00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אז מי באמת המציא את הביטקוין ולמה?

 

חידוד והסבר:
שם המטבע Bitcoin
משתמש(ים) שימוש גלובלי חופשי, אינו נתון להגבלה על ידי חוקים מקומיים.
אינפלציה
קצב שנקבע מראש ויורד.
יחידות משנה
100 מיליון סטושי הם ביטקוין אחד סטושי (Satoshi)
סמל , ?, גם BTC או XBT


המטבע הוירטואלי הינו פרי המצאתו של אדם הובר והוא נוצר מרצון משותף של קבוצה להטמיע שינוי בהרגלי הצריכה של הציבור כדי לאפשר רווחה כלכלית ולבסס מדינת רווחה.

ביטקוֹין (באנגלית: Bitcoin, מילולית: הלחם של "סיבית" ו"מטבע") הוא מטבע ממוחשב ומבוזר. הוא נוצר בינואר 2009[1] על ידי אביהו כהן – המוכר יותר בשם - סאטושי נקאמוטו (Satoshi Nakamoto, ביפנית: ?? ??[2]; ) שכתב את הגרסה הראשונה של הפרוטוקול והתוכנה.
מטבעות הביטקוין נשמרים באמצעות תוכנה המכונה "ארנק" הנמצאת במחשב מקומי או על שרת מרוחק. התוכנה מאפשרת לשמור את המטבעות, לסחור בהם או לקנות באמצעותם. מערכת הביטקוין, בהיותה מערכת מבוזרת, אמורה להבטיח שהתשלומים יתבצעו באופן תקין כך שסכום שהועבר בתשלום אכן נגרע מארנק המקור. במספר אתרים ניתן להמיר מטבעות שונים לביטקוין.
הביטקוין, להבדיל ממטבעות "מסורתיים", אינו מופק או מנוהל על ידי ממשלה או בנק מרכזי של מדינה כלשהי. הביטקוין מבוסס על ניהול מבוזר באמצעות מנגנוניקריפטוגרפיה ורשת תקשורת עמית לעמית. נכון לשנת 2014 ולמרות ניסיונות רבים לשינוי המצב, הביטקוין אינו מוכר באף מדינה ממדינות העולם כמטבע שהואהילך חוקי, דהיינו מטבע שיש חובה להסכים לקבלו כתשלום, ובנק ישראל, כמו גם רגולטורים בארצות הברית, קנדה ואירופה אף הזהירו מפני השימוש בו.[3][4]בהתבסס על רעיונות וטכנולוגיות שפותחו עבור הביטקוין, הוגדרו יותר מ-200 סוגים אחרים של מטבעות וירטואליים, בהם הלייטקוין,[5][6] הדוגקוין[7] והישראקוין.[8]
הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהמטבע הוירטואלי יוצר כלכלה כלל עולמית חדשה המבססת את ההצלחה שלה על העמיתים שמצטרפים אליה
נכון ליוני 2011, ישנם מאות בתי עסק המקבלים תשלום בביטקוין.[9] נכון לאפריל 2014 נכרו (כפי שמקובל לקרוא לפעולה של גילוי ביטקוין חדשים) מעל ל-12.5מיליון מטבעות ביטקוין ברחבי העולם.[10]
הביטקוין מאופיין בתנודתיות קיצונית. ב-29 בנובמבר 2013 הוא נסחר בשווי של 1,186.03 דולר (ארצות הברית), כמעט כמו מחיר אונקיית זהב באותו זמן (1,247 דולר לאונקייה) ובתחילת דצמבר 2013 ירד ל-750 דולר. נכון למאי 2014 הוא נסחר בסביבות 570 דולר. נכון ל מאי 2015 הוא נסחר בסביבות 240 דולר

תרשים שווי שוק (בדולר ארצות הברית) של ביטקוין עד סוף פברואר 2014
תוכן עניינים
• 1 מקור ערכו של הביטקוין
• 2 ביטקוין כאמצעי תשלום
• 3 היסטוריה
• 4 המבנה הטכני של הביטקוין
o 4.1 הארנק הדיגיטלי
o 4.2 העברות כספים
o 4.3 יצירת הכסף במערכת
o 4.4 אינפלציה וסיום הנפקת מטבעות
• 5 ראו גם
• 6 קישורים חיצוניים
• 7 הערות שוליים
מקור ערכו של הביטקוין
ערכו של המטבע נקבע ע"פ האמון שנותנים בו המשתמשים וכן ע"פ היצע וביקוש – מטבע הביטקויין נסחר בתחילת דרכו ב 0.16 סנט למטבע
לאורך ההיסטוריה נעשה שימוש בסוגים שונים של אמצעי תשלום שאינם סחר חליפין. שימוש במטבעות העשויים ממתכות יקרות הנקראים גם כסף סחורה, מטבעות העשויים מחומרים זולים יותר המייצגים כמות של זהב המוחזקת אצל המנפיק הנקראים גם כסף ייצוגי.
החל מהמאה ה-11 נעשה שימוש בכסף פיאט - שטרות ומטבעות שלא רק שערכם של המטבעות אינו קשור לערך החומר שממנו הוכנו, כמו בכסף ייצוגי, אלא אין כנגדם שום עתודה של זהב אצל המנפיק. כסף פיאט חשוף לסכנה שהמנפיק יגדיל את סכומי המטבע שבמחזור ובכך יגרום לאינפלציה. בתקופות שונות בהיסטוריה נעשה שימוש במנגנון הנקרא "תקן הזהב", שמנע מממשלות ליצור כסף פיאט. לפי שיטה זו, מטבעות ושטרות מדינתיים מקבלים את ערכם מהעובדה שיש כנגדם כמות מסוימת של זהב בידי המנפיק, והוא חייב למוסרם כנגד השטר. בתחילת שנות השבעים של המאה העשרים, עם התמוטטותו של הסכם ברטון-וודס, ננטשה לחלוטין שיטת תקן הזהב. וכיום אינה בשימוש. כיום, כל מערכות המטבע העולמיות נשענות על האמון שיש למשתמשים בחוסנו של המטבע וביציבות שערו לעומת מטבעות אחרים ולעומת האינפלציה.
מטבע הביטקוין דומה לשיטת תקן הזהב, מאחר שכמות המטבעות שלו תהיה מוגבלת (הוא אינו יכול לעבור את הרף של 21 מיליון מטבעות[9] לאחר שתסתיים תקופת הכרייה, ראו להלן) והוא לא יושפע ממדיניות מוניטרית של מדינות, מאחר שאינו מנוהל ישירות על ידי מדינה ריבונית. עם זאת, הוא שונה משמעותית מזהב בכמה הבטים. ראשית - לביטקוין אין ערך שימוש כמו שיש לזהב, שממנו אפשר להתקין תכשיטים וכלים מכלים שונים. לזהב גם שימושים תעשייתיים שונים. בנוסף, למרות שכיום הזהב אינו משמש כמטבע או כבסיס למטבע, והוא סחורה כמו כל סחורה אחרת, ההיסטוריה התרבותית והכלכלית של העולם ייחסה לו "ערך עצמי" ובשל כך אפשר לסחור בו כמעט בכל מקום.
לדברי תומכיו, יתרונו המרכזי של הביטקוין הוא שבשונה מהמטבעות "המסורתיים" - הוא מתוכנן כך שלא יסבול מאינפלציה. זאת מאחר שמספר מטבעות הביטקוין בעולם יהיה מוגבל, ואין שום ישות שתוכל "להדפיס" יותר מטבעות ביטקוין מהכמות הסופית שנקבעה, אפילו לא היוצרים שלו. (עם זאת, עד להשלמת הכרייה בעתיד הרחוק, הביטקוין אכן סובל מאינפלציה) בנוסף, בניגוד ל"תקן הזהב" כמערכת מטבע, הביטקוין לא יהיה כפוף להסכמים בין מדינות ריבוניות שישפיעו על שערו, והשער יקבע באופן חפשי בין המשתמשים והסוחרים בו.
נכון ל-2014 ישנם קשיים רבים בדרכו של הביטקוין להפוך למטבע הנהנה מאמון בינלאומי נרחב. סיבה מרכזית לכך היא העובדה שעל אף שעקרונית ביטקוין אינו סובל מאינפלציה, שערו היציג תנודתי מאד, ברמה שכמעט ואינה קיימת במטבעות רגילים. כך למשל ביוני 2011 שער הביטקוין הגיע לשיא של $32, חודשיים לאחר ששערו היה $1 בלבד.[11] בסוף נובמבר 2013 שערו הגיע לכ־1,200$ ובתחילת דצמבר 2013 ירד ל-750$ ואף למטה מזה. קשה מאד להשיג את אמון המשתמשים ולנהל מערכת עסקית במטבע שטווח התנודות שלו גדול כל כך.
נכון לשנת 2014 אין גישה אחידה בכל הקשור לרגולציה של השימוש בביטקוין כמטבע. הביטקוין עדיין נחשב בקרב חלק מהרגולטורים במדינות השונות כמטבע החשוד בקשר לגורמים עבריינים, ומעורר חשש אצל בנקאים בכל הקשור לעמידה בדרישות החוק כנגד הלבנת הון,[12] אם כי ישנן גם גישות הרואות בו מהלך חיובי.[13] הבנק האירופי סקר את ביטקוין וקבע בין השאר שלא מדובר על תרמית פונזי אך מדובר על השקעה בסיכון גבוה.[14] בגרמניה ביטקוין הוא "מטבע פרטי",.[15][16] כלומר אינו הילך חוקי, אך יכול לשמש בסוגי עסקאות שונות[-כלומר אין ביטחונות של המדינה על הרכישה דרך שימוש במטבע זה
רגולטורים בארצות הברית ובאיחוד האירופי,[17] וכן שלטונות רוסיה[18] וסין,[19] הדגישו כי השימוש בביטקוין עלול לסייע לפעילותם של ארגוני טרור ופשע ברחבי העולם. כמו כן, הודגש כי המסחר בביטקוין הוא מסחר בסיכון גבוה במיוחד, ועלול להוביל אזרחים לביצוע פעילויות בלתי חוקיות.
ב-19 בפברואר 2014, התייחסו לראשונה רשויות ישראליות לסוגיה זו באופן רשמי. רגולטורים אלה היו בנק ישראל, אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון, יחד עם רשות המסים, הרשות לניירות ערך והרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. בהודעתם ציינו הרגולטורים כי כלל ההיבטים של הסוגיה עודם נבחנים[3][17] אך הם רואים חובה לעצמם להדגיש את הסיכונים הרבים הגלומים לדעתם בשימוש בביטקוין ובסחר בו. עם זאת באוגוסט 2014הוקם צוות בין-משרדי בנושא מטבעות וירטואליים מבוזרים שבראשו יעמוד ראש מחלקת המחקר של בנק ישראל.[20]
תכונתו המשמעותית של הביטקוין כמטבע שאינו מנוהל באמצעות מדיניות מוניטרית, ואין בנק מרכזי ומדינה המחויבים לתמוך בו, יכולה להיתפס כיתרון או כחיסרון, באופן התלוי בהשקפת העולם על מקומה ותפקידה הראוי של המדינה בכלכלה.
ביטקוין כאמצעי תשלום
יתרון חשוב של הביטקוין כאמצעי תשלום הוא הנגישות לשימוש בו ברחבי העולם: ניתן להעביר כספים ממדינה למדינה תוך דקות ספורות. עם זאת, ישנם גם חסרונות לביטקוין. הראשון בהם הוא הקושי הטכני להשתמש בביטקוין באינטראקציות פשוטות, מאחר שהמטבע, בניגוד לזה "המסורתי", ניתן לשימוש באמצעות מחשב אוסמארטפון, ולכן זקוק למקור אנרגיה חשמלי ולחיבור לאינטרנט כדי לבצע כל פעולה של העברת כספים.
כדי להחליף את מקומה של המדינה (או של הסכמים בין-מדינתיים) הוקמו מנגנונים טכניים שונים המאפשרים סליקה של כסף. כדי להבטיח שהמערכת לא תהיה כפופה למוקד יחיד, כל המשתתפים מקבלים את כל המידע, ובנוסף - איסוף המידע להיסטוריה המשותפת מחייב מאמץ חישובי רב. מאמץ זה גורם לכך שזוהי פעולה שיוצרת הסכמה של "רוב" (לפי כוח החישוב) משתתפי הרשת.
תשלום במערכת ביטקוין נחשב כתקף רק לאחר ששודר לכל המשתתפים. לכן אין דרך להסתיר תשלומים. אולם מקור ויעד התשלום מזוהים רק לפי כתובת הארנק(המקביל במידה מסוימת לחשבון בנק) שלהם, ומערכת ביטקוין עצמה לא מבטיחה דרך לוודא מיהו הבעלים של אותם ארנקים. לכן משתמשים מיומנים המבקשים להשיג חשאיות יכולים להשתמש בביטקוין כדי להעביר כספים בדרך שלא תקושר אליהם. בנוסף, בדומה לתשלום במזומן (ובניגוד לאמצעי תשלום אחרים), העברת ביטקוין היא סופית ולא ניתנת לביטול על ידי המערכת. באופן דומה, איבוד קובץ ה-"ארנק" (כולל איבוד הגיבויים) גורם לאיבוד הביטקוין שהיו בתוך הארנק, ללא אפשרות להחזירם.[21]
היסטוריה

עד שנת 2008 התקיימו שיחות ומגעים ע"י ראש הקבוצה – אדם הובר עם קרנות ונאמנים במטרה לפתח ולהקים בנק וירטואלי שישתמש במטבע וירטואלי במטרה לייצר Global Economy""

ב-1 בנובמבר 2008 פורסם בדוא"ל קישור למאמר המתאר את הרעיון והמערכת.[22] המאמר נכתב בשם "סאטושי נקאמוטו",- אביהו לוי .יוצר המטבע. בעבר טען סאטושי נקאמוטו הוא יפני, אך מהודעות שהשאיר בפורומים, ניכר שרמת האנגלית שלו גבוהה מאוד, בדומה לזו של שפת אם. 
ראש הקבוצה אדם הובר התווה את הדרך לחמש שנים הבאות ופרש מהקבוצה,אביהו לוי נטמע בקהילת המשתמשים והחל לקחת חלק בפיתוח. נעשו מספר ניסיונות לאתר את ממציא הביטקוין או הקבוצה אך החברים בה חתמו על הסכם סודיות לחמש שנים והוסכם שכל אחד מהשותפים יחשף על פי נוחיותו.[23]
מספר בורסות פועלות להחלפת כסף מסורתי בביטקוין, בורסות אלה גובות עמלות המרה ואינן מקבלות תשלומים באמצעות כרטיסי אשראי. בחודש יוני 2011 בוצעה מתקפת האקרים על אחת מבורסות המרת הכספים של המטבע. בעקבות כך, השער בו נסחר המטבע בבורסה זו צנח מבערך 17 דולר לסנטים בודדים[24] ולאחר כמה ימים התייצב. תנודותיו הגבוהות של המטבע גורמות לדיווחים בכלי התקשורת, מה שגורם בין היתר להפצת הביטקוין.
בשנת 2011 החלו אתרי אינטרנט אחדים, ובהם ויקיליקס, ארכיון האינטרנט, המוסד לתוכנה חופשית, לקבל תרומות גם באמצעות ביטקוין. קרן החזית האלקטרונית הסכימה לקבל תרומות בביטקוין לתקופה מסוימת, אולם החליטה לבטל אפשרות זאת. בחודש אוקטובר 2012 פרסם הבנק המרכזי האירופי דו"ח[25] הקובע כי השימוש ההולך וגובר באינטרנט ובמסחר אלקטרוני, כמו גם ההתקשרות הבלתי אמצעית שבין סוחרים ולקוחות ולהפך, והדגש ששמות קהילות וירטואליות על ממד המהירות, צפויים להאיץ את קצב גידולו של הביטקוין.[26] בחודש דצמבר 2012 קיבלה ביטקוין סנטרל (Bitcoin Central), אחת החברות המפעילה בורסה להמרה ביטקוין, מעמד של "ספק אמצעי תשלום" (Payment Services Provider), דבר שעשוי להקל על הפצתו.[27]
בשנת 2013 החלו האתרים Reddit ו-Mega להציע את שירותיהם גם תמורת ביטקוין.[28] באפריל אותה שנה הגיע ערך המטבע ל-100$ לביטקוין אחד.[29][30] באוקטובר 2013 נסגר בידי ה-FBI אתר מכירת הסמים הגדול ביותר באינטרנט, "דרך המשי", אשר פעל בדארקנט ושכל העסקאות בו נעשו באמצעות ביטקוין. במהלך הסגירה נתפסו כ-26 אלף ביטקוינים בשווי 3.6 מיליון דולר, על אף שעל פי הערכות זהו רק חלק קטן מהשווי הכולל של הביטקוינים המצויים ברשותו של מקים האתר, רוס וויליאם אולבריכט .[31]
בשנת 2014 הושמעה באמצעי התקשורת ביקורת על עתידו של הביטקוין, שהחריפה במיוחד לאחר נפילת הבורסה הווירטואלית Mt. Gox, שהייתה בורסת הביטקוין הגדולה והחשובה בעולם, אשר נפלה קורבן לפריצה ושוד של כ 850,000 ביטקוין ולבסוף הגיעה לפשיטת רגל ונסגרה.[32] תגובה אחרת למשבר הייתה של ממשלת יפן, שהודיעה בפברואר 2014 כי היא תפעל להגדרת הליכים פורמליים לבצוע העברות מטבע ביטקוין ובכלל זה גם תבחן את הבטי המיסוי של הביטקוין.
המבנה הטכני של הביטקוין
הארנק הדיגיטלי
מטבעות ביטקוין נשמרים בכתובת ביטקוין אותה ניתן לנהל בעזרת "ארנק" - תוכנה שמחוברת לרשת המטבע(לכול מטבע רשת משתמשים משלו) ויכולה לנהל שליחה וקבלת תשלומים. ארנק ביטקוין יכול להיות מאוחסן במחשב מקומי או על שרת מרוחק. הארנק מציג את המידע על כמות הכסף שיש למשתמש מסוים כולל היסטוריית שימוש ויתרה של סה"כ הכתובות המנוהלות דרך אותו הארנק. מערכת ביטקוין היא מערכת מבוזרת, כל אחד יכול להחזיק ארנק משלו ובכך יכולת לניהול מלא ועצמאי של כסף. המערכת צריכה עדיין להבטיח שתשלומים לא ימציאו מטבעות שלא קיימים, ושסכום שהועבר בתשלום אכן נגרע מכתובת השולח והוא לא יוכל לשמש באותם המטבעות כתשלום פעם נוספת (תרמית המכונה "בזבוז כפול").
יעדי התשלומים הם "כתובת ביטקוין". הכתובת היא מחרוזת(ספרות או אותיות אנגליות קטנות או גדולות) באורך 27 עד 34 סימנים. הכתובת מתחילה בסימן שמסמל את סוגה ('1' עבור כתובת ביטקוין רגילה) ולאחר מכן 26 עד 33 סימנים (בדרך כלל 33), לדוגמה: "11uEbMgunupShBVTewXjtqbBv5MndwfXhb". הכתובת הציבורית היא קידוד (בעזרת base58) של גיבוב SHA-1 של מפתח ציבורי (בשיטת ECDSA). החלק הפרטי של המפתח יכול להישמר בארנק או בכול מקום שהמשתמש יבחר(אפשר גם מחוץ למחשב על נייר למשל) ואין הגבלה למספר הכתובות שבשימוש ואף נהוג[דרוש מקור] ברוב המקרים לא להשתמש בכתובות ליותר מתשלום אחד.
העברות כספים
העברה היא הוראה מוצפנת חתומה דיגיטלית שנשלחת לרשת האינטרנט על ידי בעלי הארנק להעביר סכום מארנקו לארנק אחד אחר. ההעברה משודרת לכל משתמשי ביטקוין דרך רשת התקשורת העולמית - האינטרנט. למעשה קיים "יומן" העברות דיגיטלי שנגיש לכל אחד ברשת שבו רשומים כל העברות הכספים ההיסטוריות מיום הקמת הביטקווין ועד עכשיו. יומן זה מחולק ל"בלוקים" בכל בלוק יש כמות מסוימת של רישומי העברות כספים החל מסיום חישוב הבלוק הקודם. כך שלמעשה אם מחברים את כל הבלוקים מקבלים יומן העברות כספים של כל פעילי הביטקווין מאז הקמתו ועד לרגע הנוכחי.
לתיעוד העברות הכספים תפקיד מרכזי ביותר במגנון הפעולה של הביטקוין, מצד אחד הוא מונע כל אפשרות ל"זייף" כספים, כלומר ליצור כסף חדש יש מאין במערכת, משום שכל העברה של כסף שאין לו תיעוד קודם במערכת העולמית נפסל ולא מוכר כהעברת כספים מאושרת. כל בלוק של העברות כספים נוצר בממוצע כל עשר דקות זאת בגלל הגדרה שרירותית של קוד התוכנה שנקבע בעת המצאת הביטקוין. זו גם הסיבה שלוקח עשר דקות לאשר סופית העברת של כספים כל הארנקים ברשת ממתינים לבניית הבלוק שיוודא שאכן העברת הכספים מתאימה לבלוק הקודם וכך למנוע זיופים. הבלוק מוצפן ברמה גבוהה ביותר כך שבלתי אפשרי לזייף אותו. יש בו שדה שתוכנו יכול להיות מספר כלשהו, וגם שדה של פונקציית גיבוב. הגיבוב נעשה בעזרת גרסת הצפנה SHA256 של SHA-2.
יצירת הכסף במערכת
יצרני הבלוקים, הנקראים גם "כורים", בונים כל הזמן תיעוד של העברות הכספים האחרונות בכל העולם. בלוק זה הוא הבסיס התפעולי המאפשר שימוש תקין במטבע. יצרנים אלו בעצם מבצעים את העבודה שהבנקים עושים היום. במבנה התפעולי ארוך הטווח של הביטקוין יש מקור מוטיבציה להמשיך לגרום ל"כורים" להמשיך לעשות בדמות "משכורת" שהם מקבלים משני מקורות. תשלום ראשון בצורת שבריר אחוז מזערי מתוך העברת הכספים שנרשמו בבלוק, מעין "עמלת העברה", וצורת התשלום השנייה היא סכום מוגדר מראש של מטבעות ביטקווין שנוצרים יש מאין ומועברים לחשבון של יוצר הבלוק.
צורת חישוב זו של תגמול על יצירת הבלוקים נוצרה על ידי אלגוריתם ממוחשב שבנו מפתחי הביטקוין בעת השקת המטבע. על כל יצירת בלוק משתמשים ברשת המכונים "כורים" מנסים לוודא את תוכן הבלוק וכן ליצור גיבוב של הבלוק שערכו המספרי נמוך יחסית. הסיכוי לקבל את הערך הזה מאוד נמוך ולכן הכורים חייבים לחשב את הגיבוב של הבלוק מספר רב של פעמים כדי להצליח להשיג בלוק תקין. הראשון שמצליח ליצור בלוק תקין עם ערך גיבוב נמוך מספיק זוכה בפיצוי על המאמץ. סכום הכסף של כל הבלוקים שנוצרים ביממה הוא כ-3 מיליון דולר ביום.
בתחילת פעילות(2009) התשלום עבור עיבוד מוצלח של הבלוק(proof of work) היה 50 מטבעות ביטקוין. התשלום עבור עיבוד מוצלח של הבלוקים יורד בחצי בכול 4 שנים בממוצע (כיום בשנת 2014 הגמול הוא 25 מטבעות וצפוי לרדת ל 12.5 מטבעות בשנת 2015) זהו תהליך מובנה בקוד המטבע המבטיח הנפקה בקצב קבוע וידוע מראש ומכיוון שלא ינפקו יותר מ 21 מיליון מטבעות ביטקוין(החלטת מפתח המטבע הבאה לידי ביטוי בקוד ואיננה ניתנת לשינוי) ניתן לדעת מראש שמטבע ביטקוין האחרון שיונפק יהיה בשנת 2140. הנ"ל נעשה בהנחה שככול שיהיו יותר מטבעות בשימוש נפח הפעילות יגדל והכדאיות הכספית של הכורים תישמר דרך סה"כ העמלות שצפויות לגדול בהתאם. כיום ולפחות עד שנת 2140 אין חובה לצרף עמלה לעסקה, יחד עם זאת עסקאות ללא עמלה מקבלות עדיפות נמוכה בתהליך כניסה לבלוק וכתוצאה מכך תהליך העיבוד שלהם אורך זמן רב יחסית אבל לבסוף נעשה. החל מסיום הנפקת המטבעות התמריץ לכורים לעסוק בכרייה יהיה העמלות בלבד לכן עסקה ללא עמלה לא תעבור עיבוד.
תהליך העיבוד של הבלוק(proof of work) מתחיל מיד לאחר סיום בנייתו ושיתופו עם שאר הכורים, אז לכול הכורים ברשת המטבע ההזדמנות והיכולת להתחיל ולנסות לפענח את תכולת הבלוק(הבלוק בשלב זה הוא פלט מוצפן של כול העסקאות המרכיבות אותו), העיבוד נעשה בכדי:
1. לעדכן את השימוש במטבעות(להחסיר לאחד ולהוסיף לשני) ובכך למעשה לעקוב אחר כול מטבע.
2. הנפקת מטבעות חדשים.
3. אבטחה.
קושי העיבוד(מכונה גם פיצוח) הבלוק נקבע באופן אוטומטי בכול 2016 בלוקים בהתאם לכוח החישוב הזמין ברשת המטבע וזאת כדי לשמור על ממוצע קבוע של 10 דקות לפיצוח בלוק ברשת ביטקוין. כלומר, ככול שכוח החישוב הזמין(סה"כ הכורים) גדול יותר קושי העיבוד גדול יותר וההפך אבל תמיד יעשה בזמן ממוצע של 10 דקות. לאחר עיבוד מוצלח נעשה רישום בקובץ ציבורי המכונה שרשרת בלוקים(או שרשרת עסקאות) וכול התהליך מתחיל מחדש כאשר הבלוק הבא בתור יהיה חייב להיות מקושר(על ידי גיבוב) לזה שלפניו. המיקום של הבלוקים הוא קבוע ואינו ניתן לשינוי אף פעם מכיוון שהמיקום שומר על סדר כרונולוגי.
אינפלציה וסיום הנפקת מטבעות
כיום תהליך הכרייה יוצר מטבעות ביטקוין חדשים, מה שגורם לאינפלציה. עם זאת ביטקוין מונפק באופן קבוע וידוע מראש, עד שבשנת 2110 - 2140 צפוי שיסתיימו הנפקת כל 21 מליון המטבעות שהוגדרו מראש. במצב זה יוצרי הבלוק ומי שאחראיים על עיבוד המידע (כורים) יתוגמלו רק על ידי העמלות שיצורפו לעסקאות. הכורים עדיין צפויים לשמור על רווחיות (תהליך הכרייה מחייב השקעה כספית לאורך זמן וידע טכני נרחב) משום שככול שישנם יותר מטבעות זמינים נפח השימוש גדל ואיתו כמות העסקאות והעמלות. בנוסף, אם יגדל הביקוש לביטקוין ערכו של המטבע עשוי לעלות עם הזמן מכיוון שהוא מוגבל בכמות (גידול בביקוש לעומת היצע קבוע וידוע מראש שאינו ניתן לשינוי). בניגוד לחששות, הביטקוין לא יכול להגיע למצב שיסתיים מלאי הכסף הכללי, מה שהיה גורם להקפאת הצמיחה בשימוש במטבע, וכתוצאה מכך נטישה של המטבע. בניגוד למטבע רגיל הביטקוין יכול להתחלק עד ל-8 ספרות אחרי הנקודה העשרונית - 0.00000001(נקרא גם "סטושי"), מה שמאפשר גבול עליון עצום של 2,099,999,997,690,000 שברירי ביטקוין.
ראו גם
• מסחר אלקטרוני
קישורים חיצוניים
מיזמי קרן ויקימדיה

תמונות ומדיה בוויקישיתוף: ביטקוין

• הורדת תוכנת הביטקוין
• אתר מידע על ביטקוין (אנגלית)
• אתר התוכן של איגוד הביטקוין הישראלי (אתר הבית)
• שגרירות הביטקוין בישראל
• שער המרה ביטקוין לשקל חדש
• מפה של העסקים שמקבלים ביטקוין בארץ
• סאטושי נאקאמוטו (Satoshi Nakamoto), ביטקוין: מערכת שיתופית לכסף אלקטרוני (עמ' 9), תורגם על ידי: מני רוזנפלד, נערך על ידי: ג'ים נגוין
• יהונתן י. קלינגר, ביטקוין: סחורה או בן-כלאיים חדש?, רשימה מתוך אתר כתב העת "משפט ועסקים".
• לה מונד, ביטקוין, בקרוב גם בארנק הווירטואלי שלכם?, באתר הארץ, 11 בדצמבר 2012
• ערן הילדסהיים,האם הביטקוין ישבור את המונופול של המערכת הבנקאית על הכסף?, בבלוג הכלכלה האמיתית, 3 בינואר 2013 
• איתי להט, המטבע הוירטואלי שמאיים על הסדר המוניטרי בעולם, באתר כלכליסט, 3 בינואר 2013
• עומר כביר והראל עילם, כל מה שרציתם לדעת על המטבע הוירטואלי שמשגע את העולם, באתר כלכליסט, 5 באפריל 2013
• אסף בהט, הכסף מסובב את העולם, אודיסאה 16, יולי 2012
• אשר שכטר, הכירו את Bitcoin // המטבע היציב באירופה הוא וירטואלי, באתר TheMarker, 20 באפריל 2012
• אסא ששון, עמי גינזבורג, אשר שכטר, רונית דומקה, בועה או בוננזה? // הביטקוין זינק ב-1,800% מתחילת השנה לשיא של 234 דולר, באתר TheMarker, 10 באפריל 2013
• סוכנויות הידיעות, הביטקוין ממשיך לצנוח: נפל ב-80% מהשיא של שבוע שעבר, באתר TheMarker, 16 באפריל 2013
• הונאת ביטקוין: אתר המסחר נסגר, בעליו נעלמו עם 4.1 מיליון דולר, באתר כלכליסט, 12 בנובמבר 2013
• אקונומיסט, אל תספידו אותו: הביטקוין עוד עשוי להפוך לאינטרנט של הכסף, באתר TheMarker, 24 במרץ 2014
• נייר עבודה של רשות ניירות ערך בנושא מטבעות דיגיטליים, נכתב על ידי ניקי קוצנקו וד"ר גתית גור גרשגורן
• אורן חייקין "סובייקטיביות חובת הדיווח של נותני שירותי מטבע" אתר משפט_ועסקים (2015).
הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]
1. ^ Davis, Joshua. "The Crypto-Currency: Bitcoin and its mysterious inventor". The New Yorker.
2. ^ השם ביפנית מופיע בתרגום מאמרו ליפנית: [1]. ההתקשרויות בשמו מופיעות באנגלית.
3. ^ 3.0 3.1 הודעה לציבור בדבר סיכונים אפשריים הטמונים במטבעות וירטואליים מבוזרים (דוגמת ביטקוין), הודעה לעיתונות של בנק ישראל, 19 בפברואר 2014
4. ^ מוטי בסוק, שלי אפלברג, אור הירשאוגה, משרד האוצר ובנק ישראל באזהרה חריגה: השימוש בביטקוין מסוכן, באתר TheMarker, 19 בפברואר 2014
5. ^ רפאל קאהאן, Litecoin: המטבע הווירטואלי שמאיים על הגמוניית ביטקוין, באתר כלכליסט, 4 בספטמבר 2013
6. ^ הלייטקוין. הכירו את המטבע שזינק פי 328, באתר וואלה! NEWS, 14 בינואר 2014
7. ^ הראל עילם, DogeCoin: בדיחת הרשת שהפכה למטבע וירטואלי, באתר כלכליסט, 18 בדצמבר 2013
8. ^ אור הירשאוגה, הורדת ישראקוין תחל היום: "יש מעט בנקים שחולשים על רוב הנכסים", באתרTheMarker, 26 במרץ 2014
9. ^ 9.0 9.1 רן לוי, להרוג את המפלצת- על ההיסטוריה של האינפלציה, עושים היסטוריה!, פודקאסט, יולי 2011
10. ^ סה"כ מטבעות ביטקוין שקיימים, אתר בלוק אקספלורר, 02 באפריל 2014
11. ^ שער ביטקוין ביחס לדולר בבורסת MtGox - אפריל 2010 עד אוקטובר 2013, מתוך אתר BitcoinCharts.
12. ^ עירית אבישר, הבנקים מוטרדים מהביטקוין: ביקשו מב"י הנחיות פעולה, באתר גלובס, 24 בנובמבר 2013
13. ^ נדב נוימן, ברננקי: יש בביטקוין הבטחה; המטבע ממשיך לשבור שיאים, באתר גלובס, 18 בנובמבר 2013
14. ^ סכמות מטבע וירטואליות - הבנק המרכזי האירופי, אוקטובר 2012, עמוד 27
15. ^ גרדיאן, גרמניה מכירה בביטקוין באופן רשמי, באתר הארץ, 20 באוגוסט 2013
16. ^ על ההכרה של גרמניה בביטקוין - סארוג' קאר, מתוך אתר SiliconANGLE, 20 באוגוסט 2013
17. ^ 17.0 17.1 אליצפן רוזנברג, לראשונה: מדינת ישראל מזהירה מפני ביטקוין, באתר ynet, 19 בפברואר 2014
18. ^ רוסיה הוציאה אזהרה על שימוש במטבע הביטקוין
19. ^ הבנק המרכזי של סין אסר על מסחר בביטקוין - והביא לצניחה בשער המטבע
20. ^ צוות בין-משרדי בנושא מטבעות וירטואליים מבוזרים , הודעה לעיתונות של בנק ישראל, 11 אוגוסט 2014
21. ^ סוכנויות הידיעות, האיש שזרק בטעות ביטקוין בשווי 7.5 מיליון דולר, באתר TheMarker, 29 בדצמבר 2013
22. ^ Satoshi Nakamoto, The Mail Archive
23. ^ אי-פי, סטושי נקמוטו: אני לא ממציא הביטקוין, באתר הארץ, 7 במרץ 2014
24. ^ יוסי גורביץ, סופו של המטבע הווירטואלי? מתקפת האקרים גרמה לנפילת ביטקוין, באתרכלכליסט, יוני 2011
25. ^ Virtual Currency Schemes, European Central Bank, October 2012
26. ^ Brian Browdie, Bitcoin Likely to Grow, Poses Benefits and Risks: ECB Report, American Banker, October 30, 2012
27. ^ Virtual cash exchange becomes bank, BBC, 7 December 2012
28. ^ Jeremy Kirk, Mega file-sharing service will accept bitcoin, Dotcom says, PC World, February 18, 2013
29. ^ נדב נוימן, לא מפסיק לטפס: ביטקוין עבר את רף ה-100 דולר, באתר גלובס, 1 באפריל 2013
30. ^ תרשים שער ביטקוין מול הדולר בבורסת מאונט גוקס מתוך אתר Bitcoincharts
31. ^ הגרדיאן, האף-בי-איי מנסה לפצח את האוצר של הפיראט האיום רוברטס, והרשת צוחקת, באתרהארץ, 8 באוקטובר 2013.
32. ^ הראל עילם, ניהול כושל, קוד פרוץ: כך קרסה בורסת הביטקוין הגדולה, באתר כלכליסט, 2 במרץ 2014
קטגוריות: 
• ויקיפדיה: ערכים הדורשים השלמה

תודה לויקפדיה על עריכה כמעט מושלמת
אדם הובר בשם הקבוצה

 •  
  אדם הובר וזה הצעד הבא - 

  "אין עני אלא בדעה" - נדרים מא - הבעיה של העוני בישראל אינה מסוגלת להיפתר באמצעות כסף - אלא דרך חינוך

  החזון כקבוצה לאפשר לעם ישראל להשתמש ביכולות הטכנולוגיות שקיימות היום ברשותנו ולהקים בנק אינטרנטי במטרה לבסס בארץ מדינת רווחה

  הבנק יפעל בכל העולם ויתן מענה גם למטבעות מאובזרים אחרים
  בכוונת הבנק לשלם משכורת חדשית לכל אחד מהלקוחות עבור פעולתו הטמעת מטבע מאובזר בשם זוז דרך החדרת המטבע לשוק הפיננסי ושיווקו באופן ויראלי למשך כל חייו

  הבנק לא גובה עמלות וגם לא ריבית
  תידרש בקשת תשלום ראשונה שתשכלל כרטיס חכם ורכישת 
  "מנייה" 
  עצם החדרת המטבע תאפשר לנו להטמיע הרגל צריכה חדש שיאפשר לנו הקבוצה לתמוך בהקמת מדינת רווחה לתמוך בפרוייקטים של חינוך - דרך תרבות צריכה

  ההכנסות של הבנק ימומשו ברכישת נכסי צאן ברזל דוגמא: נכסים וקרקעות שבחלקם הגדול יוקצו לדיור ציבורי, רכישות של חברות יצרניות בארץ ובחול (תשלום במטבע מדינה)

  רכישות בתחום הקניין הרוחני דוגמא:פטנטים 

  הבנק ירוויח מעמלות המרה למטבעות נסחרים אחרים

  פרסום וכאגוד צרכנים לרכישות מוזלות
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

אתיקה בנקאית

                   אתיקה בנקאית

אני מתכבד להציג את הקוד האתי שלנו, קוד זה נערך בהליך מעמיק ומקיף תוך שיתוף בעלי העניין  בעלי מניות,דיירקטורים,עובדים,מנהלים,לקוחות,ספקים של בנקים קיימים מתוך הבנה ורצון לשפר את הקיים ולקחת אחריות כבנקאים וכארגון הפועל בעולם בכלל ובישראל בפרט.

עקרונות הקוד לספק מסגרת מוגדרת של אתיקה בנקאית ראויה,למען הסר ספק קוד זה אינו מחליף הוראות חוק אלא מחדד אותן.

סוד

סודיות בנקאית מסתמכת על הזכות לפרטיות ומאפשרת לאדם מרחב פרטי (פיזי או וירטואלי) הנתונים לשליטתו, מתוך ההכרה כי ישנם תחומים בחיי אדם שאינם אמורים להיות ברשות הרבים ללא הסכמתו המפורשת. הזכות לפרטיות היא חלק מזכויות האדם הטבעיות, להן זכאי כל אדם באשר הוא.,משום שכל אדם זקוק לפרטיות על מנת לפתח ולממש את האוטונומיה שלו כפרט הפרטיות מאפשרת לאדם לחיות את חייו ללא חשיפה, התערבות או חדירה לחייו ולשלוט על מידת החשיפה של חייו בהתאם לרצונו..
מקובל לראות בזכות זו נגזרת של הזכות לכבוד, אך יש הרואים בה זכות עצמאית. כך או כך, מדובר בזכות יסוד, המוגנת באמנות ובהסכמים בינלאומיים, כמו גם בחקיקה בישראל ובעולם. מרבית החוקים בעולם מגבילים את הפרטיות כאשר היא מתנגשת בזכויות ובאינטרסים ציבוריים אחרים, כמו למשל: חופש הביטוי, חופש המידע, ביטחון ציבורי ואף מיסוי (תחום המחייב לרוב גילוי של מידע על הכנסות או רווחים אישיים,אנו מתחייבים לסודיות בנקאית מול בעלי העניין ומול הלקוחות.

 •  
 • אנו מקפידים על קיום החוק המעוגנים בנהלי הבנק. בהם כללי ההתנהגות שאינם מוגדרים דיים בחוק הקוד נועד לקבוע סטנדרטים שיבטיחו התנהגות ראויה של הבנק בכל היחידות דרך כל הדרגים. להלן מספר הנחיות בסיסיות, אשר יסייעו לנו לפעול בהגינות, ביושר ובנאמנות, וימנעו התנהגות העלולה להטיל דופי בנו או בבנק
 • אנו נפעל תמיד ביושר וללא משוא פנים,נקדם את עסקי הבנק במקצועיות, בתום לב ובאמינות במסירת מידע, הן ללקוח והן לדרגים הניהוליים
 • . אין לגלות לאחרים ללא אישור, מידע כלשהו, בנקאי או אחר שהגיע לידנו במסגרת העבודה.
 • יש להימנע מפעילות המהווה או העלולה להיתפס כניגוד עניינים )בין הבנק ללקוח/לספק או לכל גורם אחר
 •  

 בין לקוח ללקוח או בין ענייניך האישיים לאינטרס של הבנק(. יש להתייחס בנימוס ובמקצועיות ללקוחות ולכל הבאים עמנו במגע במסגרת העבודה. על העובדים וההנהלה כאחד לתרום ליצירת אווירה וסביבת עבודה נעימה ולהתייחס לעמיתים לעבודה, לממונים, למקבילים ולכפיפים - בנימוס ובכבוד, ללא הטרדה, פיזית או מילולית, וללא אווירה של עוינות או הפחדה

 

.

 

:      ?     

 

 רווח אישי  האם בפעולתי יש משום ניצול מקום עבודתי/מעמדי בבנק להפקת תועלת או

 

 כללי התנהגות בסיסיים הבנק רואה בעובדיו שותפים לעשייה, מנהל את מערכת היחסים עימם על בסיס אמון וכבוד הדדיים, שואף לאפשר להם להצליח, לספק להם כלים להתפתחות אישית ולדאוג לרווחתם ולרווחת בני משפחתם. הבנק, כגוף מקצועי האמון על נכסי הציבור, מחויב לקדם בין עובדיו התנהלות אחראית. לפיכך עובדי הבנק מצידם מחויבים לפעול על-פי כללי החוק ועל-פי ערכים של מקצועיות, יושרה אישית, מצוינות ושמירת נאמנות לבנק.

 

 שמירה על פרטיות העובדים, כבודם ושמם הטוב, חשובה לבנק. הבנק מכבד את פרטיות העובדים והוא אוסף ומשתמש רק באותם פרטים אישיים, הנחוצים על פי דין או לשם ניהול עסקי הבנק וניהול עובדיו. הבנק מתייחס לנתונים אלה כאל מידע סודי ומקיים לגביהם את כל הוראות החוק. דוגמאות למידע כזה הם: מידע אודות נתוני שכר, מבחנים, הערכות ביצוע וכדומה. הגישה למידע אישי של העובדים מוגבלת למי שהורשו לכך מטעם הבנק ואשר זקוקים למידע מסיבות ענייניות לביצוע תפקידם או לניהול עסקי הבנק )כגון: מנהלים, אנשי אגף משאבי אנוש, ביקורת פנימית(. אם יימסר המידע האמור לגורם חיצוני תידרש לכך הסכמת העובד, למעט מקרים, שבהם ע"פ הוראות כל דין הבנק מחויב לגלות מידע זה. במהלך יחסי עבודה שגרתיים, פרטים אישיים מחיי הפרט נחשפים לממונים. הממונים יתייחסו למידע זה ברגישות, בסודיות ובמירב שיקול הדעת. במקרה של בעיות אישיות, העלולות להשפיע על העבודה - יש לדווח על כך לממונה. גם לעובדים יש חלק בשמירה על פרטיותם. להנהלת הבנק שמורה הזכות לבדוק את מתקניה, לרבות מערכות המחשב והקבצים האגורים בהם, לכן אין לאחסן חפצים יקרי ערך או מידע פרטי רגיש במתקני הבנק, כגון: בארונות, במערכות המחשוב ובכל אמצעי אחר. אחסון חפצים פרטיים ומידע פרטי של עובדים במתקני הבנק, מותר בגדר הסביר.

 

הבנק מתייחס לעובדיו בהגינות וללא אפליה. מדיניות הבנק היא להעסיק, לקדם ולקבל החלטות בקשר לעובדים על בסיס שיקולים ענייניים כגון כישורים ותפקוד וללא אפליה מחמת דת, גזע, מין, גיל,השקפה, נטייה מינית, מוגבלות וכיו"ב. הבנק עושה כל שביכולתו כדי ליישם מדיניות זו

 

 

יחסים בין אישיים בין העובדים הבנק מעודד סביבת עבודה נעימה, יחס של כבוד, אמון והבנה הדדיים, פתיחות ויחסי תמיכה בין העובדים בכל הרמות )בין עובדים לממונים ובין עובדים לעמיתיהם(. הבנק שוקד לצקת תוכן מיוחד למונח "חברים לעבודה" ולשמר את הרגשת הייחודיות והגאווה להימנות עם עובדיו, בין היתר באמצעות טיפוח יחסים חבריים בין העובדים, דאגה לרווחת העובדים ועידוד יוזמות לפעילויות

  הבנק מעודד את עובדיו לגלות ערנות לכל פרט הנתון בקשיים או במצוקה, על מנת שניתן יהיה לתמוך בו לעודדו ולסייעו ככל האפשר.

 

 יש להשתדל לסייע לחבר שנקלע לקשיים  בענייני עבודה בין עובדיו, למען תפקוד נכון, עבודת צוות ופעילות יעילה. אם בכל זאת קיימים יחסים אישים מעורערים בין עובדים, אסור שהדבר יפגע בעבודה או בסביבת העבודה. לדוגמה: אי העברת מידע, עקב יחסים בין אישיים מעורערים, עלולה לגרום נזק ויש להימנע מכך.

 

 העובדים מתבקשים לעיתים לעמוד ביעדים אישיים בנוסף לאלו הנדרשים ברמת היחידה והצוות. צריך לזכור כי היעדים האישיים נגזרים מיעדים יחידתיים ומתוך המטרות המשותפות ברמת כלל הבנק. ביצוע היעדים והדיווח בגין עמידה בהם צריכים להיות על פי הכללים שנקבעו, בדרך של יושרה ואמינות. על התחרות בין העובדים להיות הוגנת ומכובדת תוך שמירה על החוקים, הכללים והנהלים המקובלים בבנק,

 מניעת הטרדה

 

 הבנק שואף לקיים סביבת עבודה חופשייה מכל צורת הטרדה או פגיעה לא חוקית ועל כל העובדים להיות שותפים למאמץ. יש להימנע מאמירות פוגעות ולא מכובדות כלפי עובדים אחרים ומהתנהגות מפלה, מאיימת, אלימה )פיזית או מילולית( או פוגעת. לשם מניעת הטרדה מקיים הבנק מערכות שמטרתן להגן על העובדים ונוקט בכל האמצעים, במטרה למנוע הטרדה כלשהי. ניתן לדווח, בלא חשש מתגובה שלילית כלשהי, בערוצים המקובלים בבנק, על מקרים של הטרדה לרבות הטרדה מינית.

 

איסור שחיתות ושוחד, קבלה ומתן מתנות וטובות הנאה אנו מכירים בכך ששחיתות ומתן שוחד פגיעתם רעה, ואנו שוללים אותם בכל תוקף אנו מתחייבים ליישום מדיניות זו מרמת הדירקטוריון וההנהלה ועד לרמת העובד הבודד, לרבות התאמת מנגנונים ותהליכי עבודה קיימים.

 

שחיתות ומתן/קבלת שוחד באופנים הבאים

:  ;

  ;  ,

 

.

תחרות בלתי הוגנת או משוא פנים. מוגדרים ואסורים, בכלל קבלת טובות הנאה כגון: שירות חינם, קבלת מתנות

מחויבות זו חלה על כל העובדים הפועלים בשמו של הבנק, בכל מקום ובכל החברות המוחזקות.

להקפיד על ההנחיות הבאות

 

נשיאה באחריות עובדי הבנק מחויבים לבקיאות ושליטה בכל הנושאים שבתחומי אחריותם ועליהם לשאוף לביצוע מיטבי של המטלות, ללמוד ולהתעדכן באופן אקטיבי בתחומי עיסוקם ולשאוף לשפר את ביצועיהם. עובדי הבנק, כמי שמעניקים שירותים לציבור, מחויבים בזהירות מקצועית ראויה, תוך ביצוע עבודתם באמונה ובשקידה. דיווחי הבנק לרשויות השונות יימסרו באופן מלא, נאות, מדויק, אמין ובמועד הנדרש תוך שמירה על כללי הסודיות הבנקאית.

