00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בין השורות

הבית החדש שלי

מחזור ארץ פרידיין / לויד אלכסנדר

המאמר מאת SUKI4
 
מחזור ארץ פרידיין כולל חמישה ספרים: "ספר השלושה", "היורה השחורה", "טירת ליר", "טרן הנודד" ו"המלך העליון". הסדרה נכתבה בין השנים 1964 – 1968.
הסיפור הוא סיפורו של טרן, נער חווה, שתפקידו הוא לטפל בחזירה מתנבאת אחת, תפקיד שמעניק לו את השם "סגן-חזירן". טרן כמו כל ילד בגילו חולם על מעשי גבורה, קרבות אדירים והעולם הגדול. כאשר הן-ון החזירה המתנבאת בורחת וטרן רודף אחריה הוא נתקל בעולם הגדול, וזה לא כמו שהוא חלם או רצה שיהיה. במהלך החיפושים אחר הן-ון, בספר הראשון, פוגש טרן בשלל דמויות אשר ימשיכו ללוות אותו בארבעת הספרים הבאים בהם הוא נודד ברחבי ארץ פרידיין ועובר הרפתקאות שונות ומשונות.


לסדרה הזו שמורה פינה חמה בליבי. זו הסדרה הראשונה שחיכיתי שיצאו הספרים שלה. כשהייתי בת 13 בערך יצאו "ספר השלושה" ו"היורה השחורה" בסדרת מרגנית. שנה לאחר מכן יצא "טירת ליר" אחרי עוד שנה יצא "טרן הנודד" ואחרי שנתיים "המלך העליון". אפשר לומר שאני גדלתי עם טרן, והוא אכן גדל, מתבגר, מתפתח ומתפכח לאורך הספרים.
אלה ספרים שהייתי ממליצה מכל הלב לילדים לקרוא. בעיקר היום לאור "הארי פוטר" וחבריו, כדי שיראו שיש גם ספרים אחרים והם טובים באותה מידה לפחות אם לא יותר.
 
הספרים:
 
ספר השלושה
 
 
(מהכריכה האחורית)

טרן מאס בחייו המשעממים כסגן חזירן בחוותו של המכשף הזקן דולבן. עם זאת לא תאר לעצמו מעולם שיסחף בפתאומיות אל השליחות אפופת הסכנות להצלת ארצו האהובה – פרידיין – מידיהם של כוחות האפלה. כאשר הן-ון בורחת, יוצא טרן לחפשה. הוא מאבד את עיקבותיה במעבה היער האסור, ובחיפושיו הוא נתקל בשר צבאו של אדון ארץ המוות אראון ובלוחמיו מפילי האימה.
 
היורה השחורה
 
 
(מהכריכה האחורית)

טרן, שכבר הוכיח את גבורתו, מוצא הזדמנות לחזור ולהלחם למען ארצו האהובה פרידיין, הנמצאת בסכנה בגלל מלך ארץ המוות. אראון, אדון ארץ המוות, השתלט על היורה השחורה. הוא הטיל לתוכה את הגיבורים שמתו ואלה יצאו ממנה כגדודי לוחמים שחרב אינה יכולה לפגוע בהם. רק השמדתה של היורה תבלום את התעצמות כוחותיו של אראון. כל גיבורי פרידיין, כשבראשם גוידיון נסיך דון, התקבצו על מנת למצוא את היורה השחורה ולהשמידה בעוד מועד.טרן וחבריו הנאמנים יוצאים למסע חשאי, ממושך ורב הרפתקאות, לגלות את הסכנה ולחסלה, אולם ההתרחשויות אינן לפי התוכנית.
 
טירת ליר
 
 
(מהכריכה האחורית)

טרן נשלח ללוות את הנסיכה איילונוי ואת הנסיך רהון לטירת ליר. אבל גם אחרן, המלכה המרשעת, הגיעה לשם כדי להטיל כישוף על איילונוי – ולשם כך חטפה אותה. טרן וחבריו הנאמנים ידעו כי מחובתם לחלץ את איילונוי. אבל הוטל עליהם גם להשגיח על הנסיך רהון; בעודם מתלבטים בקשיים הרבים, נפלו הרעים למחילתו של דבוק, הענק הרשע והיבבן. איך יוכלו להיחלץ משם? האם יאלצו להקריב אחד מהם כדי להציל אחרים? מה כתוב בספר הריק? ומה יהיה בסופה של איילונוי  - האם יהיה עליה להתחתן עם רהון?
 
