55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

תודה רבה על החיים / סיביל ברג

'תודה רבה על החיים' נשמע אופטימי אך רחוק מלהיות כזה. אווירה מלנכולית שורה על הספר מתחילתו ועד סופו. חייו של טוטו שנולד ב 1966 בגרמניה המזרחית חסר הזהות המינית המוגדרת, אנדרוגינוס כפי שאומרת ההגדרה נפרשים לעיני הקורא כמניפה חסרת תועלת שאפילו רוח אינה עושה. אמו של טוטו חסרת בעל ומזל הביאה אותו לעולם עגום, תינוק עם ראש מגודל שנלקח מיד על ידי האחות והאם הוכנסה לרופא לשם הערכת מצב זהירה. 'יש לנו כאן פין שיכול להיות גם דגדגן והשיקוף מראה לנו שחלות ואשכים.'
תחילת הדרך לא האירה פנים לאם ולתינוק הפקידה שאלה אם אין ליצור אבא?ואז החליטה האם שהוא יהיה בן וכך נכתב בתעודת הלידה.
טוטו כך קראה לו אמו ובסיפור היא נקראת האישה שלא יודעת מה לעשות עם התינוק בעל המבט החודר שנמצא בדירתה. הספר רצוף במונולוגים עצובים על כך שהחיים הם בני חלוף ולכן הסבל הכרוך במחלת ובעייפות, לעבוד ללמוד ולהתפתח רק כדי לשכב מתחת לרגבי האדמה שיכסו אותנו לשם מה כל המאמץ??
וכאילו לא די בכל אלו, התרחשה בחייו של טוטו טרגדיה עצומה והוא נשאר לבדו בעולם. ילד חסר זהות מינית, שונה וחריג כל כך שהחברה נהנית להקיא מתוכה. שמו אותו את הילד הטהור הזה בבית יתומים ושם הוא מוקצה מחמת המיאוס אין לו חבר אחד, והוא דחוי נדרש להתקלח לבדו ולאכול לבדו. טוטו הוא גדל מימדים מתנשא מעל כולם אך ליבו טוב ואין שנאה בו. גם כשהוא מקבל מכות, העלבות ועלבונות הוא אינו נוטר טינה. טוטו ילד של אף אחד מתקשה להרגיש רגש כלשהו. החיים כיבו אותו. הספר רצוף טקסטים מייאשים ונוגים על החיים והחברה באשר היא.

"אני אף פעם לא ארצה משהו, נשבע טוטו לעצמו, אני אהיה חלק מהסביבה המכוערת הזאת שקוראים לה טבע או בניינים, ואני לא אפתח שום שאיפה חוץ מהשאיפה להישאר בחיים."
לטוטו היה חוק יסוד לא להיות למעמסה על אחרים, הוא תכנן להיות כמו צמח שהשמש והגשם מגיעים אליו.
טוטו כמו שאר הילדים חי בצורת קיום עלובה שנכפתה על הילדים נטולת רגשות וכאב.
כשהתבגר טוטו לא הצליח לבקוע לעצמו דרך בחומת הרגשות שסגרה עליו. החברה הצבועה והשקרנית לא ענתה על מידותיו. מהפכות ואידיאולוגיות רבות של מהפכנים קפיטליזם וסוציאליזם עמדו לרגליו הם ניסו לשדל אותו להצטרף אליהם בגופו נפשו ובממונו.
ילד שלא שייך לאף אחד, לא מוגדר מינית מלא כשרון בשירה ואין בו טיפת רוע, תמה הוא מתבונן על אחרים והעולם מבין ולא מבין חושב בטעות שכולם יותר חשובים ממנו. מרגיש כמו תאונה אבל ממשיך להתנהג רגיל.
כשהוא עוזב לבסוף את בית היתומים ואת הבית העלוב שסידרה לו מנהלת בית היתומים הוא נחשף למציאות חדשה עבורו: "טוטו היה בחברת עצמו, הוא היה עסוק בהתבוננות בסביבה החדשה והיה מרוצה. נשכח המעון לחסרי בית, נשכח הרשע טוטו לא הקדיש זמן לעבר, השנייה שנמצא בה דרשה את תשומת ליבו המלאה."
רוב הפרקים מתחילים במילה 'והלאה...' כאילו חייו של טוטו הם לא חשובים עקרים וחסרי תועלת לחלוטין. טוטו יודע ומרגיש שלקיום שלו אין ערך ושהתפקיד היחיד של בני האדם הוא להתרבות, ולפתוח במלחמות. ראשו העייף מניב מחשבות שאולי כדאי שיקיץ הקץ על יצור חסר מין שאינו הולם את ציווי החברה
ספר לא קל לקריאה אך חשוב מאין כמוהו!

הוצאת עם עובד/ תרגם מגרמנית: ארז וולק/ ערך: יונתן ניראד/ עיצוב העטיפה: נורית וינד קידרון/ 408 עמודים 2018.
 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

אני חושב – משמע אתה קיים / הלל לרמן

 

דיאלוגים בגובה העיניים על השאלות הגדולות

ספרים רוחניים תמיד ריתקו אותי. היכולת לצלול פנימה אל הדברים הנסתרים מהעין, לשפר את המודעות שלי ולהבין תהליכים בנפש תמיד משכו אותי. אולם דבר לא הכין אותי לחוויה שבקריאת ספר זה. ספר שהתשובות שלו עולות בהרבה על השאלות. בספר דיאלוג חכם ופילוסופי קליל לכאורה, על שאלות הרות גורל שמעסיקות כל אחד מאיתנו בשלב כזה או אחר בחיים. השאלות שייכות בעיקר לתחום הפילוסופיה תחום שאהוב עליי מאוד.
הדיאלוג מתנהל בין שני דוברים הספקן השואל וזה המעניק תשובות מתחכמות ופילוסופיות אך חכמות לאין ערוך. תשובות כאלה כשקוראים אותם מקבלים צוהר לעולמות שונים וחושבים איך זה שלא ידענו אותם קודם. הפרקים בספר עוסקים במגוון נושאים מרתקים על אלוהים האם קיים או שלא בפרק הזה תובנות מאוד מיוחדות לגבי האמונות שלנו ומה שאנחנו לוקחים כמובן מאליו. עוד פרקים בספר נוגעים באבולוציה, בבחירה חופשית, בחוקי הטבע, בנפש שלנו, בלוגיקה, סיבתיות בטבע ושאלת השאלות האם אני קיים בכלל? על כל אלו ועוד מתנהל הדיאלוג בספר שהוא מחכים ונפלא מאין כמוהו. הספר הופך את השאלות הקשות לנגישות וקלות להבנה.

"עכשיו אתה מדבר לעניין. אנחנו מדברים על אלוהים כמושג לא כמישהו שקיים במציאות. כשאתה מדבר על אלוהים אתה יודע בדיוק על מה מדובר, למרות שאתה לא מכיר בקיומו. המושג הזה שנקרא אלוהים טבוע כבר בתודעה שלך, והמושג הזה כולל בתוכו את היותו של אלוהים בורא עולם. וזה בכלל לא משנה אם הוא קיים או לא." דוגמא קטנה להלך הרוח בספר שהופך את המושגים הגדולים בעולם לקרובים יותר מאי פעם והם בתורם הופכים למובנים ונפלאים.
אני חושבת שמי שיקרא בספר יקבל נגיעה עמוקה למשמעותו של העולם, למושגים קרובים/רחוקים אלינו ובין היתר לאמונה ודת, חוקי הטבע ומעמדם הפילוסופי, טיעוניים פילוסופים בדבר קיומו של אלוהים ועוד נושאים מרתקים. את הספר כדאי לקרוא במנות קטנות כדי להפנים את היופי והחוכמה שבו. ספר שיתרום לכל אדם בכל גיל!

"הקורא יזכה בהיכרות ראשונית עם תולדות המחשבה וייפתח בפניו שער לעולם מופלא, שבו הותירו את חותמם ענקי מחשבה כמו אפלטון, אריסטו, שפינוזה, קאנט, ראסל ואחרים בניסיונם לפענח את סודות הקיום."

הלל לרמן הוא מסטרנט לפילוסופיה באוניברסיטת בר-אילן ועומד לקראת תואר שלישי. חוקר ומרצה בתחומי המחשבה הכללית ומחשבת ישראל. במשך שנים עסק כמהנדס בניהול חברות ומיזמים עתירי חדשנות טכנולוגית, לצד השתלמות מתמדת בפילוסופיה כללית ויהודית.

אני חושב – משמע אתה קיים הוא ספרו השני.

הוצאת מנדלי מוכר ספרים/ עריכה: אורי בלסם/ פתח דבר מאת הפילוסוף פרופ' יוסף אגסי/ 160 עמודים 2017.

 

 

 

לדף הרשומה

הילדה שרצתה להיות חתול / מנחם הכהן

הקשר שבין הסופר לספרו ברור כמעט תמיד, אך בספר זה הזיקה והרגישות שבתוך המילים בולטת מאוד. מחבר הספר 'הילדה שרצתה להיות חתול' הוא מנחם הכהן שכיהן כשופט מוערך בבית המשפט לענייני משפחה, שם נחשפות דרמות בכל יום כשילדים רכים נמצאים בתוך עין הסערה. ספר הילדים שכתב נולד מתוך אינספור מפגשים בשנות עבודתו הרבות. מאות ילדים סיפרו לו את המצוקות הכאבים והתסכולים שהם חווים לצד המשאלות והחלומות שלהם.
 

לרוני יש אמא רופאה שמאוד עסוקה, ביחד הן מגדלות חתול ששם אין לו. בכל יום יוצאת אמה של רוני לדרכה כשהיא מלטפת את החתול, כשהיא חוזרת ומתיישבת, באמתחתה יושב החתול ובלילה הוא נם עליה ורוני מרגישה זנוחה כי אמא לא מתעניינת בה, לא מלטפת ולא מחבקת את הכל גוזל ממנה החתול.
יום אחד יוצאת כיתתה של רוני לירושלים ובדרך הם עוברים בכותל, המורה מחלקת פתקים וכל ילד מבקש משאלה. אחת מבקשת מצלמה ושסבתא תבריא האחר מבקש פנים יפות ורוני תנחשו מה רוני מבקשת??
הספר מרגש מאוד מהבקשות של הילדים ומסופו המשעשע מעט אך הוא מכיל בתוכו  מסר עצום לכולנו.
ספר נפלא עם איורים יפים ונעימים לעין.
אהבתי מאוד.

הוצאת אלרום/ איורים: נועה קלנר/ עריכה: ד"ר דורית זילברמן/ ללא ממוספר 2018.
 

