44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

זיכרון בפועל

מכתב אל איש ביתא ישראל

 

יעקב היקר,

מלכתחילה רציתי לפנות אליך כאל "יעקב אחי", ברוח השיר האהוב של אהוד בנאי (*), ולאחר מכן נמלכתי בדעתי, שמא אמצא פוגע בכבודך בדרך כלשהי. נסיון חיי למדני, שבפניה אל בן לתרבות בלתי מוכרת, או אל בת לתרבות כזו, יש להקפיד על פניה שתהיה מכבדת לפי הקודים של אותה תרבות. ומכיוון שאינני יודע מהי צורה הפניה המכבדת אצלכם, בחרתי בצורת הפניה המקובלת במכתבים רשמיים. אם אמצא פוגע, לפחות לא אהיה פוגע יותר ממוסדות המדינה בה שנינו חיים.

ועם זאת, רציתי שתדע, שהתחושה העיקרית שהייתה לי בסוף השבוע למקרא המאמר שלך ב-YNET הייתה תחושה של אחווה (*). מיהרתי להוסיף תגובית של הערכה, בתקווה שיהיה בה כדי לאזן במשהו את תגוביות הגינוי וההתנשאות שכתבו אחרים. עכשיו אני מגיע לכתוב תגובה מפורטת יותר.

מאמרך חידש לי דברים שלא ידעתי על אורח החיים של בני עדתך באתיופיה. לא ידעתי עד כמה רופפת הייתה מעורבות השלטון המרכזי בחיי היהודים שם, לא ידעתי שמרבית היהודים שם היו כפריים שעסקו בחקלאות, ולכן לא הבנתי עד כמה זרה ומוזרה המציאות בישראל לבני העדה המבוגרים. אתה וודאי כבר יודע, שבשני עניינים אלו אתם נבדלים מיתר שבטי ישראל, שבזמן שבתם בקרב אומות העולם היו קרובים אצל השלטון ותלויים בו להגנה ולפרנסה, ושהעדיפו לעסוק במקצועות חפשיים שהותירו להם זמן ללימוד תורה.

מצא חן בעיניי מאד שאינך מאמץ במאמרך את עמדת הקרבן ואינך רואה בכל מקום מזימות שנרקמו נגדך ונגד בני עדתך. מצא חן בעיניי, שכמו שאתה מציג אתגרים למה שאתה קורא "לבנים", כך אתה בא בתביעות גם לבני דורך מקרב עדת ביתא ישראל. אני שם את המלה "לבנים" בין מרכאות, כי אני מבין שבשבילך כולנו כאלה, אבל אני איני רואה כמקשה אחת את כל יושבי הארץ מלבדכם. אנחנו נחלקים לשבטים ולתתי-שבטים, יש בתוכנו יש מחלוקות והיבדלויות. גם בעניין צבע העור. אם להידרש לדימויי צבע, אזי יש בתוכנו קשת של צבעים, מן הלבן אל הוורוד ומן הוורוד אל החום. אני מרשה לך להתייחס אלי כאל "לבן", אבל הייתי רוצה שתדע שאינני חש את עצמי או מגדיר את עצמי ככזה.

הייתי רוצה שתדע, שאינכם לבדכם במאבק שלכם למקום ולהכרה בחברה הישראלית. יש לכם בעלי ברית שמעוניינים לתמוך בכם, אבל אינם יודעים איך. קח אותי, לדוגמא. אני אפילו לא יודע באילו מלים ראוי לפנות אליך ובאילו מלים עדיף שלא. ספר לי את מה שחשוב שאדע עליך. ספר לי מה שאפשר לדעת על הארץ ממנה באתם ועל חיי הוריכם שם. הצע מקומות שבהם נוכל להיפגש בצורה שתהיה נוחה לשנינו. הייתי רוצה שתדע, שאני בעדך.

(*) להלן הלינקים:

http://www.mp3music.co.il/Lyrics/6868.html

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3484807,00.html

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

10 תגובות

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל שושן פרא אלא אם צויין אחרת