00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

החיים ומה שביניהם

מתנות לחנוכה עם ערך מוסף או המלצות על ספרים עם מסרים

02/12/2015

מאז שאני הייתי ילדה אהבתי לקרוא ספרים, התמכרתי לספרים של דוקטור סוס, ובמיוחד לספר אחד במיוחד, הספר "יש לי צרות אבל לא כאלה", שאגב בעקבות הספר הזה שנעלם לי מהבית, הלכתי לחנות הספרים וחיפשתי את אותו הספר, לשמחתי לא מצאתי את אותו הספר מיד ולמעשה נתקלתי קודם בספר "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים", ואכן הגעתי למסע מדהים בעקבות אותו הספר ובדרך גיליתי אוצרות נוספים. אז היום אני רוצה לשתף אתכם בעוד ספרים שהזכרון שלי שכח, אך החיים ממשיכים וקורים כשאתה לא מצפה להם, כך נזכרתי בספר הראשון שעליו אני רוצה להמליץ, וכאן אגב אני לא רק רוצה להמליץ עליו לילדים, אלא זה ספר שמלמד משהו שכולנו כבר שכחנו והנה הספר:

 

1. מר זוטא ועץ התפוחים - כתבה: אורית רז, איירה: אורה איל


 

אז מר זוטא למעשה הוא מסמל את המרמור, כאן מסופר על שלושה גמדים, זעירא וקטינא שהם שכניו של מר זוטא. לקטינא ולזעירה יש גינות מאוד יפות, לאחד יש גינת ירק יפייפיה ופורחת. לשני יש גינה מלאה בפרחים צבעוניים, יפייפים, בעוד שלמר זוטא יש חלקת אדמה רקובה, שבמרכזה עומד גזע רקוב, עם פירות רקובים. מר זוטא רק רוטן, ומתלונן שלחבריו יש גינות פורחות ומלבלבות, בעוד שלו יש רק ריקבון, שום דבר לא מועיל. יום אחד חבריו מגיעים אליו, ואז הוא מתלונן בפניהם על כך שלו יש גינה רקובה ובעוד שאיזה מזל יש להם, כי יש להם גינות כל כך יפות. כאן מגיע המסר האמיתי, הם אומרים לו "מזל?? על איזה מזל אתה מדבר?? אנחנו עובדים קשה בכדי לקבל את הגינות היפות שלנו. אנחנו עודרים, קוצרים, מטפחים את הגינות, אין כאן שום קשר למזל. אז מר זוטא לקח את עצמו בידיים, התחיל לעבוד קשה, הוציא עשבים שוטים, השקה, שתל פרחים, פירות, ירקות. הוא טיפח כל כך את הגינה שלו כל כך, עד שחבריו הגיעו ושיבחו אותו כל כך על הגינה, אז הוא אומר, כן תודה, מה אתם אוהבים, את הפירות? את הירקות? את הפרחים? אז כשהם ענו לא, הוא לא הבין על מה הם מדברים, עד שהם אמרו לו על עץ התפוחים, הוא התפלא, על איך איזה עץ אתם מדברים? ורק אז הוא הרים את עיניו והבין מה היה לו שם כל הזמן, העץ הצמיח פירות עסיסיים. הספר המדהים הזה למעשה משקף אותנו כיום, כל הזמן מתלוננים שלההוא יש אוטו כזה יפה, ולההיא יש בית כזה מושלם, ולמעשה זה משקף את חיי הפייסבוק ובעיקר את חיי האינסטגרם. אנחנו כל הזמן מסתכלים על מה שיש לאחרים מסביבנו כשאנחנו לא רואים את הטוב שיש אצלנו. בעיקר אנחנו כל הזמן אומרים איזה מזל יש לאחרים, כשאנחנו לא מבינים שגם אנחנו אם נעבוד קשה אנחנו נצמיח פירות. אז אם אתם רוצים להעניק לאחרים מתנה עם משמעות, הספר הזה מושלם.

 

2. אוזו ומוזו מכפר קאקארוזו - כתב אפרים סידון, אייר יוסי אבולעפיה

 

הפעם אני רוצה לדבר על אפרים סידון, שהוא כותב נפלא, עם מסרים. הספר הזה מספר על שני אחים, האחד נקרא אוזו, השני נקרא מוזו, שניהם גרים איך לא, בכפר קאקארוזו. בהתחלה הם היו אחים אוהבים, שדאגו אחד לשני, עד שיום אחד התעורר בניהם ויכוח, שאגב נוצר על הנושא הכי דבילי בעולם, איך שמים את הרגל, האם זה ימין על שמאל או שמא זה שמאל על ימין. הם ממש התחילו להתווכח, לריב, ואף להרים ידיים אחד על השני. מאותו הרגע הפכו השניים לאוייבים. בין הבתים עברה גדר גבוהה, לאט לאט אנחנו מבינים שהשניים כבר נפטרו, הלכו מין העולם, אבל הריב עצמו כבר רקם עורות וגידים, והשקר הצמיח לו רגליים. דור הולך, ודור בא, הכעס של האחד על השני עדיין קיים, למעשה הוא כל הזמן מתעצם, כי קמה אגדה אורבנית בין שתי המשפחות, צד אחד מספר על הצד השני, שכאן גרה מפלצת, השני מספר על משפחה של אכזריים. ובינתיים הפער רק ממשיך וממשיך. לבסוף, קמים שני ילדים שבתמימותם מגלים שלא דובים ולא יער, הילד נעמד על הגדר, היא כמובן חושבת שהוא מהצד שלה, אז היא קוראת לו שיזהר כי בצד השני חיים מפלצות. הוא חושב שהיא מהצד שלו והוא מזהיר אותה. בקיצור, הם מגלים שהכל היה טעות אחת ענקית.

