00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

חבר מליאה בלתי תלוי

אורי הייטנר במאמרו "אידיאולוגיה אנטי-קהילתית" (שישי בגולן 7.9.2007)  יוצא נגד ההחלטה של משרד המשפטים לפיה חבר מליאת  המועצה לא יוכל לכהן במקביל כמזכיר ישוב ו/או כחבר ועד מקומי.

מניסיוני כחבר מליאה בשש שנים האחרונות אני בטוח שהחלטה זו רק תיטיב עם התהליכים בגולן .

תלות

אחד מיסודות  פורום עליון מנהל הוא אי-תלות.  לא יתכן מצב בו חבר פורום-מנהל יהיה כפוף בצורה כלשהי לארגון או למישהו מעובדי הארגון בו הוא יושב בהנהלתו.

הועדים המקומיים כפופים לחלוטין למליאת המועצה. הן בנושאי סמכויות והן בנושאי תקציב.  אנו נדרשים לאשר במליאה מידי שנה כמעט כל נושא מפעילות הועד המקומי (האצלת סמכויות, תקציב, מסי ישוב, ועדות ביקורת ...)

איך יכול חבר מליאה, שהוא  מכהן במקביל כמזכיר ו/או חבר ועד מקומי הכפוף למועצה, להיות עצמאי בדעותיו כאשר רגע לאחר הדיון הוא צריך לבקש מקברניטי המועצה תוספת תקציב או עוד משאבים נוספים ליישובו ?!

כתוצאה מבעיה זו אין כמעט התבטאות חברי מליאה ודיוני המליאה הם טכניים לחלוטין.

( נכון שיש מזכיר/חבר מליאה  אחד או שניים המסוגלים להביע דעה בלתי תלויה, אולם הרוב אינו כזה)

ניגוד אינטרסים

ע"פ הגדרה, תפקיד הועד המקומי הוא לדאוג ליישובו ואילו תפקיד המועצה לדאוג לכלל תושבי הגולן. לפעמים על המועצה לקבל החלטות בניגוד מוחלט לעמדת הישוב הספציפי .

חבר מליאה נדרש לא אחת לקבל החלטות מעשיות לטובת כלל האזור אולם  יתכנו מקרים בהם החלטה זו תהיה בניגוד לעמדת הועד המקומי בישוב בו הוא חבר וניגוד האינטרסים יש לו השלכות ממשיות. 

"לעניין זה אין לנו אלא לזכור ולהזכיר את תפישתנו, כי אין חבר מועצה איזורית ממלא את תפקידו נאמנה, אלא כשלנגד עיניו הדאגה `לכלל האינטרסים של כל אותו איזור הנמצא בתחום שיפוטה של המועצה` ... עליו לצאת מן ההנחה היסודית, כי כל חבר במועצה שתיבחר יהא מודע למהות תפקידו, לאחריותו לכל ענייניה של המועצה ולחובתו לפעול לרווחת כל האיזור על כל ישוביו, וכי יצביע בדיוני המועצה כשהוא משווה לנגד עיניו עיקרון זה" (בג"צ ‎189/88 ועד מקומי נאות הכיכר ואח` נ` שר הפנים ואח`, )

לכן דרושה הפרדה מלאה בין החברות בועד המקומי לחברות במליאה

מעורבות  חבר המליאה ביישובו

צו המועצות כבר לקח בחשבון את הצורך של חבר מליאה להיות מעורב ישירות ביישובו בתקנה ברורה כי הוא יוזמן לישיבות הועד המקומי.

סעיף 104ג: "נציג האזור שבו מצוי היישוב במועצה אזורית יוזמן לישיבות הועד המקומי של אותו יישוב".

לכן אין חשש כלל כי נציג המליאה יהיה מנותק מהנעשה ביישובו  .

בחירות אישיות

אורי הייטנר טוען אף שבחירה נפרדת לנציג מליאה "עלולה להיות כר לבחירה של אנשים שייצגו אינטרסים  צרים. חברי  הישוב עלולים לבחור למליאה דמגוג מיליטנטי......" 

ואני שואל: הייתכן שדווקא אורי, הקיבוצניק שמאמין עדיין בשיתוף, פוחד מהחלטות דמוקרטיות של הרוב? 

זה בדיוק כמו לחשוש ממצב בו ראש המועצה, הנבחר גם הוא בבחירות אישיות, יהיה דמגוג מיליטנטי.

נציגי המליאה נבחרים בכל ישוב בבחירות אישיות (נבחר נציג אחד באופן שמי) ולא יתכן שיסתנן נציג שאינו מייצג את הרוב.  גם אם זה יקרה, הלקח ילמד והמצב יתוקן כי בסה"כ הציבור אינו טיפש.

מעורבות הציבור

מזכירי ישובים מעלים טענה נוספת נגד ההחלטה: "אם המזכירים לא ישתתפו בישיבות מי יבוא בכלל לדיונים ?"  "הרי אף אחד מחברי הישוב לא מוכן להשקיע מזמנו... " 

אינני חושב שתושבי מועצות אזוריות שונים מתושבי העיריות והמועצות המקומיות ברחבי הארץ, בהם נציגי הציבור הנבחרים למליאת הרשות משקיעים מזמנם בפעילות ציבורית, חברים פעילים בועדות הרשות  ואף יוזמים באופן עצמאי טיפול בסוגיות שונות מחיי הקהילה.

 

לסיכום

  מדוע לא לצייר תסריט אופטימי יותר לפיו חבר המליאה, הנבחר בבחירות אישיות, יהיה בלתי תלוי בפעילות השוטפת של המועצה , עצמתו תגבר וחברים בעלי יכולת ודעה ישאפו להיבחר למליאה ?!

תוך כמה שנים תהיה לנו מליאה חזקה , המקיימת דיונים בנושאים עקרוניים ומשתפת בתהליכי המועצה את כלל הנבחרים וכך יווצר הלכה למעשה הפרלמנט של הגולן. 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

4 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת