00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

סגן ראש המועצה האזורית

מדוע בכלל צריך סגן ראש מועצה בפועל? אולי אפשר להסתדר בלי פונקציה כזאת?
מליאת המועצה האזורית בחרה סגן ראש מועצה בתואר ואילו סגן מכהן בפועל לא נבחר כלל.

מליאת המועצה האזורית בחרה בישיבתה הראשונה את גבי חמו לסגן ראש מועצה בתואר ולממלא מקום ראש המועצה ואילו סגן ראש מועצה בפועל כלל לא נבחר. במקביל, פרסמה המועצה השבוע מכרז למנהל אגף חברה וקהילה, תפקיד אותה מילאה סגנית ראש המועצה הקודמת.  
מגמה זו משתלבת עם ניסיון נערי האוצר להעלות את סף תושבי הרשות המאפשר מינוי סגן, לרשויות מקומיות  אל מעל ל-20,000 תושבים (היום הרף הוא 10,000 תושבים). ניסיון האוצר לא צלח, השינוי בחוק המועצות בנושא זה לא אושר והשאלה היא: מדוע בכלל צריך סגן ראש מועצה בפועל? אולי אפשר להסתדר בלי פונקציה כזאת?
אקדים ואומר כי אני מרשה לעצמי להתבטא בחופשיות בנושא זה מאחר שאיני רואה עצמי מועמד לתפקיד כלשהו במועצה. במועצה אזורית גולן חייבים למנות סגן ראש מועצה בפועל בהקדם מהסיבות הבאות:
* מועצה אזורית גולן היא מועצה מגוונת מבחינת גודל השטח, סוגי האוכלוסייה, עוצמות הפיתוח ולא ניתן להתמודד ביעילות ולהגיע להישגים בהובלה יחידנית רק של ראש הרשות.
* יש משמעות עצומה לתפקיד סגן ראש הרשות הן כלפי הממסד החיצוני, הן כלפי התושבים ואפילו כלפי עובדי המועצה. אינו דומה מנהל אגף, בכיר ככל שיהיה, למעמדו הבלתי תלוי של נבחר ציבור, המשמש כסגן ראש הרשות בפועל יום-יום, שעה-שעה. 
* סגן ראש הרשות נבחר ע"י מליאת המועצה, אשר מאצילה לו סמכויות ויש יתרון מהותי למערכת בעצמאותו של נבחר ציבור נוסף. אנחנו זוכרים היטב את התחלת פעילותו של אלי בנושא הקליטה והרחבות היישובים, עם היבחרו לסגן ראש המועצה, בסוף המאה שעברה, למרות שראש הרשות לא הוביל בכיוון זה.
* קצרה היריעה מלנתח את תוצאות הבחירות אולם למיטב הבנתי זהו בדיוק המסר המרכזי: חלק נכבד מהציבור יצא נגד הדרך שהדברים נעשים ולא נגד היעדים וההישגים.
דווקא מינוי של סגן ראש מועצה בפועל, נבחר ציבור שיפעל בסגנון אחר, רק יועיל וישלים את ההישגים העצומים שנעשים בגולן. היצמדות למבנה הנוכחי, ראש המועצה + סגן בתואר, רק תחריף את הבעיה שנחשפה בתוצאות הבחירות.
* במשך כל שנותיה, במועצה האזורית תמיד כיהן סגן ראש מועצה והייתה לא מזמן מליאה, שבחרה שני סגני ראש מועצה בפועל! ברור כי מה שהיה בעבר אינו בהכרח נכון לעולמי-עד ואינני מציע לבחור שני סגנים, אולם ניתן בהחלט ללמוד ממגמה זו על רצון הציבור. 
* אחת הדרכים העיקריות לפתח את הנהגה עתידית היא באמצעות סגן. בחלק לא קטן מהרשויות, סגן ראש המועצה הוא ההכשרה להמשך הדרך ולפחות שני סגנים שלנו ראו עצמם מועמדים לתפקיד ראש הרשות.
רשות מקומית הוא ארגון מורכב מאוד מבחינת הפעלתו, הן כלפי פנים והן כלפי חוץ ואין אנו רוצים כי בגמר הקדנציה, נמצא עצמנו ללא מועמד שאנו מכירים את יכולתו המעשית להוביל את הציבור.  
*  ברור לכולנו כי אם מיכל רייקין הייתה נבחרת למליאה המועצה החדשה, מקומה כסגנית ראש הרשות היה מובטח, אבל תוצאות הבחירות הראו אחרת והיא לא נבחרה למליאה. איך ניתן בהרף עין לשנות מבנה ושיטה של מועצה, רק בשל אי היבחרו של אדם פלוני?

אני חושב שיש לקיים דיון אמיתי בעניין בחירתו של סגן ראש המועצה, לפני שממנים מנהל אגף קהילה ורווחה, כיוון שברור כי אין אנו חפצים בסגן ללא תחום פעילות.

 
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת