00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מזל טוב לאפקט הפרפר

היום יום הולדת, היום יום הולדת לאפקט הפרפר.... לה לה לה לה
 
כן, 6 שנים עברו מאז שפתחתי את אפקט הפרפר...
 
אפקט הפרפר הוא כמו תינוק שטיפחתי, אהבתי, גידלתי  והשנה הולך לכיתה א`
 
הרשומה הראשונה  להפוך מזחל לפרפר  
 
"מי את?" שאל הזחל
זו לא היתה פתיחה מעודדת לשיחה.
אליס השיבה בביישנות מה:
"א- אני בקושי יודעת, אדוני, ברגע זה - לפחות אני יודעת מי הייתי כשקמתי בבקר, אבל אני חושבת שהשתניתי כמה פעמים מאז"
"למה את מתכוונת?" אמר הזחל בחומרה. "הסבירי את עצמך!"
"אני חוששת שאני לא יכולה להסביר את עצמי, אדוני," אמרה אליס,
"מפני שאני לא אני עצמי, אתה מבין."
"אני לא מבין", אמר הזחל.
"אני חוששת שלא אוכל לנסח את זה יתר ברור" ענתה אליס בנימוס רב,
"מפני שראשית כל, אני לא מבינה את זה בעצמי; ולשנות גדלים כל כך הרבה פעמים זה דבר מביך מאד, לא?"
"לא," ענה הזחל.
"טוב, אולי עוד לא נוכחת בזה," אמרה אליס; "אבל כשתצטרך להפוך לגולם - והרי יום אחד זה יקרה לך, אתה יודע, ואחר כך לפרפר, אני משערת שתרגיש קצת מוזר, לא?"
"בכלל לא, " אמר הזחל.
"טוב, אולי אתה תרגיש אחרת" אמרה אליס" כל מה שאני יכולה להגיד זה, שאני הייתי מרגישה מוזר מאד."

מתוך: לואיס קארול, "הרפתקאות אליס בארץ הפלאות"
 
מאז אכן עברתי המון תהפוכות... אני כבר יודעת מי אני... מה אני רוצה... יצאתי מהגולם והפכתי לפרפר... עשיתי כל כך הרבה דברים בכוחות עצמי... פעם לא חשבתי שאני מסוגלת לכך... והנה הוכחתי לעצמי ולסובבים אותי שאני חזקה... שאני יכולה... הבית שלי, הילדים שלי, העבודה שלי, המשרד שלי...
 
רק נישה אחת עדיין נעולה, הנישה של הזוגיות... הפגיעה שהוא גרם, לא יודעת אם אי פעם אצליח להבריא ממנה... הפגיעה בחוסר האמון המוחלט בגברים... ההתמסרות הטוטאלית שלי לגבר, באמונה שלמה שהוא אכן מדבר אמת, מרגיש באמת את מה שאומר... שפיו ולִבו שווים...
 
אחרי שש שנות כתיבת הבלוג, חוזרת מדי פעם לקרא רשומות שכתבתי במשך השנים האלה ורואה איפה הייתי ואיפה אני עכשיו... ומברכת את עצמי על ההתמדה, על הכתיבה כי אין כמו לקרא אחורה בזמן ולהבין את כל מה שעברתי וכל מה שעשתי עבורי...
 
 
 
לדף הרשומה

מי את/אתה?

ישבת וקראת את הבלוג במלואו... כל הכבוד!!!
 
590 רשומות בבלוג
 
בשבת קראת 506
 
ולמחרת עוד 111
 
לא יודעת.... לשבת ולקרא את כל הרשומות יש סיבה לכך
 
אולי מתוך סקרנות
 
לפחות תגובה אחת או לשלוח מסר...
 
אשמח מאד לדעת
 
מתוך סקרנות
 
לא הפעם הראשונה שזה קורה... שמישהו יושב וקורא את כל הבלוג מן ההתחלה עד הסוף או מהסוף להתחלה
 
אבל תמיד השאירו סימני דרך...
 
או תגובה באיזו רשומה או שלחו לי מסר...
 
לדעת מה זה עשה לך, מה גרם לך לקרא את כל הבלוג
 
לאלמונית או אלומני אשמח לדעת...
 
 
 
 
 
לדף הרשומה

על הפרעות קשב וריכוז (ADD) אצל נשים (2)

מאז שהיו לי כל כך הרבה בעיות עם האריה, מאז שידעתי ללא אבחון שגם אני ADD תמיד נכנסת לפורום להתעדכן ומאז מקבלת למייל את העלון של זיוודינה (מנהלת פורום בתפוז ADHD) על התפתחויות חדשות, גילויים, טיפים וכו` איך ומה לעשות כשיש ADHD או ADD בבית.
 
