00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חיפה - בלוג אורבני

קריסת העיר התחתית בחיפה - שיחה עם בעל חנות

 
מה משותף ל-120 חנויות ו-30 בנייני משרדים גדולים סביב רחובות העצמאות ויפו בעיר התחתית בחיפה?
התשובה המצערת - ריקים, נטושים, עם שלטי להשכרה או למכירה.
 
אינפוזית שיפוצי הכבישים נמשכת, אבל העיר התחתית מתחילה להראות במוניטור קו אופקי ישר וצפצוף רציף. ולכן מה שנחוץ כרגע זה שוק חשמלי, בדמות הורדת הארנונה והחלפת המנהיגות העירונית שלא מבינה את חומרת המצב או איך לטפל בו. בעלי החנויות סוגרים ונוטשים בזה אחר זה, בנייני משרדים שלמים עומדים נטושים במשך שנים בלי ביקוש, אבל יש גורמים בעירייה שכנראה מעדיפים בשנת בחירות להרדים את הציבור ולהפריח ספינים ותחזיות אופטימיות. לעומתם קשה להאשים את בעלי העסקים, שמגלים חוסר אמון מוחלט בכל אותן הבטחות. ההתפכחות שלהם מההבטחות הבומבסטיות שמלוות את סבב השיפוצים הנוכחי, היא תולדה של שורה ארוכה של הבטחות דומות בעבר. זה התחיל לפני כעשור עם ההבטחה שקרית הממשלה החדשה, שתרד מהדר העירה - תחולל מהפך, ותביא כח קניה של עשרות אלפי פקידים ותושבים. יוסי, בעל חנות בשדרות העצמאות (דמ"פ), מספר שגם הוא שוקל לסגור, כמו שלוש חנויות לידו שנסגרו בשנתיים האחרונות, ולא משתכנע מההבטחות לשינוי. 
 
"אני זוכר שקראתי בעיתונים כשבנו את קרית הממשלה, שלעיר התחתית צפוי שגשוג כלכלי. הייתה אוירה אופטימית מאד, מה קרה?"
 "עשו כנס יפה, הראו לנו את המגדל שייבנה, בנו אז גם את בניין האוצר. הראו אנשים בחליפות מטיילים ברחוב, תחנת רכבת חדשה ומפוארת עם חניון גדול מאד בקצה. התחנה והחניון בוטלו. נכון, יש אלפי עובדים במשרדי הממשלה - אבל הם לא יוצאים לקנות פה. הם נכנסים עם האוטו ישר לחניון התת קרקעי, עולים במעליות, ובצהריים סידרו להם חדרי אוכל וקפיטריות שלא יצטרכו לעזוב את הבניינים. אחר צהריים בורחים חזרה לכרמל. אפילו משלוח מזון מבחוץ אי אפשר לשווק, כי השומרים בבניינים מונעים כניסת שליחים, אז גם זה נעלם".
 
"אחרכך הבטיחו שלאחר שיפוץ תחנת רכבת מרכז, אלפי משתמשים יעברו ברחוב בדרך אל קרית הממשלה. מה אני אגיד לך? בלענו עוד אשליה. מי שמגיע לתחנה מגיע עם רכב פרטי, מחנה לכל היום, ונוסע ישר חזרה לכרמל. מי שבא לקרית הממשלה, לא בא לקנות, הוא בא לניירת ולהסתלק משם, כי זה מקום לא נעים. ולפני שמונה שנים - לא רק שיצא לרחוב העצמאות שם של אתר בניה בגלל קרית הממשלה, גם לחצו על מצנע לבנות קניונים. חוצות המפרץ, גרנד קניון, קניון חיפה, סיטי סנטר, הכל טוב ויפה אבל פה לא השקיעו גרוש. להיפך, העלו לנו את הארנונה כאזור עסקים א`, אתה מבין! עשרות אלפים שהיו באים בימי חמישי ושישי לעשות פה קניות ולשבת במסעדות הפסיקו לבוא. למה לבוא לאתר בנייה עם פקקים ואבק? גם היום, לא תראה פה אף רשת גדולה של בתי קפה או מזון מהיר שפתחה פה סניף, זה אומר הכל".
 
"אחרכך אל תשכח גם את סיפורי אלף לילה ולילה עם המושבה הגרמנית והגנים הבאהיים. אמרו לנו - חכו תראו, מאות אלפי תיריים יכנסו מהנמל ויטיילו בעיר התחתית עד לגנים, תהיה חגיגה וכל האזור שלכם יפרח. במציאות, את מעט התיריים אוספים מהנמל באוטובוסים ישר למושבה ולגנים. הפיגועים הבריחו מכאן גם את התיירים, גם את אוניות המלחים וגם הרבה החיפאים שעד אז נשארו נאמנים לעיר. מלחים שבאים היום קיבלו הוראה מפורשת לא להסתובב בעיר. אמרו אלפי מלחים חזרו לחיפה - אז אמרו, עוד פטה-מורגנה, לבחירות, לתקשורת".
 
"ואחרי הפיגועים כשהתחילה התאוששות הגיעה המלחמה לפני שנתיים..?"
"למען האמת המלחמה לא שינתה כלום כי כבר לפניה נסגרו עשרות עסקים ברחוב. ואחריה - כל ההבטחות הכלכליות נעלמו. בעלי החנויות ביאושם ניסו הכל - אתה זוכר שניסו להרים פה יריד בימי שישי ברחוב יפו? ואז קמפוס הנמל צנח משום מקום, מהשמיים.. (צוחק). אולי נפל למישהו האסימון, אבל המשיכו בגימיקים במקום להבין ולטפל בשורש הבעיה. המטרונית תציל את העיר? מה זה מטרונית, זה אוטובוס ארוך, הנה עוברים במסלול שלה אוטובוסים, מה ישתנה? הורידו לנו ארנונה אחרי המלחמה..? לא. הורידו לנו ארנונה כי שלוש שנים כל הרחוב עכשיו אתר בנייה..? לא. אם כבר היה אוטובוס ארוך, למה קנו מטרוניות? אז יונה יהב בא ועשה פה טקס-כאילו למטרונית-כאילו.. עבור טקסים ומדרכות מצאו תקציב, לעזור לעסקים פה לנשום - אין תקציב. את הסוחרים שהפגינו בטקס הוא ניסה לסלק.
 
"קרית הממשלה נכנסה, אבל במקביל התרוקנו הרבה בנייני משרדים?"
"בדיוק ככה - גם הם ברחו מהארנונה. ברחו למרכז, ברחו מהפקקים, ברחו לנשר ולטירת הכרמל - למה? טמטום ואוזלת יד של העיריה - ארנונה. בנקים וחברות סגרו ועברו. כל מאות עובדי חברת חשמל העבירו למת"ם, מאות עובדי צים העבירו למת"ם, ושם פתחו את קניון חיפה, אחרכך קסטרא ואחרכך האזור המסחרי של טירת כרמל.. נחש איפה משלמים יותר ארנונה, שם או פה? פה כפול. עכשיו גם המטה של המשטרה עבר לבנין החדש מחוץ לעיר התחתית ובקרוב הנהלת הרכבת עוזבת את חיפה.. ועוד ועוד, כאילו עושים לנו דווקא".
 
"קמפוס הנמל - מכללת תלתן כבר עברה לפה, מהסיור שלי ראיתי שבכל זאת יש שיפוץ של כמה בניינים לדירות סטודנטים כרגע, זה יעבוד?"
"יעבוד.. עלינו בעיניים. יש פה אולי שלושים חבר`ה. סטודנטים שבאים לא מבלים פה במשך היום וקונים מעט מאד, רק אוכל. הם לא רוצים לגור פה כי הם מחפשים עבודה זמנית ואין מה להציע להם פה - המסעדות והקניונים בכרמל, אז למה לגור פה? תוסיף רכבת שעוברת להם ליד הראש יום ולילה, רעש מהכביש מצד אחד ומהנמל בצד השני. נניח מאתיים סטודנטים יגורו פה - אז יפתחו עוד 3-4 מועדונים, שני פאבים ופיצריה, מה הלאה? זה שוב הוקוס פוקוס בלי תכנון. עושים מדרכות ברחוב הנמל, למה שמישהו יבוא לפה לשתות קפה, כי יש מדרכות יפות עם תאורה? כשהקמפוס יעלם, כבר שמעתי את ההבטחה הבאה - חכו לפתיחת הנמל לתושבים, מלונות, טיילת, שמחה וששון - עם אשליות ובלי קונים, אנחנו לא יכולים ללכת למכולת ולשלם ארנונה."
 
"המצב בהדר לא יותר טוב, ושם גם סבלו מנרקומנים, זנות, סחיטה.."
"לדעתי המצב שם מעט יותר טוב כי הם בסביבת מגורים, אבל כל מה שאמרת, לצערי יש גם פה. על חלק מהעסקים והחנויות פה השתלטו גורמי פשע, היו פה מקרים של דמי חסות ואיומים, אבל המצב על הפנים, אז על מי תאיים? תגנוב קופה ריקה? כשברדיו חיפה אנחנו רצינו לבוא לשידור לדבר עם יהב או שיבואו לעשות מפה יום שידורים, צנזרו אותנו, ולא נתנו לנו לעלות לשידור".
 
"אפרופו, רדיו חיפה זכו השבוע במכרז הרדיו האזורי, אתה יודע איפה הם יושבים? לא תתפלא לשמוע - בגרנד קניון. יש להם מכללה למקצועות הרדיו, מעניין למה הם לא עוברים לקמפוס הנמל של יונה יהב."
"נכון, אבל רגע, למה שיעברו? למה שמכללות מהצ`ק פוסט יבואו לכאן אם הארנונה פה הכי גבוהה, כי החליפו מדרכות? בצ`ק פוסט בנו את מרכזית המפרץ וקוים שעברו מהדר דרך העיר התחתית עכשיו עוקפים אותה. בקרוב יבטלו קוים שירדו מהכרמל לעיר התחתית ותצטרך שני אוטובוסים כדי להגיע לכאן - אז ראבק אם בעיריית חיפה רוצים לעזור לעיר התחתית למה הם עושים הכל כדי להרוס ולרוקן אותה? זה אבסורד שבקניונים בכרמל הארנונה כמעט 100 ש"ח למ"ר פחות מבעיר. ראית את השלטים? בדיוק ככה, זאת אפליה. מילה קשה אבל המצב גם קשה, יש פה אנשים שעובדים בעיר עשרות שנים בעסק משפחתי וזה כל מה שנותר להם! בעירייה צריכים להתעורר ולהבין שהם משחקים פה עם הפרנסה והחיים של אלפי אנשים."
 
שלטים בחנויות בשדרות העצמאות נתנזון ויפו.
עוד עשרות תמונות נוספות של עסקים ובניינים ריקים מרחובות יפו-עצמאות:
http://picasaweb.google.com/haifanews/MTWlEC
 
 
 
עשרות חנויות עומדות נטושות (הבניין צמוד לקרית הממשלה!)
 
עשרות חנויות בשדרות העצמאות קרסו כלכלית עקב השיפוץ
 
חנויות נטושות 
 
חנויות ריקות - רחוב נתנזון, מטרים מקרית הממשלה
 
שלטי להשכרה ולמכירה על משרדים וחנויות בכל פינה
 
הגג שופץ, החנויות ננטשו ונאטמו - שדרות העצמאות 13, מול קרית הממשלה
 
בניינים שלמים עומדים ריקים או נאטמו - בית המכרזים, למרגלות מגדל המפרש
 
רחוב יפו - עשרות חנויות ריקות להשכרה, עשרה בנייני משרדים להשכרה
 
 
 
 
 
שער פלמר, שד` העצמאות
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל hfaguy אלא אם צויין אחרת