00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ניסוי מילגרם

הניסוי של מילגרם היה ניסוי שערך הפסיכולוג סטנלי מילגרם מאוניברסיטת ייל בשנת 1962.

בניסוי מילגרם רצה לבדוק את השפעת דמויות סמכויות על החלטות ואופי ציות של אנשים ועד כמה ציות זה חזק, ובדר זאת ע"י כך שבחן את מידת ההיענות של המשתתף לציית לסמכות שהורתה לו לבצע פעולה שעלולה להיות מנוגדת לערכיו או למצפונו. 

לפני שערך את הניסוי שתכף אפרט את שלביו ותוכנו ביצע סקר בקרב הפסיכיאטרים המומחים ביותר לצורך צפי תוצאות הניסוי.

התוצאה שרוב מוחלט של המומחים שיערו שתקרה הינה שאך ורק אנשים פסיכופטים יצייתו בצורה מלאה לבעלי הסמכות עד מידה לא הגיונית.

הניסוי נערך באופן הבא : 

החוקר מסביר למשתתף שהניסוי הבא הוא לצורך יעילות מתן עונש על למידה. המשתתף חושב שקיבל באופן אקראי את תפקיד המורה שתפקידו להעביר "למשתתף" השני (בעצם היה שחקן מטעם הניסוי) שמשחק את התלמיד משחק זכרון. כל פעם שהתלמיד טועה המורה מחשמל אותו ומגביר את עוצמת המתח ב15 וולט. 

הניסוי החל בחשמול קצר למורה לצורך הבנה ומשם הניסוי החל, אך השחקן שמשחק את התלמיד לא באמת מחושמל אלא עושה את עצמו. 

אט אט המתח עולה עד שמגיע לרמות גבוהות מאוד שבהן המשתתף רואה שכאב רב נגרם אצל התלמיד ולכן בשלב זה המשתתפים ביקשו להפסיק. החוקר אומר שכל אחראיות הניסוי היא עליו ועל כן מתוקף סמכותו 65% מהמשתתפים המשיכו והגיעו לרמות מתח הגבוהות ביותר עד לרמת מתח של סכנת חיים לכאורה 450 וולט.

אף אחד מהמשתתפים לא עצר לפני 300 וולט שלעצמו עוצמת מתח עצומה.

המסקנות העיקריות שעלו מהניסוי הינן מסקנות על אופי האדם אך גם מסקנות אתיות.

בנושא אופי האדם התגלה שבני אדם נכונים למלא אחר הוראות של דמות סמכותית, בעיקר כאשר ההוראות הדרגתיות, סיכויים גבוהים יותר לציית במצבים זרים על מנת לדבוק לדבר מוכר יחסית, וכאשר האחראיות מוטלת על אדם אחר. 

בנושא האתיקה, התעוררו שאלות רבות מעצם העובדה שהאנשים שהשתתפו בניסוי לא ידעו את מהות הניסוי האמיתית וחלקם נשארו עם צלקת נפשית עד עצם היום הזה מפני שהיו בטוחים שהרגו במו ידיהם בן אדם לצורך ניסוי וככל הנראה שכיום ניסוי שכזה היה מעורר סערה תקשורתית רחבה.

לכן לדעתי תמיד יש לפקפק ולהטיל ספק בכל דבר בחיים בעיקר בדברים הלא מוכרים גם אם הנסיבות נראות נכונות והמצב מצדיק זאת אחרת אולי ונתחרט על כך בעתיד.

 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

למה לי לעזור ?

נושא שהולך וגובר בשכיחותו בקרב השיח באוכולוסיה הינו התרומה לקהילה.

כאשר מזכירים מושג זה רוב האנשים מיד חושבים על התנדבות במקומות שונים כגון בית אבות, מקלט לצער בע"ח או תרומות כספיות לאגודות.

הדבר לא מסתיים כאן. אין לזלזל לרגע בתרומות שכאלה אבל לרוב תרומות כאלו נעשות בשביל לגרום לסיפוק עצמי על מנת שאוכל לטפוח לעצמי על השכם (גם אם קשה להודות בכך) ולכן

יש מקום רב להרחיב ולשפר תחום זה.

