00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

צליל מכוון

האישה המורדת בציור הפרה-רפאליטי

 - I`m Half Seek of Shadows" - John Waterhouse "
 
 
 
הפואמה " הליידי משאלוט" של המשורר אלפרד טניסון היוותה השראה ללא פחות מחמישים ציורים בתקופה הויקטוריאנית.
השיר מספר על הגבירה משאלוט, שנכלאה במגדל בתוך אי, מנותקת מהעולם החיצון, ועליה לשבת ולטוות שטיח קיר. אסור לה להביט החוצה מן החלון. יש לה מראה גדולה המשקפת את העולם שבחוץ. כשהיא רואה את סר לנסלוט רוכב לכיוון קמלוט, היא מביטה בו ישירות מן החלון, ובאותה רגע הקללה מתגשמת. המראה נסדקת  ומתנפצת והגבירה נמלטת מן המגדל ועולה על סירה. היא מוצאת את מותה בסירה. הליידי משאלוט הופכת לקדושה מעונה, קרבן של אהבה שלא הוגשמה.
 

   John Waterhouse - The Lady of Shalotte
 
 
 הציורים המבוססים על דמותה של הליידי משאלוט מדגימים היטב את מצב האישה בחברה הויקטוריאנית. הם מביעים את המתח שבין החובות החברתיים לתשוקה האישית.
קיימים שני עולמות נפרדים שאינם משיקים זה לזה, המרחב הביתי, הפנימי, השייך לנשים,  והחוץ האקטיבי השייך באופן בלעדי לגברים.
הנשים הויקטוריאניות צוירו כמעט תמיד ספונות בין כתלי הבית. הציורים בחיק הטבע שמורים רק לדמויות מיתולוגיות, נימפות סירנות וכדומה.
על מה נענשת בעצם הליידי משאלוט? על חריגה מחוקי החברה הויקטוריאנית, על ניתוק הכבלים השמורים לנשים וחדירה למרחב הגברי, על כניעה לתשוקה בזויה. על נטישת מלאכת  האריגה הנשית, סמל לעבדות האישה הסיזיפית.
 
 
 The Lady of Shalotte -William Holmann Hunt
 
מודה שאני לא ממש אוהבת את הציור הזה, יש בו יותר מדי פרטים, הוא מעייף את העיניים בשלל הדימויים הלא-קשורים שבו. הסיבה  שהבאתי אותו לכאן הוא שהגבירה בציור הזה לא נראית שברירית כמו בשאר הציורים. הוא מצייר אותה ברגע המרד שלה, היא נראית כמו שמשון הגיבור המנפץ את העמודים, מבנה הגוף שלה חזק ורחב, היא לא פסיבית לשם שינוי ומקרינה המון כוח.
 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
ולמוטיב מעט שונה, האישה המתדרדרת. האישה בתקופה הויקטוריאנית היא עמוד התווך של הבית. היא אחראית לשמירה על שלמות המשפחה וערכיה. כשהיא סוטה מן המסלול, היא מסכנת את החברה.
 
 
 
 Jhon Holmann Hunt - The Aweakening Conciousnes
 
הציור שמעל נקרא "המצפון המתעורר".  האישה מתרוממת מחיקו של גבר שזה עתה פותתה על-ידו. מבטה מופנה החוצה, העולם החיצוני הוא הישועה שלה, הוא בריחה ומחסה ממצבה המביש. בניגוד לליידי משאלוט שהעולם החיצוני עבורה הוא מחוז הפיתוי והתענוגות הארציים.
שתי הנשים החוטאות שגו בכך שלא דבקו בקודים החברתיים של החברה הויקטוריאנית.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
 
צייר נוסף המתאר את  גורלה של אישה  בוגדת הוא אוגוסטוס אג. (Augustus Egg)
 
 
 
 
 
  The Infidelity Discovered - Augustus Egg 
 
 
יש משהו חביב בטריפטיך הזה, מעין סיפור גותי בתמונות.
 
בפאנל הראשון  אנו רואים את הבעל קורא מכתב, המדווח לו על בגידתה. האישה מוטלת על הרצפה בייאושה וגורלה נתון בידיו.  על-פי הרהיטים והקישוטים והילדות המשחקות בנחת בשולחן צדדי  ניתן לראות שזהו בית בורגני, המקיים חיי משפחה למופת שעתה עומדים להסתיים.
 
 
 
 The Abandoned Daughters by Augustus Egg
 
בפאנל השני הצבעוניות משתנה לגמרי, היא קודרת ואפלולית.  הבנות נראות בציור, חמש שנים מאוחר יותר, צופות בשמי הלילה המבשרים את העתיד הלא-ידוע.הריהוט נראה דל מאד, סמל להתדרדרות מצבן הכלכלי.
 
 
 
The Wife Abandoned By Her Lover With Her Bastard Child - Augustus Egg
 
זהו הפאנל השלישי והאחרון. האם וביתה  הלא-חוקית בזרועותיה, חסרות-בית, חיות מתחת לאחד הגשרים. . היא צופה אל אותו ירח בו צפו בנותיה בציור הקודם. כעת היא מביטה על אותו ירח כשהיא חיה ברחוב, כנראה עוסקת בזנות.
בתקופה הויקטוריאנית הזונות ברחובות לונדון היו מראה נפוץ,  כ-10,000 זונות היו פעילות בלונדון בשנת 1850.
 
אין לקדם פוסט זה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

101 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל הר הקסמים אלא אם צויין אחרת