00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בלוג בשלל צבעים

"היה היה..." בשכונת נוה-צדק

 היה היה עץ פיקוס ברחוב שבזי  13-15 בשכונת נוה-צדק שבת-אביב.  העץ שנכרת זכה להספד שהוטבע על השלט שמצולם למעלה ומונח בראש הגזע הכרות . על פי הכתוב היה זה "עץ חזק ומרשים...אהב את אנשי השכונה... שמח שתקעו בו סיכה עבור ענין לציבור או בדבר אבדה...הוא חי ואהב...ופתאום הוא נגדע"!

                                                      

 

היה היה כאן בית , ברחוב רוקח מספר 8. בבית מספר 6 גרה חמותי, עליה השלום,  בתחילת המאה שעברה. השכונה עומדת בסימן של שיפוץ. פה ושם נפער חור ובמקום בית ישן עם הסטוריה משלו יש חור בנוף ושבקצהו הרחוק עומד בית מידות חדש ומנוכר שראשו בשמיים. 

                                                 

היה היה כאן רב שהתגורר ברחוב אחווה 21. שמו בישראל - הרב אברהם יצחק הכהן קוק המכונה גם "הראי"ה" (1865-1935).  הוא היה הרב הראשי האשכנזי הראשון בארץ ישראל.                                                               

אישיותו של הרב קוק, ידיעותיו בנגלה ובנסתר וטוהר נפשו זכו להערכה רבה אצל הרבנים מרוב הזרמים השונים,  גם בקרב אלה שלא הסכימו לדרכו ולשיטתו. אהבתו החמה והעזה של הרב קוק לבני האדם התיכה את כל מחיצות הברזל והניגודים בין פלגי המתיישבים השונים. הוא ראה במתיישבים החילוניים שהגיעו לארץ ישראל ובחרדים הקיצוניים, שותפים במדינה רוחנית, מאוחדת, שאותה ביקש לייסד.

בבית הזה  התקבצו מיטב אנשי הרוח והתרבות העברית של תקופת העליה השניה. ש"י עגנון, ביאליק, הסופר אז"ר, ברל כצנלסון, נחום גוטמן וא.ד. גורדון וגם הרב יוסף חיים זוננפלד, מנהיג הקהילה החרדית בירושלים  ועוד רבים מהבולטים שברבני היישוב היהודי באותן שנים.

מעל הדלת הזו, דלת הכניסה לבנין, נכרים סימנים לכך שהיה כאן שלט. אבל היום אי אפשר לדעת שכאן התגורר הרב קוק. הצצה מבעד לפתח כשנפתחת הדלת מגלה את תמונתו הנחבאת של הרב קוק. וכי מה יש לו כבר לראות בחוץ? את מצבו העלוב של הבית? את העובדה שאין שלט המציין את מגוריו כאן בעבר? את העובדה שדיירי המשרד לא מעודדים את ההצצה על תמונתו?

היה היה צייר וסופר ישראלי שהתגורר עם משפחתו ברחוב בוסתנאי 10. אביו היה הסופר שמחה בן-ציון אלתר גוטמן ששם העט שלו - ש. בן-ציון. מן המרפסת של הבית הזה ראה נחום גוטמן את הרב קוק שהיה נערץ עליו "כאדם הכי יפה אשר פגשתי בחיי. צח מראה, בעל פנים שלווים ושלמים, תמיד נתון במין עצבות שקטה, טהור עינים".

ועוד כתב נחום גוטמן: "  באותה שעה היה הרב קוק הולך לבית-הכנסת. אני הייתי צועד מאחוריו, ומתוך כבוד ויראה בפני דמותו, הייתי משקיע את כפות רגלי בצעדיו של הרב קוק. כל כך הערצתי אותו. ..." והוסיף: " קמו עגנון ור' בנימין ואז"ר ויצאו בקבוצה והלכו אל בית הרב קוק, ואחר-כך ליווהו לבית-הכנסת. ברנר לא הלך עימם, אלא צעד במרחק מה מאחוריהם, כשהוא מכניס כפות רגליו בדיוק בעקבות פסיעותיו של הרב קוק. זה עשה עלי רושם גדול. חשבתי אמנם שזה ילדותי, ועם זאת ראיתי בכך כמין סמל. עוד היום נדמה לי שזה סמל".

ואיך נראה היום השלט על הבית הזה של משפחת גוטמן?

מי שאינו יודע שהשלט קבוע על הקיר, לא מבחין בו בכלל. מה עוד שהצבע אזל מפניו.....

את כל המראות האלה אספתי, בלא מאמץ מיוחד,  בסיור שערך כשעה וחצי. 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

53 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אנימו אלא אם צויין אחרת