 

3. משהו אחר - מאת: קתרין קייב, איורים: כריס ריידל

 

 

הספר הזה מלמד אותנו על קבלת השונה. בסיפור יש את משהו אחר, מין ייצור חמוד כחול, שגר לבדו. בסיפור אנחנו מתוודעים על ההצקות שיש בחייו, כמו למשל כשהוא רוצה לשבת עם החברה שמסביבו, הם תמיד אמרו לו "מצטערים, אתה לא משלנו, אתה לא כמונו, אתה משהו אחר". הוא כמובן היה מאוד עצוב שלא קיבלו אותו, אבל הוא ניסה כל הזמן לעשות בדיוק את מה שכולם עושים בכדי שיקבלו אותו. למרות זאת כשהוא רצה לשחק איתם, הם שוב מסרו לו כי הם לא משחקים איתו, כי אתה לא משלנו, אתה משהו אחר. עד שיום אחד נכנס אליו הבייתה מישהו אחר, מין ייצור צהבהב, משונה. הבעיה כאן שמשהו אחר לא רצה להכניס אותו הבייתה, למרות שהמישהו האחר הזה הכניס את עצמו לבד והסביר למשהו אחר כי למעשה שניהם דומים. כשמשהו אחר ניסה להסביר לאותו ייצור, פתאום הוא קלט מה הוא ניסה לעשות, הוא ניסה לעשות לאותו הייצור את מה שהאחרים עושים לו עצמו. בסוף הספר, לאחר שהתוודענו לשניהם, פתאום דפיקה בדלת, מאחורי הדלת עומד ילד, רגיל לכל הדעות. אז שניהם הבינו כי כל המרבה הרי זה משובח, לכן הם פתחו לו את הדלת לרווחה ופינו לו מקום לידם.

 

4. צמריקו - מאת: לזלי הלקוסקי, איורים: לי הרפר

 

הסיפור כאן מדבר על טלה קטן וחמוד בשם צמריקו, יש להורים שלו דאגות שהילד שלהם הולך נגד העדר. צמריקו עושה הפוך מכל העדר, העדר היה צריך ללכת ביחד כי הכלבים סידרו אותם בצורה מסויימת, אז הוא שיחק עם הכלבים. היה צריך להסתרק, צמריקו סירק את עצמו במקום שיסרקו אותו. כל פעם ההורים משתגעים ממנו, למה אתה לא עושה כמו כולם, אנחנו רוצים שתהיה כמו כולם, תפסיק לעשות הפוך. לאט לאט בהמשך הספר אנחנו למעשה מגלים שבמקום ללכת עם העדר, צמריקו הפך להיות הטלה המוביל, מלמד את כולם בדיוק כמוהו, בקיצור הופך להיות במקום המובל להיות המוביל. אני מאוד אוהבת את הספר הזה, כי ילד לדעתי צריך להיות אינדיבדואלי ולא לרוץ אחרי העדר, אלא ללמד את כולם איך לנהוג כמוהו.

 

5. אריה הספריה - כתבה מישל קנודסן, איורים: קוין הוקס

 

 

יום אחד, לספריה נכנס, לא ילד, לא ילדה, לא כלב, אלא חתול, חתול גדול מאוד, למעשה אריה. אחד מצוות הספריה בשם נקדי ניגש נסער למנהלת הספריה ומסר לה כי יש אריה בספריה. מנהלת הספריה פונה אל מר נקדי באדישות ושואלת: האם הוא הפר חוק מסויים?, אז מר נקדי ענה בשלילה. גברת המנהלת פונה אליו ומוסרת לו שהאריה ישאר. האריה עצמו אוהב לשבת בספריה ולהאזין לשעת הסיפור, מתיידד עם הילדים, נהנה. יום אחד קרה אסון בספריה, ומנהלת הספריה סידרה ספרים על מדף גבוה, היא הייתה על כיסא, ניסתה למתוח עצמה עד גבול היכולת בכדי להניח את הספר במקום, אך נכשלה ונפלה. רצה האריה לרוץ לעוזר הספריה מר נקדי, אך ללא הועיל, מכיוון שהספרנית כעסה על האריה כאשר ניסה לרוץ, היא אמרה לו כאן לא רצים. בקיצור עד שהוא עזר לספרנית עבר זמן מה. הספר מספר כי יש צורך לשמור על חוקים, אך לעיתים כשקורה המקרה נאלצים לשבור חוקים.

 

אז זה הכיף שלי עם הבן שלי, לשבת איתו, לרוב לפני השינה, להקריא לו סיפור. אני בעיקר אוהבת להקריא לו סיפורים עם מסרים, כמו מה שציינתי כאן, אם זה צמריקו, מר זוטא. אני מקווה שעזרתי כאן לעצות על ספרים ששווה לרכוש בתור מתנה לאחיינים.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

8 תגובות

קוביית רשימת הרשומות
קוביית קישורים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל 4 בבוקר לא נרדמת אלא אם צויין אחרת