00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

ראש המועצה הבא

הבחירות לראשות המועצה האזורית גולן הן אולי הדבר הטוב שקרה לנו כאזור.  בימים אלו יושבים מאות מתושבי הגולן ומבררים לעצמם, באופן אישי או בקבוצות, מה מצפים מראש המועצה האם תכונת מנהיגות, או אולי חביבות על הקהל, אולי יכולת גיוס משאבים או יכולת ניהול ???

זהו קידום עצום בשיח הציבורי בגולן והוא ישפיע על הקדנציה הבאה ללא קשר למועמד שיבחר.  

אני שומע השמצות הדדיות משני המחנות (לא מהמועמדים) בנוסח:" זה עשה כך במועצה.., זה עשה כך בועד המקומי.."   אני מציע לכולנו לרדת מהכיוון הזה שאינו תורם במאומה להחלטות הבוחרים.  השיח הציבורי צריך להתנהל ללא השמצות. 

לא הייתי נשאר רגע במערכת הציבורית כחבר הנהלת המועצה אילו חשבתי שהיא נגועה בשחיתות אישית כלשהי. 

אבל הבחירות הן אישיות, בין שני מועמדים וכל אחד מאיתנו צריך להכריע בסופו של יום, מי יכול להנהיג את הגולן טוב יותר.

לדידי הדברים ברורים : אני בוחר באלי מלכה .

אלי אינו חבר אישי שלי, איני קרוב למעגל חבריו  ואיני חשוד כנושא דברו, נהפוך הוא. הוא ניסה לא מעט להצר את צעדי .

בקדנציה המסתיימת הבעתי דעות עצמאיות בנושאים שונים: ביוב, חופים, חינוך ועוד.. והעברתי ביקורת נוקבת על אופן השיתוף בהחלטות המועצה.   הדברים פורסמו ב"שישי ובגולן" ובבלוג שלי באינטרנט.

לא פעם אמרתי  שתפקידי כנבחר ציבור אינו רק למחוא כפיים לעשייה החיובית  אלא להצביע ולטפל באותם כשלים הנוצרים בעשייה הציבורית כי רק מי שלא עושה לא טועה וכך אכן עשיתי.

אבל היכרותי את מכלול העשייה העצומה מחייב אותי לראות את המאזן כללי של כל ב-6 שנים האחרונות, הישגים כמו גם חולשות. 

 

מנהיגות

התכונה החשובה ביותר לראש מועצה איכותי אינה ניהול תקציבים, ניהול ארגוני או שחרור חסמים אלא יכולת ההנהגה. 

הגולן הוא אזור מגוון עם 32 ישובים, כאשר לכל ישוב צרכיו המיוחדים.  קשה אולי לראות זאת מבחוף, אולם זו אינה משימה קלה להנהיג את ספינת הגולן לא כל שכן  להגיע להישגים של השנים האחרונות. .

עיקר חכמת ההנהגה היא הכריזמה, היכולת לסחוף אחריך אנשים ולקבל החלטות אסטרטגיות על כיוונים וסדרי עדיפויות, כי אי אפשר לעשות הכל בבת אחת.

 בהכירי את שני המועמדים ואת ניסיונם הציבורי, דעתי היא כי רק אלי מלכה יכול להנהיג את הגולן 

 

השיתוף

חלק לא קטן בביקורת שלי הוא בנושא חוסר השיתוף והיחס לציבור ולנבחריו ואיני חוזר מדברים אלה. 

אני גם שומע כי המתנגדים מתחברים במיוחד לביקורת  : "אלי פועל לבד...".  

אבל האמת היא שמנהיג הנבחר בבחירות אישיות שואף לבצע את המדיניות האישית שלו ללא הפרעות וכך זה צריך להיות. אנחנו רוצים מנהיגים חזקים. והרי לא מדובר בדיקטטורה שכופה דעותיה - (עובדה שאני מתבטא בחופשיות ועדיין חבר הנהלה)- אלא במנהיג שמצליח להעביר את מדיניותו בהחלטות כמעט פה אחד.

