44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

זיכרון בפועל

שיאכלו עוגות

[נכתב בתגובה לרשומה של איש הכוכבים]

אתה בוודאי מכיר את האגדה החביבה על מארי אנטואנט מלכת צרפת. מספרים עליה (ההיסטוריונים טוענים שזה לא קרה ולא יכול היה לקרות), ששמעה את ההמונים מפגינים בחוץ ושאלה מה הם רוצים. "אין להם לחם לאכול", אמרו לה. "אין להם לחם, שיאכלו עוגות", ענתה המלכה. הסיפור אולי בדוי, אבל יש להניח שהמלכה הרוויחה ביושר את המוניטין שלה כאדם אטום וזחוח דעת, שברור לו לגמרי שנקודת מבטו היא נקודת המבט של כל בני האדם, למעט אולי כמה טיפוסי שוליים, שבוודאי ייעלמו במהרה.

מובן שיש הבדל של שמיים וארץ בין מארי אנטואנט לאילנה דיין, אבל אני מוצא את דבריה של דיין אטומים וזחוחים כמו אלה שמיוחסים למלכה האומללה ההיא. כשדיין כותבת על "הפרוייקט הליברלי הגדול", היא מניחה משום מה שכל המין האנושי בכלל וכל אזרחי ישראל בפרט מעוניינים בפרוייקט הזה כמוה. ואם כמה טיפוסי שוליים אינם מעוניינים, היא מניחה שאם הפרוייקט הזה ייכפה עליהם, בסופו של דבר יהיו מעוניינים בו, כמו אותו ילד שבסופו של דבר הבין שהתרופה המרה מועילה לבריאותו ולכן רצויה לו.

אתה בוודאי יודע שאני עצמי הומניסט ליברל, ושהדמוקרטיה הליברלית היא צורת המשטר הרצויה בעיניי. אבל אני גם חובב היסטוריה מושבע, וההיסטוריה של אירופה מאז המאה הי"ח, מאז עליית הליבראליזם כאידיאולוגיה פוליטית,  מלמדת אותי שיעור עגום. ההיסטוריה הזו מלמדת, שבכל מקום שבו ניסו לכפות בכח את הליבראליזם על הקבוצות השמרניות בחברה, הקבוצות הללו הגיבו במהלכים אלימים שהמיטו חורבן על האוכלוסיה כולה, ליבראלים ושמרנים כאחד. המהלכים הללו גובו גם הם באידיאולוגיות, כאלה שהצדיקו את פרצי האלימות הללו. במאה העשרים היה הפאשיזם, ובמאה שלנו פורח הפונדמנטליזם.

שאלת לדעתי, למרות שאיני דוקטור כמו אילנה דיין ולא פרופסור כמו אהרון ברק. ובכן, דעתי היא שאצולת המשפט בישראל משחקת משחק מסוכן מאד כשהיא מנסה לכפות את "הפרוייקט הליבראלי הגדול" על החוגים השמרניים בישראל. אני תקווה, ששר המשפטים הנוכחי, שהוא בשר מבשרה, ימצא את הדרך ללמד את חבריו מאתמול מעט ריסון ואיפוק (אילנה דיין טוענת שאין כמותם מרוסנים וזהירים, ואני חולק עליה). אני מקווה לראות את היום שבו שוב יהיה מקום בבית המשפט העליון לשופטים שמרניים, כמו השופט אילון ז"ל. שיטת מינוי השופטים כיום מאפשרת לשופטים המכהנים לחסום את דרכם של שופטים בעלי השקפת עולם שמרנית לבית המשפט העליון.

כתבתי שאני הומניסט ליברל, אבל אני יותר הומניסט מאשר ליברל: אם מימוש "הפרוייקט הליבראלי הגדול" יגרום לשפיכות דמים גדולה, אינני רוצה בו.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

8 תגובות

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל שושן פרא אלא אם צויין אחרת