הרעיון שתרומות יכולות להוות קצת מעבר למוזכר לעיל הוזכר בכמה וכמה מקומות בשנים האחרונות כאשר אחד המרכזיים שבהם הנמצא בצמיחה מתמדת הוא אתר KIVA. 

האתר מציע הזדמנות לתרום לקהילה בדרך מיוחדת ושונה מהמוכר- היכולת לתת הלוואות קטנות (25$ / 100 ש"ח בערך בסה"כ) לאנשים הזקוקים לכך, לרוב בעיקר אנשים הנמצאים במדינות עולם שלישי בהן הכסף המועט הזה שווה הרבה יותר ממה שאנו לכאורה נפסיד בזה שנלווה כסף זה.

המיוחד בטכניקה המוצעת באתר הוא שמדובר בהלוואה. במילים אחרות, לא תורמים 25$ אלא מלווים כסף זה ולאחר פרק זמן מסוים שמקבל הכסף קובע, הכסף יוחזר לך ואף במקרים מסוימים בתוספת ריבית.

הלוואה זו יוצרת תחושת שייכות לתהליך שבו מקבל הכסף משתמש בכסף זה על מנת להתחיל את עסקו/ לשפר את אורח חייו וכדומה על ידי כך שלמלווה יש את האפשרות להיות חשוף למה מתרחש אצל הלווה.

בנוסף, התחושה שהזכרתי בתחילת הבלוג שתרומה יוצרת מתעצמת פי כמה וכמה במקרה זה שכן אתה לא רק שולח סכום כסף מסוים וכאן נגמר התהליך אלא אתה שולח סכום מסוים, מסתקרן בתהליך עד לסיומו שבו אתה מקבל את כספך חזרה.

לדעתי אתר זה הינו מהווה חדשנות בתחום התרומות והעזרה לקהילה שכן השפעה מאוד קטנה על מלווה מסוים גורמת להשפעה עצומה בסופו של דבר אצל הלווה שמקבל תמיכה מקהילה שלמה מאחורי הרעיון הקטן שממנו כל התהליך הוצת.

אז בנוגע לשאלה שבכותרת למה לי לעזור, השאלה הנכונה העולה בעקבות לעובדות הנ"ל היא למה לא לעזור? מה יש כבר להפסיד?

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

האם אנחנו לבד?

16/11/2018

שאלה שעלתה משחר ההיסטוריה - האם אנחנו לבד?

המדע המודרני היום מצביע על כך שבגלקסיה שלנו "שביל החלב" יש מעל 400 מיליארד כוכבי לכת כמו השמש שלנו, אך שביל החלב איננה הגלקסיה היחידה ביקום.

מחקרים מצביעים על כך שישנם מעל 100 מיליארד גלקסיות, מכאן בחישוב מהיר יש מעל 10 בחזקת 22 (1 עם 22 אפסים אחריו) כוכבים ביקום.

אך מי אמר שהדבר נגמר כאן? ישנם תיאוריות רבות שאומרות שהיקום שלנו בדומה לגלקסיה שלנו הוא איננו היחיד אלא קיימים יקומים מקבילים שגם בהם 10 בחזקת 22 כוכבים וכו'..

מלבד הנימוק הסטטיסטי שאומר שמה הסיכוי שמכל הכוכבים האלו אנו החיים היחידים בקיום (שהוא טיעון חזק בפני עצמו לדעתי) ישנם הרבה מאוד נימוקים אחרים שקשורים להיסטוריה שלנו בתור בני האדם.

בכל התרבויות בכל רחבי העולם מדרום אמריקה ועד אוסטרליה וכלה באסיה, קיימת היסטוריה רבה של דמויות אלוהיות שעשו ניסים לכאורה וביצעו את הלא אפשרי בפני בני האדם.

בנוסף לציורים הרבים על דמויות אלו שמתוארות כענקיות עם איברים של חיות ויכולות אדירות, ישנם אינספור סיפורים על מקרים אלו שמתוארים לפרטים הקטנים ביותר.

