00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תמ"א 38 תכנית בנייה,שיפוץ,חיזוק מבנים

חיזוק בניינים מפני רעידות אדמה

חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה

תוכנית המתאר הארצית 38 שמטרתה חיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה (תמ”א 3 8) היא תוכנית מתאר ארצית שמטרתה היא לאפשר חיזוק בניינים ישנים שאינם עומדים בתקן הבטיחות במקרה של רעידת אדמה.

התוכנית מאפשרת לקבל היתרים לתוספות בניה, שייעלו את ערך הבניין, בכפוף לשיפוץ יסודות הבניין והשלד והתאמתם לתקן. התוכנית הוכנה ונערכה החל משנת 2002 על ידי צוות גדול של מתכננים ויועצים, בראשם עמד האדריכל יונה פיטלסון וצוות משרדו. התוכנית אושרה על ידי ממשלת ישראל, ב-14 באפריל 2005.

בישראל קיים תקן לבניה האמור להבטיח יציבות מבנים במקרה של רעידת אדמה. תקן זה נקרא תקן ישראלי 413, והוא התקבל לראשונה בשנה 1975. מרבית המבנים שנבנו בישראל עד שנת 1980 אינם עומדים בדרישות התקן. עלות חיזוק שלדי בניינים והתאמתם לתקן היא גבוהה. מטרתה של תמ”א 38 היא לעודד בעלי בתים לערוך את השיפוץ ולאפשר להם לממן אותו. התמריץ הוא בדמות קבלת היתר לבניה נוספת, ובכלל זה הוספת קומות נוספות לבניין או הרחבת הקומות הקיימות.

באזורים שבהם יש גיאות בשוק הנדל”ן, תמ”א 38 יצרה גל של יזמות בתחום, ובעלי דירות ובתים מקבלים הצעות רבות לשיפוץ במסגרת התמ”א. עם זאת, עד לינואר 2008 רק מבנים בודדים שופצו בפועל במסגרת תמ”א 38.

זכאים להיתרי בניה במסגרת התוכנית בניינים שנבנו לפני שנת 1980, ושנקבע על ידי מהנדס שאינם בנויים על פי תקן ישראלי 413. התמ”א אינה חלה על מבנים הפטורים מתקן 413, ובכלל זה מבנים בני עד שתי קומות בשטח של עד 400 מ”ר ומבנים שאינם מאוישים רוב הזמן, כמו מחסנים. כמו כן התמ”א אינה חלה על מבנים המיועדים להריסה.

זכאים להכלל תמ”א 38 בניינים למגורים ובניינים לשימושים אחרים.

יישום התוכנית כפוף לשיקולי התכנון של ועדות התכנון המחוזיות, על מנת למנוע פגיעה ברווחת התושבים או בחזות העיר. על ועדות אלה לגבש קווים מנחים להחלטותיהן.

לפי התוכנית המקורית, על מנת לבצע שיפוץ כאמור, נדרשת הסכמתם של כל בעלי הזכויות בנכס. בהחלטת הכנסת בדצמבר 2007 נקבע שהרחבת דירות לשם הקמת מרחבים מוגנים מותנית בהסכמת בעלי 60% מהדירות [1]. בהחלטה נוספת מינואר 2008, נקבע ש[2]:

חיזוק בניין במסגרת התמ”א נדרש רוב של 50% מבעלי הדירות;
להרחבת דירה במסגרת התמ”א נדרש רוב של 60% מבעלי הדירות;
להוספת דירות נוספות במסגרת התמ”א נדרשת הסכמת כל בעלי הדירות. עם זאת ישנה אפשרות לפנות למפקח על רישום המקרקעין ולבקש ממנו לאשר את הבניה ברוב של 2/3 מבעלי הדירות בלבד.

לגבי המבנים הזכאים להיות משופצים במסגרת התמ”א, רשאית הוועדה המקומית לתכנון ובניה לאשר את אחת או יותר מהפעולות הבאות:

חיזוק המבנה בלבד; בקשה לחיזוק בלבד, ללא תוספות בנייה, מאושרת אוטומטית.
חיזוק מבנה ותוספת יחידות דירות חדשות, בקומה מפולשת (קומת עמודים), על גג הבניין או באגף חדש, לפי מאפייני המגרש והבניין.
חיזוק המבנה והרחבת יחידות הדיור הקיימות; נדרש שהתוספת תכלול בניין מרחב מוגן דירתי או קומתי.
בבניינים שאינם בנייני מגורים, רשאית הוועדה המקומית לאשר תוספת קומה אחת או הרחבת הקומות הקיימות.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל tama38 אלא אם צויין אחרת