00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

האינטואיציה - הערך השלם

למען המטרה הכנה של העברת תוכן המאמר הבא למספר רב של אנשים ככל האפשר בכל מקום ובכל זמן, רשותי נתונה מראש לתרגם, לשכפל, להעתיק, לצלם, להקליט, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או אמצעי אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר, חלקים או באופן מלא את הדברים האמורים.

אורי גרייבר

 

האינטואיציה – הערך השלם

ערך – 1) מושג, מונח, הגדרה לשונית במילון.

          2) השווי הגבוה ביותר מהותית (volume  באנגלית)

שלם – 1) בהתייחס לפירוט המושג, מונח, הגדרה לשונית.

           2) המהות השלמה והמלאה ביותר (complete באנגלית)

 

השמות החלופיים:

תודעת העל, התבונה הגבוהה, האינטליגנציה האוניברסלית
רטט החיים וכוח הקיום.
המהות הבסיסית הראשונית וטבעם המקורי של הדברים כולם.
הידע ו"הקול הפנימי" המתואם עם היקום.
נקודת האמצע האולטימטיבית של האיזון, השלמות וההרמוניה.
בבני אדם, הכוח הרגעי והספונטני לחשיפת הידע מבלי לימוד מקדים, ניתוחים והסברים לוגיים וידיעת הסיבות אלא מתוך הארה פנימית.

 

מגמות המאמר:

למזג את ההסבר ההגיוני, הפחות מופשט ומניח את הדעת מבחינת פחות מטריד או מאיים מפני הלא ידוע, לא מוכר ולא מובן, עם מהותו הלא נתפסת ע"י החושים, בלתי מוגבלת בממדים ולא ניתנת לתיאור כלשהוא והאספקטים המיסטיים, המיתולוגיים והדתיים וקדושתו הרוחנית ככזה של הערך, מושג, מונח, הגדרה – זֶה.
לעודד את האנושות להתפקח ממצב האשליה והעיוורון לגבי מה שלא נראה או לא מובן משמעו לא קיים ואין לו ידע.

(אם לדוגמא לא מובן למה, איך, מתי ברזל מוצק הופך לנוזל, אין משמעו שהברזל לא יודע את זה, הוא רק לא יכול להגיד את מה שהוא יודע על עצמו בשפה שהאדם מבין, אבל עובדתית כל הברזלים בעולם יודעים ומגיבים דומה).

 

אופן הקיום של האינטואיציה ביקום כחלקיקי מידע שנעים באטמוספרה בחופשיות ונמצאים בכל מקום, אלמנט, אורגניזם ותופעה כחלק אינטגרלי ומפעילים את כל המערכות הטבעיות, יוצרים דברים חדשים – יש מאין – ונושאים פוטנציאל ו"כוח רצון" לשינוי והתפתחות תמידיים, לכיוון הטוב והמשופר יותר.

 

האינטואיציה והאבולוציה – הקשר הנצחי.

האינטואיציה זהו ידע דינמי (לא סטטי) שפועל בעיקר בהתאמה של כל דבר לתנאים ולסביבה השונים שבו הוא נמצא. לכן – כוח המשכיות הקיום!

האבולוציה זהו תהליך של מיון: הגמישים והחזקים, אלה ששורדים, הם אלה שהצליחו להתאים את עצמם לתנאים והסביבה בה הם נמצאים. הנוקשים והחלשים, אלה שנכחדים, הם אלה שלא הצליחו להתאים את עצמם לתנאים ולסביבה בה הם נמצאים.

מתוך כך,

האינטואיציה מכילה את האספקט ההישרדותי של כל דבר ביקום, כלומר חומרים, גוף בע"ח ואורגניזמים למיניהם והתרחשויות נפשיות בבע"ח.

כל דבר שכישוריו האינטואיטיביים והאינסטינקטיביים הטבעיים כשירים לא יעשה דבר שיגרום לנזק לעצמו.

כל דבר שכישורי האינטואיטיביים והאינסטינקטיביים הטבעיים כשלו, יעשה דברים שיגרמו לנזק לעצמו.

 

בבני אדם, בניגוד לכל החומרים, בעלי החיים והאורגניזמים האחרים, האינטואיציה היא אישית.

מבחינה אינטואיטיבית מהותית, אין אדם דומה לחברו, גם בתוך יחידת המשפחה הבסיסית וזה מה שעושה אותו יחיד ומיוחד במינו. פיזיולוגית בבדיקת דנ"א לכל אדם מקבץ הגנים המיוחד רק לו. בניגוד, לכל החומרים, בעה"ח והאורגניזמים וצמחים אחרים ביקום שמחולקים לסוגים, מינים, משפחות, בתוך כל קבוצה כזו כל הפרטים דומים.

כך אנחנו משפחת האדם שכל הפרטים בה שונים. אולי זו עוד סיבה לכבד האחד את השני בגלל השוני ולא בגלל הדמיון וככאלה כל אחד תורם באופן שונה להרכב האנושי הרב גווני האפשרי.

דוגמא – אם ניקח תא מיקרוסקופי מהגזע של 10 עצים מאותו סוג, הוא יהיה דומה בכולם. אם ניקח תא מיקרוסקופי מה-"נפש" של 10 אנשים, הוא יהיה שונה בכולם כלומר לכל אדם יש תעודת זהות הייחודית לו גם פיזיולוגית וגם נפשית.

 

דוגמאות –

לעץ יש אינטואיציה.

במשך הרבה דורות קיום הוא צבר בגנים שלו איזשהו ידע שבהווה מנחה אותו איפה לגדול, איך לגדול, מתי לגדול וכד'. זהו הידע הפנימי של אותו העץ, שהוא גם הטבע הפנימי המקורי שלו שהוא גם חלק מתהליך האבולוציוני של כל הדברים, שמגמתו רק קדימה ורק לכיוון הטוב והמשופר יותר.

ליתר פירוט, אותו העץ לפני הרבה דורות קיום, גדל בראש ההר והוא "ראה" (צורת האנשה) שיש שם יותר רוח ופחות מים ולאט ובהדרגה הוא "הוריד" את עצמו לעמק ששם יש פחות רוח ויותר מים. כלומר הוא היטיב את התנאים של עצמו עם עצמו וכך עשה שני דברים. 1) שיתף פעולה עם תהליך האבולוציה הכללי ביקום. 2) דייק יותר לטבע הפנימי או לאינטואיציה המקורית שלו.

 במחלקת היונקים בטבע, שאנו כבני אדם שייכים אליה, כל צאצא שמגיע לעולם בכל חלק של כדור הארץ מאז ולתמיד, נולד עם כל הידע שהוא צריך להישרדותו. ההתפתחות הגופנית והנפשית בכל קבוצה מתרחשת בתזמון זהה והופכת לאחד מהמאפיינים של אותה קבוצה.

בבני אדם, כל תינוק נולד מאוזן, שלם, הרמוני ואינטואיטיבי. (מאוזן – הכוונה לכל האספקטים הביולוגיים והנפשיים).

 

החל מזה שהתינוק מתהפך במיטה, זוחל, קם, הולך, כל תהליכי הגדילה הביולוגיים כמו גדילת השיער, ההתפתחות המינית וכד/ וכן תהליכי הגדילה הנפשיים כמו תחילת הדיבור, תקשורת ומעורבות חברתית וכד'. הגוף והנפש שלו מחוברים ומגיבים אחד לשני. כשהתינוק רעב והבטן מציקה לו, אז הוא בוכה רגשית וכשהוא שמח רגשית, שרירי הפנים גורמים לצחוק או חיוך.

הוא מחובר לעולם סביבו באופן שלם. מי שמייצג עבורו את היקום בשנתו הראשונה זו אמו וכשהוא בוכה כי הוא רעב, תגובת האם פיזיולוגית ונפשית גורמת לייצור חלב מוגבר שלפעמים מגודש יוצא מהפטמות ללא בקרה.

מכיוון שהוא נולד שלם והרמוני, הוא גם גמיש מאוד פיזיולוגית ונפשית. תינוק אנושי הוא היחיד מבין היונקים שנולד עם מבנה נפשי ומבנה גוף לא מושלמים ולכן גמיש מאוד בהמשך הגדילה מחוץ לרחם האם וגם בסתגלנות נפשית. אם הוא נולד באזור גאוגרפי מסוים ומעבירים אותו לאזור גיאוגרפי עם תנאים אחרים, הוא יסתגל למקום החדש תוך זמן קצר. ככל שהאדם מתבגר בשנים, כך הוא נהיה פחות גמיש ויותר נוקשה גם גופנית וגם נפשית ולכן לאנשים מבוגרים יותר קשה להסתגל למקומות ומצבים חדשים. (ראו הרחבה בהמשך).

 

רוב האנשים, בעיקר בחלק המערבי יותר של העולם, בעקבות החינוך בבית ובבתי הספר בשלב מוקדם של חייהם, עוברים תהליך של הפרדה מהמצב המאוזן והשלם של האינטואיציה לטובת אספקטים בעיקר שכליים ופחות לאספקטים אמוציונליים, מה שגורם לקונפליקטים פנימיים ובעקבות כך גם חיצוניים, בין השאיפה המתמדת של הגוף והנפש במצב האינטואיטיבי להישאר מאוזן ושלם ובין גורמי הפירוק. מתוך הכרה בחשיבות העניין, כדאי לעשות מאמץ יזום לחזור למצב ההתחלתי שאפשרי בכל גיל, כשהעדיפות לגיל צעיר יותר. כך כאנשים נהיה יותר טובים לעצמנו ולסביבה, ניקח חלק בתהליך האבולוציה ביקום ונדייק יותר כל אחד לטבע הפנימי המקורי או לאינטואיציה שלו. חשוב לציין שכל הפרעה באיזון הטבעי גם של הגוף בהרכב הכימיקלים שבו וגם בנפש, גורמת להפרעות (מחלות למיניהן) פיזיולוגיות בגוף המשפיעות בהיותם קשורים ומגיבים זה לזה, גם להפרעות (מחלות למיניהן) נפשיות וההפך.

חוסר האיזון האישי משפיע גם על הממד הרחב של מה שקורה בסביבה הקרובה והרחוקה ביקום. באספקטים האנושיים, כל מצב של מלחמה וקונפליקטים חברתיים ולאומיים מקורו בחוסר איזון אישי של האנשים שיוזמים אותם.

הפגיעה הישירה בטבע כמו זיהומים של האוויר ושל הקרקע בכימיקלים, בנייה מסיבית והרס אזורי טבע לצרכים שונים של האדם, גורמת להפרעות באיזון הקוסמי באופן של מזג אוויר לא יציב והתחדשות לקויה במחזוריות הטבעית של הצמחייה ובעה"ח.

 

קיים במקום שהזיקה של הניגודים לתפוס האחד את מקומו של השני הופכת לקורלציה, גמישות ותנועה מאוחדת לכל הכיוונים גם מתוך הגוף והנפש וגם בין תנאים חיצוניים משתנים. במקום שיש זיקה ותנועה של הניגודים לתפוס האחד את מקומו של השני אין קורלציה וגמישות ותנועה מאוחדת לכל הכיוונים אלא יש התנגדות לדחף וכוח הרצון הטבעיים להשלמה הדדית גם בתוך הגוף והנפש וגם בין תנאים חיצוניים שונים וקיים פיצול אנרגטי וחולשה של חוסר שלמות.

לכן, מושלם נשאר כקיום אוטופי כי הוא מחוסר זיקה ואנרגיה לשינוי ותנועה, דחף וכוח רצון לפעולה ומאחר והגיע למצב סטטי מגשים את מצב השלמות ללא גמישות ויכולת לקורלציה לתנאים הפנימיים והחיצוניים המשתנים ומותאם למצב אחד בלבד.

לצאצא של בע"ח שמתחיל את חייו העצמאיים ביקום באופן מושלם גופנית ונפשית ובהתאמה לתנאים החיצוניים, אין את יכולת הקורלציה, הגמישות והתנועה בשינויים פנימיים וחיצוניים בתנאי החיים ויותר מוגבל בטווח תפקוד והתאמה בתנאים המשתנים למצב אחד בלבד. לדוגמא: דג שלא יכול לחיות מחוץ למים.

לצאצא של האדם שמתחיל את חייו העצמאיים ביקום באופן שלם אנרגטית, יש את הפוטנציאל המרבי המולד לקורלציה, גמישות ותנועה פנימית וחיצונית בהתאמה לתנאים המשתנים ולכן הסיכויים להישרדותו גבוהים יותר וככזה מאוחד, התפתח לאורך ההיסטוריה האנושית עם כישורים שכליים ויצירתיים גבוהים לכל הכיוונים.

אך בעקבות כך הפך בדרכו ליהיר ויצר עולם עמוס לעייפה במשוא פנים, דעות קדומות ושיקולי כדאיות כשהכוונה להגיע לסדר הראשוני – הטוב הבסיסי המוחלט. המצב של השלמות, האיזון וההרמוניה שיוצרים שילוב, חיבור, גישור, מציאת המשותף ולא המפריד, כיבוד ההבדלים, פינוי מקום הדדי בין כל מה שנברא ואז מתוך הסובלנות מתגלית האהבה – מצבה המקורי של מהות ההוויה שיצרה את הכל, מצב האיחוד של חוסר שניות.

 

זהו תהליך הגדילה של האנושות – חזרה להתחלה.

 

לפעמים, ודאי יש ציפייה לגמול ואפילו מיידי, באופן של הנאה ושעשוע, פרס גשמי, או הבטחה לגן-עדן... כשהפעולה נעשית לשם הפעולה, בזמן הכי פחות צפוי, תיווכחו שאתם כבר נמצאים בגן עדן, הולכים ונהנים, כשהתוצאות והפרסים הגשמיים יהיו בשפע של כל טוב.

 

הידיעה השלמה, היא הידיעה

שאין ידיעה מושלמת,

יש רק את הדרך אליה.

 

האינטואיציה באנשים היא קומפלקס של 6 גורמים בנפש:

תחושות – חמשת החושים.
מחשבות – מחשבות אינטואיטיביות (ראו הסבר בסוף)
רגשות – מסוגים שונים.
זמן.
אובייקט.
מקום.

השלושה הראשונים קשורים לחלקו של האדם והשלושה האחרונים קשורים לחלקו של היקום.

אם כך,

האדם הוא חלק מהיקום ושניהם קשורים בקומפלקס אין-סופי בהישתנות שלו, כמספר האנשים והסיטואציות בכל זמן ובכל מקום.

דוגמא 1: הלכתם ברחוב וראיתים בגד יפה בחלון הראווה. סובבתם את הראש והסתכלתם. מכיוון שיש סיבה לכל דבר שקורה הופעלו כאן תחושות, מחשבות ורגשות כחיישני תודעה. אפשר לעשות במקרה הזה שתי פעולות. האחת להמשיך וללכת וכאילו להתעלם מה"פקודה" הפנימית הספונטנית שיש משהו ביניכם ובין הבגד בחלון הראווה, אחרי כמה צעדים יש אפשרות שתתחרטו על מה שלא עשיתם כפעולה אפשרית שנייה – עצירה ובדיקה!  יש סבירות שאחד הגורמים שקשורים ליקום אינו מתאים

או המקום – הרחוב והחנות הספציפית אינם מתאימים.

או הזמן – אולי אין לכם כרגע מספיק כסף לקנות אותו.

או האובייקט – אינו מתאים למידה שלכם.

זה יכול להיות יותר מוצלח בהזדמנות אחרת, במקום, זמן ואובייקט אחרים, אבל חשוב לזכור שהזדמנויות אינן חוזרות על עצמן פעמיים! אותה הזדמנות/סיטואציה בדיוק לא תחזור שנית! לכן כדי לחיות עם פחות תחושת פספוס וחרטות יש לפתח ערנות והקשבה פנימית תמידית.

ערנות לגבי מה שקורה סביבכם והקשבה לאותו "קול פנימי" שאינו קשור לחישובים שכליים אלא צירוף מיידי טבעי של כל מרכיבי הנפש להנ"ל וללא מחלוקות של כדאיות ושהוא אף פעם לא טועה! כך אנחנו מעלים את רמת הסיכויים שנקבל את מה שאנחנו רוצים, אבל – הרבה הזדמנויות עוברות לידנו ואנחנו לידן כל הזמן, אחת מהן באופן המדויק ביותר בשבילנו, אם ישָנו – פספסנו!

 

התוודעות לאינטואיציה האישית שלנו בתהליך של 4 שלבים:

הכרות של עצמנו – מי אני?

בעניין זה יש חלוקה לשני גורמים – טבע מולד וטבע נרכש.

הטבע המולד הוא המהות, הגרעין שמכיל את המטען הגנטי או התורשתי שאתו הגענו לעולם הזה כמו כל אורגניזם בטבע, בע"ח או צמח שהגרעין או הזרע מכילים את המידע להתפתחות חיה או צמח מסוימים.
הטבע הנרכש, האישיות, הקליפות שבאות מהשפעות הסביבה וההתניות שלה והחינוך שקיבלנו.

האחד מקורו פנימי והשני מקורו חיצוני. כשבשלב ראשון כדאי להפריד אותם כדי שנוכל לזהות איזה חלק יש למה בתוכנו ואז לחבר אותם כשלב סופי וקיבלנו את "הפרי השלם", הגרעין והקליפות, המהות והאישיות ביחד, שזה אנחנו.

חיבור מקסימלי לעצמנו, כשהמגמה המרכזית היא קבלת עצמנו כמו שאנחנו. אם בשלב הראשון גילינו נקודות חלשות מסוימות בתוכנו שאנחנו פחות מקבלים, שמקורן פרטי או ציבורי, כדאי לפעול במתינות והדרגה לשנות אותן, אך לא באגרסיביות כי אז תהיה התנגדות פנימית לשינוי, כדי להגיע למצב שנהיה אנשים יותר טובים לעצמנו ולסביבה וכך גם ניקח חלק בתהליך האבולוציה של כל הדברים ביקום.
כשפעולה כלשהיא שאנחנו עושים תתבצע מתוך החיבור שלנו לעצמנו, התוצאות תמיד תהיינה מרביות ונשיג דיוק מקסימלי לעצמנו פר זמן נתון (כל שלב בשינוי), כלומר להשתדל לעשות מה שטבעי ומתאים לנו ופחות לפעול לפי הרגלים והתניות עד כמה שאפשר.
ע"י הגדרת רצון מסוים, התכוונות פנימית אנרגטית לכיוונו והדרך עם המכשולים והקשיים ונשתף פעולה עם כוחות היקום המכוונים אותנו  לרצון והדרך כדי לקבל מה שאנחנו רוצים כך שנוכל לגרום לדברים לקרות וניצור את חיינו. הכול יכול להתרחש לטובתנו בלבד שנכיר את עצמנו, נהיה מחוברים לעצמנו ונפעל מתוך הטבע הפנימי המקורי והיחיד של כל אחד מאיתנו. חלק גדול מהדרך מתבצע ע"י תיקון טעויות, בהתאמה מקסימלית לעצמנו וליקום.

 

סיטואציה אינטואיטיבית היא חוויה אישית חד פעמית ספונטנית שמפעילה ידע פנימי בשלושה אספקטים חיצוניים ושלושה אספקטים פנימיים. חשוב לזכור שאותה סיטואציה בדיוק מפעילה באנשים שונים תגובות שונות לחלוטין.

כל מה שמתרחש בסביבה נקלט ע"י הנפש של כל בע"ח, כמו ספוג שמכיל חללים של אויר, המים שנשפכים על הספוג ייכנסו לחללי האוויר, אבל ה"ספוג אינו צריך להשקיע מאמץ כדי לספוג את המים", כלומר ללא התערבות פעילות המוח, שקשורה להשקעת אנרגיה מנטלית יזומה או שלא.

השידור של התגובה יכול להתרחש בשני אופנים:

תגובה דיחפית מיידית ספונטנית אינסטינקטיבית בעיקר בהקשר להתגוננות או התקפה שתוצאה מפחד.
השהייה של זמן בלתי מוגבל, החל מכמה שניות ועד עשרות שנים של פעילות המוח שקשורה ליכולת ההבנה והרלוונטיות בזמן הנתון, ומאוכסנת על כל פרטיה כזיכרון תחושתי במאגר הזיכרונות בתת המודע. בזמן שיכולת ההבנה הגוברת והרלוונטיות אפשריים, המידע מתת המודע הופך למודע ובר שימוש. לדוגמא - כמו שעופות נודדים יודעים את כיוון הנדידה, אצל בני אדם כפעילות יזומה של רצון להיזכר או כטיפול פסיכולוגי בזיכרונות מודחקים.

דוגמא 2:  קטפתם פרח – פעולה דיחפית ספונטנית בהקשר לאובייקט מסוים. הריח הטוב של הפרח מפעיל את הנפש ע"י חוש הריח במסגרת חמשת החושים. מראהו האסתטי והיפה מפעיל את הנפש ע"י חוש הראיה במסגרת חמשת החושים והמגע הנעים שלו מפעיל את הנפש ע"י חוש המגע במסגרת חמשת החושים. כל ההתרחשות הזו קורית סימולטנית וגורמת לכם הרגשה טובה במסגרת מגוון הרגשות וזיכרונות נעימים במסגרת מגוון המחשבות שקשורות לזמן ומקום מסוימים בעבר, הווה ועתיד. חוויה של ערנות – קליטה ושידור בכל הערוצים.

 

היצירה היא התחדשות.

בכל פעם שאנחנו כבני אדם יוצרים משהו – כל דבר שהוא! אנחנו משחררים ליקום תחושות שכבר עבר זמנו, כלומר הבנו את השיעור שלשמו קלטנו אותן והשלמנו ועשינו שלום איתן פנימית ומאפשרים סירקולציה אין סופית בין החוץ והפנים ולהפך ותנועה של התחדשות מתמדת מתרחשת כשאנחנו פנויים לקלוט מהיקום תחושות, אנשים, מקומות, מצבים, דברים חדשים.

 

יצירה זה כולל הכול!

החל מבניית מחסה, הגנה, בית לגידול צאצאים אצל בע"ח, משפחה, חברה, תרבות, אומנות, תעשייה, חקלאות, בישול ועוד אין ספור כיוונים אצל בני אדם.

 

יצירה אינטואיטיבית היא ביטוי ספונטני הנגרם ע"י דחף רגעי טבעי לתקשורת ואיחוד בין אנרגית היצירה במקרו לאנרגית היצירה במיקרו, מתוך כך מאוזנת בין כל הניגודים, בעיקר בין שתי האנרגיות המרכזיות המפעילות כל אחת באופן שונה את היקום ואת הגוף והנפש של בע"ח.

האנרגיה הזכרית היותר שכלית, נוקשה, מדויקת, שתלטנית, פעילה ונותנת (yang בסינית).

והאנרגיה הנקבית היותר מרגישה, רכה, מכילה, פסיבית ומקבלת (yin בסינית),

המשולבות ביניהן ע"י האנרגיה השלישית המרכזית ביקום ובבע"ח – ההרמוניה כמרכיב השלם באינטואיציה.

כלומר, שלמה הרמונית אותנטית וחד פעמית מסוגה מכיוון שהיא נעשתה בכל פעם מסיטואציה אינטואיטיבית אחת.

השוני העיקרי בין בני אדם עם יכולתם הכמעט בלתי מוגבלת ליצור ויתר בעה"ח הוא במודעות לכל התהליך והיכולת לכוון אותו לכיוונים שונים. כפועל יוצא – אדם אינטואיטיבי: הוא אדם יוצר: הוא אדם שלם: הוא אדם מאוזן והרמוני, המשולב גם בתוכו בין כל הניגודים וגם עם הסביבה האנושית וגם הלא אנושית.

לכן, אדם חזק שסיכויי ההישרדות שלו גם הפיזיולוגיים וגם הנפשיים גדולים.

וההפך, אדם לא אינטואיטיבי: פחות יוצר: פחות שלם: פחות מאוזן והרמוני, פחות משולב בתוכו ובמלחמה מתמדת עם הסביבה. לכן, אדם חלש שסיכויי ההישרדות שלו גם הפיזיולוגיים וגם הנפשיים קטנים.

 

אם ישנם יצורים תבוניים על כוכבים אחרים ביקום, סביר להניח שבעזרת הידע האינטואיטיבי האוניברסלי נוכל לתקשר איתם ולבטח זה יהיה בשפת הצורות.

ישנן עדויות לשרידים של כמה עמים מהעולם העתיק בכל היבשות על פני כדור הארץ, שהבינו את זה כבר מזמן.

 

ישנם שני סוגי הצלחה:

הצלחה חומרית כלכלית מקצועית וחיצונית.
הצלחה פנימית של חיים שלמים אינטואיטיביים וספונטניים, עד כמה שאפשר בשילוב עם מצבו של העולם, בעיקר בחלקו המערבי בנטייתו היותר שכלית חומרית כיום.

בסדר הנכון, הסוג השני קודם לסוג הראשון.

היותכם שלמים, מאוזנים והרמוניים עם עצמכם מביאה בהכרח! גם שלמות, איזון והרמוניה עם מה שאתם עושים וכך באופן טבעי וללא מאמץ מיותר תבוא ההצלחה הכלכלית, חומרית, מקצועית וחיצונית ובנוסף יצירתית, חברתית, משפחתית וכד'.

התוצאות המרשימות במאות האחרונות של המדע בהארכת תוחלת החיים הביולוגית (כמותית) מחייבות בדיקה מחודשת לגבי חיים רוחניים (איכותיים) אצל כל אדם והשקעה של זמן וידע בשילוב שניהם ביחד.

 

הידע כשלעצמו ניתן לכמה אבחנות:

ידע מולד:

מועבר בכל האורגניזמים באמצעות הגנים ומופעל ע"י מערכת האינסטינקטים שאחראית על ההוצאה לפועל או ההתנהלות וההתנהגות לטובת ההישרדות של כל סוג, מין, משפחה בהתאמה לשינויים בסביבה במסגרת הרחבה של תהליך האבולוציה.

ידע נרכש:

כפרטים וקבוצות נלמד, נאסף במשך זמן יותר קצר בהתנהלות והתנהגות מקומית ובהתאם לרלוונטיות לטובת ההישרדות ויכול במשך זמן יותר ארוך להופיע גם כידע מולד ובעיקר קשור לניסוי וטעייה.

ידע אינפורמטיבי:

נלמד, נאגר ומוטמע בהתנהלות והתנהגות לתכלית ספציפית או כללית יותר ככמות של אינפורמציה לא בהכרח מובנת אבל נחוצה, כמו לגבי מקצועות או נושאי עיניין מסוימים בבני אדם.

ידע טרנספורמטיבי:

התוודעות לידע איכותי שיכול להביא לשינוי עמוק בנפש בעיקר, ולא רק, בנושאים רוחניים.

  

הידע יכול להיות מאוכסן או לבוא לידי ביטוי בכמה אופנים:

ע"י שימוש בכל המערכות הטבעיות בגוף החי ומחוץ להן, כמו חלוקת התאים, מערכת הדם, נשימה, עיכול, עצבים, שרירים וכד' או כמו מערכת מזג האוויר, כוח הכבידה, צמיגות חומרים, תגובות לחום וקור וכד' – החומר.
בכל האורגניזמים ע"י שימוש ותפקוד בהתנהלות והתנהגות כפרטים וכקבוצות וע"י כך להיות המאפיין והמקשר בתוך ובין הפרטים והקבוצות – הרוח.
בבני אדם בעקבות התפתחות כתב היד ומאגרי המידע הממוחשבים יכול להיות מאוכסן לאורך זמן כבלתי תלוי שימוש ומצריך בדיקה מחודשת לרלוונטיות שלו בעקבות השינויים בסביבה הטבעית והמלאכותית.

 

מבחינה ביולוגית, הקליטה והשידור והוראות התפקוד בהקשר לידע אצל בע"ח העיליים והמפותחים יותר כולל קופים ובני אדם, מתבצע בחלק הימני של המוח שאחראי גם על היצירתיות, התקשורת הלא מילולית ועוד. הפעילות יותר הוליסטית (whole – שלם – באנגלית) בבני אדם משמש כערוץ התקשורת בין התינוק האנושי וסביבתו הקרובה והרחוקה בהתאמה ובהדרגה עד גיל שנתיים-שלוש ע"י תחלופה של אנרגיות.

התפקוד בהקשר לידע בכל ההבחנות הנ"ל אינו מחייב הבנה מנטלית אלא יכול להתבצע רק ע"י התנהלות והתנהגות אינסטינקטיבית ספונטנית.

 

כל יצור שיש לו מוח בכל גודל שהוא, חושב!

היצורים החיים שאין להם מוח פועלים מתוך ידע אינטואיטיבי ואינסטינקטים שזו הצורה הבסיסית והנמוכה ביותר של חשיבה – חשיבה אינטואיטיבית.

ההבנה היא תוצר לוואי של הידע והחשיבה האינטואיטיביים ומאפשרת מודעות ויכולת לחיות חיים יעילים ומועילים וגם ביצורים האחרונים בשרשרת, בע"ח עם המוח הגדול והמפותח ביותר, כלומר קופים ובני אדם לא הכרחית לצורך קיום בסיסי.

דוגמא – צמח אולי לא חושב מה הוא יאכל לארוחת הבוקר, אבל הוא בטוח חושב איך למשוך את החרקים שיאבקו אותו.

כל מחשבה בכל הרמות בכל היצורים החיים נושאת את הפוטנציאל להיהפך לפעולה נכונה למקום ולזמן של החושב אותה.

הבנת המחשבות הבלתי נשלטות בכל נושא, לאו דווקא, הישרדות, היא מודעות בדרגה נמוכה.

הבנת הסיבות והנסיבות שהמחשבות נחשבות, היא מודעות בדרגה בינונית.

הבנת הפוטנציאל של שימוש במחשבות הנחשבות לצורך ייעול הפעולות והתפקוד של החושב היא מודעות בדרגה גבוהה.

מתוך כך,

לבני אדם יש את היכולת לכוון את המחשבות לכיוונים רצויים חיוביים ויצירתיים ובכך להעלות את רמת החשיבה האינטואיטיבית שקשורה להישרדות בכל בעה"ח לרמה הגבוהה ביותר, כלומר שליטה בסוג המחשבות.

 

המחשבות וההבנה ניזונות באופן תדיר מאינפורמציה שהמוח מקבל, אוסף ומעבד מחמשת החושים בשני הכיוונים מבפנים לחוץ ומבחוץ לפנים.

כל מה שלא קשור לאינפורמציה מחמשת החושים, כלומר יכולות רוחניות, מודעות ויזומות שנקראות החוש השישי, העל טבעי, על חושי, תת מודע, קיבל ממד מיסטי מתחילת ההתפתחות האנושית ונגיש לאנשים מסוימים בלבד.

 

שלא כמו הידע האינטואיטיבי המוטמע בתוך גוף ונפש בעה"ח מדור לדור, ההבנה ניתנת לפיתוח יזום במהלך החיים באופן אישי ע"י אימון ותרגול כדי להעלות את רמת היכולת בבני אדם בלבד.

מדיטציה היא סיטואציה של הפסקת הפעילות החיצונית גופנית והפניית מירב הריכוז פנימה לתהליכי הנפש. עיקר התרגול במעקב אחר המחשבות החולפות והמקור שלהן ושחרורן ובהקשר להבנה שהן לא חלק מהנפש ואין צורך להזדהות איתן, מתוך כך גם לא לנסות, לעצור את תנועתן המתמדת וע"י כך להתחבר ל"אני" של היקום שהוא מצב התודעה העליון שלא קשור לפעילות המחשב האנושי האישי.

מבחינה ביולוגית, פעילות החשיבה, ההבנה והתפיסה הקוגניטיבית והוראות לתפקוד לפעילות הגוף והנפש כפועל יוצא בבע"ח המפותחים מתבצע בחלק השמאלי של המוח שאחראי גם על השיפוט, תקשורת מילולית ועוד כפעילות יותר מפרידה ואנליטית (analytic מנתחת באנגלית).

בבני אדם, ערוץ התקשורת המרכזי בין הילד והסביבה מגיל שנתיים-שלוש ועד סוף החיים כבוגר.

ההוויה במצב הטהור, הפשוט, הבסיסי, הראשוני, המקורי, היולי (קדמון, בראשיתי), המוחלט, התודעתי, התבוני, האינטואיטיבי, האינטליגנטי, המודע, המאוזן, השלם, ההרמוני, מורכבת משני מרכיבים המשלימים ומשולבים זה בזה:

המוחלט הוא העובדה שמהותו של היקום השלם היא אחדותו המורכבת מאינסוף מרכיבים שונים הבאים ונעלמים מתוך ובתוך הריק הגדול ונוכחים בו כחלק בלתי נפרד ממנו ותלויים האחד בשני בקשר אין-סופי ובל ינתק.
היחסי המותנה והמשתנה בהתאם לנסיבות ולזמן של כל דבר בפני עצמו כחלק מהשלמות הכוללת.

 

בהתאם לכך, תהליך האבולוציה של היקום השלם כולל את התפתחות הרוח והחומר והתפתחות הפרטי והגלובלי ומכוון להביא לגאולתה של ההוויה בהתגלותה וחשיפתה כאחדות חומרית ורוחנית שלמה.

האדם כיצור המפותח ביותר מבין כל יצורי הבריאה, נושא בעול האחריות של נתינת משמעות לכל הקיום ביקום בהיותו מסוגל לחבר את החוץ והפנים למהות אחת בתהליך מודע ובכך להביא את מצב ההוויה המודעת לעצמה לאיחוד מקסימלי עם יצירתה המתמשכת וגאולתו איתה.

 

המשותף לכל היצורים החיים הוא ביכולת לחוות ע"י החושים גוף ונפש כל דבר קיים וכך להביאו לידי מימוש. במצב זה מפסיקה הנפרדות והדואליות ומתחיל האיחוד כאחד.

 

האופן שבו החוויה באה לידי ביטוי פנימי וחיצוני הוא זה שמבדיל בין כל האורגניזמים, האלמנטים והתופעות ובחוסר  יכולתם להיות מודעים לכך, מלבד האדם.

 

דוגמא: יופי באין-סוף גווניו היה ויהיה קיים תמיד. החוויה החושית של המתבונן הופכת אותו לממשי או מגשימה אותו וכך מתחברים הרוח והחומר, החוץ והפנים והופכים למהות אחת.

אדם יוצר או אומר – יופי ומודע לכך.

ציפור, אריה, דג... – יוצרים או אומרים יופי באופן שונה ואינם מודעים אליו.

פרח, עץ, סלע, אדמה, שמים, מים...מגשימים יופי ונותנים לו משמעות באופן שונה בעצם היותם מה שהם ואינם מודעים אליו.

פתגם בדואי עתיק אומר:

"למה תלאה ראשך בעץ ובסוד קיומו?"

 

לכאורה אין נחיצות הישרדותית להבנת סוד קיומו של העץ.

אנשי המדע החווים את קיומו נותנים לו שם והגדרה ומסבירים הגיונית את מהותו וסיבות קיומו ולפעמים גורמים בסקרנותם הגוברת להתערבות מיותרת ויהירה שגורמת לחריגה מהסדר והאיזון הטבעיים הקיימים וכך גם הופכים את קיומו למוגבל, מותנה ונפרד מהדברים האחרים.
אנשי הרוח החווים את קיומו מתפעלים מיופיו האסתטי ונהנים מצילו, מסתפקים במה שהעץ מציע באותו הרגע ללא התערבות מיותרת וחריגה מהסדר והאיזון הטבעיים הקיימים ובכך שומרים את קיומו כבלתי מוגבל, בלתי מותנה ומאוחד עם כל הדברים האחרים.
אנשי הדת החווים את קיומו, נותנים לו הסבר מיסטי או מיתולוגי ומכיוון שתחומים אלה אינם נגישים לכולם, פותרים את סוד קיומו כעובדה קיימת של התערבות רוחנית עליונה בלי מקום לשאלות וסקרנות מיותרים.

 

מכיוון שכל ההתחלות הן גם הסופים ואין נכון או לא נכון והקיום החיצוני הוא גם קיום פנימי, כל ההפכים נפגשים בנקודת האמצע, שהיא סוד קיומם של כל הדברים.

למרות שהקטע הבא המוגש לכם כסיום הוא סיפור אישי, נמנעתי מלהזכיר שמות מקומות וזמן, כדי לתת לסיפור ממד רחב שאינו מוגבל ויכול באופן כלשהוא להתרחש בכל מקום אחר במרחבי כדור הארץ ובציר הזמן.

 

שנות ביה"ס היסודי עברו עלי ועל יתר הילדים בכפר הולדתי בביה"ס המקומי בכפר.

עד הכיתות הגבוהות בביה"ס האזורי ביחד עם תלמידים מכל יישובי העמק, הוחלט שאת שנות הביניים נלמד יחד עם ילדי הקיבוץ השכן בביה"ס המקומי בקיבוץ. את הדרך לביה"ס וחזרה בכל יום עשינו בהליכה רגלית בשביל עפר שחצה את הוואדי המפריד בין שני הישובים ושדות בר וגידולים חקלאיים.

במיוחד בתקופה הזו בשנה כשהחורף מתחלף באביב, העמק מתכסה בצמחיה גבוהה ופורחת בשלל צבעים. מדי פעם הייתי פורש בהליכת הבוקר לחלקות העשב שבצדי השביל כשהצמחייה הגבוהה אפשרה לילד כמוני להיעלם בתוכה מבלי שייראה, ושוהה שם לבדי עד שעת סיום הלימודים.

מריח את הריחות, מתרשם מהצבעים ומקשיב לקולות של הטבע ואוכל את הארוחה שהכינה אימי. כשיתר הילדים חזרו בצהריים לכפר, חזרתי גם אני ולשאלת אימי – איך היה היום בביה"ס, הייתי עונה כשחיוך מרוח על פני – "פשוט נפלא."

כך בשנות העשרה המוקדמות לחיי התחילו לנבוט זרעי ההתעוררות הרוחנית שלי ובמבט לאחור כאדם בוגר, ער ומודע, אני יכול לציין כמה תובנות מאד מרכזיות שהנחו את התנהלות חיי בהמשך.

בתוך העולם הקטן שבראתי בתוך הצמחייה, הכול נראה ברור, נהיר, שקוף, רגוע, שלו, שלם, לא מפחיד ולא מאיים. הייתה לי תחושה מאד ברורה של ביטחון שיש לי את כל הידע שהייתי צריך אז כדי לשרוד בעולם באופן הבסיסי, הטוב והמספק ביותר.

הייתי מוכן להתמסר כבר אז, התמסרות מוחלטת ליקום שיוביל אותי לאין-סוף שהוא בעצם תחילתם של כל הדברים.

באותו הזמן, כל מאמץ מנטלי שאחרים עשו להבין דברים שלא קשורים באופן ישיר לאופן הבסיסי של איך העולם פועל, בעיקר מבחינה חומרית, נראה מיותר, מטריד ומעייף ודוחק בדברים להיעשות טרם זמנם ולא בדרכם הטבעית. אחריו באו שנים של סקרנות אין קץ להבין איך ולמה... ולנסות להשתלב במרוץ כמו כולם, שכמובן לא עלה יפה.

בזמן הזה, שאני משחרר את הידע שאספתי, שהוא הידע הקדום והבסיסי ביותר לטובת אחרים ששכחו והסתבכו בבלבול עמוק, אני ממשיך בתהליך הגדילה שהוא חזרה להתחלה, לריק הגדול שמכיל את הכול ובאופן משוחרר ובלתי תלוי –

               לדעת את אי הידיעה.

 

מתוך היותי כיום מודע לחלוטין למי ומה אני, ומתוך כך  שהזדמן לי לפגוש לאורך השנים בדרכי כמלווה של אנשים בישראל ובחו"ל שלא מסתדרים עם ההליכה בזרם המרכזי כמו כולם, אני יכול להגיד להם – הכול בסדר אתכם! ולכל האנשים שעוסקים בחינוך בכל הרמות בכל המסגרות בכל העולם ולהורים שמלווים את ילדיהם במשך שנותיהם הראשונות והחשובות ביותר – תראו מי עומד מולכם! לא בעיניים אינטרסנטיות ושופטות אלא בעיניים מקבלות את מי ומה שהם באמת. כל פעולה של סוג כפיה להשתלב ולהיות כמו כולם מביאה התנגדות כתוצאה ההפוכה ממה שאמורה להיות.

תנו להם לבחור, לנסות, ללמוד בדרכם, בין היתר את היתרונות הרבים והחשובים ביכולת לקבל את מרות המסגרת, כי לפני ואחרי הכול – כולנו היינו ונהיה תמיד חיות חברתיות. גם במערכת החינוך, מערכת העבודה והמשפחה והחברה, לאינטראקציה החברתית יש חוקים שכדאי ללמוד וקשורים ישירות לשיתוף פעולה, הישרדות אישית וגלובלית.

תחושת החופש העצומה שאותם אנשים חווים בלהיות עצמם – אינטואיטיביים, שייכת למצב החופש המוחלט שבו האינטואיציה כידע הקדום ביותר על איך שורדים קיים ביקום ובאופן מופלא ומפתיע כבלתי תלוי, גמיש וזמין כל הזמן לכולם, מותאם לכל אחד באופן אישי.

אבל – הדבר דומה לאדם שקיבל אוצר במודע או שלא, ואינו יודע מה לעשות אתו ובדרך כלשהיא של בחירות לא נכונות, חוסר שיקול דעת, יציאה מאיזון וחוסר הבחנה בין טוב או רע, יכול להוביל לגרימת נזק לעצמו ולסובבים אותו.

 

שיבוץ הדוגמאות בדברים משלוש סיבות:

להגיע למצב של הבנה מרבית למרבית האנשים.
כאמירה מפורשת אישית כשמעשה כך ההלכה! (להבדיל מהלכה למעשה), כלומר להוציא את העניין ממצב של תאוריה בלבד אלא כהמלצה מעשית לחיים נכונים ובריאים, חיים של אמונה וקשר ליקום שנברא.
בהרבה מאד אנשים בעולם התבססה הטעות שהמשמעות בהתחברות לפן הרוחני של הקיום משמעו בהכרח לא להיות מחובר לפן הרציונלי של החיים. (אני לא משתמש במילים הגיוני או מציאותי, כי ההיגיון זה לא דבר מוחלט ולמציאות הרבה רבדים שחלקם בלתי נראים).

חלק מייעודי בעולם הוא לתקן את כל מה שקשור לטעות הזו, כשלצורך זה אני פועל באופן תמידי להשגת האיזון העדין בין שני העולמות השונים בתוכי, כדי שאוכל להראות את הדרך מניסיוני האישי כאפשרית.

 

אני נושא תקווה גדולה שכל מי שקורא את המאמר הזה בכל מקום ובכל זמן, יהיה בו את ההבנה והאומץ לשלב את מהות האינטואיציה האוניברסלית והאישית בחייו ולראות את היתרונות הגדולים בכך בהתפתחותו האישית והגלובלית כאחד.

 

בקיץ הקרוב בכוונתי לפרסם מאמר נוסף, האחרון בשלושת המאמרים בעברית הנלווים לספר שיצא לאור באנגלית "The Creation Way".

מאמר זה יוקדש כולו לנושא היצירה האינטואיטיבית. העריכה של המאמר תהיה באופן של התנהלות שיעורים דידקטיים על בסיס הנושאים במערך השיעורים שפיתחתי ולימדתי בעבר.

התוכן מיועד לכל אדם בכל מקום ובכל זמן, המוכן להיכנס לתהליך התפתחותי מונחה לגילוי ופיתוח יכולות היצירה הטבעיות ושיפור האיכויות הרוחניות להשגת בריאות גופנית ונפשית מרבית ללא מגבלה כספית ומשך הזמן לקבלת תוצאות.

כמו כן, כאפשרות לתכנית חלקית שתשולב בכל סוגי המסגרות שעוסקות או מכשירות אנשים לחינוך וטיפול ביצירה כבסיס המותאם לכל גיל לאותן מטרות הנ"ל.

 

ויש שנלך בעמקים

ונראה כי נפרדים הדברים

וכל אחד לעצמו, בזמנו

שונה מקודמו.

 

ויש שנלך בשבילי ההרים

ונראה כי מחוברים הדברים

וכל ההתחלות הן גם הסופים.

 

ויש דרך אחת שנבחרת

בכל פעם אחרת

בעמקים ובראשי ההרים

 

ועת לכל דבר

בנקודה, שנראים הדברים

לאחור ולפנים.

 

תודה לכולם על תשומת הלב,

התמיכה ושיתוף הפעולה

אורי גרייבר

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

עולם מאוחד ולא אחיד

כל עוד תא אחד בתוך אורגניזם חי כלשהו, מדוכא ואינו יכול למלא את יעודו הטבעי ולתפקד מכל סיבה שהיא, כל המערכות הפנימיות והחיצוניות אינן יכולות למלא את יעודן ולתפקד בשלמות גם כן.

כל עוד אדם אחד בע"ח כל שהוא או צמח בכל מקום בעולם מדוכא ואינו יכול למלא את יעודו הטבעי ולתפקד מכל סיבה שהיא, כל המערכות הפנימיות והחיצוניות אינן יכולות למלא את יעודן ולתפקד בשלמות גם כן.

כל עוד אלמנט אחד מתוך מרכיבי היצירה כלשהיא חסר, מכל סיבה שהיא, כל יצירה לא תוכל לבוא לידי ביטוי בשלמותה.

 

וכך

אגמים, ימים ונחלים קשורים לעננים, שקשורים לגשם, שקשור לאדמה, שקשורה לחרקים, שקשורים לרקבובית, שקשורה לעצים שקשורים לשמש, שקשורה לאדם ובע"ח, שקשורים לחמצן, שקשור לנשימה, שקשורה למכונה, שקשורה לנייר, שקשור לכתיבה, שקשורה לרעיונות לשימור וניקיון האגמים, הימים והנחלים, שקשורים לבע"ח בתוכם, שקשורים לעננים, שקשורים לגשם וכו'...

מכאן

שהקשר מודע או לא מודע, קיים בזיכרון העתיק ביותר בתוך כל גורם ביקום, מחייב, בלתי ניתן להתרה ואין סופי ובעצם היותו משלים ומאזן את כל הדברים.

 

אחת התגליות המרכזיות בתהליך הגדילה האישי שלי, גם הביולוגי וגם הרוחני, היתה התובנה ש"הכלל מורכב מיוצאים מהכלל" או שהמשפט כמו "כולם", לא רלוונטי מכל האספקטים האפשריים.

שלא במקרה, גדלתי במשפחה גדולה חובקת עולם, והבית של הוריי תמיד היה פתוח לכל האנשים, ללא הבחנה של דת, לאום, גזע, מין, גיל או מעמד חברתי.

הרבה יותר מאוחר כשפיתחתי את התאוריה על האינטואיציה, במסגרת מחקר מקיף ורחב על עצמי ועל העולם, הבאתי את כל התובנות שקשורות לעניין לידיי מבחן המציאות, בכך שקיימתי אלפי פגישות אישיות, עם אנשים שבאו להקשיב לעצמם דרכי. נוכחתי מעל לכל ספק, כמו מדען שהגיע למסקנות, בעיקבות נסיונות וניתוח עובדות שאכן אנחנו כמשפחת בני האדם, שונים האחד מהשני גם ביולוגית חיצונית וגם נפשית, בניגוד לשאר מיני וסוגי האורגניזמים הזהים ביולוגית חיצונית ופנימית בתוך הקבוצות  השונות. ההשתייכות לאותה משפחה ומה שמאחד אותנו, זו ההתנהגות והתגובות הזהות, בכל המצבים האנושיים הקיימים, והשאיפה האין סופית להשלים אחד את השני במגוון האין סופי הזה לריקמה אנושית אחת חיה. זאת כדי שנוכל להתאחד עם מקור הבריאה כאחדות חובקת כל, מתוך הבנה כבע"ח בעלי מודעות הגדולה ביותר, שזהו השיעור הגדול ביותר שלנו, והאפשרות היחידה להגשים את יעודנו זה על פני כוכב הלכת "ארץ" שהוא בכל היקום, הכוכב היחיד שעליו מתנהלת מערכת חיים, המורכבת ביותר משאר כוכבי היקום.

העולם האוטופי שאני שואף אליו הוא עולם מאוחד ולא אחיד, עולם של שלום, ללא קונפליקטים, מכיוון שהוא הגיע למצב של שלמות, איזון, והרמוניה מלאים.

יש בו מדינות ששומרות על הייחוד החברתי תרבותי שלהן, יותר אספקטים הפנימיים, ופחות באספקטים החיצוניים ומקיימות אינטראקציה וחילופי מידע בכל התחומים  כמו מדע, חקלאות, תרבות, חינוך, מסחר, תעשייה ועוד. השמירה על הטבע ומרכיביו השונים תהייה ערך עליון גם בחינוך וגם במעשה.

ממשלות מרכזיות בכל יבשת, ינהלו את הענייניים המשותפים של אותם אזורים, וממשלות פנימיות, במתכונת מצומצמת, ינהלו את הענייניים הפנימיים בכל מדינה. המשטרה והצבא יהיו במתכונת בסיסית הכרחית, כדי לשמור על הסדר הפנימי והביטחון החיצוני, כשהגבולות הם עניין פורמלי בלבד. המעבר בין הארצות יהיה חופשי וללא מיגבלות  מיוחדות, מעבר לעניינים פורמלים. ארגון האו"ם ישאר כארגון-על עם נציגים מכל המדינות והאזורים, כדי לשמור על תחושת האחריות הקולקטיבית של כל האנושות.

בכל מדינה, כל האזרחים יהיו במעמד של אזרחי העולם, שיוכלו לבחור היכן הם רוצים לגור, ובכל מקום יהיו שווי זכויות בפני החוק ללא אפליה של דת, גזע, מין, גיל, ומעמד חברתי.

מאחר ונחסך כסף רב בתחום הביטחון, כל המוסדות להשכלה גבוהה יהיו במימון ממשלתי, כך שכל מי שרוצה יוכל להשתתף במערך הלימודים האקדמי, כדי לרכוש השכלה בכל תחום לטובת המקצועות השונים. המדינה  שתאפשר התפתחות אישית, יבחרו לגור בה מירב האנשים.

לאומנות יהיה מקום מיוחד בחיים התרבותיים של כל העולם. האומנים היוצרים בכל התחומים יקבלו תמיכה כלכלית בכל מדינה, עם קריטריונים מחמירים כדי למנוע ניצול, בהיותם מקדמים את חיי הרוח במקביל לחיי החומר, וכענף מרכזי נוסף בריפוי הגוף והנפש, לשמירה על הבריאות הכללית של כל התושבים ועידוד חיי יצירה בכל התחומים.

 

גדולתה של כל מערכת בכל מקום, החל ממערכות ממשלתיות שונות, ממערכות שקשורות בחינוך רשמי ולא רשמי, ועד בנקים ותאגידים פרטיים, היא ביכולת לתת מענה, טיפול, ויצירת פתרונות סוציואקונומיים לכל אדם אשר מסיבות גופניות, נפשיות, חברתיות, או תרבותיות, נחשב "ליוצא מהכלל". אפשר להגיד שכל אדם הוא "יוצא מהכלל" במידה זו או אחרת, אבל רוב האנשים מצליחים להתאים את עצמם והמערכות מתאימות את עצמן אליהם בתנאים הקיימים ומקבלים יחס ופתרונות זהים, אבל ישנם מעטים שלא! ועל זה יקום או ייפול דבר גדולתה של כל מערכת.

חשיבות העניין הופכת לדחופה בימים אלו, בהם את המענה האנושי, עם יתרונותיו הייחודיים  וחסרונותיו, שאמור ליצור את אותם פתרונות  בתוך  כל מערכת, מחליף מענה אלקטרוני ממוחשב. המענה האלקטרוני, עם יתרונותיו הרבים, חסרונו המשמעותי ביותר הוא שלעולם לא יוכל להחליף באופן מוחלט את היחס האנושי הגמיש והאישי שאותם "יוצאים מהכלל" זקוקים לו בבואם למצוא פתרון למצבם הייחודי. חשוב להדגיש שההתייחסות לאדם שהוא "יוצא מהכלל" בהקשר הזה היא לאנשים מוגבלים מסיבות שונות, תלויות גיל, תרבות, חברה ומגבלות גופניות ונפשיות כשהקריטריונים מחמירים ביותר כדי למנוע ניצול של המערכת ועידוד אותם אנשים במציאת פתרונות עצמיים ולא תלותיים.

בכמה חלקים של העולם, המצב שאני מתאר אינו רחוק מאוד מלהתרחש במציאות. אבל באזור המזרח התיכון וארצות הסהר הפורה, ערש התרבות של העולם המזרחי, וכמקום גאוגרפי באמצע, עם פוטנציאל רוחני אדיר של מרכז שלם, מאוזן, והרמוני, אשר אמור לאפשר לכולם חיי רווחה ושגשוג פנימיים וחיצוניים, לאורך ההיסטוריה של אלפי שנים, עדיין עסוק במלחמת של שליטה טריטוריאלית ולאומנית. בשני נושאים אלו אין רלוונטיות כבר כמה עשורי שנים. העניין האסטרטגי של הנגישות לעולם דרך הים הוחלף בנגישות לכל העולם דרך האוויר, וההפנמה של ההבנה הריאלית, שכל העמים באזור צריכים לחיות בשלום ביחד על אותה פיסת אדמה, כי כולם צאצאים של אותה משפחה אורגנית ויצרה כבר שני הסכמי שלום בין ישראל, מצרים וירדן.

כתושב מדינת ישראל ואזור המזרח התיכון, וכאדם שמודע להיותו שליח רוחני של רוח היקום, להשגת התנאים האופטימליים של התנהגות והתנהלות אישית ומדינית נאותה, לגבי כל העמים באזור, כדי לאפשר לאנרגיה החיובית של היקום להיות בהשפעה מירבית שיכולה להביא לשיפור החיים האישיים והמדיניים ואפשרית רק בתנאי שלום.

מכאן מובן הצורך הדחוף בפרסום הדברים הנאמרים, כאחריות גלובלית, וחשיבותו של עניין שיתוף הפעולה ביקום שבו עוסק מרבית המאמר הזה.

 

ישנן שתי אפשרויות למצב של תקשורת וחילופי אינפורמציה:

1. שימוש באמצעים למיניהם כמו סמארטפון, טלביזיה, רדיו וכו' וכך להיות במצב של חלופי מידע בכל זמן נתון, בכל נושא, בכל מקום.

2. באופן בלתי אמצעי, כלומר תקשורת ישירה של התרחשות מתמדת וזמינה במסגרת התודעה האוניברסלית בכל מקום. כמו שחילזון יודע מתי הגיע החורף, כמו שעץ יודע מתי הגיע האביב, כמו שנחלים יודעים לזרום לים, חיה שיודעת מתי סכנה או כמו חיה/ אדם שיודע  מה קורה בלי שימוש בשפה מילולית.

לכל אפשרות האיכויות (יתרונות, חסרונות) משלה וכדאי להיות מסוגלים להשתמש בשתיהן במשולב.

מכיוון שרוב העולם בתוך מחשב בימים אלו, כדאי להכיר את האופציה השניה שנקראת – תשומת לב!

כל מה שקורה מסביב זה בעצם מה שקורה עם כל אחד מכם, ולהפך, מה שקורה מה שקורה עם כל אחד מכם זה בעצם מה שקורה מסביבכם. מכיוון שלכל דבר במיקרו יש השפעה על מה שקורה במקרו, כי הכל קשור בהכל כל הזמן, בכל כיוון בכל מקום. אבל אם אתם משתמשים רק באפשרות אחת, שזה בד"כ האפשרות הראשונה להנ"ל, אתם עדיין יכולים להגיד – אני לא משתתף במשחק הזה! כמובן יש לזה מחיר, אבל למה אין מחיר?

גם אם אתם משתתפים במשחק כנגד רצונכם, כי זה מה שכולם עושים, גם לזה יש מחיר!

כדי לשים לב, צריך להקשיב, וכדי להקשיב צריך להיות בשקט!

בשביל התרגול להקשבה לעולם אפשר להתחיל עם הקשבה לעצמכם.

ידוע שזה מפחיד להיות בשקט, לשים לב ולהקשיב לעצמכם, אז עושים הרבה רעש, מדברים הרבה, עסוקים כל הזמן... בעיקר קשה ל"אגו" הפרטי שלכם, לשמוע קולות ולראות דברים לא יפים לגבי עצמו.

הרבה סימנים ישנם בזמן הנוכחי כדי שאנשים יבינו שמשהו השתבש. דברים לא קורים ללא סיבה. וכשהאיזון מופר יש תגובות שרשרת, כמו אסונות טבע, (שריפות, רעידות אדמה) המשאבים נגמרים (מים, מחצבים), ואנשים וחיות וצמחים מתים בטרם עת. כל מה שצריך זה לשים לב!

למה שאתם חושבים, מרגישים, עושים, מתייחסים, חשים, אומרים וכו' אתם חשובים והכל חשוב! כדי שאנשים יכירו בעובדה הזו צריך פשוט להקשיב! לבטל את הרעש המיותר של המוח השופט, האינטרסנטי, ולהתכוון כוונה פנימית עמוקה לשיפור, צמיחה, ושגשוג ולטוב הבסיסי של מקור כל הדברים. סוג של התעוררות לפני שיהיה מאוחר מדי.

 

החוק הראשון בהקשר להישרדות ביקום, בקרב כל האורגניזים והאלמנטים, אומר שכדאי לשתף פעולה, גם במספרים קטנים וגם במספרים גדולים. גם בין דברים דומים וגם בין דברים שונים, הפכים, קצוות. החל מרמת הכרומוזומים והגנים בתוך כל תא חי, שבשעת הזיווג משתלבים ויוצרים סדר חדש בתהליך ההשתנות מדור לדור, ומבטלים את אפקט העתקה, ועד העדפות לשילובים חברתיים תרבותיים שונים ומגוונים בבני אדם, והתאמת צמחים ובע"ח עם הסביבה שבה הם חיים. המגמה להשתנות, להשתפר, להתפתח ממוקמת עמוק בתוך המגמה להמשכיות, ומשלבת בין העניין הרוחני והעניין הביולוגי. השיתוף בין השניים נובע מהשאיפה ההדדית האין סופית של כל האורגניזמים  ביקום "לשמור על קשר" עם נקודת האמצע, השלמות והאיזון של המקור, והאנרגיות שמחברות בין הניגודים ויוצרת סביבה טבעית טובה להמשך בריאת היקום והתפתחותו הן אהבה וקבלה.

תהליך הגדילה הוא למעשה השאיפה לחזור להתחלה לטוב הבסיסי של אנרגיית המקור ומשלב גם את היכולת להתאמה לסביבה הטבעית המשתנה כשהזיכרון העתיק ביותר המשותף לכולם הוא האחדות בכל.

כדי להמשיך ולהגשים את השאיפה לאיזון ולעורר את הזיקה התמידית להשלמה בין הדברים השונים וליצירה בלתי פוסקת של דברים חדשים, התפתחה בקרב כל האורגניזמים ביקום השאיפה לייחודיות וכך למעשה נוצרת המשיכה ההדדית ע"י תשומת הלב.

החזות החיצונית משרתת את העניין הזה באופן מיידי  ובולט יותר, שהפך במשך הזמן לעניין המרכזי הבסיסי שמניע את העולם.

אפשרי שזה יופיע באין ספור אופנים, בין כל סוגי החיות, הצמחים ובני האדם. החל מהשמעת קולות ורעשים מיוחדים, דרך אלימות ותוקפנות, לבוש או מופע חיצוני מרשים, ייחודי בעשייה יצירתית, המשלבת גם את העניין הפנימי ועד צבירת רכוש כמו מכונית או בתי פאר.

תכונות פנימיות של הנפש, אצל בני האדם, המיוחדות והשונות בין הפרטים, ואצל בע"ח וצמחים הזהות בתוך הקבוצות, גם כן משמשות מוקד משיכה לתשומת לב, לטובת אותן מטרות, אבל פועלות יותר לאט כי לפעמים הן מוסתרות ע"י התנהגות והתנהלות של אדישות, אטימות או יהירות שהן כולן צורות שונות של פחד, אבל יכולות להיות מוחצנות, ע"י מצב של כנות ונאמנות למקור היצירתי הייחודי שבתוכם.

מה שכולם רוצים זה הכרה במשמעות קיומם, לדעת שרוצים אותם, מקבלים אותם ואפילו אוהבים אותם, זה הכל! לא יותר ולא פחות!

בקרב בני האדם, העניין עבר עיוות והקצנה, שמבטאים בהתייחסות המוגזמת ל"אגו" הפרטי, כדבר נפרד לגמרי בתוך הכלל והאדרה של עצמו, לפעמים גם על חשבון אחרים והמוכנות לצאת למאבק בשם העניין, ע"י השתייכות למקומות מוגבלים, כמו הגדרות ותוויות שגורמים להשוואות, תחרותיות, והשגיות בהתעלמות מוחלטת מהצורך הבסיסי שקיים אצל כל האורגניזמים ביקום - לזכות בהמשכיות והשתפרות כיחידים בתוך הכלל, וכקבוצות מסוימות, כחלקים שווי ערך המרכיבים את ה"אגו" של היקום.

מכאן שאין סיבה להרגשת עליונות של פרט מסויים, כשווה יותר משאר הפרטים בסביבתו ששווים פחות, וגם לא הרגשת עליונות של קבוצה. עם, תרבות, דת, חברה, תרבות, מין, סוג, מסוימים  כשווים יותר על פני השאר ששווים פחות. למעשה כבסיס, הכל נעשה למען הרב-גוניות שקיימת באופן טבעי ביקום, הבחירות הטבעיות של פרט או קבוצה לתנאי חיים וסביבה שמתאימים להם, וכולם משתתפים באופן שווה בתהליך המשותף להישרדות והתפתחות היקום, ע"י שיתוף הפעולה ביניהם, עם או בלי מודעות לעניין.

המאמצים המושקעים בתרבויות וחברות מסויימות, בעיקר בתחום החינוך החילוני והדתי, להביא את כל האנשים לתוך תבנית מותנת אחת ע"י לבוש חיצוני אחיד, או דרכי חשיבה ואמונה אחידות מיותרים לחלוטין! יש לעודד את הרגשת השוני והיחידות של כל פרט בתוך הכלל ושל קבוצות מסויימות, ליצירה של חברה ותרבות רב-גוניות בכל האספקטים של החיים.

התכחשות לטבעם האמיתי של הדברים בהקשר הזה, כמו בעוד הקשרים היא התכחשות לתפקידם של האינסטינקטים הטבעיים שאחראיים על המשכיות וההישרדות, ע"י התנהגות מסויימת  כלפי אחרים, והתנהלות מסויימת של הפרטים ויכולה לגרום לתוצאות הפוכות בנפש כתוצאה מההתנגדות להחצנת הייחודיות הטבעית, שלרוב גם כמעט בלתי אפשרית לביצוע, אלא בשינוי מאוד איטי דרך תהליך האבולוציה.

יחד עם זאת, כדאי להבין לא רק את חשיבות ייחודיותו של הפרט בתוך הכלל, אלא גם את תפקידו ככזה, המחייב בתוך הריקמה המאוד עדינה של כל מערכת החיים ביקום. לאנרגיה של המשכיות החיים אין העדפות לטווחים קצרים, באספקטים של חברתיות או תרבותיות, מי ימשיך להתקיים ומי לא, כי ממילא הם קשורים לתהליכים מאוד מהירים יחסית של השתנות, במסגרת המאוד איטית ורחבה של תהליך האבולוציה, אלא רק העדפות בטווחים ארוכי  הטווח, מהאספקטים של רוחניות, מוסריות וביולוגיה. אלו שהשתנו בהתאמה שלהם לסביבה ישרדו, ואלו שלא יכחדו, בעזרת תהליך הברירה הטבעית.

כלומר, מבחינה רוחנית, לכל פרט חייבת להיות ברורה העובדה, שהוא קודם כל חלק מהכלל השלם, כשיש לו הרבה אפשרויות להגשים את אין סוף היכולות הטבעיות שלו עצמו, מבלי להיכנס להגדרות ספציפיות מוגבלות. אצל בע"ח וצמחים העניין "מובן" בדרך אינטואיטיבית יותר, בעניין ההישרדות של אלה שמשתפים פעולה ואלו שלא.

מבחינה מוסרית אצל בני האדם, כל עוד הוא לא מזיק בשום אופן לאחרים, דרך מבחן הזמן.

מבחינה ביולוגית, התנאי שהשונות של הפרט מאפשרת הישרדות וגילוי הצרכים הביולוגים הבסיסיים שקשורים לגוף ולנפש בכל האורגניזמים. כל שלושת האספקטים הנ"ל אמורים לגבי כל רמות הגודל של קבוצות, החל מהיחידה הזוגית הקטנה ביותר, דרך משפחה, סוג, מין, בתוך סביבה גאוגרפית מסויימת, ובין אחרות ועד לקבוצות הגדולות יותר של עמים, מדינות, תרבויות,  חברות, וכו' בקרב בני האדם, כדי לקדם את הגישה של תהליך הגלובליזציה, כאחריות קוליקטיבית לכלל האנושות, שכולל באופן בלתי נמנע את מחיקת המאפיינים החיצוניים של קבוצות שונות, והדגשת הייחודיות הפנימית וביטול האספקטים של פרובינציאליות.

אני שמח לציין עובדה סטטיסטית, שבעולם של היום יש פחות מלחמות מבעבר, על כל רקע שהוא דתי, לאומני, גזעי, טריטוריאלי, וכו'. האנושות יותר פתוחה לצאת מההגדרות הבסיסיות המותנות, מה שאני מכנה בספר "כלובים", לקראת חופש ההגשמה האישי והלא מותנה, וההבנה לנחיצות האינטראקציה האוניברסלית, גם מבחינה רוחנית וגם מבחינה ביולוגית.

 

היבט נוסף לשיתוף הפעולה, הוא האשליה המרכזית של האנושות במאות האחרונות, שהחומר לבדו יכול להיפתח ולהתקיים ללא הצורך באינטליגנציה של הרוח הקיימת ביקום, מצב שגורם לכל המערכת חוסר איזון, והתגובות בהתאם.

בהקשר הזה – המוח האנושי הוא החומר כחלק גשמי מגוף האדם שחושב, מבין, זוכר, מפרש וכו' ע"י תגובות שרשרת ביוכימיות הזהות אצל כל הפרטים והאינטליגנציה היא הרוח שמאפשרת את התנועה של החומר לפעול ע"י תגובות שרשרת רוחניות, מוסריות, חברתיות. (לדוגמא, אפקט הקארמה – לכל פעולה שאדם עושה יש תגובה או תוצאה. הנסיבות במשך החיים הנוכחי, או בעתיד, יהיו תמיד מחמירות יותר, עד שהאדם / קבוצה  ילמדו את השיעור, שהיה צריך ללמוד, כדי למנוע הישנות מצבים שליליים. זה כולל ללא אפליה של דת, גזע, מין, לאום, מעמד חברתי או מדינה וכו'). כלומר כבני אדם אנחנו שונים ודומים בו זמנית, שונים בתכונות אבל דומים בתגובות.

(לדוגמא, המוח האנושי הוא כמו מכונית שנוסעת ע"י שימוש בדלק, שזו האינטליגנציה. ככל שהדלק באיכות גבוהה יותר, כך המכונית נוסעת יותר טוב ו-או- כשנגמר הדלק המכונית לא נוסעת.)

ככל שמה ואיך שאתם חושבים, חופשי יותר מתלות בדפוסים סביבתיים תרבותיים וישנים, כך אתם קרובים יותר לשימוש באינטליגנציה שלכם (שמופיעה ברמות שונות כטבע מולד אצל כל פרט), ומאפשרים לה להתפתח מדור לדור, במסגרת תהליך האבולוציה. ככל שהאנושות תגביר את השימוש באינטליגנציה, שנמצאת  באופן זמין בחלקיקי תודעה באטמוספירה של היקום, ונושאת כוח רצון תמידי להתפתח, שזה אומר, שימוש באינטואיציה והאינסטינקטים הטבעיים, שמפעילים אותה, במקביל לשימוש המופרז במוח חושב המחשבות, כך תקטן רמת הבלבול אצל רוב האנשים, שיתחילו להשתמש במערכת האינטואיטיבית של קבלת ההחלטות וכך יגיע מצב האיזון למצב אופטימאלי אצל כל אדם והקבוצה, והרוח תחזור למצבה החשוב, בהמשך יצירת היקום והתפתחותו. זהו מצב הגאולה של היקום והאנושות כאחדות אחת.

 

זמן קצר אחרי שהתעוררתי לטבעם המוחלט של החיים הבנתי של"אגו", הפרטי שלי אין עוד זכות קיום ניפרד אלא כחלק טבעי של ה"אגו" האוניברסלי, לכן כל ההקשרים, הפעולות, התגובות בקשר לרצון, תשוקות, תאוות, הפכו גם הם מאישי לאוניברסלי.

נוכחתי לדעת, שגם להרבה אנשים, שעושים מאמץ להתעורר, ומחפשים את דרכם הרוחנית, וגם לאלו שלא עושים מאמץ להגיע, וחיים את חיים בספונטניות ואמונה, חסרה רק המודעות להבנה אחת בסיסית – האמת כבר קיימת בתוכם, כלומר, רק אנרגיית  המקור, או התודעה האוניברסלית קיימת בתוכם ובכל מקום באופן מוחלט ואמיתי, כל השאר הוא אשליה!

הפכתי ביום אחד מבוחר לנבחר, והסכמתי במשך הזמן, לוותר לכוח הגדול ביותר ביקום, לעשות את כל החלטות, הבחירות, והפעילות דרכי. הוא זה שמניע אותי, תוך אחדות והזדהות מוחלטת איתו לנוע בין המצבים השונים, קדימה, ללא לאות, לכיוון ההתפתחות הנוספת, שמותאמת לקצב האישי והאיטי שלי, ואין גורם, חיצוני או פנימי, שיכול לשנות את המצב הזה מלהתרחש כל הזמן ללא הפסקה, ולשאת את כל כובד האחריות הזו איתי.

הבהירות והשקיפות לגבי הכל, גם האספקטים האישיים שלי, וגם בהקשר לעולם סביבי, אינם מאפשרים למשהו שיקרי או אשלייתי להתקיים מבחינה פנימית, והכל נמדד לפי הקריטריונים של האמת המוחלטת, ומכיוון שכך, גם האמת היחסית האישית, ברורה לי לגמרי לגבי הכל וכולם.

נוכחתי מאז לדחף הבלתי נשלט כמעט, כחלק מהיכולת לראות, גם להראות את שני סוגי האמיתות, בכל אופן שהוא, כאחריות להתפתחות האישית  והאוניברסלית.

לרוב האנשים בעולם כל המצב הנ"ל מאוד אבסטרקטי וכמעט בלתי אפשרי לתפיסה קוגניטיבית רגילה ומוגבלת, ומלווה באין ספור אי הבנות. בשבילי, אחרי עבודת חיבור ממושכת, הצלחתי לחבר בין תפיסת העולם הרגילה, ובין זו של העולם הנסתר שמעבר, כדי שאוכל לחיות חיים מלאים עם קיום שני העולמות בתוכי.

 

בד"כ, מה שרוב האנשים מכנים – תענוג, או עונג, מתקשר לסיפוק הרגעי והחולף של תענוגות הגוף.

לפי המסורת ההינדית לרוח היקום הקדושה, או מה שכל האנשים מכנים "אלוהים" על שמותיו הרבים והמגוונים, נהוג לכנות בשם תכונתו כמענג ביותר – רסה (בסנסקריט). אפשר לפגוש ולחוות אותו במצב של מדיטציה עמוקה ותפילה, מצב של חופש מוחלט מכל תלות ותחושה של שביעות רצון ואושר, של החזרה ולו הזמנית, לביתנו הרוחני, שזהו גם המפגש עם מצבו האמיתי והטבעי של ה"אגו" – איחוד מלא עם הכל, ונקרא בסנסקריט – סאטציטאננדה – מילה שמורכבת משלוש מילים סאט – הוויה טהורה, ציט – תודעה, אננדה – אושר עליון.

בכל פעם שמזדמן לי מפגש עם אדם בכל אופן שהוא, ואני נוכח לאותן הרבה שכבות של שקרים, שאנשים עוטפים את עצמם, בעיקר כדי להגן על עצמם מעצמם, וגם מפני העולם מסביב, אני פוגש ביכולת שניתנה לי, לראות את האמת שלו/ה שמאחורי אותן שכבות, ולדעת באותם רגעים ממש, גם את הסיבות למה, איך ולמה הדברים נאמרים כמו שהם נאמרים. כך אני חווה בכל פעם מחדש, בעונג שהיה לי, במהלך המפגש האישי שלי עם רוח היקום הקדושה, באותה חוויה מחוסרת זמן שנקראת – הארה.

לכן מהסיבה הזו אני יכול להגיד, שלפניה, אהבתי אנשים, כי הם בעיקר סיפקו את הסקרנות לחקור ולדעת אותם ואותי דרכם, מבלי להיות מודע למה שעתיד לקרות מאוחר יותר באופן ספונטני. ואחריה, אני אוהב אנשים, כי הם נותנים לי הזדמנות מחודשת ומענגת לראות אותם ואותי, עם המודעות לסיבות שגורמות להם ולי להיות מה שאנחנו באופן מלא ומיידי. בהיותם "עיוורים" נותנים לי את האפשרות, המוסתרת מעיני כל, לראות ולהיווכח, שאין דבר שנסתר ממני, ובטיבעה, שאין לעמוד בפניו, של האמת, שכל מה שהיא מבקשת זה את החופש להופיע ולהיראות, בכל זמן ומקום.

במצב שבו הראיה, השמיעה וההבנה בקרב האנשים ניגמר – שלי מתחיל.

 

טָאו, דֶה דֶה, זה זֶה – כולם שמות שונים לדבר אחד.

זֶה - זה לא מישהו אלא משהו – נוכחות, שכמקור אינו שייך להמצאה אנושית כלשהי, אלא הוויה רוחנית טהורה.

אדם מואר, מייצג את זה כהתגלמות או התגבשות אנושית מודעת. בהחלט יכול להיות, שבגלל ההזדהות הטוטאלית עם זה מבחינה פנימית, האדם המואר מתנהג ומתנהל בדיוק כמו זה, כלומר אינו מוגבל, אינו מותנה, ואינו משוחד ואין סופי, ועוד תכונות נוספות המוזכרות בספר, כשהמגבלה היחידה היא התמצקותו בגוף החומרי, זמני, וקטן שצריך לחיות חיים ארציים רגילים, עם כל מה שמשתמע מזה. לכן, בלתי אפשרי  מבחינתי, להתייחס לאדם מסוים כאל אל, כי הוא מישהו מוחשי (נראה, נשמע וכו') ולא משהו (הוויה רוחנית על חושית).

לרוב בני אנוש יש צורך לפנות בתפילותיהם ואמונתם למישהו מוחשי, שנתפש ע"י החושים החומריים של גוף ונפש האדם, ולא משהו מופשט ולא צורני. ואומנם לאורך ההיסטוריה של האנושות, היו מס' דמויות אנושיות מוארות ומפותחת, שהיו בקשר עם אנרגיית המקור, ושהאוכלוסיה התייחסה אליהם כ – אלים, וסביבם נרקמו סיפורים, אגדות, ומיתולוגיות, שהפכו לדתות, שהיה ועדיין יש להם, הקשרים חיוביים ושליליים לגבי עיצוב האנושות. ועם זאת באופן אישי, אין לי וודאות גמורה לגבי אמיתותן של ההתרחשויות כולן או חלקן במציאות העבר, כי מטבעה של כל אמת יחסית להשתנות עם הזמן. מההיבט הזה ועוד, בחרתי לא להשתייך לדת כלשהי. אני לא מבקש לשנות מצב שלא רצוי, וכמעט בלתי אפשרי לשנותו כמצע חברתי רב ערך, לקבוצות שונות בעולם. אני מציע, למרות שכל אחד נולד לתוך מציאות מסויימת, להיות מסוגלים לצאת מהקופסאות, לנער את האבק ולבדוק באופן הפתוח והרחב ביותר, מה מתאים מתוך כל מה שיש ומה שלא, גם במימד האישי, וגם במימד הכללי, ואם רוצים, להיות מסוגלים להגיד –טעינו!  אפשר לשנות!  לתת הזדמנות למשהו אחר להתגשם, כי הכל משתנה איתנו ובלעדינו!

ככל שנאחז במשהו, כך נסבול יותר, כי טבעם של כל הדברים זמני. כבני אדם, אנחנו לא באמת שולטים במשהו, אנחנו רק משתפים פעולה! ובהחלט באמת כלום לא שייך למישהו! רק עובר מיד ליד.

למה שקורה בדרך, ולמה שלא, יש סיבות! מה שנותר ללכת צעד אחרי צעד ואם נשתף פעולה – קל לנו, ואם לא – קשה לנו. כלום לא ידוע מראש, ועם זאת אין מקום לפחד – רק זהירות.

זוהי האמונה – האמון בבלתי ידוע!

אם הכל ידוע, זוהי עסקה עם אשליה של ביטחון!

 

זֶה

המקור  הבלתי מותנה, החופשי, של המרחב, הזמן, הסדר , האיזון, האחדות, התודעה או התבונה/ האינטליגנציה, האינטואיציה האוניברסלית. האנרגיה, הרוח ואהבה.

מעולם לא היה ולא יהיה מצב שזֶה לא היה ולא יהיה קיים.

 זֶה קיים בכל מקום ובכל דבר והסיבה לכל התוצאות:

- במיקרו, בכל האורגניזמים והאלמנטים ביקום, ובתוך כל אטום שמרכיב את כל החומים, וגורם לכל המערכות לפעול בסנכרון ויחס גומלין אופטימליים ומאוזניים, וכן פעילות הנפש והתחושות של כל בע"ח בטבע.

- במקרו, בחלל האין סופי ללא נקודת התחלה וללא סוף, כמפעיל את כל המערכות הקוסמיות, כמו תנועת הכוכבים והגלקסיות והחומריים בחלל, תזוזת היבשות, היווצרות האוקיינוסים והימים, מזג האוויר, והשינויים בחי והצומח כתוצאה מכך (כלומר תהליך האבולוציה) וההתייחסות של כולם להכל.

לכן, כל דבר גשמי ביקום, זקוק ותלוי להיווצרות ותפקוד במצב הלא גשמי, ושניהם יחד, מקיימים את הזיקה האחד לשני להתקיים כהפכים המשלימים זה את זה ביקום.

מכאן,  שלפי התאוריה שלי, המשלבת בין הרוח והמדע, הרוח היא היקום שהיה ויהיה קיים תמיד, כאנרגיה ומרחב, שיצרה את התנאים להתרחשות של המפץ הגדול לפני 15 -20 מיליארד שנים, שבו נוצר ההיבט של החומר והזמן.

האינטראקציה ביניהם יצרה את האיזון, שממשיך עד היום במקרו ובמיקרו, כנקודת האמצע וההתייחסות האולטימטיבית.

 

הרחבה:

• המוח והאינטליגנציה -

יכול להיות מצב, שהאדם בעל רמת אינטליגנציה מולדת נמוכה, מפתח את עצמו מבחינה שכלית, אבל הוא עדיין יהיה מוגבל מבחינת גמישות והתאמה לשינויים, שהם המאפיינים של האינטליגנציה, עד לרמת קיבעון.

לעומת זאת, יכול להיות מצב שאדם בעל אינטליגנציה מולדת גבוהה, מפותח רוחנית בתקשורת האינטואיטיבית עם הסביבה הטבעית, ומחובר לעצמו ולתחושותיו, יהיה פחות מודע ומבין את עצמו, בלי השכלה בנושאים רגילים, ויחיה פחות זמן, בגלל תזונה לקויה ולא מאוזנת, אבל את חייו הקצרים יחיה באופן האיכותי ביותר. במיוחד בעידן המודרני, שהרבה אנשים איבדו את הכישורים הטבעיים והאינטואיטיביים שלהם בקשר לעצמם ולסביבה הטבעית, לטובת כישורי המוח, השאיפה היא שאדם יהיה גם אינטואיטיבי וגם משכיל, גם בעל ידע אוניברסלי וגם בעל הבנה שכלית: מאוזן, שלם, מחובר לעצמו ולסביבתו ומודע.

• אנשים דומים ושונים בו זמנית –

מכיוון שמרכיבי הנפש האינטואיטיביים שונים מאדם לאדם, כך גם תכונות האופי שלהם יהיו שונות (בניגוד לחיות וצמחים, שבתוך כל קבוצה, סוג, מין, משפחה, כל הפרטים דומים).

לדוגמא – תכונות אופי שנגזרות מפחדים למיניהם, כמו פחד מחושך, מקומות סגורים, מים, גבהים, וכו', אבל התגובות אצל כולם יהיו זהות באופן של הימנעות, רתיעה, התנגדות והתגוננות, אדישות ואטימות.

התודעה מביאה את השוני, והמדע שם הכל בקטגוריות קבועות (פסיכולוגיה). השילוב הוא מה שאתם!

• בית -

המקום החיצוני הגאוגרפי והפנימי נפשי, של היכן שאנחנו נמצאים בהווה. זה יכול להיות, כל מקום שנבחר, בתנאי שאנחנו מנטרלים את השפעת העבר, בין היתר, ההשפעות הרגשיות והמנטליות החזקות, כמצב של החתמה בנפש, לגבי המקום שנולדנו בו, וחיים מחדש בכל רגע ורגע.

• זכירה –

מצב רוחני נפשי של תפילה או בחירה מנטלית יזומה ומודעת, של היזכרות במשהו או מישהו אהוב, מתוך מאגר הזיכרונות המשוחרר, שנמצא בתת המודע של האדם, ותלוי במוכנות הרלוונטית, לחיות ולחוות את העבר, באופן וירטואלי, לזמן קצוב מנקודת ההסתכלות החדשה של ההווה, ומתוך כך ללמוד שיעור חשוב, על איפה היינו, היכן אנחנו עכשיו, ולאן שואפים להגיע.

מכאן יכול להיות שברמה הכללית, מצב שאורגניזם מסוים אוצר בתוכו זיכרון של מיליוני שנות אבולוציה, של היותו התגשמות אחרת. או - במילים אחרות, כל משהו עכשיו יכול להיות שהיה משהו אחר קודם, ועבר טרנספורמציה אבולוציונית איטית של מיליוני שנים, גם מבחינה חיצונית וגם פנימית.

