00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הרהורים קוסמיים

להקדים תרופה למכה ע"י האבולוציה של האבולוציה עצמה


בתור יהודים, נראה שנושא המכות לא זר לנו ובוודאי שגם לא נושא התרופות - שכן, היהדות מדברת על תיקון העולם. ואם לא די בכך, ההיסטוריה מדברת בעד עצמה - עברנו הרבה כעם, כולל את השואה, ונשארנו חזקים לאורך כל הדרך, חזקים מספיק כדי לשרוד ואף להקים מדינה. לא עיניין של מה בכך.
לאורך ההיסטוריה (כך מספרים לנו), ידע עמינו סיכסוכים, ומלחמות לא מעטות, וכמובן שאנו עדים כיום להמשכו של תהליך מצער זה, אשר, כך נראה, נמצא בהסלמה ואף מאיים להתקרב אל נקודת אל-חזור.

אם מסתכלים סביב, רואים שעלילותיו של העם היהודי הן חלק מסיפור רחב יותר - סיפורו של המין האנושי כולו. וכשממשיכים להרחיב את נקודת המבט, האפקט חוזר על עצמו, ואנו מגלים סיפור רחב עוד יותר: השתייכותינו למשפחת היונקים, לכלל החיים, לכלל החומר, לאור שקדם לחומר, לאנרגיה שקדמה לאור, ולכלום (או לנקודה בגודל ראש סיכה) הקדם למפץ הגדול.
את כל זאת המדע יודע לספר לנו כיום בפירוט ובביטחון.

אנחנו חיים בתקופה חשובה מבחינת ההיסטוריה היקומית; תקופת מעבר מרמת קיום מוכרת אל רמת קיום חדשה, ועוד באחד ממוקדי הפעילות המעניינים ביותר המוכרים לנו ביקום כולו בשלב זה (המזרח התיכון כמובן). הרבה דברים מאיימים לקרוס סביבינו עוד בתקופת חיינו בצורה שמעולם לא היתה כדוגמתה בכל 500,000 שנות ההיסטוריה האנושית, ושוב, עד כמה שידוע לנו כיום - בצורה שלא קרתה מעולם בשום מקום ביקום.

כמובן שליבינו מלא תקווה שהמדענים, החזאים, החוקרים ויתר ה"נביאים" המודרניים המופיעים לאחרונה במחוזותינו, פשוט טועים בחישוביהם, ושלמעשה אפשר לנוח ולהירגע - כי "אתמול היה טוב ויהיה גם מחר" (מתוך שיר של זמר ישראלי נודע, בשם שלמה ארצי).

וכך, המציאות נוטה להתחלק לשניים: זאת שבחדשות וזאת שאנו נתקלים בה - פנים מול פנים. המציאות שאנו נתקלים בה ישירות, היא לרוב אמנם רחוקה מליהיות מושלמת, אבל איכשהו, רובינו מצליחים לתכנן נתיב הישרדות לאורכה ואפילו פיתחנו טכניקות משובחות ומגוונות על מנת לשמוח ולהשלים עם המציאות כפי שהיא.

נראה שהרצון החזק שלנו להגן על המציאות "שלנו" ולא למהר "למכור" עצמינו בזול לכל מחקר חדש המתיימר לנבא את העתיד, אינו חף מאינטרסים אישיים, וזאת בלשון המעטה. יש לציין גם את יחסינו העדינים עם ה"נביאים" הקודמים. למרות שתחומים כמו אסטרולוגיה ותחזיות מזג אוויר תכופות קידמו את הרעיון שיש ביכולתינו לחזות את העתיד, בו זמנית הם הורידו את העיניין לרמת הפנאי והבידור וכיוונו בעיקר לטובת האינדיבדואל הבודד (מלבד הפעמים בהם הזכירו את מפלס הכינרת וכד`).

הבעיות המתדפקות על דלתינו ללא הרף, נראות כהפרעה לתוכניותינו האישיות, מעין "טעות בכתובת", ולכן רבים מתיחסים לכך בביטול מסויים ואינם טורחים לבדוק מה באמת נמצא מאחורי הדלת.

ומה אם זאת לא טעות בכתובת?
אולי הבעיות מתדפקות דווקא על דלתינו מפני שקיבלו את כתובתינו המדויקת?
אולי הבעיות מתדפקות על כל הדלתות האפשריות ואנחנו במקרה היחידים שערים ונמצאים בבית?
אולי אנחנו הכתובת המדויקת?

אם קודם כתבתי על המצב חסר התקדים בו אנו נמצאים, החדשות הטובות הן שגם הפוטנציאל החיובי העומד לרשותינו הוא חסר תקדים.
קל לפספס זאת, אבל זה נכון. הטכנולוגיה מתפתחת בצורה שעולה על הרבה ספרי וסרטי מדע בידיוני משובחים. המשאבים הנדרשים כדי לתמוך בפריצות דרך טכנולוגיות מהפכניות קיימים, אלא שעל מנת להפנות את המשאבים למטרות מתקנות ובונות ולא למטרות משחקי שליטה, חורבן והרס, צריך להתחולל שינוי רדיקלי בתפישתינו את העולם - מפני שכפי שרמזתי לעיל, רובינו המוחץ חי חיים של ניתוק, ועוד בתחושה שזה הדבר הכי אמיתי שקיים. לפיכך, אני מרגיש שזה נכון לומר שהמשבר הוא רוחני.

אף על פי שנדמה שאנו כבר חיים בעידן מאוד רוחני, לדעתי אנחנו עומדים בפיתחו של עידן חדש ומהפכני בהשוואה לקודמו. עידן שבו הרוח, כדבר ראשון, מתעלה מעל המאבק האישי וממש מתחילה להכתיב את העיניינים ברמה הקולקטיבית ולהכריע מאבקים פנימיים מהרגע הראשון.

אישית, אני אוהב את העובדה שלמרות שלעיתים אני חווה את המטרה הרוחנית הזו כדבר שהוא למעלה ממני, עדיין, אני לא מצליח למצוא משמעות מספקת בכל דבר הפחות מכך ולמעשה, מבחינתי, זה הדבר היחיד שראוי לחתור אליו - ועבורי, זאת ההוכחה לכך שאיני נפרד מהמהות הפנימית ביותר של הדחף הרוחני. ואם אני איני נפרד אני מסיק שהדבר נכון לגבי כלל בני האדם.

האבולוציה המוכרת לנו מהטבע, אינה משאירה מקום רב לבחירה לאלו המשתתפים בה, היא פשוט מתרחשת, מעין אלגוריתם מתמטי - אם נמצאת מתאים לתנאי המיחייה, אתה נושא את לפיד האבולוציה הלאה ומעביר מטען גנטי לדור הבא (בתקווה שבתורו גם הוא ימצא מתאים), אם לא נמצאת מתאים - מצטערים, "לא כל יום פורים".

מהבחינה הזו, הטבע הוא זה שמקדים תרופה למכה; הוא זה ש"מכין מראש" צורות חיים המתאימות לסביבתן.

האבולוציה לכשעצמה לא עוצרת, התוכן שלה משתנה: מכלום, לאנרגיה, לאור, לחומר, לכוכבים, לחיים, לחיים המודעים לעצמם... מאמבה לדג, ללטאה, לקוף, לאדם...
האבולוציה פה, מאז ולתמיד, התוכן הוא זה שמשתנה ונעשה יותר מורכב לאורך הזמן. ויותר מורכבות משמעה יותר שינוי באותו פרק זמן - נראה שהיקום בנוי כך שהוא "מאלץ" האצה תמידית של האבולוציה!

וכעת, משנהפכו היוצרות, כשהטבע בידינו יותר מאשר אנו בידיו, האחריות עוברת אלינו, ועימה גם האחריות לתוכן האבולוציה.
14 מיליארד השנים האחרונות של אבולוציה קוסמית משמשות כעדות לכך שהאבולוציה היתה שם מאז ומתמיד, ולפיכך, לא יהיה זה היקש לוגי מוגזם לומר ש
האבולוציה פה כדי להישאר.

האבולוציה מעולם לא פסקה, היא הרחיקה לכת וכעת היא מתחילה להעשות מודעת לעצמה באמצעותינו - אנשים המגלים את טיבעו האבולוציוני של תהליך החיים. בכל הנוגע למין האנושי, האבולוציה אינה מסוגלת עוד להקדים תרופה למכה בצורה לא-מודעת (מכה לא-מודעת עדיין נראית אפשרית לצערי) כפי שעשתה עד כה במשך זמן כה רב וזאת משום שבשלב מסויים התפתחנו מעבר לתלותיות הבסיסית הטבועה בנו בצורה גנטית, וכך נולדה התרבות והיא מיד החלה להוות חלק מתוכן האבולוציה בצורה הולכת וגוברת, עד שהיום, חזית האבולוציה מהווה את חזית התפתחות התרבות האנושית.

אני יודע שאלו בשורות מרעישות, אך אין סיבה להיבהל, להיפך, לא מדובר פה באיזושהי מתקפה חיצונית, אלא בהמשך הצמיחה הפנימית.
מבחינתי מדובר בדבר הכי מרגש שיכל לקרות, בדבר הכי מרגש שיכולתי לגלות בחיי - העובדה שהפנימיות שלי מאותגרת ע"י החיצוניות (מצב העולם) בצורה שאפילו נראית (למשל לי) כמכוונת וצפוייה מראש, על מנת לחבוק-כל ו
להתפתח ללא הרף, בפנים ובחוץ כאחד.

זאת האבולוציה של האבולוציה עצמה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

7 תגובות

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יאיר 83 אלא אם צויין אחרת