00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מי זקוק לשירותי ליטיגציה?

מרבית בני האדם הרגילים, הנורמטיביים, אינם נזקקים לשירותיו של עורך דין, ולכן, כאשר הם כבר מוצאים את עצמם בו הם נזקקים לשירותיו של איש מקצוע המתמחה במשפטים, הם מאבדים את הידיים והרגליים בין המינוחים והתחומים השונים - נוטריון? ליטיגטור? עורך דין "רגיל""? עורך דין המתמחה בתחום מסוים? יש להם בלק-אאוט מוחלט בכל הסיווגים הללו, וכל מה שהם רוצים, הוא פשוט מישהו שיושיט להם יד מקצועית מהימנה ויציבה ויראה להם את הדרך לצאת מהבעיה המשפטית אליה נקלעו, באשמתם או שלא באשמתם. אחד מהתחומים הפחות מוכרים במשפט, הוא שירותי ליטיגציה, ובאופן טבעי, עולה התהייה מהם ההבדלים בין עורכי הדין ה"רגילים" לבין עורכי הדין המציעים שירות ליטיגציה?

מהם שירותי ליטיגציה ומדוע אנחנו נזקקים להם?

ליטיגציה, בתרגומה המילולי, פירושה התדיינות או הבאת (והבעת) טיעונים בפני בית המשפט. מהאספקט החוקי, שירותי הליטיגציה מעוגנים תחת תקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד-1984, תקנות בתי המשפט לעניינים מנהליים (סדרי דין), התשס"א-2000 וחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], תשמ"ב-1982. אבל, למרות שעל עורך דין המציע שירותי ליטיגציה לשלוט בסדרי הדין הספציפיים אשר רלוונטיים לתחום עיסוקו ולכל אחד מההליכים המשפטיים המתקיימים בערכאות השונות, ליטיגציה נוגעת אך ורק לתיקים אשר מתקדמים בהליך עד להגעתם לדיון משפטי. במקרים האחרים, בהם לא נדרשת התערבותו של בית המשפט, שירותי הליטיגציה אינם נדרשים, ודי לכם בעורך דין מקצועי, אשר מתמחה בתחום שאליו שייכת המחלוקת.

מדוע הליטיגציה נפרדת משאר תחומי העיסוק המשפטיים?

במשך מאות שנים, מאז התגבשו המשפט והייצוג המשפטי, אותה הפרדה ברורה אותה אנחנו מכירים כיום, לא הייתה קיימת. אותו עורך דין (או משרד עורכי דין) ביצע את כל הפעולות, מבניית התיק ועד להופעה בפני בית המשפט. עורכי הדין המסורים והנאמנים ליוו את הלקוחות מתחילת ההליך המשפטי ועד תומו, ללא ההפרדה בין שירותי ליטיגציה לשירותים המשפטיים האחרים שסיפקו ללקוחותיהם. בשנים האחרונות, בין השאר, כשהם מתומרצים על ידי סדרות וסרטים משפטיים, חלחלה בקרב הציבור התובנה כי מדובר בתחום התמחות מיוחד ונפרד, שהעוסק בו נדרש לרמת התמקצעות מיוחדת ושונה. תובנה זו דרבנה משרדי עורכי דין רבים להקמת מחלקת הליטיגציה הנפרדת, ולייעד את פעילותן של מחלקות אלה לתחומי המשפט הדורשים שירותי ליטיגציה (כדיני חוזים, מקרקעין, משפט מסחרי וכד').

ליטיגציה מתייחסת אל המשפט כאל מופע מבריק

הליטיגציה מציבה את עורכי הדין העוסקים בה ב"חזית" ההליך המשפטי, ורושם זה מתוחזק באמצעותן של אותן מדיות (כספרים, סדרות וסרטים) אותם הזכרנו קודם. הרבה לפני ששירותי ליטיגציה הופרדו באופן משאר השירותים המשפטיים, כולנו נפעמנו מהופעתם של עורכי הדין הליטיגטורים במדיות, כשסדרות כפרקליטי אל איי, אלי מקביל ודומות להן המחישו לנו את ה"שאו" שנותנים הליטיגטורים, והעלו על נס את זריזות המחשבה, חדות הלשון והתחכום שמאחוריהם, כשהם באים לידי ביטוי מול השופטים, חבר המושבעים הנאשם, וגם עורך הדין המייצג את הצד שכנגד. "שאו" זה היה הרכיב שריתק אתכם לספר או למסך הטלוויזיה / מסך הקולנוע וגיבש את תדמיתו של עורך הדין האולטימטיבי. אותה עבודה סיזיפית וקשה אשר מתרחשת לפני כן, מאחורי הקלעים, לא זכתה להתייחסות דומה, בעיקר בשל החד-גוניות והשעמום אשר עלולים לאפיין אותה. את מי מעניינת נבירה אינסופית בספרי משפטים מעלי אבק, או מציאת תקדימים רלוונטיים? תנו לנו את האדרנלין, הריגוש, המתח שבהופעה שבבית המשפט!

אבל, קוסמת ככל שתהיה, ההופעה המבריקה ביותר בבית המשפט איננה מספיקה על מנת לזכות במשפט, כאשר היא איננה מבוססת על התקינה והחוקים המאששים אותה. לכן, עבודת המחקר והליטיגציה משלימות האחת את השנייה, בדרך אל הנצחון במשפט.

לאילו תכונות נזקק ליטיגטור טוב?

בבסיס הכישורים הנדרשים מעורך דין המציע שירותי ליטיגציה נמצאת השליטה המוחלטת בתחום ההתמחות. זאת, מאחר ושליטה זו היא המאפשר לו שליפת שאלות ותשובות מן השרוול בזריזות ובמהירות. אבל, שליטה זו כשהיא לבדה, איננה מספיקה כדי להפוך את עורך הדין השולט בתחום מסוים לליטיגטור מוצלח. נדרשות לו תכונות נוספות, שעם חלקן, הוא מגיע באופן טבעי, אבל חלק מהן הן כישורים נרכשים המועצמים תוך היכרות עם טכניקות ההתדיינות השונות, יכולת קריאת שפת גוף וכישורים נוספים וכן הלאה. תכונות אלה מהוות את רף הכניסה להגדרתו של עורך הדין כעורך דין "טוב".

שירותי ליטיגטור - מתי תזדקקו להם?

כר הפעולה של הליטיגטור מתבטא בהתדיינויות בערכאות השיפוטיות השונות, ולכן, ברור כי אלו הם המקומות בהם שירותי הליטיגטור נחוצים. עם כל כמה זה עצוב, צדק איננו ערובה למימוש זכויות חוקיות, או לכך שתזכו בערכאה שיפוטית. ניצחון במשפט, לרוב, מגיע לאחר דרך ארוכה, הכוללת מגוון רחב של גורמים, שבסופו של דבר, מביאים את השופט/ים לפסוק לטובת אחד מהצדדים. כל משפט עשוי להיות ייחודי למקרה הנדון בו, ואפילו בתיקים המבוססים על תקדימים, הכנה מעמיקה של הליטיגטור עשויה להביא לזווית ראיה חדשה תוך בידול מאפייניו הייחודיים. למידתן לעומק של הנפשות הפועלות (השופט, עורך הדין שכנגד) והכרת דפוסי פעילותן תאפשר לליטיגטור לגבש אסטרטגיות פעולה, תוך זיהוי תגובות העתידות להגיע. תחושת הביטחון העצמי של ליטיגטור במומחיותו איננה מהווה לו לרועץ, מאחר והוא איננו דבק אך ורק בדרך תגובה אחת, אלא מכין תוכנית פעולה מפורטת, אשר מתייחסת לכל האפשרויות הקיימות ומתייחסת גם למצבים בהם ישתנו הנתונים.

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

עבירות מס וכיצד מתמודדים עם רשויות אכיפת החוק?

עבירות מס אינן עבירות נדירות. למעשה כל מי שמנהל עסק וגם מי שלא, עלול להסתבך בעבירות מסוג זה, והמפגש עם רשויות המס יכול בהחלט להיות לא נעים, וזאת בלשון המעטה. מפגש שכזה עלול להביא לידי כך שעל בעל העבירה יהיה לשלם קנסות, רשויות המס יכולות להגיש כנגדו כתב אישום, ולעיתים עבירות אלה מסתיימות במאסר.

עבירות מס וכיצד מתמודדים עם רשויות אכיפת החוק

מה הדבר הראשון שיש לעשות?

ההתמודדות וההתנהלות אל מול רשויות המיסים, איננה פשוטה כלל ועיקר, ולכן מומלץ ביותר לפנות לעורך דין המתמחה בתחום זה, על מנת שיוכל לייצג אתכם נאמנה אל מול הרשויות, זאת בכדי למנוע אפשרות להטלת עונש מאסר. לפנייה בהקדם לעורך דין, בהחלט ישנן תוצאות חיוביות.

על פי ההמלצה, כדאי ביותר לפנות לעורך דין עוד לפני שהחלה החקירה או בזמן שהיא מתנהלת, אולם, בהחלט ניתן לקבל ייצוג משפטי, גם בעת השימוע וגם בעת שמוגש כתב אישום. אם המשטרה הזמינה אתכם לצרכי חקירה, זכותכם המלאה להיפגש עם עורך הדין, הן בשלב החקירה המשטרתית, והן בעת הישיבה במעצר. ישנם מקרים מסוימים בהם הנאשם יוכל להגיש בקשה לשם עיכוב ההליכים נגדו, ועוד בעת שהוא נחקר, ישנה אפשרות לסגירת עסקאות טיעון.

איך מתמודדים עם עבירות מסוג זה?

לעיתים העבירות הללו, קשורות לטעויות ללא כוונת תחילה. למשל, כאשר אדם איננו משלם את תשלומיו במועד, כאשר הוא איננו מעביר דיווחים לרשויות המס, בזמן שהוא מעלים מס, מגיש דוחות שאינם נאמנים לאמת, ואיננו מנהל את פנקסי החשבונות כנדרש. כאשר העבירה חמורה במיוחד, הנאשם עלול לרצות מאסר של 7 שנים בבית הכלא.

מה קורה כאשר העבירה היא חמורה?

ישנם אנשים המואשמים בעבירות מס חמורות ביותר. במקרים הללו, בית המשפט פוסק מאסר, אולם רק באמצעות עורך דין מנוסה ומקצועי ישנה אפשרות, להגיש בקשה מיוחדת, כל זאת תוך יממה, על מנת שבמקום שהנאשם ימצא עצמו במאסר, יהיה עליו לשלם סכום מסוים של כסף, במקרה זה כופר. המקרים הללו אינם נדירים ולרוב בית המשפט מראה נכונות, זאת מכיוון, שבאמצעות אותו תשלום כופר, יוחזר הכסף, והנאשם בעבירה יוכל לחזור לשגרת חייו.

עבירות מס בקרב צווארון לבן

אלו הן עבירות מס להן מאפיינים פליליים, אולם העברות הללו, איננן מלוות בפשעים נוספים. מדובר בעבירות כמו העלמת מס, הונאה, מעילה ועוד. כאשר מוטל על עבריין שכזה עונש, העניין תלוי במהות העבירה, ומהו היקף המעילה או השוחד. במקרים של עבירות צווארון לבן, הנאשם גם עלול למצוא עצמו יושב לא מעט שנים בכלא. בכל מקרה, אם מדובר בעבירה קלה יותר או חמורה יותר, רק עורך דין שיעניק את הייעוץ המתאים וילווה את הלקוח לאורך כל דרכו, יוכל להביא לידי כך שהנאשם יצא זכאי או שעונשו יופחת. משפטן מנוסה יעשה כמיטב יכולתו ועל פי הניסיון אותו צבר במהלך השנים, יוכל לנסח כתב הגנה לשם השגת תוצאות אלה.

מדוע התיקים הללו כה סבוכים?

תיקים מעין אלה, אינם קלים לטיפול משפטי. ישנם לא מעט חומרים ועדויות המשמשים את החוקרים, אולם על עורך הדין ליצור אסטרטגיה מתאימה אשר ביכולתה לחלץ את הנאשם מהאישום כנגדו. ישנם נאשמים בעבירות מס, שלא ימהרו לפנות לעורך דין, לפי ראות עיניהם, פנייה שכזו תעיד על כך שעל ראש הגנב בוער הכובע. קשה להגדיר זאת כמעשה נבון. חשוב ביותר לקבוע פגישת ייעוץ אצל עורך דין, עוד טרם הנאשם דיבר, זאת בכדי למנוע טעויות קריטיות בהמשך. אותה גרסה ראשונה שנמסרה על ידי החשוד, היא זו שקובעת.

הנחיות עורך הדין

עורך הדין מצייד את הנאשם עם מגוון עצות כיצד להתמודד עם מצבו. הוא יסביר לו מתי תגיע העת לדבר עם רשויות איפת החוק, ומתי עדיף לשתוק. כמו כן הוא יסביר לו, על מה אין ראוי שידבר. במקרים מסוימים כאשר העבירה היא כבדה, עורך הדין הטוב והמנוסה ביותר, לא יוכל לסייע ללקוח שלו לחמוק מעונש, אולם תמיד ישנה אפשרות להקל עליו ולהפחית מחומרתו.

הנה כמה כללים שיש להיות מודעים אליהם:

והיה והואשמתם בעבירת מס, לאף אדם אין רשות לערוך חיפוש בבית בו אתם מתגוררים, כל זאת כאשר לא קיים שום צו שכזה. כאשר כן ישנו צו חיפוש, הוא חייב להגיע עם הסבר, מדוע הוא ניתן, וכדאי שתהיו מודעים לתוכנו. כאשר המשטרה מחליטה להוציא מחשבים מהבית, גם לכך היא נדרשת לצו חיפוש. בזמן שמתבצע חיפוש בתוך הבית, חייבים להיות נוכחים בו עדים, כשניים במספר, ללא נוכחותם אי אפשר לקיים חיפוש.

בעת החיפוש, על החוקרים לארגן בצורה מסודרת את המסמכים אותם מצאו. עם תום החיפוש, ייתכן כי הנאשם בעבירות מס יוזמן לחקירה. במקרים רבים החוקרים מנצלים את חוסר הידע של הנאשם, ואין זה עומד לזכותו.

מהו הפתרון להסתבכות מעין זו?

בכל הקשור לעולם המשפט, האזור האפור הוא זה ששולט. לא תמיד ישנו ניצחון מוחלט ולא תמיד ההפסד הוא מוחלט, ישנן דרכי ביניים. חשוב שעורך הדין יהיה כמה שיותר בעל מעוף, יצירתיות, אסטרטג בנשמתו. כזה המכיר את כל החוקים והתקנות הרלוונטיים, ויהיה זה רק מועיל במקרה והוא בעל קשרים עם אנשים הנמצאים בתוך המערכת.

על ההבדל בין סוגי העבירות השונות

כאשר מדובר בעבירות מס, ישנן עבירות טכניות וכאלה שהן מורכבות יותר. במקרים של עבירה טכנית, הנאשם בעבירות מס, פשוט איננו מגלה רצון לשלם את התשלומים. כלומר, הוא איננו מגיש דוחות בזמן, איננו רושם תקבולים, מנהל פנקסים בצורה שגויה ועוד. לעיתים ניתן להטיל על עבריין שכזה גם עונש מאסר. כאשר מדובר בעבירות חמורות יותר, הכוונה היא לעבירות שבוצעו בכוונת תחילה ולא מתוך חוסר ידיעה.

כתבה מומלצת: תפקידו של עורך דין מיסים בשלב הזימון לחקירה

באדיבות, נסים את כהן ניסןמשרד עורכי דין בחיפה.

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

ביקורת סרטים - "פילדלפיה"

הסרט "פילדלפיה" (1993)ביקורת סרט פילדלפיה 1993

"פילדלפיה" הוא בין סרטי הדרמה המצליחים ביותר שיצאו לאקרנים בשנת 1993 (תקציב הסרט עמד על 26 מיליון דולר בלבד, בעוד שהכנסותיו הסתכמו ביותר מ-206 מיליון דולר). הסרט מגולל את סיפורו של אנדרו בקט, המגולם על ידי השחקן טום הנקס, עמית בכיר במשרד עורכי דין הפועל בפילדלפיה. הוא הומוסקסואל וחולה איידס, המנסה להסתיר עובדות אלה מפני השותפים האחרים במשרד. לאחר שמסמכים חשובים נעלמים באופן מסתורי ובקט מפוטר ממקום עבודתו, הוא מתחיל לחשוד שהמסמכים הועלמו בזדון, כדי שתיווצר עילה לפטרו. בקט יוצא למלחמה בסיועו של עורך הדין השחור ג'ו מילר, המגולם על ידי דנזל וושינגטון, כשהמלחמה היא לא רק נגד בכירי המשרד שבו עבד אלא גם נגד דעות קדומות ואפליה כלפי הומוסקסואלים וחולי איידס. עבור תפקידו המורכב והמאתגר, זכה טום הנקס בפרס האוסקר בקטגוריית השחקן הטוב ביותר וכן בפרס גלובוס הזהב בקטגוריה זו.

סרט שחולל מהפכה

מעניין לדעת כי הסרט "פילדלפיה" היה הסרט ההוליוודי הגדול הראשון שעסק באיידס ולמעשה עבור אמריקאים רבים היווה את ההתמודדות הראשונה עם עצם העובדה שקיימת אפליה חמורה נגד אנשים המתמודדים עם המחלה הקשה. הסרט סייע לשנות בצורה משמעותית את היחס של הקהל האמריקאי לחולים ולנשאים וייתכן שהצלחתו נובעת מכך שאת העלילה מוביל עורך הדין השחור, הסטרייט וההומופוב, כלומר דמות שעמה יכול הקהל להזדהות בקלות רבה יותר.

מבוסס על סיפור אמיתי

הסרט המצליח מבוסס על סיפורו של עורך דין בשם ג'פרי באוורס, שתבע את המעסיקים שלו בטענה שפוטר באופן בלתי חוקי, משום שחלה באיידס. באוורס תבע את משרד עורכי הדין שבו עבד בשנת 1987 בגין פיטורים לא חוקיים ולפיכך היה זה בין המקרים הראשונים בהיסטוריה שבו הוגשה תביעה בגין אפליה של חולה איידס. למעשה, הדמיון למקרה של באוורס היה כה רב, עד שמשפחתו הגישה תביעה נגד המפיקים של הסרט. בסופו של דבר התביעה יושבה, אך פרטי הסכם הפשרה נותרו חסויים.