אתמול אחרי שיחה עם אחותי שגם לה ילד ADHD ועכשיו התבקשה לעשות לבת אבחון והיא בכיתה ב` ורק עכשיו שמו לב שהיא כנראה ADD, שלחתי לה למייל את העלון של זיוודינה כדי שתקרא את המאמר שרק אתמול קיבלתי המדבר על הנושא של ילדות/נשים עם ADD/ADHD.
 
מביאה לכאן כהמשך למאמר הקודם שהבאתי לפני כ-4 שנים על הפרעות קשב וריכוז של נשים.
 

כך נשים לומדות להשתיק את הפרעת הקשב שלהן /אילנה רייטקופ

רבים מהגברים והנשים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז הם בעלי חשיבה ייחודית המאפשרת להם לפעול בצורה יצירתית בתחומים רבים ומגוונים. יחד עם זאת, הפרעת קשב וריכוז יוצרת קשיים המשפיעים על כל תחומי החיים של הלוקים בה. היא מתאפיינת בחוסר שקט פיסי או מחשבתי, בחוסר יכולת להתמקד ולהתמיד בפעולה אחת או במחשבה אחת, ובקשיים בולטים בהתארגנות יומיומית כתכנון וניהול זמן, ניהול חפצים וניירת. אופן ההתייחסות של נשים וגברים להפרעה מתחיל להסתמן כשונה ואף מנוגד כבר בגילאי הילדות.

במשך שנים רווחה ההנחה שמספר הילדים הסובלים מהפרעת קשב גדול ממספר הילדות הסובלות ממנה. בשנים האחרונות הולכת ומתבררת העובדה שמספר הבנות הסובלות מהפרעת קשב זהה או דומה למספר הבנים הסובלים ממנה. למרות זאת, מספר הבנות המופנות לאיבחון או מגיעות לטיפול עדיין קטן ממספר הבנים.
הסיבה למצב זה היא שרוב הילדות עם הפרעת קשב לומדות בשלב מוקדם של חייהן להשתיק את ההפרעה ולהפנים אותה. השתקה זו מלווה אותן לאורך כל חייהן ויוצרת גם השתקה של היכולות היצירתיות שלהן. הן לומדות להתעלם מנוכחות ההפרעה, וכנשים בוגרות משלמות מחיר אישי וחברתי כבד על התעלמות זו.

גם חווית בית הספר של בנים עם הפרעת קשב שונה מן החוויה של בנות הלוקות בהפרעה. כדי להיות "תלמיד/ה" בנים ובנות נדרשים להתנהג על פי הכללים, לקבל ציונים טובים, וללמוד להתנהל על פי הדרישות. בית הספר עדיין מגדיר כ"לא תלמיד/ה" לא רק את מי שלא לומד או לא מתנהג על פי הכללים, אלא גם את מי שמגיע לבית הספר לא מאורגן, כלומר ללא המחברות המתאימות, ללא קלמר מסודר, וללא שיעורי בית. כאשר בנים מתקשים לעמוד בדרישות הלימודיות וההתנהגותיות של בית הספר, הם מחצינים את התיסכול שהם חווים, וכתוצאה מכך נלקחים לטיפול אצל אנשי מקצוע. הטיפול מאפשר לבנים להגדיר את הקשיים שלהם, לזהות את היכולות שלהם, ולדעת להשתמש ביכולותיהם כדי להתמודד עם קשייהם באופן יעיל.

בנות יודעות שהן אמורות להיות ילדות טובות צייתניות ומסודרות.
כאשר הן מתקשות לעמוד בדרישות הלימודיות של בית הספר, הן מפנימות את התסכול, ונתפסות כילדות חולמניות או מופנמות. הן גם יודעות שכילדות מצופה מהן שתהיינה מסודרות, שהמחברות שלהן תהיינה מקושטות, ושהיומן שלהן יהיה מעודכן ומסודר. מכיוון שהן מפנימות את הקשיים, הן אינן מגיעות לקבל טיפול מקצועי, אינן מסוגלות להסביר לעצמן את הקושי להיות ילדות מסודרות, ולכן הן מתחילות לפתח מיומנות הסתרה והכחשה. במקום ללמוד לנהל משא ומתן עם הקשיים שלהן, הן לומדות לקרוא לעצמן עצלניות, ומתחילות תהליך מתמשך של שימוש ב"שקרים לבנים" על מנת להסתיר את הקשיים. גם כאשר הן מצליחות, במאמץ רב, לעמוד בדרישות, הן יודעות ש"משהו לא בסדר". הן תופסות את הצלחותיהן כמקריות, וחווות תחושת זיוף מתמדת.

כאשר ילדות אלה מגיעות לבגרות, הקשיים הולכים וגדלים. הן נתקלות בציפיות החברתיות הדורשות מהן להתנהל בעולם התעסוקתי, ולנהל במקביל את הבית והמשפחה.
הן לומדות שהחברה מצפה מהן להיות אחראיות על ניהול הזמן של בני המשפחה, על ניקיון הבית, על הלבוש והתזונה של בני המשפחה, על חינוך הילדים והקשר עם מערכת החינוך, ועל ניהול הכספים היומיומי. כאשר הן לא מצליחות לעמוד בציפיות אלה, הן לומדות להגדיר את עצמן לא רק כעצלניות אלא גם כאמהות לא טובות וכבנות זוג שלא עומדות בציפיות החברה.

מכיוון שבשלב זה מושתקת הפרעת הקשב לחלוטין, אין באפשרותן להבחין כי קשיי ההתנהלות היומיומיים שלהן הם תוצר של ההפרעה. הן חוות תחושת כישלון ותחושת חוסר אונים מתמשכת. בנוסף, אין להן אפשרות להשתמש ביכולותיהן היצירתיות, והן אפילו לא יודעות לזהות את התסכול הנובע מחוסר מימוש עצמי מתמשך. רבות מהן מצליחות לתפקד, אולם עושות זאת תוך מתח מתמיד וידיעה שהן תמיד "לא בסדר". מתח זה יוצר עייפות מתמדת ועלול אף ליצור תחושה של דיכאון קל ומתמשך. חלקן של נשים אלה אינו מצליח להחזיק מעמד במקום העבודה, חלקן מתגרש כתוצאה מתחושה של כישלון בחיי הזוגיות, חלקן מגיע לטיפול פסיכיאטרי כתוצאה מתחושת דיכאון, חלקן עסוק באופן אובססיבי בסדר וניקיון, וקיימת טענה שמצב זה עלול לגרום להתפתחות הפרעות אכילה או מחלות כמו פיברומיאלגיה.

רק כאשר נשים אלה לומדות להקשיב להפרעת הקשב שלהן, רק כאשר הן מתחילות לזהות את נוכחותה ואת קולה, הן יכולות להתחיל ליצור איתה משא ומתן ולהסביר לעצמן ולסביבתן את הקשיים שהן חוות. רק כאשר הן מקבלות אותה אל תוך חייהן, הן יכולות לקבל את העזרה המקצועית המתאימה ולגלות מחדש את יכולותיהן. קבלת נוכחותה של הפרעת הקשב מאפשרת להן להגדיר את עצמן מחדש כנשים, כחושבות, כיצירתיות, ולא כעצלניות, כדיכאוניות או כאמהות לא טובות.

אילנה רייטקופ - M.A לימודי נשים, מאמנת אישית להפרעת קשב וריכוז

 

לדף הרשומה

האריה שלי

זוכרים את האריה שלי ?
 
השובב הזה...
 
זה שעשה לי כל כך הרבה באלגנים בחיים...
 
זה ששיגע אותי וכבר לא ידעתי מה לעשות איתו...
 
האריה אותו אריה  שיש לי כל כך הרבה רשומות עליו...
 
אז הנה זה בא...
 
ביולי סיים שלוש שנים בפנימיה, לא יאומן שכבר עברו שלוש שנים...
 
הילד הזה שלי שהייתי בטוחה שלא יסיים 12 שנות לימוד... סיים אותם
 
לא רק שסיים 12 שנות לימוד... הוא גם סיים ועשה את כל הבגרויות
 
לא רק שסיים עם כל הבגרויות...  סיים עם ציונים טובים...
 
טוב, אולי פה ושם איזו בחינה עם ציון נמוך יותר...
 
אבל מה זה משנה כלל... הוא סיים... סיים 12 שנות לימוד ואת הבגרויות...
 
סיים 12 שנות לימוד ובגרות... ולא לקח כדור אחד של ריטלין...
 
אפשר לקבל הסבר על כך... ???
 
סיים בחינות בגרות... אבל בשבילי ובמיוחד בשבילו הבחינות האלה הם הוכחה... שהוא מסוגל, שהוא חכם, שהוא יכול לעמוד במטרה ולהצליח בא...
 
ומה זה בחינות הבגרות האלה לעומת הבגרות הנפשית...
 
האופן שהיתבגר בשנים האלה... הגבר שהפך להיות...
 
ואחרי שלוש שנים האלה... מגיעות שלוש שנים נוספות
 
עוד שבועיים הופך להיות חייל... חייל ביחידה קרבית...
 
מבקשת שישמור על עצמו... ושה` ישמור עליו...  
 
אוהבת אותך ילד שלי
לדף הרשומה
קוביית רשימת הרשומות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל מיקי בת המקורית אלא אם צויין אחרת