00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

צו ירושה - מהו צו ירושה ואיך מקבלים אותו

מהו צו ירושה?

צו ירושה הינו צו משפטי הצהרתי בו נכללים פרטיי המנוח, מי הם יורשיו ומהו חלקו היחסי של כל אחד מהם בירושה המנוח.

בחוק הירושה נקבע כי במידה ואדם לא הותיר אחריו צוואה, ירושתו תחולק ליורשיו על פי הקריטריונים הקבועים בחוק הירושה. חלוקת הירושה תעשה רק לאחר שהרשם לענייני ירושה מוציא צו ירושה ,זאת במידה ואכן ויורשיו של המנוח עומדים בקריטריונים ובתנאים הקבועים בחוק הירושה .

 

רק לאחר שניתן צו ירושה, יהיה אפשרי לחלק בפועל את ירושתו של המנוח ולבצע פעולות שונות כגון: לגשת לבנקים ולטפל בחשבונות המנוח, לפנות למרשם המקרקעין ולבצע פעולות בנכסי המנוח ולפנות למשרד הרישוי ולהבעיר בעלות ברכב וכדומה.

 

הוצאת צו ירושה - איך מוציאים צו ירושה.

על מנת להוציא צו ירושה, יש להגיש בקשה לצו ירושה לרשם לענייני ירושה במחוז בו גר המנוח.

את הבקשה לצו ירושה ניתן להגיש בשני מסלולים:

 

מסלול א' : לשלוח  את הבקשה לצו ירושה בדואר רשום או לגשת פיזית למזכירות הרשם לענייני                  ירושה ולהגיש .

מסלול ב' : להגיש את הבקשה לצו ירושה  באינטרנט, על טופס מיוחד לכך, באתר של                                  האפוטרופוס הכללי.

 

מסלול א' : הגשת הבקשה לצו ירושה בדואראו מסירה למזכירות הרשם לענייני ירושה.

את הבקשה למתן צו ירושה מגישים לרשם לענייני ירושה במחוז בו מקום מושבו של המנוח בעת פטירתו.

את בקשת צו ירושה ואת המסמכים שמצורפים לה יש להגיש בארבעה עותקים, קרי, אחד מקורי ושלושה עותקים.

 

מסלול ב':  הגשת בקשה לצו ירושה מקוון ברשת האינטרנט.

נכון להיום ניתן להגיש צו ירושה מקוון רק בהתקיים אחד מהמקרים הבאים:

 כאשר הנפטר הותיר אחריו צאצאים ובן/ת זוג .

 כאשר הנפטר הותיר אחריו רק צאצאים.

 כאשר נפטר הותיר אחריו בן/ת זוג ואין צאצאים, אך הוריו בין החיים .

 כאשר הנפטר לא הותיר בן/ת זוג ואין צאצאים, אך הוריו בין החיים .

אם יורשיו על פי דין של הנפטר אינם נכללים בארבעת התנאים הנ"ל, לדוגמה, הם אחיו או בני דודיו, אזי עוברים למסלול הרגיל ויש לשלוח את הבקשה לצו ירושה בדואר או במסירה ללשכת הרשם לענייני ירושה במחוז המטפל.

 

 

קבלת צו הירושה

לרוב, במידה ואין בעיות עם המסמכים שהוגשו או שלא שהוגשה התנגדות לבקשת צו הירושה, תקבלו את צו הירושה תוך תקופת זמן של חודש - שלושה חודשים.

 

להרחבה בנושא זה כנסו אתר צו ירושה

 
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

כללים לבחירה נכונה של עורך דין ירושה

על מנת לבחור נכונה את עורך הדין שייצג אתכם, מתוך אלפי עורכי הדין המפרסמים שהם מתמחים בנושא ירושות וצוואות, כדאי לחפש סממנים שיצביעו על איכותו ורמתו המקצועית של עורך הדין. זאת, על מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה בהליך המשפטי. אנו ממליצים על מספר כללים שיש לבדוק לפני שבוחרים עורך דין:

 

שלב ראשון : סינון ראשוני לאיתור עורך דין מקצועי ומנוסה בצוואות וירושות.

על מנת למצוא עורך דין איכותי המתמחה בצוואות וירושות, אנו ממליצים לערוך סינון ראשוני המתבסס על שני תנאי הסף הבאים:

 1.  מומלץ לחפש  עורך דין ירושה בעל משרד בוטיק בדיני ירושה והמעמד האישי – משרד בוטיק או משרד נישה הוא משרד העוסק בתחום משפטי מרכזי אחד, בשונה ממשרדים שעוסקים מגוון רחב של תחומים ובניהם גם דיני ירושה. אין זה אומר שמשרדים העוסקים במגוון רחב של תחומים אינם יכולים להיות מומחים בתחומיי עיסוקם, אך מטבע הדברים, בעל מקצוע העוסק בנושא אחד ומעמיק בו, יהיה מקצועי יותר בתחום עיסוקו, מאשר בעל מקצוע העוסק במספר רב של תחומים. ככל שמשרד עורכי דין מתעסק במגוון רחב של תחומים משפטיים, כך לרוב, המומחיות בכל תחום ותחום קטנה יותר.

                                

2.    מומלץ לאתר עורך דין ירושה עם 10 שנות נסיון ומעלה בתחום דיני הירושה. הכוונה היא 10 שנות נסיון בדיני ירושה ולא  10 שנות ניסיון (ותק) כעורך דין. שכן,ישנם עורכי דין העוסקים 10 שנים בתחום הנדל"ן, ורק בשנה האחרונה החליטו להתחיל לעסוק גם בנושא ירושות וצוואות, כך שבפועל הניסיון שלהם בדיני ירושה הוא שנה אחת בלבד.

 

לאחר שמצאתם עורכי דין העומדים בתנאי סף אלו, המשיכו לשלב השני וסננו על פי הכללים הבאים:

.עורך דין צוואות וירושותשלב שני: כללים מומלצים לבחירה נכונה של   

 

1.      מומלץ לבדוק את המוניטין של עורך הדין.

בדקו מה חושבים על עורך הדין לקוחות קודמים או נוכחיים שלו :חפשו באינטרנט מידע על תביעות שהגיש ופסקי דין שבהם היה מעורב; בדקו האם הוגשו תלונות כנגדו או לחלופין דברי שבח, כתבות חיוביות או שליליות וכדומה.

 

2.     מומלץ לקבוע פגישות עם מספר עורכי דין לפני שתבחרו את עורך הדין שיטפל בכם.

פגישה עם מספר עורכי דין (שלושה-ארבעה) תעזור לכם לקבל תמונה ברורה יותר לגבי מצבכם המשפטי. שכן תקבלו כמה חוות דעת משפטיות בסוגיה שלכם מכמה עורכי דין; תתרשמו ותבינו כיצד בכוונת כל אחד מהם לפעול בסוגיה המשפטית שלכם; בנוסף, בררו האם עורכי דין טיפלו בהצלחה במקרים דומים לשלכם, בדקו מהו שכר הטרחה וכיוצא באלו.

.

3.      מומלץ לבדוק מי יהיה עורך דין שיטפל בכם בפועל.

 יש לבדוק האם העורך דין שאליו פניתם יטפל במקרה שלכם בעצמו או שיעביר את הטיפול לעורך דין זוטר או לעורך דין שכיר שעובד במשרדו. אם תיק שלכם ינוהל ע"י עורך דין שכיר במשרד, בדקו מה הוותק של אותו עורך דין, האם טיפל במקרים דומים לשלכם, כמה שנות ניסיון צבר בתחום, האם ניתנת לכם הנחה במחיר עקב כך, מי ייצג אתכם וכדומה.

 

4.      מומלץ לבדוק היטב את הסכם שכר הטרחה לפני שאתם חותמים עליו.

לעתים מתעוררות "אי הבנות" בנוגע לשכר הטרחת עורך הדין, המתבטאות בפערים בין גובה שכר הטרחה שקבעה בפגישה הראשונית ובין דרישות תשלום נוספות בגין פעולות משפטיות שונות או על הוצאות נוספות שתדרשו לשלם מעבר לשכר הטרחה שנקבע. לדוגמה, ישנם משרדי עורכי דין הגובים תשלום נוסף על כל עמוד שהם מצלמים או מדפיסים, או עורכי דין המבקשים הוצאות דלק ותשלום עבור חניון בבית המשפט (הכול אמתי לחלוטין). ישנם מקרים שדרישות התשלום מעבר לשכר הטרחה מוצדקות, אך לא הוסברו לכם בעת החתימה על הסכם שכר הטרחה.

כך לדוגמה : במקרים בהם צריך לשכור חוקר פרטי או לקבל חוות דעת רפואית, או ביצוע בדיקות גרפולוגיות משפטיות, תמלול מסמכים וכדומה. לכן בדקו האם מעבר לשכר הטרחה שקבעתם, צפויות בתיק שלכם התפתחויות שיחייבו פעולות משפטיות נוספות שאינן כלולות בהסכם שכר הטרחה שעליו חתמתם.

 

5.      כימיה אישית עם עורך הדין.

ההתרשמות האישית שלכם מעורך הדין והכימה עמו הן הדבר החשובה ביותר מבין כל ההמלצות שמנינו במאמר זה. שכן, הליכי המשפט בישראל נמשכים זמן רב, ולכן גם מערכת היחסים בניכםובין עורך הדין שלכם עשויה להימשך זמן רב. מומלץ לבדוק, ככל האפשר, האם עורך דין הנו אדם אדיב, שירותי, מקצועי והאם ילווה אתכם לאורך כל ההליך. חשוב כי תרגישו בנוח לשאול כל שאלה בנושא התיק שלכם.

 

להחרבה בנושא עורך דין ירושה .

 

 

נושאים קשורים

 

עורך דין צוואות

עורך דין ירושה תל אביב

עורך דין ירושה מרכז

עורך דין ירושה חיפה

עורך דין ירושה באר שבע

עורך דין ירושה ירושלים

 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

התנגדות לצו קיום צוואה- הדרך לביטול צוואה

התנגדות לצו קיום צוואה

לעיתים תכופות אנו רואים מקרים הנידונים בבתי המשפת לעניני משפחה ברחבי הארץ סביב התביעה לביטול צוואתו של מנוח שהשאיר אחריו צוואה שתוכנה אינו הגיוני לבני משפחתו.

כאשר עולה חשד כי מישהו הפעיל על המנוח לחצים או השפיע עליו לרעה לפני עריכת הצוואה במטרה שאותו אדם יזכה בירושת המנוח או בחלק ממנה, או, אם ידוע כי המוריש לא היה כשיר לערוך את הצוואה ולא יכול היה להבין את אשר הוא מצווה (כמו במקרים של דמנציה או אלצהיימר, או אם אינו מבין כלל עברית), עליכם לבצע במהרה הליך של התנגדות לצוואה, או בשמו המשפטי של ההליך -התנגדות לצו קיום צוואה.

 

כאשר אתם מעוניינים לממש צוואה ולהוציא לפועל ,עליכם  לפנות לרשם לענייני ירושה ולבקש צו קיום צוואה. הרשם לענייני ירושה, בטרם ייתן צו קיום צוואה, מחויב לפרסם בעיתונות וברשומות כי הוגשה בקשה לצו קיום צוואה, ולהמתין 14 יום מהפרסום כדי לאפשר לאדם שמתנגד למימוש הצוואה להשמיע את טענותיו.

 

אדם המעוניין להתנגד לצוואה צריך להגיש לרשם לענייני ירושה התנגדות צו קיום הצוואה, וזאת בתוך פרק הזמן שנקבע לכך.                               הגשת התנגדות לצו קיום צוואה לאחר פרק הזמן שקבע הרשם לא תתקבל. רק במקרים חריגים יורה הרשם לענייני ירושה או שופט בית המשפט לקבל את התנגדות לצו קיום צוואה, גם אם המועד שקבע הרשם חלף.

 

כאשר הוגשה התנגדות לצו קיום צוואה, יעביר הרשם את התיק לדיון בבית המשפט לענייני משפחה לצורך בירור מעמיק יותר בהתנגדות.

אם חלף המועד להגשת התנגדות לצו קיום צוואה, וכבר ניתן צו קיום צוואה, יש לפעול בדרך שונה ולפנות להליך ביטול צו קיום צוואה.

 

 

מהו הליך התנגדות לצו קיום צוואה ?

הליך התנגדות לצו קיום צוואה הינו הליך מורכב מאוד ושונה מהליכים אחרים במשפט האזרחי, וזאת מפני, שהעד המרכזי, המנוח, אינו בין החיים, ולא ניתן לשאול את דעתו בנוגע לצוואה שהשאיר אחריו ומה הייתה כוונתו ורצונו האמיתי כשערך את צוואתו. בעיה זו מצריכה מעורכי הדין להציג לפני בית המשפט כמה שיותר סממנים שיצביעו על רצונו האמיתי של ההמנוח.

בשל המורכבות הליך ההתנגדות לצו קיום צוואה, נדרשת מיומנות ומקצועיות רבה מצד עורך הדין שלכם, שכן כל טעות קטנה בניהול הליך ההתנגדות לצוואה, עלולה לגרום לכך שבית המשפט לא יקבל את התנגדותכם, אפילו אם היא צודקת ביותר, וכתוצאה מכך להפסד שלכם בתיק.

 

להחרבה בנושא עברו לעמוד התנגדות לצו קיום צוואה

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

עורך דין ירושה- החשיבות הרבה לרמת המומחיות של עורך הדין שלכם

חשיבות הרבה למומחיותו של עורך הדין בדיני הירושה

כלל, ישנן פעולות משפטיות פשוטות יחסית בדיני הירושה שלא מצריכות רמת ידע משפטי גבוהה, פעולות כגון הוצאת צו קיום צוואה במקרים בהם הנפטר השאיר אחריו צוואה תקפה או הוצאת צו ירושה במקרים בהם הנפטר לא הותיר צוואה.

הגשת בקשות שונות כגון הוצאת צווי ירושה או קיום צוואה  הינן פעולות שתוכלו לעשות בעצמכם או להעזר בעורך דין כללי, שכן רמת הידע המשפטי הנדרשת לשם ביצוע פעולות אלו אינה גבוה במיוחד, למרות שישנם לא מעט עיכובים מיותרים בגין הגשת הבקשות להוצאת צו ירושה/קיום צוואה שנעשו בצורה לא נכונה.

מנגד, כאשר נפטר אדם ומתגלה כי שינן בעיות משפטיות רציניות יותר כגון :התנגדות לצוואה ,פסילת צוואה התנגדות להוצאת צו ירושה וכדומה, עליכם לשכור את שירותיו של עורך דין מומחה לענייני ירושה.

במקרים מהן אלו ,החשיבות שעורך הדין שלכם יהיה מומחה בעל נסיון בדיני ירושה הינה חשיבות עליונה שיכולה להכריע האם בית המשפט יפסוק לטובתכם או כנגדכם.

חוק הירושה הינו חוק מורכב מאוד המכיל רבדים רבים ודקויות אין ספור המצריכות מעורך הדין המתעסק בתחום זה להיות בקיא בכל רזי חוק הירושה, תקנות הירושה ובהלכות שנקבעו בבית המשפט בתחום. דברים אלו נכונים גם לתחומי משפט אחרים, אך ללא ספק, בתחום דיני הירושה ,רמת המקצועיות והמומחיות הנדרשת מעורך הדין הינה גבוהה במיוחד.

 

מדוע תחום דיני הירושה כל כך ייחודי ?

הייחודיות של דיני הירושה, בשונה מכל תחום משפטי אחר, נעוצה בעובדה כי בהליך משפטי בדיני הירושה בכלל ובהליכי התנגדות לצוואה בפרט, "העד המרכזי" הוא המנוח.

ומכיוון שהמנוח הלך לעולמו ולא יהיה ניתן לזמנו לעדות בבית המשפט ולבקש ממנו הסברים והבהרות בנוגע למחלוקת סביב ירושתו, צריך בית המשפט " לשער" על בסיס טיעוני עורכי הדין והראיות שמוצגות לפניו, מה היה רצונו האמתי של המנוח באשר לדרכי חלוקת עיזבונו.

דוגמא נפוצה לכך הינה צוואה פסולה. במקרים בהם צוואתו של המנוח לא עומדת בדרישות החוק והפסיקה, דינה של הצוואה להיפסל לא ניתן יהיה לברר מה היתה כוונתו האמתית בסעיף זה או אחר בצוואתו ומה היה רצונו בעודו בחיים, לא ניתן לחקור את עושה הצוואה/המנוח, כמו שעושים בכל תחום משפטי אחר. במקרה בו ישנו חוזה שאינו עומד בדרישות החוק, ניתן לפנות לבית המשפט ולבקש ממי שעשה את החוזה לספק הסברים, אפשר לתקן את החוזה, להוסיף או לגרוע סעיפים, ניתן לבטל את החוזה ולעשות חדש. כשמדובר בצוואה הדבר לא ניתן.

בסכסוכי ירושה, עורך הדין צריך לשכנע את בית המשפט מה היו רצונותיו וכוונותיו של אדם שאינו בין החיים - המנוח. משימה שעורכי דין לא מקצועיים בתחום נכשלים בה. מלאכתו של עורך הדין בסכסוכי ירושה הינה מורכבת מאוד ומצריכה שליטה בדיני הירושה,ניסיון רב בייצוג בתיקים מסוג זה,שימוש באסטרטגיות וטקטיקות מורכבות המתאימות לדיני הירושה, שימוש בחוקרים פרטים, איסוף ראיות ככל האפשר, איתור ותחקור עדים שיכולים לשפוך אור על רצון המנוח ,שימוש בגרפולוגים משפטיים ,העברת נטל הוכחה לצד השני ועוד.

ומכאן החשיבות העצומה בכך שעורך הדין המטפל בכם יהיה עורך דין ירושה מומחה!

 

 

 

 

מאגר עורך דין נבחרים לדיני ירושה

עורך דין ירושה תל אביב

עורך דין ירושה חיפה

עורך דין ירושה ירושלים

עורך דין ירושה באר שבע

 

עורל דין ירושה

עורך דין צוואות

 

 

 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

מינוי אפוטרופוס

"תפקידו של האפוטרופוס הוא לדאוג לאדם שאינו מסוגל לדאוג ו/או לנהל את צרכיו בעצמו"

 

מהי אפוטרופסות ?

אפוטרופסות טבעית - לפי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות,הורים מהווים אפוטרופוסים טבעיים של ילדיהם עד הגיעם לגיל 18.

אפוטרופסות על פי דין - ישנם מקרים בהם צריך למנות אפוטרופוס לאדם בוגר, שבעקבות מגבלות מסוימות כגון בעיות פיזיות, שכליות או נפשיות, אינו מסוגל לדאוג לעצמו ולנהל את ענייניו באופן עצמאי. אדם כזה מכונה בשפה המשפטית "חסוי", ובשל מצבו, יש צורך למנות אפוטרופוס שידאג לו.

 

בקשה למינוי אפוטרופוס

כאשר עולה הצורך למנות לאדם אפוטרופוס,הוריו, קרובי משפחה או בן זוג של אותו אדם א אשר אינו יכול לנהל את ענייניו, יכולים להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס עבורו. במקרים מסוימים, יכולים גם היועץ המשפטי לממשלה או נציג מטעמו , להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס.במקרה בו עולה הצורך למנות אפוטרופוס לחסוי – ניתן להגיש בקשה לבית המשפט, וזה ממנה את האפוטרופוס לחסוי ומעניק לו את סמכויותיו.

אפוטרופוס לא חייב להיות בן אדם כלשהו. אלא גם ישויות משפטית כמו מוסד לחסויים, או עמותות שונות. גם אפוטרופוס כללי יכול לשמש כאפוטרופוס לחסוי. בנוסף לכך קיימת ועדה מיוחדת לענייני אפוטרופסות לנפגעי השואה, המטפלת בעניינם של חסויים ניצולי שואה.

 

את הבקשה למינוי אפוטרופוס יש להגיש לבית המשפט לענייני משפחה שבתחום סמכותו נמצא מקום מגוריו של החסוי.

 

באילו מקרים ממנים אפוטרופוס לאדם?

  1.  קטין אשר הוריו נפטרו, או שהוריו הוכרזו פסולי דין, או שנקבע כי הם אינם מסוגלים לדאוג  לענייני הקטין ולמלא את חובתם כהורים.
  2.  אדם בוגר בעל צרכים מיוחדים שאינו מסוגל לנהל את ענייניו.
  3.  מי שהוכרז ע"י בית המשפט כפסול דין
  4.  קשיש במצב בו אינו יכול לדאוג לעצמו או לקבל החלטות בעצמו.
  5.  חולה אשר לא מסוגל לתת הסכמתו או להביע דעה לגבי הליך ביצוע הליך רפואי עבורו.

 

 להרחבה בנושא אפוטרופוס וכיצד להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס  לחצו >>

להחרבה בנושא אפוטרופוס לגוף לחצו >>

להרחבה בנושא אפוטרופוס לרכוש לחצו >>

 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל גונן 11 אלא אם צויין אחרת