00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אהבה ואפקטיביות

איך להציב את המטרות שנתיות, ומדוע לא להשתמש במודל ה "SMART".

תחילת שנה ומנהלים רבים ברגעים אלו ממש מנסים להציב מטרות שנתיות עבור השנה החדשה. הצבת מטרות נותנת תמיד הרגשה מיוחדת, הרגשה לפני משהו גדול, כמו זכייהבלוטו, מתחילים לחשוב, אם וכאשר נצלח במטרותינו נשיג תהילה, כבוד ועושר. זאת הרגשה כמו שיש לתלמידים לפני תחילת הלימודים, של טירונים בתחילת היום של השירות הצבאי או כמו אדם ביום הראשון לעבודתו החדשה.

 

כאשר מתחילים להציב מטרות, הניסוח הנו מרכיב חשוב, לכן מנהלים מקדישים זמן לניסוח המטרות. יהיו אלה שינסו לכתוב אג`נדות אישיות וישעטנזו אותם למילים קואופרטיביות, יהיואלה שיזרקו מטרות בנוסח "קלישאות/מנטרות" לאוויר ואף כאלה שידאגו לנסח מטרות כלליות עד כדי כך שלא יהיה ניתן לשייך אותה לנושא מסוים או לאיזה תקופה בהיסטוריה היא מכוונת.

 

כאשר מגיעה התקופה בה מנהלים צריכים להציב מטרות, מנהלים רבים מתחילים לחפש בנהר המדע הגדול באינטרנט איך מציבים מטרות. מכיוון שאיננו מורגלים להציב מטרות בחייהיום יום, גם אם למדנו באוניברסיטה, כבר שכחנו. אם נעשה חיפוש קל בגוגל נמצא כי השיטה השכיחה ביותר להצבת מטרות הנה מודל ה "SMART". המודל נלמד באקדמיה, קורסים לאפקטיביות ומנהל עסקים, סופרים רבים מציינים אותו ועל כן, הואמודל מאוד נפוץ. תמיד יהיה זה שיקפוץ בראש ויחשוב שהוא מצא פטנט המדהים שנקרא ה SMART. הרי ידוע שנהר המדע זורם בו מידע חדשני והוא ממש לא נהר אכזיב. אך ההפך הוא הנכון. שיטת ה " SMART" היא מיושנת וקיימים בה המון חורים ובעיות.

 

תחילה אסביר על ה "SMART"ולאחר מכן אציג את החורים והבעיות של השיטה. אך, לא אשאיר אתכם רק עם ה: מה לא, אלא, אציג לכם שיטה טובה יותר שבעצם נגזרת מה " SMART" אבל אפקטיבית ונכונה יותר ואראה מדוע " SMART Goalsare Stupid".

 

מודל ה " SMART "?

מודלה SMART"" הינו מערכת כללים להצבת מטרות. מטרתם לתת פרמטרים ברורים והגיוניים למטרה שאנו מציבים. ה SMART"" מורכב מחמישה אותיות ראשיות (ראשי תיבות) אשר כל אות מייצגת מילה המייצגת כלל. כול כלל הוא חוק שהמטרה צריכה לעמוד במבחנו. מישהו אמר חכם? הבא ניווכח.

 

להלןהכללים:

 

S - Specific  - ספציפי

כלל השואל האם המטרה ספציפית - ממוקדת.

קרי,המטרה לא יכולה להיות "אני רוצה להיות פחות טיפש", אלא לקחת משהו יותר ממוקד ולהציב אותו. לדוגמא:" אני רוצה ללמוד יפנית". נכון, שני מטרות שונות אך ללמוד יפנית הנה מטרה יותר ממוקדת אשר ניתן להתחיל דרך שינוי לעומת"להיות פחות טיפש" אשר מציין משהו מאוד כללי שלא נותן דרך לפיתרון.

 

M - Measurable - מדיד

כללזה שואל האם ניתן למדוד את היעד - הצלחנו/לא הצלחנו.

הכוונה,שהמטרה לא יכולה להיות "אני רוצה להיות פחות טיפש" כי טיפשות הינהגבולית ויחסית. אני תמיד יכול להראות טיפש לידך וחכם ליד חבר שלך. כך שלא ניתןבאמת למדוד האם הצלחתי או לא. לכן, המטרה צריכה להיכתב בצורה ספציפית ומדויקת כךשניתן למדוד אותה ולדעת האם הצלחתי או לא. לדוגמא: "אלמד יפנית כשפה נוספת וכךאדע שפה אחת יותר ממך" מטרה זו ניתן למדוד. הצלחתי כי אני יודע ביפנית אושלא. ולכן המטרה הנה ספציפית.

 

A - Achievable - בר השגה

כללזה שואל האם המטרה הגיונית.

הכוונה היא שהמטרה לא יכולה להיות "אני רוצה לעוף לירח בגלשן וכך אני יהיה פחות טיפש". ברור שמטרה זו היא לא הגיונית ותסתור את עצמה בכך שאוצג באופן טיפשי."אני רוצה ללמוד יפנית ולדעת לדבר ברמה של ניהול שיחה פשוטה" היא הגיונית על פי תפסתי, אמונתי, מסוגלות עצמית שלי וכנראה תציג אותי כאדם חכם יותר.כמובן שתפיסתי, אמונותיי ומסוגלות העצמית שלי תגדיר תמיד רמת השינוי שאני מעוניין לבצע כדי להיות חכם יותר.  

 

R - רלוונטי/מציאותי - Relevant/Realistic

את המודל עצמו ניתן למצוא בשני ווריאציות, ה R אשר מדבר על רלוונטיות או R המדבר על מציאותיות.

ה R - Relevant

.שואל האם המטרה תואמת את החזון הגדול שלי מבחינה המשאבים שיש לי להשיג את המטרה.

האםיש לי את המשאבים להשיג את המטרה. כלומר, אני לא יכול לכתוב "אני רוצה להיות פחות טיפש ולכן אטוס ואיטליה ללמוד אומנות ופילוסופיה" מפני שהפתרון/הדרך להשגת המטרה אינה הגיונית. על כן המטרה "אקח קורס בפילוסופיה ואומנות במכללה הפילוסופית לענייני אמנות בחמת גדר" רלוונטית לחזון שלי. מכוון שהיא תואמת לתקציב שלי וליכולות שלי לבצע את הקורס ולנהל במקביל חיים תקינים.

ה R - Realistic

בכל למאוד דומה לרלוונטיות, המטרה חייבת להיות הגיונית שניתן . לא לכתוב:"אני רוצה להיות מלך בעולם" כי היא אינה הגיונית. עדיף לכתוב משהו שהוא הגיוני.

 

T - Time - זמן - כלל זה שואל האם המטרה תחומה הזמן

כלומר המטרה צריך להיות מוגדרת בזמן, אחרת אנו יכולים למשוך מטרות עד אין סוף ולעולם לא לסיימם. האפקטיביות של הצבת מטרות נעלם ללא הגדרתו בזמן. לכן לא אכתוב "ללמוד יפנית ברמה של ניהול שיחה פשוטה" אלא, "עד תחילת חודש אוגוסט שנה הבאה אדעלדבר יפנית ברמה של ניהול שיחה פשוטה"

 

דוגמא למטרות לא אפקטיביות


לסיים תואר ראשון/שני/שלישי

ללמוד פסנתר

ללמוד עוד שפה

להגדיל תפוקה במחלקה

להוריד את כמות התלונות על הארגון

לגדיל את הרווחים של הארגון

 

דוגמא למטרות אפקטיביות 

לסיים תואר ראשון/שני.. בציון  95 עד שנת 2011

להירשם לקורס פסנתר מחר

להירשם לקורס יפנית חודש הבא

להגדיל תפוקה במחלקה ב 10% עד חודש ספטמבר

להוריד את כמות התלונות של הארגון ב 20% עד תחילת שנה הבאה

להגדיל רווחים של הארגון ב 18% ברבעון השני.

 

מדוע לא להשתמש ב" SMART "?

שלא תבינו אותי לא נכון, אנילא נגד הכללים של ה SMART"". הם אכן כללים חיוניים בכדי שהמטרה תהיה ראויה (לפחות מרביתם). הבעיה היא לא הכללים אלא אורך המודל והקונספט עצמו. המודל פשוט מתיש! מנהלים רבים מתחילים להשתמש במודל והמטרות שלהם נפלאות, אך ממש באמצע הצבת המטרה הרביעית וחמישית ניכר זלזול בעמידה בכללים. תחשבו על זה, כל שורה צריכה לעמוד בחמישה כללים, אחרת המטרה לא אפקטיבית. חלקם אף מתייאשים באמצע ונוטשים לגמרי את הצבת המטרות. יותר גרוע, יש עוד חכמולוגים שהוסיפו אותיות למודל כמו ה C challenge - (מאתגר) המודל הופך ל "CSMART".

 

לכן אני אכיר לכם מודל מקוצרואפקטיבי הנקרא MT. המודל MT, הוא העצם ה M (בר מדידה) ו ה T (זמן) בתוך המודל הגדול יותר. אני יוכיח לכם שמספיק להתמקד בשניהפרמטרים האלו כדי לבנות מטרות אפקטיביות.

 

כמו שאמרתי מרבית הכללים טובים, אבל חלקם ממש לא טובים. אני אתחיל לפרק את המודל ה SMART ואתן סיבה לכול כלל. לפני אני אציין שמספיק שיהיושתי כללים בלבד. שיהיה מדיד (M) ושיהיה מתוזמן (T), אילו שני הכללים העיקריים והחשובים שיש להשים לב בהצבת מטרות.כאשר אנו נשים דגש רק על שני הכללים האלה מרבית הכללים הרלוונטיים והחשובים יתמקמו אוטומטית.

 

נתחיל?

ה S  - ספציפי

אם אנחנו מתזמנים ומודדים המטרה אוטומטית שיהיה ספציפית. דוגמא: "עד שנה סוף השנה אני מגדיל את המכירות ב 10%".

המטרה מדידה - 10% ומתוזמנת -עד סוף השנה (X חודשים). האם היא ספציפית? אכן כן, היא מאוד ממוקדת. ולא הייתי חייב להתייחס לפרמטר הזה. כאנשים הגיוניים ואני מעריך שמי שכבר החליט שיש להתייחס למודל כלשהו כדי להציב מטרות הוא הגיוני, הרי ספציפיות הוא כלל מיותר.

 

ה A - בר שגה

אם הכלל הזה אני לא מסכים. מה הכוונה בר השגה? איך מודדים אותה? האם קורה כאשר מהשלדעתי לא בר השגה, בר השגה למישהו אחר? מסוגלות עצמית היא דבר סובייקטיבי, אם אני אפחד להסתכן ותמיד אגדיר מטרות ברות השגה, כמו: "להוריד את כמות התלונות על החברה ב 1%" או "להוריד את כמות התלונות ב 50%". מה בר השגה ומהלא? האם לא ניתן בשום פנים ואופן להוריד את כמות התלונות ב 50%?

 

הכרזתו הנועזת של נשיא ארה"ב קנדי משנת 1961("אני מאמין שעל אומה זאת להתחייב, בטרם סיום העשור,להנחית אדם על הירח ולהשיבו לכדור הארץ בשלום")

כאשרהכריז הנשיא ארה"ב קנדי בשנת 1961 הכרזה נועזת: "אני מאמין שעל אומה זאת להתחייב, בטרם סיום העשור, להנחית אדם על הירח ולהשיבו לכדור הארץ בשלום" ב20 ביולי  (לפני סיום העשור) 1969 התגשם החלום העתיק של האנושות. ניל ארמסטרונג ובאז אולדרין היו אלו שהגשימו אותו.  המטרה הייתה ברת השגה או דמיונית לאותה תקופה?

האם המטרה מדידה? - להשים אדם על הירח והאם היא מתוזמנת? -  עד סוף העשור.

 

שתהיה מטרה דמיונית ככול שתהיה, העיקר שתהיה מתוזמנת ומדידה. הרי, חלומות הם מרכיב חשוב בחיינו ומי שלא מעיז לא מתקדם. אין ספק שהדרך הכי בטוחה היא לא לזוז לשום מקום, אין סיכונים בלא להתקדם. אך בטוח שיש הפסדים.

 

חשוב לי להוסיף , כי מרבית המלמדים את המודל וחלק מהסיבות האקדמיות הכתובות במאמרים וספרי ניהול שונים המציינים את הסיבה מדוע להגדיר מטרה ברת השגה היא שלא "נתאכזב" כאשר לא נצליח לעמוד בה. מטרה שלא מאתגרת היא מטרה שכאשר מגיעים עלייה לא נותנת תגמול, לעומת זאת, מטרה מאתגרת שאנו צולחים בה נותנת לנו תגמול נפשי גדול ומחזק אתה מודעות שלנו לגבור על מכשולים. במידה ולא נעמוד בה אנו מתחשלים, לומדים מהטעויות שלנו ולבסוף צולחים. חשוב לי לציין, כי להצליח צריך גם אופי ותפיסה מסוימת לחיים.מי שתאכזב מכישלונות ופורש, שום מודל לא יעזור לו להצליח. מדוע? - זה לפוסט אחר.

 

ה R - רלוונטיות/ מציאותי

 

.שואל האם המטרה תואמת את החזון הגדול שלי מבחינה ראליזסטית.

האםיש לי את המשאבים להשיג את המטרה. כלומר, אני לא יכול לכתוב "אני רוצה להיות פחות טיפש ולכן אלמד לרקוד סטפס" מפני שהפתרון/הדרך להשגת המטרה אינה רלוונטית.על כן המטרה " ללמוד יפנית ולדעת לדבר ברמה של ניהול שיחה פשוטה" רלוונטית לחזון שלי.

 

הכלל,תלוי באיזו ווריאציה אנו מתייחסים לדעתי מיותר ואגיד מדוע:

רלוונטי,לעיתים המשאבים מגיעים עם הגדרת המטרה ולעיתים אנו מקבלים את ההזדמנויות להשיג את המשאבים. קרי, תגדיר את המטרה והדרך תציג את עצמה לבד. לבחור המטרה רק כאשר יש לך את המשאבים לכן דומה מאוד לכלל "בר השגה". אז יש לנו מעין כפילות. מכיוון שכבר פסלתי את הכלל ,בר השגה" אזי, אוטומטית גם רלוונטיות נפסלת. ניתן לפרש גם רלוונטיות שתהיה תואמת לחזון הגדול, איך מכוון שאני משאר כי מי שמגדיר מטרות או לא טיפש גמור, אין צורך לדון על כך. על כן, לא אצטרך גם להגיד כי הכלל מטופש.

מציאותי, כמו שציינתי בכלל - בר השגה, האם ניתן להשיג את המטרה או האם המטרה מציאותי, זה בעצם אותו הדבר. כמו שציינתי מקודם, אם בר השגה נפסל כך גם הכלל המציין האם המטרה צריכה להיות מציאותית.

 

ה C - מאתגר

התוספת הזאת שציינתי שחכמולוגים מוסיפים, יש בה מין ההיגיון. אך לא כל מטרה חייבת להיות מאתגרת. יהיו מטרות שלא יהיו מאתגרות עבורנו אך יהיה חשוב לנו להצליח בהם ולכתוב אותם כי היא חלק מהחזון שלנו. לדוגמא: למי שיש כשרון ללימוד שפות, להגדיר שהוא רוצה ללמוד יפנית כדי שיוכל לעבוד עם שוק ביפן, לא מטרה מאתגרת אך מטרה שחייבת להתבצע. מעבר לזאת, הכלל הזה דיי סותר את הכללים A, R (מציאותי) האם קיים אתגר שקל השגה? אז כנראה שהוא לא מאתגר... לכן ה C מיותר במודל גם.

מה שנאשר לנו הם M, T - מדיד ומתוזמן. אלו שני הכללים המרכזיים והחשובים להגדיר מטרה טובה. כשאר מגדירים מטרה על פי שני הכללים אילו שאר הכללים יתמקמו באופן טבעי (לפחות רובם). הכללים יהיו אפקטיביים ויעילים. יהיה חשוב לבצע אותם ולא רק לכתוב אותם. מעבר לזאת הצבת מטרות על פי מודל ה MT לא מספיקה. חשוב לפרוסאת המטרה הזאת לתכנית פעולה. ישנם מספר מודלים ושיטות כמו: לוח גנט, העץ, עצמותהדג, מיפוי, main mapping, שמש וכו`. איך לעשות תכנית פעולה היא גם לפוסט אחר.

 

עכשיו בטח יקפוץ גולש עם דחף להיות חכמולוג (כמוני) ויגיד: "מה אבל יש עוד המון מילים שניתן להחליף איתם במודל כדי להפוך אותו לאפקטיבי:

S- Significant - משמעותי / Stretching - מתפרש / Simple - פשוט/

M - Meaningful - משמעותי / Motivational - מוטיבציה / Manageable - שניתן לנהלו

A - Action-oriented - בר ביצוע / Actionable - בר ביצוע / / Ambitious - אמביציוזי / Agreed - מוסכם / Appropriate - הולם

R - Rewarding - מתגמל / Resourced - בעל מקורות / Results - בר תוצאה / Results-focused - מפוקס תוצאות / Results-oriented - ממוקד תוצאות.

 

T - Time-oriented - ממוקד זמן / Timeframed -מוגבל בזמן / Timed - מתוזמן / Timeboxed -מוגדר בזמן...... יש עוד הרבה"

אז תשובתי היא: שנכון בטח ניתן להמציא עוד מילים ואף להפוך את המודל ל 59 כללים והוא יכול להיות מדויק להפליא. אך הבעיה היא שהמודל תמיד יהפוך למתיש ולא אפקטיבי ולכן מודל המבוסס על שני הכללים הפשוטים MT""  - "מתוזמן" ו"מדיד" יהיה יותר יעיל לביצוע הגדרת מטרות. 

 

בואו ניקח מטרות וננתח אותם כדי להבין היטב את הרעיון.

 

מדוע "להגדיל תפוקה במחלקה" אינה אפקטיבית?

נתחיל מזה שלא ניתן להבין כמה להגדיל (M), האם להגדיל ב 0.009 זה מספיק? האם זאת נחשבת מטרה שראוי להגדיר?מתי יש להגדיל את התפוקה (T): היום שנה הבאה, עוד 30 שנה? ניתן להבין שמטרה זו היא מטרה כללית, לא ממוקדת והאם הייתה מוגדת על פי ה MT היא הייתה מוצגת כך:"בסוף אוגוסט נגדיל את התפוקה ב 10% במחלקה". סוף אוגוסט -T , 10% - M.

מטרה: "להתחיל להיות יותר אסרטיבי"

T - מתי להתחיל להיות אסרטיבי, היום מחר עוד שבוע? M - איזו רמת אסרטיביות אנו צריכים להתחיל להיות, מאוד, קצת? מטרה המוגדרת לפי MT תוצג כך: "עד סוף השנה אהיה אסרטיבי ב 20%". T - סוף השנה, M- 20%.

מטרה: "להצליח למכור יותר"

מתי אצליח למכור? כמה למכור ומה? על פי MT - " עד סוף החודש אגדיל את המכירות שלי ב10%" או "עד סוף חודש הבא, אמכור 5 מכוניות פורש"

 

המטרה:"צריך לקנות אוטו"

מתי לקנות ? איזה אוטו? על פי MT - "בעוד שנתיים אקנה למבורגיני מורצ`יילאגו LP670-4 sv  שנת 2009"                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

 

המטרה:"לפתוח עסק חדש"

עלפי MT- "בתחילת השנה אקים את תחנת התדלוק הראשונה בין מאדים לכדור הארץ"

 

לסייםתואר ראשון/ שני

עלפי MT- "אסיים את התואר בעוד שנה בממוצע 100"

 

לסיכום:

מודלה SMAET מיותר ומגושם במקומו עדיף להשתמש במודל ה MT . מודל ה MT  הם שני כללים שמציינים מתי המטרה הוגדרה כמוצלחת או לא ואיך אנו מודדים את ההצלחה. הגדרת מטרות היא התחלה טובה אך לא מספקת, חשוב גם לכתוב תכנית פעולה.

 

בהצלחה בהגשת מטרתכם ושתיהנה שנה פורייה, אפקטיבית ויעילה.    

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל joshh אלא אם צויין אחרת