00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אי-שם על הקשת

זכויות יוצרים

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות לסולה שלי, למעט מקרים ספציפיים שלגביהם מצוין בגוף הרשומה כי הם מהווים ציטוט מדברי אחרים.

אין לאף גורם, גם לא לתפוז אנשים, זכות להעתיק רשומה זו או חלקים ממנה, ללא קבלת רשות מפורשת מן היוצרת סולה שלי.

ניתן להתייחס לכתוב ברשומה זו ע"י הפנייה (לינק) אליה.

II.ד.3 מיומנויות חברתיות

מתוך המאמר: לקבל הלכה למעשה: מטרות קצרות-טווח וארוכות-טווח לילדים אוטיסטים
II.ד.3 מיומנויות חברתיות

מיומנויות הן שימושיות – הן אינן מטרה מפני עצמה, אלא כלים להשגת ערכים. מיומנויות חברתיות דרושות כדי להתחבר עם הזולת באופן יעיל. מדוע זה חשוב?

מיומנויות חברתיות מוזכרות לרוב בהקשר של מערכות יחסים, בהנחה שהתחברות עם הזולת חשובה לכל אחד. אגב, יש אוטיסטים שלא יראו מערכות יחסים כערך. סינקלר כותב:

אני לא מעוניין ביחסים-באופן-כללי, או באנשים-כקבוצות. אני יכול להיות מאוד מעוניין באנשים אחרי שכבר פגשתי אותם, אבל אין לי צורך ביחסים בהעדר אנשים מסוימים להתייחס אליהם. במשך חופשות מבית הספר אני יכול להסתובב במשך ימים או שבועות בלי שום מגע אישי עם עוד אדם, ואולי אהיה משועמם, אבל לא ארגיש בודד. אין לי צורך בקשר חברתי. ומפני שאני לא זקוק לו, אין לי סיבה הכרחית להתחבר למישהו שאיננו מעניין אותי כאדם.

מיומנויות חברתיות דרושות כדי להשתמש במשאבים של החברה ולקבל מה שרוצים מן הזולת. מי שלא מבין את חוקי החברה או אינו מסוגל לשלוט בהתנהגותו, זקוק להשגחה מתמדת, ולכן יש לו שליטה מוגבלת על חייו.

בהתאם לפתגם "ברומא התנהג כרומאי" יש ללמד את הילדים את חוקי החברה הרומאית, לא איך להפוך לרומאי. לחיות בחברה אינו אומר להתנהג נורמאלי; זה אומר להתנהג בדרכים שלא מגבילות את זכותם של חברים אחרים בחברה. לכן, הילד צריך ללמוד את המהות והתפקיד של גבולות. הבנת גבולות חיונית להגנה-עצמית ויש לה אפילו חשיבות רבה יותר בחייהם של אנשים נכים, אשר פגיעים להתעללות.

מערכות יחסים הן משמעותיות רק במידה שהן רצוניות. לכן, הילד צריך ללמוד להבחין בין ההכרח להסתדר עם הזולת לבין הבחירה לפתח אינטימיות ואמון הדדי. ילד אוטיסט שמעודדים אותו להתחבר עם הזולת אך ורק בדרכים נורמאליות עלול לקבל מושג מוטעה על מערכות יחסים, ולבחור שלא יהיו לו חיי חברה כשיגדל.
הילכו שלשתם יחדיו אם לא נועדו
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

תמונות מן המאמר
מכתש רמון
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל סולה שלי אלא אם צויין אחרת