00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ליסבון

חבר מועצת העיר הציע את עזיבתו של סלגאדו מהנהלת האגודה לשיקום עירוני

בתום 12 שנים במועצת העיר, יו"ר הנהלת האגודה לשיקום עירוני מנואל סלגאדו (Manuel Salgado) צפוי לפרוש מתפקידו בספטמבר. אין תגובה מבית העירייה.

 

חבר מועצת גוש השמאל בלשכת ליסבון יציע את עזיבתו של מנואל סלגאדו מדירקטוריון האגודה לשיקום עירוני (SRU) בישיבת ההנהלה הבאה, שאמורה להתקיים בספטמבר. עזיבתו של סלגאדו את מועצת עיריית ליסבון הוכרז ביום רביעי בראיון שנתן ל-Expresso. הריאיון ייצא רק בשבת, אך ניתן לצפות את תוכנו לפי דיווח הז'ורנל Sol.

 

מנואל סלגאדו אמנם צפוי לפרוש בספטמבר, אך אין זה אומר שהוא יעזוב את הפוליטיקה העירונית. במשך 12 שנה הוביל מיזמי תכנון ובנייה בעיריית ליסבון, וכיהן כנשיא ה-SRU מאז יולי 2018. כפי שאמר ל-Expresso, עזיבת תפקיד היו"ר אינה אומרת שהוא יעזוב גם את מועצת SRU, והוא מוכן להמשיך אם תהיה לו תמיכה מבית העירייה.

בית העירייה שותק על עזיבתו של מנואל סלגאדו, וטרם אישר האם יישאר בראש ה-SRU. בהצהרה בלעדית ל-Expresso, פרננדו מדינה (Fernando Medina) התייחס לחבר המועצה הבא, ריקרדו ולודו, וטען כי זהו רווח בטוח עבור החלק השני של מנדט ההנהלה, כי כניסתו מייצגת שינוי דורי, וכי הוא מאמין שהאחרון יהיה מסוגל לעמוד בפני האתגרים שהעיר מציבה.

 

כשעלה החשד שדרך המשכיותו בחברה יוכל להפעיל את השפעתו, הבהיר סלגאדו כי עבודת ה-SRU היא להוציא לפועל תכניות וחוזים אשר יוסדו ע"י בית העירייה - משמע העבודה אינה נוגעת לקבלת החלטות אלא לביצוע בלבד. יתרה מכך, בשנה שעברה שונו מספר תקנות בחברה העירונית, אשר נגעו להעברת יכולות חשובות שעד אז היו בידי המועצה העירונית - בנוגע לגני ילדים, בתי ספר, מרכזי בריאות ובתים חדשים.

 

מנואל גרילו, בעל הסכם ניהול עירוני עם PS, טען בתגובה ל-PÚBLICO כי עמדת ה-BE תמיד התנגדה לחוקה של SRU כפתרון להתערבות בעיר.

גם הגיאוגרף ז'ורז'ה מלהירוס (Jorge Malheiros) מסתייג מכמה דברים: הוא חושש שחלק מהגורמים הללו, כאשר יעברו תחת ה-SRU, יהיו יכולים להיות מיושמים מהר יותר, והם עלולים להתפוגג עקב מדיניות השיפור בעיר, המכוונת יותר לתיירות והעלאת השווי הכספי של הבירה. מלהירוס ציין כי כל עוד סלגאדו נמצא ב-SRU, הוא ימשיך להשפיע על התהליכים העירוניים, גם אם אינם "רק שלו".

 

ז'ואן גונסאלבס פררה (João Gonçalves Pereira), מה-CDS מתח ביקורת על כך שלמנואל סלגאדו יש מועצה שנייה, שאינה מחוייבת בבדיקה פוליטית. פררה קרא תיגר על סלגאדו, לעזוב את תפקידו אם לא תתקיים תמימות דעים בדבר המשכיותו.

 

עבור גוש השמאל, חבר המועצה אינו מסוגל להמשיך בתפקידו. לדבריהם, בעזיבתו את תפקיד היו"ר, הוא שיחרר עצמו מביקורת פוליטית בלי לעזוב את עמדת השפעתו. עולה החשד שבשביל סלגאדו, הדרך החוצה הייתה מותנה בהסכם עם ולודו עצמו.

הצד האופוזיציוני מחזיק בדעה דומה: לטענתו של פררה, האופן בו סלגאדו הודיע על עזיבתו בטענה כי הדבר היה צפוי מאז הקמת הרשימות לבחירות העירוניות של 2017, מפגין חוסר כבוד מוחלט לבוחרים. לפיו, אם מישהו מצביע לרשימה אשר קיים בה הסכם ידוע מראש, היה על ההסכם להיות מוכרז מלכתחילה.

0404

"חשובה יותר מהדמות הראשית הנה המדיניות העירונית, אשר מאפשרת ליברליזציה בשימוש בקרקעות, ובכך גם הופכת את מפתחי הנדל"ן להיות דמויות המפתח בפיתוח העיר. אלה גורמים להסלמה ספקולטיבית, תוך התפשרות על איכותה של העיר. זו המדיניות עליה עלינו להמשיך להיאבק." כך פירסם ז'ואן פררה, חבר מועצת PCP, בפייסבוק.

 

בקרב הכוחות הפוליטיים באופוזיציה, הקול יוצא הדופן הוא של חבר מועצת PSD, ז'ואן פדרו קוסטה (João Pedro Costa), שאומר שהוא לא רואה שום סיבה בגינה סלגאדו צריך לעזוב את הנהגת ה-SRU. לעובדה שראש המועצה עוזב אין, לטעמו, השלכות על כלל המועצה. לפי ההצהרה שמסר ל-PÚBLICO, הוא לא רואה סיבה להתעסק עם ההנהלה אלא אם כן חבריה רוצים בכך.

 

 

עיר לתושבי ליסבון

המתכנן העירוני ז'ואן סייסאס (João Seixas) מסר ל-PÚBLICO ביום רביעי כי חבר המועצה מנואל סלגאדו יופיע בתולדות העיר. לא רק בעבודתו, אלא גם בראייתו הדטרמיניסטית והחזקה אשר באה לידי ביטוי במדיניויות וכלים כמו ה-PDM בשנת 2012, התחדשות עירונית, או ה-Uma Praça בתכנית ה-Cada Bairro. גם הגיאוגרף ז'ורז'ה מלהירוס הדגיש את התאוששות המרחב הציבורי כאחד ההיבטים החיוביים בהנהלתו סלגאדו, ובירך על החלטתו להתפטר לאחר 12 שנים. זהו הזמן המקסימלי בו ראש עיר יכול לכהן, אולם כלל זה אינו חל על חברי מועצה.

סלונה בלוג

שניהם מציינים כי במהלך 12 השנים בהן התכנון העירוני של ליסבון נוהל על ידי יו"ר מועצת העיר, הבירה עברה תקופות של שינוי עמוק. שינוי זה הונע גם על ידי גורמים חיצוניים כמו תנופת התיירות, התפשטות הדיור המקומי, והשינוי בחוק שכר הדירה אשר הוביל לליברליזציה בשוק הנכסים.

 

עבור ג'ואן סייסאס, יו"ר המועצה עשה עבודה חשובה לשינוי בעיר, במיוחד בשלב הראשון של 2007 עד 2012- 2013, בו העיר "נדרשה בדחיפות להתגבר על הבעיות האדירות של לכידות חברתית, שיקום וניידות." עם זאת,  הוא מכיר בכך שיש לבחון מדיניויות אלו מחדש.

 

משרדו של מנואל גרילו מדגיש את העובדה כי חבר המועצה הנו מחבר התוכנית העירונית, המאפשרת הענקת נקודות זכות לפרוייקטי בינוי, וכך להוסיף קומות לבניינים לפי טעמם של יזמי נדל"ן.
זה היה המקרה עם מגדל Picoas בשדרת Fontes Pereira de Melo, ותמיכה משפטית זו מאפשרת כמו כן את הקמת המגדל ב-Quarteirão da Portugália בשדרת Almirante Reis. מצב הזה חוזר על עצמו, מכיוון שה-PS מאפשר זאת. הדובר מביע תקווה כי זו יכולה להיות הזדמנות להציב את האנשים בראש סדר העדיפויות, ולא עסקים.

 

לפי ז'ורז'ה מלהירוס, מומחה בתכנון שימושי קרקע, יש לקרב את העיר לתושביה. השקעות נדל"ן בפורטוגל גדולות, הוא מציין, הרחיקו בסופו של דבר את האוכלוסייה מהעיר, אשר כעת נגישה רק לבעלי הכנסה גבוהה יותר. שינוי זה בתחום האורבניזם הוא הזדמנות ליצור מדיניות המיועדת לאנשי העיר - מדיניות אשר נלחמת בתהליך הספקולטיבי הזה.

כלכליסט

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל shirush122 אלא אם צויין אחרת