66
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

פנקסי חרמון מאת דניאל א. דרבקין

"איני מאמין במדיטציה. אני מעדיף לחצוב. מכאן הפנקסים, הדפים והמחברות שהתמלאו לאיטם מאז שלפתי את הפנקס הצהוב הראשון שקניתי, בעודי מרכיב קפיצים במפעל האלומיניום של הכלא, וכתבתי את מה שהרגשתי צורך לכתוב. קפלי הזמן שבהם הוצאתי והחזרתי את הפנקס לכיס פחות כמה שורות או דפים ריקים בכל פעם, אפשרו לי לצאת את דלת הברזל הזאת, שלא כמו עוד דלת אחת מני רבות בחיי. שם התחלתי את דרכי חזרה אל החיים."

פנקסי חרמון אינו ספר עם עלילה, הוא שואב את כוחו מהמציאות הקשה שנכפתה על מחברו, אך  בעיקר הוא נשען על המתרחש בתוך גלגלי מוחו של האסיר דניאל. קשה לסכם ולתמצת כזה ספר מורכב המלא בתובנות, הגיגים ומחשבות עמוקות של גיבורו דניאל א. דרבקין. אך ניתן בהחלט לדלג בשביליו ולנסות לנתח, ולהבין ולו במעט את כל שעבר על גיבורו.

ככה זה מתחיל: "שישה עשר פנקסים זעירים, חמש מחברות וצרור דפי פוליו. חוץ מהטרנינג שלבשתי, זהו המטען היחיד שנשאתי עמי מבעד לדלת הברזל שנסגרה עליי שנתיים קודם לכן בכיוון ההפוך. החופש שהקביל את פניי באותו ערב פברואר גלילי היה יקר מפז ושאפתי ממנו מלוא החזה. זה היה החופש ממנו נפרדתי כשנכנסתי לכלא: השליטה על מרחב המחיה ועל סדר היום; על רצף הקואורדינטות של הקיום, להבדיל מכל מה שחשוב. והוא היה שם כעת בדיוק כמו קודם; בעצם, כמו תמיד. החבילה שהחזקתי ביד והייתה הדבר היחיד מבין הפקלאות שצברתי במהלך המאסר שאיש לא ביקש ממני להשאיר לו, טמנה בחובה חופש אחר לגמרי: זה שאין לו קואורדינטה; שקיים באמת."

 את המתרחש בתוך הכלא, הסדרים שבו, הקשיים והמועקות דניאל אינו מספר בצורה כרנולוגית, אלא בטפטופים חלשים, עיקר ההתרחשות כאמור מתרחשת מהידע העצום שלו בנושאים רבים, פילוסופיה למשל שם הוא מרכיב, מנתח, מפרק ומשלים המון תזות האופייניות לטבע האדם ובכלל. על הקושי של האדם להזרק לתוך מצבים שמגמדים ומאכלים אותו לגמרי. שם הדימוי העצמי נמחק והוא נופל לתוך מלכודת האגו והסתמיות שבו.
סיפורו של דניאל והנפילה שלו לאחר שהיה עורך דין מצליח והייתה לו קרירה מזהירה, כסף רב ומעמד בחברה ואת כל זאת ועוד הוא מאבד לאחר  שהורשע בעבירות מרמה. את העונש שלו מרצה דניאל במתקן הכליאה, 'חרמון' משם הוא כותב בעשרות פנקסים את רחשי ליבו, מצוקותיו וקשייו.  בבוא היום הוא כורך את הכל לספר זה.

בתחילת הספר מתגנבת לקולו נימה של שחצנות כשהוא כותב שהוא חושב שהרבה פילוסופים היו רוצים לכתוב ספר כזה ולא הצליחו.
כשהוא מהגג ומלהטט עם המילים הוא מצהיר שאיננו אסיר אלא רק מרצה תקופת מאסר בשל מעשים קשים שביצע ובחירות אומללות.
מילים מילים הוא יורה ממוחו הקודח. למרות הירידה במעמדו ולמרות הקושי שבמאסר הוא מתעורר באמצע הלילה שבמוחו הוא יודע כמה שהוא רוצה לחיות, כך פשוט לחיות למרות שיש אנשים שמאחלים לו ההיפך. יש בספר חשבון נפש אך אין סליחה מטהרת במי שפגע.

דניאל מעניק לקוראיו תובנות מדהימות על הכלא ותושביו ועל מערכות יחסים כלליות על בני האדם. דניאל יודע שלעולם לא יתן למישהו בכלא הרגשה שהוא זקוק לו, זה קו אדום עבורו אותו הוא אינו מוכן לחצות בעד שום הון.

היה לי מעט קשה לעקוב אחרי שלל הנושאים והגיגיו של המחבר. הספר עמוס ומורכב מדי יתכן שצריך לקרוא אותו במנות קטנות כדי ליהנות ממנו.
הספר מורכב מפרקים כגון אני, ממה שהיה שם, פילוסופיה שהוא הפרק הכי ארוך ועמוס בספר, עץ הדעת טוב ורע, שירה ואמנות, מה שמעבר, רשימה קריאה ועוד.

 

דניאל א. דרבקין, תושב נתניה בן 45, הוא אב חד הורי לילדה בת 14, בעל תואר במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שני בפילוסופיה מאוניברסיטת נוטינגהם באנגליה. במשך 13 שנה עסק בעריכת דין, עד שמעל בכספי לקוחותיו ונשפט לשלוש שנות מאס

 הוצאת בבואה/  עורך: יעקב קמין/ עריכה לשונית: חרות ישלח/ עיצוב עטיפה: טל ארזי תקשורת חזותית / 532 עמודים כולל אפילוג רשמים 2018.  

 

 

 

לדף הרשומה

גורו / אלדן

'גורו' נפתח בסצינה חזקה הנראית כלקוחה מספר מתח. גיבור הספר ד"ר הדס אריק אשכנזי הנמצא בשליחות בניו יורק, מתעורר לתוך סיוט, כשהנייד שלו מצלצל וקול חרוך מסיגריות יורה אליו 'אז מה? הצלחת להרוג את הבעל שלי?' הדוברת היא מיריי המאהבת הצרפתייה שלו, שהוא נפרד ממנה בקושי רב. הבעל שנרצח הוא אבי שנדחף מגשר מתוך הרכב שלו. מה שגורם לאריק לטלפן לעורך דין שלו עובד רחימי בבהילות כדי שיסייע לו. אריק מחליט לעלות על טיסה לישראל ולבקר את אהובתו ומשפחתה, הוא יודע שכל השדים שהשתדל לברוח מהם יקיפו אותו שוב והלשונות הרעות יתחילו לשקשק. ד"ר אשכנזי הוא קרדיולוג ומצנתר ידוע ועובד בבית החולים בניו יורק כשנה.
גורו מתאר את הניכור בין הפריפריה והאליטה התל אביבית דרך חייה של אהובתו ומשפחתהשל ד"ר הדס. מיריי תושבת הדרום חיה בקהילה מרוקאית בפריפריה לעומת הדס אריק אשכנזי  הרופא המהולל ששמו הולך לפניו. השברים הרבים והניכור ניכרים היטב בסיפור. דרך עיניו וסיפוריו של ד"ר הדס נחשפת מסכת הגזענות בארץ על כל רבדיה ומחדליה.

'על פניו, "גורו"הוא רומן קולח ומרתק, המספר  סיפור אהבה רווי יצרים, כואב ובלתי אפשרי בין דוקטור הדס - קרדיולוג תל אביבי ידוע, לאישה נשואה תושבת הדרום שחייה  מצטלבים  לפתע  בחייו.' אך בפועל הוא מסתיר את הכאב וההבדלים בין המרכז השבע והדרום המקופח.

נדמה שבסיפור שהשנאה היא הפוכה והפריפריה היא זו שעוינת את האליטה התל אביבית ומראה לה זאת בעשרות דרכים שונות. דרך סיפורו של דוקטור הדס  נפרש לו סיפור מרתק החוצה גבולות ותהומות. השד העדתי זוקף ראש. ד"ר הדס מרצה הרצאות שונות לכל המעוניין ויש המון כאלה, על דת ומדע ידע וטכנולוגיה והופך להיות מעין גורו לאנשים רבים שרואים בו איש בשורה וכל מילה היוצאת מפיו נחשבת כמעלה גדולה.
הספר מופגז בדעות שונות, בחילוקי דעות, וברעיונות שונים ושופעים שנוגעים כולם באמונה, בעדתיות, בגזענות ובהבדלים בין התל אביבי המצוי לבין אנשי הפריפריה.

'הספר נכתב ב-2013 כנבואה מצמררת על השד העדתי העתיד להתפרץ ולזעזע את החברה הישראלית'.

ספר מעניין וקולח מאוד!

הוצאת ארגו/ עריכה: קובי קמין/ 278 עמודים 2018

 

לדף הרשומה

יחיאל שתיל התאנה / דרור מל

 

 

 

כמה סימבולי שספרו של דרור מל 'יחיאל שתיל התאנה'  יוצא בחג  טו בשבט, 20 שנה אחרי מותו בתאונה מצערת בבוליביה לשם נסע עם חבר. אוטובוס שבו נסעו התלקח באש. דרור היה בן 22 במותו. יהי זכרו ברוך

הספר מתאר את יחיאל שתיל צעיר של תאנה שאהב לשבת ולצפות בנוף, להסתכל על העולם הנפלא המקיף אותו. יום אחד חדרה מחשבה מציקה ליחיאל השתיל, האם כל מה שהוא רואה בעולם זה מה שיש? והמחשבה הציקה לו יותר יותר. אז הוא שואל את הפרה ליאורה מה הטעם בחיים, והוא שואל את כוכב הצפון מה טעם החיים ואת ההר הזקן בנטל שעונה לו תשובה כל כך חכמה ויפה שמעניקה באמת שקט ושלווה לכל אחד. השנים עוברות ויחיאל כבר לא שתיל הוא עץ ענק ומניב המון תאנים טעימות ומתוקות.

ספר ילדים עדין ופשוט לכאורה, אך מלא במסרים עמוקים ויפים על החיים ומשמעותם. וכמו תמיד התשובה לשאלה הרת הגורל מה משמעותם של החיים?  היא תלוי את מי שואלים.

יחיאל השתיל משול לילד רך המחפש את דרכו בעולם. שואל שאלות ומחפש מהות.

הספר נכתב בידי דרור ונמצא לאחר מותו. בחפציו הייתה "מחברת ובה היו הגיגים על החיים וגם סיפור ילדים מתוק שמדבר על דמות מרתקת בשם יחיאל שדרך העיניים שלה הילדים רואים את החיים בצבעים יותר ורודים." מספרת נטע מל אחותו של דרור.

תיאור השלבים בספר בגיל הצעיר וחיפוש אחר משמעות עד שאר השלבים של הבגרות ומציאת תחומי עניין ולימוד מרתק.

הוצאת אוריון/ איורים: אינה קצב/ עריכה: ריקי דסקל, קובי קמין/עיצוב גרפי: סמדר מוניס LOGOIN לא ממוספר 2019
 

לדף הרשומה

הרואין / שושנה ויג

 

ספר שיריה החדש של שושנה ויג 'הרואין' נועז, בוטה, מקורי וישיר.
יצא לי לקרוא משיריה של שושנה ויג בעבר והתוודעתי לסגנונה העכשווי והישיר כזה שלא עושה חשבון.
בהרואין השירים בוטים, חצופים מלאים ביופי. לא מתיפייפים ולא מנסים למצוא חן יש בהם המון עוצמה.
בהרואין מספרים על אהבה בין גבר ואישה, על ציפיות ותשוקות.
האישה היא הדוברת המתייסרת שזקוקה נואשות לגבר שלה, לחומו, להערכתו ולאהבתו. אולם יחד עם זאת מדובר באישה חזקה, בועטת ומתריסה שיודעת את ערכה ורוצה להשלים את עצמה עם גבר חזק לידה. אני קוראת את השירים, הופכת דפים שיר רודף שיר ואני לא יודעת למה לצפות מה יהיה השלב הבא, באהבה, בחושניות, בהתחכמות וביופי המגיע איתם.

שיר האש
ומים רבים לא יכסוה
אתה הבוער בתוכי
שעות, ימים, חדשים
אתה הסנה הבוער
ואני מה אני בלעדיך
אהיה חצויה, אהיה חנוקה.

המסע שעוברת הגיבורה מטלטל ומתיש, רגע אחד היא מלאת תשוקה וברגע השני כבויה מעצם הייסורים שהיא עוברת בדרך לאהבה טוטאלית עם האהוב שלה. התחושות שהיא עוברת חזקות ועזות ומקבלות ביטוי בכל שיר בספר הרואין. השיר מה שנשאר כל כך עוצמתי שקראתי כמה פעמים כדי להפנים אותו:

מה שנשאר
כשאמות
יישארו הכלים בכיור
הכביסה במכונת הכביסה
דלי הספונג'ה ישתוק בבהלה
כל החלומות שלי חבויים
עמוק באדמה ורק
הספרים שכתבתי יוותרו מיותמים שכובים
על צידם כאבן שאין לה הופכין
כשאמות אשאיר ירושה של מלים
.

מתוך החלומות והחיפוש ההתמכרות,  והחיבור נחשפת מסכת מרתקת וארוטית של אישה לאהובה.

קטע מהספר בריאה:
אתה מחבק אותי
שערי נוגע בגופך
ואנו מתייחדים
עשרים וארבע שעות ביממה-
משגל אחד ארוך מלא צוף. 

יש בהרואין סערת חושים, לא תדעו מה מצפה לכם בשיר הבא. יש בו חוויה טובה ומעצימה רק לא לשכוח לקחת במנות קטנות.

ספר שירים משובח ממליצה מאוד!

הוצאה פיוטית/ עריכה וניקוד: שושנה ויג/ עימוד ועיצוב כריכה: ציפי הראל/ ציור הכריכה: אדוורד מונק, 'היום שאחרי' 107 עמודים 2019.

 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

"אוצר אגדות לכל המשפחה" מאת רוזי דיקינס

ספר אגדות ענק תרתי משמע. בפורמט גדול בעל כריכה צבעונית וקשיחה שעושה חשק לפתוח ולצלול לעולם האגדות עם יקירנו. אגדות הן דרך טובה לגלות עולמות יפים שלעולם לא נגיע אליהם דרך המציאות.
בספר 'אוצר אגדות לכל המשפחה' ארבע אגדות: היפה והחיה, מלכת השלג, הנסיך והצפרדע והפיה בבאר.
כאן ניתן לפגוש גיבורים מרשימים, נסיכות יפות, ענקים מטילי אימה, פיות טובות וגם רעות כן גם זה קורה אפילו במציאות, ועוד דמויות מהאגדות שכיף לפגוש.

בין דפי האגדות מצויים להם מסרים של טוב ורע, אפל ושמח, אהבה ושנאה ועוד.
ספר נפלא איתו כיף לצלול ביחד עם הילדים לעולם קסום של אגדות נפלאות המתאימות לכל גיל.

האיורים שבספר בצבעי מים, צבעוניים ויפים וממחישים היטב את הלך הרוח של כל אגדה ואגדה. הספר מתאים לראשית קריאה הוא מנוקד ויש בו אותיות גדולות.                                         

איורים: אלן מארקס. מאנגלית: חגי ברקת. הוצאת "דני ספרים", 47 עמודים, כריכה קשה

 

 

 

 

 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף
12345
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל שוגי21 אלא אם צויין אחרת