00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אי-שם על הקשת

זכויות יוצרים

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות לסולה שלי, למעט מקרים ספציפיים שלגביהם מצוין בגוף הרשומה כי הם מהווים ציטוט מדברי אחרים.

אין לאף גורם, גם לא לתפוז אנשים, זכות להעתיק רשומה זו או חלקים ממנה, ללא קבלת רשות מפורשת מן היוצרת סולה שלי.

ניתן להתייחס לכתוב ברשומה זו ע"י הפנייה (לינק) אליה.

III.ד. חיי יומיום

מתוך המאמר: לקבל הלכה למעשה: מטרות קצרות-טווח וארוכות-טווח לילדים אוטיסטים
III.ד. חיי יומיום

חיי יומיום הם סדרה של החלטות, בין אם החלטות מתוכננות מראש ובין אם תגובות אד-הוק לסיטואציות. ראיית העולם של המטפלים השתקפת בכל החלטה ובכל תגובה. המסר המועבר לילד, והתהליך החינוכי כולו, הם תוצאות מצטברות של סדרה של החלטות ושל תגובות. לכן חשוב מאוד שהמטפלים יהיו מודעים לתפישותיהם שלהם.

הדוגמה הבאה מתארת כיצד תגובה להתנהגות של הילד מתייחסת למטרות ארוכות-טווח. בשעה שמחכים להסעה, בני פוסע הלוך ושוב, מדבר לעצמו. מה עלי לעשות בקשר לכך? בהתאם לגישה המגוננת-סבילה, לא אעשה דבר: הוא לא מודע לשונות שלו, ואני כאן כדי להתערב אם תהיה בעיה עם זה לעוברים ושבים. בהתאם לגישה הדינאמית-מנרמלת, עלי להגיד לו להפסיק, מפני שדיבור לעצמו נחשב למוזר והוא צריך (ויכול) להסתגל לסטנדרטים נורמאליים. בהתאם לגישה של זהות-מטרות, עלי להשאיר לו את הבחירה. לכן, אני פונה אליו ושואלת: "האם אתה מדבר אלי?". כאשר הוא משיב "לא", אני מסבירה: "רוב האנשים לא מדברים לעצמם. הם מדברים כאשר הם רוצים להגיד משהו למישהו אחר. לכן, כאשר אתה מדבר לעצמך בנוכחות הזולת, עלולים לחשוב שאתה מדבר אליהם. סביר מאוד שיגיבו למה שאתה אומר". בהזדמנויות אחרות, כאשר הוא בנוכחותי ואינני בטוחה האם הוא מדבר אלי, אני שואלת אותו. לפעמים הוא אומר "כן" ולפעמים הוא אומר "לא, אני רק מדבר לעצמי".

בכך שאני מדברת אליו כך, אני מעירה את תשומת ליבו למה שהוא עושה ודרך שזה עשוי להיתפס ע"י הזולת. אני מעלה אתל המודעות שלו לשונות שלו אבל לא מתייגת אותה כמשהו רע. זה עניינו לבחור האם להשגיח על העיבוד הטבעי שלו או להישאר הוא עצמו ולהיות מוכן להתמודד עם תגובות הזולת.
השניים

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

תמונות מן המאמר
מכתש רמון
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל סולה שלי אלא אם צויין אחרת