00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

פרפרים - מחשבות, הגיגים, יצירה ומוזה...

Rag Quilt


הנה ההוראות המלאות להכנת שמיכת Rag Quilt  - העליתי אותן בשלבים במסגרת פרוייקט מתמשך בפורום אומנות הטקסטיל והליבוד בתפוז וכאן הן מובאות במלואן.כמה הסברים כלליים:
השמיכה בנויה מריבועים שנתפרים כל אחד מהם בנפרד עם שכבת מילוי בתוכם. שכבת המילוי יכולה להיות מילוי לשמיכות טלאים מכותנה או אקרילן סינטטי,וכמובן גם פלנל או אפילו פליז.
חשוב שהבד העליון והתחתון יהיו עשויים מכותנה ויוכלו לעמוד בכבוד במכונת הכביסה - כל הרעיון הוא שהקצוות יפרמו ולכן צריך בד שנפרם בצורה סבירה.
אם משתמשים במילוי סינטטי (פליז/אקרילן), מומלץ לכבס את בדי הכותנה לפני תחילת העבודה על מנת למנוע מצב שהם יתכווצו בכביסה הראשונה לאחר שהעבודה כבר גמורה ואילו המילוי לא יתכווץ ואז יווצרו עיוותים. אם משתמשים במילוי מכותנה (מילוי כותנה או פלנל) לדעתי אפשר לוותר על שלב הכביסה מראש כיוון שגם המילוי אמור להתכווץ בצורה מסויימת. בכל אופן, זה עניין של שיקול אישי. גם ככה לשמיכה הזו יש קסם שלמשהו כרבולי ולא מאורגן, אז מה זה עוד קצת כיווצים?

השלב הראשון: בחירת הבדים וחיתוך הריבועים

בתחילה צריך לבחור את גודל השמיכה הרצוי וגודל הריבועים. ככל שהריבועים גדולים יותר, ככה יש פחות עבודת תפירה...
אני מכינה למשל שמיכה לעריסת תינוק בגודל של 70X90 ס"מ. החלטתי שגודל של ריבוע יהיה 10X10 ס"מ, כלומר באורך ישנם 9 ריבועים כפול 7 ריבועים ברוחב, סה"כ 63 ריבועים בגודל של 10X10 ס"מ (שימו לב, לא צריך בחישוב להוסיף שוליים לריבועים - זה יתבצע בהמשך!)

עבור המילוי יש לחתוך בדיוק את כמות הריבועים שחישבנו- כלומר בשמיכה שלי יהיו 63 ריבועים של מילוי בגודל של 10X10 ס"מ לריבוע.

עבור החלק העליון של השמיכה, יש להוסיף לגודל הריבוע 2 ס"מ מכל צד, סה"כ 4 ס"מ באורך ו-4 ס"מ ברוחב - כלומר בשמיכה שלי יהיו 63 ריבועים עבור החלק העליון, כאשר כל ריבוע יהיה בגודל של 14X14 ס"מ. החלק העליון של השמיכה הינו החלק בו יראו כל השוליים הפרומים.

עבור החלק התחתון של השמיכה, יש לחתוך עוד סט של ריבועים באותה כמות וגודל כמו לחלק העליון של השמיכה, כלומר עבור השמיכה שלי אצטרך עוד 63 ריבועים בגודל של 14X14 ס"מ. החלק התחתון הינו החלק בו לא רואים את השוליים הפרומים.

לסיכום, אני צריכה עבור שמיכה בגודל של 70X90 עם ריבועים בגודל של 10X10 לגזור את הריבועים הבאים:

- מחומר המילוי, 63 ריבועים בגודל של 10X10 ס"מ
- מהבדים לחלק העליון של השמיכה, 63 ריבועים בגודל של 14X14 ס"מ
- מהבדים לחלק התחתון של השמיכה, 63 ריבועים בגודל של 14X14 ס"מ

ככה נראים הריבועים החתוכים שלי - מימין אלו הריבועים עבור החלק התחתון שלהשמיכה, משמאל אלו הריבועים עבור החלק העליון של השמיכה, והמגדל מאחור הינו הריבועים של חומר המילוי.


 
הערה - לא צריך לחתוך את הריבועים עם מספרי זיגזג - הם רק יעכבו את ההיפרמות של הבדים. אצלי הריבועים כבר נקנו ככה חתוכים כחלק מסט ולכן הגיעו גזורים בזיגזג.

שלב שני  - תפירת המילוי
 
אבל לפני תפירת המילוי, מגיע הזמן לחשוב על אפליקציות.
שימו לב שמכיוון שהחלק העליון של השמיכה הוא לא חלק (בגלל כל הקצוות הפרומים), אין אפשרות לעשות אפליקציה שגדולה מגודל של ריבוע בודד!
לאפליקציות יש שתי אפשרויות:
- האפליקציה יכולה להיות רק על החלק העליון (בלי שיראו את התפרים שלה בחלק התחתון) - ולכן צריך לעשות אותה על הריבוע לפני שמחברים אותו למילוי ולחלק התחתון.
- אם נחליט שאנחנו רוצים שיראו את התפרים של האפליקציה גם בחלק התחתון, נוסיף את האפליקציה לאחר שהריבועים מחוברים עם המילוי.
מי שבוחר באפשרות הראשונה, יוסיף את האפליקציה עכשיו, לפני ההוראות הבאות.
 
מניחים ריבוע מהבד התחתון כאשר צד ימין - הצד היפה - כלפי מטה
 
 
ממרכזים עליו ריבוע מחומר המילוי (מכיוון שהמילוי קטן ב-4 ס"מ אז נשאר מרווח של 2 ס"מ מסביב כמו מסגרת)
 
 
על המילוי מניחים ריבוע מהבד העליון עם צד ימין כלפי מעלה, כשהוא מכסה בדיוק את הריבוע מהבד התחתון.
 
 
בעצם נוצר לנו סנדביץ` - משני הצדדים שלו רואים את הצד היפה של הבדים ובמרכזו מוחבא המילוי.
 
 
תופרים באלכסון מפינה לפינה כך שיווצר X - התפר הזה מחזיק את חומר המילוי במקומו כדי שלא יזוז.
כדי לקצר את זמן התפירה, אני מכינה מראש את הסנדביצ`ים הללו עם כל הריבועים:
 
 
ואז אני תופרת את התפר הראשון באלכסון ברצף על כולם, גוזרת את החוטים שמחברים ותופרת את התפר השני באלכסון.
 
 
ככה נראה הריבוע בסוף:
 
 
בעקרון, הריבועים נתפרים זה לזה ביצירת השמיכה, אבל מה שמחבר אותם זה רק הבד העליון והתחתון - המילוי קטן מהם ולכן התפר לא תופס אותו ולשם כך אנו תופרים את ה-X כדי שהמילוי לא יזוז ויתקפל בתוך הריבועים במשך חיי השמיכה ובכביסות. תופרים ככה את כל הריבועים - אצלי נוצרו 63 סנדביצ`ים כאלו:
 
 
לגבי התפירה - אפשר לעבוד עם Walking Foot (שנקראת בעברית "רגל הולכת") במקום הרגל הרגילה. רגל כזו נועדה לתפירה של שכבות - היא מסיעה את שכבת הבד העליונה בעזרת שיניים עליונות במקביל לשיניים התחתונות וכך כל הסנדביץ` מתקדם בקצב אחיד. בלי רגל כזו הבד התחתון שהשיניים התחתונות מסיעות אותו יזוז מהר יותר משאר שכבות הבד והמילוי ותיווצר תזוזה בשכבות. זה חשוב במיוחד כשתופרים חלקים גדולים (כי אז מגיעים לסוף השורה ומגלים שהבד התחתון כבר הסתיים אבל לבד העליון נשארו עוד 10 ס"מ)! במקרה שלנו, מכיוון שהריבועים יחסית קטנים (ובמילא הקצוות לא חייבים להיות ישרים כי הם הולכים להיפרם) אז זה לא ממש קריטי. מי שאין לה רגל כזו ועדיין רוצה להימנע מתזוזה, או מי שתופרת עם מילוי אקרילן סינטטי שהוא נפוח וחלק, יכולה לחזק בסיכות כל סנדביץ` לפני שהיא תופרת אותו, אבל שוב, זה לא ממש קריטי בשמיכה הזו.
מי שבחרה באפשרות השניה של האפליקציה, תוסיף אותה עכשיו, לפני השלב הבא.
 
אני לא הולכת לעשות אפליקציה על השמיכה הזו כי הבדים מספיק מקושקשים והאפליקציה תלך לאיבוד בכל הצבעוניות. אבל הנה דוגמא לאפליקציה כזו מהשמיכה הקודמת - ככה זה נראה מקדימה (שימו לב שהאפליקציה היא עד גודל של ריבוע בודד) - גם פה השוליים נפרמים בכביסה.
 
 
בגלל שהוספתי את האפליקציה כשהמילוי כבר מחובר, אז רואים את התיפורים מאחורה.
 

זמן עבודה נטו של תפירת המילוי של השמיכה הקטנה שלי היה בערך שעה. נכון שזה סיזיפי, מונוטוני ומשעמם, אבל אוטוטו השמיכה מוכנה - בשלב הבא כבר מחברים את הריבועים ואוטוטו לכביסה...
 
השלב השלישי - חיבור הריבועים
מניחים את כל הריבועים על הרצפה ומסדרים אותם בשילוב צבעים שמוצא חן בעינינו.
 
 
עורמים את הריבועים של כל שורה בערימה ומצמידים לריבוע הראשון פתק עם מספר השורה - יש לכך שתי סיבות: קודם כל כדי שנדע את הסדר של השורות בזמן החיבור כדי שהתוצאה תצא בדיוק כמו שסידרנו את הריבועים וגם כדי שנדע מהו הריבוע הראשון בכל שורה ולא נחבר את השורה הפוך כשצריך לחבר את השורות זו לזו.
 
 
את הסנדביצ`ים של הריבועים המוכנים תופרים זה לזה במרחק של 2 ס"מ מהקצה (כלונר אנחנו כמעט ולא תופסים את המילוי בתפר אלא בדרך כלל תופרים רק את הבד העליון והתחתון), כאשר הצד התחתון של כל ריבוע מונח על הצד התחתון של הריבוע שמחברים אליו.
 
 
לאחר החיבור הצד התחתון יהיה חלק ואילו בצד העליון נראה את השוליים.
 
 
 
מחברים ככה את הריבועים עד שנוצרות לנו מספר השורות הרצוי לשמיכה - אצלי נוצרו 7 שורות של 9 ריבועים בכל אחת. מומלץ לתפור קודם את שורות האורך ולא את שורות הרוחב - יותר קל לחבר 7 שורות ארוכות מאשר 9 שורות קצרות...
 
 
 
 
כעת נשאר לחבר את השורות - כדי שכל הריבועים ישבו בדיוק אחד ליד השני, כל פעם שחיברתי שורה לשורה חיברתי בסיכות את נקודות החיבור (הצמתים) של הריבועים כך שיהיו מדוייקים ורק אז תפרתי.
 
 
 
 
 
 
 
אחרי שכל הריבועים מחוברים, תופרים מסביב לשמיכה (כמו מסגרת) במרחק של 2 ס"מ מהקצה.
לאחר התפירה, חותכים במאונך לתפר כדי שיווצרו שליצים במסגרת (אפשר לעשות את זה גם בשוליים של הריבועים עצמם). חשוב להיזהר ולא להגיע עם החתך עד התפר אלא לעצור במרחק של חצי ס"מ ממנו לפחות. אני עשיתי בהתחלה רק במסגרת - ואחרי הכביסה הראשונה התחרטתי וחתכתי גם בתוך הריבועים.
 
 
מכבסים ומכניסים למייבש (אפשר לחזור על זה כמה פעמים) עד שהקצוות נפרמים מעט ונותנים לשמיכה מראה נוח ומזמין כרבול... לא להתרגש אם השמיכה יוצאת בכביסות הראשונות עם שאריות חוטים - אלו בדיוק החוטים שנפרמים - עם הזמן כמות החוטים תלך ותרד (בד"כ בכביסה השלישית זה כבר בסדר). פשוט גוזרים אותם.
 
 
מומלץ לכבס במכונה לא עמוסה מדי כדי שלשמיכה יהיה מספיק מקום להסתובב וע"י כך לפרום את השוליים של הריבועים.
 
 
 
ותמונה אחרונה מקרוב:
 


בהצלחה!

קרן.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

73 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל פ ר פ ר י ם אלא אם צויין אחרת