44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

זיכרון בפועל

שנאת חינם ?

מדי שנה, בבוא תשעה באב, מתמלא החלל הוירטואלי בהגיגים על שנאת חינם, שבגללה חרב כביכול בית המקדש השני. שנאה היא תמיד נושא אקטואלי ונגיש לכל אחד, ולכן אין להתפלא על אורך השרשורים שנפתחים בפורומים ועל כמות התגוביות (טוקבקים) שמצליח לעורר כל טור בעניין. יש לומר, שגם איכויותיה הספרותיות של האגדה התלמודית על קמצא ובר קמצא, הן מושכות את הלב ומעוררות הזדהות. כל כך מושכות את הלב, עד ששאר האסונות שאנו מציינים בתשעה באב, מחורבן בית ראשון דרך גירוש ספרד וכלה בימינו אנו, כל אלה נדחקים הצידה מפני העיסוק בכיבוש הרומי ובמלחמות היהודים במאה הראשונה לספירה.

אודה ולא אבוש, שגם בי יש צורך עז להגג בנושא ולאתגר את השומעים בשאלות קשות. האם כל יהודי שעומד בדרכך להשגת מטרותיך באמת שונא אותך? אם יהודי אחר מעיד על עצמו במפורש שהוא שונא אותך, האם זו בהכרח שנאת חינם? ואם יהודי אחר מתעקש בלהט שהוא אוהב אותך אבל נוהג בך התנשאות וגסות רוח, למה ייחשב, לאוהב או לשונא?

אלא שאני עוצר את עצמי מכניסה לדיון הזה בתשעה באב, כדי לא לקבל את הנחת היסוד של המדרש במסכת איכה: ההנחה שחורבן בית שני קרה בגלל משהו שהיהודים עשו, ולכן הם אשמים בו. לא, אני אומר. חורבן בית שני וחורבן ממלכת בית שני קרו משום שבמאות הראשונות לספירה שלטה באיזורנו אימפריה רבת עצמה, אולי האימפריה החזקה ביותר שההיסטוריה מכירה, והאימפריה הזו מחצה כל שבט וכל עם שהעז להתנגד לשלטונה החמסני. לא רק את היהודים, למרות שכלפי היהודים היא הפעילה כח יוצא דופן. את כל כוחה, בעצם.

אפשר להתווכח על התבונה שבמרד הגדול ובמרד בר כוסבא. אולי היה עדיף ליהודים להיכנע מראש, כדרך שנכנעו מדינות רבות לפני הגרמנים במלחמת העולם השניה (ויש מי שבז להם על כך). אולי שגו ואולי צדקו. אין לדעת מה היה עולה בגורלם לו בחרו אחרת. ומי שעומדת לפניו בחירה אומללה כל כך, בין מוות לבין דיכוי (שעלול להסתיים במוות בכל מקרה), אל לנו לשפוט אותו ולהאשים אותו במר גורלו.

יסלח לי הסופר התלמודי המחונן: החורבן הוא תוצאה של התנגשות בין כוחות צבאיים בלתי שווים, לא של "שנאת חינם".

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל שושן פרא אלא אם צויין אחרת