00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יומנו של קוטר ממוצע

כל מה שמפחדים לספר לכם על ההתחממות הגלובאלית

10/08/2007

בימים אלו נמצא נושא ההתחממות העולמית בראש מהדורות החדשות כמעט בכל העולם המערבי. אין שבוע בלי שלוש-ארבע כתבות על איכות-הסביבה, אפילו בערוץ 2 שלנו.


אךהאם הכתבות הללו באמת עוזרות? לדעתי, אין בכתבות מהסוג הסביבתי אפילו שבריר של נסיון אמיתי לשינוי. רק פמפום פריים-טיימי נוסח כוכב-נולד. אם הייתה איכפתיות אמתית בכתבות הללו, הן אמורות היו להיראות כמו תכנית של "בולדוזר" או "המשמר האזרחי".

לכן, החלטתי לקחת את המקלדת לידיים, ולפצוח במסע-צלב (או מסע-חיים, בהשראת הקמפיין החדש למען ניצולי השואה) פרטי משלי לחשיפת מקסימום האמת על ההיבטים השונים של התחממות כדור-הארץ.

ברשומה ראשונה זו נעסוק בתוצאות ההתחממות. אלו שהן כל-כך הרסניות או כל-כך לא מתקבלות על הדעת, שאפילו הירוקים ה"כבדים" מפחדים להודות בקיומן המוחשי העכשווי.

האם אתם מוכנים? הנה זה בא:

1.
בעבר ידוע היה שבחורף, מטבעו, באים לפעמים ימים פרוצי-רוחות באופן מיוחד. ימים בהם על המהלך בחוץ לעשות מאמצים ניכרים על מנת לשמור על שיווי משקלו. בארה"ב (וכמה מדינות נוספות) נוספו למשוואה גם הוריקנים, סופות חזקות במיוחד הנוטות להיווצר בעונה מסויימת, בה כיוון רוחות-האוקיינוס המשתנה יוצר ספירלות אוויר מהירות וקטלניות. כל דבר בזמנו, בעיתו, בתדירותו ובעוצמתו. אך בשנים האחרונות חל מפנה מפתיע: עונות ההוריקנים מתארכות, תדירות הסופות גוברת, עוצמתן הממוצעת עולה בעקומה חדה, אזור פגיעתן גדל, גם בארץ שומעים פתאום על טורנדו בגליל, וברוב האיזורים ההרריים כאן כבר כמעט אין יום בשנה שמהירות הרוח בו לא עוברת את 30 הקמ"שים. יש מספיק סערות לכולם.


2. גם חלוקת המשקעים, שבעבר היו יורדים באופן מאוזן כאשר הרוב מרוכז בארבעה חודשי חורף והשאר ביתר העונות, השתנתה באופן מבהיל ממש. היום רוב ימי השנה, כולל ימי החורף, נראים ומתנהגים כימי בצורת, וכל מכסת המשקעים יורדת בהתפרצויות קצרות שנראות יותר כמו אסונות טבע (כמו למשל השיטפון בלונדון בשבוע שעבר, בעוד בשאר אירופה הטמפרטורות חצו את קו 30 המעלות). וגם אז, הם יורדים באזורים מצומצמים מאוד, בעוד במרחק של קילומטרים ספורים ממקום הצפת גשמים עשוי להיות כה חם ויבש שהאדמה תיסדק (לדוגמא: דבר כזה קרה בהודו ב-2003).


3. סעיף מעט ידוע יותר משני הקודמים הוא שינויי טמפרטורה: בעשור האחרון כל שנה נשבר שיא של שינויי טמפרטורות קיצוניות בהפרש של מספר שעות (בד"כ עד יממה). לא עוד תחזיות נוסח "בימים הקרובים – עליה מתונה". במקום זה כל מי שעיניו בראשו רואה בתחזיות גרפים מזגזגים ותלולים יותר משנת מסחר בבורסה.


4. (הסעיף הזה יראה לכם הזוי ביותר, אך הוא מוכח מעל לכל ספק. כל מה שצריך זה לפקוח עיניים ולהסתכל סביבכם.) מעגל החיים בטבע עבר תמורות מזעזעות, כך שהיום תושבי אזור יהודה וגוש עציון יכולים ללכת ביישוביהם ולקיים בהם תצפיות על חרקים ממינים טרופיים, שעד 2005 מעולם לא נצפו מעל לכמה עשרות בודדות של קילומטרים צפונה מקו המשווה. תופעה קצת פחות חמורה של שינוי דפוסי החיים, שממנה סובל כמעט כל העולם, הוא הגדלת טווח הפעולה של מזיקים פחות נדירים. יתושים, למשל, היו פעילים בעבר בעיקר בחבלי ארץ נמוכים וחמימים. בחצי העשור האחרון גדל מספר היתושים באזור ההרים בעשרות (אם לא מאות) אחוזים, וגם במישורי החוף ("מישורי", ולא "מישור", מכיוון שמדובר בתופעה גלובלית) רמת פעילותם של היתושים גברה, דבר שהוא הגורם האמיתי להתפשטות "שפעת העופות" (המחלה הועברה ע"י יתושים וזבובים), "קדחת הנילוס המערבי" (נגיף שמופץ באופן כמעט בלעדי ע"י יתושים) ועוד. בתוך כל הבלגן בעולם החי קצב הכחדת מיני חיות וצמחים בעשור האחרון עלה פי 1000!


5. תופעה שעד לפני כשנתיים נשמרה בסוד, למרות שהיא אחת ממרחיקות הלכת ביותר מבין תוצאות ההתחממות, היא עליית פני הים: בגלל ההתחממות נמסים כל הקרחונים, והמסה שלהם נוספת לאוקיינוסים, מה שגורם לעלייה איטית אך מטרידה במפלס המים העולמי. בעוד כמה עשרות שנים (ואם לא יפחת קצב הזיהום – בעוד פחות מעשור וחצי) יעלו פני הים עלייה כה משמעותית, שחלקים שלמים של מפת היבשות יימחקו לחלוטין: רוב דרום ארה"ב, כחצי מצפון ומערב אירופה (במדינות הסקנדינביות מדובר על הכחדה כמעט מוחלטת), אחוזים גדולים מיבשת אוסטרליה ועוד.


6. לרובכם זה וודאי יראה בלתי-אפשרי בעליל, אך ההתחממות מתחילה לגרום גם למחסור במים. אתם בוודאי תוהים איך יהיה מחסור במים אם יהיו יותר מים באוקיינוסים. ובכן, התשובה היא כזו: רוב תושבי העולם מקבלים את מי השתיה שלהם, כמו גם מים לכל השימושים האחרים, ממעיינות שנמצאים במקומות גבוהים, וחוסכים גם את הצורך להעלות את המים מגובה פני הים (בכך שהם באים מלמעלה וזורמים בכוח הכבידה), וגם את עניין טיהור המים היקר מאוד (מעיינות=מיםמתוקים). ברגע שיידלדלו הקרחונים בהרים (דבר שכבר קורה היום, אך בינתיים נמצא בשלב לא קטלני, אלא "רק" קשה), תפסק זרימת המעיינות המתוקים. המים באוקיינוסים (שהם מים מלוחים) לא יפתרו את בעיית המחסור, מכיוון שטיהורם והובלתם בניגוד לכוח הכבידה תהיה כה יקרה, עד שרוב האנשים שיהיו תלויים בהם לא יוכלו להרשות לעצמם את הדבר מבחינה כלכלית. חלק לא קטן מאוכלוסיית העולם כנראה ימות בשל כך.


7. השלכות שינויי האקלים לא מסתכמות רק במילים בומבסטיות שאתם לא מסוגלים לקלוט. גם בחייכם היומיומיים אתם נפגעים מכך. לדוגמא: הפסקות החשמל מתרבות עקב הרוחות העזות הפוגעות בכבלי החשמל. רוחות שמתרבות ומתחזקות מעונה לעונה, כפי שכתבתי בסעיף הראשון. כמו כן, צלחות לוויין (שהן אומנם פריט לוקסוס, אך כפי שאומרים: אדם מודרני יכול להיות אדיש לכל דבר, עד שזה מגיע לפגיעה ברמת החיים המפונקת שלו) נוטות להתקלקל, להישבר, ליפול, או סתם להתקצר (מלשון קֶצֶר) עקב גשמים עזים ושלגים.


אלה הן התוצאות העיקריות של ההתחממות הגלובלית בעשורים הקרובים. האם אתם מוכנים לקלוט את גודל הסכנות וחשיבות הנושא, ולעשות משהוא בנידון?

אם כן, הצעד הראשון הוא להוריד את הפלייר הזה, שתירגמתי לעברית מהאתר הרשמי של הסרט "אמת מטרידה" של אל גור ("נשיא ארה"ב הבא לשעבר", כפי שהוא מגדיר את עצמו), ולנסות למלא את הנחיותיו באופן יומיומי. גרסאות ארוכות יותר של עלוני הנחיה לשמירה על איכות הסביבה, כמו-גם מאמרים נוספים על הנושא, יבואו בקרוב.

עוד רשומה בנושא, `מאת קקטוס רוחני`


(בתמונה: הכותרת שנתנו "תפוז" לרשומה בעמוד הראשי)

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

67 תגובות

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל musichunter85 אלא אם צויין אחרת