00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ניתוח סינוסים בעזרת מערכת ניווט ממוחשבת

בשנים האחרונות ניתן לעשות ניתוח סינוסים בעזרת מערכת ניווט ממוחשבת. התחום של אף-אוזן-גרון ובמיוחד חללי האף והסינוסים מאוד התפתח בשנים האחרונות. נשאלת השאלה  מתי משתמשים במערכת ניווט עבור ניתוח סינוסיטיס אשר מציעות היום יכולות הדימות של סי טי בתחום הסינוסים.  התחום התפתח מאז שנות השבעים בהן חלה התפתחות טכנולוגית רבה בתחום האופטיקה . ניתן להחדיר סיבים אופטי בתוך חלל האף וניתן  בעזרת הסיב האופטי לראות בדיוק מה קורה בתוך חלל האף.

חשיבות הטכנולוגיה של ההדמיה

הטכנולוגיה של ההדמיה כמו סי טי ואמ אר איי מאפשרת לבודקים ולרופאים לראות טוב יותר מה קורה בתוך אזור האף  של הפציינט ולראות את המבנה האנטומי של הסינוסים ומה מתרחש באזור החולה סיבים אופטיים מאפשרים לעשות ניתוחים שהיה גם קשה לעשות קודם. כך למשל ניתן היום בעזרת סיבים אופטיים לעשות ניתוחים לסינוסים שהם ניתוחים אנדוסקופיים התפתחות הטכנולוגיה היום בתחום האופטיקה מאפשרת  הצלחות רבות יותר בניתוחים של סינוסים, גם ניתוחים לא פשוטים  של סינוסים אנדוסקופיים.

חשיבות התפתחות הטכנולוגיה

התפתחות הטכנולוגיה מאפשרת הצלחה רבה יותר ותחושת הקלה רבה יותר אצל המטופלים. עד שימוש בסיבים אופטיים הרופאים יוכלו רק לנחש איך נראה המבנה הספציפי אצל כל מטופל שעומד לעבור ניתו צילום אזור הניתוח בעזרת סיב האופטי מראה את המבנה הספציפי של כל מטופל ומטופל וכך מאפשר  להגדיל את הסיכוי להצליח בניתוח. ואכן באמת אחוזי ההצלחה של ניתוחים של סינוסים מאוד עלו.

אחוזי הצלחה מרשימים

למעשה האחוזים של ההצלחה ממש מרשימים 90% מהמטופלים מדווחים על שיפור משמעותי ברמת החיים ובהתמודדות עם הסינוסיטיס. זה קורה בין השאר בגלל העובדה שניתן בעזרת הדימות לראות את המבנה הספציפי של המטופל עוד לפני הניתוח, וניתן לתכנן כך בצורה מדויקת יותר את היקף הניתוח ואת מה שייכלל בו

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

כאבי ראש לאחר סינוסיטיס

אנשים רבים סובלים מסינוסיטיס. סינוסיטיס הם כאבי ראש כרוניים שנובעים מדלקות וגודש בחללי האף. הם יכולים לגרום למטופלים סבל רב וכאבים קשים שנמשכים זמן רב. יש אנשים שסובלים מכאבי סינוסיטיס תקופות קצרות ולאחר טיפול שמרני הוא עובר, אך יש אנשים שסובלים כאבי ראש קשים זמן רב והסינוסיטיס שלהם הופך כרוני ובלתי נסבל.

כאב לאחר טיפול של סינוסיטיס

יש מקרים בהם אפילו בלי סינוסיטיס או אחרי שהסינוסיטיס טופל, כאבי הראש עדיין נמשכים זה קורה פעמים רבות בשל זיהומים משניים של הסינוסיטיס. סינוסים הם חללים שנמצאים בגולגולת מסביב לאף. הם מעין חללים פתוחים אשר מקושרים אל האף. בסינוסים  יש מעין רירית שעוברת אל החללים ומשם אל לוע האף ונבלעת.

 דלקת ברירית האף אשר גורמת לכאבים

כאשר יש דלקת ברירית כזאת יכולה להיות סתימה של החללים באף. הרירית מצטברת בתוך החללים והיא  יכולה להזדהם בחיידקים להפוך להיות מוגלה יש אנשים שהסינוסיטיס נמשכת זמן רב אפילו חודש יש מקרים שהסינוסיטיס נמשכת שלושה חודשים והופכת להיות כרונית. יש מקרים שאפילו לאחר טיפול יש כאבים של סינוסיטיס בגלל זיהום משני.

 מי יכול לחלות בסינוסיטיס?

אצל חלק מהאנשים נוצרים לעיתים פוליפים, גידולים לא סרטניים אשר  גורמים לחסימה באף. מקשים על הנשימה. נשאלת השאלה מי יכול לחלות בסינוסיטיס? איך תתפתח סינוסיטיס? התחלה של סינוסיטיס היא לרוב תוצאה של מחלה של צינון. שפעת והצטננות גורמת להתחלה של סינוסיטיס לכן מי שרגיש מאוד בסינוסים צריך להיזהר מאוד ממחלות של צינון ושפעת ואפילו להתחסן כל שנה כדי לצמצם את
הסכנה של צינון ושפעת.

 גודש בדרכי הנשימה

הצינון והשפעת מגבירים את כמות הרירית באף ודרכי הנשימה. כך נוצר גודש באף ובדרכי הנשימה כך יכול להיווצר זיהום בחללי האף. יכול להיווצר זיהום אשר חוסם את הניקוז בסינוסים. כך נוצרת הסינוסיטיס יש אנשים שהם יותר חשופים לסינוסיטיס. כמו אנשים  אשר סובלים מאלרגיות שונות. גם אנשים אשר מעשנים סיגריות חשופים יותר לסינוסיטיס. אנשים שנמצאים בזיהום אוויר כבד חשופים לתופעת הסינוסיטיס.  גם באזורים לחים מאוד יש אחוזים גבוהים מאוד של סינוסיטיס.

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

סינוסיטיס אודונטוגנית

 

יש מקורות שונים מהם נובעת היווצרות של סינוסיטיס אנשים רבים סובלים מתופעות של סינוסיטיס. סינוסיטיס מתבטאת בכאבי ראש קשים שיכולים להמשך שעות וימים ולפגוע מאוד באיכות החיים ורמת התפקוד של מטופלים אשר לוקים במחלה זאת. לכן מפתחים כל הזמן טיפולים מתקדמים בכדי לתת מענה לתופעה הזאת שנקראת סינוסיטיס.

 

מדוע נוצרת לרוב סינוסיטיס?

 

סינוסיטיס קורית לרוב  בשל מחלת הצטננות. שפעת גורמת להצטברות של חיידקים ברירית בתוך חללי האף. חיידקים יכולים ליצור זיהום וכך נוצרת סינוסיטיס. אך יש גם סינוסיטיס שנוצרת בשל טיפולים של שיניים או בשל מצב ירוד של השיניים.

 

מצב ירוד של השיניים וסינוסיטיס

 

כשיש מצב ירוד של השיניים זה יכול להשפיע על סינוסיטיס על צורות שונות של  סינוסיטיס. זאת סינוסיטיס שמקורה במחלת שיניים לעיתים אפילו טיפול בשיניים דווקא הוא גורם לסינוסיטיס בגלל זיהום שנוצר במהלך טיפול בשיניים. סינוסיטיס אודונטוגני מחייבת שיתוף פעולה בין רופא האאג לבין רופא שיניים צריך רופאים משני תחומים כדי להביא מזור לטיפול בסינוסיטיס אודונטוגנית

 

סינוסיטיס נדיר יותר

 