• תודעה -

אוסף מידע אמפירי, וגם לא, בכל החלל של היקום, לגבי כל דבר, בכל תחום, בכל זמן נתון, שגורם לתוצאות לקרות, בהתאם לסיבות ואחראי ליצירה במקרו.

ברמה הרבה יותר נמוכה ומוגבלת, היא התודעה בתוך הנפש, וחלקיקי החומר של כל האורגניזמים ואלמנט ביקום, שמגיבה ומשתפת פעולה עם תודעת העל, וגורמת לתוצאות לקרות בהתאם לסיבות ואחראית על היצירה במיקרו.

• מודעות –

קיימת רק אצל בני האדם, כתוצאה מכישורי המוח הגבוהים, ומביאה הבנה של מהות הפעולות ופעילות תודעת העל, היבטיה השונים במיקרו ובמקרו, ברמות אישיות שונות.

• הארה –

התוודעות והבנה של המודעות לתודעה, כמציאות המוחלטת של הדברים.

• מכאן שהאדם מסוגל להיות מעורב בתהליכי הבריאה או היצירה, ולשפר את התהליך בעקבות הקשים שכליים עד לרמה האופטימלית של התוצאות, מה שגורם לתחושת יהירות עליונות, כתחליף לתודעת העל הלא מוגבלת.

בעקבות שיקולים לא טהורים ואינטרסנטיים, מצב זה מהווה סכנה להרס היקום והאנושות כולה, בכך שאין ראיה כוללת ורחבה על הכל, אלא ראיה צרה ומוגבלת.

• מוסר –

מסירה של כללי התנהגות וקודים חברתיים מדור לדור, כדי ליצור רצף תרבותי מסוים.

התמסרות של הפרט לכלל  בהיבט הרוחני (בכל הדתות, הבסיס של ההתמסרות לאלוהים, שכולל הכל, הוא כללי התנהגות שנמסרו ע"י אלוהים עצמו למען אמונה אחידה בו!).

מ?סר?ת, כהגבלות חברתיות תרבותיות להתנהגות ופעולה נכונה, ועידון האינסטינקטים החייתיים שטבועים בנפשו של האדם.

מניעה של השימוש בחופש המוחלט של מקור היקום, בתוך נפשו של האדם היהיר שעלול להוביל להתנהגות והתנהלות מזיקה. מדיי פעם כדאי לבדוק מחדש את ההתאמה לתנאים שהשתנו.

• אהבה –

מצב אנרגטי בנפש שמקורו כאנרגיה ביקום. מצב של אנרגיה טהורה וט?ב בסיסי, שמהווה סביבה טבעית ליצירה. רגשות בין אישיים והעדפות למיניהם, ניזונים מהאנרגיה הזו, אך שונים מהמקור במהותם, מכיוון שעברו את העיוות האגואיסטי של בני האדם. זה יכול להתבטא באהבה של כל פרט לעצמו, לפרטים אחרים בתוך הכלל בין הפרטים כקבוצה והכלל ואל המקור, והסביבה הטבעית שבה הם נמצאים.

• אַוִויט, אַוַאטַאר –

מונחים בסנסקריט (שפה הינדית עתיקה שקשורה לשפות השמיות העתיקות במזרח התיכון והסהר הפורה) למי שלפי מסורות הסתרים ההינדיות, בן דמותו  הארצי הישיר של אלוהים, שנשלח להוביל את האנושות כולה לגאולה, ויכול להיות מקושר לכל דת. לאורך ההיסטוריה האנושית היו כ- 10 אנשים כאלה.

בשבילי – מונח של תופעה מיסטית, התגלמות אנושית מודעת של רוח המקור ביקום – התודעה או התבונה האוניברסלית, שנבחר באופן מסתורי מלידתו לעבור תהליך רוחני מודע, של זיכוך וטיהור עצמי עד לרמת שלמות, כדי שיוכל להוביל את האנושות כולה לגאולה, דרך תיקון העוולות של העולם הארצי, עד המצב שיאפשר איחוד בין רוח המקור ביקום וכל התופעות הקיימות.

כלומר – מודעות האדם למצב שכבר קיים מאז ומתמיד.

האומנות בכל הזמנים, על ענפיה השונים, היא מראה לתרבות האנושית. אפשר לזייף רק בתוצאות, לא בתהליך! חדי הבחנה יכולים לזהות האם זה נעשה מתוך מסירות, נאמנות ואהבה לדרך, או באופן טכני להשגת תוצאות מירביות.

 

באור מושגים –

ר?ח בעברית היא מילה עם כפל משמעות:
- תנועה של אוויר (wind באנגלית)
- המצב הלא גשמי  שקיים ביקום, ונימצא בתנועה מתמדת להתפתחות אין סופית (spirit באנגלית).
המשותף לשתי המשמעויות היא עניין התנועה.
ד?נְיָא – עולם (בכל שפות המקור המזרחיות)
נָהָר – מאיר, זורח, מבריק, בהקשר לתבונה והידע הרוחני (בכל השפות המקור המזרחיות)
א?ר – בהקשר של ידע ותבונה רוחנית לגבי היקום.
חֹשֶך – בהקשר של ב?ר?ת ובַעַר?ת רוחנית לגבי היקום.
הארה – עברית
סַמַדְהִי – סנסקריט
זֶן, זַאזֶן – יפנית וסינית.
תַאטַאהַגַטָה – הכינוי בסנסקריט שבודהה נתן לעצמו ופירושו - אדם שבלכתו בדרך המציאות הרגילה זכה להארה ספונטנית. כל האנשים המוארים במזרח מאז הבודהה הראשון נקראים בודהה. התאוריות הבודהיסטיות הידועות, מיוחסות לבודהה הראשון, הנסיך ההודי – ג?אַטְמָה  סִידְהַארְתָה. לאחרים תאוריות דומות ואחרות.
אדם נאור – אדם מואר ומפותח מבחינה רוחנית, שיש לו קשר מודע עם האנרגיה או הרוח הקדושה ביקום ולאו דווקא ידע בהשכלה ארצית פורמלית רגילה.
עיוור (לא פיזית) - לא מפוקח, לא ער, לא מודע, לא רואה את האמת.
??ר – חסר הבנה לגבי היקום, והתנהלות והתנהגות רוחנית מוסרית.
בער – חסר השכלה בסיסית בכל הנושאים.
המשותף לכולם הוא שהם מזהים את שאר האנשים כמוהם. אם הם לא מזהים את שאר האנשים כמוהם, אז הם לא עיוורים, ??רִים, ?ְעַרִים.
צ'י – כוח החיים האוניברסלי (סינית)
צ'יט – תודעה (סנסקריט)
שילוב של שניהם הוא – התודעה האוניברסלית היא כוח החיים ביקום – צ'יט.
התנהלות – איך האדם פועל בעצמו לעצמו.
התנהגות -  איך האדם פועל עם אחרים.
אלמנט – יסוד, גורם כימי בסיס טבעי.
אורגניזם – יצור טבעי חי ( במפתח הרחב ביותר שקיים).
אנרגיה – כוח פעולה ספירלי ולא בהכרח קבוע בעוצמתו, שמפעיל את כל המערכות הגשמיות והלא גשמיות ומקורו בכוחות נסתרים ביקום ואין סופית במהותו.
אינרציה – מקור הכוחות הנסתרים ביקום, המפעילים את כל המערכות הגשמיות והלא גשמיות, שאינו בא לידי ביטוי ?בַל?ם בהמתנה לשחרור ושימוש, ויכול להיקרא גם כוח רצון או פוטנציאל לא ממומש ואין סופי במהותו.
המקור – השם המשותף שכל האנשים שהתעוררו במאות השנים האחרונות בכל חלקי העולם, כולל אותי, ואינם קשורים וקושרים את חווית ההארה שלהם לאספקטים דתיים כלשהם. נתנו לרוח / תודעה / האנרגיה שמהם נוצרו היקום ותופעותיו השונות, כשברור מעל לכל ספק, שיש רק מקור אחד ולא כמה, כשהמחלוקת הם בעיקר סביב השמות ולא המהות.

 

סיכום:

אני מאמין באמונה מלאה, משוכנע מעל לכל ספק, שהמודעות של בני האדם לתחושות, מחשבות, ורגשות של עצמם, וכלפי בני אדם אחרים, ולעולם הרחב על כל מרכיביו השונים, יכולה להוות גורם מרכזי בחשיבותו, לשיפור משמעותי באיכות החיים הפרטית והכללית.

המ?כנות, הנכ?נ?ת והמאמץ של כל אדם, כחלק שווה בתהליך המשותף של התפתחות היקום, דרך התהליך  האיטי של האבולוציה הי זו שקובעת , עד כמה כל האנושות קרובה למצב האופטימלי של בריאות נפשית וגופנית ושגשוג, ולהבנה, שכל סיטואציה של הפרדה או היבדלות בין אין-סוף הדברים השונים שקיימים מרחיקה את המצב האופטימלי של האחדות והאיזון, כמרכיבים מרכזיים בסדר היקומי הבסיסי של העולם שנברא.

כדי להוציא את הדברים מרמת הדיבור והתאוריה אל הפועל והמעשה, יש חשיבות רבה לתשומת הלב ולזמן שכל אדם מקדיש להבנת עצמו וסביבתו, ולוודאות הגמורה, שאין אדם, והיה אשר יהיה, שמסוגל לעשות את העבודה הזו כתחליף במקומו. לאורך כל חיי, אני עוסק בהבהרת הנושא הזה בווריאציות שונות. בשני העשורים האחרונים התעמקתי יותר בנקודת המבט האובייקטיבית כאיש העולם, שמאפשרת הסתכלות נטולת משוא פנים על כל מה שמתרחש בעולם, ומכאן אני יכול להגיד, מתוך היכרותי העמוקה עִם עַם ישראל והעם הערבי על מרכיביהם השונים, מאז ועד היום, שיש לכלל את מלוא הפוטנציאל התאורטי והמעשי, ליישם את הדברים הנאמרים, ולהגיע לשקט והשלווה שמתלווים למצב של התעוררות רוחנית בזמן הזה, תוך דאגה שהמסר יעבור במעשה לילדים של היום, שיעצבו את האזור כאזרחים בעתיד.

אני רואה במאמר הזה סוג של גיבוי לספר שהוצאתי השנה לאור באנגלית, “The Creation Way”, כדגשים ופירוט למספר נושאים.

מכיוון שבקרוב אכנס לחיי יצירה אומנותית רציפה, פחות אדבר במילים ויותר "אדבר" בציורים, כך שאני רואה במאמר גם סוג של סיום תקופה של התאקלמות מחודשת בישראל.

 

תם ונישלם

לעת הזו...

 

ובחרתי ונבחרתי

להבדיל בין קודש לחול

להבדיל בין עיקר לתפל,

להבדיל בין אמת לשקר,

להבדיל בין ישן וחדש.

 

ודקה, כחוט השערה

עוברת לה האהבה

מרימה ומפילה

מובנת, וגם לא

תופרת ומחברת

את כל החלקים

לכולם!

 

ותהומות פעורים יִ?ְק?ט?

מרחקים הפכו למרחב,

קשרים הפכו לגשר

וזכרונות הפכו לעכשיו.

 

ובדרך ידעתי שאבין

שבעת הזו –

בא השלום בכל.

 

תודה על תשומת הלב

שיתוף הפעולה

והתמיכה,

אורי גרייבר

 

 

החל מפברואר 2019 הגלריה "כיוונים אחרים" בכפר האומנים עין הוד 

פתוחה לקהל בכל יום מימות השנה בין השעות 10:00-18:00.

אני מציג מבחר עבודות ציור שונות ואת המהדורה המודפסת 

של הספר הדיגיטלי שיצא לאור השנה "The Creation Way".

מכיוון שאני לא משתמש באמצעי התקשורת האלקטרוניים, 

אבקש עזרה בפרסום הודעה זו בכל דרך אפשרית למספר רב ככל האפשר של אנשים.

אנא, ראו הזמנה זו כאישית.

תודה, אורי גרייבר

לדף הרשומה
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אורי גרייבר אלא אם צויין אחרת