לדף הרשומה

גם דגים יכולים לרקוד סמבה / נעמה סקג'ו-נאור

"בוערת בתוכי תשוקה להשלים את הפערים הגדולים לחיות, לחוות, לטעום, להתנסות, להתמודד עם הפחדים שלי ולכבוש לעצמי עוד ועוד פסגות. החיים קצרים מדי מכדי לעמוד במקום."
נשמע לכם מוכר? מי מאיתנו לא הרגיש כך מדי פעם במהלך חייו? את הדברים האלה ועוד מתארת מחברת הספר נעמה סקג'ו-נאור מתוך תשוקתה לשנות ולבנות לעצמה חיים אחרים שנקודת הפתיחה שלהם הייתה די צולעת.
אם תהיתם לשמו של הספר: 'גם דגים יכולים לרקוד סמבה.' הנה ההסבר: בעיניה של נעמה לכל האחד ניתנה הזכות להגשים את עצמו ולהיות כל מה שיבחר להיות ואם כמטפורה גם דגים יכולים לשמוח ולרקוד הרי גם אנו בני האדם יכולים לחיות בהגשמה ובסיפוק ובאושר גדול.
הספר מתאר את חייה של נעמה כילדה עגומה ושקופה בקיבוץ, ילדה דחויה שאיש לא רצה וככה נבנתה בתוכה התדמית של הילדה שלא יכולה שאיש אינו רוצה ומאידך הספר מביא את הצלחתה והגשמתה העסקית והאישית של האישה שהיא היום. סיפור מופלא בו היא פורשת בעיני הקורא את המודל הייחודי  שפיתחה ועליו עבדה לאורך השנים מודל ארבעת המפתחות שיוצר שינוי בכל תחום בחיים.
לצד ההסברים המקצועיים רצוף הספר בסיפור האישי והמתגמל של המחברת שלא נכנעה לתכתיבי החברה ופרצה לה את הדרך האישית שלה, כפי שנשקפה ממסרים שקיבלה והמודל שפיתחה, דרך שהיא מקור השראה לכל אדם.
לטעמה ישנם שני סוגי אנשים בעולם 'אלה שבוחרים את דרכם מכורח הנסיבות.' שנשאבים בזרם ועם השנים מגלים שחיו חיי החמצה דלים ויש את 'אלה שבוחרים את דרכם תוך חיבור לתשוקה שלהם.' התשוקה היא דלק מאוד גדול שמניע את חיינו ולכן חשוב לזהות ולהתחבר אליה בכל רגע נתון. אנשים אלו מחוברים לעצמם ולעשייה שלהם.לעתים שוחים נגד הזרם ומשלבים בין הכישורים והאהבה שלהם בחוכמה.
נעמה מתארת את גונזי החלומות שלנו שמגולמים בעיקר דרך הפחדים והאמונות השליליות שלנו והם יוצרים בתורם חומה המסלפת את המציאות ופוגעת בנו בכל תחומי החיים. הרי ידוע שבכל אחד מאיתנו מצוי הילד הקטן שמזכיר לנו את מה שקרה איתנו כשהיינו תלויים לחלוטין במבוגרים סביבנו. הקול הקטן והמפוחד שבתת המודע שלו הוטמעו כל הלחישות של הסביבה שמגבילות ומקרקעות אותנו.
לא במקרה המפתח הראשון הוא מפתח התשוקה המוביל את השאר. 'אדם שפועל מתוך התשוקות שלו, אדם שחי חיים אותנטיים ובוחר את מסלול חייו מתוך האמת שבתוכו, הוא אדם מאושר.' שאר המפתחות לפי הסדר הינם: מפתח התודעה, מפתח התמורה ומפתח ההגשמה כמובן שהם מופיעים בספר לצד הסברים מאירי עיניים ואיך ניתן להשתמש בהם בחוכמה לתועלתנו. המשימה הראשונה המופיעה בספר הדרכה זה היא למצוא את מפתח התשוקה שהוא המשמעותי ביותר מכיוון שתשוקה היא הבסיס לכל. כולנו נעים מתוך תכתיבי החברה לכן חשוב להבחין מה 'מדליק' אותנו ומעורר בנו תשוקה להצליח ולזרום בזרם ההצלחה של החיים. כל מה שצריך הוא לפקוח עין ולב לשים לב לסימנים שהיקום בוחר להעביר בדרכנו. מיליונים של אנשים מפספסים את הדרך הייחודית שלהם כשהם עיוורים לקסם של החיים.
ספר מאיר עיניים שכתוב מתוך ניסיונה העשיר של המחברת על מנת לעורר ולהאיר לאחרים את דרכם. יש בו המון נקודות אור חשובות שיכולות לסייע ולפגוש כל אחד מאיתנו.

הוצאת רב מכר/ עריכה לשון: נורית הראל/ עיצוב גרפי: סטודיו לב ארי/ ייעוץ מקצועי: עמית אופיר/ 144 עמודים 2017.
 

לדף הרשומה

ההצלחה בהישג ידך

                                                          

