00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אי-שם על הקשת

זכויות יוצרים

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות לסולה שלי, למעט מקרים ספציפיים שלגביהם מצוין בגוף הרשומה כי הם מהווים ציטוט מדברי אחרים.

אין לאף גורם, גם לא לתפוז אנשים, זכות להעתיק רשומה זו או חלקים ממנה, ללא קבלת רשות מפורשת מן היוצרת סולה שלי.

ניתן להתייחס לכתוב ברשומה זו ע"י הפנייה (לינק) אליה.

I. מבוא: זהות, ערכים ומשמעויות

מתוך המאמר: לקבל הלכה למעשה: מטרות קצרות-טווח וארוכות-טווח לילדים אוטיסטים

I. מבוא: זהות, ערכים ומשמעויות

חיים טובים אינם בהכרח חיים קלים. אנשים רבים מוותרים על נוחות, רכוש, ואפילו בריאות ובטחון, כדי לשאוף לדברים שחשובים להם. מצד שני, לפעמים מטילים ספק בערך החיים של אנשים נכים אפילו כאשר האדם מטופל היטב ואינו נדרש לעשות עבור עצמו שום דבר. יתר על כן, איבוד השליטה של אדם על חייו מתקבל לעתים קרובות כטיעון נגד ערכם של חיים עם נכות, מפני שללא אוטונומיה, האדם לא יכול לפעול למען מה שמשמעותי עבורו.

סוגיית המשמעות – מה שחשוב בחיים מעבר  לקיום פיסי – נמצאת בלב לבו של החינוך, ומעסיקה הורים, מורים, מחנכים ומטפלים אחרים. משמעויות וערכים רלוונטיים לכל ישות בעלת הכרה בכל שלבי החיים, מפני שהם משפיעים על מחשבותינו, רגשותינו ובחירותינו כל הזמן, בין אם אנו מודעים לכך ובין אם לאו. ערך הוא משהו שרוצים לקיים בזכות עצמו, לא כאמצעי להשגת משהו אחר. בהקשר האישי, ערכים יכולים להיות מעלות כמו שלמות או חריצות, או פיתוח כישרונות באומנות או במוסיקה, או מטרות-חיים כמו אמונה דתית או זיקה לתרבות שרואים בה מורשת. בהקשר הבינאישי, ערכים יכולים להיות הקמת משפחה וטיפוחה, רכישת חברים או מעורבות בקהילה. בתחום החברתי, ערכים יכולים להיות מאבק לצדק ושוויון, או שירות למען המולדת.

בחירות וסדרי עדיפויות של ערכים משתנות בין חברות ובין יחידים בתוך החברה. בחירת ערכים ושמירה עליהם מחייבת מודעות עצמית ואוטונומיה – שתיהן מרכיבים של זהות, או תנאים לזהות. תחושה חזקה של זהות, שהיא אבן-פינה לחיים של משמעות, מתפתחת גם ממודעות-עצמית וגם מתחושה של שייכות לקהילה ולתרבות.

שאיפה לערכים אישיים מצריכה מידה מסוימת של עצמאות, שיכולה להיחשב לערך בפני עצמה. עצמאות היא תוצאה של רכישת מיומנויות שונות, למשל יכולת לשמור על היגיינה אישית לעצמאות בחיי יומיום או מיומנויות מקצועיות לשם עצמאות כלכלית. מיומנות חשובה היא היכולת לקבל החלטות מושכלות, בהתבסס על ערכים אישיים ועל הערכה מציאותית של המצב.

תחושת זהות, קשרים משמעותיים ועצמאות הם יסודות חשובים של איכות חיים. הצורך בחיים טובים, מעבר לצרכים בסיסיים, מודגם בהיררכית-הצרכים של מסלו. אברהם מסלו הגדיר היררכיית-קטגוריות של צרכים: צרכים פיסיולוגיים, תחושת בטיחות, אהבה, ערך עצמי, והגשמה עצמית. ברגע שצרכים בקטגוריה מסוימת מסופקים, האדם מונע לשאוף לסיפוק הצרכים בקטגוריה הבאה בסולם. הקטגוריה הגבוהה ביותר, הצורך להגשמה עצמית, היא השאיפה להפוך ליותר ויותר מה שהוא, להיות כל מה שהוא מסוגל להיות. למרות שסולם הקטגוריות של מסלו מוטל בספק, הרעיון הבסיסי שלו מוזכר הרבה בהקשר של איכות חיים, כדי להדגים את השאיפה האנושית לצמוח ולחפש משמעויות מעבר לקיום הפיסי.
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

תמונות מן המאמר
מכתש רמון
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל סולה שלי אלא אם צויין אחרת