אודות ג'פרי באוורס

ג'פרי באוורס נולד במסצ'וסטס ב-1954 ובשנת 1984, הצטרף למשרד עורכי הדין "בייקר אנד מקנזי". מדובר היה במשרד עורכי דין בינלאומי שבו ניצל באוורס את שליטתו בספרדית, הולנדית, צרפתית, גרמנית ואיטלקית. ב-1985, החל לסבול מתסמיני מחלת האיידס ובאפריל 1986 אובחן כחולה איידס. בחודש מאי זכה לקבל חוות דעת חיובית מהשותפים במשרד עורכי הדין שבו עבד, אך בחודש יולי של אותה השנה, הוחלט לפטרו. לטענת המשרד שממנו פוטר, עילת הפיטורים הייתה בעיות ביצועים, אך התביעה טענה כי באוורס פוטר בשל הפצעים שהחלו להופיע על עורו. חודשיים לאחר תחילת הדיונים המשפטיים, הלך באוורס לעולמו, כשהוא בן 33 בלבד. המקרה המורכב לא הסתיים עם מותו של באוורס ורק בשנת 1995 הגיעו בני משפחתו של באוורס להסכם עם משרד עורכי הדין שבו עבד, אם כי פרטי ההסכם נותרו חסויים. נכתב עבור בלוג נסים את כהן ניסן - משרד עורכי דין.

כתבות מומלצות נוספות:

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

מתי מומלץ להתייעץ עם עורך דין מסים?

במקרים רבים כל מה שמפריד בין תשלום של סכום גבוה במיוחד כמס לבין הימנעות חוקית לחלוטין מתשלום המס שלא לצורך, היא פגישת ייעוץ לא ממושכת במיוחד עם עורך דין מיסים. להבדיל אלף אלפי הבדלות, לא אחת התייעצות עם עורך דין מסים במועד המתאים, יכולה לעשות את ההבדל בין עיכוב ההליכים, לבין כמה לילות לא פשוטים במעצר. אז מתי מומלץ להתייעץ עם עורך דין מסים? במאמר שלפניכם ריכזנו מספר סיטואציות שבהן מומלץ ביותר לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין מסים בהקדם האפשרי.

תכנון מס נכון נסים את כהן ניסן

התייעצות עם עורך דין לפני מכירת דירה

לפי חוק מיסוי מקרקעין, בתנאים מסוימים מכירת נכס מקרקעין תגרור הטלת מס על האדם המוכר את הנכס, הנקרא "מס שבח". במקרים לא מעטים, המפורטים בחוק, ניתן להקל על המוכר ולמעשה ניתן בנסיבות מסוימות להעניק לו פטור מלא מתשלום מס. הואיל והסעיפים של חוק מיסוי מקרקעין הנוגעים לתשלום המס ולקבלת הנחה או פטור קשים מאוד להבנה ומורכבים ביותר, מומלץ שכל מי שמעוניין למכור נכס מקרקעין ולא מעוניין לשלם את מלוא המס, יפנה לעורך דין מסים לקבלת מידע הרלוונטי אליו באופן אישי.  

בהקשר זה נציין כי מומלץ ביותר להתייעץ עם עורך דין מסים גם לפני שעורכים צוואה שבה מורישים נכסי מקרקעין. אמנם בישראל לא קיים כבר מס עיזבון יותר משלושה עשורים, אבל תכנון נכון של הצוואה, ימנע את כל אותם מסים עקיפים הקשורים בשימוש והעברת הנכסים הכלולים בעיזבון.

התייעצות בנוגע למיסוי בינלאומי

מיסוי טריטוריאלי הוא מיסוי המוטל על אדם המפיק רווחים בתחומי מדינה מסוימת. הכוונה היא לכך שמפעל המייצר לצורך העניין נעליים לשוק האמריקאי, הפועל בארצות הברית ומפיק רווחים בארצות הברית, יהיה מחויב לשלם מס למדינה שבה הוא פועל. המס יוטל על בעל המפעל ללא שום קשר לאזרחות שלו וגם אם אינו תושב ארצות הברית. כך, לדוגמה, אזרח ישראלי המקים מפעל בארצות הברית, יחויב בתשלום מס לארצות הברית עבור הרווחים שיפיק במדינה שבה יפעל.

לעומת זאת, מיסוי פרסונלי הוא מיסוי המושפע גם מושפע מענייני תושבות, אך אינו מושפע מהמיקום של מקור ההכנסה בעולם. אי לכך, אותו תושב ישראלי יחויב לשלם כסף למדינת ישראל עבור הרווחים שהפיק מעבר לים. כדי למנוע מצב עגום של כפל מס שבו אתם נדרשים לשלם מס למדינה שבה אתם פועלים ולמדינת ישראל במקביל, מומלץ ביותר שתפנו לעורך דין מסים מבעוד מועד, כדי לברר מה עליכם לעשות בנידון.

תכנון מס חכם

העלמת מסים היא עבירה פלילית הנחשבת לחמורה ביותר, אך ישנן דרכים חוקיות לחלוטין המאפשרות להקל את עול המסים במידה כזו או אחרת. כך, למשל, עורך דין מסים המתמחה בתכנוני מס, יכול לייעץ לכם להקים חברה משפחתית, שכן החוק הישראלי מאפשר במקרה שבו ישנו קשר משפחתי בין בעלי החברה, שהמסים יוטלו רק על אדם אחד במשפחה (הנישום המייצג).

תכנון מס המבוצע על ידי עורך דין מסים מקצועי ומנוסה מאפשר לכם להפחית את תשלום המסים כמה שרק ניתן, בחסות החוק ובאמצעים כשרים, אך חשוב להבין ש"אין מתנות חינם" ובכל מקרה שבו יעלה החשד שנעשה ניסיון לא כנה לנצל את החוק כדי להתחמק מתשלום מסים, ייתכן בהחלט שיוגשו נגד הנאשמים כתבי אישום.

ייעוץ לפני מיזוג חברות

בשנים האחרונות היינו עדים למיזוגים של חברות רבות מסוגים שונים. כך, לדוגמה, בין המיזוגים המפורסמים ביותר שבוצעו לאחרונה ניתן להזכיר את המיזוג בין חברת נסטלה וחברת אסם. בכל תהליך של מיזוג יש להיעזר בליווי מקצועי של עורך דין מסים, כיוון שהתנהלות שגויה עלולה להוביל לתסבוכת משפטית מורכבת ביותר. על מנת להמחיש את מורכבות העניין, נביא את סיפורן של זוג חברות בדיוניות: נוגה ורוני.

חברת נוגה היא חברת ענק מצליחה, שרכשה לפני מספר שנים את חברת רוני. בשלב מסוים, לאחר מספר שנים שבהן חברת רוני סבלה מהפסדים גדולים, החליטו בעלי השליטה כי ברצונם למזג בין החברות. מיזוג החברות יאפשר להם לחסוך מיליוני שקלים, שכן יהיה באפשרותם לנצל את ההפסדים של רוני ולקזז אותם כנגד הרווחים המרשימים של חברת האם הקולטת, הלא היא נוגה. באופן הזה חברת נוגה תוכל להימנע מתשלום מסים בהיקפים גדולים מאוד.

העניין הוא שעל חברת נוגה יהיה לשכנע מעבר לכל צל של ספק את רשות המסים כי מטרת המיזוג היא לא חלילה להפחית מס או להימנע מתשלום מס בצורה שאינה ראויה, אלא לשפר את הניהול והתפעול של החברה שנקלעה לקשיים. מטבע הדברים, לרשות המסים עומדת הזכות לסרב לבקשת המיזוג, אם כי לפי הפסיקה העכשווית, לא כל מיזוג של חברה שנמצאת בהפסדים כבדים על ידי חברה מצליחה, תיחשב באופן אוטומטי כעסקה מלאכותית פסולה.

למעשה, במקרים מסוימים ישנה אפשרות אכן לקזז את ההפסדים כאשר ישנו היגיון עסקי במהלך המיזוג, כמו למשל הוצאת מתחרה מהשוק, כאשר נרכשת חברה לשיקום או כשנרכש שלד בורסאי. מיזוג מוצלח מחייב מעורבות צמודה של עורך דין מסים לכל אורך הדרך ויש לציין כי במקרים מסוימים אותו עורך דין ימליץ אף להימנע מביצוע עסקת המיזוג, לאחר שיבחן את כדאיות המהלך ואת מידת ההיתכנות שלו לעומק וביסודיות.

ייצוג מול רשויות המס במקרים של חשדות בדבר ביצוע עבירת מס

לסיום, נזכיר את המקרים הברורים ביותר המחייבים התערבות דחופה של עורך דין מסים, הקשורים כמובן לסיטואציות שבהן אדם מן השורה מוזמן לחקירה ברשויות המס או ביחידות הכלכליות של משטרת ישראל. במקרה שכזה יש ליצור קשר בבהילות עם עורך דין מסים, על מנת שיוכל לייעץ לנחקר או לחשוד בנוגע לאופן ההתנהלות החכם ביותר עבורו, בהתאם לנסיבות האישיות שלו. רק עורך דין מסים מנוסה ומקצועי יוכל להבטיח שזכויותיו של החשוד יישמרו עד לאחרונה שבהן לאורך כל ההליך הפלילי ובמיוחד בשלב החקירה שבו במקרים רבים נוצר פער של ממש ביחסי הכוחות שבין הנחקר לחוקרים.

כתבות מומלצות

מוגש מטעם: law-offices.co.il

תגיות: עורך דין נזיקיןעורך דין ביטוח לאומיתביעת נזיקיןתביעות נזיקיןעורך דין מס הכנסהדיני מיסיםעורך דין מיסים.

חזרה לבלוג: tapuz.co.il/blogs/userblog/nissimnisan

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

מהם סוגי עבירות המס הנפוצים ביותר?

בתקופה האחרונה אנחנו נחשפים לעוד ועוד פרשיות שבמרכזן אישיות מפורסמת הנחשדת (ולעתים גם מורשעת) בהעלמת הכנסות, במטרה ברורה להתחמק מתשלום מסים. מטבע הדברים, על כל מקרה שבו העבריין או החשוד הוא אדם מפורסם, ישנם אלפי מקרים של אנשים שאינם מוכרים בקרב הציבור הרחב, המבצעים עבירות מס כאלו ואחרות, שפשוט לא "זוכים" להגיע לכותרות העיתונים מפאת חוסר עניין לציבור. העניין הוא שרשויות המסים מעוניינות גם מעוניינות בכל אדם שמבצע עבירות מס, ללא קשר למידת הפופולאריות שלו או למשלח ידו. במאמר שלפניכם נפרט אודות מספר סוגים של עבירות מס, הנחשבים לנפוצים במיוחד כיום.

עבירות מס - ניסים את כהן ניסן עורך דין

עבירות מס המבוצעות על ידי שכירים

בחרנו לפתוח את הרשימה דווקא עם עבירות מס המבוצעות על ידי עובדים שכירים מכיוון שבציבור הרחב קיימת תפישה שגויה שלפיה שכירים לא יכולים לבצע עבירות מס מפני שמקום העבודה שלהם דואג לנהל עבורם את כל ענייני הניירת ולהתנהל עבורם מול הרשויות. לעומת זאת, המציאות מראה לנו תמונה אחרת לגמרי וזוהי הסיבה שבגינה רשות המסים יוצאת באופן קבוע ביוזמות שכל מטרתן לאתר שכירים שלא מדווחים על אפיקי הכנסה נוספים שמזרימים לחשבונם כספים.

כך לדוגמה, שכיר המחזיק בשתי דירות, כשבאחת מהן הוא גר ובשנייה הוא משתמש כנכס מניב ומשכיר אותה, מחויב על פי החוק לדווח לרשות המסים על כך שיש לו הכנסה נוספת. בנוסף, כל תושב ישראלי מחויב לדווח על הכנסות מאפיקי הכנסה שמקורם בחו"ל, בין אם הוא עצמאי ובין אם הוא שכיר. אם לצורך העניין יש לכם חשבון בנק שאתם לא עושים בו שימוש בחו"ל, אבל אותו חשבון תופח באין מפריע, עליכם ליידע על כך את רשות המסים והדבר נכון גם בנוגע לנכסים מניבים מכל הסוגים הנמצאים בחו"ל. במילים פשוטות, אחת העבירות הנפוצות ביותר היא אי דיווח על הכנסות נוספות, מעבר למשכורת החודשית.

חשבוניות מס פיקטיביות

התחום הזה כבר שייך לעצמאים ובעלי עסקים. הפסיקה מכירה בשלושה סוגים של חשבוניות מס פיקטיביות להלן:

  • חשבונית פיקטיבית – זוהי החשבונית הפיקטיבית ה"קלאסית". מדובר בחשבונית שפשוט לא מייצגת שום שירות או עסקה שהתקיימו במציאות, כלומר חשבונית שמאחוריה לא עומד דבר. כל תכליתה של החשבונית הפיקטיבית היא הגדלת ההוצאות "על הנייר" בלבד.
  • חשבונית מנופחת – חשבונית מנופחת אמנם משקפת אכן עסקה שהתבצעה באמת, אך הסכום הרשום בה גבוה יותר מהסכום הריאלי הרלוונטי לעסקה שהתקיימה בפועל. חשבונית מנופחת יכולה למשל להעיד על עסקה שבה הועבר תשלום של חצי מיליון שקל על עבודה מסוימת, בזמן שבפועל עבור השירות שניתן, הועבר תשלום בגובה של אלף שקלים בלבד.
  • חשבונית זרה – חשבונית נוספת המייצגת עסקה אמיתית, אך במקרה הזה החשבונית לא הונפקה על ידי הגוף שביצע את העבודה בפועל, אלא על ידי גוף אחר. הכינוי חשבונית זרה ניתן לה משום שאדם זר העניק אותה למזמין השירות ולא זה שסיפק את השירות הלכה למעשה.

הפקה של חשבונית פיקטיבית מכל סוג שהוא אסורה בתכלית האיסור ומהווה עבירה פלילית מכיוון שהיא מחבלת בעיקרון ההקבלה. משמעותו של עיקרון ההקבלה היא שצריכה להתקיים הקבלה בין תשלום מס העסקאות לבין הניכוי של מס התשומות. על עיקרון זה מבוססת מערכת המע"מ ורק חשבוניות תקינות משקפות את העיקרון ומסייעות למערכת לגבות את המסים בצורה תקינה. הנפקה של חשבוניות פיקטיביות יכולה להוביל למאסר בפועל, שכן מדובר בעבירה חמורה ביותר.

אי הוצאת חשבונית מס

כאשר עוסק מורשה מספק סחורה או לצורך העניין מספק שירות מסוג כלשהו, עליו להנפיק חשבונית מס שכפי שציינו, צריכה לשקף בצורה ריאלית את פרטי העסקה. החשבונית היא למעשה הדרך של רשות המסים לפקח על העסקאות המבוצעות, החייבות במס. במקרה שבו מאן דהו יבחר שלא לספק חשבונית מס, גם אם הלקוח יסכים לכך, ייתכן מאוד שימצא את עצמו מואשם בביצוע עבירה פלילית, מכיוון שבעצם כך שלא ידווח על ההכנסה שלו, הוא מחבל בפעולה של רשות המסים וישמור לעצמו את המס שאמור להגיע לידי המדינה.

יש לציין כי במקרים מסוימים ייתכן שעסקה אחת תוביל לאישום בחמש עבירות שונות. כך, למשל, א' שעוסק בתחום הבינוי, ביצע עבודה בהיקף של 50,000 שקלים, כשאת התשלום קיבל בחמישה תשלומים. כאשר התברר ברשות המסים שלא הנפיק ולו חשבונית אחת, הוא נאשם בביצוע חמש עבירות מס שונות של אי רישום תקבול לפי פקודת מס הכנסה, כלומר עבירה אחת עבור כל חשבונית שלא הנפיק.

עבירות מכס

חלק ניכר מהציבור הישראלי לא בקיא בהוראות המכס השונות, המחייבות תשלום של מס על מוצרים שונים שנרכשו בחו"ל והובאו אחר כבוד לארץ הקודש. לפי התקנות, אמנם ניתן בהחלט להכניס לארץ מוצרי הנעלה והלבשה וכן צורכי טואלט שונים בכמות מסוימת ואף תמרוקים ומוצרי טבק, אך מעבר לכמות זו המשתנה בין הקטגוריות, יש לשלם מס למדינה. למשל ישנה הגבלה של הכנסת מזון לישראל במשקל העולה על שלושה ק"ג ויין בנפח העולה על שני ליטר.

בניגוד למה שרבים מאמינים, רשות המסים לא מאפשרת לצרף פריטים, על מנת ליהנות מזכויות של שני נוסעים, אם רק אחד מהם רכש את המוצרים וכן בניגוד לאמונה הרווחת, המוצרים הנרכשים בחנויות הדיוטי פרי, כלולים אף הם בהגבלות. בנוסף, כחלק חשוב ממאבק הרשויות בפשעים כלכליים בינלאומיים, ישנו פיקוח גם על העברות של כספים במעברי הגבול וזאת במטרה למנוע מקרים של הלבנת הון.

כפועל יוצא מכך, כל אדם הנכנס לישראל הנושא צ'ק בנקאי על סך 100 אלף שקלים או כל אדם הנושא סכום זה במזומן (בכל מטבע שהוא), מחויב לדווח על כך לגורם האחראי במעבר הגבול. לא זו בלבד שהתחמקות מדיווח עלולה להוביל לענישה חמורה ביותר, אלא שאין זה מן הנמנע שהכספים שייתפסו, יוחרמו.

הכתבה אינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי. לפרטים נוספים ויעוץ, נסים את כהן ניסן משרד עורכי דין.

כתבות מומלצות

תגיות: עורך דין נזיקין, עורך דין ביטוח לאומי, עורך דין מיסים, תביעת נזיקין, תביעות נזיקין, עורך דין מס הכנסה, דיני מיסים, עורך דין מיסים.

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף
12
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ניסים את כהן ניסן אלא אם צויין אחרת