44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אוטיסטה 2 / דניאל עמית

אוטיסטה 2 - דניאל עמית - אתר נוריתה


אוטיסטה 2 / דניאל עמית הינו ספר שני בסדרת "אוטיסטה" שגיבורו הינו נער אוטיסט. הספר נכתב בגיל 21  וההבדל בהחלט ניכר. הכתיבה בוגרת יותר ואף האיורים השתכללו. כמו בספר הראשון, גם כאן ממחיש הכותב את המציאות שלו באמצעות ציורי קומיקס, הפעם מנקודת מבט בוגרת יותר.
 

הספר נפתח בהקדמה מאת ד"ר יעל קמחי המסבירה על אוטיזם ועל דניאל. בהמשך כותב עמוס אלנבוגן על העבודה עם דניאל ועל האופן בו רואה דניאל את העולם. אנשים בספקטרום האוטיסטי מתקשים בקריאת הבעות ואחת השיטות להפוך את המידע החברתי למובן הינה באצעות קומיקס. אהבתי את האופן בו הלך הכותב הפוך על הפוך והשתמש בקומיקס כדי להציג לנו את הדברים מנקודת המבט שלו.

בספר זה מוצא הסופר לראשונה אהבה, מתמודד עם פרידה, התקפי חרדה, דכאון, ואמא החרדה לשלומו. בספר מתוארים מספר סיטואציות מחייו בהומור וללא ציניות. בספר זה משלים הסופר את תהליך הקבלה של מצבו וכותב בכנות ובהומור  עצמי על חייו. אהבתי את ההומור ואת הפתיחות של הכותב והתרגשתי ממנו. נהניתי לקרווא ואני בהחלט מחכה לספר הבא (שכנראה בתכנון). ממליצה כמובן ואסיים במילותיו המרגשות של הסופר: " אני פשוט מנסה ליהנות מהחיים. היום אני מבין שזה גם בסדר להיות לבד".

בשורה התחתונה: קבלה עצמית המפתח להעצמה אישית!

על הסופר:

דניאל עמית
, בן 21, קומיקסאי, מוזיקאי ואוטיסט גאה. נולד בשנת 1997 וגדל ברמת גן. דניאל אובחן בגיל שנתיים וחצי כילד עם אוטיזם. לאורך השנים הוא למד לנצל את חושיו החדים ואת תכונותיו המיוחדות שבזכותן הוא שולט היטב בתחום האיור, הצילום והמוזיקה. אחת האהבות הכי גדולות שלו זה לצייר קומיקס, וציורי הקומיקס שלו הופיעו בין השאר גם בעיתון "זבנג!" ובגרסה המחודשת של "חבורת A4". נוסף לכך הוא מאייר קריקטורות פוליטיות ברשתות החברתיות. הוא הופיע לפני כשלוש שנים בתכנית הריאליטי "אקס פקטור" ומופיע ברחבי הארץ במופע אינטימי שכולל הרצאה על האוטיזם ושירים שכתב והלחין בנושא."


דניאל עמית מספר: "לפני כארבע שנים יצא לאור ספר הקומיקס הראשון שלי 'אוטיסטה', שכיום הוא יוצא לאור במהדורה מחודשת ובכריכה קשה במקביל לספרי השני. בספר אני מספר בהומור עצמי על חיי כאוטיסט. הייתה התלהבות גדולה ממנו, קנו אותו רבים, הזמינו אותו בבתי ספר ובאוניברסיטאות ומטפלים רגשיים קנו אותו כדי לעבוד עם אוטיסטים בקליניקה שלהם". "בעיני 'אוטיסטה' הוא לא רק קומיקס, אלא גם שליחות. בעיניי הסדרה יכולה לעזור לא רק לאנשים שיש להם קשר עם האוטיזם, אלא גם לכל אדם שמרגיש לבד או מרגיש שונה מאחרים. אני מקווה ומאמין ש'אוטיסטה' יכול לעודד אנשים לפרוץ גבולות ולקבל את עצמם כמו שהם".

אוטיסטה 2 (סיפורים מחייו של אוטיסט) / דניאל עמית
צייר וכתב דניאל עמית, הוצאת  מיקה, 81 עמ',
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

אוטיסטה 1 / דניאל עמית

אוטיסטה 1 - דניאל עמית - אתר נוריתה


"אוטיסטה 1" הנו ספר ראשון בסדרה שנכתב בתקופת הילדות והנערות של דניאל וכעת יצא במהדורה מחודשת. דניאל הינו אוטיסט  בתפקוד גבוה המספר באמצעות קומיקס על חוויותיו כנער מתבגר החווה את העולם קצת אחרת.

הספר נפתח במבוא קצר על אוטיזם שמסביר בצורה מקורית מה זה אומר. אומנם יש לי מידע על כך מקריאה ברשת, אך היה מרענן לקרוא על הנושא מזווית אישית. הכותב משווה בין אוטיסט לסופרמן (לשניהם חושים מיוחדים וכשרונות) ואהבתי. באמצעות קטעי קומיקס קוליים ממחיש הכותב את קשייו ואת בעיית החושים שלו. אהבתי את הפתיחות של הסופר ואת הדרך בה פתח צוהר לעולמו הפנימי. התרשמתי לטובה מכשרון הכתיבה והציור שלו ונהניתי לקרוא על חוויותיו.  בסוף הספר מובאים קטעי הבעה (מהבגרות להבעה) בדרך מקורית (בצורת קומיקס). אני לא יודעת כמה קיבל בבגרות עצמה, הבנתי שמרד החינוך לא אהב את המקוריות וחבל, אך את המבחן שלי בהחלט עבר ובציון גבוה!

הספר מיועד לכולם, לא רק לאנשים עם אוטיזם, וכל אחד יוכל להזדהות עם הכתוב. הקריאה בספר תאפשר לכם להבין יותר טוב את האוטיזם ולהיות פתוחים יותר לנושא. מומלץ בחום!

בשורה התחתונה: אוטיזם - מבט מבפנים!

על הסופר:

דניאל עמית
, בן 21, קומיקסאי, מוזיקאי ואוטיסט גאה. נולד בשנת 1997 וגדל ברמת גן. דניאל אובחן בגיל שנתיים וחצי כילד עם אוטיזם. לאורך השנים הוא למד לנצל את חושיו החדים ואת תכונותיו המיוחדות שבזכותן הוא שולט היטב בתחום האיור, הצילום והמוזיקה. אחת האהבות הכי גדולות שלו זה לצייר קומיקס, וציורי הקומיקס שלו הופיעו בין השאר גם בעיתון "זבנג!" ובגרסה המחודשת של "חבורת A4". נוסף לכך הוא מאייר קריקטורות פוליטיות ברשתות החברתיות. הוא הופיע לפני כשלוש שנים בתכנית הריאליטי "אקס פקטור" ומופיע ברחבי הארץ במופע אינטימי שכולל הרצאה על האוטיזם ושירים שכתב והלחין בנושא."


אוטיסטה  1 (סיפורים מחייו של נער עם אוטיזם) / דניאל עמית 
צייר וכתב דניאל עמית, הוצאת  מיקה, 36 עמ',
הוצאה מחודשת 2018
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

'העצב שרצה אהבה' מאת אלה ויינטראוב
ספר מקסים זה מלמד על חשיבות הרגשות בחיינו. רגשות חיובים מועלים לנו, אך מה בדבר השלילים שבהם?? הספר מלמד שכל הרגשות חשובים ואם נקבל את הרגשות השלילים, הם ייפנו דרך לרגשות נעימים יותר.

הספר סובב סביב משפחה מיוחדת, משפחת הרגשות. היא כוללת בין השאר את  כעס, בהלה, שמחה ועצב. ביום יום הם נמצאים בתוך האנשים ובערב חוזרים הביתה ומשתפים חוויות. כל הרגשות חוזרים הביתה מרוצים מלבד העצב. הוא מרגיש לא רצוי ולא אהוב. אף אחד לא רוצה עצב בחייו, ובצדק.  העצב רוצה שיקבלו אותו בחיבוק כמו את שאר הרגשות והיה מעדיף להיות רגש חיובי. השמחה מנסה לעודדו, אך לשווא. העצב יוצא לטייל ולומד שלכל רגש יש מקום, גם  לנורא שביניהם.


הספר הזכיר לי את המשפט הידוע מקהלת: לַכֹּל זְמָן, וְעֵת לַכֹּל חֵפֶץ תַּחַת הַשָּׁמָיִם. לכל רגש יש מקום בחיינו והספר עוזר להטמיע את הרעיון. הוא מלמד את הילד להתחבר לרגשותיו וללמוד להתמודד עימם. הספר כתוב בחרוזים וטוב להקראה או לקריאה עצמית. זהו ספר ראשון מסדרה שעוסקת בעולמם הפנימי של הילד ובהחלט מהווה התחלה יפה לסדרה. אהבתי ואני ממליצה!

בשורה התחתונה: הקשב לליבך!


'העצב שרצה אהבה'  מאת אלה ויינטראוב
הוצאת אדמונית
איורים: אורית קשת
25 עמודים 2018.
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

העוזבים / ליסה קוזהו ספר משובח נוסף מבית תמיר סנדיק הסובב סביב הגירה, נטישה, הבדלי תרבות, ותלישות. קיבלתי את הספר כספר לבן ובהתחלה לא התלהבתי. דעתי השתנתה מהקצה אל הקצה, ברגע שהתחלתי לקרוא את הספר.

זהו סיפורו של דֶמִינג גוּאוֹ, בנה של מהגרת סינית לא חוקית שנולד בארה"ב. הוא גדל עם סבו בסין ובהיותו כבן חמש עבר לגור עם אמו בארה"ב. אמו ובן זוגה חלקו חדר עם אחותו של בן הזוג ובנה מייקל, והילדים נהיו  חברים טובים. עולמו של דמינג קרס יום אחד בהיותו בן 9. אמו יצאה יום אחד לעבודה ולא חזרה. דמינג נמסר למשפחה אומנה לבנה, שבהמשך  מאמצת אותו, אך מרגיש תלוש וחסר בטחון. נטישה זו של אמו תלווה אותו לאורך ילדותו ובגרותו תשפיע על בחירותיו והתנהגותו. בכל מקום אינו מרגיש בבית והוא חסר מנוחה. הוא אוהב מוזיקה ורוצה להיות נגן, אך הוריו המאמצים לוחצים עליו להמשיך בלימודים גבוהים.  דמינג מנסה לרצות את כולם מלבד את עצמו, דבר הגורם לו לעשות לא אחת מהלכים שגויים. גורלה של אמו ממשיך להטרידו בכל אותו זמן ומנחה את נתיבו.

הספר כאמור משובח, אך הידוק הסיפור וקיצוץ בדפים היה משפרו אף יותר. היו בו קטעים איטיים והרבה חזרתיות שקצת העיקו, אך זה בקטנה. נהניתי מהספר וגמעתי אותו ביעף. הסופרת הטיבה לפרוש את עולמן הפנימי של דמויותיה שקורמות עור וגידים לעיני הקורא. הספר נע בין נקודות המבט של הבן והאם לסירוגין, בין עבר והווה, דבר המעשיר את התמונה. שתי הדמויות לא מושלמות, דבר שהופכן לאמינות ואנושיות יותר, ולא אחת רציתי לצעוק עליהן בשל בחירותיהן. שתי הדמויות נוגעות בלב, אך לדמינג התחברתי יותר. בני הצעיר בגילו של הילד בתחילת הסיפור וליבי נקרע כשהוא נתלש לא רק מאמו אלא גם מבני עמו.
ריחמתי עליו שגם בבגרותו לא הצליח להתנער מטראומת הנטישה והתקשה למצוא את מקומו בחברה. בשפה רהוטה ויפה פורשת הסופרת לפנינו סיפור מרגש שנשאר אצל הקורא גם בתום הקריאה. מומלץ!

בשורה התחתונה: שווה קריאה!


העוזבים / ליסה קו
The Leavers lisa Ko
תרגום: אינגה מיכאלי
הוצאת תמיר/סנדיק, ידיעות אחרונות
2018, 469 עמ'
לדף הרשומה

יותר מדי גזרים / קייט הדסון
"ארנב אהב גזרים!
הוא אסף אותם בכל מקום.
אבל לארנב היתה גם בעיה גדולה!
מרב גזרים, לא נשאר לו מקום בתוך המאורה החמימה שלו.
החברים של ארנב מציעים פתרונות, אבל האם אפשר לעזור למי שאינו מוכן לוותר קצת?"איזה יופי של ספר!  הספר סובב סביב אגרנות כפייתית של.........גזרים!  אספנות כפייתית יכולה לפגוע באיכות החיים וזאת למד ארנבנו על בשרו.

הסיפור מגולל את סיפורו של אספן כפייתי, ארנב שאהב לאסוף גזרים עד בלי די. מרוב גזרים לא היה לו מקום לישון במאורה שלו. והוא נאלץ למצוא מקום אחר שיתאים לו ולגזריו. חבריו פתחו לפניו את ביתם ואת ליבם. עדיין הבעיה לא נפתרה, שכן הארנב הביא עימו את הגזרים!  בסופו של דבר נופל לארנב האסימון. הוא מחשב מסלול מחדש ומוצא פתרון מושלם (וטעים) לאחסון הגזרים שלו.

אהבתי את הספר וקראתי אותו עם חיוך. זהו ספר חמוד לילדים שמלמד על חברות, פשרות, השמת גבולות, התחשבות בזולת, ושיתוף פעולה באופן לא דידקטי. האיורים המקסימים מתאימים לטקסט כמו כפפה ליד ובשילוב עם הטקסט המקסים מביאים חשק לסלט גזר עסיסי! מומלץ!

בשורה התחתונה:  לפעמים יותר מדי הוא לא כל כך טוב!

 

יותר מדי גזרים מאת קייטי הדסון
תרגמה: גליה אלוני-דגן
הוצאת “תכלת”, 36 עמ', 2018

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

קרוב ממה שנדמה / בראד פרקס

Image may contain: text


" קרוב ממה שנדמה" הינו מותחן מעולה הסובב סביב אי צדק משווע והקלות שבשלילת זכויות. לא קראתי את הספר הקודם של הסופר, אך בעקבות ספר זה הוספתי את הספר לרשימה.

תארו לעצמכם שיום אחד אתם מגיעים לקחת את הילד מהמטפלת או מהמעון ומגלים שהוא איננו. הוא נלקח למשפחת אמנה ללא הודעה מוקדמת ואתם לא יודעים אפילו למה.  ואז מתברר שאיזה מישהו הלשין עליכם שאתם מתעללים בילד ואף אחד לא טרח לאמת זאת לפני לקיחת הילד. המערכת שאמורה להגן עליכם מתבררת כאוייבת הכי גרועה שלכם,  ברגע שנשאבתם למלתעותיה, אי  לעצור את התהליך.  אתם  טרם  מספיקים להתאושש מההלם הראשוני ופתאום מוצאים עצמכם בכלא. ההאשמות נוחתות עליכם בזו אחר זו כמו כדורים שנורים מאקדח וחייכם נהפכים לסיוט אחד גדול.  נשמע נורא, נכון? והכי גרוע שזה בהחלט לא תרחיש תדמיוני ויכול לקרות במציאות, אם כי אני מקווה שלא בהגזמה כמו בספר.

התרחיש לעיל הוא בדיוק מה שקרה למלאני, גיבורת ספר זה. 
מה שהחל כיום שיגרתי הסתיים כיום לא שיגרתי בלשון המעטה ומלאני מוצאת עצמה תחת סריג ובריח כשאיש לא מאמין להכחשותיה. מלאני נשואה לאפרו-אמריקאי והם משפחה מאושרת, לפחות על פני השטח. הכל התחיל כשהיא מגיעה באיחור לאסוף את בנה בן ה-3 חודשים מהמטפלת והוא איננו. היא חשודה בהתעללות בבנה וזה הוצא מחזקתה הועבר לבית אומנה. כאחת שבילתה את ילדותה בין בית אומנה אחד למשנהו, היא מכירה את המערכת הנוקשה מקרוב ויודעת שאין עם מי לדבר. המנטרה שלה ש"האסון תמיד קרוב ממה שנדמה" מתגלה למרבית האימה כנכונה. אשמה רודפת אשמה ככדור שלג מתגלגל. כשכבר כשנדמה שלא יכול להיות יותר גרוע, היא מואשמת בסחר בסמים (ואף בגרוע מזה) ונאסרת עד לשמיעת משפטה. במקביל, איימי, סגנית התובע הראשי מחפשת אחר אנס סדרתי שפועל במשך שנים וטרם נתפס.

אהבתי את הספר ובלעתי אותו בנשימה עצורה. בדרך כלל אני לא אוהבת ספרים שעוסקים בהוצאת ילדים מהבית
, אך הספר הזה הפתיע לטובה. הייתי חייבת לדעת מה יקרה והפכתי דפים כאחוזת תזזית. גילוי רדף גילוי והשאיר אותי פעורת פה. זהו ספר מתח מעולה מהשורה הראשונה ועד האחרונה. כססתי ציפורניים בציפיה לבאות וכעסתי על הקלות בה אפשר להפליל אדם ולקחת את ילדו ואת חירותו. תהיתי למה דווקא האם, אישה חסרת עבר פלילי, הואשמה בסחר סמים ולא בעלה שתאם יותר את הסטיראוטיפ של סוחר סמים. הסיבה כמובן מוסברת בספר, אך זה נראה קצת מאולץ.  תהיתי גם על הקלות בה מוצא הילד מרשות הוריו. הסופר עשה עבודה טובה ביצירת עלילה מרתקת ודמות נשית חזקה שאי אפשר שלא לסמפט. המתח נבנה בהדרגה עם כל טוויסט  בעלילה. הסיפור נע בין גוף שלישי וראשון (נקודת מבט של מלאני), דבר שרק הוסיף.  אהבתי את הספר ואני ממליצה עליו בחום!

בשורה התחתונה: מותחן הופך דפים!

קרוב ממה שנדמה
/ בראד פרקס
Closer Than You Know  by Brad Parks
הוצאת ידיעות אחרונות, 2018, 398 עמ'

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

אוסף מפיות / הדס דושי וקס
"אוסף מפיות" הינו ספר ביכורים מרענן המגולל את סיפורה של חמוטל בת ה-40 +, אם לארבעה שעוברת משבר אמצע החיים.

על פני השטח, חייה של חמוטל מעולים. יש לה עבודה טובה, בעל מסור, ארבעה ילדים חמודים, דודה אוהבת וחברה נאמנה שמאזנת אותה. היא עובדת כמנהלת זוטרית בחברת תרופות מצליחה ומוצאת סיפוק בתחביב איסוף המפיות  שלה. עדיין, משהו חסר בחייה.  יונתן, בעלה, מרוחק  לאחרונה ומלא טענות כרימון. היא מצידה  שחוקה מהטיפול בבית ובילדים וזקוקה לשינוי בחייה. כאשר מוצעת לה נסיעת עבודה ללונדון, היא קופצת על ההזדמנות לשנות מקצב. עמית לעבודה שמצטרף לנסיעה המתוכננת מוסיף קצת פילפל לחייה, ואם לא תיזהר חייה יהיו מתובלנים מדי. אה, כן, והיא עדיין לא התגברה על האקס המיתולוגי שלה שבמקרה מתגורר בלונדון.  חמוטל צריכה להגיע להחלטות קשות בקשר לשארית חייה ולצעוד בדרך הנכונה עבורה.

נהניתי מהספר מעבר לציפיות וגמעתי אותו בתוך מספר שעות. ההתחלה קצת בילבלה, אך עד מהרה נכנסתי לעניינים. הספר מסופר בגוף ראשון, מזווית הראיה של הגיבורה, דבר שאיפשר להזדהות עימה. אהבתי את הפתיחות של הגיבורה ואת חשבון הנפש שעשתה. תחביבה של הגיבורה הזכיר לי שבילדותי נהגתי לאסוף מטבעות; זאת בנוסף  לתחביב איסוף הספרים שלי, תחביב ממנו לא נגמלתי עד היום... אהבתי ואני ממליצה!

בשורה התחתונה: ממתק קיץ מרענן!אוסף מפיות / הדס דושי וקס
הוצאת כתר
2018, 255 עמ'

לדף הרשומה

בואו לגלות! בעלי חיים" מאת אדריאה מילס

בואו לגלות! בעלי חיים  - אדריאה מילס - אתר נוריתה
 

בואו לגלות! בעלי חיים" מאת אדריאה מילס הינו ספר בסדרת מידע חדשה ומקסימה "בואו לגלות!"

בספר ניתן למצוא עובדות מעניינות על בעלי חיים, מלווים בתמונות נהדרות וחידונים. יש מיליוני סוגים של בעלי חיים והספר מספר על חלקם. הוא מסביר על בעלי חוליות וחסרי חוליות, יונקים, עופות, דו חיים, דגים וחרקים. הספר מספר גם על אזורי מחייה, סוגי הבתים של החיות וההתאמה בין החיה לאיזור המחיה שלה. הספר מסביר גם על ביות בעלי חיים שחלקם (כמו הכלב כמובן) נהפכו לחברינו הטובים ביותר.

 

הספר בפורמט גדול ונעים לדפדוף. בסוף הספר מצורפים עובדות ומספרים על בעלי חיים. הידעתם למשל שהפנדה הענקית מבחה עד 16 שעות בכל יום באכילת במבוק?? או שהראם הלבן מסוגל להריח גשם היורד במרחק של 80 ק"מ?? עובדות אלה ואחרות ניתן למצוא בספר מקסים זה. מומלץ!

"האם תמיד רציתם לדעת כמה לבבות יש לתמנון? או מדוע הפינגווין לא יכול לחיות במדבר? או מהי החיה הכי ארסית בעולם? עכשיו אתם מוזמנים לפתוח ספר מקסים זה ולגלות את התשובות לשאלות אלה ועוד רבות נוספות על ממלכת בעלי החיים המרתקת."

בשורה התחתונה: ידע זה כוח!

 

"בואו לגלות! בעלי חיים" מאת אדריאה מילס
מאנגלית: חגי ברקת
הוצאת "דני ספרים", 63 עמודים. מנוקד.
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

"אוצר אגדות לפני השינה" מאת רוזי דיקינס

אוצר אגדות לפני השינה - רוזי דיקינס - אתר נוריתה


איזה ספר מקסים לילדים! "אוצר אגדות לפני השינה" אוצר בתוכו ארבע אגדות ילדים מקסימות: סינדרלה, החתול במגפיים, היפהפייה הנרדמת, שתים-עשרה הנסיכות הרוקדות. יש הרבה גרסאות לסיפורים אלה והבספר מביא גרסאות מרעננות במיוחד.

יש מישהו שלא מכיר את האגדות?? סיפורים אלה היו אהובים עלי במיוחד בילדותי ושמחתי לקרוא אותם שוב. הסיפורים על קצה המזלג:

"סינדרלה" עוסק באם חורגת שהופכת את בתה החורגת לשפחה.
"החתול במגפים" עוסק בחתול מוכשר שהפך את בעליו לעשיר.
"היפהפייה הנרדמת" עוסק בנסיכה שישנה 100 שנה בעקבות קללה. אהבתי במיוחד שבגירסה זו של "היפהפייה הנרדמת" החגיגות נמשכו מספר ימים כי "אחרי מאה שנים, אף אחד לא היה זקוק לשנה נוספת".
"שתים-עשרה הנסיכות הרוקדות" עוסק בנסיכות שמתגנבות לרקוד בלילות ואביהן לא מבין איך נעליהן נשחקו.

הספר מנוקד ואיוריו המרשימים מוסיפים לחינו. אהבתי את הסיפורים בגירסתם זו ואני ממליצה עליהם לחובבי האגדות ולאלה רוצים קצת קסם בחייהם!

בשורה התחתונה: סיפורים מהאגדות!


"אוצר אגדות לפני השינה" מאת רוזי דיקינס
איורים: אלן מארקס
מאנגלית: חגי ברקת
הוצאת "דני ספרים", 47 עמודים. 
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

נעמה אוהבת לדמיין" מאת דליה בר-אל

נעמה אוהבת לדמיין - דליה בר אל  - אתר נוריתה
 

ספר מקסים זה  עוסק בכוח הדמיון ומעודד את הילדים לפתח את הדמיון.

נעמה אוהבת לחלום בהקיץ, לעיתים על חשבון משחקים עם חבריה. היא מעדיפה להפעיל את הדמיון ולא את הידיי. בעזרת  דמיונה הפורה היא מפליגה לעולמות רחוקים, טווה ארמונות באוויר, עוברת הרפתקאות ומעשירה את עולמה. הספר מתאר יום בחייה, בו כל רגע מנוצל לדמיון פורה. חבריה לגן כועסים בהתחלה שנעמה מעדיפה לחלום מאשר לשחק איתם, אך עד מהרה נעזרים בדמיונה הפורה למשחקים בחול. הספר חמוד ויעזור לילדים להשתמש בכוח הדמיון. וכמובן, דמיון זה טוב כל זמן שזה לא בא על חשבון דברים אחרים. ,

על הספר:

"ספר הילדים "נעמה אוהבת לדמיין" מאת דליה בר-אל בהוצאת הספרים "אוריון" הוא סיפור קסום שמספר את סיפור הילדות של כולנו. הסיפור הוא על יום אחד בחייה של נעמה, ילדה שאוהבת לדמיין. בעזרת הדמיון נעמה הופכת לנסיכה בארמון ולגיבורה שמנצחת מפלצות. הדמיון עוזר לה לראות פיות על עננים, לעוף באוויר, להבחין בחיוכים של הכלבים ברחוב, לצייר שמש שמתפרקת לכוכבים, לשחק עם חברים בארגז חול שהופך לים, לראות גמדים בתוך בועות סבון, ועוד ועוד. זהו ספר שיתחבב על בני כל הגילים ויעודד אותם ללכת בעקבות דמיונם.

כוח הדמיון הוא אחד הכוחות החזקים ביותר אצל ילדים. הוא מסייע להם בלמידה האינסופית כשהם מפענחים ומפרשים את העולם סביבם ורוכשים ארגז כלים, שילווה אותם בבגרותם. נעמה, גיבורת הספר "נעמה אוהבת לדמיין" משתמשת בכוח הדמיון שלה כשהיא לומדת איך להתנהל בעולם.

הספר מתאר יום בחייה של הילדה נעמה. מרגע שהיא מתעוררת ועד שהיא עולה על יצועה בלילה, נעמה משתמשת בכוח הדמיון שלה כדי להתמודד בצורה הטובה ביותר עם כל מה שקורה לאורכו. הסופרת דליה בר-אל משלבת בספרה סיטואציות רבות שאופייניות לילדים בגיל הגן ומסייעת להם  להעשיר את ארגז הכלים שלהם כשהיא מדגימה את השימוש הרבגוני בכוח הדמיון להתמודדות עמן. בר-אל נעזרת במספר יודע כל שמציג לילדים את הסיפור ופונה אליהם באופן אישי בין הסיטואציות השונות כדי להציע להם להשתמש בכוח הדמיון שלהם כמו שעושה נעמה. הספר יכול לשמש בסיס לדיון עם הילדים על הדרך בה הם יכולים לעשות שימוש מיטבי בכוח הדמיון שלהם בסיטואציות שונות בחייהם."
 

בשורה התחתונה:  דמיון נותן המון!

"נעמה אוהבת לדמיין" מאת דליה בר-אל
איורים: יולן מצגר
הוצאת הספרים "אוריון", 27
עמודים' לגילאי 8-3
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

חיות מסוכנות" מאת רבקה גילפין

חיות מסוכנות - רבקה גילפין  - אתר נוריתה
 

חיות מסוכנות" מאת רבקה גילפין  הינו ספר בסדרת "ראשית מידע" שיצא שוב מהדורה מחודשת בפורמט גדול.

כפי ששמו מרמז, הספר מספר על חיות מסוכנות שכדאי ורצוי לתפוס מרחק מהם. בין דפיו אפשר למצוא את הדובה הלבנה, כריש העמלץ הלבן, תנין ועוד. הספר מספר על החיות ומזונן. כידוע לכולנו חיות יכולות להיות מסוכנות כאשר מתקיפים אותן או כשהן מגנות על הצאצאים שלהן. ספר זה מזהיר מפני אלו חיות יש לתפוס מרחק, מספר על אזורי המחייה שלהן ועל אופן פעילותן. הוא מספר על חיות שצדות באופן עצמאי, על חיות שחיות בלהקה וצדות כצוות ,ועל האופן בו חיות מסוימות יכולות לאתר את טרפן באפלה.

הטקסט קל לקריאה ומתאים לראשית קריאה או להקראה. התמונות המרהיבות תורמות למסופר ולהבנה. מומלץ!


בשורה התחתונה: חיות שלא תרצו לפגוש פנים אל פנים!

 

"חיות מסוכנות – ראשית מידע" מאת רבקה גילפין
איורים: פטריסיה דונירה
מאנגלית: חגי ברקת. הוצאת "דני ספרים", 32 עמודים,  מנוקד.
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

כך הפכנו למשפחה" מאת הילה מידן

כך הפכנו למשפחה - הילה מידן - אתר נוריתה

"אִמָּא, יֵשׁ לִי שְׁאֵלָה".
"מָה, מְתוּקָה? תִּשְׁאֲלִי וְאֶעֱנֶה, יְקָרָה".
"אֵיפֹה אַבָּא שֶׁלִּי? לָמָּה הוּא לֹא בַּתְּמוּנָה?"
"הוֹ, גַּלִּי שֶׁלִּי, אַתְּ יַלְדָּה מְאוֹד נְבוֹנָה.
אֲנִי שְׂמֵחָה שֶׁאַתְּ שׁוֹאֶלֶת, פָּשׁוּט שְׁאֵלָה נֶהֱדֶרֶת.
בּוֹאִי, אֲסַפֵּר לָךְ סִפּוּר עַל הַמִּשְׁפָּחָה שֶׁלָּנוּ, רוֹצָה?"
"כֵּן!" קָרְאָה גַּלִּי וְנִרְאֲתָה מְאוֹד מְרֻצָּה.ספר מקסים זה עוסק בסוגי משפחות, ובמיוחד במשפחה חד הורית, נושא רלוונטי יותר מתמיד. הספר נכתב מנסיונה של המחברת המתארת את יצירת משפחתה בחינניות רבה.

גיבורת הספר, היא גלי, ילדה שנולדה מתרומת זרע ותוהה לגבי זהות אביה. אמה מסבירה לה על תהליך הבאתה לעולם בדרך המתאימה לגילה ועל הדרך מסבריה לה על סוגי המשפחות השונות.  הספר משמש מדריך מצוין להבהיר לילדים שאין שחור לבן או משפחה נכונה. יש סוגים שונים של משפחות ולכולם יש מקום בחברה. האיורים המקסימים מתכתבים עם הטקסט ומוסיפים לקסמו. כל המושגים בספר בגובה העיניים של הילד, כך שהוא מתאים במיוחד ילדים בגילאי 4+. אהבתי במיוחד שהסופרת הדגישה שמה שהופך אנשים למשפחה זו אהבה. מומלץ!

על הספר:

"ילדים וילדות רוצים לדעת הכול על העולם סביבם ועל חייהם. אחת השאלות שמעסיקות אותם היא אופן הגעתם לעולם. ספר הילדים "כך הפכנו למשפחה" מאת הילה מידן בהוצאת הספרים "אוריון" נותן מענה לתהייה איך באים ילדים לעולם ומאפשר להורים, שרוצים לספר לילדיהם על סוגים שונים של משפחות, לעשות זאת בעזרת סיפורה של ילדה שנולדה מתרומת זרע. מחברת הספר הילה מידן, אם חד-הורית שבחרה להביא לעולם ילדה מתרומת זרע, כתבה ספר ילדים שמתאר את תהליך יצירת התא המשפחתי שלה ושל בתה. הטקסט שכתוב בחרוזים ומלווה באיורים פונה לילדי וילדות הגן ומציג דיאלוג קסום ומלא אהבה בין אם לבתה בו מספרת האם איך נולדה המשפחה שלהן."

בשורה התחתונה: משפחה כן בוחרים!


"כך הפכנו למשפחה" מאת הילה מידן
איורים: מיכל זינגר
הוצאת הספרים "אוריון", 20
עמודים, לגילאי 8-4. מנוקד.
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

הידעתם? טריוויה לכל המשפחה מאת סם סמית וסיימון טדהופ

הידעתם? - סם סמית וסיימון טדהופ - אתר נוריתה


איזה רעיון חמוד לספר! כמו ששמו מרמז, זהו ספר חידות לילדים העוסק בנושאים שונים ומגוונים. הספר מורכב כולו מחידונים ושאלותיו עוסקות בידע כללי על בעלי חיים, ים, מוזיקה, ספורט, דמויות מספרים ועוד. כל חידון עוסק בנושא אחר והאיורים בספר מוסיפים לחינו.

דוגמאות לשאלות המגוונות שבספר:

האנטיביוטיקה עוזרת לגוף להילחם בווירוסים. נכון או לא נכון.
מהו מקצועו של הגיבור הקולנועי אינדיאנה ג'ונס?
מה גדול יותר, חיידק או וירוס?
איזה יצור מנסים פו הדב וחזרזיר ללכוד בבור עמוק בעזרת צנצנת דבש? (סנארק, פחדרון או פילנפיל?)
האם העדשה בזכוכית מגדלת קמורה או קעורה?
זכיתי בעונה הראשונה של "כוכב נולד", אחרי שבגמר שרתי את "ים של דמעות". מי אני?
כמה קרדיות אבק בקרוב חיות על המיטה שלנו? (250, 2,500, 25,000?)

 

אלה הם רק חלק קטן מהשאלות מתוך 51 חידונים והתשובות נמצאות בסוף הספר. הספר מזכיר לי משחקי טריויה למיניהם, רק שפה הם מרוכזים בצורה נוחה ונגישה. הספר מצויין למי שרוצה מקור תעסוקה לילדים בחופש או בשעת נסיעות ארוכות. במקום לספור מכוניות, אפשר ורצוי לחדד את התאים האפורים בשאלות טרויה. הספר לא תופס הרבה מקום וניתן לקחת אותו לכל מקום. אהבתי את הקונספט של הספר ואני בהחלט ממליצה עליו!

בשורה התחתונה: חידונים הם הכי, אחי!

"הידעתם? טריוויה לכל המשפחה" מאת סם סמית וסיימון טדהופ
איורים: שרה הורן
מאנגלית: חגי ברקת
הוצאת "דני ספרים", 112 עמודים , מנוקד.
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

הדינוזאורים מאת אמילי בון

הדינוזאורים - אמילי בון -  אתר נוריתה

 

יש  בקהל ילד שלא אוהב דינוזאורים?? ספר זה ישמח כל אוהב דינוזאורים המעוניין לדעת עוד פרטים עליהם. יש הרבה ספרים בנושא, אך ספר זה מתאים במיוחד לקטנטנים שלא מכירים את הנושא מקרוב.

"הדינוזאורים" הינו ספר נוסף בסדרת ראשית מידע לקטנטנים המציג את הדינוזאורים לילדים בצורה נגישה ומושכת. הספר מציג את הדינוזאורים ואת עולמם. הוא מתאר את אורח החיים שלהם, את הרגלי האכילה שלהם, ומעלה השערות בנןגע לסיבת היעלמותם. כידוע לכל, העולם בתקופת הדינזאורים היה שונה מימינו.  הדינזאורים חלשו עליו עד שנעלמו ממנו באופן מסתורי. היו ביניהם  טורפים וצמחונים והיו להם דרכים שונות להגן על עצמם. היו כמובן עוד יצורים נוספים שאיכלסו את עולמם וחלקם  אף צד דינוזאורים קטנים. אחד מאלה הינו ההטסגופטריקס הענקי שצד דינזאורים קטנים למאכל.

ספר מקסים זה נוגע בעולמם של הדינזאורים בקצה המזלג ומפתח תאבון למידע נוסף. הטקסט ברור ופשוט ובגובה העיניים של הילד. האיורים היפים ממחישים את המסופר ותורמים להנאה מהספר. מומלץ!

בשורה התחתונה: ספר כיפי לקטנטנים!

 

"הדינוזאורים" מאת אמילי בון
איורים: לי קוסגרוב
מאנגלית: חגי ברקת
הוצאת "דני ספרים", 32 עמודים. כריכה קשיחה, מנוקד.    

 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

בתו של סוחר המשי / דיינה ג'פריס

בתו של סוחר המשי - דיינה ג'פריס - אתר נוריתה
 

."בתו של סוחר המשי" הינו רומן היסטורי מרגש המתרחש בויטנאם הקולנואלית טרם מלחמת ויטנאם. העלילה מתחילה ב- 1952 ומסתיימת ב -1975 ובאמצע עולם ומלואו. לא קראתי את ספרה הקודם, כך שניגשתי בחשש לספר זה. לשמחתי, הספר התעלה על ציפיותי וריתק אותי מהשורה הראשונה.

זהו סיפורה של ניקול, בת תערובת שאביה צרפתי ואמה ויטנאמית. אמה נפטרה בלידתה והיא ואחותה גדלו בצל מותה. בעוד שאחותה דומה בחזותה לאביה הצרפתי, ניקול דומה לאימה הויטנאמית במראה. בשל כך מאז ומתמיד הרגישה לא שייכת, ויחסם של אחותה ואביה אליה רק העמיקו את הפער ביניהם. היחסים עם אחותה מעורערים ואביה מעדיף את אחותה על פניה. עדיין, ניקול המומה כאשר אביהן מעביר את רוב עסקי יבוא המשי המשפחתיים לאחותה ולה נותן חנות קטנה ומוזנחת בלב הרובע הוויטנאמי. למרות כעסה על אי הצדק שבחלוקה, ניקול נחושה להצליח בעסק ולהראות לאביה שהיא אחראית וראויה לאמונו.  בזכות חריצותה החנות מתחילה לשגשג, אך הימים אינם קלים הם. מורדים וויטאנמים מנסים לגרש את השלטון הצרפתי מהמדינה בדרכים אלימות וניקול   נקרעת בין שתי זהותיה. מפגש מקרי עם שני גברים, אמריקאי שרמנטי ומורד כריזמתי, מנתב את חייה למסלול בלתי צפוי ומעמידה בפני החלטות קשות.  עליה לבחור בין שני עולמות ובין שני הגברים שבחייה ובחירות אלה יקבעו את עתידה.


אהבתי את הספר וגמעתי אותו ביעף. זהו ספר על תחרות בין אחיות, קולוניאליזם, שייכות ובחירות. ניכר כי הסופרת ערכה מחקר מעמיק על התקופה ונהניתי לקרוא ספר על ויטנאם מנקודת מבט נייטרלית. הספר נכתב מנקודת מבטה של ניקול  ומלמד על המקום, התקופה והאווירה. לצד עלילה סוחפת הספר מספק רקע היסטורי מרתק. אומנם ניתן היה להדק יותר את הסיפור ולקצץ בחלקים ממנו, אך זה בקטנה. נהניתי מהספר ואני ממליצה עליו. זהו סיפור אנושי מרגש שחבל לפספס!

בשורה התחתונה: החיים הם לא פיקניק!

בתו של סוחר המשי / דיינה ג'פריס
The Silk Merchant's Daughter by Dinah Jefferies
הוצאת ידיעות ספרים
2018, 376 עמ'
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

דירה בפריז / גיום מוסו

דירה בפריז - גיום מוסו - אתר נוריתה


גיום מוסו חוזר אלינו בספר חדש ומרתק. אני אוהבת את ספריו של מוסו וקראתי את רובם מלבד אחד. שמחתי כשתורגם ספר נוסף שלו ועוד יותר שמחתי כשהספר נחת על שולחני. שמה של הגיבורה היה מוכר לי. לאחר בדיקה ראיתי שגיבורת ספר זה, מדלן, כבר כיכבה בספר אחר של הסופר, "קולו של מלאך". זהו למעשה המשך של "קולו של מלאך", אך הסיפור עומד בפני עצמו ואפשר לקראו ללא קשר לספר הקודם. הספר מתכתב עם ספרים קודמים של הסופרים ואף הוא מתחיל בפגישה אקראית בין דמויות. בכלל, פגישות אקראיות בין דמויות הוא מוטיב חוזר בספריו.

הספר נפתח בפגישה מקרית בין מדלן, שוטרת לונדונית לשעבר, וגספר, סופר מפורסם מניו יורק. שניהם שכרו את אותו הבית בפריז בשל טעות מחשב ומגלים את הטעות רק כשהם מגיעים לפריז. גספר הינו מיזנתרופ שונא אדם ומתכנן לכתוב את הספר הבא שלו בפריז בפרטיות. הוא שונא אנשים וטכנולוגיה, אין לו חברים ולא מרוצה שיש לו שותפה לדירה. מדלן מגיעה לפריז כדי להתאושש מטראומה שעברה וגם היא לא מרוצה לחלוק את הדירה עם הסופר. מפה לשם מסתבר שהבית היה שייך לצייר מפורסם, שון לורנץ, שמת לפני כשנה וכנראה השאיר אחריו שלושה ציורים שנעלמו. השניים מתחילים לשתף פעולה באיתור הציורים וככל שהחקירה מעמיקה, כך נחשפים פרטים מפתיעים מחיי הסופר. גילויים אלה מאלצים אותם להתעמת עם השדים שבעברם ומעמידם בפני החלטות הרי גורל.

מוסו כהרגלו יוצר עלילה שמרתקת את הקורא ודמויות שקל להזדהות עימן.
הספר כתוב ממספר נקודות מבט, דבר המעשיר את העלילה. הספר מתחיל לאיטו, אך בהמשך צובר תאוצה ולקראת הסוף אי אפשר להניחו מהיד. קראתי אותו תוך מספר שעות על חשבון מטלות בית ושעות שינה. אהבתי את הספר ואני בהחלט ממליצה עליו לאוהבי הסופר והז'אנר.

בשורה התחתונה: ספר מושלם לקיץ!

דירה בפריז /  גיום מוסו
תרגום: אביגיל בורשטיין
הוצאת כנרת זמורה ביתן
2018, 304 עמ'

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

אסתר של הסיגריות / יוסי וקסמן

אסתר של הסיגריות - יוסי וקסמן - אתר נוריתה


זהו סיפורה של אסתר בת ה- 80 שבערוב ימיה קיבלה בשורה הזויה שמחזירה את תשוקתה לחיים. כמו ששם הספר מרמז, היא מעשנת כמו קיטור, זאת למרות קשיי הנשימה שלה ולמרות תוכחותיה של בתה יחידתה. אסתר היתה בזמנו מעצבת אופנה ידועה ושובבה לא קטנה, אך ימים אלה כבר מאחוריה. כעת היא מתגוררת בדירתה עם פילפינית צמודה ורק רוחות העבר מתבלות את שממון יומה. היא לא מרבה לעזוב את ביתה ולכן ביקורי נכדה בן ה-30 ואחיינה האהובים מחזירים את הניצוץ לעיניה.  יחסיה עם בתה יודעים עליות ומורדות ודאגתה ההיסטרית של הבת לאם מבליט את הפער ביניהן. אסתר בטוחה שבתה לא אוהבת אותה ורק חומדת את רכושה, למרות הכחשות הבת שפעולותיה רק מחזקות רושם זה.

הספר סובב סביב חייה של אסתר בהווה ובעבר והפלאשבקים לעברה שופכים אור על דמותה. אסתר הינה דמות צבעונית ואקצנטרית וגילה המופלג לא מונע ממנה לשקוע בדמיונות שווא ותאוות נסתרות. בני משפחתה מתייחסים בפקפוק לבשורה שקיבלה, אך (חלקם) זורמים עם אסתר בשל חיבתם אליה. ככל שהשבועות עוברים, אסתר מתחילה לשקוע בעבר הרחוק ובמקביל זכרונה מתחיל לבגוד בה. איך יסתיים סיפורה??

האמת שלא התחברתי לספר, לשפה, או לדמויות. הספר כתוב בשפה רזה ונמוכה ברובו והחזרתיות על ביטויים כ"טפו" קצת התחילה להימאס אחרי זמן מה.  בנוסף מצאתי את הסיפור הזוי וחלקים ממנו לא היו אמינים בעיני. וכמובן שאי אפשר בלי יחסים הומוסקסואלים והערבי התורן. נראה שהסופר רצה לסמן וי בכל החזיתות.  בשלב מסויים רציתי לנטוש את הספר ורק הרצון לדעת מה יעלה בגורלה של אסתר מנע זאת. נשביתי בקסמה של הגיבורה ורציתי לראות לאן יוביל הסופר את הסיפור. אהבתי את דמותה של אסתר, דמות גדולה מהחיים. לשאר הדמויות  ממש לא התחברתי וגם מהעלילה לא התרשמתי.  בסך הכל לא סבלתי, אך גם לא נפלתי מהכיסא.

בשורה התחתונה: הקריאה לשיקולכם!


אסתר של הסיגריות / יוסי וקסמן
הוצאת ידיעות אחרונות
2018, 247 עמ'
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

איקיגאי ( הסוד היפני לחיים ארוכים ומאושרים) / הקטור גרסיה ופרנססק מיראייסאיקיגאי - הקטור גרסיה ופרנססק מיראייס - אתר נוריתה


"היפנים ידועים באריכות חיים. מילה אחת מסתורית מסכמת את סודם. איקיגאי. איקיגאי הוא תכלית הקיום. הוא מניע את החיים ומאט הזדקנות. הוא הסיבה שבגללה קמים בבוקר. היפנים מאמינים שלכל אדם יש איקיגאי. הוא חבוי עמוק בכל אחד מאיתנו. השאלה היא איך מגלים אותו בתוכנו. כדי לענות על השאלה הזאת, יצאו מחברי איקיגאי למסע מרתק. הם הגיעו עד לכפר קטן באי אוקינאווה שרבים מתושביו בני יותר ממאה, ובין מסיבות קריוקי, משחקים ספורטיביים וחגיגות יום הולדת נחשפו לסודות המקומיים. הם למדו על חשיבותה של עבודה אחרי גיל הפרישה, על כוחן של השתייכות לקהילה ותרומה לחברה ועל מרכיביה של תזונה נכונה. הם בחנו עקרונות של שיטות להתפתחות אישית לצד אמנויות לחימה, וליקטו תרגילים שמחברים בין גוף לנפש. מכל אלה הרכיבו ארגז כלים שבעזרתו תוכלו גם אתם למצוא את האיקיגאי שלכם. כי מי מאיתנו לא רוצה חיים ארוכים ומאושרים?"

אני לא קוראת ספרים רוחנים, אך התקציר  הפעם תפס אותי. סוד היקום? חיים ארוכים ומאושרים? ארגז כלים להשגת אריכות ימים? נקודות אלה לחצו במקומות הנכונים וגרמו לי להסתער על הספר. הספר מתמקד במחקרים שנערכו על תושבי אוקינאווה ביפן, הידועים באריכות חייהם. הסופרים נסעו ליפן כדי לגלות את "הסוד היפני לחיים ארוכים ומאושרים" וחזרו עם מספר תובנות.  שמירה על אורח חיים בריא, פעילות ספורטיבית, מוח פעיל, מעורבות בחיי הקהילה, הימנעות מאכילת יתר, שמחת חיים ומציאת תכלית לחיים, כל אלה חשובים להשגת המטרה (קרי אריכות ימים).

הספר מתמקד בעקרונות פילוסופיית האיקיגאי והזרימה ותורתו של ויקטור פראנקל ומציע תרגילים המחברים בין הגוף לנפש. בנוסף לכך שזורים בספר סיפוריהם האישיים של הזקנים שחיו עד גיל מאוחר. הספר מאורגן היטב ונעים לקריאה. אין בו הרבה בשורות, אך יש בו מספר טיפים חביבים לשמירה על איכות החיים. אני הגעתי למסקנה אחת בסיום הקריאה. לא משנה איך תעטפו את זה, הכל גנטיקה. כמובן ששמירה על אורח חיים בריא גם יכולה לעזור. הספר מומלץ לחובבי הז'אנר ולכל מי שמתעניין בנושא.

בשורה התחתונה: 
"חיה כאילו תמות מחר, למד כאילו תחיה לנצח" (מהטמה גנדי). 


איקיגאי ( הסוד היפני לחיים ארוכים ומאושרים) / הקטור גרסיה  ופרנססק מיראייס
הוצאת כתר, 2018, 208 עמ'

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

יום א' של המתים / אנדראס פור
"יום א' של המתים" הינו ספר מתח חמישי בסדרה שנושאו רצח שאירע לפני כחמישים שנה, בשלהי מלחמת העולם השנייה.  למרות היותו חלק מסדרה, הספר עומד בפני עצמו וניתן לקראו גם בלי לקרוא את הספרים הקודמים. השחקנים הראשיים הם אריך לוקאס, ראש תחנת המשטרה של מיסבאך, קלאודיה לוקאס (בתו והתובעת המחוזית), רב-פקד בילוש קלמנס ואלנר הצעיר והשוטר קרויטנר . ,

הבלש קלמנס ואלנר סיים לא מזמן את הכשרתו והוא ירוק בתפקיד. הוא מרובע ומקובע בניגוד לעמיתו קרויטנר שהוא משוחרר יותר ולא מקפיד על הכללים יתר על המידה. במהלך מסיבת שתיה בפאב מקומי, נודע לשניים מפי תמהוני הכפר על גופה הטמונה בארון זכוכית בכנסייה נטושה בדירנבאך. השניים יוצאים לברר את העניין ואכן מגלים ארון ובו שלד של אישה שנורתה בראשה. הגופה מזוהה כפרידה יונאס, צעירה שגרה במקום בתקופת מלחמת העולם השנייה. ואלנר והסייד קיק שלו, קרויטנר, מתחילים לחקור את הפרשה המוזרה ששורשיה בעבר הנאצי ופותחים תיבת פאנדורה. לחקירה מצטרפת התובעת המחוזית שמעוניינת יותר בבלש הצעיר הנאה מאשר בחקירה עצמה. תושבי הכפר לא ממש משתפים פעולה עם המשטרה וממלאים פיהם מים. העלילה מסתעפת כאשר תושב מקומי נרצח. האם יש קשר בין הרצח מהעבר והרצח בהוה? ככל שהעלילה מתפתחת, נחשפים עוד רבדים ועוד סודות המאירים את העבר באופן לא מחמיא בעליל.

נהניתי מהספר וגמעתי אותו בשקיקה. העלילה נעה בין עבר והווה ושני קווי העלילה משתלבים היטב זה בזה עד לקרשנדו בסוף העלילה. באמצעות פלאשבקים מתאר הסופר את הימים האחרונים למלחמה, ימים בו חיי היהודים היו חשובים כקליפת השום. מזעזע היה לקרוא באיזה שוויון נפש הסתכלו הגרמנים על פשעי המלחמה. הניגוד בין ואלנר הרציני לקרויטנר קליל הדעת הוסיפו מימד של הומור  לעלילה. אומנם נושא פשעי המלחמה מועבר בספר באופן שטחי, אך יש מספיק ספרי שואה שנוגעים בנושא בצורה מעמיקה. זהו מותחן מרתק שלא מתיימר להיות יותר מזה ואני בהחלט ממליצה עליו!

בשורה התחתונה: אי אפשר להימלט מהעבר!

יום א' של המתים / אנדראס פור
תרגום מגרמנית: דפנה עמית
הוצאת כתר, 2018, 340 עמ'

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

פנלופה וכישוף הלהבות / ולייה צינק

פנלופה וכישוף הלהבות - ולייה צינק - אתר נוריתה


איזה ספר מקסים!  "פנלופה וכישוף הלהבות" מאת ולייה צינק הינו ספר פנטזיה משובח לנוער הנגמע במהירות ובהנאה. אומנם אני לא קהל היעד, אך עדיין נפלתי ברשת. כריכת הספר מושכת כתוכנו וכמו כל שאר ספרי ההוצאה, הספר מושקע ומוקפד ותענוג לעיניים.
 
הספר מגולל את סיפורה של פנולפה, נערה כבת 11 המתגוררת עם אמה, סבתא וחתולתו של אביה בבית עץ קטן בעיירה קטנה. אביה מת בילדותה, או כך לפחות סיפרו לה, והיא מרגישה בחסרונו. אומנם לא הכירה מעולם את אביה, אך היא מתגעגעת אליו. אמה לא מדברת עליו וכל מה שנשאר לה ממנו הוא החתולה שלו ותצלום ישן בשחור לבן. כאן המקום לציין שפנלופה שונה מאחרים בצבע שערה האפור, בהתנהגותה  ובאופיה, אך זה לא מפחית מהפופולריות שלה כהוא זה. בדיוק להיפך, למעשה. פנלופה יכולה לשמוע דברים עוד לפני שהם נאמרים, ריח של אש נודף ממנה תמידית, ויש לה הרגל בלתי נשלט לצקצק בלשון כשהיא שקועה במחשבות. בנוסף על כך, אירועים מוזרים מתרחשים בסביבתה, כמו גשם שלא מרטיב איש היורד בימי ההולדת שלה. העלילה מסתעפת כששערה של פנלופה משתנה לאדום והיא מגלה שיש לה יכולות קסומות שירשה כנראה מאביה. כאשר נודע לה שאינו מת כפי שתמיד סיפרו לה, היא מחליטה לצאת לחפשו וכאן מתחילה יופי של הרפתקה. תוסיפו לזה דרך מדברת, נבלים זוממי רעות, חתולה שאוגרת כוחות קסם ועלילה סוחפת והרי לכם קסם של סיפור!

 

אהבתי את הסיפור וגמעתי אותו תוך מספר שעות. בניית העולם אמינה ואהבתי שהגיבורה אינה אאוטסיידרית או יתומה כנהוג בז'אנר. פנולפה אמיצה, חכמה, בעלת כושר אילתור ואי אפשר שלא ליפול בקסמה.  הספר אינו מנוקד, כך שהוא מתאים לילדים הקוראים ללא ניקוד. למרות שמדובר בפנטזיה, הספר מתרחש בעולמנו והוא עוסק בנושאים הנוגעים לליבו של כל ילד, זהות עצמית וחשיבות המשפחה. התאהבתי בגיבורה ואני מקווה שייצאו עוד ספרים בכיכובה. מומלץ בחום!
 
בשורה התחתונה: קסם של סיפור!


פנלופה וכישוף הלהבות / ולייה צינק
מגרמנית: חנה לבנת
הוצאת סיגליות, 2018, 270 עמ'
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

הנמנמן הקטן שלא ישן ( ואפילו לא נמנם ) / סבינה בולמן

הנמנמן הקטן שלא ישן (ואפילו לא נמנם) - סבינה בולמן - אתר נוריתה


"כל הַנַּמְנְמָנִים מִתְכּוֹנְנִים לִשְׁנַת-הַחֹרֶף,

רַק הַנַּמְנְמָן הַקָּטָן עֲדַיִן לֹא עָיֵף. אֲבָל נַמְנְמָן

שֶׁלֹּא מַצְלִיחַ לִישֹׁן הוּא לֹא נַמְנְמָן אֲמִתִּי.

הַחַיּוֹת בָּאוֹת בָּזוֹ אַחַר זוֹ לְיַעֵץ. מִי לֹא הִגִּיעַ? מִי לֹא נִסָּה? הַשּׁוּעָל, הַזָּמִיר, הַחֶלְזוֹנִית, הַיַּנְשׁוּפָה, הָעֲטַלֵּף וַאֲפִלּוּ הַדֹּב. אֲבָל הַנַּמְנְמָן הַקָּטָן לֹא יָשַׁן. הוּא אֲפִלּוּ לֹא נִמְנֵם!"


ספר מקסים זה עוסק בנושא קרוב לליבו של כל הורה, השכבת הילד לישון. השכבת הילדים לישון אינה עניין של מה בכך.  אין הורה שלא התנסה בנסיון המתסכל  להרדים ילד שלא רוצה לישון.  אמבטיה, סיפור לפני השינה, כיבוי כל האורות בבית ואף שינה לצידם, שום דבר לא עוזר.  אתם כבר עייפים ומרוטי עיניים, אך הילדים עירנים לחלוטין. מוכר?? כשילדי היו קטנים, הייתי שוכבת לידם במיטה במטרה להרדימם ולא אחת נרדמתי לפניהם... ספר מלבב זה מיועד לסרבני שינה קטנים שמתקשים להירדם בלילות ולהוריהם המיואשים.

כל החיות מתכוננות לשנת החורף שלהן ורק לנמנמן הקטן שלנו קשה להירדם.  אמא נמנמנית  אומרת לו ש"נמנמן שלא מצליח לישון הוא לא נמנמן אמיתי", אבל הוא פשוט לא עייף. כל החיות מנסות לעזור ומייעצות לו מנסיונן האישי, אך שום עצה לא עוזרת. הוא מנסה לספור כבשים, מקשיב לשירי ערש, רץ מסביב לסלע, מקשיב לסיפור, ואף מנסה לישון הפוך כמו העטלף. שום דבר לא עוזר. הנמנמן שלנו פשוט לא עייף ולא מצליח להירדם.  כולם כבר נרדמו והוא בשלו. מה יהיה??

הספר חמוד מאד והאיורים הנהדרים מוסיפים לחינו. יש הרבה ספרים על קשיי הירדמות, אך בספר הזה הביצוע פשוט מושלם!  זה ספר ילדים איכותי ומושקע מכל הבחינות, כמו כל שאר ספרי ההוצאה. הספר מנוקד ומתאים להקראה או לקריאה עצמית. הילדים מאד ייהנו מהספר. רק התמונות כבר נותנות חשק לעלעל בספר, שלא לדבר על הטקסט עצמו. אהבתי שבקטע המספר על שינת העטלף, הדפים מתהפכים ונקראים מלמעלה למטה, דבר הממחיש את שינת העטלף. גימיק נהדר שהילדים ייהנו ממנו במיוחד. אהבתי ואני ממליצה!

בשורה התחתונה: לישון או לא לישון, זו השאלה!


הנמנמן הקטן שלא ישן ( ואפילו לא נמנם ) / סבינה בולמן
איורים קרסטין שנה
מתרגמת : חנה לבנת
עורכת תרגום : מאירה ברנע-גולדברג

הוצאת סיגליות, 2018, לא ממוספר

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

זאת שהייתה כאן קודם / ג׳יי פי דילייני

  זאת שהיתה כאן קודם

"זאת שהייתה כאן קודם" הינו מותחן פסיכולוגי מרתק מהשורה הראשונה. הפרקים מסופרים בני קולות ולסירוגין מפיהן של ג'ין (בהווה) ואמה (בעבר)  וההקבלה  המפחידה בין חייהן יוצרת צמרמורת בקורא. שתי הדמויות עברו טראומה כלשהי וחיפשו מקום בטוח (וזול) לגור בו. המקום הזה הוא הבית ברחוב פולגייט 1. אמה גרה בו בעברה וג'ין הינה הדיירת הנוכחית.

הבית בפולגייט מושלם, בנוי בצורה מינימליסטית, והוא מתעד מידע על הדייר באמצעות מיחשוב מתקדם. הדייר בבית צריך להשלים עם אובדן פרטיות וציות לאינסוף כללים דרקוניים שהפרתם תגרום לסילוקו המיידי מהדירה. האם הייתם מוכנים בבית כזה? אני לא הייתי מוכנה בייחוד שאחד התנאים היה איסור על הכנסת ספרים לתוכו, אך לשתי דיירות לפחות לא הייתה בעיה עם זה.  האדריכל שעיצב את הבית הינו חולה שליטה והוא בררן בנוגע לדיירי הבית. דייר פוטנציאלי צריך למלא שאלון ולבוא לראיון אישי ורק עם יעמוד במבחן הנוקשה של האדריכל, יזכה להתקבל כדייר.
. הדיירים צריכים להתחייב לציית לכללים, לשמור על סדר מופתי בדירה ולהסכים לביקורת מדי חודש בחודשו.  אמה ובן זוגה חיפשו מקום בטוח לגור בו בעקבות פריצה לביתם הקודם. ג'ין מחפשת מקום זול לגור בו בעקבות הפלה טראמותית שעברה. האידיליה מופרת כאשר אירועים מוזרים מתחילים להתרחש בבית.  העלילה מסתעפת כאשר ג'ין מתחילה להתעניין בעברו של הבית ולהיות אובסיסית לגבי הדיירת שקדמה לה, למורת רוחו של בעל הבית. ככל שהעלילה מתקדמת, אנו מגלים עוד ועוד דברים משותפים בין שתי הדמויות, דבר שרק מעצים את המתח.
 
אהבתי את הספר וגמעתי אותו בנשימה עצורה. זהו מותחן מרתק המכיל בתוכו את כל האפקטים הדרושים להעלאת הדופק. יש בו אווירה אפלה, עלילה סבוכה, דמויות מורכבות וטוויסטים עלילתיים השומטים את הקרקע  מתחת לקורא.  המתח  נבנה בהדרגה עד לסוף עוצר הנשימה שהצליח להפתיע אותי. מבנה העלילה אינו שבלוני וקל להיסחף לתוכו. הספר הינו שילוב מנצח של עלילה מפותלת, דמוית מרתקות ומתח ללא הפסקה. מומלץ בחום!

 בשורה התחתונה: מותחן עוצר נשימה!


זאת שהייתה כאן קודם / ג׳יי פי דילייני
The girl before by JP Delaney
הוצאת ידיעות אחרונות
2018, 388 עמ'

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

הסיפור שלי עם אליס - פרנצ'סקה ג'קובי

הסיפור שלי עם אליס - פרנצ'סקה ג'קובי - אתר נוריתה


איזה ספר נוגע ללב! זהו סיפורה של גילדה, אשה כבת 50+ המנוכרת מבנה יחידה. יחסי עם אמי המנוחה היו קרובים במיוחד ולכן, כבת וכאם,  כאב לי לקרוא על היחסים הקרים בין גילדה לבנה.

הסיפור נפתח בהווה, בחתונה של הבן, בה נחשף לראשונה הניכור בין הבן לאם. גילדה נטשה את בנה בילדותו, מסיבות שמובהרות בהמשך, ומאז לא היה רגע שלא הצטערה על כך. היא מנסה להתקרב לבנה יחידה, אך הלה דוחה כל ניסוי פיוס שכזה. דווקא אליס, הכלה הגויה שגילדה לא רצתה, מנסה לגשר בין השניים. גילדה בודדה ויש לה רק חברת ילדות אחת ומנסה לחיות דרך בנה. היא נהיית אובססיבית
לגבי הזוג ועוקבת אחריהם לכל מקום. ככל שהאובססיה של גילדה מתגברת, נחשפים סודות מהעבר. סודות אלה מאיימים על קיומה השברירי ועל יחסיה עם בנה.

העלילה מזגזגת בין עבר והוה והפלאשבקים לעבר מאירים את ההווה ומסבירים את התנהגותה של אליס לאורך העלילה. נסיונה של גילדה להתקרב לבנה קורעים את הלב ואי אפשר שלא להרגיש סימפטיה כלפי האם. אם בהתחלה כעסתי על הדמות ולא הבנתי איך יכלה לעזוב את בנה,  בהמשך הכעס נמוג ונשארו הרחמים. גילדה אומנם אישה קשה, אך עברה מסביר זאת. כאמא ובת הבנתי את תחושותיה וריחמתי עליה. כעסתי על בנה ורציתי לצעוק שלו שישחרר כבר את העבר. אומנם היא לא היתה אם השנה, בלשון המעטה, אך היו לה נסיבות מקלות. הספר קריא ונגמע במהירות ולקראת הסוף אף זלגה לה דמעה סוררת בזווית העין. אהבתי ואני מאד ממליצה על ספר מרגש זה.

בשורה התחתונה: ספר מרגש!

הסיפור שלי עם אליס - פרנצ'סקה ג'קובי
Bitter Francesca Jakobi
הוצאת פן, ידיעות ספרים, 2018, 320 עמ'
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

לאהוב עד מוות / דבורה עומר

לאהוב עד מוות - דבורה עומר - אתר נוריתה


ספריה של דבורה עומר זוכים לאחרונה לעדנה, וטוב שכך, ויוצאים כעת במהדורות מחודשות ובתרגום עדכני. ספר זה הוצא לראשונה ב-1980 וכעת יצא מחדש. בנעורי קראתי רבים מספריה ושמחתי לחזור ולקרוא שוב מספריה. רוב ספריה של דבורה עומר סובבים סביב הישוב היהודי בארץ טרם קום המדינה ואחריה וגם ספר זה אינו יוצא דופן.

הסיפור מתרחש בשנים 1946-48 תקופת סיום מלחמת-העולם השנייה, ימי ההעפלה, ומאבקו של היישוב היהודי בשלטון המנדט הבריטי. על רקע תקופה סוערת זו נפרש סיפור אהבתם הטראגי של הפלמ"חאים זהרה ליטוב ושמואל קופמן בני ה-19. בתקופה זו הבריטים שולטים בארץ ביד רמה, מנסים למנוע מהיהודים להתחמש ולהגן על עצמם מהתקפות הערבים, ומונעים מניצולי שואה להעלות ארצה. הספר עוקב אחר הזוג וחבריהם, האימונים שהם עוברים, פעולות הפלמ"ח, הברחת עולים חדשים לארץ וכמובן המאבק הבלתי נלאה בבריטים ובערבים. 

זהו ספר מצוין על אהבת מולדת, הקרבה עצמית וציונות, בימים שציונות לא נחשבה למילה גסה אצל חלק מאיתנו. כמו ספריה האחרים, גם ספר מזכיר לנו את ההקרבות שנעשו עד להקמת המדינה וכמה דם, יזע ודמעות נשפכו בדרך למדינה הנכספת.  הסופרת רקמה סיפור  מרגש המבוסס על עובדות היסטוריות והעבירה היטב את רוח התקופה. גיבוריה הם מלח הארץ שבזכותם יש לנו מדינה.  הסופרת נעזרה בספרה במכתבים של הזוג המופלא, דבר שהופך את הסיפור למרגש עוד יותר. אהבתי את הספר ולקראת סופו אף זלגה לה דמעה סוררת בזווית העין. למרות נושאו הכבד, הסיפור זורם ונגמע במהירות ואיש לא יישאר אדיש בסיומו.  ממליצה בחום!

בשורה התחתונה:  סיפור שלא נס ליחו!


לאהוב עד מוות / דבורה עומר
הוצאת שרבק, דני ספרים
הוצאה מחודשת, 2018, 326 עמ'

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

הרמאית הישרה / טובה ינסון

הרמאית הישרה - טובה ינסון - אתר נוריתה


זהו ספר מקסים בסדרת הספרים הקטנה של כתר שבמרכזו שתי נשים שונות באופיין. קתרי הינה בחורה צעירה כבת 25 שגרה עם אחיה רפוי השכל בעליית גג מעל חנות בכפר קטן בפינלנד. אנה הינה זקנה חולמנית ועשירה שמאיירת ספרי ילדים לפרנסתה וגרה בבית הארנב, כפי שהוא מכונה בכפר. קתרי בעלת יושרה פנימית וטובה במספרים ולכן אנשי הכפר באים להתייעץ איתה על עסקיהם לעיתים קרובות. קתרי עוזרת להם, אך מסרבת לקבל על כך תשלום. למעשה קתרי היא דמות עגולה ומלאת ניגודים. מצד אחד בעלת כבוד ויושר ומאידך חומרנית וחמדנית. יש לה כלב זאב אימתני שמציית רק לה, אך אין ביניהם חיבה יתרה. קתרי חוששת לעתידו של אחיה בן ה-15 ולכן באה עם תוכנית להבטחת עתידו, תוכנית הקשורה לאנה. היא מנסה להתקרב לאנה וזהו אותו הפתיחה למשחק הפינג פונג המרתק המתפתח בין שתיהן. מזג האוויר הקודר מהווה תפאורה מושלמת לעלילה המתפתחת.

נהניתי מהספר וכיאה לאורכו גמעתי אותו בתוך מספר שעות. הספר אומנם קצר, אך בתוכו עולם ומלואו. הוא מתחיל כסיפור תמים על חמדנות ומתפתח למשהו מורכב בהרבה. שמו כמובן הינו אוקסימורון כגיבורתו הראשית. למרות שממבט ראשון אין הרבה משותף בין שתי הדמויות, מבט מעמיק יותר מעלה ששתיהן אאוטסיידריות ועקשניות. התחברתי יותר לאנה מאשר לקתרי יש לומר. בשפה רזה ומדוייקת הסופרת מעלה מספר תובנות בנוגע לנפש האדם ונותנת לקורא לענות לבד על תהיות שמתפתחות במהלך העלילה. אהבתי ואני ממליצה!

בשורה התחתונה:  בטחון אישי או עצמאות, זו השאלה!


הרמאית הישרה / טובה ינסון
תרגום: דנה כספי
הוצאת כתר, 220 עמ', 2018
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

שיר אשיר לקרנף / גאולה הודס פלחן

שיר אשיר לקרנף - גאולה הודס פלחן - אתר נוריתה


"שיר אשיר לקרנף" מאת גאולה הודס פלחן הינו אסופה נהדרת של שירי ילדים. זהו ספר הילדים הראשון של גאולה הודס פלחן. עד כה כתבה משוררת מוכשרת זו למבוגרים בלבד וכעת היא פונה לקהל צעיר ותמים יותר.  אני אוהבת את כל ספרי השירה של גאולה, את רובם סיקרתי כאן ובאתר של נוריתה, אך ספר זה קרוב במיוחד לליבי. לבני ולי היה הכבוד לקרוא אותו עוד בהיותו טיוטא ושמחתי לגלות שהמשוררת החליטה להוציאם אל האור בסופו של דבר.  המשוררת הקדישה את הספר לבני וגרמה לשנינו שמחה רבה. בני בן -11 התרגש לגלות שהספר מוקדש לו. האמת שגם אני התרגשתי לגלות את שמו מתנוסס בעמוד הראשון של הספר.

הספר כולל 12 שירי ילדים משובחים העוסקים בנושאים שונים, החל משיר ערש לקרנף (ולילד) וכלה בשיר על חתולים המוקדש, איך לא, לאוהבי החתולים. שירים נוספים עוסקים באדם וחוה, צפרדעים מאוהבים, הנסיכה והצפרדע עם טוויסט וכמובן חתולים ושאר חיות. השירים כתובים בגוף ראשון ושלישי ומזמינים את הקורא הצעיר לצלול לתוכם. אהבתי את כל השירים ואת האיורים העדינים המלווים אותם. יותר חשוב מזה, בני בן ה-11 אהב את השירים והוא בהחלט ממליץ על הספר. הספר מנוקד, כך שהוא מתאים לקריאה עצמית או להקראה. זהו ספר שההורה יהנה ממנו לא פחות מהילד, לא דבר של מה בכך.  שירי ילדים הם דרך נהדרת לחבב שירה על הילדים כבר מגיל צעיר, כך שכדאי לכם לשים יד על ספר איכותי זה.  מומלץ בחום!

בשורה התחתונה:  ספר שירה עוצמתי!


שיר אשיר לקרנף /  גאולה הודס פלחן
הוצאת פיוטית
2018, 26 עמ
'
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

בארי לוזר 6 שונא את קייטנת הפיראטים! מאת ג'ים סמית

בארי לוזר 6 – שונא את קייטנת הפיראטים - ג'ים סמית - אתר נוריתה


נכון שקייטנת פיראטים נשמעת מגנובה?? בארי אינו חושב כך, אבל נתחיל מהתחלה. זהו ספר שביעי בסדרה המשעשעת בכיכובו של בארי לוזר, שבניגוד לשם משפחתו בהחלט אינו לוזר! אגב, מגנובה אינה טעות הקלדה iמי שקרא את הסדרה יודע שהכוונה למגניבה בשפתו של ילד עכברוש (גיבור סדרה שבארי אוהב).

בארי חושב שהוא כבר גדול לקייטנה, מגניבה ככל שתהיה, אך נאלץ ללכת אליה בכל זאת בעקבות מעשה קונדס שעשה. חופשת הקיץ זה עתה החלה ובארי וחבריו מתכוונים לנצלה עד תום. בשנים הקודמות הלכו לקייטנה, אך השנה יישארו סוף סוף בבית. אחר הכל, הם כבר לא זאטוטים. לצערו של בארי, הוריו חושבים אחרת. לאחר שאמו נאלצת לנסוע לשבוע לסעוד את דודתו, אביו מחליט לשלוח את בארי לקייטנה. הוא מתקשה להסתדר איתו ועם אחיו התינוק בו זמנית, כך שהפתרון בעיניו הוא קייטנה.  כל המחאות של בארי עולות בתוהו והוא מוצא עצמו כלאחר כבוד בקייטנה בה היה בשנים קודמות. הקייטנה נמצאת באי אימוגדן. היא מופעלת על ידי איש זקן בשם ברט ספחת המתחפש לפיראט ומשעשע את הילדים בפעילויות הקשורות לפיראטים. השנה מחליפה אותו בתו והיא בהחלט אינה מגנובה כאביה. כל מעייניה נתונים במכירת האי לטייקון מקומי והילדים לא מעניינים אותה כהוא זה. בארי שלנו מנסה לטרפד את המכירה על ידי מציאת אוצר שלפי השמועות נמצא באי. בארי הוא בארי ועוברים עליו שלל אירועים מבדרים בדרך אל האוצר.

הספר משעשע ומבדר ומתאים במיוחד לקריאה כעת בשל חופשת הקייץ שבפתח.  חייכתי לא אחת לשמע שפתו התיאורית של הסופר, האיורים המשעשעים וכושר הדמיון של הסופר.  הספר מנוקד ומתאים לגילאי 8 ומעלה ובמיוחד לסרבני קריאה. מומלץ!

בשורה התחתונה: מי חשב שקייטנה יכולה להיות כה מסעירה??בארי לוזר 6 שונא את קייטנת הפיראטים! מאת ג'ים סמית
הוצאת דני ספרים
2018, 256 עמ
'

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

גילגמש הצעיר וחוטף הגורזלים / שירלי גרץ

גילגמש הצעיר וחוטף הגורזלים - שירלי גרץ - אתר נוריתה


גילגמש חוזר ובגדול! זהו ספר שלישי בסדרה נהדרת המשלבת בתוכה הרפתקאות ומיתולוגיה אשורית. אני אוהבת הרפתקאות ואני אוהבת מיתולוגיה, כך שספר המשלב את שניהם הוא בהחלט בונוס. למרות היותו ספר שלישי, הספר עומד בפני עצמו ומצורף לו תקציר העלילות הקודמות. עדיין, במידה ולא קראתם עדיין את שני הספרים הקודמים, אני ממליצה להתחיל בהם כדי להבין את כל הניואנסים הדקים. קראתי את שני הספרים הקודמים ואהבתי ולכן שמחתי לחזור שוב לעולמו של גילגמש.

העלילה מתרחשת בארץ שמר, לפני כ- 5000 שנה. גיבוריה המרכזיים הם הנסיך גיגלמש, בן ה-11, בן לאלה ולמלך העיר, ואנכידו, פרא אדם שגיגלמש תירבת ומאז הפך לחברו הטוב של גילגמש.  . גיגלמש חבר טוב ונאמן בעל נטייה להסתבך בצרות. בין השאר שבר את פסל של אל (סיפור ארוך) ואף ירד לשאול במטרה לחלץ חבר מצרה. הפעם אנו מצטרפים אליו להרפתקה חדשה שתבחן את נאמנותו עד הקצה.  המפלצת חומבבה מיער הארזים חטפה את הגוזלים של נשר האנזו (יצור אגדתי). גיגלמש מתנדב לצאת למסע חילוץ ואנכידו הנאמן מצטרף אליו למרות חששו מהמפלצת.  הדרך ליער עוברת דרך בקעת המכשפה הנוראית ושם מצטרפת אליהם חברה בלתי צפויה שבהחלט מוסיפה פילפל לעלילה. גיבורינו יעברו הרפתקאות שונות ומשונות בדרך אל יער הארזים ועליהן תוכלו לקרוא בספר נהדר זה.


אהבתי את הספר והוא בהחלט תוספת שווה לסדרה. לספר מצורף כתב יתדות אוגריתימי וכל פרק כתוב בכתב יתדות שהילדים יצטרכו לפענח. הספר מנוקד ומתאים לגילאי 8 ומעלה. הילדים ייהנו מהעלילה המרעננת, מכתב החידות ומהאיורים המעטרים את דפי הספר. הספר מסתיים במעין קליף האנגר ואני כבר מחכה לספר הבא בסדרה. אם אתם מחפשים סדרה איכותית לילדים, זו הסדרה בשבילם! מומלץ בחום!

בשורה התחתונה: כיף של ספר!


גילגמש הצעיר וחוטף הגורזלים / שירלי גרץ
הוצאת אנכי
2018, 115 עמ'
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

צורת המיים / גיירמו דל טורו ודניאל קראוס

צורת המים - גיירמו דל טורו ודניאל קראוס - אתר נוריתה

"צורת המים" מאת דניאל קראוס וגיירמו דל טורו הינו תמהיל מיוחד של פנטזיה, סיפור אהבה יוצא דופן, ומסתורין המתרחש בעולמנו. הספר משך אותי כבר מהכריכה והעלילה עשתה את השאר. תהליך יצירת הספר  מיוחד כתוכנו. הספר נכתב במקביל להפקת הסרט, בשיתוף פעולה  צמוד בין הבמאי לסופר. איני יודעת איך הסרט שכן לא צפיתי בו, אך הספר בהחלט מעולה!

העלילה מתרחשת באמריקה, בימי  המלחמה הקרה, וגיבוריו הראשיים הם סטריקלנד (איש צבא אכזרי), אלייזה (בחורה אילמת) וייצור אמפיבי. העלילה  נפתחת במפלצת אנושית דווקא ומשם עוברת אל בולטימור, מקום מושבה של אלייזה.  סטריקלנד נשלח לאמזונאס במטרה ללכוד ייצור אמפיבי שהתגלה שם ולהביאו לארה"ב לצורך מחקר. הספר נע בין הרפתקאותיו של סטריקלנד בגו'נגלים של האמזונאס לבין חייה של אלייזה בג'ונגלים של הכרך ובסופו של דבר שני קווי העלילה מצטלבים.  אלייזה הינה יתומה ואילמת מלידה שצלקות מסתוריות מעטרות את צווארה. פשרן של צלקות אלו יתגלה רק בסוף הספר ויש להן תפקיד חשוב בעלילה.  אלייזה ישנה בימים ועובדת בלילות כמנקה במכון לחקר החלל והאוויר בבולטימור. היא בודדה ועצובה ורק נעליה הצבעוניות מוסיפות ברק של צבע לחייה האפרוריים.  יש לה  שני חברים טובים שעוזרים לה להתמודד עם תנאי חייה הקשים: ג'יילס, שכנה המזדקן, וזלדה, חברתה לעבודה.  שגרת חייה של אלייזה נשברת כשלמכון מובא היצור האמפיבי שנלכד באמזונס. היצור מוחזק במעבדה בתנאים קשים  ועובר עינויים על ידי המדענים שלא רואים בו יצור אנושי בעל רגשות. אלייזה היחידה שמתייחסת אליו כאל ייצור חי ועד מהרה נרקם בין שניהם קשר עדין. העלילה מסתבכת כשהרוסים מתחילים לבחוש בקלחת. זמנו של הייצור הולך ואוזל ואלייזה מבינה שאם לא תעשה משהו, גורלו של הייצור נחרץ.

אהבתי מאד את הספר וגמעתי אותו  תוך מספר ימים למרות עוביו. אומנם ניתן היה להדק יותר את הסיפור, אך זה לא גרע מהנאתי. זהו סיפור פנטזיה שמחייב ראש פתוח ויציאה מהקופסא בשל סיפור האהבה יוצא הדופן שנרקם בו. גרעין הספר אומנם לא מקורי, סיפור על ייצור אמפיבי יצא כבר במאה ה-19, אך היישום בהחלט מקורי.  הספר הזכיר לי את "האדם האמפיבי" שבתי קראה והמליצה עליו פה בבלוג ובאתר של נוריתה,  אבל בחזרה לסיפורינו. מלבד עלילה מרתקת,  הספר מציג את הצדדים הטובים והרעים שבאדם ומתייחס לסוגיית הניסויים המדעים ויחס החברה לאחר ולמוזר. מבנה העלילה אינו שבלוני וקשה להניח את הספר מהיד בשל הכתיבה, הדמויות והעלילה. הדמויות עגולות והסופר מכניס את הקורא לנבכי נפשן של כל הדמויות, כולל האכזרית שבהן. התחלת הספר אומנם קצת איטית, אך עד מהרה הספר צובר תאוצה והדופק עולה בהתאם. אווירת הספר משכנעת באמינותה ותנופת הסיפור נשמרת מתחילתו ועד סופו. בהחלט מומלץ!

בשורה התחתונה: יופי של ספר!


"צורת המים" מאת גיירמו דל  טורו ודניאל קראוס
מאנגלית: ימימה עברון

הוצאת "דני ספרים", 485 עמודים, 2018

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

כראמל נער חידות / מאירה ברנע גולדברג

כראמל  נער חידות - מאירה ברנע גולדברג - אתר נוריתה


ההמלצה נכתבה על ידי בני יאיר בן ה-11+

הספר הזה היה מגניב! כראמל חוזר אלינו בהרפתקה נוספת ומבריק מתמיד. למי שלא יודע מי זה כראמל, מדובר בחתול בעל כוחות על שבין השאר הוא יודע לדבר. קראתי את שני הספרים הקודמים בעלילה והתרגשתי מאד לקרוא את הספר השלישי בסדרה. בספר זה מצטרפות דמויות חדשות והן: ויש (האחיין של מילה), אלכסנדר (אבא של ויש ואחיה של מילה) ופרופסור דה ויל.

כזכור לכם שלושה אחים יתומים זכו בירושה מסתורית שעוברת מדור לדור. הם גרים בטירה יחד עם מילה ובעלה. יש להם אוייבת בשם גברת בלום שמנסה כל הזמן לנקום בחתול שהצליח לסדר אותה. בסוף הספר הקודם אדם שטען שהוא ארתור ג'רום (הדוד של שלושת הילדים היתומים) מופיע בטירה.  בספר זה מתגלה זהותו האמיתית והוא משאיר בטירה את ויש, אחיינה של מילה ובנו. ויש מתגלה כחכם מאד ומיוחד, אך הילדים  לא כל כך מבינים אותו ואין לו הרבה חברים. חבריו היחידים הם כראמל, צ'אנג (הטבח) ואוגוסט (הכלב). גול זוכה בתחרות חידות ומקבל הזמנה לטירה של פרופסור דה ויל. הוא, אחיו והלנה (בתה של גברת בלום שגרה איתם), ויש וכראמל מתארחים בטירה. בטירה קורים דברים משונים וחייהם נתונים בסכנה. האם כראמל יצליח להציל את המצב? תקראו ותגלו בעצמכם.

אהבתי מאד את הספר ואת קטעי הקומיקס בין הפרקים. אהבתי גם את הדמויות החדשות שהצטרפו לעלילה ובמיוחד את ויש. העלילה מעניינת ומותחת ומתאימה לגילאי 10 ומעלה. אני מאד אוהב  את הסדרה ואני כבר מחכה לספר הבא! אם לא קראתם את הספרים הקודמים, מומלץ להתחיל בהם כדי להבין מה קורה. הסדרה מעולה ואני ממליץ עליה מאד!

בשורה התחתונה: אין כמו כראמל!כראמל נער חידות / מאירה ברנע גולדברג
מאיירת:קרן מאי מטקלף{
הוצאת כנרת זמורה ביתן
2018, 298 עמ
'
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל גלי1היחידה אלא אם צויין אחרת