 קוד אתי התנהגותי אין לתת מתנות, הטבות או הקלות לכל לקוח, ארגון או אדם העושה עסקים עם הבנק

, אלא בהתאם לנהלים ועל פי הקריטריונים, התכניות והאישורים שקבע הבנק. יש להימנע ממתן הטבות כלשהן ואפילו סמליות, לעובדי מדינה, גופים או רשויות ציבוריות אחרות מכל סוג. ברור ומקובל כי מתקיימים קשרים חברתיים בין עובדי הבנק לבין לקוחות. יש להקפיד כי קשר חברתי בין עובד לבין לקוח הבנק, לא יגרום למצב של ניגוד עניינים. באירוע אישי של עובדים או של בני משפחתם, צפוי שיתקבלו מתנות מגורמים הבאים עמם במגע עקב מילוי תפקידם. בנסיבות אלו יש לשים לב, כי שווי המתנה או סכום המחאת השי יהיו סבירים ומקובלים בסוג האירוע. על מתנה או המחאת שי החורגים מהסביר והמקובל, יש לדווח לממונה. אין להתקשר עם לקוח/ספק, עימו נמצאים בקשרי עבודה במסגרת התפקיד בבנק , ולרכוש ממנו שירותים/מוצרים לצרכים פרטיים, אלא באישור הממונה. קבלת הנחה או דחיית מועד תשלום, החורגים מהסביר והמקובל, עלולים להיחשב כקבלת טובת הנאה, האסורים כאמור לעיל. מנהלים לא יקבלו במישרין או בעקיפין, טובות הנאה מעובדים הכפופים להם

 

 שמירה על נכסי הבנק

 

 נכסי הבנק משמשים את הבנק למטרותיו העסקיות. הבנק משקיע משאבים ומאמצים בפיתוחם ומקפיד כי ייעשה בהם שימוש נאות. התנאים הסביבתיים והחדשנות הטכנולוגית שמעמיד הבנק לרשות לקוחותיו, נתפסים על ידם כמרכיבים במכלול השירות )ובכלל זה חזות המבנים, עיצובם, הריהוט, איכות הציוד והמכשור וזמינותם(. הבנק מייחס חשיבות רבה לניהול יעיל של נכסיו. עובדי הבנק נדרשים לעשות שימוש נאות, מושכל וחסכוני בנכסי הבנקאין לבצע שימוש בנכסים או להוציא רכוש מתחומי הבנק, שלא בהתאם למטרות הבנקאין לעשות שימוש בנכסי הבנק למטרות רווח או תועלת אישית או לפעילות שאינה קשורה לפעילות הבנקאין לעשות כן גם מחוץ למסגרת שעות העבודהיש להקפיד על בטיחות בעבודה. יש להתריע בפני הגורמים המתאימים על כל מפגע העלול לסכן את שלומם של העובדים ו/או הלקוחות, או עלול לחשוף את הבנק לנזקים.

 

מידע סודי ומידע פנים במסגרת העבודה בבנק, נחשף בפני העובדים מידע רב מסוגים שונים הנוגע לבנק, לעובדיו, ללקוחותיו, לספקים, למתחרים ועוד. מידע זה הוא מידע סודי ויש לשמור עליו ככזה. אין לגלותו מחוץ לבנק ואין להעבירו לאחרים בכל צורה שהיא. יש לשמור עליו מפני אובדן, גניבה או פגיעה אחרת. מידע סודי יכול להופיע בצורות שונות: בעל-פה, בכתב, בהדפסה, בצורה אלקטרונית )כגון דואר אלקטרוני, דיסקט, פס מגנטי ועוד( וחובת אי הגילוי והשמירה בסודיות חלה על כולן. יש להיזהר שלא לשוחח בענייני הבנק במקומות ציבוריים )כגון: מעליות, בתי קפה וכיו"ב( וכן לא להשאיר מסמכים, מדיה אלקטרונית או מחשבים אישיים בהם מידע על הבנק במקומות ציבוריים או ברכב. במסגרת העבודה בבנק יתכן ויגיע לידיעת העובדים מידע מהותי שאינו מצוי בידיעתו של הציבור ושל המשקיעים בניירות ערך כאלה. מידע כזה נקרא מידע פנים. מידע מהותי הוא מידע שמשקיע סביר היה פועל על פיו בבואו להחליט כיצד לפעול בניירות ערך של הבנק או של אחרים שהמידע נוגע להם, כגון: עסקאות גדולות )של הבנק או של אחרים(, נתונים פיננסיים, ידיעות על יכולת פירעון של לקוח, מיזוגים או רכישות וכיו"ב. בנוסף לחובתנו לשמור בסודיות מידע פנים ולא לגלותו לאחרים, חשוב להדגיש כי החוק אוסר על מסחר כלשהו בניירות ערך על סמך מידע פנים ויש להימנע מלסחור, ישירות או בעקיפין, בניירות הערך של הבנק או של הגורם לגביו יש מידע פנים

 

ניגוד עניינים ההחלטות בבנק מבוססות על שיקולים עסקיים וענייניים ונעשות לטובת הבנק

 

. . . . .

 

 קוד אתי התנהגותי עניין אישי.

 יש לדחות כל הצעה עסקית מלקוח או מספק או טיפול בעסקה בעלת עניין אישי, חברי

קבלת אישור מראש או משפחתי ללא

. . .

 

ידע סודי וקניין רוחני הזכויות בכל המצאה, רעיון, גילוי, פיתוח, תפיסה וכדומה שיתגלו על ידי העובדים תוך כדי ועקב עבודתם בבנק, בין בכתב ובין בע"פ, הם רכושו של הבנק וחל איסור לעשות בהם שימוש מחוץ לבנק.

 

פעילות פוליטית ישראל היא מדינה דמוקרטית ולכל אזרח זכות לדעה פוליטית. עם זאת, הבנק פועל למניעת השימוש בעובדיו או במתקניו למטרות פוליטיות ו/או לניצול מעמדו ותדמיתו למטרות רווח פוליטי. אין לקיים פעילות פוליטית במתקני הבנק בשעות העבודה או לבצע התרמה בבנק למועמד או מפלגה פוליטית. אין להשתמש באמצעי הבנק למטרות פוליטיות או לקידום אינטרסים אישיים בתחום זה.

 

ייצוג הבנק ביצוע התפקיד ייעשה בהתאם לסמכויות שהוגדרו, תוך הקפדה שלא לחרוג מהן. כאשר סמכויות העובדים מואצלות לאחרים, יש לקיים בקרה הולמת על הנושאים שבתחום אחריותם. חתימה על מסמכים בשם הבנק, או פעולה המחייבת את הבנק תיעשה אך ורק על ידי מי שהורשו לכך בנהלי הבנק. חל איסור להצהיר הצהרות בנוגע לבנק, לעסקיו וללקוחותיו או להתראיין לתקשורת כתובה, אלקטרונית או אינטרנטית בנושאים אלה, אלא אם זה חלק מהגדרת התפקיד והתקבל לכך אישור מראש. כאשר אנו מתבטאים בנושאים ציבוריים או פוליטיים כאדם פרטי, יש להבהיר כי אנו עושים זאת כאדם פרטי, על מנת שיובן כי אין אנו מדברים בשם הבנק או מטעמו

 

העסקה בארגון אחר או ייעוץ לו כל העסקה בארגון עסקי אחר או בפעילות עסקית, כעובד, בעלים, יועץ, חברות במועצת מנהלים או תפקיד אחר, גם כאשר אין בהם ניגוד עניינים, מחייבת אישור בכתב ומראש. גם בהינתן אישור כזה, יש להקפיד כי לעבודה הנוספת אין השפעות שליליות על העבודה בבנק.

 

 עיסוקו של הבנק הוא בהצעת שירותים ומוצרים מתאימים לכל אחד מלקוחותיו. שביעות רצון הלקוחות, נאמנותם והיקף עסקיהם עם הבנק, קובעים את הצלחת הבנק. לפיכך, שוקד הבנק על טיפול נאות בלקוחותיו על ידי טיפוח היחסים עימם, חיזוק נאמנותם והרחבת פעילותם.

