00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

151 שנה להולדת וילבור סקוביל

וילבור לינקולן סקוביל נולד בעיר ברידג`פורט שבמדינת קונטיקט בארה"ב. הוא למד רוקחות במכללה לרוקחות של מסצ`וסטס, ועם סיום לימודיו החל לעבוד ככימאי בחברת א. ל. פאץ`, בה עבד עד 1891. שנה מאוחר יותר מונה לפרופסור במכללה בה למד, ושימש בתפקיד זה עד 1904.  במשך 3 שנים שימש כמזכיר וגזבר של האיגוד האמריקאי של המכללות לרוקחות. ב- 1907 החל לעבוד ככימאי בחברת התרופות פארקר דייויס, שנוסדה 5 שנים קודם, ובה עבד עד 1934. בעשר השנים האחרונות לעבודתו שם, ניהל את המחלקה האנליטית.

ב- 1895 התפרסם ספרו המפורסם ביותר, "אמנות יצירת התרכובות", שהיה ספר הלימוד החשוב ביותר לפרמקולוגים ורוקחים, עד שנות השישים, ויצא לאור ב- 8 מהדורות. ספר נוסף, "תמציות ובשמים", כלל מאות נוסחאות.

ב- 1912, במהלך עבודתו בפארק דייויס, פיתח את "המבחן האורגנולפטי של סקוביל", שיטה למדידת החריפות של פלפלים חריפים. השיטה מודדת את תכולת הקפסאיצין (תרכובת כימית אשר מגרה את קצות העצבים בקרומים הריריים ובעור) אשר נמצאת בפלפלים חריפים, בעזרת הוספה הדרגתית של אלכוהול המופק משמן הקפסאיצין למי סוכר עד לרמה בה חמישה הנסיינים מרגישים את החריפות. הקפסיאיצין נקשר לקולטני כאב בלשון ובחיך, שמזהים חום. מכיוון שהקפסאיצין אינו מסיס במים, שתיית מים לא מפיגה את החריפות, אבל מקררת את הפה, ועוזרת להפחתת תחושת החום.

יחידת המידה Scoville Heat Units מציינת את רמת הקפסאיצין, ונקראת על שמו של סקוביל ׁ(SHU).בפלפל אדום (גמבה) יש 0 SHU, בטבסקו - 50 אלף SHU, ואלוף החריפות הוא פלפל הודי בשם "דורסט נאגה" עם 970 אלף SHU. בין המכליאים שוררת תחרות להמצאת הפלפל החריף ביותר, וכרגע הזוכה הוא "טרינידד מורוגה סקורפיון" עם 2 מיליון SHU. לעקרב טרינידד יש גם גירסה ישראלית - Arava Scorpion של משק זיו אב (ותודה למגיב nnn fox, שסיפר לי עליו)

סקוביל זכה בפרסים על עבודתו: ב- 1922 זכה בפרס אברט, שמוענק על ידי האיגוד הפרמצבטי האמריקאי, וב- 1929 קיבל את מדלית הכבוד של רמינגטון. באותה שנה קיבל גם דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת קולומביה.

סקוביל מת ב- 1942 והשאיר אישה, קורה יופאם, ושתי בנות, איימי ורות.

לוגו גוגל בכל העולם הוא משחק אינטראקטיבי, שבו הגולשים מתבקשים להקפיא את הפלפלים בעזרת זריקת גלידה עליהם.

 

Scoville, Wilbur Prof med.jpg

התמונה נלקחה מכאן

לדף הרשומה

388 שנה להולדת שארל פרו

יום הולדת 388 לשארל פרו

שארל פרו נולד בפריז, הצעיר משבעה אחים. אביו היה עורך דין וחבר פרלמנט, ואחד מאחיו - אדריכל. גם שארל למד משפטים. שירי תהילה שכתב למלך לואי הארבעה עשר, זכו לתשומת הלב המלכותית, והוא החל לעבוד כמזכירו של ז`אן בטיסט קולבר, אחד משרי המלך. ב - 1671 מונה לחבר באקדמיה הצרפתית. פרו למד באקדמיה המלכותית לציור ולפיסול, וכן באקדמיה המלכותית לארכיטקטורה. לאחר מותו של קולבר פרש פרו מחצר המלכות והתמסר לכתיבה. ב - 1687 היה במרכזו של פולמוס ציבורי בין סופרים מודרניים לבין תומכי הסופרים הקדמוניים, כשכתב את הפואמה "דורו של לואי הגדול". בתגובה פרו פרסם ספר "הקבלות בין הקדמונים והמודרניים", ובו שטח את רעיונותיו בעניין.

יום הולדת 388 לשארל פרו

פרסומיו הבאים היו מעשיות בחרוזים - גריזלדה, המשאלות המגוחכות ועור החמור. ב- 1697 פרסם את ספרו הנודע ביותר, "סיפורי אמא אווזה", שהסיפורים בו מבוססים על סיפורים שעברו מפה לאוזן במהלך הדורות, שחלקם אף נכתבו על ידי סופרים אחרים. פרו הוציא את הספר לאור בשם בנו, פייר פרו דארמנקור, שהיה אז בן 19, ועובדה זו עוררה שערוריה בקרב החוג החברתי של פרו. פרו, אמנם לא הכחיש מעולם שהוא זה שכתב את הספר, אך לא ברור מדוע רצה לשמור את זהות המחבר מטושטשת.

יום הולדת 388 לשארל פרו

המעשיות תורגמו לשפות רבות, וילדים בכל העולם רצו לשמוע אותן שוב ושוב, אם כי הנמענים האמיתיים של הסיפורים היו מבוגרים בני המעמד הגבוה. פרו הכניס בסיפורים מסרים שתאמו את אמונותיו בדבר עליונות האצולה והדבקות בדת הקתולית. בין המעשיות המפורסמות של פרו: כיפה אדומה, היפהפיה הנרדמת, כחול הזקן, סינדרלה, החתול במגפיים ואצבעוני.

פרו מת בגיל 75 בפריז.

לוגו גוגל בכל העולם כולל סצינות מתחלפות משלושה סיפורים של פרו - סינדרלה, היפהפיה הנרדמת והחתול במגפיים.

התמונה נלקחה מכאן

לדף הרשומה

2016

שנה אזרחית טובה מ-Google!

את 2016 חוגגים בגוגל בכל העולם, עם חיות שבוקעות מהביצה.
שתהיה שנה אזרחית שמחה לכולם!

Happy New Year from Google!

Happy New Year from Google!

לדף הרשומה

היום האחרון של 2015

שנה אזרחית טובה מ-Google

היום מסתיימת שנת 2015 ובגוגל בכל העולם חוגגים עם אנימציה של ציפורים בצבעי הלוגו שממתינות לביצת 2016 שתבקע כבר.

את כל הדודלים של 2015 אפשר לראות כאן

לדף הרשומה

245 שנה להולדת לודוויג ואן בטהובן

לודויג ואן בטהובן נולד בבון שבגרמניה. אביו היה זמר ומורה לפסנתר בחצר נסיכות קלן, וסבו - זמר בס. לודוויג הקטן למד לנגן מגיל 5, תחילה אצל אביו ובהמשך אצל אחד מידידיו. האב, שהיה שתיין, התאכזב כשבטהובן הצעיר לא הצליח כמו מוצרט שנודע אז כילד הפלא. בגיל 11 התמנה בטהובן לנגן צ`מבלו בתיאטרון-החצר ולעוזר לנגן העוגב בקפלה הנסיכותית, והחליף בתפקיד את מורהו לקומפוזיציה, שהיה נגן העוגב של החצר.

בגיל 17 נסע לראשונה לווינה, פגש את מוצרט, והרשים בטהובן אותו בנגינתו. הוא חזר לבון לאחר שנודע לו שאמו גוססת משחפת, ושב לווינה רק ב-1792. בינתיים מת גם מוצרט, ובטהובן לא הספיק ללמוד אצלו, כפי שתכנן. הוא פנה אל יוזף היידן כדי לקבל ממנו שיעורי הלחנה, אך היידן סירב ללמד אותו עקב מרדנותו וגסות רוחו של בטהובן. בטהובן החל לנגן בחצר הקייזר, לכתוב ולפרסם את יצירותיו וללמד פסנתר את ילדי האצילים הוינאיים. הוא התפרסם כפסנתרן, וכתב גם סונטות לפסנתר, לצ`לו ולכינור. ב- 1800 כתב את הסימפוניה הראשונה שלו. למרות נימוסיו הגרועים, האצילים נמשכו אל אישיותו הכריזמטית וטיפחו אותו.

ב-1798 החל בטהובן לסבול משריקות ומזמזומים מתמידים באוזניו, שגברו בהדרגה עד שהתחרש. חירושתו הביאה אותו לידי יאוש והוא שקל להתאבד. ב- 1802 עבר לכפר הייליגנשטט, וכתב לאחיו מכתב הידוע בשם "צוואת הייליגנשטט". בעשור לאחר מכן כתב את יצירותיו המפורסמות ביותר - הסימפוניות 2-8, קונצ`רטי לפסנר, אופרה, רביעיות מיתרים וסונטות לפסנתר. המוסיקה של בטהובן היתה מהפכנית בכך שאפשרה הבעת רגשות סוערים, דרמה ויצרים, שהתאימה לתקופה הרומנטית.

אחרי שנת 1812 הסתבך בטהובן בתביעות משפטיות בנוגע לתמלוגים על יצירותיו, והפסיק כמעט לחבר מוסיקה. הוא מונה לאפוטרופוס על אחיינו קרל, אך לא ידע איך לנהוג כאב וצרות כלכליות הביאו לניסיון התאבדות של האחיין. ב- 1817 חזר להלחין, וחיבר סונטות לפסנתר, מיסה ואת הסימפוניה התשיעית, שהיתה הראשונה ששולבה בה מקהלה. הוא כבר היה חירש לחלוטין ולא שמע את תשואות הקהל לאחר הביצוע הראשון.

בטהובן מת בגיל 57 מדלקת ריאות, לאחר תקופה ארוכה של בריאות מדורדרת. בהלוויתו השתתף קהל רב, ובין האבלים היו עמיתיו האמנים וידידיו מחוגי האצולה. על מצבתו נחקקה מלה אחת: "בטהובן". הוא נקבר בבית הקברות וארינגר, וב- 1888 הועבר קברו לבית הקברות המרכזי של וינה, לצד מוסיקאים נוספים

לוגו גוגל בכל העולם הוא סרטון אינטראקטיבי, שבו הצופה מתבקש לסדר קטעים מיצירותיו של בטהובן לפי הסדר, ואז נשמעת היצירה.

לדף הרשומה
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אמא של יותם1 אלא אם צויין אחרת