00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מה שיש לי לומר לך...

הפסקתם להיות מחנכים!

רשימה זו נכתבת בעקבות אסיפה "קריטית" (כך הזמינו אותנו אליה) שהתקיימה ביום רביעי, יום לפני סיום השביתה. בה השתתפו מורים, הורים ותלמידים. הנושא כמובן היה איך אנו תומכים במאבק.

 

אני מקווה שעד שתקראו זאת השביתה תסתיים ומה שאני כותבת יהיה שייך לעבר שכולנו נרצה לשכוח. שמעתי כרגע בחדשות מורה האומרת שמחר יתכנסו המורים ליד משרד האוצר וידונו על דמוקרטיה. האם אין היא מבינה שבכך שלא ימלאו אחר צו בית המשפט המורים מפרים הליך דמוקרטי? שלמעשה בכך הם יוצרים אנרכיה?

 

אני רוצה לראות אותך, נ., אומרת לתלמיד, בעתיד: יש חוק וצריך להתגייס, כי ללא שרות בצבא לא נוכל להמשיך להתקיים במדינה וחוק צריך למלא. אני רוצה לראות אותך מסבירה לתלמידים מדוע הכתומים היו לא בסדר כשהתנגדו באלימות לפינוי גוש קטיף. ומחר מה? נניח שתכופפו את הידיים לממשלה. מי הבא בתור שיבוא לכופף את ידיה? אולי ש"ס, שתחליט שצריך לסגור הכול בשבת? ושאסור לנסוע? הם מאמינים בדיוק כמוך שזה בנפשנו. אז מה תעשי אם יצליחו בדרך זו או אחרת להשבית חלקים במדינה? תאמרי שאסור להיכנע לסחיטה? שצריך לשמור חוק?

 

ואותה אחת שדיברה על הרופאים? אם הם לא בסדר גם לנו מותר? אכן, דוגמא לחינוך! ול., שאמרה ש"הצווים לא מוסריים". ומי זה שיחליט מתי צו מוסרי ומתי לא? כל כתום יסביר לך אלו צווים וחוקים אינם מוסריים, האין זאת?

 

 "גורל החינוך בידנו"... על מה אתם מדברים? מישהו דיבר על אבחונים לתלמידים? שינוי שיטת הלימוד? הפיכת החינוך  לרלוונטי למאה ה-21? ומה הרעש בנושא הקטנת הכיתות? מישהו נתן את הדעת במה מדובר? חשב מתי דבר כזה יכול להתבצע?

 

מישהו מכם קרא את פסק הדין של בית הדין לעבודה? או שאתם סתם מוחאים כפיים? לנוחותכם להלן קישור (לאתר ארגון המורים!) עם הערות בגוף הסרט. קראו והשכילו נא. אפילו בדיעבד.

http://enter-system.com/59839/%D7%A4%D7%A1%D7%A7-%D7%93%D7%99%D7%9F

בית הדין הנכבד הפעיל הבחנה הקיימת בתקדימי פסיקה בין שביתה כלכלית (מוגנת לחלוטין) לבין שביתה פוליטית, או פוליטית למחצה, המוגנות פחות. במקרים כאלה נכון לבחון מידתיות בין מטרות השביתה לבין הנזק הנגרם לצד שלישי ובית הדין עשה כן. כמה קל, נעים ונח לשנוא את הממשלה. כמובן שבכדי להתעמק בפרטים נדרשים פחות רגש ויותר זמן ומאמץ. אפשר לאמץ את הטענה שכל אלה  שונאי ישראל בכלל, ושונאי המורים והחינוך בפרט: בית הדין לעבודה על כל שופטיו, יו"ר ההסתדרות, יו"ר השלטון המקומי, נציגי המעסיקים ונציג העובדים בבית הדין, שרת החינוך, שר האוצר... ורק רן ארז טהור ובר לבב! אבל ידוע שהוא לא. רק מתוך נימוס לא קוראים לו גנב (נכון שידעתם?). רן ארז מכין לעצמו עמדה בפוליטיקה הלאומית. היום, לאחר סיום השביתה, ברור גם למי שרוצה לטמון ראשו בחול, שלמאבק לא היה כל קשר לחינוך ולמורים. אילו כך היה ניתן היה לסיימו מזמן ללא שביתה כלל, או בשביתה קצרה.

 

ומילה על צביעות: הצו אכן הוצא כנגד ארגון המורים ולא כנגד כל מורה ומורה אישית. שמא תרצו לטעון שלא התכוונתם להפר את צו בית המשפט אלא את הוראת הארגון שלכם, הלא כן? ובכן – כשהורו לכם לשבות מיהרתם למלא את ההוראה, אמת? ובכל הסיבובים  הקודמים, כשבית הדין לעבודה תמך בכם ובזכותכם לשבות – היללתם את נאורותו וקיבלתם את סמכותו – אמת? ומה עכשיו? אכן, מחנכות ומחנכים!

 

גבירותיי ורבותי המורות והמורים. מחינוך  (כמו גם מהורות) לא לוקחים פסק זמן. או שאתם מחנכות ומחנכים תמיד, כי התלמידים צופים בכם  ולומדים אתכם בכל עת, או שאינכם בכלל. למרבה הצער מהיום אתם כבר לא מחנכים. אתם פשוט עובדי הוראה!

 

ועוד משהו, לסיום: אולי אפשר לתקן. אפשר לכנס את התלמידים (בשעורי חברה?) ולדון איתם בכנות במה שהתרחש. ואפשר לומר – "טעינו. נסחפנו. לא כך צריכים היינו לנהוג". אפשר לנסות לקיים דיון במה שדרוש לחינוך. כדאי גם להפריד זאת מדרישות של ארגון עובדים (לגיטימי ככל שיהיה!) לשיפור כלכלי של תנאי העסקת חבריו  וצבירת כוח פוליטי בידי ראשו. אכן, נדרשת גדלות רוח לא מעטה לעמוד בפני תלמידים, להודות בטעות ולקיים דיון פתוח ואמיתי. נסו נא להוכיח שאתם מחנכות ומחנכים ולא סתם "עובדי הוראה". האפשר לזקוף את ההיסחפות האחרונה לחובת מעידה חד פעמית? ברור גם לנו שהיו וישנם מטענים רגשיים רבים ומובנים שדחפו את המורים למקום אליו הגיעו. אנו רוצים לראות עצמנו חלק מקהילת בית הספר. מי שמכיר אותנו יודע היטב שאנו מאוד בעד חינוך וגם מאוד בעד המורים המחנכים. אין צורך לבלבל זאת עם מאבק פוליטי ולוחמני של ארגון עובדים. ייתכן, כמובן - שאינכם שותפים לדעתנו -  אך אין סיבה שתפקפקו בטוהר כוונתנו. אחיזתכם בדמוקרטיה מחייבת שתפיצו גם דעות ועמדות השונות מדעתכם או מדעת הרוב.

 

בברכה – ענת ואיתן רוזן

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

21 תגובות

מפת מבקרי הבלוג
קוביית סקר
תוצאות הצבעה חזרה לסקר
3
סקר זה פתוח למשתמשים רשומים בלבד. לכניסה או הרשמה- לחץ כאן
עליך לבחור תשובה
תשובה אחוזי הצבעה
# 0%
# 0%
נא 11%
עשוי  34%
עשוי היטב  53%
סה"כ מצביעים0
סקר למשתמשים רשומים בלבד
הצבעת כבר
הצבעת כבר
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ענתר אלא אם צויין אחרת