טרן הנודד
 
 
(מהכריכה האחורית)

טרן, סגן החזירן בביתו של דולבן המכשף, החליט כי שוב לא ינוח ולא ישקוט עד שידע מי הוא באמת ומי היו הוריו. בעצם, חשש כי אם לא יוכל להוכיח שמוצאו מבית אצולה, תדחה הנסיכה איילונוי את אהבתו. גלודור גוזם וג`ורג`י, רעיו של טרן, הצטרפו אליו – אבל לא כל הרפתקאותיהם התמקדו בחיפוש אחר הוריו של טרן. יום אחד, למשל, נתקלו בצפרדע ונוכחו כי אינו אלא דולי הגמד. מטרת המסע נדחתה מיד מפני הצורך לעזור לחבר שנקלע לצרה בעטיו של המרושע שבמכשפים: מורדה. כך שזור הסיפור בהרפתקאות מסמרות שיער ובחיפוש נמרץ, שבו מגלה טרן לא רק מה שיצא לחשוף, אלא הרבה יותר מכך.
 
המלך העליון
 
 
(מהכריכה האחורית)

החרב השחורה דירנוין, כלי הנשק הקסום ורב העוצמה, נפלה לידי אראון אדון המוות – שגזל כבר מתושבי פרידיין את כל אוצרותיהם. המכשף הישיש דולבן, גוידיון נסיך דון, וגם טרן הסגן חזירן וידידיו, כולם הבינו כי הגיעה שעת הקרב המכריע נגד אראון, ואולם, איש מהם לא ידע מי מגבורי פרידיין יעמוד לצידם, ומי יצטרף לאדון המוות.
ובכן, היוכלו לסמוך על המלכה אחרן? מה כוחם של מאג המרושע, דוראת הרצחני, או המלך פריידרי? האם יושיע אותם כוחו העצום של המלך סמואיט אדום הזקן? אנשי הקהילות החופשיות לוחמים, כמובן, לצידם. אבל נוכח כחם העצום של אויביהם, נוטה המלחמה נגד בני דון ותומכיהם. האמנם יהיה אראון למלך העליון בכל פרידיין? ואולי יגבור עליו גוידיון בעזרתם של ידידיו?


                                      הדמויות הראשיות
 
טרן
 
 
טרן הוא ילד אסופי שנמצא על ידי דולבן בשדה הקרב. דולבן לקח את התינוק וגידל אותו בחווה שלו שם הוא היה מוגן על ידו ועל ידי קול, לוחם שהפך להיות עובד חווה.
במשך הרפתקאותיו טרן מוצא את עצמו מוליך צבא נגד אראון אדון המוות, פוגש שלישית מכשפות, מנסה להציל את הנסיכה איילונוי מידי חוטפיה וגם להגיע להשלמה עם עברו.
 
איילונוי
 
 
את איילונוי אנחנו פוגשים לראשונה בטירת סלילית, מבצרה של אחרן. בהתחלה נדמה שאיילונוי היא נערה קשקשנית, שדעתה מוסחת מנושא אחד לשני במהירות, אבל היא מצילה את טרן וגלודור גוזם (לאחר שבטעות חשבה שהוא גוידיון) ממרתפי הכלא של אחרן. איילונוי באה משושלת ארוכה של נשים מכשפות וגם היא למדה קצת כישוף (אבל לא מספיק) אצל אחרן (שהיא דודתה). בסוף "ספר השלושה" איילונוי עוברת לגור בקיר דולבן יחד עם טרן ודולבן ומצטרפת לשאר ההרפתקאות שעוברת החבורה.
 
גלודור גוזם
 
 
גלודור גוזם, בנו של גודו, הוא מלך באיזושהי ממלכה מאוד קטנה בתוך פרידיין. גלודור הוא איש טוב לב שלא מעוניין בכל כללי הטקס של היותו מלך. אם ילד ינדוד במקרה לתוך אולם הכתר שלו הוא יעדיף לשחק איתו מחבואים מאשר לסלק אותו משם. בתוך תוכו שואף גלודור להיות משורר. הוא משיג נבל והולך לקיר דאתיל אל מועצת הנבלנים בנסיון להתקבל ללימודים. הבחינות שלו היו גרועות אבל הנבלן הראשי ריחם עליו ונתן לו נבל קסמים שצליליו נפלאים אבל יש לו פגם קטן – המיתרים שלו נוטים לפקוע בכל פעם שגלודור מייפה את העובדות דבר שיש לו נטיה לעשות כל הזמן. גלודור גוזם פוגש את טרן בטירת סלילית לאחר שאיילונוי טועה לחשוב שהוא בן לוויתו של טרן, גוידיון. הם הופכים לחברים טובים וגלודור מצטרף אליהם בהרפתקאותיהם.
 
