00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אמנון כרמל - על עתידנות, טכנולוגיה, פילוסופיה והעולם הגדול

רוצים לעבור ל...מאדים??

עוד לא יבש השמן על מנועי הרובוטים שחורשים את המאדים בחיפוש אחר עקבות חיים, וכבר מתכננים מדעני נאס"א את התוכנית האולטימטיבית להפיכת המאדים לכוכב "חי" בעל אטמוספירה, שיאפשר לייבא חיים אורגניים מכדור הארץ למאדים, כולל כמובן בני אדם.


בסרטו של ארנולד שוורצנגר, "זכרון גורלי" מוצג חזון עתידני מעניין בו בני אדם רבים גרים על המאדים בערים סגורות המותאמות למחייה, כאשר בחמצן המוזרם לערים שולט תאגיד מרושע. בסוף הסרט מגלה שוורצנגר מתקן עצום מימדים שנבנה בידי חייזרים וכל תכליתו היא לחמם ולהפשיר את מי הקרחונים שנמצאים על המאדים ובכך ליצור אטמוספירה ולאפשר חיים אנושיים על הכוכב האדום. בסרט התהליך לוקח דקות אחדות. במציאות מן הסתם יהיה מדובר בתהליך ארוך הרבה יותר.


כיום יצורים חיים מכדור הארץ לא יוכלו לחיות על הכוכב כתוצאה ממספר סיבות:
1. האטמוספירה הדלילה של המאדים אינה מכילה מספיק חמצן על מנת לתמוך בחיים מכדור הארץ.
2. האטמוספירה הדלילה גם אינה מספיקה בשביל למנוע את קרינת ה- UV על פני הכוכב. רמת הקרינה על פני המאדים תהרוג במהירות כמעט כל יצור חי מכדור הארץ.
3. הטמפרטורה על פני המאדים עומדת על כ- מינוס 60 מעלות. מן הסתם גם כאן דרוש שינוי בשביל לאפשר חיים נוחים.המדענים של נאס"א מעלים שתי חלופות אפשריות:


* האפשרות הראשונה היא לבנות מפעלים ענקיים על פני המאדים שכל תכליתם הוא ייצור גזים כימיים שמורכבים מפחמן, כלור ופלואור שיהיו יעילים אלפי מונים בלכידת החום ויצירת אפקט חממה מהיר הרבה יותר. מפעלים אלו יוצבו במקומות אסטרטגיים על פני הכוכב שיאפשרו חימום מהיר של הכוכב ובנייה מהירה של האטמוספירה.


* האפשרות השנייה נשמעת מוזרה אף יותר - בניית מראה עצומת מימדים בקוטר של קילומטרים רבים שתוצב כלווין במסלול מעל למאדים. בעזרת המראה יכוונו קרני השמש לקטבים בכוכב, מה שיגרום להפשרת הקרח ולשחרור הפחמן הדו חמצני הכלוא בהם. עם הזמן הפחמן הדו חמצני יצור אפקט חממה, ממש כמו בכדור הארץ שיגרום להתחממות הכוכב ולבניית האטמוספירה.


ד"ר כריס מקקיי שעובד במרכז המחקר של נאס"א בקליפורניה, אומר כי שתי החלופות אפשרויות ויהיו יעילות בערך באותה מידה על מנת לחמם את הכוכב. חימום הכוכב יפשיר את הקרח הקפוא באדמה ויאפשר חקלאות וקיום צמחים. עם הזמן הצמחים ייצרו חמצן, שיהפוך את האטמוספירה ליותר ויותר דומה לכדור הארץ, ויאפשרו חיים. לדבריו אנו צריכים להתחיל לקחת נושא זה ברצינות ולהתחיל בתהליכים הנדרשים.


מדענים אחרים זהירים יותר. מוניקה גריידי, מדענית לחקר כוכבים במוזיאון ההיסטורי בלונדון, אומרת: "אנו יודעים כיום כי בעבר הייתה למאדים אטמוספירה והיא נעלמה מסיבות שעדיין אינן ברורות לנו. אנו עלולים להשקיע משאבים רבים בבניית אטמוספירה שתעלם בסופו של דבר גם היא. בנוסף אנו עלולים לגרום נזק עצום לכוכב עצמו בתוך זמן קצר. ללא ספק, אין זה תהליך אתי."ד"ר ליסה פראט, אסטרוביולוגית העובדת בנאס"א מחזקת דברים אלו: "אם נמצא חיים על פני המאדים, ההשלכות הפילוסופיות יהיו עצומות. אם המטען הגנטי שלהם שונה משלנו נוכל להניח כי החיים נפוצים בהרבה ממה שנהוג להניח על פני כוכבים אחרים, ומכאן שכנראה והחיים נפוצים על פני כל הגלקסיה. לעומת זאת אם המטען הגנטי של החיים על המאדים יהיה זהה לשלנו נוכל לאשר את התאוריה לפיה החיים על המאדים "הדביקו" את כדור הארץ, כלומר שבקטריות עברו מהמאדים לכדור הארץ, כנראה על ידי מטאורים שפגעו במאדים, והעיפו חלקי אדמה עם בקטריות אל פני כדור הארץ. [אגב, מחקרים כבר הוכיחו כי חיידקים יכולים לשרוד את עוצמת הפגיעה של מטאור ולשרוד מסע בחלל]. יהיה זה אובדן נוראי אם נפגע בחיים על פני המאדים לפני שנדע אם הם בכלל קיימים".


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

לעניות דעתי בסופו של דבר התיישבות בכוכבים אחרים היא רק עניין של זמן. ברגע שהטכנולוגיה תשתפר, והמחירים ירדו, תיירות החלל תפרח. כיום טיסה לחלל עולה כמה מליוני דולרים, וכבר היו כמה "תיירי חלל" ששילמו את הסכום הזה כדי להגיע לחלל (הראשון ביניהם הוא דניס טיטו). ברגע שהסכום ירד לרמה של כמה עשרות אלפי דולרים, אנשים רבים הרבה יותר יוכלו להרשות לעצמם חוויה שכזו. לשם כך כמובן יש לשפר עוד את הבטיחות והנוחות, אבל בסופו של דבר, המחיר הוא הקובע.


תרחיש אפשרי נוסף הוא שמחצבים שנדירים על פני כדור הארץ, או אפילו לא קיימים כאן, יתגלו על פני הירח, או על פני המאדים. במקרה שכזה תיווצר בסופו של דבר תעשיית כרייה שתצריך עובדים שמן הסתם יגורו בישוב כלשהו. ושוב, הכל תלוי בעלות הכלכלית - אם זה יהיה משתלם לשכן עובדים על פני כוכב אחר, אין ספק שהדבר ייעשה. זה יהיה דומה לבהלה לזהב שהייתה במאה ה-19 וגרמה לאנשים רבים לנדוד למחוזות נידחים ומסוכנים כמו החוף המערבי בארה"ב, אזורים צחיחים באוסטרליה ובדרום אפריקה. אנשים סיכנו והקריבו את חייהם, נסעו במשך חודשים ושנים עד לקצה העולם הידוע, חיו בתת תנאים והכל רק בשביל להרוויח כסף קל כביכול.


ככלל התיישבות אנושית על פני המאדים מזכירה במקצת את ההתיישבות אנושית ביבשת אחרת, ואין המדובר כאן אלא בהמשך "טבעי" להתפשטות בני האדם. אם יכולנו לכבוש את כל הכוכב, מדוע שלא נכבוש גם כוכבים אחרים?ההשתלטות האחרונה של בני אדם על שטח אדמה שהיה ריק מאנשים הייתה באיים באוקינוס השקט, שם התפשטו בני האדם בהדרגה מניו זילנד אל עבר איים רחוקים יותר, ולאורך אלפי שנים יישבו עוד ועוד איים שהיו ללא בני אדם, אך מדובר היה באיים קטנטנים. היבשת האחרונה שעברה תהליך של איכלוס אנושי הייתה אמריקה. האנשים הראשונים הגיעו לצפון אמריקה לפני כ- 13,000 שנה בזמן תקופת הקרח האחרונה. אז היו אסיה ואמריקה מחוברות (צפון מזרח אסיה וצפון מערב אמריקה) בגוש קרח. משם הגיעו ראשוני האנשים והתפשטו במשך כמה אלפי שנים עד שאיכלסו את כל אמריקה הצפונית והדרומית. מאז למעשה כדור הארץ נמצא כולו בשליטתנו למעט אזורים שלא ניתנים ליישוב כמו אנטרטיקה ומדבר סהרה שגם שם יש נקודות יישוב אנושיות.

כמות האוכלוסיה על פני כדור הארץ גדלה בקצב אדיר. כמות המשאבים על פני הכוכב לא תעמוד בנטל. יש גבול ליכולות ההנדסה הגנטית של צמחים על מנת להפיק מזון, ויש גבול לגודל האדמה שניתן ליישב. בסופו של דבר נאלץ למצוא פתרון אחר לעניין. אפשרות אחת היא הגבלת ילודה, כמו שעשו בסין כאשר חוקקו חוקים המגבילים את מספר הילדים לכל משפחה. הבעייה היא שאז נוצרים מצבים נוראיים בהם רוצחים תינוקות ממין נקבה רק על מנת שהילד היחידי יהיה זכר. מצבים אבסורדיים יותר יהיו כאשר הנדסה גנטית תאפשר לקבוע את מין הנולד, אבל זה כבר נושא למאמר אחר. בכל מקרה קשה לדמיין מצב בו בכל מדינות העולם יקבע איסור שכזה באופן גורף.


"פתרון" אחר הוא השמדות ענק של בני אדם כדוגמת מלחמת העולם השנייה, מגפת המוות השחור באירופה של ימי הביניים או כל אסון ענק אחר בקנה מידה גלובלי כמו מלחמה אטומית, נפילת מטאור, קריסת האטמוספירה וכו´. לצערנו זה דווקא תרחיש אפשרי יותר, ולדעתי מדובר רק בעניין של זמן עד שהמין האנושי יצליח להשמיד את רוב הכוכב.


דווקא לשם כך עלינו לבזר את עצמנו אל עבר כוכבים אחרים, כדי שנאפשר המשכיות לגזע האנושי גם אם המין האנושי על פני כדור הארץ לא ישרוד.
וכאן יש שאלה פילוסופית מעניינת - אם הגזע האנושי יצליח להשמיד את הכוכב שלנו, האם ראוי שישתלט, ובסופו של דבר גם ישמיד כוכבים אחרים?


מה דעתכם?
הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

11 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אמנון כ אלא אם צויין אחרת