן לצפות בסבירות די גבוהה שבסופו של דבר, אף אם הדבר יימשך חודשים ארוכים, שער המניה בבורסה יגיע לערכה האמיתי של החברה.

אולם בכל זאת, השאלה הנשאלת בענייננו הינה, האם ניתן היה לצפות את ירידת השער הזו של פריגו או ירידה דומה לה, בנסיבות הקיימות, בהן התוצאות שמפרסמת החברה הן מעל תחזיות וציפיות האנליסטים (או שוות להן)?

קשה לומר שהיה ניתן לצפות את הירידה. פריגו התנהגה כאן באופן הפוך לגמרי ממה שאנו רגילים לראות בדרך כלל לגבי מניות שנסחרות בבורסות בארה"ב. ניתן לראות זאת בבירור לגבי שלושה מקרים ידועים למשל, מהשבועות האחרונים. אם ניקח לדוגמא את נוקיה ואת ג`נרל אלקטריק אשר שערן ירד באופן משמעותי לאחר שפרסמו תוצאות נמוכות מתחזיות האנליסטים, ומן הצד השני, אם ניקח לדוגמא את גוגל אשר שערה עלה לאחר שתוצאותיה האחרונות היו גבוהות מהצפוי. לעומת זאת, במקרה של פריגו שלפנינו, קרה ההפך הגמור.

האם יכול להיות שבפריגו שנסחרת גם בישראל, לא נשמרו הנתונים האלה בסודיות הנדרשת ולכן כבר היו מגולמים במחיר המניה, כך שחל כאן הכלל הידוע של "קנה בשמועה ומכור בידיעה"?  

ואולי יש כאן סיבות נוספות. מי שקרא את דבריו של  אורי הרשקוביץ, אנליסט בקרן ספירה, המתמחה בהשקעות בסקטור הבריאות, לפני כחודשיים בכתבה בדה-מרקר, מאת שרית מנחם, יכול היה לקבל רמז על הצפוי:

אומנם התזה של הרשקוביץ היתה כי:

"ההיסטוריה הכלכלית מלמדת שמגזר הבריאות לא מושפע מהתנודות בכלכלה העולמית, הביקושים בענף הזה קשיחים גם כשהכלכלה מקרטעת. ההוצאה על הבריאות היא ההוצאה האחרונה שאנו מצמצמים בה. כולם רוצים להיות בריאים, גם בעתות מיתון. בנוסף, מי שבאמת משלם על רוב התרופות הן ממשלות וחברות הביטוח הרפואי ולא הצרכן הסופי".

אך כדאי היה לשים לב דווקא להסתייגות של הרשקוביץ (כידוע, אנליסטים אוהבים בדרך כלל לסייג את דבריהם כדי שלא תיווצר טעות בתחזיות):

"כמו במקרה של תקציבי הביטחון, גם תקציבי הבריאות עומדים בפני לחץ של קיצוצים שמשפיעים על עסקי חברות התרופות. כך לדוגמה, בשבוע שעבר הודיעה ועדת סל התרופות בישראל על שינוי שעשתה בהרכב התרופות שייכללו בסל ואשר יקבלו סבסוד ממשלתי. הפסקת המימון הממשלתי לתרופה כלשהי יכולה בהחלט לפגוע בחברה המייצרת אותה.

גם למחירי המניות בענף התרופות יש חשיבות. מניית פריגו, למשל, הכפילה את ערכה בשנה האחרונה וכעת היא נסחרת לפי מכפיל רווח של 23 על הרווח החזוי לה ב-2008. טבע, שעלתה ב-40% בשנה האחרונה, נסחרת לפי מכפיל רווח של 18.5. אלה לא מכפילים נמוכים במיוחד, והם מוסיפים נדבך נוסף של סיכון להשקעה בכל אחת מהן."

יש לציין, כי בכתבה בגליון המודפס של גלובס מה- 4.5.2008, דווח על כך שאי.בי.אי. נייטרליים ביחס לפריגו.

והנה, פריגו צללה אתמול ב-16 אחוז ביום אחד ומכפיל הרווח שלה ירד בהתאם.

כמו תמיד, אשמח לשמוע תגובות, דיעות, שאלות, הערות, תיקונים, תוספות והארות..

עדכון מיום 9.5.08, שעה: 10:25

רשומה חדשה ומעודכנת באותו נושא הועלתה לכאן:

http://www.tapuz.co.il/blog/viewEntry.asp?EntryId=1245738

ALC

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

11 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ALC אלא אם צויין אחרת