00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אי-שם על הקשת

זכויות יוצרים

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות לסולה שלי, למעט מקרים ספציפיים שלגביהם מצוין בגוף הרשומה כי הם מהווים ציטוט מדברי אחרים.

אין לאף גורם, גם לא לתפוז אנשים, זכות להעתיק רשומה זו או חלקים ממנה, ללא קבלת רשות מפורשת מן היוצרת סולה שלי.

ניתן להתייחס לכתוב ברשומה זו ע"י הפנייה (לינק) אליה.

II.ד.4 תקשורת

מתוך המאמר: לקבל הלכה למעשה: מטרות קצרות-טווח וארוכות-טווח לילדים אוטיסטים 
II.ד.4 תקשורת

היכולת לתקשר – להחליף מידע ומשמעויות – היא מיומנות חברתית חשובה. כמו מיומנויות חברתיות אחרות, משתמשים בתקשורת גם למטרות שימושיות, למשל לקבל משהו מאחרים, וגם מתוך בחירה, למשל שיתוף וביטוי עצמי. הילד צריך לחוות ולהפנים את משמעותה של תקשורת לפני שמלמדים אותו את ההיבטים הטכניים. סינקלייר כותב:

הלמידה איך לדבר היא פועל יוצא של הידיעה לשם מה לדבר - ועד שלמדתי שלמילים יש משמעות, לא הייתה כל סיבה להתאמץ ללמוד לבטא אותן כצלילים. ריפוי בדיבור היה סתם הרבה אימונים חסרי משמעות של חזרה על צלילים חסרי משמעות מסיבות חסרות הגיון. לא היה לי כל מושג שזו יכלה להיות דרך להחליף משמעויות עם עוד תודעות.

אנשים נורמאליים מתקשרים בעיקר בדיבור, בתוספת אינטונציה ושפת גוף. אבל יש דרכים אחרות להחליף משמעויות, ואפשר לספק לילדים אוטיסטים מגוון של חלופות לאופני תקשורת נורמאליים, כך שהם יוכלו לחוות ולגלות מה מתאים להם ביותר. שיטות-תקשורת חלופיות לדיבור מתוארות במאמרו של ג`ואל סמית שנכתב לספר הכנס של אוטריט 2005.

חלק ניכר מתקשורת נוירטיפיקלית היא בלתי מילולית. תקשורת לא מילולית כל כך טבעית עבור נוירוטיפיקלים, עד שהם לעתים נדירות מודעים לקיומה, ובכל זאת הם מושפעים ע"י מסריה כל הזמן. אבל תקשורת לא מילולית לא מתאימה לאנשים אוטיסטים. בכל זאת, ייתכן שיעזור להם ללמוד לזהות ולייצר אותות לא מילוליים באופן מודע, כדי לייעל את התקשורת שלהם עם נוירוטיפיקלים, אבל יש לכבד את הבחירה שלהם האם להשתמש בשיטות אלה או לא.

דוכיפת על ענף

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

תמונות מן המאמר
מכתש רמון
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל סולה שלי אלא אם צויין אחרת