00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מה חשוב לדעת – בעת בחירת עורכי דין לגירושין?

גירושין אינם עסק פשוט, בשל מספר סיבות: האחת היא סיבה אישית–רגשית. מדובר בסיטואציה של פירוק התא המשפחתי. הסיבה השנייה היא כי מדובר במהלך כלכלי קשה לבני זוג, שהתרגלו לחיות כתא משפחתי, וכפועל יוצא – תא כלכלי אחד, אך לפתע מוצאים עצמם נאבקים בגפם. הסיבה האחרונה היא כי מדובר בהליך מורכב וקשה לילדיהם של בני הזוג. 


עם זאת, כדי להקל על הליך הגירושין, חשוב מאוד לבחור עורך דין גירושין טוב, שעמו תוכלנה\תוכלו להרגיש בנוח, ולסמוך עליו שיוכל להגן עליכן\ם ולייצג את האינטרסים שלכן\ם בצורה הטובה ביותר, מבין עורכי דין לגירושין שקיימים בשוק. מכאן, מצאנו לנכון לחבר את המאמר הזה, אשר במסגרתו נסביר קודם כל מהו הליך גירושין ומה הוא כולל. לאחר מכן, נסביר למה יש לשים לב, כאשר בוחרים עורך דין לגירושין. כל זאת, נעשה ונכתב לידיעתכן\ם ונוחיותכן\ם, הגולשות והגולשים.


נבקש להעיר כי המאמר שלפניכן\ם הוא מאמר כללי בלבד, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי. 


גירושין בישראל – מה הם כוללים?
בישראל, הליך גירושין הינו מורכב מאוד. נסביר: קודם כל, בישראל, הליך גירושין מתנהל בשתי ערכאות, בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. לראשון, יש סמכות בלעדית לעסוק בתביעות לגירושין ונישואין. לערכאה השנייה, יש סמכות לעסוק בכל עניין משפחתי, למעט גירושין ונישואין. ללמדנו, שבני זוג המבקשים להתגרש, לעיתים מוצאים את עצמם מתדיינים בשתי ערכאות מקבילות.


זאת ועוד, הליך גירושין מורכב מאוד, משום שהוא בעצם כולל מספר הליכים, שמתכנסים יחדיו, למונח "הגדול", הנקרא "הליך גירושין". קודם כל, בני זוג המבקשים להתגרש יעשו כן באמצעות הגשת תביעת גירושין לבית הדין הרבני. לאחר מכן או במקביל, יהיה עליהם להסדיר את שאלת משמורת הילדים והמזונות. כלומר, בני הזוג צריכים לקבוע האם הם יקיימו משמורת משותפת מבחינת זמני שהות, או שהם יקבעו משמורת בלעדית שתוטל על אחד מבני הזוג, כאשר בן הזוג השני ייהנה מהסדרי ראיה. בהתאם, לאחר קביעת סוג המשמורת, יידונו המזונות, כלומר הסכום שישולם על ידי האב, לטובת כלכלת ילדיו. 


לאחר כל אלו, או כאמור, במקביל, בני הזוג יצטרכו להסדיר את שאלת הרכוש המשותף שלהם. במהלך הנישואין, בני זוג לעיתים צוברים רכוש רב, ולכן – בעת גירושין יש להכריע בשאלה "מי יקבל מה". 


ללמדנו, שהליך גירושין אינו הליך פשוט, וכן הוא הליך יקר מאוד, במיוחד כאשר הוא מתנהל בערכאות, וגורר הכרעה שיפוטית לאחר שמיעת ראיות וטענות. לשם כל אלו, חשוב מאוד להיעזר בעורך דין גירושין בעל ניסיון וידע רב. 


החלטתם להתגרש – איך תבחרו עו"ד גירושין?
בחירה של עורך דין גירושין, אינה עניין של מה בכך, ויש לבחון מספר אלמנטים. הבה נסביר מה חשוב לבדוק:


כימייה עם עורך הדין:
אכן, הכימיה עם עורך הדין שלכן\ם היא דבר חשוב מאוד. עליכן\ם להשיב לשאלה פשוטה, האם אתן\ם חשות\חשים בנוח עם עורך הדין שבחרתן\ם או שאתן\ם עתידות\ים לבחור? האם אתן\ם מרגישות\ים שאתן\ם יכולות\ים לשתף אותו בפרטים החשובים, על מנת שיוכל לייצג אתכן\ם נאמנה? אם התשובה חיובית, הרי שיש מקום לבחור את עורך הדין (יחד עם שקילה של פרמטרים נוספים). אם התשובה שלילית, הרי שעדיף להימנע מלבחור את עורך הדין הזה. 


ניסיונו המקצועי של עורך הדין:
כמו שהייתן\ם רוצות\רוצים רופא שיש לו ניסיון בניתוחים מהסוג הרלוונטי לכן\ם, הרי שעדיף להימנע מלבחור בעורך דין ללא ניסיון או עם ניסיון מועט בתביעות מהסוג הרלוונטי לכן\ם. מכאן, שבעת בחירת עורך דין גירושין, חשוב לבחון את ניסיונו המקצועי, בפרט ניסיונו בניהול תביעות גירושין מורכבות. 


יכולתו של עורך הדין לייצג אתכן\ם:
חשוב מאוד לברר עם עורך הדין, האם יש באפשרותו לייצג אתכן\ם מבחינת ניגוד עניינים אפשרי, וכן מבחינת עומס עבודה. רצוי לברר האם יש היכרות בין עורך הדין לצד השני לגירושין או עם בני משפחתו. כמו כן, חשוב לבחון האם לעורך הדין יש פנאי לייצג אתכן\ם. 


העלות הכספית של עורך הדין:
עלות כספית היא דבר חשוב, אך איכות ורצינות עולות כסף. אל תפסולנה\תפסלו עורך דין בשל עלות כספית גבוהה מידי, אלא יש לבחון כל מקרה לגופו ולאור הנסיבות. כמו כן, רצוי לבחון אפשרות לפרוש תשלומים לפי שלבים בהליך. 


לסיכום:
בחירה של עורך דין גירושין היא מעשה מורכב, והיא חלק מהמורכבות של הליך הגירושין. גירושין אינם עניין קל, הם עסק יקר – כלכלית ורגשית. לכן, חשוב מאוד להיעזר בעורך דין בעל ניסיון, אשר יוכל ללוות אתכן\ם, לייצג את האינטרסים שלכן\ם נאמנה, והכי חשוב – להיות שם בשבילכן\ם מבחינה מקצועית. 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

מה רצוי לכלול בהסכם ממון?

בשעה טובה, הכרת את בן או בת הזוג המושלמ/ת. התחלתם לצאת יחדיו, ולימים גם עברתם לגור באותה דירת מגורים. היחסים התהדקו, הקשרים נקשרו. לאחר זמן מה קיבלת הצעת נישואין. כמובן שענית בחיוב. האם, בדיוק ברגע הזה, עצרת שנייה כדי לחשוב – מה יהיה אם חלילה ניפרד? איך אוכל לשמור על דירת המגורים שקיבלתי בירושה מסבתא שרה או סבתא עדנה? או לחלופין, אתה – האם עצרת רגע כדי לחשוב, איך תוכל לשמור על מכונית האספנות היקרה שקיבלת במתנה מאביך, שאומנם ממתינה במוסך, אבל לעיתים משמשת אותך לטיולים? 

בדיוק לשם כך, מצאנו לנכון לחבר את המאמר שלהלן, אשר במסגרתו – נסביר לכם/ן הקוראים/ות, קודם כל מה הדין באשר לחלוקת רכוש בעת גירושין. לאחר מכן נסביר כיצד ניתן לשמור על הרכוש שלכם/ן באמצעות הסכם ממון, כן נסביר מהם היתרונות של הסכם זה. 

כל זאת, נעשה לידיעתכם/ן ונוחיותכן/ם, הגולשות והגולשים. נבקש להעיר כי המאמר שלפניכם/ן הוא מאמר כללי בלבד, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי. 

חלוקת רכוש במהלך גירושין
בישראל, קיים חוק ספציפי העוסק בחלוקת רכוש בין בני זוג בעת גירושין. החוק הזה נקרא "חוק יחסי ממון, התשל"ג–1973" (להלן: "חוק יחסי ממון"). חוק יחסי ממון קובע כי בעת פקיעת נישואין, ייערך בין בני הזוג "הסדר איזון משאבים", כלומר – יקחו את כל הרכוש המשותף של בני הזוג, ויחלקו אותו באופן שווה. במקביל, חוק יחסי ממון, גם מגדיר אילו סוגי רכוש ייכללו במסגרת הסדר איזון המשאבים. למעשה – מדובר בכל סוג של רכוש, למעט: קצבת אלמנות או נכות שאותה מקבל אחד מבני הזוג, רכוש שקיבל אחד מבני הזוג לפני הנישואין, או רכוש שקיבל במתנה אחד מבני הזוג במהלך חיי הנישואין. 

הבה נמחיש – אם לבעל הייתה דירת מגורים לפני הנישואין, הרי שזו לא תיכלל במסגרת הסדר איזון המשאבים. מצד שני, אם לאישה יש עסק שאותו פתחה במהלך חיי הנישואין, הרי שאז הדבר מהווה רכוש משותף, ולבעל תהיה זכות לחלוקה שווה בעסק או לתגמולים בגין המוניטין של העסק. 

במילים אחרות, הסדר איזון המשאבים הוא בעצם ברירת המחדל החוקית. החריגים להסדר זה, יפורטו בחלק הבא. 

החריגים להסדר איזון משאבים:
למעשה, להסדר איזון המשאבים יש שני חריגים: החריג הראשון הוא סטיה שנעשית על ידי בית המשפט. לפי סעיף 8 לחוק יחסי ממון, לבית המשפט לענייני משפחה יש סמכות לסטות מהסדר איזון המשאבים, במקרים חריגים וכאשר מן הצדק לעשות כן. החריג השני להסדר איזון המשאבים, הוא קיומו של הסכם ממון. על כך, בחלק הבא. 

הסכם ממון – להלכה ולמעשה:
כאמור, הסכם ממון, כשמו כן הוא, הסכם שנועד להסדיר את חלוקת הרכוש של בני זוג. למעשה, הייחודיות בהסכם ממון, היא שזהו בעצם "הסכם מגירה". כלומר, זהו הסכם שבני זוג חותמים עליו, ופשוט שוכחים ממנו, עד ליום פקודה. יום הפקודה, הוא היום שבו בני הזוג מבקשים להתגרש, ואז, הסכם הממון שנחתם שנים רבות לפני הגירושין, יסדיר את אופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג בעת הגירושין. 

חשוב להעיר, כי הסכם ממון, הוא בר שינוי במהלך השנים, ובלבד שהוא נעשה בהסכמת הצדדים – רצוי תוך התייעצות עם עורך דין משפחה. מצד שני, להבדיל מהסכמים מסחריים, הסכמי ממון הם הסכמים שמאוד קשה לבטל. כדי לבטל הסכם ממון שנערך כדין – יש להוכיח שהוא נחתם תוך מרמה, או הטעיה, או עושק, או ניצול שלא כדין וכיו"ב. כמו כן, הסכם ממון, הוא הסכם שיש להגישו לבית המשפט לענייני משפחה, וזאת כדי לקבל תוקף משפטי לקיומו. 

יתרונות מול חסרונות בעריכת הסכם ממון:
להסכם ממון יש יתרונות וגם חסרונות. אנו סבורים כי היתרונות עולים על החסרונות. נסביר: 

מבחינת יתרונות, הסכם ממון הוא הסכם שיוצר וודאות ביחסים, וודאות ביום פקודה. אדם שעורך הסכם ממון, יודע שאם חלילה יתגרש, הוא לא יצטרך לקיים הליכים משפטיים מורכבים, כדי לזכות ברכוש שלכאורה שייך לו. כמו כן, הסכם ממון מונע קיפוח של צד חלש יותר. בסופו של דבר, הסכם ממון אינו פעולה מורכבת, והוא רק יכול להוסיף. 

מבחינת חסרונות, אנו סבורים כי החיסרון היחידי שאולי עשוי להתקיים, הוא הפגיעה ברומנטיקה. זוגות רבים טוענים כי החתימה עצמה, מעידה על חוסר אמון בסיסי. אכן, אי אפשר לזלזל בטיעון הזה, ולמרות זאת – אנו סבורים כי היתרונות שבהסכם זה, והעובדה שבסופו של דבר זהו "הסכם מגירה" כפי שציינו, עולים על החיסרון הזה. 

לסיכום:
במאמר זה ביקשנו להציג לכם/ן, הקוראים/ות הנכבדים/ות, מהו הסכם ממון, מה כדאי לדעת עליו ומה חשוב גם לכלול בו, וכן הצגנו את יתרונותיו וחסרונותיו. את כל זאת, עשינו על מנת שכל קורא יוכל לדעת כיצד ניתן יהיה לשמור על רכושו – בעת גירושין. נשוב ונציין, כי חשוב מאוד להיעזר בעורך דין משפחה, בכל היבט בתחום. 

לפרטים נוספים בקרו באתר של עורכת דין גירושין לוסי מאיר 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

התנגדות לצוואה - מה הדין?

צוואה היא מסמך שבו אדם מצווה מה ייעשה ברכושו לאחר מותו. התנגדות לצוואה, היא סיטואציה שבה צד שלישי, טוען כי הצוואה נערכה או שלא כדין או בהשפעה בלתי הוגנת  (למשל, עושק, כפייה, אונס ועוד). מכאן, מה הדין באשר להתנגדות לצוואה? אך עוד לפני כן, מה חשוב לדעת על צוואות? ומה חשוב לדעת על ירושה, על אופן הסדרתה וחלוקתה? על כך ועוד, במאמר שלהלן, שאותו חיברנו לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם, הגולשות והגולשים. 

נבקש להעיר כי מאמר זה הוא מאמר כללי, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי. 

דיני הירושות והצוואות בישראל:
בישראל, דיני הירושות והצוואות מוסדרים בחוק הנקרא "חוק הירושה, התשכ"ה–1965" (להלן: "חוק הירושה"). חוק הירושה קובע ומסדיר הוראות רבות ומגוונות, הנוגעות לירושה, כמו: מי רשאי להוריש את רכושו, מי רשאי בכלל לרשת אדם (לדוגמא – אדם שרצח אדם אחר כדי ליהנות מהירושה – לא זכאי לרשת אותו, לפי חוק הירושה). כמו כן, חוק הירושה קובע כיצד צריכה להיערך צוואה – כאשר ישנן ארבע דרכים לכך, שאותן נמנה בחלק הבא. חוק הירושה גם קובע מהי ברירת המחדל החוקית בסיטואציה שבה אדם לא הותיר אחריו צוואה (גם על כך, נסביר בחלק הבא). חוק הירושה גם קובע מהי הפרוצדורה למימוש ירושה של אדם אחר. כלומר – כיצד ניתן להוציא צו קיום צוואה או צו ירושה. כמו כן, חוק הירושה קובע ומסדיר את סמכויותיו של רשם הירושה, וכן את סמכויותיו של בית המשפט לענייני משפחה, אשר אמון על שפיטה בענייני ירושות וצוואות. כמובן שישנן הוראות מהותיות נוספות שקבועות בחוק הירושה, אך לא נרחיב עליהן כעת. 

ירושה לפי דין מול צוואה:
הסעיף הראשון בחוק הירושה, קובע כי בעת מותו של אדם, יועבר עזבונו (כלומר – כל הרכוש שהיה שייך למנוח) ליורשיו. אלא מה? כיצד קובעים מי הם היורשים של המנוח? יש לכך שתי אפשרויות: האפשרות האחת, היא כאשר אדם לא הותיר אחריו צוואה, ואז, היורשים של המנוח, הם היורשים שמוגדרים בסעיף 10 לחוק הירושה, כלומר – היורשים לפי דין, שהם למעשה בן או בת הזוג של המנוח וילדיו, באופן שווה (בכפוף לחריגים מסוימים, שאותם לא נזכיר במאמר זה). לעומת זאת, אם אדם הותיר אחריו צוואה, הרי שאז היורשים יהיו היורשים לפי צוואה. 

כיצד עורכים צוואה? יש לכך ארבע אפשרויות: האפשרות האחת היא בכתב, כלומר – צוואה בכתב היא צוואה שנכתבת על ידי המנוח עוד בחייו, והיא כוללת תאריך ואת חתימתו. האפשרות השנייה היא צוואה בפני עדים, כלומר – זו צוואה בכתב, שגם כוללת פרטי זיהוי של שני עדים שנוכחים בזמן כתיבתה. האפשרות השלישית היא צוואה בפני רשות. כלומר – אדם יכול, בין היתר, להקריא את צוואתו ולהפקידה בפני רשם הירושה, או להקריאה בפני רשות ציבורית (שופט וכיו"ב). האפשרות הרביעית היא לערוך צוואה בעל פה, אך זו צוואה שיכולה להיערך רק בסיטואציה שבה אדם גוסס וסבור כי יאבד את חייו בזמן הקרוב. במקרה כזה, אדם יכול להקריא את צוואתו בפני שני עדים. האחרונים יכתבו זיכרון דברים של מה שנמסר להם מהמצווה, ומיד לאחר מכן יהיה עליהם להפקיד את זיכרון הדברים אצל רשם הירושה. במידה והמצווה לא נפטר בתוך חודש, הרי שהצוואה מבוטלת. אגב, לא בכדי, צוואה בעל פה נקראת גם צוואת "שכיב מרע". 

כיצד מממשים ירושה להלכה ולמעשה?
כדי לממש ירושה או צוואה, יש לפנות לרשם הירושה, ולהגיש בקשה שנקראת בקשה לצו ירושה, במידה ומדובר בירושה שלא לפי צוואה. לחלופין, יש לפנות לרשם הירושה, בבקשה למתן צו קיום צוואה. כאשר מתבקשת בקשה כזו, ישנה תקופת ביניים, שבמסגרתה יש לפרסם את עצם הבקשה בעיתונות, וזאת על מנת לאפשר לצדדים שלישיים להביע את התנגדותם למתן צו קיום הצוואה. במידה והוגשה התנגדות, הרי שאז היא תידון בפני בית המשפט לענייני משפחה. 

התנגדות לצוואה – הכיצד?
כעורכי דין לענייני משפחה, אנו יכולים לציין שהסיבות להתנגדות לצוואה, נובעות מטעמים רבים. לעיתים, מדובר בניסיונות כושלים של צדדים שלישיים, לרבות אחים שנושלו מהירושה, או קרובי משפחה אחרים, שמנסים להתעשר. מצד שני, לעיתים התנגדויות מוגשות בצדק ובדין, כמו במקרים שבהם עולה טענה להשפעה בלתי הוגנת על המנוח בעת עריכת הצוואה, או חלילה במקרים שבהם נטען כי הצוואה נכתבה תחת עושק או כפייה נגד עורך הצוואה והדוגמאות עוד רבות. כמו כן, נציין שביטול או שינוי צוואה במסגרת התנגדות – אינם דבר פשוט כלל, ולכן חשוב מאוד להיעזר בעורך דין משפחה בעל ניסיון, בעת הצורך. 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

עורך דין דיני משפחה - מתי נזדקק לו?

מתי נזדקק לעורך דין דיני משפחה? זו שאלה לא פשוטה בכלל, והסיבה לכך היא שלא תמיד אנשים מודעים למורכבות של תחום דיני המשפחה, ובהתאם גם לא תמיד מודעים למגוון התיקים והנושאים שנדונים בבתי המשפט לענייני משפחה, ומכאן – למגוון התיקים והנושאים שבהם עורך דין דיני משפחה עוסק מידי יום. לכן, מצאנו לנכון לחבר את המאמר הזה, אשר במסגרתו נפרט ונסקור, מהם התחומים העיקריים שבהם עוסק עורך דין דיני משפחה. כל זאת, נעשה ונכתב לידיעתכן/ם ונוחיותכם/ן, הגולשות והגולשים.

נבקש רק להעיר כי המאמר שלהלן הוא מאמר כללי, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי. 

ערכאות שיפוט בתחום המשפחה:
עוד לפני שנסקור את תחומי העיסוק של עורך הדין העוסק בתחום דיני המשפחה, חשוב לנו להסביר לכן/ם מיהן ערכאות השיפוט בתחום דיני המשפחה. הערכאות הרלוונטיות הן שתיים: האחת היא בית המשפט לענייני משפחה. לבית משפט זה, יש סמכות לעסוק בכל מחלוקת אשר נוגעת לבני משפחה, כאשר ההגדרה לבני משפחה, בהתאם להוראות הדין, היא בני זוג, הורים וילדים, אחים ואחיות ואפילו סבים וסבתות. כאמור, לבית המשפט לענייני משפחה, יש סמכות לעסוק בכל סכסוך משפחתי, אבל אין לו סמכות לעסוק בדבר אחד – גירושין ונישואין בין יהודים, או בני דתות אחרות (אז, הסמכות מוקנית לבית הדין הדתי הרלוונטי). מכאן, אנו עוברים לסקור את הערכאה השנייה הרלוונטית לתחום המשפחה. ערכאה זו היא בית הדין הרבני. האחרון הוא ערכאה דתית, שיש לה סמכות בלעדית – לעסוק בגירושין ונישואין בין יהודים במדינת ישראל. חשוב להעיר כי לבית הדין הרבני יש סמכות גם לעסוק בעניינים נלווים, אך אז, סמכותו מתאפשרת מכוח כריכתה של תביעת הגירושין (לא נרחיב מעבר לכך). 

תחומים בדיני המשפחה:
אלו תחומים מעסיקים עורך דין דיני משפחה? הבה נציג סקירה בנושא:

אימוץ ילדים: אימוץ הוא סיטואציה שבה קטין מועבר, מהוריו הביולוגים (מסיבות שונות ומגוונות), להורים מאמצים. אומנם אנו מסכמים זאת במספר בודד של שורות, אך מדובר בהליך מורכב וקשה, גם בפן הרגשי. הליך אימוץ בארץ, מפוקח כל כולו על ידי בית המשפט, אשר רק הוא רשאי להוציא צו אימוץ. בכל התהליך הזה, נדרש ייצוג של עורך דין דיני משפחה, כבא–כוח המאמצים או המאומצים.

גירושין ונישואין: כאמור, תחום הנישואין והגירושין הוא תחום שבהחלט מהווה חלק ניכר מעיסוקו של עורך דין משפחה. הליך גירושין, נדון בבית הדין הרבני, וגם בבית המשפט לענייני משפחה, בעניינים נלווים. כמו כן, חשוב להעיר כי הליך גירושין לא כולל רק את הגירושין עצמם, אלא גם נושאים נלווים, כגון – משמורת ילדים, מזונות ילדים, חלוקת רכוש בין בני זוג. כל אלו, הם נושאים שיוצרים מחלוקות. מחלוקות אלו ניתן לפתור או בהסכמה, או באמצעות הכרעה שיפוטית. לכל אלו, נדרש עורך דין גירושין בעל ניסיון. 

הסכמים בתחום המשפחה: בין בני משפחה, נערכים הסכמים רבים, החל מהסכם ממון שנערך בין בני זוג, אשר נועד להסדיר את אופן חלוקת הרכוש המשותף שלהם בעת פרידה, ועד הסכמי זוגיות או חיים משותפים בין בני זוג (לרבות בני אותו המין), המבקשים להסדיר את חיי הזוגיות שלהם, וכן הסכמי הורות משותפת בין שני צדדים שמבקשים להקים יחדיו משפחה. רוצה לומר, הסכמים בתחום דיני המשפחה הם נושא רחב ומורכב, ולא בכדי יש צורך בעורך דין דיני משפחה בעל ניסיון. 

צוואות וירושות: כל אדם מוסר את נשמתו לבורא בשלב מסוים. בהתאם, לאחר מכן תמיד עולה השאלה: מי יירש את המנוח, וכיצד רכושו של המנוח יחולק בין היורשים. במקרים רבים, נדרש סיוע של עורך דין דיני משפחה, בכדי לייצג את הצדדים – היורשים, ולסייע להם למצות את זכותם, ולעיתים – להתנגד לקיומה של צוואה או ירושה. 

לסיכום:
תחום דיני המשפחה, הוא ללא ספק תחום מגוון, מרתק ומורכב מאוד. לכן, במידה ואתן/ם זקוקות/ים  לייעוץ וליווי משפטי במסגרת הליך משפטי או לקראתו, וכן במידה ואתן/ם זקוקות/ים  לעצה, אל תהססו לפנות למשרדנו. 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

הסכם חיים משותפים - מדוע הוא חשוב?

כיום, המציאות מלמדת שזוגות רבים חיים יחדיו, מקיימים יחדיו משק בית משותף, ולמעשה מקיימים אורח חיים שזהה – הלכה ולמעשה – לאורח חיים של זוגות נשואים. בעצם, אין כמעט כל הבדל בינם לבין זוגות נשואים, למעט "טוויסט" אחד בעלילה, שמדובר בזוגות שלא נישאים באופן פורמאלי, אלא מקיימים זוגיות המכונה בלשון המשפטית, וגם העממית – כידועים בציבור. 

עם זאת, המציאות גם מלמדת שאותם זוגות, לעיתים בוחרים לערוך יחדיו הסכם שנקרא "הסכם חיים משותפים". אז מהו בעצם הסכם לחיים משותפים? מה חשוב לדעת עליו? ומה כדאי לכלול במסגרתו? 

על כל אלו, נשיב במסגרת המאמר שלהלן, שאותו חיברנו לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם, הגולשות והגולשים, כדלקמן. נעיר כי המאמר שלפניכן/ם הוא מאמר כללי בלבד, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי אצל עו"ד דיני משפחה בעל ניסיון. 

מהו הסכם חיים משותפים?
הסכם חיים משותפים, הוא הסכם הנערך על ידי בני זוג הידועים בציבור, שתכליתו היא לאשרר את היותם של בני הזוג, ידועים בציבור. כמו כן, הסכם חיים משותפים, הוא הסכם שלרוב כולל הסכמות בין בני הזוג, בכל הנוגע לחלוקת הרכוש המשותף שלהם. נסביר: הדין קובע כי בני זוג נשואים, יכולים לערוך הסכם ממון, שכן חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג–1973, קובע בני זוג נשואים אשר מתגרשים, יחלקו ביניהם את הרכוש המשותף, באופן שווה, אלא אם ערכו הסכם ממון. כאשר מדובר בזוגות שאינם נשואים, אלא ידועים בציבור, הרי שההסכם אשר יכול להתאים להם מבחינה רכושית – הוא הסכם חיים משותפים. כמו כן, במידה ומדובר בזוג לא נשוי, יכולה לחול עליהם "הלכת השיתוף" שנקבעה בפסיקה, לפיה רכוש שהייתה כוונה לשתפו עם בן או בת הזוג, יחולק בין בני הזוג בעת פרידה, במידה ואכן הוכחה כוונת שיתוף (אותה "הוכחת כוונת שיתוף, לעיתים יוצרת מחלוקות מורכבות בענייני רכוש). 

זאת ועוד, הסכם לחיים משותפים, מטבעו, הוא גם הסכם שגם מסדיר את כל ההיבטים בחייהם של בני הזוג, לרבות מה הדין בעת פרידה ועוד. כמו כן, הסכם לחיים משותפים צריך להסדיר את אופן גידול הילדים המשותפים של בני הזוג, במידה וישנם. 

חשוב להעיר, כי הסכם חיים משותפים, הוא גם הסכם שלעיתים משמש זוגות בני אותו המין, וזאת כאמור, כדי להסדיר את מרקם היחסים של בני הזוג, מבחינה משפטית. 

סיכום ביניים: ניתן לומר כי הסכם לחיים משותפים, כשמו כן הוא, הסכם שנועד להסדיר את מרקם היחסים של בני זוג הידועים בציבור, דהיינו – בני זוג שלא נשואים, אך כאלו אשר מקיימים יחדיו משק בית משותף. כמו כן, הסכם לחיים משותפים, משמש גם זוגות בני אותו המין. 

מדוע כדאי לערוך הסכם לחיים משותפים?
הסכם לחיים משותפים, כמו כל הסכם בתחום דיני המשפחה, יש בו כדי ליצור וודאות. כאשר בני זוג אינם נשואים, הדין לעיתים עלול להיות מורכב, ואפילו עמום. לכן, במסגרת הסכם לחיים משותפים, בני הזוג יוצרים וודאות באופן הסדרת מערכת היחסים, בעיקר ביום פקודה, שבו חלילה ייפרדו. 

האם אפשר לאשר הסכם חיים משותפים? 
התשובה חיובית. ניתן לאשרר הסכם לחיים משותפים באמצעות פנייה לבית המשפט לענייני משפחה. כך או אחרת, אנו ממליצים לעשות זאת באמצעות עורך דין דיני משפחה הבקיא בתחום. 

מה חשוב לכלול במסגרת הסכם חיים משותפים?
הסכם חיים משותפים, הוא הסכם רחב מאוד, שיכול לכלול רבדים רבים הנוגעים להתנהלות החיים האישיים של בני הזוג. בוודאי שלא ניתן לסקור את כל הסעיפים הרלוונטיים שכדאי לכלול במסגרת ההסכם, אך הבה נמנה מספר נושאים חשובים:

גידול ילדים משותפים: כפי שציינו, הסכם חיים משותפים לרוב עוסק גם בהסדרת הגידול של הילדים של בני הזוג, בין אם הם משותפים ובין אם הם מנישואין קודמים. 

ענייני רכוש ודירות מגורים: כאמור, מומלץ מאוד להסדיר את סוגיית הרכוש של בני הזוג, רכוש אשר שייך לכל אחד בנפרד ורכוש משותף, ובפרט – חשוב מאוד להסדיר מה דינה של דירת המגורים שבה מתגוררים בני הזוג. 

צוואות וירושות – מומלץ מאוד להסדיר את נושא הירושה בין בני הזוג.

לסיכום:
במאמר זה, הסברנו מהו הסכם לחיים משותפים. בין היתר, הסברנו מה המטרה שלו ומהו היתרון שלו. כמו כן, הסברנו את הדרך שבה מעניקים להסכם מעין זה, תוקף משפטי. עוד הבהרנו אילו סעיפים רצוי לכלול במסגרת הסכם לחיים משותפים. עם זאת, חשוב מאוד לפנות לעורך דין דיני משפחה, במידה ואתם מעוניינים או מעוניינות לערוך הסכם לחיים משותפים, כאשר תקוותנו היא שהמאמר הזה העניק לכם ולכן מידע כללי מועיל. 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף
12
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל lucym אלא אם צויין אחרת