44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מאתרת הילדים / רנה דנפלד

מאתרת הילדים  - רנה דנפלד - אתר נוריתה
 

 

"מאתרת הילדים" מאת רנה דנפלד הוא ספר מתח מעולה הנוגע בפחד הקמאי של כל הורה באשר הוא, חטיפת ילדו. הספר סובב סביב סיפורן של שתי גיבורות, הילדה שנעלמה וזו שמחפשת אותה.  שתיהן ממציאות עצמן מחדש ובכוח הדמיון והאהבה מצליחות להתמודד עם המכות שהחיים הנחיתו להן.

מדיסון קאלנד נעלמה לפני כשלוש שנים ביערות אורגון עת יצאה עם משפחתה לבחור עץ לחג המולד. כעת היא אמורה להיות בת 8, במידה ושרדה. הוריה בטוחים שהיא עדיין בחיים ומבקשים מנעמי, מאתרת ילדים בעלת שם, לאתר אותה. אומנם לאחר שלוש שנים אין הרבה סיכויים למצוא את הילדה בחיים, אך זה לא מרפה את ידיה של נעמי. נעמי עצמה הייתה ילדה אבודה, דבר המאפשר לה להזדהות עם הילדים הנעלמים ולאתרם בעזרת אינסטינקט.  נעמי מתרה בהורים שגם אם הילדה אכן בחיים, היא לא תחזור להיות כפי שהייתה. יש לציין שלא כל המקרים של נעמי מסתיימים בהפי הנד, אך היא מקווה כנגד כל הסיכויים ויוצאת להתחקות אחר מדיסון ביערותיה המושלגים של אורגון. נעמי טובה בעבודתה שכן היא מבינה את נפש הילד ואין גבול שלא תחצה, או סיכון שלא תקח, כדי לאתר ילד נעלם. היא מרגישה בטוחה יותר בטבע הפתוח מאשר בחדר סגור בשל עברה ומתקשה לבטוח  בזולת או לבקש עזרה מאחרים. עברה מעורפל והיא זוכרת ממנו רק רסיסים. המקרה הנוכחי מעורר בה נשכחות וסיוטים מהעבר פוקדים את חלומותיה. שני הסיפורים נשזרים זה בזה ומסתיימים בקרשנדו מרגש.

הספר מסופר בשתי קולות, קולה של נעמי וקולה של מדיסון, הילדה שנעלמה. סיפורה של נעמי משתלב בסיפורה של ילדת השלג, סיפור שמרגיש כמו אגדה, אך רחוק מזה שנות אור. הספר נגמע בנשימה עצורה ואומנם נוגע בנושאים קשים כהתעללות ואובדן, אך התקווה עוברת לאורכו כחוט השני. הסופרת מטיבה לפרוש את הגאוגרפיה הפנימית של גיבוריה ולמצוא נקודת אור גם במרושע שבהם. הדמויות קורמות עור וגידים לעיני הקורא, התמונות חיות ועזות ויכולתי להרגיש את צינת הקור וכאבי הדמויות. המתח נבנה בהדרגה ולקראת סוף הספור המתח מתעצם ומצאתי עצמי הופכת עמודים כאחוזת תזזית בנסיון לדעת איך יסתיים סיפורה של מדיסון. זהו סיפור על הישרדות, חוסן אנושי, והרצון של כל אחד מאיתנו להימצא ולמצוא אהבה. חוזק הספר פחות בתעלומה ויותר בכתיבה, בדמויות ובנגיעה האנושית שבו. מומלץ בחום!

בשורה התחתונה: סיפור אנושי מרגש החודר עמוק לנשמה!
 

"מאתרת הילדים" מאת רנה דנפלד
The Child Finder/Rene Denfeld
מאנגלית: דפנה לוי.
הוצאת "דני ספרים". 2018, 267 עמודים.

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

הלילה שבו הזאבים יוצאים לצוד / אופיר בלומר

הלילה שבו הזאבים יוצאים לצוד - אופיר בלומר - אתר נוריתה


עלי לציין שהספר הפתיע אותי בגדול, לטובה כמובן. הכריכה והתקציר לא עשו עלי רושם, אך כשהתחלתי לקרוא מצאתי ספר מקסים. זהו ספר נוער העוסק בנושאים הקרובים ללב הנוער כמו חברות, מעמד חברתי, תדמית אישית, אהבה ראשונה ועוד.
 
העלילה מתרחשת בחופש הגדול וגיבורתיו העיקריות הן גאיה ושירי בנות ה- 13 שעולות לכיתה ח'. השתיים היו חברות טובות ביסודי, אך בחטיבה נפרדו דרכיהן בעיקר בגלל שירי. השתיים למדו בכיתות נפרדות ושירי היתה עסוקה עם חבריה לכיתה ולתנוע, הנוער ועד מהרה התרחקה מגאיה. גאיה מצידה התקשתה להשתלב בכיתה ולמצוא לה חברה טובה אחרת. העניינים משתנים כשיום אחד מקבלת גאיה את המכתב הבא:

"זה יקרה בלילה שבו הזאבים יוצאים לצוד. את תאבדי את כל מה שהיה לך, ותינתן לך הזדמנות לזכות בכל מה שרצית שיהיה. זה יתחיל עוד קודם, אולי כבר התחיל. דברים יתחילו להיעלם. דברים שחשובים לך. ובסוף הרוח תנשוב ותיקח את הכול, תישא הכול באוויר רחוק ממך. אל תנסי לגלות מי אני, אבל דעי לך שאני במקום קרוב מאוד. אם תנסי לגשש ולחשוף אותי, את עלולה למצוא את עצמך במשחק מורכב יותר מכל משחק אחר שבו הזדמן לך לשחק."

גאיה פונה לחברתה שירי לעזרה, אך האחרונה מבטלת את פחדיה. היא עסוקה בפעילויות שונות ובאהבה לא ממומשת לחבר מהתנועה ולא מייחסת חשיבות למכתב המוזר. כאשר מכתבים נוספים מתחילים להגיע, וחפציהן מתחילים להיעלם, שירה מתחילה לקחת את האיום ברצינות. העלילה מסתבכת כשציף, אחיה הקטן של שירי נעלם. השתיים מנסות לפענח את הקשר בין הדברים, ואת משמעות המכתבים, בעזרת חברים מתנועת הנוער. כל זאת אגב התמודדות עם קשיי גיל ההתבגרות טיפוסיים. השיא מגיע בליל ירח מלא, הלילה בו הזאבים יוצאים לצוד, כמו שבאמת הובטח במכתב.

אהבתי את הספר והופתעתי לשמוע שהסופר רק בן 20. זהו ספר ביכורים נהדר שלו הנוגע בנושאים עכשווים ואשמח לקרוא ספרים עתידים של הכותב. מומלץ!

בשורה התחתונה: ספר מדליק לנוער!


הלילה שבו הזאבים יוצאים לצוד / אופיר בלומר
הוצאת ניב, 148, 2018
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

"באושר ועושר כאילו – מלכת היופי" מאת שרה מלינובסקי

באושר ועושר כאילו – מלכת היופי - שרה מלינובסקי - אתר נוריתה

 

זהו ספר שישי בסדרה המקסימה "באושר ועושר כאילו". בסדרה זו  נכנסים גיבוריה, אבי ואחיה ג'ונה בן ה-7, בכל פעם לאגדה שונה באמצעות מראה קסומה הניצבת במרתף ביתם. הפעם מגיעים השניים לעולמם של החיה והיפה.

בסיפור הקודם איבד ג'ונה את זכרונו ונסיונותיה של אחותו לרענן את זכרונו עולות בתוהו. כל ערב היא גוררת אותו אל המראה בתקווה שכניסה לעולם שמאחורי המראה תרענן את זכרונו. המראה מסרבת לאפשר להם כניסה (במראה מסתתרת פיה בעלת גחמות) ולכן ג'ונה לא מאמין לאחותו שהמראה קסומה. בינתיים בבית הספר, קנאתה של אבי בחברה לכיתה גורמת לה לעשות מעשה מכוער. ערב אחד המראה מאפשרת להם לעבור דרכם והשניים נוחתים בגנו של החיה. כאשר ג'ונה קוטף בטעות ורד מהגינה, הוא נהפך לאסירו של החיה. אחותו מבקשת מהחיה לשחררו והוא מסכים אם תביא לו מישהו אחר במקומו. אבי מבטיחה להביא לו במקומו את בל, מי שבמקור היתה אמורה להיות איתו. רק אישה שתהיה מוכנה להתחתן עם החיה מבלי לדעת את זהותו האמיתית, תוכל הרי לשבור את הקללה. החיה מסכימה ללא התלהבות, אך שומרת את ג'ונה אצלה כבן ערובה. כשכבר אבי מצליחה לשכנע את בל לבוא עימה לטירה ולהחליף את אחיה, העניינים לא מסתדרים בדיוק כמו באגדה המקורית. בל מתלהבת יותר מהספרים בטירה מאשר מחברת החיה והחיה מצידה מעדיפה את ג'ונה ומשחקיו. מה יהיה??

נהניתי מהספר ומצאתי אותו  מקסים כקודמיו. ספר מנוקד ומתאים לראשית קריאה ואהבתי את השדרוג לאגדה המקורית. ההרפתקה הבאה תתרחש בעולמו של הנסיך-צפרדע, עוד אגדה אהובה עלי, ואני כבר מחכה לה. בהחלט מומלץ!

בשורה התחתונה: היופי הוא בעיני המתבונן!

 

"באושר ועושר כאילו – מלכת היופי" מאת שרה מלינובסקי
מאנגלית: חגי ברקת
הוצאת "דני ספרים", 182 עמודים, כריכה קשה, מנוקד' 2018
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

ממלכת חדי הקרן - תיבת הרוחות מאת זאנה דיוידסון

תיבת הרוחות - זאנה דיוידסון - אתר נוריתה


זהו ספר שלישי בסדרה המקסימה "ממלכת חדי הקרן" הסובבת סביב הרפתקאותיהן של ילדה וחדת-קרן. זואי גילתה בטעות את הכניסה לעולמם של חדי הקרן ומאז חוזרת לשם בכל הזדמנות.

בספר זה זואי חוזרת בשלישית לממלכה הקסומה ומסתבכת בצרה חדשה עם חברתה אסטרה (חד קרן בת גילה). בספרים הקודמים הכשילו השתיים את מזימותיו של שאדו, הפוני המרושע, להשתלט על אי חדי הקרן. שאדו הוגלה לאי אחר, אך עדיין חורש מזימות. כאשר זואי וחברתה פותחות תיבה שחשבו שהשאיר עבורם מלך חדי הקרן, הן משחררות סערה איומה המאיימת להרוס את האי. מי באמת שלח להן את התיבה והאם יצליחו להחזיר את הרוחות לתיבה לפני שיהיה מאוחר מדי? קראו ותגלו.

הספר מקסים כקודמיו ומתאים במיוחד לראשית קריאה שכן הוא כתוב בגובה העיניים של הילד. מלבד סיפור חמוד, שזורים בספר ערכים של חברות, נאמנות ושמירה על הטבע. בשפה יפה וקריאה טווה הסופרת סיפור קסום שיענג את קוראיו. האיורים המקסימים תורמים אף הם לחינו של הספר.
נהניתי לחזור לעולמם הקסום של חדי הקרן ואשמח לבקר בו שוב בספר הבא בסדרה.


בשורה התחתונה: מומלץ!

"ממלכת חדי-הקרן – תיבת הרוחות" מאת זאנה דיוידסון
איורים: נונו אלכסנדר ויירה
מאנגלית: חגי ברקת
הוצאת "דני ספרים", 118 עמודים. מנוקד, 2018.
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

הכיתה המקפצת מאת עיינה פרידמן

הכיתה המקפצת - עיינה פרידמן - אתר נוריתה


"הכיתה המקפצת" הינו ספר חביב המתרחש בבית הספר, בחדר הטבע. גיבור הספר הינו צפרדע שברח ממיכל הזכוכית שלו והפך שיעור טבע משמים לשיעור משעשע ומלא פעילות.

שיעור הטבע התחיל כסדרו, בהסברים על דו חיים והאופן בו מסווים בעלי החיים את עצמם. בעוד הילדים בוחנים את היכל הזכוכית בו התאחסנו דו החיים, מאס אחד משוכני המיכל, צפרדע ירוק, בהסברים ובצופים והחליט לחקור את חדר הכיתה. הוא קפץ מחוץ למיכל, דילג בין הילדים ועורר מהומה כללית.  לפתע המנהלת נכנסה לכיתה ולא מאמינה למראה עיניה. העניינים מסתבכים כאשר הצפרדע מחליט דווקא להסתתר בין קפלי שמלתה. איך העניין הסתיים? תגלו בעצמכם.

נהניתי מהסיפור המשעשע. הסיפור מנוקד ומחורז והאיורים מוסיפים לחינו. ילדים בהחלט ייהנו ממנו. מומלץ!


בשורה התחתונה: שיעור טבע שכזה לא ראיתם!

מגב הספר:
 

"הסיפור פורש לפני הילדים אורח חייהם של בעלי חיים שונים. אנו למדים כיצד הן מסוות עצמן, כיצד הן משתלבות בסביבה, מהם דו-חיים ועוד. חדר הטבע מהווה רקע לסיפור ואפשרות להעמקת הידע על בעלי חיים בטבע, (ביניהם החרקים- בסיפור מופיע גמל שלמה) ואף להבהיר נושאים שונים השייכים לתחום ההישרדות - כגון חוק ההכבדה הקיים בעולם החי, בו דווקא הזכרים בולטים בצבעוניותם  ובמאפיינים נוספים, במטרה לשאת חן בעיני הנקבות, שיבחרו בהם ויעמידו איתם צאצאים."

"הכיתה המקפצת" מאת ד"ר עיינה פרידמן
איורים: הילה דאבי.
הוצאת הספרים "אוריון", עמודים לא ממוספרים, מנוקד. 2018

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

"בתיה לא אוהבת אמבטיה"/עדי ענתבי

בתיה לא אוהבת אמבטיה - עדי ענתבי - אתר נוריתה


כל הורה נתקל בסרבני רחצה בשלב זה או אחר וספר זה מציע להורים דרך מקורית להתמודד עם הנושא.

בתיה, גיבורת ספרנו זה, לא אוהבת להתקלח. בכל ערב מתחילים הוויכוחים מחדש,בנוגע לעניין.  ערב אחד כל מאמצי ההורים עולים בתוהו  ובתיה הולכת לישון ללא מקלחת. למחרת בגן, בתיה מרגישה שלא בנוח ומתחילה להתגרד, דבר גורם לה לשקול מחדש את עניין המקלחת.

 

הספר חביב ובהחלט יעודד ילדים להתקלח. המסר שבו מועבר באופן לא דידקטי ובגובה העיניים של הילד. הספר מיועד לגילאי 2-5. נהניתי ואני ממליצה!

בשורה התחתונה: איך לעבור את המקלחת בשלום!

 

על הספר:

"ספרה של עדי בוחר לגעת בנושא שנחשב לבעייתי בגיל המדובר ובא לידי ביטוי גם בגיל מאוחר יותר. היא בחרה לגעת בנושא זה ולפשט מורכבותו באמצעות סיפורה של ילדה שאינה אוהבת להתקלח כשהיא מודעת לכך שעם כל עמוד על הילדה "להשתכנע" וללמוד לאהוב את שלא אהבה. כי רק כך תוכל בתיה לזכות בריח פרחים כשאר הילדים הנקיים.

בספר מוצגת העדנה שמפגינה גיבורת הסיפור כלפי בובותיה בדיוק כפי שמפגינה אימה כלפיה. הכול נעשה בזהירות ובנועם, וכך מועברים לילד ערכים ומסרים נוספים – מהם: כבוד האדם, הרגלי נימוס וניקיון בריאים ובעיקר מהות ההבדל הלא קטן כלל בין רגשות כמו כעס לבין חיוך של קבלה. 

לאורך כל הספר מתכתב הטקסט עם האיורים המקוריים והססגוניים של צבי פדלמן שמאיר בשלל צבעים את הסיפור ומוסיף לייחודיותו. פדלמן הוא ראש המחלקה לתקשורת חזותית במכון אבני. שימש כארט-דירקטור בכיר במשרדי פרסום מובילים, עיצב ואייר למעלה מ- 200 ספרים למבוגרים וילדים.

עדי ענתבי, (31) אם לשנים, הדר בת החמש שהיא ההשראה לספר ולביא בן שנתיים וחצי, תושבת פתח תקוה, אופטומטריסטית במקצועה, עובדת באוניברסיטת בר אילן בקליניקות בבית הספר לאופטומטריה.

על ההשראה לכתיבת הספר מספרת עדי ענתבי: "כשהדר הבכורה שלנו הייתה לקראת גיל שנתיים, יחד עם מרד גיל השנתיים הגיע גם הסירוב להתקלח. היא לא הסכימה להיכנס להתקלח באף צורה ובאף דרך. כל יום בשעת המקלחת היא הייתה מתנגדת להיכנס להתקלח והיה 'אישיו' סביב הנושא. ניסינו לדבר על ליבה ולראות אם הבעיה היא כתוצאה מפחד ממים או מסיבה אחרת. הבאנו משחקים לאמבטיה כדי להנעים את השהות בה, אך ללא הועיל. כל ניסיון שלנו להכניס אותה לאמבטיה לווה בהתנגדויות של ממש וגם כשלבסוף התרצתה ונכנסה לאמבטיה היא צרחה וזה לא היה נעים לא לה ולא לנו, ההורים. חיפשנו ספר אקטואלי ועדכני בנושא ולא מצאנו משהו ששבה את ליבנו. אחרי שכל הניסיונות הטריוויאליים להעביר לה את שעת האמבטיה בנעימים לא צלחו, החלטתי לנסות ולהמציא דמות בשם בתיה שגם היא לא אוהבת להתקלח כמוה, וכך קיוויתי שהדר תזדהה עם בתיה, תושפע לטובה ויותר מהכול תלמד ממנה איך להתגבר על הפחד מלהתקלח. בהתחלה הייתה הדר מאוד סקפטית ולא שיתפה פעולה, אך לא ויתרתי. בפעם השלישית היא כבר ביקשה לשמוע על בתיה תוך כדי הרחצה באמבטיה ולא היה אכפת לה שהיא בעצמה בשיא המקלחת ומייד מסיימת. לאחר מכן, כשהייתי בחופשת לידה של הבן השני לביא, החלטתי לנסות ולהעלות את הדמות של בתיה שלא אוהבת אמבטיה על הכתב כדי שלא יהיה רק מהדמיון. לאחר כמה חודשים אמרתי לעצמי שאולי כדאי להוציא את הספר לאור כדי שמשפחות נוספות שילדיהםיש קושי דומה יוכלו ליהנות קצת יותר משעת הרחצה כזמן איכות של הורה וילד כדי שהיום יסתיים בצורה יותר נעימה".

"הייתי מאוד שמחה שההורים וגם הילדים ייהנו יחד מקריאת סיפורה של בתיה ויספגו את התהליך שאותו היא עוברת, בשעת האמבטיה ואפילו לאחריה. הלוואי ויחד תוך כדי קריאה יגלו הילדים שהם לא היחידים שלא אוהבים להתקלח, שהם אינם לבד במערכה. אני מאמינה שברגע שהם יתאהבו בבתיה ובסיפור שמוצג להם מזווית ראיה של ילד כמותם, הם לאט לאט יעברו גם את אותו התהליך שבתיה עוברת בכוחות עצמה". 

עדי ענתבי מסכמת: "אני מאוד מקווה שהספר יגיע לבתים הנכונים וששעת האמבטיה תיהפך לשעה יותר רגועה ומהנה בהרבה משפחות".

בשורה התחתונה: מומלץ!

"בתיה לא אוהבת אמבטיה"/עדי ענתבי

איור: צבי פלדמן
הוצאת אוריון, 2018
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

בואו לגלות דינוזאורים מאת אדריאה מילס

בואו לגלות ! דינוזאורים - אדריאה מילס - אתר נוריתה
 

 

"בואו לגלות! דינוזאורים" מאת אדריאה מילס הינו ספר מקסים בסדרת מידע חדשה "בואו לגלות!"  נושא הספר הינו כמובן  דינוזאורים והוא יספר לכם כל מה שרציתם לדעת על הנושא ולא העזתם לשאול.  תמצאו בו שפע של עובדות על דינוזאורים, תמונות מרהיבות ואף חידונים.

הספר פותח בהסבר כללי על דינוזארים ומשמעות שמם (לטאות נוראות) ומשם עובר למידע כללי עליהם, על עולמם והעידן בו חיו. משם הספר עובר לדבר על המינים השונים, החל בטורפים האימתניים ביותר כטירנוזאורוס רקס וכלה בצמחוניים שביניהם שגם מהם הייתי מתרחקת...  בנוסף הספר מספק מידע על מאובנים, הסיבה להיכחדותם של הדינוזאורים ועוד כהנה וכהנה פרטים מעניינים. בסוף הספר אפשר למצוא ציר זמן המראה מתי קרו התגליות החשובות בחקר הדינוזאורים, פירושי מילים וחידון חביב. אהבתי במיוחד שלאורך הספר יש טבלאות קנה מידה המשוות בין גודל הדינוזאור בהשוואה לאדם. ספר מעניין שילדים ייהנו לדפדף בו והוא בהחלט מהווה תוספת טובה לאוסף ספרי הדינוזאורים.

בשורה התחתונה: יופי של סדרה!

 

"בואו לגלות! דינוזאורים" מאת אדריאה מילס
מאנגלית: חגי ברקת
הוצאת "דני ספרים", 63 עמודים, 2018
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

הדוב והפסנתר / דיויד ליצ׳פילד

הדוב והפסנתר - דיויד ליצ׳פילד - אתר נוריתה
 

יוֹם אֶחָד, גּוּר דֻּבִּים מוֹצֵא מַשֶּׁהוּ מְשֻׁנֶּה בַּיַּעַר.

כְּשֶׁהוּא נוֹגֵעַ בּוֹ, הוּא יוֹצֵא לְמַסָּע שֶׁלּוֹקֵחַ אוֹתוֹ
אֶל אֶרֶץ חֲדָשָׁה וְנִפְלָאָה.

צְלִילִים נֶהֱדָרִים מְמַלְּאִים בָּהּ אֶת חֲלַל הָאֲוִיר,

וְהַצְלָחָה וּתְהִלָּה מַקִּיפוֹת אוֹתוֹ מִכָּל עֵבֶר.

אֲבָל מַשֶּׁהוּ בְּתוֹךְ תּוֹכוֹ צוֹבֵט לוֹ בַּלֵּב

סִפּוּר מְרַגֵּשׁ עַל הַמְּקוֹמוֹת שֶׁאֲלֵיהֶם נוֹשְׂאִים
אוֹתָנוּ הַחֲלוֹמוֹת, וְעַל אֵלּוּ הַמַּמְתִּינִים לְשׁוּבֵנוּ
.

 

איזה ספר מקסים! הספר סובב סביב דוב שמצא ביער פסנתר ולימד עצמו לנגן עליו.  בהמשך הוא עוזב את ביתו כדי להגשים את חלומותיו. הוא נהפך למפורסם ורבים באים לשמוע את נגינתו. בכל זאת, לא בכל יום רואים דוב מנגן... בשלב מסוים הדב מתגעגע לביתו ומחליט לחזור ליער. מה שמצפה לו שם מפתיע אותו בגדול.

אהבתי את הסיפור. הרעיון מקסים והאיורים הנהדרים תורמים לאווירה. לא רק סיפור יש כאן, אלא גם מסרים על חברות, הגשמת חלומות והאומץ לנסות דברים חדשים. הילדים ייהנו מהסיפור ומהאיורים ואף ילמדו חברות אמיתית מהי. מומלץ!

בשורה התחתונה: כוחה של חברות אמיתית!


הדוב והפסנתר /  דיויד ליצ׳פילד
הוצאת אגם, 2018, לא ממוספר

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

החיים הלא כל כך מושלמים שלי / סופי קינסלה

החיים הלא כל כך מושלמים שלי - סופיה קינסלה - אתר נוריתה
 

 "אז איך באמת נראים החיים שלכם?

כמו בעמוד האינסטגרם שלכם? כמו בסיפורי המטבחון במשרד? או אולי כמו אחרי שנכנסתם הבית וסגרתם את הדלת?

אם התשובה לכל שאלה שונה מקודמתה כדאי שתקראו את הספר החדש החיים הלא כל כך מושלמים שלי מאת סופי קינסלה מחברת רב המכר "שופוהוליק"."

MHH

אני אוהבת את ספריה של סופי קינסלה היא כותבת קומדיות רומנטיות קלילות העוסקות בסוגיות עכשוויות בצורה משעשעת למדי ותמיד כיף לקרוא אותה. קראתי בשקיקה את סדרת השופהולית שלה, עד שמיציתי, ורומנים נוספים פרי עטה (באנגלית) ולכן שמחתי כשנחת על שולחני ספר חדש שלה. הספר הפעם מנפץ את הבועה של החיים המושלמים כפי שהם מוצגים בשלל הרשתות החברתיות.

החיים של אף אחד לא מושלמים, אבל קייטי, גיבורת ספר זה, בכל זאת מאמינה למה שהיא רואה ברשתות החברתיות וחושבת שחייהם של כולם מושלמים חוץ משלה. הספר מגולל את סיפורה של קייטי ברנר, או קאט כפי שהיא מציגה את עצמה.  היא עזבה את חוות אביה ואמה החורגת בסומרסט ויצאה להגשים את חלומה לחיות בלונדון. היא עובדת בחברת פרסום, בתחתית הסולם, ומנסה למתג את עצמה מחדש. היא מעלה תמונות זוהרות משלה ברשתות המציגות את חייה כמושלמים, אך הלכה למעשה גרה בדירה עלובה עם שני שותפים לדירה, חיה על תקציב מצומצם וחייה הם מאבק שרידה אחד גדול. היא מסתכלת בעיניים כלות בחיים המושלמים של חבריה לעבודה, לפחות כפי שהם מוצגים באינסטגרם, ובמיוחד מקנאה בחייה המושלמים של הבוסית שלה, דמטר. כאשר מפטרים את קייטי בשל קיצוצים, וחיפושיה אחר מקום עבודה אחר עולים בתוהו, היא נאלצת לחזור לחוות הוריה. היא לא מספרת על פיטוריה ובינתיים  מסייעת לאביה ולאמה החורגת להקים אתר נופש באדמת החווה ולשווק אותו ברחבי הרשת. לכאורה חייה מתחילים להיכנס לתלם, אך געגועיה העזים ללונדון נשארים בעינם. כאשר הבוסית לשעבר שלה מגיעה להתארח במקום,  קייטי מגלה שחייה של זו אינם כה זוהרים, או מושלמים, כפי שחשבה ודברים שרואים באינסטגרם, לא רואים במציאות. דבר זה מאלץ אותה לבחון מחדש את חייה ואת ההנחות שלה לגבי מה שבאמת חשוב בחיים.

זהו ספר חמוד ביותר המציב לפנינו מראה לגבי השפעת הרשתות החברתיות  על חיינו. הספר עוסק בעניינים של תדמית, העמדת פנים, וזהות וגם מקומה של הרומנטיקה אינו נפקד. נהניתי מהספר מאד וגמעתי אותו ביעף. תחילת הסיפור (בעיקר התיאור של הבוסית מהגיהינום) קצת הזכירה לי ספר אחר שקראתי ואהבתי, "השטן לובשת פראדה", אך עד מהרה הדמיון התפוגג. אהבתי ואני ממליצה!

בשורה התחתונה: הדשא של השכן לא באמת ירוק יותר!החיים הלא כל כך מושלמים שלי /  סופי קינסלה
My Not So Perfect Life / Sophie Kinsella
הוצאת כורסא, 2018, 389 עמ'

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

שילה לוין מתה והיא חיה בניו יורק / גייל פארנט

01/03/2018

שילה לוין מתה והיא חיה בניו יורק - גייל פארנט - אתר נוריתה


איזה ספר כיפי!  גמעתי אותו ביעף והצטערתי להגיע לסופו. אתחיל בציון מספר עובדות על הספר (כך בדיוק מתחיל גם הספר) ואז אעבור לעלילה.


עובדות בנוגע לספר שחשוב לדעת:

עובדה: הספר ראה אור לראשונה ב-1972 וכעת יצא מחדש בתרגום חדש ומוער של שלי גרוס.
עובדה: בסוף הספר מובא ראיון מענין עם הסופרת השופך אור על הספר.
עובדה: לא קראתי את הספר כשיצא לראשונה ושמחתי להשלים פערים.
עובדה: גיבורת הספר הינה רווקה יהודיה משכילה שלא מצליחה להתחתן למרות כל המאמצים.
עובדה: שילה היא לא רזה במיוחד ולא יפה במיוחד, אך יש לה אישיות כובשת.
עובדה: אישיות כובשת לא תמיד מספיקה לרכוש בעל, בייחוד כשהעולם מלא בנשים מוצלחות עם אישיות כובשת.
עובדה: היא עוברת לניו יורק בתקווה ששם תמצא הישועה.
עובדה: זה לא במיוחד מצליח לה. ניו יורק מלאה בנשים רווקות מוצלחות והגברים שם לא בדיוק ששים להתחתן.
עובדה: לא קל להיות רווקה באף תקופה.
עובדה: הלחץ לחתונה עדיין קיים גם בתקופתנו ברמה זו או אחרת.
עובדה: לשילה לוין לשון מושחזת ורצון לרצות אחרים.
עובדה: היו רגעים שרציתי לנער אותה בשל בחירותיה.
עובדה: אהבתי את הגיבורה, למרות שלעיתים הצטיירה כפאתטית.
עובדה: הספר אולי קליל, אך  זה לא מפחית מערכו.
עובדה: אהבתי את הספר וגמעתי אותו בלגימה אחת.
מסקנה: אל תחמיצו את הספר!

וכעת לעלילה עצמה. הספר מגולל את הרפתקאותיה של רווקה יהודיה בעיר הגדולה שכל רצונה הוא בבחור יהודי מבית טוב. לאחר שהגיעה לשנות השלושים לחייה ובעל לא נראה באופק, החליטה הגיבורה לשים קץ לחייה. היא אומנם משכילה וחכמה, אך החברה מחשיבה אותה לכשלון בשל רווקותה. לשילה נמאס לה לחיות לפי הציפיות של הסביבה ולכן היא מתכננת את  מותה לפרטי פרטים.  אבל לפני כן, היא כותבת מכתב התאבדות מפורט המפנה אצבע מאשימה אל החברה שדחפה אותה למעשה זה. בשפה אירונית וביד רהוטה פורשת הגיבורה את חייה לעיני כל ולא חוסכת אף פרט מחייה המתוסבכים, החל באובדן הביתולים שלה וכלה בנסיון ההתאבדות שלה. הספר הינו שילוב מוצלח של "סקס והעיר הגדולה" ו"יומנה של בריגט ג'ונס", אם כי קדם כמובן לשניהם.  העלילה מועברת בצורה שנונה שלא אחת גרמה לי לחייך. באחת הסצנות למשל הגיבורה רוצה לקנות חלקת קבר בבית עלמין משפחתי, אך מגלה שאין חלקת קבר ליחיד. אפילו במוות הרווקות מופלות לרעה מסתבר. בין השאר הגיבורה נוגעת גם בעולם הדייטים ושמחתי שזה מאחורי... הספר לא בדיוק פוליטקלי קורקט ואולי זהו סוד הצלחתו. הספר קליל, אך נוגע בנושאים מוחשים וכל אחד ימצא בו משהו להזדהות עימו.  אהבתי את הספר ואני ממליצה עליו בחום!

 

בשורה התחתונה:  שילה לוין היא דמות גדולה מהחיים!


שילה לוין מתה והיא חיה בניו יורק /  גייל פארנט
Sheila Levine is Dead and Living in New York / Gail Parent
תרגום: שלי גרוס
הוצאת תכלת, 2018, 254 עמ'
לדף הרשומה

גן של התחלות חדשות / אבי וקסמןאיזה סיפור מקסים! זהו ספר שני שאני קוראת שעוסק באובדן, נושא שאישית קשה לי לקרוא בשל אובדן שחוויתי לאחרונה. ההומור והטון הקליל בו כתוב הסיפור הפך את הקריאה לנגישה. התחברתי לסיפור ולגיבורה מהשורה הראשונה ועקבתי בעניין אחר סיפורה. הספר מלא ברגעים עצובים ומתוקים כאחד וההומור שבו הופך את הקריאה לחוויה מענגת.

זהו סיפורה של לילי גירוון, אם לשתי בנות, אלמנה, שמתקשה להתמודד עם אובדן בעלה. בעלה נהרג בתאונה טרגית לפני שלוש שנים ולילי מתקשה להמשיך בחייה בלעדיו. למזלה יש לה את בנותיה ואת תמיכת אחותה שלא נותנת לה לשקוע באבל. לילי עובדת כמאיירת ספרים בחברה וחייה נעים בין הבית לעבודה. אחותה לוחצת עליה לצאת לדייטים, אך לילי לא מרגישה עדיין בשלה להכניס לחייה גבר חדש. חייה משתנים כאשר החברה בה היא עובדת שולחת אותה לקורס גינון. בזכות הקורס היא נפתחת לחוויות חדשות ולומדת על   על התחלות חדשות בגינון ובחיים. גם מקומה של הרומנטיקה אינו נפקד, דבר שמוסיף לחווית הקריאה.

הספר כתוב היטב ונהניתי ממנו מאד. מי תיאר לעצמו שקורס גינון יכול להיות כה מעניין?? בין פרק לפרק ניתנים טיפים על גינון, עליהם דילגתי באלגנטיות. גינון אינו בדיוק תחום שמעניין אותי, אך בסיום הספר קיבלתי אף אני חשק להירשם לקורס גינון. הספר דן בנושאים כאובדן, יחסי אמהות בנות, יחסי אחיות, משפחה ואהבה, כל זאת בצורה קלילה ומבלי להכביד על הקורא. אהבתי את היחסים בין האחיות ואת ההומור של הסופרת. הספר נוגע במטווח רב של רגשות ובמהלכו הקורא נע בין עצב לחיוך. זהו ספר הביכורים של הסופרת ובהחלט אשמח לקרוא ספרים נוספים פרי עטה. 
מומלץ מאד!

בשורה התחתונה: תן צ'אנס לאהבה!גן של התחלות חדשות / אבי וקסמן
The Garden of / Small BeginningAbbi Waxman
הוצאת ידיעות אחרונות
338 עמ', 2018
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

מגנס צ'ייס - ספינת המתים / ריק ריירדן

ספינת המתים - ריק ריירדן - אתר נוריתה


זהו ספר שלישי ואחרון בסדרת מגנס צ'ייס, סדרה שסובבת סביב המיתולוגיה הנורדית.  אני אוהבת את ספריו של ריירדן בכלל, ואת הסדרה הזו בפרט, ושמחתי שיצא סוף סוף הספר החותם את הטרילוגיה. להזכירכם, מגנס הינו חצוי ובנם של בת אנוש והאל פריי, אל האביב והקיץ. חבריו לצוות הינם הארת', אלף חירש, בליץ, גמד אוהב אופנה, סמירה, וולקירית המוסלמית,  טי-ג'יי, חייל ממלחמת האזרחים, חצי-נולד גונדרסון, מלורי קין הג'ינג'ית, וכמובן ג'ק, להב הקיץ המגניב. 

ספר זה ממשיך בנקודה בה הסתיים קודמו. מגנס צ'ייס חוזר בגדול והפעם הסכנה גדולה מתמיד. לוקי, אל התכסיסים והתחבולות,  רוצה להקדים את יום הדין. הוא נמצא  בספינת המתים ומתוכנן לצאת להתקפה נגד האלים מיד כשיימס הקרח. מגנס צ'ייס וחבריו צריכים לעצור אותו איכשהו! לפני צאתו למשימה המסוכנת, על מגנס לקבל הדרכה מפרסי ג'קסי, לחפש רמזים באחוזה של דודו המת, להילחם נגד זאבים, להפליג על ספינת ויקינג צהובה שקיבל מאביו, להימנע מלהיאכל על ידי ענק ים ותשע בנותיו, להילחם בדרקון מרושע כדי להשיג את אבן המשחזת שלו, להשיג שיקוי שיגביר את כושר הביטוי שלו, ועוד כהנה וכהנה הרפתקאות מסוכנות. וכל זאת על מנת שיוכל לקרוא תיגר על  לוקי, אלוף המילים החלקלקות. אה, וכמובן ולמנוע את סוף העולם. קחו ספינה ויקינגית צהובה, אל עם פטיש לכפות רגלים (שלו), ברווזים מתנפחים ורומן אהבה בלתי צפוי והרי לכם שילוב מנצח!

אהבתי את הספר וקראתי אותו בהנאה מרובה. הספר מהווה סיום הולם לטרילוגיה מוצלחת  אהבתי שהסופר שילב בספר מגדרים ודתות שונות. בספר יש מגוון של דמויות וכל אחד ימצא שם מישהו להזדהות עימו. אגב,  העלילה הפעם מתרחשת בתקופת הרמדאן והצום של סמירה השתלב יפה בעלילה. הספר קולח ותזזיתי ואין רגע דל. במידה ולא קראתם את הספרים הקודמים (הייתכן??), מומלץ להתחיל בהם. מומלץ כמובן!

בשורה התחתונה: רוצים עוד ספר בסדרה!


מגנס צ'ייס - ספינת המתים /   ריק ריירדן
הוצאת זמורה
2018, 384 עמ'

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

חסרי הנחת / לין אולמן

חסרי הנחת - לין אולמן - אתר נוריתה


ביוגרפיות הן לא בדיוק כוס התה שלי ולכן הספר לא קרץ לי במיוחד. עדיין החלטתי בכל זאת לתת לספר צ'אנס וטוב שכך. הסופרת מצליחה להעביר בכשרון את סיפור חייה בלי לשעמם את הקורא ובלי שירגיש כמציצן. הספר נע בין גוף ראשון לשלישי והסופרת מתייחסת לעצמה בגוף שלישי בתיאורי ילדותה. הדבר היה לי משונה בתחילה, אך עד מהרה התרגלתי לסגנון הכתיבה הייחודי ונסחפתי בפיתולי חיי הגיבורה.

לא קל להיות ילדי מפורסמים והסופרת מחזקת זאת בספרה זה. הספר סובב סביב ילדותה הבלתי שיגרתית של
לין  אולמן, בתם של שני אייקוני תרבות, הבמאי השוודי המפורסם אינגמר ברגמן והשחקנית ליב אולמן. לאביה היו שש נשים ותשעה ילדים (וואו) והיא השמינית מביניהם. הוריה לא התחתנו . אביה ניהל רומן עם אמה וכשנכנסה להריון נפרד מאשתו החמישית. היא למעשה היתה בת זוגתו  בין האישה החמישית והשישית. הרעיון לספר עלה בראשה עת ניהלה בקיץ 2006 סדרת ראיונות עם אביה בן ה-89, שמצב בריאותו הידרדר בהדרגה. רק  כ-חמש שנים לאחר מכן היתה הסופרת בשלה להעלות על הכתב את סיפור חייה בצל הוריה המפורסמים. מבין ספריה (שלא קראתי) זה החושפני מביניהם. לספר מצורפים תמלילי השיחות עם האב ומכתבים שכתב, דבר המעשיר את העלילה.

מכיוון שלאביה היו תשעה ילדים יחד איתה,  מעולם לא חשה ייחודית במיוחד.  היא לא מרחיבה על יחסיה עם אחיה ואחיותיה יתר על המידה ועיקר הדגש הוא על אביה. לא הייתה לה ילדות נורמלית במיוחד. אביה אולי היה במאי חשוב, אך לא הייתה לו גישה לילדים ועבודתו היתה חשובה לו יותר מילדיו. היא בקרה אותו באי שלו אחת לשנה, לחודש ימים ובהיותה שם היה עליה לנהוג לפי הכללים שקבע. בשל הפרשי הגילאים הגדול ביניהם (47 שנים), לא היו להם הרבה נושאי שיחה ולרוב הרבו לדבר על סרטים או לצפות בהם בקולנוע הביתי שהקים. אמה אף היא לא בדיוק אם השנה. התלותיות של בתה העיקה עליה, אך היא לא העזה להודות בכך ועשתה כמיטב יכולתה כדי לטפל בבתה. היא נעדרה הרבה מהבית והפקידה את הבת בידי מטפלות, דבר שגרם לבת להתקפי חרדה. למרות האמור לעיל, לין לוקחת את סירוב הוריה להתבגר בהבנה ולא סוגרת איתם חשבון.

לאי בספר תפקיד חשוב בעלילה ואפשר לומר שהוא כמעט דמות נוספת בעלילה. מוטיב הבדידות עובר בספר כחוט השני. הספר נוגע בעניני בדידות, אהבה, משפחה, יחסי הורים ילדים, זקנה וזכרון. לסופרת יש כתיבה מיוחדת, כמעט פיוטית, והיא מצליחה לשבות את הקורא בקסמה. אומנם היו חלקים בספר שייגעו במקצת וחזרו על עצמם, אך זה בקטנה. בסה"כ נהניתי מהסיפור ולמדתי דברים חדשים על הסופרת והוריה המפורסמים. הספר מומלץ במיוחד לאוהבי הז'אנר ולאוהבי הבמאי המפורסם
.

בשורה התחתונה:
דברים שרואים מכאן לא רואים משם!


חסרי הנחת / לין אולמן
תרגום מנורווגית: דנה כספי
הוצאת הכורסא, 343, 2018

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

מה לחשה החסה לסבתא / אסנת גרינברג
איזה רעיון מקסים! ספר מתוק זה עוסק בנושא חשוב, תזונה בריאה. ילדים לא מתלהבים במיוחד מאכילת ירקות, בלשון המעטה. כולנו מודעים לחשיבות הירקות, אך לא קל לשכנע את הילדים לאכול אותם. הסופרת מצאה דרך מקורית במיוחד לעודד אכילת ירקות מנסיון אישי עם נכדה.  

כל שבוע מגיעים שלושת הנכדים לבקר את סבתא. הם משחקים בביתה ואוכלים את ארוחת הערב הטעימה שהיא מכינה לכבודם. רק דבר אחד הם מסרבים לאכול, הירקות שסבתא שמה על השולחן. סבתא עצובה והירקות נזרקים כלאחר כבוד לפח. הביקור האחרון של הנכדים היה שונה, שכן לסבתא צץ רעיון מבריק איך לשכנע את הנכדים לאכול ירקות. היא אצה רצה לחנות וקונה מטעמים וירקות. כאשר הנכדים מגיעים והארוחה מתחילה, סבתא מעמידה פנים שהיא מטה אוזן לדברי הירקות על השולחן. היא מספרת לילדים שהירקות עצובים על שלא אוכלים מהם ומסרבים למתנותיהם, הלא הם הויטימנים והמינרלים שבתוכם. האם הילדים השתכנעו? קראו ותגלו.

 

אהבתי את הרעיון ואת האנשה של הירקות.  המס מועבר באופן לא דידקטי ובסיומו אפילו לכם יתחשק לאכול ירקות. בסוף הסיפור מיהרתי אף אני לנשנש ירק או שניים. הספר מנוקד, כתוב בשפה יפה ונגישה לילד ואיוריו מקסימים. מומלץ כמובן!

בשורה התחתונה: מבצע סבתא!

 

על כתיבת הספר "מה לחשה החסה לסבתא" מספרת אסנת: "ספר זה, המיועד לילדים, מעודד בהומור ובחן אכילת ירקות בריאים וכן מאפשר לקוראים הצעירים להכיר ולפתח רגשות של אמפתיה וחמלה. ההשראה לספר נבעה מכך שהכנתי לנכדתי, מאיה, ארוחת ערב. היא סירבה לאכול את הירקות, ואז מצאתי את עצמי מדברת עם מאיה בשם הירקות, ומסבירה לה בשמם את נקודת מבטם: את המתנות שהם רוצים להעניק לה, את הייעוד שלהם כפי שהם תופסים אותו ואת חששם שלא ימלאו יעוד זה וימצאו את דרכם לפח. "אני יכולה להעיד שזה עבד! מאיה נשבתה באותו ערב בקסמם של הירקות ואכלה אותם עד האחרון שבהם. לאחר שראיתי גם כמה נכדי תום התחבר לירקות המואנשים, חשבתי שיכול להיות רעיון טוב לכתוב ספר ילדים על כך. מניסיוני עם נכדיי, ומניסיון חברותיי עם נכדיהן, הספר הזה מעניין את הילדים, מצחיק אותם, ומעודד אותם לאכול ירקות", מסכמת אסנת.

 

"מה לחשה החסה לסבתא" מאת: אסנת גרינברג
איורים: ויטלי מינין
הוצאת הספרים "אוריון",
2018, לא ממוספר

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

"בואו נגיד ש..." מאת איתן סוסנקו


 


זהו ספר חביב המשתמש בכוח הדמיון כדי לאפשר לילד לחוות מצבים יומיומיים ולשנות את התנהגותו בהתאם.

הספר פותח במשפט "בואו נגיד ש", משפט החוזר לכל אורכו של הספר ומדגים לילד איך אפשר לשנות דברים בכוח הדמיון. בנוסף הספר מלמד את הילד לשים עצמו בנעלי האחר, בהחלט דבר חיובי. בסיומו של הספר פונה הסופר אל הקורא ומבקש ממנו לנסות לשחק אף הוא במשחק הדמיון.

"השימוש במשחק תפקידים, גירוי הדמיון והרחבת הגבולות מחזקים ומפתחים את יכולת ההפנמה ואת היכולת לפתח דו-שיח ומניבים פירות בכל מערכת יחסים, במיוחד באלה המלוות בקונפליקטים או ביחסי מרות. זאת ללא שימוש בכלים של שכר ועונש וללא צורך בסמכותיות, במנהיגות ובכריזמה."

הספר כתוב בגובה העיניים של הילד ואיוריו בהחלט מוסיפים לחינו. הצגת הדברים כמשחק תשכנע את הילד לשתף פעולה.הספר מנוקד ומתאים  במיוחד לקריאה משותפת, שכן בסיומו אפשר לדון עם הילד על מסריו. מומלץ!

בשורה התחתונה: יצירת שינוי באמצעות כוח הדמיון!


על הספר:

"ספר הילדים "בואו נגיד ש..." מאת איתן סוסנקו בהוצאת "ספרי ניב" משתמש בכוח הדמיון. לפעמים נדמה כי הכוח הכי חזק של ילדים הוא כוח הדמיון. הוא מאפשר להם להתקדם מתוך אמונה שהכול אפשרי וגם לעתים לברוח למקומות רחוקים כשהמציאות פחות נוחה להם. סוסנקו, רותם את הכוח הזה בספר כדי לסייע להם להשתמש בו כדי לקדם אותם לעבר מטרות שונות שיציבו לעצמם.
מחבר הספר לוקח את הילדים יחד איתו למסע בעולם הדמיון, באופן שיאפשר להם באמצעות משחק לבנות מחדש סיטואציות שונות מחיי היום יום שלהם וללמוד מהן את ההתנהלות לעתיד.  לאחר שנכנסנו לעולמו של הספר, אנו מקבלים הצצה למה שעתיד לבוא בעזרת האיורים המלווים את הטקסט. הם מציגים רמזים מטרימים שמאפשרים לקוראים הצעירים לשער את כיוון העלילה עוד לפני ששמעו אותה, וכך להיות שותפים להתקדמותה באופן שייצור אצלם חיבור חזק יותר לטקסט."

איתן סוסנקו מספר: "הספר הוא תוצר סדנאות באגף הנוער של מוזיאון ישראל. השם שבחרו מוריי לסדנה נקרא 'דרמה יוצרת'. הצעת הספר היא להיעזר במשחקי תפקידים הן יומיומיים והן דמיוניים ככלי למידה של כישורי חיים. על ידי הרחבת גבולות הדמיון וניסיון לראות את העולם דרך עיניי אדם אחר נפתח יכולת הפנמה, הכלה והבנת  המצב באופן מופשט."


"בואו נגיד ש.." מאת איתן סוסנקו
איורים: טלי עמית
הוצאת ספרי ניב, עמודים לא ממוספרים, מנוקד, כריכה קשה. 2018

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

ברוכים הבאים לאי הבנה / איריס איזדורפר בר

ברוכים הבאים לאי הבנה - איריס איזדורפר בר - אתר נוריתה


וְיָדַע כָּל אִיש
וְכָל מִי שֶׁאֵי פַּעַם רָב,
עַל סַבָּא קָשִׁישׁ
עִם פִּתְרוֹנוֹת שֶׁל זָהָב.
וְאָדָם שֶׁהָיָה לוֹ סִכְסוּךְ נוֹרָאִי,
עָלָה וּמִהֵר לְהַגִּיעַ לָאִי


איזה ספר מקסים! זהו סיפור בחרוזים שמוסר השכל לצידו ונושאו יחסי אנוש. בני בן ה-11 ואני קראנו את הסיפור (כל אחד בנפרד) ומאד התלהבנו.

הספר מספר על אי בשם "אי הבנה" (אהבתי את משחק המילים) בו גר זקן חכם הפותר כל בעיה. הוא למעשה מעין גרסה של שלמה המלך וכל מי שיש לו בעיה משחר לפתחו. בין השאר עזר הזקן לזוג לפתור מריבה עם שכניהם ומאז יצא שמו למרחקים. בוקר אחד חמישים אנשים מחליטים לשאול בעצתו. הם עולים על סירה כדי להגיע לאי המפורסם. בין הנוסעים אפשר למצוא זוג אחיות שרבו ביניהן על שמלה ומאז אינן מאושרות, שכנים שרבו בנוגע לתיקון גדר, ילד שלא רוצה לאכול את האוכל של אמו ועוד כהנה וכהנה בעיות שלא כאן המקום לפרטן. אך אבוי, בהגיעם לאי הסירה התפרקה, הנוסעים  מוצאים עצמם נטושים על האי ללא קורת גג או  אוכל מבושל, והזקן נעלם. כל החיפושים אחר הזקן עולים בתוהו והנוסעים רועמים ומיואשים. אך אל דאגה, עד מהרה הם ימצאו בכוחות עצמם את הפתרון לבעיותיהם.

אהבתי את הסיפור ואת הדרך העדינה בה הועבר המסר. האיורים המקסימים תורמים אף הם לחינו של הספר. כדי  להיות בטוחה שהמסר מובן גם לילדים, שאלתי את בני אם הבין את המסר ואצטט מפיו: "לא צריך אי קסום (או ללכת רחוק) כדי להשלים ולפתור בעיות". ספר נהדר לילדים שבעקבותיו אפשר ורצוי לנהל דיון עם הילד בנוגע למסופר. מומלץ מאד!

בשורה התחתונה: הדרך אל האושר מתחילה מבפנים!ברוכים הבאים לאי הבנה / איריס איזדורפר בר
מאיירת: תהילה גולדברג
הוצאת גוונים, 2017, לא ממוספר
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

סופרמן האחד והיחיד / מארק מילר

סופרמן האחד והיחיד -  מארק מילר - אתר נוריתה

ההמלצה נכתבה על ידי יאיר בן ה-11

זהו ספר שני בסדרת סופרמן והפעם נלחם גיבורינו בטפיל, סופיריורמן, קליבאק ונבלים נוספים. זהו קומיקס מהנה במיוחד המספר על הרפתקאותיו של סופרמן.

בספר יש שלושה פרקים וכל פרק מספר על הרפתקה אחרת. בפרק הראשון מסופר על הטפיל, איש שנחשף לחומר כימי ונהפך לענק סגול, והוא גונב לסופרמן את כוחותיו. בפרק השני סופיריורמן, שכיר חרב שעבד אצל לותור (האויב הראשי של סופרמן) ונפגע מווירוס, רוצה לנקום בסופרמן בעקבות שטיפת מוח מלותור. בפרק האחרון חייזרים פולשים לכדור הארץ. סופרמן מנסה לעצור אותם, אבל אז קליבאק (חייזר) מחליף את המוח שלו בזה של סופרמן. ההחלפה משתבשת ובמקום זה המוח של סופרמן נכנס לנער בשם ג'ימי וסופרמן מקבל את המוח של הנער.  את ההמשך תגלו לבד.

אהבתי מאד את הסיפור ואת האיורים. אהבתי שיש בספר נבלי על  מגניבים ושסופרמן לא מוותר ומנסה לעצור אותם.  אני כבר מחכה לספר ההמשך בקוצר רוח. הספר לא מנוקד ומתאים לאוהבי קומיקס ומומלץ!

בשורה התחתונה: סופרמן שולט!סופרמן האחד והיחיד /  מארק מילר
צייר: אלואיר אמנסיו
מתרגם: דידי חנוך
הוצאת כנרת, 2018
קומיקס
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

מלאכים של אש / ל"א וות'רלי

מלאכים של אש - ל""א וות'רלי - אתר נוריתה
 

 

זהו ספר שני בטרילוגיית המלאכים והוא מוצלח כקודמו. אומנם עבר זמן מה מאז קריאת הראשון, אך הסופרת דואגת להכניס את הקורא לענינים ולהזכיר לו בקצרה את אירועי הספר הקודם. בספר הראשון התוודענו אל ווילי, נערה בת 17 שגילתה שהיא מלאך למחצה וכי המלאכים בעולם הם לא טובים כי ששמם רומז. המלאכים הינם יישויות ממימד אחר שעברו אלינו והם הם ניזונים מהאנרגיה של בני האדם. דבר זה גורם למחלות קשות בקרה בני האדם ויכול להוביל לשגעון ואף למוות במקרים קיצוניים. אלכס הינו קוטל מלאכים שנשלח לחסל את ווילי. כאשר הוא מוצא שהיא שונה מהמלאכים, הוא מתנער מפקודותיו. השניים משתפים פעולה בנסיון למצוא דרך למגר את המלאכים ונקלעים לצרות.

ספר זה ממשיך מהנקודה בה הסתיים קודמו. לאחר שהנסיון לחסום את השער שמאפשר מעבר של מלאכים נכשל כשלון מוחץ, שוב מוצאים עצמם השניים נמלטים על נפשם. בספר הקודם הם נהפכו לחברים וכל מה שעבר עליהם הפכם לקרובים במיוחד. השניים מצליחים להתחבר לחבורת קוטלי מלאכים ומנסים למצוא דרך להילחם נגד המלאכים. החבורה לא בדיוק בוטחת בווילי בשל כוחותיה, אך בלחצו של אלכס מסכימים לקבלה אליהם. ווילי מרגישה בודדה ורק הצטרפותו של סב, מלאך למחצה נוסף שנחת בחייה, מקלה מעט על בדידותה. אלכס כמובן לא רואה זאת בעין יפה וכאן נוצר משולש אהבה נדוש שהיה מיותר בעיני. לזכותו ניתן לומר שהוא הוסיף מתח לעלילה.  ווילי מוצאת עצמה נמשכת לסב בניגוד לרצונה. והמהומה הנפשית בו  היא שרויה משפיעה על התנהלותה ופוגעת בתפקודו של אלכס. אם לא ייתאפסו השניים, תוכניתם החדשה למגר את המלאכים  תיכשל עוד טרם יצאה אל הפועל.

אהבתי את הספר  ועקבתי בשקיקה אחר המתרחש.  למרות עוביו הספר נגמע במהירות ואין רגע דל.  טוויסטים, קונפליקטים, אהבה, חברויות, פעולה, כל זה תמצאו כאן. המתח נבנה בהדרגה ולקראת סוף הספר מגיע לשיאו. בדומה לספר הראשון, גם כאן הפרקים מדלגים בין גוף ראשון לשלישי, דבר המאפשר לראות את התמונה בשלמותה. נהניתי מהספר ואני כבר מחכה לספר השלישי והאחרון בטרילוגיה. מומלץ כמובן!

 

בשורה התחתונה: אהבה במבחן!

 
מלאכים של אש  / ל"א וות'רלי
הוצאת דני ספרים
2018, 519 עמ'
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

יד אחות / נאוה מקמל עתיר

יד אחות - נאוה מקמל עתיר - אתר נוריתה

וואו, איזה ספר! האמת שבהתחלה הרמתי גבה כשהספר נחת על שולחני. ספר המשלב בתוכו את סיפורה של רחל המשוררת?? הנושא נראה לי יבש ולא מושך, אך הופתעתי לטובה. הסופרת לכדה אותי ברשתה מהשורה הראשונה ורחל עשתה את השאר. יש לציין שהתשבחות על הספר מוצדקות בהחלט. הסופרת מפיחה רוח חיים בדמותה של רחל בלובשטיין וסיפור חייה שנכנס אל ליבי לא במהרה יישכח.

הספר מגולל את סיפורן של ארבע נשים, חמש אם מחשיבים את רחל, שלכאורה אין דבר מה מקשר ביניהן. חייהן של ארבע נשים בתל אביב, בסוף העשור השני של שנות האלפיים, מצטלבים זה בזה ונשזרים בחייה של משוררת לאומית שמתה בדמי ימיה ממחלת השחפת. הקורא פוגש את רגינה, תופרת ניצולת שואה שבערוב ימיה נפתח ליבה. הוא פוגש את סיגי, בחורה דתיה שעזבה את ביתה במושב ובאה אל העיר הגדולה למצוא בה את מזלה ואולי גם אהבה.  גם לסווטלנה ובתה בת ה-5, שוהות בלתי חוקיות, תפקיד חשוב בעלילה. ואחרונה חביבה, אופירה בת ה-45 המנהלת חנות בגדים ליד שניה שירשה מאביה. היא נמשכת לרחל בעבותות קסם ומנסה לגלות את צפונותיה ואת הקשר ביניהן. הסיפור נע בין נשים חזקות אלו, בין עבר והוה, מציאות ובדיון, עד שהכל מתערבב אצל הקורא ואין הוא יודע מה אמת ומה בדיון. רק אחת יודע הוא, הספר מושלם!

אהבתי מאד את הספר וגמעתי אותו בשקיקה. ה
סופרת רוקחת סיפור מופלא בהשראתה של רחל המשוררת ושובה אותנו בקסמי כתיבתה. התפעמתי מכתיבתה של הסופרת ואת הדרך בה ארגה אות לאות ויצרה מלאכת מחשבת של ממש. חוזק הספר בשפה היפיפיה, בעלילה המרתקת, ביכולת להכנס לעור הדמויות שרוקמות עור וגידים לעיני הקורא המשתאה. חוטי החיים של הגיבורות נקשרים זה בזה ויוצרים מקלעת יפיפיה. מבין הדמויות אהבתי במיוחד את סיגי ורחל. הספר מעלה ברק בעינים לנוכח סיפורה המרגש של רחל. אהבת הארץ, אהבת האדם, הערגה לאהבה ולחיי משפחה, חלומות ותקוה, את כל זה תמצאו פה. בספר שזורים תמונות, מכתבים, שירים ופיסות מחייה של המשוררת, דבר המעשיר את העלילה. בשפה פיוטית וביד רהוטה פורשת הסופרת לפנינו את סיפורה של רחל לצד סיפוריהן של הנשים שמהווות רקע לסיפורה, מעמידה דיוקנאות, אורגת גורלות ומשאירה את הקורא חסר נשימה בסיומו. ממליצה בחום!

בשורה התחתונה: חווית קריאה מענגת!

יד אחות /  נאוה מקמל עתיר
הוצאת ידיעות ספרים
2018, 328 עמ'

לדף הרשומה

כפתורי כסף / בוב גרהם

כפתורי כסף - בוב גרהם - אתר נוריתה

"בְּיוֹם חֲמִישִׁי בַּבֹּקֶר, דַּקָּה לִפְנֵי עֶשֶׂר, כְּשֶׁגּ'?דִי צִיְּרָה לַבַּרְוָז שֶׁלָּהּ כַּפְתּוֹר שֶׁל כֶּסֶף  עַל הַמַּגָּפַיִם, קָרוּ הֲמוֹן דְּבָרִים מֻפְלָאִים בָּעוֹלָם שֶׁסְּבִיבָהּ: לַהֲקַת בַּרְוָזִים הִסְתַּדְּרָה בַּשָּׁמַיִם בְּצוּרַת חֵץ וְעָפָה לַדָּרוֹם, מְכָלִית יָצְאָה מֵהַנָּמֵל בַּדֶּרֶךְ לְסִין, תִּינוֹק נוֹלַד בְּבֵית חוֹלִים, וְאָחִיהָ הַפָּעוֹט שֶׁל ג'וֹדִי נֶעֱמַד עַל שְׁתֵּי רַגְלָיו וְהִתְחִיל לָלֶכֶת..."

זוהי למעשה העלילה על רגל אחת, אך אתחיל מהתחלה. ספר מקסים זה מספר על רגע אחד בחייו של תינוק בזמן שהחיים ממשיכים כסדרם. הספר פותח בילדה שמוסיפה כפתורי כסף לברווז שלה בעוד אחיה עושה את הצעד הראשון ללא קהל. בזמן שהתינוק לומד ללכת, הילדה מציירת,  האם מנגנת בחליל,  ציפור תופסת תולעת, מכוניות נוסעות, תינוק נולד ועולם כמנהגו נוהג. המסר של הסיפור קצת מופשט, החיים ממשיכים גם ברגעים משמעותים לך, אך ילד יוכל ליהנות מהסיפור גם בלי לתפוס את המסר. האיורים מושלמים ושמים דגש על הפרטים הקטנים ביותר. אהבתי וממליצה!

 

בשורה התחתונה: ספר מקסים לילדים שהאיורים בו עושים את כל ההבדל!
 


כפתורי כסף /  בוב גרהם
הוצאת כנרת, 32 עמ', 2018
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

100 עובדות על חיות בסכנת הכחדה מאת סטיב פרקר

100 עובדות על חיות בסכנת הכחדה - סטיב פרקר - אתר נוריתה
 

"100 עובדות על חיות בסכנת הכחדה" מאת סטיב פרקר הינו ספר בסדרת "100 עובדות על". הספר מוגש בפורמט גדול לילדים ונותן מידע על נושא חשוב ורלוונטי במיוחד לימינו, חיות ומינים בסכנת הכחדה.

הספר מונה 100 עובדות על בעלי חיים נדירים ומינים בסכנת הכחדה וכל עובדה מלווה באיור הולם. הסיבה העיקרית לפגיעה בחיות הינה כמובן האדם, אך גם כשהאדם לא היה בסביבה נכחדו חיות מסיבה זו או אחרת. לפני  כ-65 מליון שנה כל הדינוזאורים למשל נכחדו יחד עם בעלי חיים אחרים מסיבות שלא בהירות עד היום, אם כי יש השערות בנידון. היום בגלל בני האדם, בעלי חיים נכחדים בקצב מהיר יותר מבעבר בשל פגיעה באיזורי המחייה שלהם וציד בלתי חוקי.  הספר מסביר על החיות, איך יודעים אלו חיות נמצאות בסכנת הכחדה ומה ניתן לעשות בנידון. נושא חשוב בהחלט לכל מי שגורל החיות חשוב לו.

ספר מרתק שילמד ילדים להעריך חיות ואולי אף לפעול למען הסביבה. מלבד עובדות מרתקות ותמונות מרהיבות, יש בספר חידונים מעניינים. כל זה ירחיב את ידיעותיו של הילד ויעשיר את עולמו. הספר מנוקד ומתאים להקראה או לקריאה עצמית.  אהבתי את הקונספט של הספר ואני בהחלט ממליצה עליו.

בשורה התחתונה: כל מה שלא ידעתם ולא העזתם לשאול!

 

"100 עובדות על חיות בסכנת הכחדה" מאת סטיב פרקר
מאנגלית: חגי ברקת
הוצאת "דני ספרים", 32 עמודים, 2018, כריכה קשה.

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

כלבים – ראשית מידע

כלבים – ראשית מידע - אתר נוריתה
 

איזה יופי של ספר! ברגע שראיתי את הספר, חייכתי בהנאה. אנו אוהבים כלבים וכל הקשור בהם ויש לנו כלב שנאוצר מעורב בן 14 שעוד כוחו במותניו.

ספר זה הינו ספר בסדרת ראשית מידע הנותן מידע בסיסי על כלבים בצירוף תמונות יפיפיות.
הספר מסביר על הסוגים השונים של הכלבים, מספר על להקות, כלבי הצלה ודברים מרתקים נוספים מעולמו של הכלב. בסוף הספר מובא מילון מושגים. הטקסט קל לקריאה ומנוקד וילדים יוכלו לעליל בספר בעצמם. בין היתר הספר מסביר לילד מדוע כלבים אוהבים לחפור (לא רק לשם השעשוע) ומה מראה התנהגותם השונה.

הספר מובא בפורמט גדול וקשיח ומתאים לאוהבי חיות וגם לילדים שפוחדים מכלבים. בעקבות הספר יבינו הילדים במקצת את עולמו של הכלב ואולי אף יפחדו ממנו פחות. כשבתי הבכורה היתה קטנה היא פחדה מכלבים. פחדה נעלם כשאימצנו את כלבנו ומאז כלבים הם כל עולמה. למי שלא רוצה להרחיק לכת (וחבל), ספר זה בהחלט יעשה את המלאכה.

 

בשורה התחתונה: מקסים!

"כלבים – ראשית מידע"
מאנגלית: חגי ברקת
הוצאת "דני ספרים", 32 עמודים, 2018, כריכה קשה. 
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

דידי ופאף הולכים לישון מאת ליאורי עידן

דידי ופאף הולכים לישון - ליאורי עידן - אתר נוריתה

 

אתמול דידי אמר: "לא רוצה ללכת לישון!"

אבא ואמא ניסו לעשות הכול,

אך כמה מוזר – שום דבר לא עזר.

ואז הגיע פאף הג'ירף עם המפתח שאת הלב תמיד פותח.

דידי, פאף, אמא ואבא נשמו נשימה ע-מו-קה,

וכמה מוזר – זה ממש עזר.

 

"דידי ופאף הולכים לישון" מאת ליאורי עידן, בהוצאת "דני ספרים", הוא ספר נוסף בסדרת "דידי ופאף". נושא הספר הפעם הוא שינה. מי מאיתנו לא נאלץ להתמודד עם ילד שסירב לישון במיטתו? אני מודה שלילות רבים בני הצעיר הסכים לישון רק במיטתי (ובינינו שנינו נהנינו מכך). רק לאחר שעבר למיטת מעבר, הסכים לישון בעצמו. הספר הזה בהחלט היה עוזר אז.

בספרון זה הילד דידי מסרב ללכת לישון ושום דבר לא עוזר. הוא רוצה לישון רק במיטת ההורים (מוכר בהחלט) ושום שכנוע לא עוזר. פאף הג'ירף מגיע שוב לעזרת ההורים המתוסכלים ומצליח לשכנע את הילד לישון במיטתו. איך? תקראו בעצמכם!

ספרון מקסים עם איורים מדהימים שאף הוא כתוב בגובה העיניים של הפעוט ובהחלט מומלץ!


בשורה התחתונה: ספר מושלם לסרבני שינה!

 

"דידי ופאף הולכים לישון" מאת ליאורי עידן
הוצאת "דני ספרים"
ספר קרטון. 2018, מנוקד.
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

דידי ופאף אוכלים בריא מאת ליאורי עידן

דידי ופאף אוכלים בריא - ליאורי עידן - אתר נוריתה
 

"אתמול דידי אמר: "לא רוצה לאכול סלט, רוצה רק ממתקים!"

אבא ואמא ניסו לעשות הכול,

אך כמה מוזר – שום דבר לא עזר.

ואז הגיע פאף הג'ירף עם המפתח שאת הלב תמיד פותח.

דידי, פאף, אמא ואבא נשמו נשימה ע-מו-קה,

וכמה מוזר – זה ממש עזר."


זוכרים את סדרת "הג'ירף שבלב" המבוססת על הספר "מפתחות הקסם של דידי"? ילדי מאד אהבו את הספר בילדותם וכעת הסדרה עושה קאמבק. זהו ספר "דידי ופאף" המבוסס על אותו רעיון מקסים. הילד דידי ופאף הג'ירף, גיבורי סדרת "הג'ירף שבלב", חוזרים אלינו בספר מקסים זה. נושא הספר הינו אוכל בריא. ילדים מעדיפים ג'אנק פוד ולא קל לשכנע אותם לאכול אוכל בריא. ספרון זה מציע דרך התמודדות עם הנושא.

בספרון זה הילד דידי מסרב לאכול את ארוחת הערב הבריאה שהוריו הכינו לו ושום דבר לא עוזר. הם מנסים לשכנעו, אך הוא בשלו. פאף הג'ירף בא לעזרת ההורים ומצליח לשכנע את הילד לאכול אוכל בריא. איך? תקראו בעצמכם.

אהבתי את הספר במתכונתו זו. הספר הינו קשיח, בגובה העיניים של הפעוט ומלווה באיורים צבעוניים שימשכו את לב הפעוט. בהחלט מומלץ!

בשורה התחתונה: ספר חמוד שישכנע סרבני אכילה לאכול אוכל בריא.

 

"דידי ופאף אוכלים בריא" מאת ליאורי עידן
הוצאת "דני ספרים"
ספר קרטון, 2018 , מנוקד
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

חיות ג'ונגל בתלת מימד / רבקה קלונס

חיות ג'ונגל בתלת מימד - רבקה קלונס - אתר נוריתה
 

איזה ספר נהדר! זהו ספר נוסף בסדרת "להרכיב ולשחק" המוגש בפורמט קשיח וכולל בתוכו ארבעה דגמים להרכבה של חיות ג'ונגל (טיגריס, פיל, ג'ירפה, תנין), בנוסף למידע עליהם. הדגמים פשוטים להרכבה, ההוראות פשוטות ומובנות ואין צורך בדבק כדי להרכיב את הדגמים, בהחלט יתרון. הספר מתאים לגיל 3 ומעלה ומתאים במיוחד לילדים שאוהבים חיות. אפילו בתי הבכורה שהספר לא לגילה התלהבה מהרעיון והרכיבה למעני את אחד הדגמים שבספר.  הספר כאמור גם מספק קטעי מידע מעניינים על החיות בגובה העיניים של הילד וילדים ישמחו לעלעל בספר ולשחק בדגמים שהכינו. אהבתי במיוחד שלאחר שמרכיבים את הדגם ניתן להחזירו חזרה לספר.

טיגריס:
בשורה התחתונה: מומלץ!

חיות ג'ונגל בתלת מימד
כתיבה: רבקה קלונס,
איורים:
: אנג'לה מאס
מאנגלית: חגי ברקת. הוצאת "דני ספרים", ספר קרטון, 2018
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

דינוזאורים בתלת מימד - רבקה קלונס

דינוזאורים בתלת מימד - רבקה קלונס - אתר נוריתה


איזה ספר נהדר! זהו ספר בסדרת "להרכיב ולשחק" המוגש בפורמט קשיח וכולל בתוכו ארבעה דגמים להרכבה של דינוזאורים:טי-רקס, סטגוזאורוס, טריצרטופס, דיפלודוקוס בנוסף למידע עליהם. ההדגמים פשוטים להרכבה, ההוראות פשוטות ומובנות  ואין צורך בדבק כדי להרכיב את הדגמים, תמיד יתרון. הספר מתאים לגיל 3 ומעלה ומתאים במיוחד לילדים שאוהבים דינוזאורים (יש כאלה שלא??). אפילו בתי הבכורה שהספר לא לגילה התלהבה מהרעיון והרכיבה למעני את אחד הדגמים שבספר.  הספר כאמור גם מספק קטעי מידע מעניינים על הדינוזארים בגובה העיניים של הילד וילדים ישמחו לעלעל בספר ולשחק בדגמים שהכינו. אהבתי במיוחד שלאחר שמרכיבים את הדגם ניתן להחזירו חזרה לספר.
 

טריצרטופס:
בשורה התחתונה: מומלץ!
 

"להרכיב ולשחק: דינוזאורים בתלת מימד"
כתיבה: רבקה קלונס,
איורים: נופור תאקור
מאנגלית: חגי ברקת. הוצאת "דני ספרים", ספר קרטון, 2018
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

הטובה שבמרגלות - אלכס גרליס"הטובה שבמרגלות" הינו ספר ריגול מותח המתרחש על רקע מלחמת העולם שניה ומשלב בתוכו עובדות היסטוריות ודמויות אמיתיות מהחיים ואף סיפור אהבה בזעיר אנפין.  אפשר להגדיר  אותו יותר כרומן היסטורי מאשר ספר ריגול גרידא (אם כי יש בו משניהם) ואוהבי ההיסטוריה ייהנו ממנו במיוחד. מלבד היותו מסמך היסטורי מרתק, הספר מעלה כתב אשמה חמור בנווגע להתנהגות המבישה של הצרפתים בתקופה הנדונה.

הספר הוא פרי הדמיון, אך הוא מתמקד באירוע אמיתי, מבצע פורטיטייד, תוכנית הטעיה מבריקה באמצעותה הצליחו בעלות הברית לשכנע את היטלר שהפלישה המרכזית של בעלות הברית תתחדש בפה דה קאלה ולא נורמנדי. זה לא ספויילר לגלות שאכן הגרמנים נפלו בפח שנטמן להם, שכן זוהי עובדה היסטורית ידועה. הספר מספר על האירועים שקדמו להטעיה, ההטעיה עצמה ותוצאותיה והתוצאה מסמך בדיוני מרתק.  גיבוריה המרכזים של  סיפורינו הם מרגלת צרפתיה שעבדה עבור הגרמנים וקצין ים צעיר שהתאהב בה, כל זה על הרקע הסוער של התקופה. יותר מזה לא אספר על העלילה, כדי לא לקלקל לכם את חווית הקריאה.

קיבלתי את הספר כספר לבן וניגשתי לקראו בלי לדעת לקראת מה אני הולכת. זהו לא מסוג הספרים שהייתי קוראת בשיגרה ולכן אני שמחה שנחשפתי אליו. הוא בהחלט העשיר אותי ואף חידש לי מספר דברים. הספר דורש התמסרות, התמסרות שמשתלמת בסופו של דבר, ואי אפשר לבלוע אותו בתוך שעות. יש בו מידע רב שדורש  והוא מעורר שאלות מוסריות וביניהן האם המטרה באמת מצדיקה את האמצעים. בספר, זה תלוי את מי שואלים. המוטו תיזהר במשאלותיך פן יתגשמו עובר כחוט השני לאורך הסיפור ומביא אותך לחשוב פעמיים בנוגע לרצונותיך.

הטוב: הסופר מספק רקע היסטורי מרתק וניכר כי נערך מחקר רק על הספר. יש תשומת לב לפרטים, דבר המעשיר את הספר. סיפור האהבה המתרחש בספר נוגע ללב ואווירת המלחמה והלך התקופה אוטנטי לחלוטין. הדמויות משורטטות היטב ומניעיהן מוסברות היטב. אולי לא התחברתי אליהן, אך יכולתי להבין את מניעיהן. הסופר מספר עובדות גם על גורל היהודים. הדרך היבשה בה הוא מספר את זה, רק מדגיש את גודל הזוועה.  לא סבלתי את המרגלת, אם כי ככל שהמשכתי לקרוא, פיתחתי אליה הערצה רוטנת בשם אומץ ליבה והסכנות שלקחה על עצמה.  בספר אין חלוקה ברורה לטוב ורע וגם לדמויות הרעות בסיפור יש מאפיינים חיוביים. אהבתי שהסופר לא מאכיל את הקורא בכפית ונותן לו לגלות לבד את המתרחש. הסוף סגור ומשביע רצון. רוב האקשן מתבצע בשנים האחרונות של המלחמה ואהבתי שהסופר הציג פרספקטיבות של שני הצדדים. אוון מתבגר ככל שהסיפור נפרש והמעבר מנער תמים לגבר ציני מכמיר לב.

הרע: תחילת הספר מבלבלת ולקח זמן עד שהבנתי מי נגד מי. החצי הראשון של הספר איטי ורק בחלק השני הקצב מתגבר. ברגע זה ואילך אי אפשר לעזוב את הספר מהיד. מלבד אוון ואנדרה, לא התחברתי לאף אחת מהדמויות. הספר ארוך מדי וקיצורו והידוקו היה מטיב עם הספר.

המכוער: הצדדים המכוערים של המלחמה מתגלים כאן במלוא עליבותם. לא אהבתי את היחס לו זכה אוון מהצד שלו דווקא, אם כי יכולתי להבין את המניע. הציק לי שיכולתי להבין את מניעיהם, ואף להצדיקם חלקית, אם כי ריחמתי על אוון. הוא בהחלט לא היה ראוי ליחס שקיבל. השאלה אם המטרה מקדישה את כל האמצעים עולה כאן ביתר שיא.

לסיכום, אהבתי את הספר ומצאתי שיתרונותיו עולים על חסרונותיו. הספר מומלץ בעיקר בשל הרקע ההיסטורי שבו והתמקדותו על תוכנית הטעייה מבריקה שהיה לה תפקיד חשוב בשחרור אירופה הכבושה. זה לא סיפור ריגול יבש והדגש הוא על המרכיב האנושי. הספר נשאר במחשבות זמן רב לאחר סיומו והיה לי קשה לעבור ישר לספר הבא בעת סיומו. זה ספר מעורר מחשבה (ורגשות) על תקופה נוראה בהיסטוריה ורלוונטי יותר מתמיד בתקופתנו אנו, כשהאנטישמיות שוב מרימה את ראשה המרימה ופולין מנסה להכחיש את חלקה בשואה. זהו ספר מרתק שאני ממליצה עליו בחום, גם אם ריגול אינו בדיוק כוס התה שלכם.


בשורה התחתונה: שווה קריאה!


הטובה שבמרגלות - אלכס גרליס
The best of our spies /Alex Gerlis
The best of our spies
הוצאת ידיעות ספרים
2018, 494 עמ'

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

רק עוד יום אחד / קריסטין הרמל

רק עוד יום אחד - קריסטין הרמל - אתר נוריתה


"רק עוד יום אחד" הוא סיפור מרגש, מריר מתוק, הנוגע בכל נימי הלב. קראתי שני ספרים של הסופרת, "החיים שנועדו לה", "המתיקות שבשכחה" ואהבתי, אך לספר זה ניגשתי בחשש מה בשל נושאו. אני לא אוהבת לקרוא ספרים שסופם ידוע מראש ולא היה לי קל לקרוא ספר שלגיבורתו יש גידול סרטני אלים. היו לי קרובים שמתו מהמחלה הארורה וגם חוויתי אובדן לא מזמן. הספר נגע במספר נקודות רגישות אצלי ולא אחת זלגה לה דמעה סוררת במהלך הקריאה. עדיין, למרות נושאו הכבד הספר אופטימי ומלא תובנות על החיים שעל כל אחד ואחת מאיתנו לאמץ.

הספר מגולל את סיפורה של ג'ל קופר, אחות במחלקה האונקולוגית לילדים, רווקה בת 39 ללא בן זוג או משפחה. אמה נפטרה חמש שנים קודם לכן ואביה נשוי בשנית ואין לו זמן אליה. ג'ל סובלת מכאבי ראש חוזרים ונישנים וכשהיא סוף סוף ניגשת לברר את מקורם, היא מגלה שמאוחר מדי. הנוירולוג  מודיע לה שמקור כאבי הראש הוא בגידול סרטני וכי ימיה ספורים. ג'ל בהלם, אך ילד  בן 10, לוגאן, חולה סרטן המאושפז במחלקה בה היא עובדת, מגלה לה סוד שעוזר לה להשלים עם החדשות הרעות. בחצר בית החולים יש עץ שייאפשר לה לחיות את אותו היום שוב ושוב, עד שתסגור את ענייניה הבלתי סגורים. כאן מתחיל סיפור קסום על חברות, אהבה ומשמעות החיים, סיפור שיגרום לכם  להעריך מחדש את חייכם.

השילוב של ריאליזם מאגי בסיפור מקל להתמודד עם הנושא הכבד. הספר כתוב בקלילות ונגמע במהירות ואהבתי אותו ואת התובנות שבו. הספר אולי לא ספרות גדולה, אך הוא מזכיר לנו מה באמת חשוב בחיים, אהבה ומשפחה. סחוט את החיים עד תומם וחייה כל יום כאילו היה האחרון, מפציר הספר בקורא. החיים קצרים מדי ולא תמיד יש הזדמנות שניה, לכן צריך פשוט לחיות נכון ולא לפחד לאהוב. אגב, לעץ יש תפקיד חשוב בספר ובעקבותיו התחשק לי גם לחבק איזה עץ...

בשורה התחתונה: החיים קצרים מדי בשביל לא לחיות!

 

רק עוד יום אחד /  קריסטין הרמל
How to save a life/Kristin Harmel
הוצאת הכורסא
2018, 220 עמ'


 

 

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

מועדון המכוניות של מצרים / עלאא אל - אסוואני

מועדון המכוניות של מצרים - עלאא אל - אסוואני  - אתר נוריתה

 
"מועדון המכוניות של מצרים" הינו סאגה רחבת יריעה המתרחשת בקהיר בשלהי שנות הארבעים של המאה ה-20, בתקופת הכיבוש הבריטי ובימי שלטונו של המלך פארוק המושחת. הסופר אורג רומן
משובח שחלקו סיפור מרתק, חלקו ביקורת על הקולוניאליזם הבריטי וחלקו ביקורת חברתית נוקבת על החברה המצרית בכללותה. לא קראתי את ספרו הקודם, בית יעקוביאן, ולכן לא באתי עם ציפיות לכאן ולכאן. בכלל עדיף לבוא לספר ללא ציפיות יתר ולשפוט  אותו בפני עצמו ללא השוואות לקודמו. הספר הפתיע אותי לטובה ומצאתי עצמי גומעת אותו בשקיקה.

הספר פותח במפגש סוריאליסטי בין הסופר לבין שני דמויות מהרומן העתידי שלו, כאמל וסאלחה. הם מודיעים לו כי חלק מהרגשות והמחשבות שלהם נעדרים מהרומן ומשאירים לו תקליטור הכולל את הגירסה שלהם לסיפור.  מפה ושם הספר קופץ  לסיפורו של  ממציא הכרכרה הממונעת, המכונית הראשונה,
הלוא הוא קארל בנץ, ומשם עובר למועדון המכוניות המלכותי בקהיר המנוהל על ידי הבריטים. רק אנגלים יכולים להתקבל למועדון היוקרתי הזה ולמצרים הפשוטים אין דריסת רגל בו. הם יכולים להיכנס  למועדון רק מהכניסה האחורית, כמשרתים. הסופר הטיב לתאר את הצביעות והגזענות הבריטית ואת היחס המזלזל שלהם לילידים המקומים. רב־המשרתים אלקו, הכוח האמיתי מאחורי המלך, אחראי על משרתי המועדון והוא שולט בהם ביד רמה וגסה. הוא משפיל אותם, מכה אותם ורומס את כבודם והם שותקים לו בכניעה.  בעל הקרקעות עבּד אל־עזיז הַמאם,  הוא אחד מעובדי המועדון. הוא ירד מנכסיו וכעת נאלץ לעבוד כמשרת כדי לפרנס בדוחק את אשתו וארבעת ילדיו. בעקבות עימות עם אלקי הוא מתמוטט ומת ומשפחתו מוצאת עצמה חסרת אמצעי מחייה. הספר מגולל למעשה את סיפורם של בני המשפחה הצעירים, ובעיקר שניים מהם: כאמל וסאלחה. יותר מזה לא אספר על העלילה ואניח לכם לגלות את עושרה בעצמכם.

מועדון הרכב הינו הציר המרכזי של הרומן והוא סובב סביב האירועים במצרים וחיי הדמויות. המועדון הינו  למעשה מיקרוקוסמוס של החיים במצרים והוא מצייר תמונה עגומה על הנעשה שם, על השחיתות, הבדלי המעמדות, אי הצדק, הכיבוש הבריטי ועוד. בספר גלריה רחבה של דמויות ריאלסטיות, אולם למרות ריבוי הדמויות קל לעקוב אחר המתרחש והקורא לא הולך לאיבוד במערבולת חייהן. הסיפור נע בין הדמויות השונות וכל פרק מאיר דמות אחרת. הפרקים העוסקים בכאמל וסאלחה כתובים בגוף ראשון, בעוד ששאר הפרקים כתובים בגוף שלישי. וכמובן שאי אפשר בלי הנקודה היהודית. גם ישראל (או פלסטין בשמה דאז) מוזכרת בספר באי דיוק ניכר. אחת הדמויות בספר מציינת שכנופיות ההגנה טובחות בנשים ובילדים הערבים. קצת התבלבל הסופר! ושום מילה כמובן על ההתקפות הנפשעות של הערבים על הישוב היהודי. מלבד נקודה זו שצרמה לי, נהניתי מהספר.  הספר אומנם עב כרס, אך כתוב בצורה קולחת ונגמע במהירות. מה שמייחד את הרומן הוא הכתיבה הסוחפת, הדמויות המאכלסות אותו, וכמובן הביקורת הנוקבת שבו. אהבתי את הספר ואחפש גם את הספר הקודם של סופר מוכשר זה. מומלץ!

בשורה התחתונה: משהו רקוב בממלכת דנמרק!


מועדון המכוניות של מצרים /  עלאא אל - אסוואני
תרגום מערבית: ברוריה הורביץ
הוצאת טובי
525 עמ',
2018
 
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

איקס באמצע / רוני שחר

איקס באמצע - רוני שחר - אתר נוריתה

 

"איקס באמצע" הינו ספר מתח כחול לבן (עם כריכה מסקרנת במיוחד) המתכתב עם עם עולם העסקים. בין התמות שלו אפשר למצוא קונפליקטים אישיים ומקצועיים, מאבקי כוח, מוסר, משבר אמצע החיים וגם  סוגיית הזנות הנפיצה זוכה כאן לביטוי. בשונה מספרי מתח אחרים, אין כאן התעסקות בענייני טרור, שב"כ או פוליטיקה, וטוב שכךוהדגש כאן הוא יותר על המרכיב האנושי, יחסים ומשפחתיות. התחלת הספר מדשדשת קמעה, אך ככל שהתקדמתי בקריאה מצאתי עצמי מתקשה להינתק מהספר וחזרת אליו בכל רגע פנוי.

העלילה מגוללת את סיפורו של גל אינשטיין, מורה למתמטיקה מת"א מיושב (למראית עין) שנקלע לפלונטר רציני, ומובאת מנקודת מבטו. הוא נשוי לאשת עסקים מצליחה (מנכ"לית של אחת מחברות המזון הגדולות במדינה
) שמביאה את הכסף הגדול הביתה. הוא לכאורה מרוצה מחייו הפשוטים במגדל השן שלו, ללא אינטריגות ובילבולי ראש  מיותרים, אך הבועה בה הוא חי עומדת להתנפץ.  בין לימודים וטיפול בבית ובבנו המתבגר, הוא מקדיש זמן לתחביב הגלישה שלו. הוא גולש בים בחברת גולשים אחרים וביניהם פרופ' יעל דהאן, ראש החוג לכלכלה באוניברסיטה, שנכנסת לליבו ולמיטתו. לגל שלד בארון בדמות חבר שנעלם בבוליביה והתעלומה הלא פתורה בנוגע לגורל החבר טורדת את מנוחתו, בייחוד כשהוא שותה כוס יין אחת יותר מדי. כאשר נודע לגיל שבולשים אחריו והעניין קשור איכשהו לאשתו, הוא מנסה לרדת לפשר העניין. שלוותו נעכרת כשהוא מגלה באקראי את אשתו מתנשקת עם גבר אחר והוא מתרעם על כך (תחזיקו חזק) באוזני המאהבת שלו. כמה צבוע עוד אפשר להיות?! כפי שבוודאי הבנתם, לא התחברתי אליו ומצאתי את תירוציו על בגידתו  קלושים ואף מביכים.

גל ואשתו מוצאים עצמם לכודים בפקעת של סודות ושקרים שלא בנקל ישתחררו ממנה. גל לוחץ על אשתו לשתף אותו בענייניה,  אך היא לא גלויה איתו ומסרבת לחשוף לפניו את כל הקלפים מחשש לבטחונו. בעזרתה של המאהבת המסורה שלו , גל מנסה להבין את המתרחש ופותח תיבת פנדורה תרתי משמע. העלילה מסתעפת כאשר אביו נעלם והוא מגלה שיש קשר בין ההיעלמות והתסבוכת העסקית אליה נקלעה אשתומרגע זה ואילך מתחיל סיפור מרתק שאי אפשר להוריד מהיד. גיבורי משנה נוספים שרצוי להזכיר לפני שאעטוף את ההמלצה הם שני מצילים שמוסיפים אפקט קומי לעלילה, אם כי עלי לציין שהתבטאויותיהם צרמו לי במקצת.

את הגיבור אומנם לא אהבתי, אך את הספר אהבתי גם אהבתי. אני לא מרבה לקרוא ספרי מקור (שריטה שלי) ולכן ניגשתי בחשש לספר זה כשנחת על שולחני. לא קראתי את ספרו האחר של הסופר, כך שלא ידעתי למה לצפות. לשמחתי הספר הפתיע לטובה. אומנם לקח לי זמן להיכנס לעלילה המפותלת, אולי בגלל הגיבור הלא כריזמטי (בעיני) ואולי בשל עודף הפרטים על עסקים וכלכלה, אך בסופו של דבר נלכדתי ברשתו של הסופר. הייתי סקרנית לדעת מיהו מסטר X, מה הקשר של דרור  (חברו הנעלם של המספר) לעלילה ואיך יוציא הסופר את גיבוריו מהתסבוכת שרקח להם. נהניתי מהספר ואני בהחלט ממליצה עליו למי שמחפש ספר מתח מיוחד. מה שהתחיל כסיפור אהבה די בנאלי התפתח ליופי של ספר מתח בסופו של דבר.

בשורה התחתונה: לשקר אין רגלים!

איקס באמצע / רוני שחר
הוצאת ידיעות ספרים
2018, 376 עמ'

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף
12345
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל גלי1היחידה אלא אם צויין אחרת