סברה לא מופרכת היא שכל הדמויות האלו שהיו לא מוכרות לאנשים הקדמונים היו חייזרים שהיו כאן בכדור הארץ והשפיעו בעזרת טכנולוגיה מתקדמת על חייהם של קדמונים אלו כאן על כדור הארץ, והקדמונים שהיו לא מאוד מפותחים ידעו לדמות דמויות אלו לדברים שמוכרים אליהם - חיות וניסים לא מוסברים.

אך ישנם גם מקרים שלא רחוקים כמו התקופות העתיקות. אינספור מקרים ברחבי העולם של גופים לא מזוהים שנצפו בשמים ואף ישנה קונספירציה על ממשלת ארה"ב שמקיימת אזור סופי בשם AREA 51 שבו לטענת רבים הממשלה מחביאים ועורכים ניסויים בחייזרים שהגיעו לאדמת כדור הארץ.

אני יכול להבין שחלקכם לא מתחברים כלל לכל התאוריות הללו של חייזרים בכדור הארץ בהווה ובעבר לכן אחזור לדוגמאות רציונאליות נוספות.

לרוב המחשבה היא שחיים יכולים להתקיים אך ורק בצורה דומה לאיך שאנו מתקיימים - טמפ' עד 0-40 מעלות, חמצן בריכז מסוים, מים במצב צבירה נוזלי, קרינה מועטת ע"י שכבת האוזון וימים ועונות קבועות.

אך אין שום הסבר אמיתי מלבד תחושת ההזדהות שלנו שכך יהיה הדבר. לדוגמא ישנם יצורים שחיים בלחץ אדיר 10 קילומטרים מתחת למים, בחושך מוחלט כל ימי חייהם, וניזונים אך ורק ממינרלים היוצאים מפתחי מים חמים היוצאים כתוצאה מפעילות געשית במרכז כדור הארץ. 

בכל ספקטרום ובכל מובן שהוא אם היינו נשאלים האם חיים יכולים להתקיים במצב שכזה רוב מוחלט היה עונה שלא, והעובדות מראות אחרת.

לכן ביקום האדיר שלנו יכול להיות מצב שבו חיים מתקיימים על שמשות, כוכבים שבהם יורד גשם חומצתי, אין חמצן, ללא אור, טמפ אדירות וכו'.

לדעתי אין שום סיכוי שאין חיים נוספים מלבד כדור הארץ בגלל כל הגורמים הללו שמצביעים כולם לאותו כיוון - אנחנו לא לבד.

לדף הרשומה

חוכמת ההמונים

בבלוג זה אדבר על נושא המתקשר לנושא הידע (הנושא העיקרי של הבלוגים שלי עד כה) ולאו דווקא ישירות לגבי נושא הידע. 

כיום ישנה דעה רווחת שכל אחד יודע את הטוב ביותר בשבילו ובין היתר מה הטוב גם בשביל האחרים.

כמה פעמים יצא לכם להתווכח עם חבריכם על נושא מסוים במשך שעות ארוכות ולהבין רק אחרי פרק זמן כה ממושך שהדיון לא יסתיים בהחלטה אחת נכונה.

בדומה לכך, כמה פעמים יצא לכם לראות החלטה של גורם אחר לצורך העניין הממשלה ולהגיד שההחלטה הזו לא נכונה בשום צורה שהיא ואתם יודעים מה ההחלטה הנכונה.

ברצוני להאיר את עיניכם שאתם לא כל כך שונים מאנשים אחרים בדעות אלו.

כל אחד בצורה טבעית חושב שהוא יודע מה נכון ומה לא ובאופן רציונאלי חלק מהאנשים יטעו בעוד שאחרים לא. 

לכן, אם ניקח את הממוצע של כל ההחלטות שמתבצעות בנושא/ שאלה/ תחום מסוים נגיע לפתרון כמעט זהה לחלוטין לפתרון המומחים הגדולים ביותר בתחום.

הדבר מתבצע על פי ההגיון שהזכרתי לעיל, חלק מהאנשים יטעו בצורה קיצונית ולא יתקרבו כלל לפתרון וחלק מהאנשים ידייקו באופן מפליא בשאלה והממוצע של שני קצוות אלו

משיג תוצאות יפות מאוד, דבר זה נקרא "חוכמת ההמונים".

לתחום זה שימושים רבים כגון שאלות קשות העולות לדיון שלכמה מומחים ייקח שעות, ימים ואפילו שנים לפתור בעוד שאם נפתח זאת לדיון רחב באינטרנט נשיג תשובה בעלות מינימלית ופתרון שיהיה מאוד דומה לזה של המומחים.

ניסוי קטן ופשוט שנעשה להמחשה של חוכמה ההמונים : קבוצה של 50 אנשים הגיעו לצורך ניסוי, לקבוצה הראו מיכל גדול עם הרבה מאוד סוכריות צבעוניות בתוכו ונשאלו שאלה מאוד פשוטה כמה סוכריות לדעתם יש בתוך המיכל? 

התשובות נפרשו על פני מרחב רחב של מספרים (מעשרות בודדות ועד אלפים). לאחר מכן המנחה לקח את כל המספרים ביצע ממוצע והמספר היה שונה בכמויות בודדות של סוכריות.

המלצתי אליכם היא שהכוח נמצא אצל ההמון לכן כדאי לנו להתאגד יחד על מנת להגיע מהר ובקלות להתפתחות של החברה כולה.

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

ניצול ידע

כמו שכבר הסקתם, הנושא העיקרי שאני מדבר עליו בכל הבלוגים שלי הוא ידע.                                          

הפעם אדבר על איך ניתן לנצל ידע בדרכים שונות ומגוונות, הן בדרכים טובות והן בדרכים פחות טובות..

תחילה, המילה "ניצול" הינה לדעתי מימוש משאבים (בשאיפה מירבי) מגורם מסוים. במילים אחרות אם אקשר זאת לידע, איך אני משתמש בגורם הזה שנקרא ידע שבעל משאבים רבים בתוכו לטובתי האישית/ טובת הכלל.

בדומה לבלוגים הקודמים, אדגים ע"י חברות הענק שמנצלות את משאב הידע לצורך העלאת הכנסות ועוד (הרחבה בבלוג הקודם..) אך יש צד נוסף בעניין והוא נושא ניצול ידע מגורמים אחרים.

ע"פ הגדרתי לניצול, ניצול לרעה לדוגמא גניבה מאדם אחר, לכן ניצול ידע יכול גם להיות על הכף השנייה במאזניים - גניבת ידע. 

על כן, בנוסף למאגר נתונים ענק שבו נשמר רוב (אם לא כל) המידע והידע של החברה, החברה נזקקת לאבטחת מידע בעוצמה גדולה ובאיכות גבוהה על מנת להבטיח שאף גורם אחר לא ישתמש בידע שלהם ללא אישור. 

כיום בעידן הטכנולוגי, הכל נעשה דרך המחשבים, והאקרים למיניהם יכולים להשתמש בכח הרובוטיזציה על מנת להריץ אינספור מצבים, משתמשים, מספרי טלפון, מספרי זהות, בעצם כל סוג של מידע שנשמר במקום מסוים (בעיקר אם המקום נגיש כמו אתר 144).

חברות מודעות לאיומים אלו, ולכן לדוגמא אתר 144 משתמש בקליקים נוספים על מנת להגיע למספר טלפון הרצוי, אתרים אחרים משתמשים בזיהוי תמונות, כתיבת מספרים מבולבלים, וכל מיני דרכים שונות שאך ורק בן אדם עם עין אנושית יכול להבין במה מדובר ובכך להבטיח שזהו לא רובוט שמנסה להכנס לאתר בכוונת זדון. 

בדיקות שכאלה אמנם מעצבנות את המשתמש הפשוט לעיתים, אך הכרחיות בעיני לצורך שמירה מוגברת של הנתונים והידע הגלום בכתובת הזו.

המלצתי לכל אדם שבכוונתו לפתוח אפילו את האתר הקטן ביותר שמכיל בתוכו איזשהו סוג של מידע שמור, להשתמש בסוג כזה של אבטחה, ואף ללכת לחקור סוגים נוספים באינטרנט (שכן אינני מומחה באבטחה) על מנת למנוע מאנשים אחרים לנצל את משאביו האישיים, ולמנוע ממנו להמשיך ולהתפתח.

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף
12
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל שימקוקו אלא אם צויין אחרת