00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

עו"ד גיא רון השיא 29 זוגות חד מיניים

בשנה האחרונה חתמו על הסכם זוגיות למעלה מ-30 זוגות. עו"ד יורי גיא רון, שהחתים את רוב הזוגות, מסביר שההסכם כולל הכרזה על הקמת תא משפחתי והחלטות לגבי חלוקת רכוש. 

הנתון הזה נשמע מדהים. בקהילה ההומוסקסואלית הישראלית, שעדיין נמצאת עמוק עמוק בארון, ערכו בשנה האחרונה למעלה מ-30 זוגות חד מיניים, ההומואים ולסביות, הסכמי זוגיות, שממסדים את הקשר בניהם. זה לא הסכם נישואין פורמלי בדגם הסקנדינבי שלו, "אבל זה אקט משמעותי להצהרת תא משפחתי משותף בין שני בניזוג בני אותו מין ", אומר עו"ד יורם גיא רון, מנהל המרשם לנישואין אלטרנטיביים של המרכז לזכויות האדם והאזרח. גיא רון עצמו החתים במשרדו בשנה האחרונה 29 זוגות חד מיניים, מחציתם הומואים, על הסכם זוגיות. עורך דין אחד או שניים מלבדו החתימו עוד בודדים על הסכמים דומים. זה התחיל לפני שנתיים, בטפטוף דק של בודדים, ובשנה האחרונה מגיעים שני זוגות בממוצע בחודש ומבקשים לערוך הסכם כזה. 

במרכז ההסכם עומד חוזה לחיים משותפים. הסכם כזה, אומר גיא רון, כולל בדרך כלל התחייבות הדדיות, אישיות, כלכליות ורכושיות. מצד אחד החוזה כולל מסגרת שבה מוכרו על הקמת תא משפחתי חד מיני, ומצד שני, כדי שבשעת פרידה לא יתעוררו חילוקי דעות, מוסכם על שני בני זוג שחתומים על ההסכם של מי הטלוויזיה, של מי כלי המטבח ושל מי המיטה המשותפת, למשל. גיא רון: " זה הסכם שנשלט על פי דיני החוזים והוא הסכם חוקי ומחייב.

מה המשמעות?

 כלולה פה גם המשמעות הפסיכולוגית אישית של הקמת תא משפחתי מוכר ומוכרז, ויש לזה משקל גדול במיסוד הקשר בין בני הזוג, ומצד שני יש פירוט מדויק של מה יהיה אם הזוגיות תסתיים. החוזה הזה הוא המחייב ביותר מבחינה משפטית בהסכם כולו. אם הוא יגיע לבית המשפט, בית המשפט יצטרך לקבל את שמוסכם בו בלי סייג, וזה כולל גם צוואה כזאת אין שום זכות לבן הזוג בחי לדרוש חלק ברכוש, בגלל שאז אין שום הוכחה לקשר בין השניים". 

אבל יש גם חלקים בהסכם שלא מחייבים את בית המשפט, אבל עדיף שהם יהיו מאשר בכלל לא. הבעיה מתחילה כשיכול להתערב בהסכם צד שלישי, ואז הדברים לא מובטחים, אם כי הם בגדר המלצה. רצוי שההורה הטבעי יבטא בצוואה שלו, שהיא חלק מההסכם, את רצונו שבן הזוג שלו ימשיך לגדל את הילד וייקח עליו אחריות לאחר מותו. 

אני יכול לקוות שבית המשפט יראה את טובת הילד ויאפשר לבן הזוג לתפקד כהורה לגבי הילד של בן הזוג שנפטר". ומה מפריע לסעיף זה להתקיים? " הוודאות שבית המשפט יקבל את הבקשה שרשומה בצוואה לא ברורה, בגלל שבמקרה הזה יכול להתערב גורם שלישי, כמו המועצה הלאומית למען הילד, שתגיד שטובת הילד היא שיופרד מבן הזוג". אחד הסעיפים בחוזה הוא ייפויי כוח הדדיים, במקרים שבהם יש צורך בקבלת החלטה על ידי קרוב משפחה, למשל כשאחד מבני הזוג נזקק לניתוח והוא חסר הכרה. הסכם שכולל ייפויי כוח הדדיים יוכל לשכנע את הצוות הרפואי לאפשר לבן הזוג לקבל החלטה. 

מה בעצם ההסכם הזה נותן לי ?

 לדברי עו"ד יורי גיא רון, לפני מספר חודשים זוג לסביות שחתמו על חוזה זוגיות הגיעו לבית יולדות, כי אחת מהן כרעה ללדת. הרופאים בחדר הלידה לא אפשרו לבת הזוג להיכנס לחדר בזמן הלידה בגלל שהיא לא מדרגת קרבה ראשונה. אלא שהיולדת אמרה שבת הזוג שלה היא בת זוג לכל דבר ונפנפה בהסכם ובייפויי הכוח ההדדי. בסיכומו של עניין, נכנסה בת הזוג לחדר והשתתפה בלידה. " הסכם כזה יוצר קוד התנהגות בין בני זוג לחיים משותפים ומהווה ראיה טובה כלפי חוץ לקשר ביניהם", אומר גיא רון.

 לדבריו, התסבוכת המשפטית של דייל אל על יונתן דנילוביץ הייתה נמנעת אם הזוג חותם על הסכם זוגיות, שהיה מוכיח לבית המשפט שמדובר בזוג שביקש למסד בדרך המשפטית הקיימת היום את הקשר בינו. כך גם הסכם כזה יוכל להקל על בני זוג מאותו מין לשנות את שם משפחתם בתעודת הזהות לשם משותף או לשני שמות, כי ההסכם מהווה ראיה שיש בין בני הזוג קשר מחייב. עמית קמה, מנכ"ל האגודה לשמירת זכויות הפרט ובן זוגו לחיים של פרופסור עוזי אבן, מהראשונים שחתמו על הסכם זוגיות חד מיני, אמר ל"תל אביב": "בלי הסכם זוגיות אני מסופק אם הייתי זוכה בזכויות כלשהם, שמגיעות לבני זוג הטרוסקסואלים של עובדים באוניברסיטת ת"א. מה החלק בהסכם שהיה הכי משמעותי בעיניך? "בעיני, מיסוד הזוגיות בדרך הזאת היא מין טקס מעבר, תחושה שעברנו עוד משהו ביחד. מעולם הבדידות לעולם הזכויות. מלבד זה, בעיקר ההסדרים החומריים והסכם הצוואה מעניק לי זכויות שלא הייתי מקבל בלי ההסכם. עכשיו אני יודע שאם אני אצטרך לעמוד בבית המשפט ולהילחם על הזכויות שלי יהיה לי גב.

קישור לאתר סבא דני

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

אפשר לייפות כוח ולחתום על צוואות

ביום שני אירחה האגודה להומוסקסואלים ולסביות ערב עיון על משפט והומוסקסואליות, בהשתתפות עורכי הדין דן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח, יורי גיא רון והדס תגרי. בערב הוצגו למשתתפים זכויותיהם המשפטיות, והודגשו חידושים בתחום, כמו למשל: ביטול האיסור הפלילי על משכב זכר ב88", שהיה נקודת ציון ראשונה, שבעקבותיה נפרץ הסכר לפני כשנה וחצי לחוק הזדמנויות ותעסוקה, האוסא על אפליה בקידום בעבודה על רקע מיני. 

"השינוי הגדול", אומרת עו"ד תגרי

 המתכוונת להתמקד מקצועית בתחום של הלסביות וההומוסקסואלים- "הוא פקודות הרמטכ"ל, ששונו לפני כחודש וחצי ואוסרות מעתה על חסימה לכל תפקיד צבאי בשל האשמה על רקע אפליה מינית. מבחינתנו, זו התקדמות עצומה". עו"ד יורי גיא רון, המתמחה בעריכת חוזי נישואים לזוגות חד מיניים, במסגרת של מרשם נישואים אלטרנטיביים, אמר כי שום חוק ישר אלי אינו מכיר בזכויות זהות או דומות לבני זוג בני אותו מין, החיים יחדיו כתא משפחתי משותף. למרות שבני זוג כאלה אינם נחשבים עדיין כידועים בציבור, טוען גיא-רון, יכולים בני זוג לחיים משותפים, צוואות נפרדות הדדיות, וייפויי כוח נוטריוניים הדדיים . 

"העיר" 2.7.93

 

בברכה, 

עו"ד יורי גיא רון 

https://saba-dani.co.il/
 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

החלטה תקדימית : לסבית תשלם מזונות לבת זוגתה

ההחלטה ניתנה על ידי בית המשפט באוסטרליה . השופט נימק את ההחלטה בכך שהאישה עודדה את בת זוגתה ללדת שני ילדים . ארגוני הומוסקסואלים ולסביות מרוצים .

בית המשפט באוסטרליה הורה בסוף השבוע לאשה לסבית לשלם דמי מזונות בסך 113000 דולר לבת זוגתה לשעבר, המטופלת בשני ילדים שהביאו בנות הזוג יחדיו בהפריה מלאכותית . 

שופט בית המשפט העליון בניו סאות ווילס, קבע בפסק הדין תקדימי, כי על בת הזוג יהיה לשלם את הסכום  בתשלומים חודשיים עד שימלאו לילדים 18. 

השופט דייויד הודג"סון, נימק את החלטתו בכך, שהאישה עוררה את בת זוגתה ללדת שני הילדים, ולהאמין כי שתיהן תשתתפנה בגידול הילדים. 

שתי הנשים, ששמותיהן לא הותרו לפרסום, קיימו משק בית משותף בשנים 1994-1986

וילדיהן נולדו ב1989, וב1992 . ארגונים הומוסקסואליים באוסטרליה שיבחו את החלטת בית המשפט, בציינם כי מדובר בצער להכרה של הממסד בזוגיות ובנישואים חד מיניים .

פרשנות :

בישראל החלטה כזאת לא אפשרית 

המשפטן יורי גיא רון מסביר , כי בישראל אדם חייב במזונות על פי הוראות הדין הדתי. דין זה אינו מכיר בזוגיות ההומוסקסואלית והלסבית, ולפיכך גם לא צפויה הכרה בחובות מזונות הנובעות מקשר כזה. 

גם הפרשנות המשפטית בישראל טרם הרחיבה את המושג  "בן זוג" עד כדי הכללת זוגיות הומוסקסואלית ולסבית. בני זוג בני אותו מין, כמו בני זוג שאינם נשואים, אינם יכולים לאמץ ילדים בישראל, ובוודאי שלא לנסות להביא ילדים לעולם באמצעות הפריה או פונדקאות. 

עם זאת, יכול להיווצר מצב בו יתחייבו בני זוג בני אותו מין בחוזה ביניהם לגבי ילדיו של בן הזוג האחר . התחייבות מסוג זה אפשרית על פי דיני החוזים. התוצאה במקרה זה תהיה, שמדובר בתנאי המופיע בהסכם שניתן לכנותו, תנאי לטובת צד שלישי, והוא תופס ומחייב.

בברכה,
עו"ד יורי גיא רון 

כתב , רויטר אוסטרליה 

 

https://saba-dani.co.il/
 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל yurinextsite אלא אם צויין אחרת