00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

מנגנון הדלת המסתובבת בגולן

די בשקט וללא הרבה פרסומים נבחרה  מיכל רייקין לתפקיד מנהלת אגף חינוך רווחה וקהילה .

בעיני זה תרגיל מסריח של מי שלא מבין את משמעות פסק הבוחר הן ברמה האישית והן ברמה הכללית

קודם כל אבהיר כי אין כאן עניין אישי ומי שבחר  להיות איש ציבור, העמיד עצמו לביקורת ציבורית פומבית .

 

מיכל הייתה עד לבחירות נבחרת ציבור - חברת מליאה מטעם קדמת צבי, ומתוקף כך, נבחרה וכיהנה במשך כמעט 3 השנים האחרונות כסגנית ראש המועצה וכמנהלת אגף חינוך ורווחה .

לאחר שמיכל הפסידה את הבחירות ותושבי קדמת צבי בחרו מועמד אחר למליאה על פניה ,הדרך לסגנות ראש המועצה נחסמה.

ואז..  שונה בן לילה מבנה המועצה כך שייצרו תפקיד חדש למנהל אגף חינוך ורווחה כעובד המועצה (עד אז התפקיד היה שיך לסגן ראש המועצה), נעשה מכרז בזק והתוצאה הייתה ידועה מראש .

ברור כי אף מועמד  אחר לא יכל להתחרות במכרז במצב הזה .

כהמשך לשיטה זו, אף אחד  מבין  32 חברי המליאה "לא נמצא מתאים" ע"י ראש המועצה לכהונת סגן  ולראשונה זה 30 שנה (כמעט)  אין לנו סגן ראש מועצה בשכר כפי שהיה כל השנים

 

בוא נדגים את העניין במקרה אחר:  חבר כנסת משמש כסגן שר החינוך וממונה על תחום מסוים במשרדו. לקראת הבחירות הבאות, מפלגתו לא בחרה בו לרשימה לכנסת וממילא כהונתו כסגן שר הופסקה ביום הבחירות.

האם אותו אדם, מוכשר ככל שיהיה, יכול להתמנות למחרתו של יום, למנכ"ל או סמנכ"ל משרד החינוך ?  

ממש לא.

מי שכיהן בתפקיד בכיר כנבחר ציבור, במיוחד בתפקיד בעל אחריות וסמכות - כסגן ראש המועצה,  חייב שתהיה  לו אחריות אישית וציבורית להבין את המשמעות הדמוקרטית של דבר הבוחר ובודאי מי שאמור לעמוד בראש אגף החינוך. .

גם הדעה ששמעתי מ"מקורבים" כי תושבי קדמת צבי העדיפו מועמד אחר על פניה רק בשל אי עשייה למען הישוב אינה תואמת את המציאות .

צריכה להיות סיבה הרבה יותר רצינית שתושבי ישוב יעדיפו לצאת נגד חברם המכהן כסגן ראש מועצה.

הבחירות לראשות המועצה, בהם הביעו מעל  40% מתושבי הגולן מחאה נגד הדרך בה המועצה מובילה את המהלכים והיעדים המוסכמים (האיך?), היו גם נגד סגנית ראש המועצה ששימשה בתפקיד מרכזי בכיר והובילה קו ברור של דהירה קדימה מבלי להתחשב ברצון הציבור. 

 

אולי מהלך זה לא עבר על חוק מפורש ( פניתי למוסדות משרד הפנים  וזו התשובה בע"פ שקבלתי ) אבל כמו כל תרגיל פוליטי, ההליך יכול להיות חוקי אבל לא ציבורי ואף מסריח !

לא שכחנו שזה כבר המקרה השני : במהלך הקודם, סגן ראש מועצה פרש במפתיע באמצע הקדנציה (תחילת 2005), ויומיים לפני שסיים את עבודתו הרשמית מונה "במכרז" למנהל תאגיד הביוב כאשר הוא עדיין שימש חבר דירקטוריון התאגיד ו"יצא מהחדר" כאשר אישרו את מינויו.

לצערי, כנראה שזה מוטיב החוזר בגולן בשנים האחרונות -

ראש המועצה מנהל את ענייני הגולן באופן ריכוזי עד לפרט הקטן ביותר, חריג בכל קנה מידה מוניציפלי דומה, סביבו קבוצה מאד קטנה של אנשי שלומו ואם מישהו יוצא/מוצא בדלת אחת דואגים לפתוח לו במהרה דלת אחרת .

כל שאר נבחרי הציבור "טובים" רק בשביל לבוא לישיבות חודשיות קצרות, לקבל הסבר בחטף של דקות על הנושאים המועלים (ללא אפילו חומר מקדים) ולאשר את הנושאים בו ביום . 

אני אומר דברים אלו לאחר שעברו 3 חודשים מהבחירות  ולמרות המילים שנאמרו לאחר הבחירות , דבר  לא השתנה בצורת ההתנהלות .

אני פוגש רבים מתושבי הגולן ששמעו על המינוי ונדהמים מהמשך השיטה..

אני יודע שרבים יאמרו: "רצית אלי מלכה, קבלת "  וכן לקראת הבחירות הבעתי את דעתי בפומבי בעד אלי ואני באמת לא מצטער על כך,  אבל במקרים כאלו על חברי המליאה  להתעשת, להתארגן ולהשמיע את קולם הברור כי הגולן והמועצה אינם שייכים לאדם אחד, דומיננטי ככל שיהיה, אלא לכלל חברי המועצה שנבחרו ע"י הציבור.  אני יודע שיש לא מעט חברים שמתרעמים על המהלך ואולי הגיע השעה לפעול.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

8 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת