22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
ניתן לעקוב גם אחרי פרסומים שלי בפייסבוק

וילך משה

פרשת "וילך" שקראנו השבת, פותחת בפסוק: "וַיֵּלֶךְ מֹשֶׁה וַיְדַבֵּר אֶת הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֶל כָּל יִשְׂרָאֵל." נשאלת השאלה: מה משמעות "וַיֵּלֶךְ" שבפסוק, ומאיפה ולאן הלך משה? ה'כלי יקר' אומר על כך דבר נפלא, ואלה דבריו: "מצינו לשון הליכה בפרשה זו בג' פנים, כי אצל ישראל כתיב- כִּי ה' אֱלֹהֶיךָ הוּא הַהֹלֵךְ עִמָּךְ, משמע מחזיק בידך מדריכך בדרך תלך אבל ביהושע כתיב- וַה' הוּא הַהֹלֵךְ לְפָנֶיךָ. ובמשה כתיב סתם וילך משה בלא סעד כלל. כי זה דומה למה שנאמר בנח...אֶת הָאֱלֹהִים הִתְהַלֶּךְ נֹחַ, שהיה צריך סעד לתמכו כך ישראל...היו צריכין סעד לתמכם ביראת ה', אבל יהושע נאמר בו וַה' הוּא הַהֹלֵךְ לְפָנֶיךָ והוא אחריו כי לא היה צריך כל כך סעד לתומכו כמו ישראל אבל מכל מקום לא הגיע למדריגת האבות שנאמר בהם- הָאֱלֹהִים אֲשֶׁר הִתְהַלְּכוּ אֲבֹתַי לְפָנָיו. משמע שהשכינה היתה אחריהם, ולמדריגה זו הגיע משה שנאמר וילך משה משמע הלך לבדו בלא סעד כלל, כי ההולך אחרי ה' יש לו קצת סעד אבל לא כמי שהולך עם ה', ומטעם זה אמרו: פני משה כפני חמה, כמו החמה שאינה מקבלת אור מגלגל אחר כך משה האיר בצדקו מאליו ויהושע כלבנה שצריכה סעד מן אור החמה, אבל ישראל נמשלו לכוכבים כי אורם זעיר שם זעיר שם עד שצריכין סעד גדול ביותר."

כלומר, ע"פ דברי ה'כלי יקר' הצורות השונות של לשון "הליכה" מצביעות על המדרגות השונות של בני אדם שונים ההולכים בדרכי ה', או על כל פנים מתכוונים ומשתדלים ללכת בדרכי ה' כפי כוחם.

שבת זו היא השבת שבין ראש השנה ליום הכיפורים, הנקראת גם שבת "תשובה", ובהפטרה של שבת זו קראנו את דברי הנביא הושע: "מִי חָכָם וְיָבֵן אֵלֶּה נָבוֹן וְיֵדָעֵם כִּי יְשָׁרִים דַּרְכֵי יְהוָה וְצַדִּקִים יֵלְכוּ בָם וּפֹשְׁעִים יִכָּשְׁלוּ בָם." במה ייכשלו? בהליכה בדרכי ה'! כלומר, הנביא מכיר בכך שיש בני אדם שמבחינה סובייקטיבית יש להם הכוונה הכנה לעבוד את ה', וייתכן שאף מבחינה אובייקטיבית הם נראים כעובדי ה' בעיני אחרים הצופים במעשיהם, אולם חסרה להם הבנת משמעותם של דרכי ה'. לעומת זאת "וְצַדִּקִים יֵלְכוּ בָם", שהם הולכים בם בדרך ישרה, בשונה מהפושעים שהליכתם עקומה ובלתי ישרה.

וכאן יש קשר עמוק עם הפסוק בפרשת "וילך", שכן נמאר "וַיֵּלֶךְ מֹשֶׁה..." והפרשה פותחת באותו איש המייצג את ההליכה בדרכי ה' בדרגתה העילאית ביותר. ולדעתי יש כאן עוד עניין. נאמר בפסוק: "וַיֵּלֶךְ מֹשֶׁה וַיְדַבֵּר אֶת הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֶל כָּל יִשְׂרָאֵל." הפסוק בא ללמד אותנו, שהליכתו של משה בדרכי ה' קודמת לדברים שאותם הוא אומר לישראל, וניתן לומר זאת למעשה על התורה כולה. משה שקיבל את התורה בסיני ומסר אותה הלאה, מדוע דווקא הוא מכל האנשים היה ראוי לכך? התשובה היא, משום שכבר הלך בדרך התורה מעצמו, בטרם קיבל אותה בסיני. בניגוד לפושעים שבדברי הנביא הושע, שדרכי התורה אמנם היו גלויים לפניהם אך הם אינם מבינים כלל את משמעותם, הפרשה פותחת באותו איש שהליכתו בדרך התורה קדמה לכתיבתה ומסירתה בפועל במציאות האובייקטיבית. ודווקא משום כך, היה משה הראוי ביותר לקבל את התורה בסיני ולמסור אותה לישראל.

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

כִּי קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד...

שנה טובה לכולם :)

ימי ראש השנה ויום הכיפורים נועדו להזכיר לכולנו את העיקרון הדתי הגדול שתקפותו היא בכל יום ויום בשנה, אלא שיש בנו הנטיה לשכוח ולהרחיק זאת מתודעתנו- שהיכולת שלנו להמליך על עצמנו את הקב"ה היא קרובה מאד ובהישג ידו של כל אחד ואחד, ברוח הפסוק שקראנו השבת בפרשת "ניצבים": "כִּי קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ לַעֲשֹׂתוֹ". בע"ה שנזכה.

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

וכל מעשיך יהיו לשם שמים

"כָּל הַנְּבִיאִים - אֵין מִתְנַבְּאִין בְּכָל עֵת שֶׁיִּרְצוּ, אֵלָא מְכַוְּנִין דַּעְתָּן וְיוֹשְׁבִין שְׂמֵחִים וְטוֹבֵי לֵב וּמִתְבּוֹדְדִין: שְׁאֵין הַנְּבוּאָה שׁוֹרָה לֹא מִתּוֹךְ עַצְבוּת וְלֹא מִתּוֹךְ עַצְלוּת, אֵלָא מִתּוֹךְ שִׂמְחָה. לְפִיכָּךְ בְּנֵי הַנְּבִיאִים, לִפְנֵיהֶם נֵבֶל וְתֹף וְחָלִיל וְכִנּוֹר, וְהֶם מְבַקְּשִׁים הַנְּבוּאָה; וְזֶה הוּא שֶׁנֶּאֱמָר "וְהֵמָּה מִתְנַבְּאִים", כְּלוֹמַר מְהַלְּכִין בְּדֶרֶךְ הַנְּבוּאָה עַד שֶׁיִּנָּבְאוּ, כְּמוֹ שֶׁאַתָּה אוֹמֵר פְּלוֹנִי מִתְגַּדֵּל." (הלכות יסודי התורה, פרק ז', הלכה ד')

בדורנו, קיים דברים אלה בפועל הנביא ישעיהו (ליבוביץ') ע"י שמיעת המוזיקה האהובה עליו ברדיו, וכמובן שהוסיף על כך- גם את הצפיה בסרטים שאהב.

ואמרו חז"ל: "וכל מעשיך יהיו לשם שמים".

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

גַּם כָּל חֳלִי וְכָל מַכָּה אֲשֶׁר לֹא כָתוּב...

בפרשת "כי תבוא" שקראנו השבת, מושמעת תוכחה גדולה לבני ישראל, ובפניהם מוצגות הברכות אם ילכו בדרך התורה, ולעומת זאת הקללות אם יעברו על מצוות התורה. בעוד שהפרשה מקצרת מאד בתיאור הברכות, הרי היא מאריכה מאד בפירוט הקללות, והדבר מובן מאד מבחינת הכוונה החינוכית של התורה להרחיק את האדם מן העבירה. אלא שלא די בכך, ואף לאחר שהתורה האריכה באזהרותיה היא כאילו אינה מסתפקת בכך ומוסיפה: "אִם לֹא תִשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת אֶת כָּל דִּבְרֵי הַתּוֹרָה הַזֹּאת הַכְּתוּבִים בַּסֵּפֶר הַזֶּה לְיִרְאָה אֶת הַשֵּׁם הַנִּכְבָּד וְהַנּוֹרָא הַזֶּה אֵת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ. ; וְהִפְלָא יְהוָה אֶת מַכֹּתְךָ וְאֵת מַכּוֹת זַרְעֶךָ מַכּוֹת גְּדֹלוֹת וְנֶאֱמָנוֹת וָחֳלָיִם רָעִים וְנֶאֱמָנִים. ; וְהֵשִׁיב בְּךָ אֵת כָּל מַדְוֵה מִצְרַיִם אֲשֶׁר יָגֹרְתָּ מִפְּנֵיהֶם וְדָבְקוּ בָּךְ. ; גַּם כָּל חֳלִי וְכָל מַכָּה אֲשֶׁר לֹא כָתוּב בְּסֵפֶר הַתּוֹרָה הַזֹּאת יַעְלֵם יְהוָה עָלֶיךָ עַד הִשָּׁמְדָךְ."

ההדגשה "גַּם כָּל חֳלִי וְכָל מַכָּה אֲשֶׁר לֹא כָתוּב בְּסֵפֶר הַתּוֹרָה הַזֹּאת" היא חשובה מאד, כלומר- אין התורה יכולה לספר ולפרט עבורינו את כל המכות האפשריות העלולות לבוא על בני האדם, ולכן כל מה שהיא לא כתבה היא משאירה לשיפוט השכל האנושי, והאדם נדרש להבין את הדברים בעצמו ובכוחות עצמו.

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

סחף שסוחף את כולם

לפני הבחירות, אני רק אזכיר שוב את עמדתי לגבי המצב. אין טעם להצביע לאף מפלגה! הסחף הלאומני סוחף את כולם! לא רק את הימין, אלא גם את השמאל. יש להבין, שזה בדיוק אותו סחף, ולאותו כיוון בדיוק. כל ההבדל בין "שמאל" ל"ימין" הוא בנקודת ההתחלה, אך משם הסחף הלאומני עושה את שלו. בפועל, השמאל כבר משלים עם המצב של המשך השליטה הצבאית על הפלשטינים. 

ולכן, לא רק הימין יחטוף מכות קשות בעקבות הכיבוש המתמשך. גם השמאל יחטוף.

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GILADOS אלא אם צויין אחרת