סינוסיטיס שקשור עם מערכת השיניים יותר נדירה בשונה מרוב סוגי הסינוסיטיס. אשר מתקשרים עם סיבוך של שפעת או צינון, זה סינוסיטיס אשר קורה בגלל מצב בעייתי של השיניים או בשל טיפול שיניים שיצר זיהום. השיניים הטוחנות האחוריות קרובות מאוד למערות של הלסת אשר נקראות גם הסינוס המקסילרי. סינוס מקסילרי הוא מערת הפנים אחת הגדולות שיש הוא קרוב מאוד לשורשי השיניים למקום ממני יוצאות השיניים ולכן השיניים משפיעות עליו מאוד. אם יש זיהום בשיניים או טיפול שיניים יוצר זיהום זה יכול לגרום לזיהום גם בסינוס המקסילרי.

 

זיהום בסינוס המקסילרי

בעבר מצב של דלקת בסינוס מקסילרי קרה אצל אנשים אשר הזניחו את מצב הפה והזנחה של השיניים גרמה לזיהום בסינוס מקסילרי היום יש מודעות רבה יותר לשמירה על היגיינה של השיניים ולכן זיהום בסינוס מקסילרי בגלל הזנחה של השיניים הוא נדיר יותר והיום הוא קורא בדרך כלל בגלל טיפול שיניים שגרם לזיהום ולא בגלל הזנחה של השיניים. כלומר בעקבות לא בעקבות אי צחצוח או אי שמירה על ניקיון השיניים.

 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

סינוסיטיס כתוצאה מטיפולי שיקום שיניים

בדרך כלל אנו מכירים סינוסיטיס שהוא זיהום ברירית של חללי האף שנוצר כתוצאה משפעת חום צינון
הצינון והשפעת גורמים לדלקת גודש וזיהום ברירית של מערות האף אך יש גם סינוסיטיס שקורה בגלל סיבות אחרות כמו למשל סינוסיטיס שקורה בגלל מצב מוזנח של השיניים.

 

סינוסיטיס בשל הזנחה של השיניים

סינוסיטיס שנוצר בשל הזנחה של השיניים הוא היום נדיר יותר. יש מודעות רבה יותר לשמירה על ההיגיינה של השיניים. סינוסיטיס כתוצאה מטיפולי שיקום שיניים עדיין די נפוץ. יש מקרים שיש זיהום בחללים של האף כתוצאה מטיפולי שיקום שיניים בתהליך שיקום השיניים  יש טיפול שנקרא הרמת סינוסים אשר יוצר סיבוכים שונים וביניהם זיהום של הסינוסים וכך נוצר סינוסיטיס כתוצאה מטיפולי שיקום שיניים.

 

טיפולי שיניים משקמים וסינוסיטיס

הרבה מאוד אנשים בכל מיני שלבים בחייהם עושים טיפול של השתלת שיניים לעיתים אין ברירה אלא לעשות טיפול של השתלת שיניים יש אנשים מצב השיניים שלה מוזנח מאוד כבר אין להם שיניים שהם יכולים לאכול איתם. הם חייבים לעשות השתלות שיניים כדי לשפר את המצב. לעיתים אין מספיק עצם כדי לבנות את השתל על החניכיים במקרה כזה עושים תהליך של בניית עצם שנמצא גם ומשפיע על ההשקע המקסילרי זה נקרא תהליך של הרמת סינוס.

 

השקע המקסילרי


השקע המקסילרי הוא אחד השקעים במערות האף והפה שיכולים להשפיע על מצב של סינוסיטיס. סינוסיטיס נוצר במידה וזיהום עובר מחלל הפה בגלל מצב ירוד של השיניים אל השקע המקסילרי בתהליך של בניית עצם. מצב כזה של זיהום שחודר על השטח השקע המקסילרי יוצר לפעמים מצב של סינוסיטיס כרוני שגורם לסבל רב למטופל. ויכול לחייב לפעמים ניתוח באמצעים שונים, כמו מערכת של דימות מוחשב אשר משפר את מהלך הניתוח הזה שמטפל בסינוסיטיס. גם הרמת סינוס גם טיפולי שורש רבים
גם מצב  של הזנחה של הפה לאורך זמן כל אלה יכולים לגרום למצב של כאבי סינוסיטיס שמחייבים טיפול אם הם הופכים להיות כרוניים

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

נזלת אלרגית בתינוקות

אלרגיה בדרך כלל איננה דבר מסוכן אך היא גורמת לפגיעה וירידה באיכות החיים, מה גם שהאבחנה היא קשה ועד שמגיעים לפתרון עוברים כמה שנים טובות מחיינו. על אחת כמה וכמה כשמדובר בתינוקות, העובדה שאינם יכולים להביע את עצמם גורמת בדרך כלל להורים לחשוב שמדובר בצינון חולף. לכן שימו לב לתסמינים הבאים, שיכולים להעיד על נזלת אלרגית אצל התינוק.

  • גודש באף המתמשך זמן רב, ולא כתוצאה מחשיפה לקור.
  • נזלת שקופה ומימית.
  • התעטשויות מרובות, לעיתים כמה דקות ללא הפסקה.
  • עיניים אדומות לאורך זמן.
  • חוסר תיאבון.
  • התינוק מראה סימני אי נוחות.
  • חשיפה ממושכת לגורם האלרגיה יכולה להביא לתסמינים כרוניים, כמו סינוסיטיס, דלקת עיניים ואסטמה.

 

נזלת אלרגית או נזלת מהצטננות? כך מאבחנים.

 

כדי לוודא קיום של אלרגיה, יש צורך להוכיח באמצעות בדיקה מתאימה את רגישות התינוק לאלרגן. קיימים היום דרכים שונות לאבחון וגילוי מקור האלרגיה, הבדיקה הנפוצה היא בדיקה עורית הנעשית ע"י הזרקת כמות קטנה של חומרים רגישים לעור ובחינת תגובת העור לחומר, בדיקה זו היא בדיקה פחות נעימה בעיקר לתינוקות, ולכן עדיף להימנע או לדחות אותה עד להתבגרות התינוק. במקרים אלו לפעמים עדיף לגלות את סיבת האלרגיה באופן עצמאי ע"י ניסוי ותהייה – ניתן להוריד מאכלים מהתפריט, בעיקר מוצרי חלב, ולבדוק אם יש שיפור, וכן להתרחק ממקומות מרובי אבק. קיימת בדיקה נוספת לאבחון נזלת אלרגית, והיא בדיקת נוגדנים ייחודיים ורגישות מיידית מסוג lge. כאשר הבדיקה מראה על רגישות, מצרפים לכך את הסימפטומים ולוקחים בחשבון גם את הגורם התורשתי, כלומר אם יש במשפחה מקרה אחד או יותר של נזלת אלרגית, אזי ניתן לקבוע שאכן מדובר בנזלת אלרגית. 

 

שיטות הטיפול הנפוצות

 

הטיפול הטוב ביותר לנזלת האלרגית, הינו הטיפול הסביבתי, כלומר להתרחק ככל האפשר מסביבת גורם האלרגיה. אולם לא תמיד זה אפשרי, בעיקר כאשר הרגישות היא לאבק או לאבקני פרחים המצויים כמעט בכול מקום. האופציה השנייה היא טיפול תרופתי. טיפול זה מתפצל לשניים, חלק מהרופאים נוטים לטפל רק בסימפטומים, באמצעות תרופות המקלות את הגודש באף. בתחום זה קיימות תרופות רבות ותרסיסים שונים המתאימים לתינוקות רכים, ולא תמיד מצריכות מרשם רופא. כיום רוב הרופאים מחזיקים בשיטה של טיפול בשורש הבעיה, והטיפול הניתן על ידם הוא טיפול תרופתי התוקף את גורם האלרגיה, תרופות אלו חייבות במרשם רופא. במקרים חמורים קיימת אופציה של טיפול ע"י סדרת חיסונים.

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף
12
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל meyzam1 אלא אם צויין אחרת