גוידיון
 
גוידיון הוא נסיך דון – הבית השולט בפרידיין והוא שר הצבא של המלך מאט. גוידיון פוגש בטרן כאשר הסגן חזירן רודף אחרי הן-ון. השניים ממשיכים במסע ביחד עד שהם מופרדים בטירת סלילית.
גוידיון הוא גשש מעולה, יערן ולוחם אמיץ.
 
גורג`י
 
 
גורג`י מתואר בספר כמעין הכלאה בין אדם לחיה, אבל הוא חסר אינטיליגנציה. הוא מתואר כבעל ידיים ארוכות מלאות פרווה ועלים והוא תמיד רעב. הוא מתייחס אל טרן כגיבור האישי שלו ומאוד נאמן לו. גורג`י מופיע בכל חמשת הספרים ותמיד מתלווה לטרן. הוא מדבר על עצמו בגוף שלישי.
 
דולבן
 
 
דולבן הוא מכשף שמתגורר בחוה בקיר דולבן. הוא האפוטרופוס של טרן והמורה שלו. כשאנחנו פוגשים אותו לראשונה ב"ספר השלושה" הוא כבר בן 379. חוץ מללמד את טרן ולהגן על הן-ון החזירה המתנבאת, הפעילות העיקרית של דולבן היא מדיטציה. מי שמכיר אותו יודע שהוא נחשב למכשף החזק ביותר בפרידיין ולמרות שהכוח שלו הוא רב עוצמה דולבן משתמש בו בחסכנות.


לויד אלכסנדר
 

לויד אלכסנדר (30 בינואר 1924 - 17 במאי 2007), היה סופר ילדים אמריקאי. בגיל 15 הוא החליט להיות סופר למרות התנגדותם של הוריו. הוא עבד כשליח בבנק, למד תקופה קצרה בקולג` ושירת בצבא האמריקאי במלחמת העולם השניה ועשה את רוב שירותו באירופה. במהלך המלחמה הוא הכיר בפריז את אשתו. הוא כתב ספרים רבים ומוכרים לילדים. נפטר בגיל 83.

ספרים נוספים של לויד אלכסנדר:
 
"החתול שרצה להיות איש"
"שתי פרשיות חייו הראשונות של לוקאס קאשה".

(תודה לויקיפדיה)

ראיון עם לויד אלכסנדר

http://www2.scholastic.com/browse/read.jspלסיכום
 
 
ארץ פרידיין היא סדרה לילדים, אבל להבדיל מסדרת נרניה  שבה הדמויות יותר שטוחות, אינן משתנות או מתבגרות, הדמויות בסדרת ארץ פרידיין גודלות ומתבגרות מספר לספר.
 
טרן בספר הראשון הוא בערך בן 13 או 14. הוא ילד, מתנהג כמו ילד, התגובות שלו הן תגובות ילדותיות. ההרפתקאות נראות לו מגניבות והוא אינו חושב על ההשלכות של ההרפתקאות שהוא יוצא אליהן על עצמו ועל האחרים. מבחינתו זה כיף וזהו. 
 
השינוי בטרן ובשאר הדמויות מתחיל כבר בסוף הספר הראשון. הוא מבין את ההשלכות של הפעולות שלו. הוא מבין שמלחמה ונדודים הם לא הרפתקאות כיפיות ומגניבות אלא מאורעות קשים שמשפיעים עליו, על חבריו ועל הארץ שבה הוא גר.
 
הוא מתבגר והתהליך לאורך כל חמשת הספרים הוא עקבי ויפה.
מבין שתי הסדרות, אני יותר מתחברת אל הדמויות של ארץ פרידיין. 
 
 אם אהבתם, אל תשכחו לסמן ולספר לי.
 
בהנאה,
סיגלית
http://blog.tapuz.co.il/seferlavan

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

7 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל sigalitbi אלא אם צויין אחרת