אסרטיביות, מוטיבציה, ניהול זמן והתמודדות עם לחץ

'ההצלחה בהישג ידך' שמו של הספר מפתה מאוד בשורה התחתונה שלו מופיעות המילים: 'אסרטיביות, מוטיבציה, ניהול זמן והתמודדות עם לחץ' מה שלרובנו די חסר בחיי היומיום הלחוצים שלנו ולא משנה אם אנחנו סטודנטים, עובדים שכירים, נערים או אימהות במשרה מלאה. לכולנו חסר קצר ניהול זמן והתמודדות עם משברים העומדים לפתחנו.
את הספר כתבו במשותף כמה כותבים ספר איכותיים. ספר זה הינו בעצם אסופה של 4 ספרים שונים שראו אור במסגרת סדרת מדריכים לימודיים להעצמת מיומניות שונות, כך שהרווח מקריאתו הוא כפול ומכופל לנוכח הידע הרב המצוי בו.
הספר מחולק לארבעה חלקים עיקרים כשהראשון בהם הוא אסרטיביות, בחלק השני המוטיבציה היא הכוכבת ובחלק השלישי הכוכב הוא הזמן, בחלק הרביעי והאחרון מופיע הלחץ כגורם עיקרי להתדיינות.
כבר בפתח הפרק הראשון על האסרטיביות מופיעים ומפורטים שבעת צעדים להתנהגות אסרטיבית כשכל אחד מהם מכיל עולם ומלואו לדוגמא: הבנה של סגנונות התקשורת השונים והשפעתם. הכרת סגנון/סגנונות התקשורת שלך ועוד.
בהמשך כמובן מפורטות היסודות של האסרטיביות וכל מה שמכילה סגנון התנהגות חכמה זו שאומרת בפשטות אל תזלזל באחרים ואל תבטל אותם אל תרמוס זכויות של אחרים אלא תעודד תקשורת טובה שתהיה טובה לכל הצדדים גם לך. הספר בנוי מפרקים בהירים ותתי פרקים המבארים את הנושאים בצורה קלה לקורא. אפשר לשאוב ממנו המון טיפים לחיים טובים במגוון נושאי הלחץ, הזמן וניהולו וכן הפחתת הלחצים והמתחים שכל כך פוגמים בחיינו ובבריאותנו. כשבספר מדברים על בניית שביעות רצון עצמית מדברים על כך שחשוב לא לנסות לקחת אחריות על הסובבים אותנו, 'קח אחריות לבחירות שלך ולרגשותיך.' חכם מאוד ויעיל.

גם שפת גוף היא מאוד חשובה ויש לה חלק נכבד בפרק של האסרטיביות.
בפרק של המוטיבציה שגם הוא עשיר במידע מופיעות בפתחו המילים: 'היכולת להניע את עצמנו, כמו את האחרים, משפיעה על הצלחתנו בעסיק ועל הסיפוק שיש לנו בחיינו.'
הדרכים המיטביות להצליח בהשגת מוטיביציה בריאה עם הסובבים אותנו מופיעה בספר בפירוט.
בפרק על הזמן שהוא חשוב מאוד מופיעים הנושאים, הערכת זמן עצמית, שליטה בעבודת הניירת, תכנון, ארגון פגישות ארגון פרויקטים ועוד מה שמשליך לחייו של כל אדם באשר הוא.
הפרק אומנם מכוון לאנשי המשרדים באשר הם עם שלל הפרויקטים והמפגשים אך הוא יכול לתת גם טיפים טובים לכל קורא.
כמו קריאה מהירה, ושליטה בסלולרי שלנו.
הפרק האחרון נוגע בנושא כאוב במקצת הלחץ בחיינו ויש בו נגיעה לסגנון החיים שלנו, מקום העבודה כמקור של לחץ, סימנים ללחץ ועוד. גם הוא כקודמיו עשיר במידע ובעצות ובטיפים ואפשר לשאוב ממנו המון חוכמה וניסיון לשנות.
כמובן שרק מקריאה לא זזים דברים בחיים שלנו וחשוב ליישם להפנים ולשנות אורח חיים, אך עצם הידיעה גם יכולה לגרום לתזוזה בעגלת החיים שלנו שחורקת לעתים וזקוקה לשימון רציני. ספר זה הוא מעין שמן המניע את הגלגלים.

לספר חמישה כותבים שונים מומחים בתחומם. ד"ר דנה מישלי מהנדסת בהשכלתה סופרת שחיברה מספר ספרים בתחום התקשורת. קריסטיאן הרווי מרצה ידועה בתחומי המכירות והמוטיבציה. דקלן טרייסי מומחה  בינלאומי לניהול זמן. פרופסר קארי קופר פרופסור לפסיכולוגיה ארגונית ואליסון סטראו שעומדת בראש ארגון לפיתוח וניהול קריירה מקצועית.


קריאה מהנה למי שיבחר אני מצאתי את הספר מאוד מועיל ומחכים!

הוצאת אסטרולוג/ עריכה: בן מרדכי אלישע/ עטיפה: סטודיו פיני חמו/ 319 עמודים 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לדף הרשומה
12345
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל שוגי21 אלא אם צויין אחרת