00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

עיתונות הגולן

 

עיתונות הגולן 

 

העיתונות בגולן עברה הרבה מאד תהפוכות בארבעים שנות קיומנו כחבל ארץ.  החל מימי ארץ הגולן הראשון והחלוצי ועד לימינו עם עיתון פרטי שישי בגולן, עיתון המועצה האזורית ארץ הגולן וניצנים לעיתון חדש  בדרום הגולן אינדקס הגולן.

התייחסתי כבר בעבר לגבול הדק בין "עיתון חופשי" ל"עיתון תלוי" באזור קטן כמו שלנו, המחייב כל עיתון פרטי - שהוא עסק כלכלי לכל דבר - ללכת על חבל דק, ולמרות הביקורת שלי כנגד הדרישה לתגובה לפני פרסום כתבת דעה "פרובלמטית", הדברים היו עד היום סבירים.

 

אבל השבוע נפל דבר. הגב` אהובה מוניץ, מו"ל שישי בגולן [קישור] והעורכת הראשית של העיתון, החליטה להפסיק כל סיקור עיתונאי בעניין הבחירות למועצה האזורית גולן. בעיני זהו כשלון מקצועי אמיתי של מה שמתיימר להיות עיתון בישראל (רשיון 1007).

ואכן, בגיליון השבוע פורסמה מודעת חצי עמוד [להלן]על החלטת המערכת להימנע מכל סיקור עיתונאי של מערכת הבחירות במועצה האזורית גולן: "לא לסיקור מערכת הבחירות, לא לראיונות עם המתמודדים, לא למכתבים למערכת או לטורים אישיים בנושא הבחירות" (סוף ציטוט), וזאת בשל החשש מיצירת קרע או הריסת יסודות הקהילה בגולן.

 

למען הגילוי הנאות אקדים ואומר כי בשבוע החולף שלחתי לשישי בגולן מאמר, כפי שעשיתי לא מעט בשנתיים האחרונות, ולהפתעתי קיבלתי הודעה כי המאמר לא יפורסם כלל בעיתון. במאמר נימקתי את עמדתי הברורה בעד בחירתו של אלי מלכה לקדנציה שניה.

 

תפקיד העורך

  מטבע הדברים מערכת בחירות - ובמיוחד כאשר הן אישיות - היא עניין רגיש, שמחייב על הדופק הן באיזון והן במניעת התבטאויות בסגנון לא ראוי. אבל זה בדיוק תפקידו של עורך עיתון בישראל.

עפ"י פקודת העיתונות המנדטורית משנת 1933, שכמעט ולא שונתה עד היום, יש משקל רב לעורך עיתון, עד כדי כך שהשלטון קובע כללים לבחירתו (גיל, תעודת בגרות, העדר עבר פלילי, הצהרה ועוד...) - ולא לחינם. כבר לפני שבעים שנה הבינו האנגלים כי כלי תקשורת הוא נושא רגיש ויש להעמיד בראשו אדם בעל יכולת. ואכן עורכי העיתונים נדרשים מידי יום ביומו לקבל החלטות מהותיות בקשר לפרסום כתבה כזו או אחרת. 

זו חוכמה קלה "לא ללכלך ידיים" ולהימנע מכל עיסוק בנושאים חשובים, כגון מערכת הבחירות המתקיימת לראשונה ביישובי המועצה האזורית גולן.

תארו לעצמכם מצב בו העיתון היה מקבל החלטה לא לעסוק כלל בנושאים טעונים למשל, מערכת החינוך בגולן וכל מה שהיא עברה בשנה החולפת. האם החלטה כזו מתקבלת עד הדעת ?! בתקופת בחירות כמעט כל ידיעה חדשותית  קשורה למועצה האזורית  ואם לא מסקרים בחירות בעיתון, מדוע מותר לפרסם כתבות על ביקור שר או על פיתוח אזור תעשיה כאשר ברור כי יש להם השלכה על הבחירות ?!.

 

מקובל מאד כי לעיתון יש אג`נדה, והיא מיוצגת בדרך כלל  במאמרי המערכת, בה ניתן לעורך להביע עמדתו ו/חששותיו. יש טעם לפגם בניסיון של העורכת לנמק את החלטתה בחשש מ"התפרקות הגולן". לי זה נשמע קצת מתנשא.

 קהילת הגולן חזקה, עברנו משברים ונעבור גם את זה. אולי יהיו חריקות פה ושם, אבל יום לאחר הבחירות  נחזור לשלב ידיים.

 

מודעות  מסחריות

כפי שפורסם בעיתון, לא תהיה מניעה לפרסום מודעות של מי מהצדדים, ובתנאי שהן אינן מכילות חומר הסתה ו/הכפשה. 

גם כאן הדברים אינם פשוטים, ועדיין נשמרת זכותו של בעל העיתון לבחור את מי לפרסם.  

טרחתי ומצאתי  באינטרנט פסק דין של בית משפט המחוזי [קישור], בו נדחה ערעור של כת משיחית נגד עיתון הג`רוסלם פוסט, שסירב לפרסם מודעה בתשלום מפאת החשש לפגיעה בקוראי העיתון, וזאת למרות שהעיתון היה היחיד שפירסם בשפה באנגלית .

 

עיתון פרטי

אני דבק בדעתי כי שישי בגולן הוא עיתון פרטי, המהווה יזמות לכל דבר ועניין. וכפי שלא ניתן לכפות תכנים על יזם אחר כך גם לגבי העיתון. הציבור ורק הציבור יאמר את דברו. יתרה מכך - מי שרוצה משהו אחר, כדאי שיכניס יד לכיסו ויוציא לאור עיתון בסגנון אחר.

 

סיכום

אני כותב את הדברים מוקדם ככל האפשר, כיוון שאני חושב שעדיין יש זמן. ראוי שהעורכת תשנה את ההחלטה ותאפשר לכולנו לעסוק בבחירות בגולן, כיאה ל"שבועון יישובי הגולן, קצרין וישובי הסביבה".

 

הודעת העורכת בגליון האחרון

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת