00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

No Radiation

לבלוג החדש

לאחר מאבק ההורים - כובו רשתות המחשבים האלחוטיות ב4 בתי ספר בחיפה!

פוסט זה נכתב על ידי ורוניק דומשלק, מובילת המאבק בחיפה לבתי ספר ללא קרינת WIFI.

בקצרה (ע"י NO RAD - עמיר)

 בחיפה 4 בתי ספר בהם מבוצע ניסוי שימוש ברשתות מחשבים אלחוטיות ובשלושה מהם מבוצע גם ניסוי בשימוש בספרים דיגיטאלים.

בבתי ספר אלו הופעלה רשת WIFI בפריסה רחבה בכל הכיתות ונעשה שימוש במחשבים אלחוטיים וציוד קצה אלחוטי מזה כמה שנים.

מספר פעילים מחיפה התארגנו וחברו לפעילים ארציים במטרה להפסיק את ההקרנה של הילדים.

במהלך הפעילות של ההורים גובש ידע מדעי על השלכות הקרינה, גובשו אלטרנטיבות לשימוש בציוד אלחוטי ומקרין ובוצעה פעילות מול הנהלות בתי הספר, משרד החינוך ועיריית חייפה.

בסופו של דבר (וזה לא לקח הרבה זמן תודות להתמדה והיכולת של הפעילים) כובתה הרשת האלחוטית בבתי הספר הללו. תכני הלימוד הועברו (נטענו) לציוד הקצה (מחשבים וטאבלטים) והקידמה המשיכה ללא קרינת ה WIFI מ2 ראוטרים אלחוטיים ו40 מחשבים אלחוטיים בכל כיתה.

להלן סיכום הפעילות מפי ורוניק דומשלק מחיפה. 

קבוצת המחאה החיפאית בפיסבוק - https://www.facebook.com/groups/NoWifiInSCHOOLS

העצומה בתמיכה בבג"ץ. - http://www.atzuma.co.il/nowifiinschools

***************************************************************************************************

12/2013

ברצוני לשתף אתכם במאבק שהובלתי להפסקת השימוש ברשתות אינטרנט אלחוטיות בבתי ספר בחיפה.

המודעות שלי לנושא החלה בעקבות כתבה ששודרה בתחילת אוקטובר בחדשות 10 בנושא WIFI בבתי הספר (http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1008731). כתבה זו גרמה לי לבדוק את הנושא ולהבין שקיימת התנגדות לנושא במרכזי מחקר בכירים בעולם. בתחילה בדקתי את מדיניות עיריית חיפה בנושא. גיליתי שעיריית חיפה באופן כללי נמנעת ומתנגדת להתקנת מערכות WIFI במוסדות חינוך בתחומה, אך למרות זאת הוחלט על ניסוי במס' מצומצם של בתי ספר בעיר.

מצאתי שבי"ס אלון (בית הספר בו לומד בני) הוא אחד מבין 4 בתי הספר היסודיים  היחידים (אלון, הרצל, גבריאלי, בן גוריון) בעיר שבהם החל מ-2012 מותקנות רשתות אלחוטיות במסגרת מחקר. כמו כן בי"ס אלון הוא אחד מבין 3 בתי ספר בחיפה (אלון, הרצל, גבריאלי) שבהם הרחיבו את הניסוי לפיילוט הספרים הדיגיטליים, שבמסגרתו הוכנסו עוד יחידות קצה (מחשבים ניידים).

התחושה שהתקבלה אצלי היא שהחליטו לעשות ניסוי על חשבון הילדים שלנו מבלי לידע אותנו!

בדקתי גם את עמדת משרד החינוך. גיליתי שבחוזר המנכ"ל האחרון מיולי  2013 (http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Applications/Mankal/EtsMedorim/3/3-6/HoraotKeva/K-2013-3-3-6-11.htm), כתוב בסעיף 4.1. כי יש להעדיף התקנה של רשת חוטית במוסדות חינוך. לעומת זאת בסעיף הבא (4.2) כתוב כי במקרים שקיימת בעיה להתקין רשת חוטית בלבד, אפשר להתקין רשת אלחוטית. הבנתי שמשרד החינוך הוציא הנחייה שאינה חד משמעית בכוונה. מצד אחד המשרד מנסה להיראות כגוף הדואג לשלום הילדים ומצד שני הוא משאיר חורים בהנחיותיו שלו, על מנת שיוכל להכניס במהרה את ה-WIFI  בכמה שיותר כיתות בארץ ולקבוע עובדות בשטח לפני החלטת בג"ץ בנושא (שצפויה להתקבל בימים הקרובים)!

 

בשלב זה פניתי למנהלת בית ספר אלון בכדי לברר את הנושא. ניסיתי להבין אם היא מודעת לסכנות. הדגשתי בפנייתי שאיני מתנגדת לקדמה ושפריסה של רשתות מחשבים חוטיות תאפשר את הקדמה ללא ההקרנה המיותרת של הילדים והצוות. הסברתי גם את ההבדלים בין שימוש בנתב בביתך הפרטי לבין השימוש בתוך הכתות: 

 1. בבית כל אחד יכול להחליט אם לשים WIFI או לא. ההקרנה היא לא בכפייה.
 2. בבית אפשר להדליק את אופציית ה-WIRELESS בנתב ובכל המחשבים רק לפי הצורך ולא במשך כל הזמן.
 3. בבית יש בד"כ רק 2-3 מחשבים ולא 30-40 שמחפשים את הנתב (ועוד 30-40 סלולריים ושני נתבים חזקים במיוחד).
 4. יש חוק חינוך חובה שמכריח את התלמידים לשהות בבית הספר 5-8 שעות ביום- אין להם לאן לברוח. שוב- הקרנה בכפייה.

 

(יש לציין כי התחושה הייתה שבכל תגובותיה הראשונות הונחתה המנהלת ע"י עיריית חיפה ומשרד החינוך).

בתגובתה הראשונה המנהלת הפנתה אותי לחוזר המנכ"ל החדש של משרד החינוך, שיצא בעקבות פסיקתו של בג"ץ (אותו אחד מיולי 2013). היא התייחסה גם לבדיקות קרינה ובדיקות בטיחות תקופתיות המבוצעות ע"י העיריה וניסתה להרגיע אותי בכך שגם היא וצוות ההוראה לא רוצים לסכן את עצמם ושעגלות המחשבים נטענות רק לאחר יום הלימודים.

 

החלטתי לבדוק עם בני וילדים נוספים מכיתתו מה בפועל קורה בכתות.

הבנתי שיש 2 עגלות מחשבים בכל בית הספר (בכל קומה עגלה עבור הכתות שבאותה הקומה). אחת ממוקמת בכתה שלהם ומשרתת את ה1, ו1, ו2. השנייה ממוקמת במחסן ומשרתת את ד1,ד2, ה2. מסתבר שבקומה שלהם אין מחסן ולכן מיקמו את העגלה בתוך הכתה של בני ושם המחשבים גם נטענו בכל פעם שהחזירו להם את העגלה (גם כשהתלמידים היו בכתה).

בפניותיי הבאות למנהלת:

 • העליתי את בעיית ההתעלמות מנוהל הטעינה.
 • ניסיתי להבין מדוע לא משתמשים ברשת אינטרנט קווית כפי שמנחה משרד החינוך (מדוע לא ניתן?)
 • העברתי חומרים שמראים נזקים מקרינה בלתי מייננת: פגיעה באברי רבייה (בעיקר באיכות הזרע), שבירת DNA, פריצת מחסום דם-מח, פיתוח רגישות לקרינה –EHS, הגדרת הקרינה הזו כמסרטן אפשרי ועוד. כל הסכנות האלה גבוהות שבעתיים כשמדובר בילדים שמוחם עדיין מתפתח ובמתבגרים.
 • העברתי אלטרנטיבות, כולל דוגמאות של תצורות פריסת רשת קווית בכתה והערכת עלויות (http://www.norad4u.co.il/knowledge-h/wifi-in-schools-h/wired-h).

 

בנוסף לכך:

 • פניתי להורי כתתו של בני, יידעתי אותם בעניין והצעתי שבמידה והשימוש ברשתות אינטרנט אלחוטיות לא יופסק בבית הספר, נחתום על טופס אי-הסכמה להשתתפות ילדינו בשיעורים המתוקשבים ונעביר למנהלת.
 • פניתי במכתבים חריפים ביותר למס' גורמים בעיריית חיפה (מר ראובן קורמן – מנהל המחלקה לתשתיות תקשוב, היחידה לפניות הציבור). בין היתר ביקשתי לבדוק בצורה רצינית את נושא פריסת ה-WIFI בכל בתי הספר בחיפה ולהעביר לי רשימה מסודרת של בתי ספר בהם קיימות רשתות אלחוטיות (אם כתוצאה מהתקנת העירייה, או ביוזמה פרטית).
 • פניתי למר נועם קוריאט (לבקשתו, שהועברה אלי דרך מנהלת בית הספר) - מנהל תחום ארגון פיתוח וניהול ידע ממשרד החינוך. תשובתו אינה מצדיקה את המאמץ בתיאורה פה.
 • מצאתי נציגת הורים (שירלי מיראכור) מבית ספר הרצל בחיפה והחלטנו לשתף פעולה במאבק.
 • הקמתי קבוצה בפייסבוק בנושא WIFI  בבתי ספר בחיפה. והייתי פעילה בקבוצות נוספות בפייסבוק. ניסיתי להבין מההורים את מה שלא הצלחתי לקבל מהעירייה (שלתשובותיה לא הייתה אחיזה במציאות וכל תשובה סתרה את קודמתה) – באילו בתי ספר בחיפה משתמשים ברשתות אינטרנט אלחוטיות בכיתות (עד כה אין לי תמונה מלאה).
 • נעזרתי במומחים לקרינה (רם דישון, עמיר בורנשטיין) ובאפידמיולוגית סביבתית, שגם הנהיגה יחד עם שירלי את המאבק בהרצל (אלה נווה) .
 • נעזרתי במאבקיהם של הורים בבתי ספר יסודיים בתל אביב.
 • פעלתי עם סיעת הירוקים של חיפה, אשר העלו את נושא ה-WIFI  בבתי הספר בחיפה לסדר במועצת העיר כבר לפני כשנה וחצי והביאו לכך שמדיניותה הכללית של עיריית חיפה תהיה להימנע משימוש ברשתות אינטרנט אלחוטיות במוסדות חינוך שבתחומה.

 

היה שלב בו קיבלתי טלפונים מהמחנכת של בני וממנהלת בית הספר בניסיון להרגיע אותי, שאין כל סכנה בשימוש ב-WIFI  וממילא השימוש נמצא בכל מקום.

 

מפנה מסוים חל כאשר מנהלת בית הספר הודיעה לעיריית חיפה ולאחראית על פיילוט הספרים הדיגיטליים במשרד החינוך שהיא מפסיקה אם הפיילוט ועם השימוש במחשבים בכתות בכלל, עד אשר יבצעו בדיקת קרינה בבית ספרה.

 

בהמשך המנהלת שלחה לי מסמך על מערכת התקשורת מעיריית חיפה שעוסק בתקינות הציוד, עמידה בתקנים בינלאומיים וכיו"צ. הבהרתי למנהלת שלא פניתי אליה  בטענה כלשהי לגבי עמידתם/אי עמידתם של המכשירים בבית הספר בתקינה כלשהי. לכן, המסמך הזה וגם העמידה העתידית בבדיקת קרינה (שלא ברורה משמעותה כי:

 1. אין הגדרות למה בדיוק בודקים, הבדיקות הן מסובכות ובפועל לא נעשות כמו שצריך
 2. התוצאות חסרות משמעות, שכן הספים בארץ גבוהים פי 400 מאלה באירופה)

לא ישכנעו אותנו ולא יגרמו לנו לרצות מערכות אינטרנט אלחוטיות בבית הספר בו לומדים ילדינו.

לאחר מכן שלחה לי המנהלת את "נספח 2 ספר סטנדרטים לתשתיות תוכנה" והסבה את תשומת ליבי לסעיף ג "התקנה של רשת תקשורת קווית ואלחוטית בכיתות ובשטחים הציבוריים בבית הספר" . זהו מסמך ישן (2010), שקדם לחוזרים האחרונים.

בשלב זה פניתי שוב להורים וליו"ר ועד ההורים המרכזי של בית הספר.   עדכנתי בכל ההתרחשויות ובעובדה שהשימוש ב-WIFI  הופסק באופן זמני עד לבדיקת הקרינה.

הסברתי מדוע אין להסתמך על תוצאות הבדיקה הזו ושאני לא מוכנה להמשיך ולסכן את בני אף לא ליום נוסף אחד. קראתי לכולם לחתום על טופס אי הסכמה ולהצטרף למאבק. ביקשתי להבין את עמדתו של הועד המרכזי בנושא (שעד כה קולו לא נשמע). הצעתי אסיפה משותפת להורי בתי הספר אלון והרצל בהשתתפות מומחים. לשמחתי, יו"ר הוועד העביר מכתב זה למנהלת בית הספר.

 

בהמשך הודיעה לי המנהלת כי אמור להתנהל בקרוב דיון בעירייה בנושא שימוש ברשתות אינטרנט אלחוטיות בכל ארבעת בתי הספר שבפרויקט ושבינתיים הפיילוט הופסק.

 

לאחר כשבוע (25/11 – כחודש וחצי מתחילת המאבק) התבשרתי ע"י המנהלת כי הוחלט בעיריית חיפה להפסיק את השימוש ברשת אלחוטית בכיתות (בבתי הספר שבניסוי: אלון, הרצל, גבריאלי ובן-גוריון) לאלתר.

 

עם זאת, לשמחתי, פיילוט הספרים הדיגיטליים יימשך ע"י הורדת הספרים הדיגיטליים לכל המחשבים הניידים באופן חד פעמי (וביצוע עדכונים תקופתיים). העבודה מול המחשבים תהיה ללא שימוש באינטרנט. הגשת עבודות תעשה בעזרת DOK.

פתרון זה הוא זמני, עד אשר בהדרגה יותקנו רשתות קוויות בכל הכיתות, בכל בתי הספר.

 

לגבי טעינת המחשבים הניידים, המנהלת תקפיד שהטעינה תיעשה אך ורק אחרי השעה 17:00, לפני נעילת הכיתות ועד הגעתו של אב הבית מוקדם בבוקר. בכל מקרה ההטענה לא תתבצע בזמן שהתלמידים נמצאים בכיתות.

 

המנהלת הודתה לי מקרב לב על כך שהסבתי את תשומת ליבה לנושא, מאחר והיא לא הייתה מודעת לסכנות ואני הודיתי לה על פתיחותה לנושא, על שיתוף הפעולה מצידה ועל כך שנקטה בעיקרון הזהירות המונעת והעמידה את בריאות התלמידים והצוות בראש סדר העדיפויות.

 

מקווה שהמידע הזה יוכל לעזור להורים (ומנהלי בתי ספר) נוספים שמנסים לעשות שינוי.

ורוניק דומשלק

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

קוביית אלבום
קוביית FACEBOOK LIKE
מבקרים מה 20-10-2009
free counters
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל no rad אלא אם צויין אחרת