00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

לחיות חיים מוארים

מתוך הספר של רוג`ר ליפסי – הרוחני באמנות המאה ה-20

טקסט סופי: הניגוד בין "עיני הבשר" ל"עיני האש". עיני הבשר תופסות את העולם ואת המין האנושי כחומר דחוס. בעיניים כאלה החיים הם מאבק אבוד מראש לקביעות, למרות היותם לעתים מלאי יופי.

עיני הבשר תופסות בחדות פרטים של זמן, מקום, אדם, פעולה ורעיון אבל כל אלה ביחס אחד לשני ולא לשום דבר מעבר להם.

עיני האש תופסות כל דבר כסימן חיצוני לעובדה פנימית, או כסימן מקומי לכוח מרוחק. עבור עיניים כאלה אין דבר שהוא חומר בודד, כל הדברים תפוסים בשלם מסתורי ולחלוטין אלוהי שמאתגר את ההבנה במשך כל החיים. עיני הבשר מתמקדות בדבר עצמו, עיני האש מתמקדות בעובדות, אבל יותר מכך בחלקן של העובדות במשמעות גדולה יותר שממנה הן עולות.

מרטון: עיני האמנות יוצרות איזון בין הרגישויות הללו. הן בו בזמן גם עיני בשר וגם עיני אש. הן לבטח עיני בשר כיוון שהאמנים ואוהבי האמנות הם משתפי פעולה מרצון בעולם של חומר. אנשים כאלה מהופנטים  על ידי דברים כפי שהם וכפי שהם יכולים להיות, מיופים השברירי ומחומריותם חסרת התקנה. יותר מכך, הם חובבי טכניקה, מאמצים את ההקסמות של איש המלאכה לדרך הנכונה לעשות דברים.... עניין זה הוא דם החיים שלהם.

אבל לעתים יש יותר מכך. עיני אמנות מפותחות מודדות לא רק את המרחק בין שתי נקודות אלא גם את מרחקן המשותף מאלוהים. הן רואות את הצורה, ואז את כוחה כסמל לחלק מסוים של החיים או לחיים בשלמותם. מגדל אינו רק ערמת אבנים מרשימה, אלא הוא שדרה ורטיקאלית בין הנמוך לגבוה. השאלה היא באיזו מידה של אפקטיביות ועם איזו תובנה חדשה הם מבטאים את התפקיד הגבוה יותר. ..בהקיפן את הקטבים הללו, עיני האמנות לעולם אינן יכולות לנוח. לעולם לא יהיה מספיק ידע של החומר, ולעולם לא מספיק מן הרוח. לעולם לא מספיק, ביחס שלהן לחיים כמו לאמנות.

פיקאסו: "משהו מקודש, זה זה...עלינו להיות מסוגלים לומר את המילה, או משהו בדומה לה, אבל אנשים יפרשו אותה בדרך מוטעית ויתנו להה משמעות שאין לה. אנו חייבים להיות מסוגלים לומר שציור זה או אחר הוא כמו שהוא, עם יכולתו לעוצמה, כיוון ש"אלוהים נגע בו". אבל אנשים יתנו לכך פירוש מעוות. ולמרות זאת זה הכי קרוב לאמת שאנו מסוגלים להגיע."

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לחיות חיים מוארים אלא אם צויין אחרת