00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אמנון כרמל - על עתידנות, טכנולוגיה, פילוסופיה והעולם הגדול

פער הדורות מבחינה טכנולוגית, והצרות (הקשות) של הדורות הבאים

בעוד אני מתקרב בצעדי ענק אל עבר גיל 30 (עוד פחות משנה למנאייק), אני מתחיל להשקיע מחשבה בעתידי האישי. כבר כתבתי בעבר על ההיסטוריה הדיגיטלית של הדור שלי. אני גדלתי והתחנכתי על ברכי הטכנולוגיה המודרנית. אבל גם הדור שלפני, וגם הדור שלפני כן גדלו עם הטכנולוגיה המודרנית בשעתם, ועם זאת בשלב מסויים הם נשארו לרוב מאחור. כולם מכירים את אותו אדם מבוגר שמתקשה במשימות פשוטות כמו לשלוח אימייל או אפילו להכניס זיכרון למכשיר הסלולרי שלו (וחס מלהזכיר SMS). השאלה שמטרידה אותי היא האם גם הדור שלי יעצר בשלב מסויים בעוד הדור הצעיר ירוץ קדימה? האם גם אני אגיע למצב בו אני זקוק לעזרה מהבן הצעיר של השכנים רק בשביל לבצע מטלות פשוטות ובסיסיות כל כך בטכנולוגיה העתידית?

התשובה, לצערי, היא - כן! כבר היום ניתן לראות את פער הדורות בין הדור שלי לבני הדור הצעיר יותר שמצ´טט ב- SMS במהירות האור, שבונה אתרים הרבה לפני הנשיקה הראשונה, שלומד להשתמש בעכבר עוד לפני שהוא לומד לדבר ושמדבר עם החברים שלו במסנג´ר יותר מאשר מדבר איתם פנים אל פנים. הפער הזה רק הולך וגדל, ומכיוון שהטכנולוגיה מתקדמת באופן אקספודנציאלי, כך גם ימצאו את עצמם בני דורי, שנחשבו עד היום למובילים טכנולוגית, נותרים מאחור.

חשוב להבהיר שאינני רואה בטכנולוגיה ערך עליון רק למען הטכנולוגיה. אך אם ברצוננו לדאוג לעתידנו הכלכלי והחברתי, עלינו להישאר מעודכנים עד כמה שרק ניתן. אנשים רבים בגילאי 45 ומעלה שאינם מחוברים לטכנולוגיה עלולים למצוא את עצמם מחוץ למעגל העבודה מסיבות שונות. במקרים אלו, אם אין ביכולתם לגשת לטכנלוגיה שנראית לנו בסיסית, כמו למשל לשלוח אימיילים, למצוא מידע באינטרנט, להשתמש במסנג´ר, באופיס ועוד, הם עלולים למצוא את עצמם ללא מקום עבודה למשך תקופה ארוכה וכואבת שעלולה למוטט משפחות. בנוסף, ככל שהניתוק מהטכנולוגיה גדל, כך גדל גם הפחד ממנה. הפחד מרחיב עוד יותר את הניתוק וכך נוצר מעגל שקשה מאוד להתנתק ממנו.

אם לא נישאר מעודכנים, נוכל גם אנחנו למצוא את עצמנו במלכוד הנוראי הזה. אני מודה שהנושא הזה מטריד אותי. אין לי את הזמן שיש לבני העשרה להשקיע בלימוד טכנולוגיה, מה גם שעקומת הלימוד יורדת באופן דרסטי עם הגיל. "קשה ללמד כלב זקן תרגילים חדשים", כמו שאומר הפתגם, ואני כבר מזמן לא גוּר...

אם כן, מה ניתן לעשות כדי להישאר בחזית הטכנולוגיה כל הזמן? להלן רשימת צעדים בסיסיים שישאירו אותך מעודכן טכנולוגית:
1. ראשית עליך להנות מהטכנולוגיה.  ללא הנאה לא תמצא את הצורך בעדכון, לא תוכל להתקדם, וברגע שתיתקע במקום, גם אם לתקופה קצרה יחסית, אתה עלול למצוא את עצמך במצב עגום. הנאה מטכנולוגיה יכולה להיות גם בדברים קטנים כמו למשל התחברות לקהילה קבועה באינטרנט, שימוש בתוכנת מסרים מיידים על מנת לתקשר עם חברים, צילום דיגיטלי, שימוש בנגן MP3 והדוגמאות עוד רבות, אבל חשוב לא "להיתקע" על דבר אחד ולנסות דברים חדשים מפעם לפעם.

2. אל תפחד! - עליך להשתמש בטכנולוגיה ללא חשש. נכון שהעולם מלא בווירוסים, סוסים טרויאנים, ושאר תועבות טכנולוגיות, אבל בעוד שהוירוסים לא יעלמו בקרוב, הידע שלך דווקא עלול להפוך ללא רלוונטי מהר מאוד.

3. שימוש בטכנולוגיות חדשות דורש לימוד ראשוני. ככל שתשתמש יותר בטכנולוגיה מסוגים שונים, כך יהיה הלימוד הראשוני קל יותר ותוכל לאמץ טכנולוגיות חדשות ביתר קלות. כל שעליך לעשות הוא לנסות משהו חדש מפעם לפעם. זה יכול להיות תוכנה חדשה, משחק מחשב, מחשב כף יד או סלולרי חדשני. אין צורך להשקיע כספים בכך, ניתן להשתמש במכשירים של חברים, או סתם להתנסות בתפעול מכשירי קצה ותוכנות בכל הזדמנות אפשרית.

4. הישאר מעודכן - קרא עיתונות מקצועית, כתבות באינטרנט, צפה בערוץ הטכנולוגיה וכו´.  5 דקות של קריאת חדשות טכנולוגיה פעמיים שלוש בשבוע יגרמו לך לשמור על כושר טכנולוגי, וישאירו אותך בעיניינים.

..................................................................................................................

לדור שלי, בדומה לדורות הקודמים, יהיו בעיות למידה ויהיה קשה לאנשים להתאים את עצמם לטכנולוגיה שמתקדמת בקצב מהיר יותר ויותר, אבל לדור של ילדי יהיו בעיות קשות הרבה יותר:

תוך כ- 10 - 15 שנים יתחילו בני אדם לשפר את ילדיהם מבחינה גנטית. זה יתחיל באופן פשוט יחסית של מחיקת פגמים גנטיים מהגנים של הגבר והאישה כמו מחלות תורשתיות, נטייה להשמנה, אלרגיות וכו´. לאחר שתהליך זה יהפוך לנפוץ ופשוט, עלותו תהיה כ- 1,000$ אמריקאי ולאחר מכן אף פחות מכך. אין מדובר בסכום זעום, אולם זהו סכום שרוב המשפחות בעולם המערבי יוכלו לעמוד בו ותמורת הבטחת עתיד ילדיך מבחינה רפואית, אין ספק שמדובר בהוצאה משתלמת ביותר, במיוחד לאנשים בעלי מחלות תורשתיות ופגמים גנטיים.

תוך כ- 20 שנה תהליך זה יהיה נפוץ מאוד ופשוט מאוד ועלותו תהיה נמוכה הרבה יותר, בנוסף ניתן יהיה גם להוסיף גנים שאינם קיימים ולהנדס את העובר כך שיהיה בריא יותר, חזק יותר, יפה יותר ועוד.

תוך כ- 30 שנה, מי שיילד ילדים ולא יבטיח את עתידם מבחינה גנטית יחשב לחסר אחריות וללא מוסרי. ייתכן אפילו שמדינות רבות יחוקקו חוקים שיבטיחו את השיפורים הגנטיים של העוּבּרים ויסבסדו את המחירים (שאז כבר יהיו נמוכים בכל מקרה) עבור אזרחים נטולי אמצעים.

סביר להניח שחוקי הפנסיה ישתנו בעתיד הלא רחוק היות ובני האדם יחיו לאורך שנים ארוכות הרבה יותר. כיום גיל הפרישה לפנסיה הוא בין 60 ל-65. גיל זה נקבע כשהגיל הממוצע עמד על כ- 70. הדור שלי יזכה לחיות כ- 90 שנה בממוצע והדור שאחרי אף יותר מזה. גיל הפרישה יהיה חייב לעלות בסופו של דבר היות ולא תהיה אפשרות כלכלית להחזיק אזרחים רבים כל כך בפנסיה ארוכה כל כך. כתוצאה מכך הדור הבא יאלץ להתמודד שנים ארוכות יותר בעבודה ויעמוד בתחרות אל מול הדור שיבוא אחריו ושיהיה משופר גנטית. התחרות על מקומות העבודה כמעט ולא תהיה קיימת בין "המשובחים גנטית" לבין בני האדם "הטבעיים", היות ורוב המעסיקים יעדיפו לקחת אנשים בריאים יותר, חזקים יותר וחכמים יותר.

הסרט "מה קרה בגאטקה" (GATTACA) עוסק בבעיות אלו בדיוק. בסרט מסופר על אדם שנולד באופן טבעי עקב הריון לא מתוכנן. אחיו הצעיר כבר נולד משובח גנטית. האחים גדלים בעוד האח הצעיר מוביל תמיד בספורט, מצליח יותר עם הבנות, מקבל ציונים טובים יותר, ומכל בחינה מדובר באדם מגזע משובח יותר. גיבור הסרט מעוניין להתקבל לעבודה בתור טייס חלל, אך עקב אפלייה בעבודה בני האדם ה"טבעיים" מצליחים למצוא משרות אך ורק בתחום הניקיון ושאר עבודות נחותות יחסית. למרות שקיים חוק האוסר על אפלייה בין "טבעיים" ל"משופרים גנטית", ניתן בקלות רבה מאוד לבדוק את ה- DNA של כל מועמד לעבודה. כל שנדרש הוא טיפת רוק, פיסת עור, ריס שנופל וכו´. וכך בכל פעם שמגיע הגיבור לראיון עבודה מודיעים לו שהוא לא מתקבל בתירוצים שונים. בסופו של דבר פונה הגיבור לעולם התחתון על מנת לארגן לעצמו זהות בדויה שדורשת ממנו קרצוף יומיומי באבנים על מנת להיפטר מעור מת, גילוח מתמיד, השתלת תביעות אצבע וקרנית על מנת להימנע מכל הבדיקות הביומטריות הנמצאות בכל פינה ולקיחת דגימות שתן מהאם איתו החליף זהות על מנת לעבור את בדיקות הסמים. למרות שהסרט אינו עשוי באופן מדהים, הרעיון שמאחוריו מרתק ואני ממליץ בחום לנסות ולאתר אותו בספריות הוידאו. אגב, שם הסרט, GATTACA, נלקח מהאותיות המייצגות את הגנים ב- DNA.
האנושות תאלץ למצוא פתרונות שונים לאותם בני אדם "טבעיים", אבל הבשורות החיוביות הן שתוך דור אחד או שניים הם יעלמו והאנושות תבצע קפיצת מדרגה עצומה מבחינה גנטית.

לי מ` סילבר חוזה בספרו המומלץ "לברוא את עדן מחדש" כי בעתיד הרחוק יותר - בעוד כמה מאות או אלפי שנים, ההבדלים הגנטיים בין האוכלוסיה המהונדסת גנטית לבין האנשים ה"רגילים" שישארו כך מהעולם השלישי (או העניים בעולם המערבי), יגיעו למצב בו הם לא יוכלו להתרבות האחד עם השני, כשם שסוס אינו יכול להתרבות עם גמל למשל, פשוט משום שהמבנה הגנטי שלהם שונה כל כך.

האם עלינו לשמר את המצב הנוכחי בו ה- DNA שלנו אינו מושלם, רק משום שחלקים גדולים מהאוכלוסיה בעולם אינה יכולה להרשות לעצמה תהליך זה?
אם כן, האם עלינו לחזור ולחיות ללא מים זורמים מאותה סיבה? האם עלינו לחזור למצב תברואה זהה שמוביל לתמותת תינוקות עצומה רק בגלל שזה המצב בעולם השלישי?
בין אם נרצה ובין אם לאו, הפערים בין העולם המערבי לעולם השלישי רק הולכים ומתרחבים, ובקרוב יתווספו לכך שינויים גנטיים.

כך שבסופו של דבר הצרות של הדור שלי קטנות יחסית לצרות שיהיו לדורות הבאים, אבל זו באמת נחמה קטנה מאוד. הישארו מעודכנים ואל תתנו לחיים לתפוס אותכם לא מוכנים!

.....................................................................................................

אתם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה כדי לקבל עדכון אודות פרסום כתבות חדשות באתר. כל שעליכם לעשות הוא לרשום את כתובת האימייל שלכם בשורה הריקה מצד ימין למעלה תחת הכותרת "נשארים מעודכנים". ניתן להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה בכל עת.
 
לחצו כאן לצפייה ברשימת 12 הכתבות האהובות עלי ביותר בתחום העתידנות והטכנולוגיה שהתפרסמו באתר.
 
לעמוד הראשי של האתר - www.AmnonCarmel.com

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

10 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אמנון כ אלא אם צויין אחרת