יתרה מכך: ה"סוליסטיות" היא בעיני תכונת הנהגה (כל המנהיגים פועלים לבד אילו רק ניתן להם) וכולנו מכירים דוגמאות  של ראשי המדינה הפועלים לבד כשרק נותנים להם. 

מה שחסר אצלנו הם הבלמים בהתנהלות הציבורית : פרלמנט עצמאי וחברי מליאה חזקים והדברים כבר נכתבו ופורסמו.  אני מאמין כי המליאה הבאה תהיה אחרת גם בבחינה זו.

איני פסיכולוג או חוקר צפונות אדם וקרוב לודאי שהייתי נוהג אחרת בסגנון שונה מול התושבים, אבל גם אם נזקוף את הדברים לחובתו של אלי, עדיין העשייה וההישגים מטים את המאזן באופן מובהק לצד החיובי.

הבחינה האמיתית לפיה תושב גולן  צריך לבחון את הדברים היא : התוצאות וההישגים, והם רבים.   

 

הגולן

·        המהפך -  מאזור פוליטי אליו אף משקיע לא היה מוכן להתקרב אליו, הפכנו לאזור מבוקש ע"י יזמים בכלכלה החופשית.  כמה דוגמאות:

- יזמים מתחייבים לראשונה במכרז פתוח לשלם מיליוני שקלים, על הזכות לבנות עסקים!

- `מי עדן` החלה לפרסם את העובדה שהיא החביאה כל השנים: "רמת הגולן" 

-  יזמים (ולא אחד!) מעונינים להקים בגולן מבנים להשכרה בהשקעות של מיליונים

מי שהגה, יזם ושינה את כיוון "עגלת הגולן" בנושא זה הוא אלי מלכה (החל מימיו כסגן ראש המועצה)

·        הקליטה –  פתיחת גנים וכיתות בית ספר במס` רב של ישובים מעידים יותר מהכל על הצלחת מאמצי הקליטה. מדובר על גידול של יותר מ 3000 נפש  ב-5 שנים .

·        החינוך -  ריכוז כל קהילת דרום הגולן במתחם החינוכי החדש בבני יהודה הוא אולי אחד ההישגים האסטרטגיים החשובים ביותר שהגענו אליהם  בגולן. 

·        תעסוקה – זו שאלת "מיליון הדולר" אותה כל מנהיגי האזורים מנסים לפתור אותה ומגלים שאין פתרונות קסם שכן מדובר במאמצים סיזיפיים ונקודתיים מול כל מקור העסקה .

 אבל מרכז התעסוקה המסייע במציאת עבודה (יש לא מעט תושבים בנוב שמצאו עבודה או עובדים דרך מרכז התעסוקה ולא פעם אחת) וקריית ההייטק המוקמת בקצרין המראה כבר סימנים להגדלת מקורות תעסוקה איכותיים בגולן,  הם התשובות.

·        תיירות או חקלאות  - החקלאות היא מקור פרנסתנו ותהיה מקור חוסנו של הגולן עוד שנים רבות.  וטבעי שאנו מצפים לטיפול ולהישגים בתחומי החקלאות. 

אבל דווקא שימת הדגש על התיירות (כי אי אפשר לעשות הכל) היא זו שהביאה לשינוי כיוון והעלאת קרנו של ענף חדש למעמד פוטנציאלי של מקור תעסוקה מהותי בגולן.

  

  נשאר עוד מה לעשות

 יש לא מעט נושאים שיש שעדיין עלינו לשפר ולקדם ובכלל זה הטיפול ביזם הקטן (למרות המאמצים עדיין לא פרצנו דרך בכיוון זה), החינוך והחקלאות. 

 

   אבל רק מנהיג  כמו אלי, יחד עם פרלמנט דעתני ועצמאי יובילו אותנו בעצמה להישגים  נוספים.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

7 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת