00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

כשיוהאן גוטנברג חייך

המצאת המחר- דניאל ש. מילוא

הוצאת הקיבוץ המאוחד
219 עמודים
 
דניאל ש. מילוא פילוסוף ופרופסור טוען שהסיבה המשמעותית ביותר לכך שהאנושות מונה 7,000,000,000 בני אדם בזכות דבר אחד בלבד שנבדל מיתר הברואים: היכולת לתכנן את העתיד, נכון שהדובים מכינים את עצמם לקראת החורף, גם לנמלים יש מי שיחשיב חוש תיכנון, אך לטעת דניאל ש. מילוא הם פועלות כך רק בגלל שהם מתוכנתות לעשות כך ולא מתוך מחשבה תבונית.
 
הספר מחולק לשלושה חלקים: בועות, שורשים וגרורות.
 
בבועות דניאל ש. מילוא מנפץ את הדעה שהאדם הוא ייחודי, הוא מוכיח שגם הקופים יכולים לגלות גילויי אלימות ותוקפנות בלי סיבה רצינית נראית לעין, יש מינים של חיות שיצחקו כשנדגדג אותם, לכל התנהגות של האדם ימצאו האטיולוגים מקבילה בטבע, הדבר היחידי בו נבדל האדם שהוא לקח את העתיד לידיו, הוא לא חי רק בהווה, האדם יכול לאמר `להתראות מחר`.
 
ישנם כל מיני מכשולים למין האנושי ההומו סאפייאנס סאפייאנס, נפח המוח האנושי גדל מאוד במרוצת מאות אלפי השנים האחרונות והגיע עד 1,400 סמ"ק, יולדות רבות מתו בלידה ותינוקות רכים לא שרדו. האם מוח אנושי גדול גם מנבא קידמה? לא בהכרח, אמנם דרווין טען שהמוח הגדול הוביל לקדמה של המין האנושי, אך גילויים פלאנטולוגים לאחר מותו גילו שגם כאשר המוח היה בנפח של חצי מהמוח של היום, היו חניתות, אש , שפה וחיברות. זמן רב לקח עד שהחל היזון חיובי. זמן רב מאוד האנושות לא שגשגה בכלל, העולם היה מלא קופים עם מוח קטן יותר משלנו והאנושות היתה קטנה מאוד, ילדים רבים מתו ולא הגיעו בכלל לבגרות  ולפריון.
 
מכשול שני הוא איך מין שצורך יותר מדי, מכלה משאבים ותמיד ללא נחת, המשיך להתקיים, בטבע בד"כ מי שדורש המון משאבים ומועיל במעט לא ממשיך להתקיים ואילו האדם לעומת זאת פרה ורבה הרבה יותר מכל פרפורציה מתקבלת על הדעת והרבה יותר מאשר מינים אחרים התרבו בטבע.
 
בפרק שורשים  כתוב על הדוקהא, בבודהיזם, חוסר נחת, האדם אף לא שוקט על שמריו, הוא מחפש כל העת מה לעשות ואיך לשנות, ברגע שההומו סאפיינס החליט לצאת מאפריקה הוא שינה את גורלו לעד ותרם להפצת הגנים שלו בכל העולם, ולהתרבותו. הכלב מזדווג עם הכלבה כי הוא נהנה וזה צו ביולוגי בשבילו, הוא אינו קושר את מעשה ההזדוגות עם הריון ולידת גורי כלבים, הוא חי רק בהווה ולעומת זאת האדם שיודע ומבין את ההשלכות של קיום יחסי מין שמובילים להריון ולידה, יכל לתכנן את המחר, לתכנן ילדים שיעוצבו לפי רוחו ודרכו. האיכר יעצב את בניו שיעזרו לו במשק וזה עשה לו מוטיבציה להרבות את עצמו. מעבר לכך בעבר היתה תמותה רבה של תינוקות ולכן אנשים היו בעלי משפחות גדולות יותר כדי שלפחות חלק מהצאצאים ישרדו.
 
בפרק בועות כתוב על האצלת סמכויות, את האוכל נקנה בסופרמרקט, בחורף נחמם את הבית בתנור או במזגן חימום, יש לנו קורת גג ואם נרצה לעבוד נפקיד את ילדינו במשפחתון או גן כלומר היום האדם כבר לא צריך לדאוג להשרדותו כאשר כל החיות כן צריכים לדאוג לעצמם כל יום מחדש. האדם נמצא באי נחת מתמיד ודואג לעתיד.
 
דניאל ש. מילוא כותב מצד אחד בשפה נהירה ופשוטה אך מצד שני משלב בספרו שפע רב של ידע, יחד עם הפנייה למקורות קריאה וידע רבים, הוא משתמש בספר באמרות וציטוטים של פסקל ומישל דה מונטיין בצד שימוש של קטעים מהמיתולוגיה היוונית, אנתרופולוגים כמו ג`ארד דיימונד וביולוגים אבולוציונים, וקטעי שירה. יש בספר שפע של תמונות וגרפים, לעתים יש נגיעות אישיות מחייו של דניאל ש. מילוא שכותב שההשראה לכתיבת ספרו היתה בעיקר הולדת נכדתו תהל ברוריה והוא למד הרבה דברים מהתבוננות בה וכמובן לכבוד מאתיים שנה להולדת דרוין. הספר כתוב לעתים גם בהומור.
 
אני אהבתי מאוד לקרוא את הספר, החכמתי ונהניתי בו זמנית. אין לי דרך לסתור את דניאל ש. מילוא מכיוון שאני ההדיוט הפשוט, אין לי השכלה בביולוגיה אבולציונית או בגנטיקה, אנתרופולוגיה קדומה ועוד, יתכן שמי שיש לו הבנה רבה בנושא יוכל לסתור את התאוריה שלו, אבל בתור בחורה רגילה שחובבת לקרוא ספרי עיון, בהחלט אהבתי לקרוא את הספר והחכמתי.
 
קריאה נעימה גם לכם.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

9 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ifat28 אלא אם צויין אחרת