 

שקיפות וגילוי נאות לשם שמירה על טובת הלקוח, יש למסור ללקוח מידע מלא וברור, תוך גילוי נאות ושקיפות מרבית. במסגרת השמירה על טובת הלקוח, יש להתאים את השירות הבנקאי לצרכיו, לא רק באותם מקרים שהחוק דורש זאת )כדוגמת הייעוץ בניירות ערך ובנכסים פיננסיים( אלא בכל העסקאות המבוצעות על ידיו )כגון: פעילות באשראי, הוראות קבע וכדומה(. את צרכי הלקוח ניתן לאפיין על סמך הידע שנצבר בבנק אודותיו ולאחר בירור עמו לגבי צרכיו, מטרותיו, מצבו הכספי ושאר הנסיבות הנוגעות לעניין, ככל שהלקוח מסר מידע לגביהן. לעיתים, במסגרת התחרות, ניתנות ללקוח הטבות מעבר לאלו הקבועות בתעריפון. מתן תנאים מיוחדים ללקוח, ייעשה לאחר שיקול עניני, באופן הוגן ובהתאם לסמכויות.

 

שמירה על פרטיות הלקוח מערכת היחסים בין הבנק ללקוח מבוססת על שמירת פרטיות הלקוח. פרטיות זו מוגנת על פי חוק הגנת הפרטיות וכללי הסודיות הבנקאית. שמירה על פרטיות הלקוח היא ערך עליון בבנק והיא מהווה את הבסיס לאמון שהלקוח נותן בבנק. עיון במידע על לקוח ייעשה אך ורק אם הדבר נחוץ לביצוע התפקיד. אין לחשוף פרטים על לקוח בנסיבות כלשהן ואף לא בפני בני-ביתם של העובדים. מידע על לקוחות יכול להיות מועבר רק בין העובדים המוסמכים לתת ולקבל מידע, בתוקף תפקידם. אין להעביר מידע לצד שלישי, אלא לפי הוראה מפורשת ובכתב של הלקוח, או עפ"י הוראות כל דין. העובדים מחויבים לשמור בסוד כל מידע שנודע להם במהלך עבודתם. יש לכבד את פרטיות הלקוחות. בשיחות בענייני לקוח, יש להקפיד על תחושת פרטיותו של הלקוח ככל האפשר. קשרים עם לקוחות

 

 קוד אתי התנהגותי יש להקפיד על שמירה הולמת של מסמכי הלקוח, במטרה להבטיח שתוכנם לא יגיע לידי מי שאינו מוסמך לקבלם. כמו כן, יש להקפיד על אבטחת מערכות המחשוב והדוחות, בהיותם חלק ממערך המידע אודות הלקוחות. הבנק שואף לבסס מערכת יחסים קרובה והוגנת עם ספקיו על בסיס כבוד הדדי. כמו כן, הבנק מתייחס בכבוד אל מתחריו ומקדם תחרותיות בשוק על בסיס עקרונות של כבוד והוגנות

 

יחסים עם ספקים הבנק בוחר ספקים על בסיס מקצועיות, איכות, איתנות, אמינות המוצר/שרות ומחיר. הבחירה תבוצע בצורה הוגנת, ביושר וללא משוא פנים. תהליך הפנייה, הבחירה וקבלת ההחלטות ייעשה בהתאם לנוהלי הבנק. יש להבהיר לספק בדייקנות ובכתב את המצופה ממנו לגבי היקף העבודה, איכותה ולוחות הזמנים לאספקה ולתשלום. בעת בדיקת הצעות של ספקים או נותני שרות, יש לשקול אך ורק את העובדות והנתונים הרלוונטיים, בצורה הוגנת, כדי לבחור בספק המתאים ביותר. הבנק יעשה ככל יכולתו כדי להימנע מאפליה בין ספקים. בחירתם תעשה באופן שיעיד על דרך בחירה עניינית, הוגנת וללא משוא פנים. אין להשפיע על דרך הבחירה, כך שיבחר "ספק מועדף", או שתיווצר מראית עין לכך. אסור לקבל טובות הנאה אישיות, כגון קבלת שירות מועדף או הנחות, מספקים הנותנים שירות לבנק, עימם יש לעובדים קשר. יש לשמור על סודיות של כל המידע שמועבר מהספקים לבנק, בכל התחומים )כגון מחירים, כמויות(, כדי לשמור על האמון של הספקים בקשר לדרך הבחירה הננקטת ע"י הבנק

 

קשרים עם גורמי חוץ, ספקים ומתחרים

 

 

שמירה על תחרות הוגנת הבנק, לצד גורמים עסקיים אחרים, פועל בשוק תחרותי. במסגרת עבודתם נדרשים העובדים לפעול ולהתחרות במרץ וביעילות, אך גם באופן הוגן, מוסרי ועל פי דרישות החוק. מדיניות הבנק היא להציע את שירותיו ומוצריו בזכות היתרונות הגלומים בהם. הבנק מקפיד לנהל את פעולותיו העסקיות בצורה ישרה והוגנת ובכלל זה התייחסות מכובדת אל מתחריו. עובדים הנדרשים לעריכת השוואות עם מתחרים, יעשו זאת באופן מדויק ואובייקטיבי, ככל שניתן

 

איסוף מידע על מתחרים איסוף מידע על לקוחות ומתחרים ייעשה באישור גורם מוסמך ובכפוף לדרישות החוק ונהלי הבנק. הבנק מכיר בחשיבות העליונה של קיימות ואחריות חברתית ורואה בה אסטרטגיה ניהולית, המשלבת תכנים ערכיים בתכנים עסקיים במטרה להבטיח התנהלות נכונה בשלושה מישורים: חברתי, סביבתי וכלכלי. לפיכך פועל הבנק למתן ערך לכל מחזיקי העניין ובודק את השפעת פעילותו בהתייחס לתפישה זו

 

מעורבות חברתית ותרומה לקהילה הבנק מחויב לתרום לחברה ולקהילה מהם הוא שואב את כוחו. זה ערך יסודי בתרבות הבנק ובהתאם מקיים הבנק פעילות קהילתית מגוונת ורבת היקף המוצאת ביטוי במעורבות חברתית, בתרומות כספיות ובפעילות התנדבותית ענפה, בה משתתפים עובדי הבנק ומנהליו. עם זאת, על העובדים להקפיד שלא לבצע פעילות התנדבותית במהלך העבודה או פעילות התרמה פרטית בבנק ובמתקניו אלא באישור ממונה.

 

 קידום הסביבה, החברה והקהילה בישרא

 

 קוד אתי התנהגותי

 

אחריות סביבתית הבנק נוהג באחריות כלפי הסביבה ומתחשב בשיקולים סביבתיים בפעולותיו ובעסקותיו. מדיניות בת קיימא כלפי הסביבה גובשה כחלק מהאסטרטגיה של הבנק ועקרונותיה מוצגים בדוח הקיימות והאחריות החברתית ובאתר הבנק. הבנק מנהל את המשאבים הלוגיסטיים שלו ואת השפעת פעילותו על הסביבה באופן שיבטיח שיפור מתמשך

 

איכות חיי העובדים ורווחתם העובדים מהווים מחזיק עניין ושותף מרכזי בהתנהלות ובהצלחת הבנק. ההתנהלות מול העובדים מאופיינת בדיאלוג, שיתוף פעולה ושקיפות מרבית. נעשית הכשרה מתמדת לעובדים ומתאפשרת צמיחה, פיתוח והעצמה אישיים בסביבת עבודה איכותית. סולידריות, חברות ושוויון הזדמנויות הינם ערכים מרכזיים בתרבות הארגונית. חשיבות מיוחדת ניתנת למעגל החיים הרחב יותר של העובדים ובני משפחתם ורווחתם הכוללת.

 

טובת הלקוח ראיית הלקוח נגזרת מתפישה של קיימות, מערכת יחסים מתמשכת עם הלקוח תוך ראיה כוללת של צרכיו וצרכי משפחתו לאורך זמן, תוך העצמתו ביכולות וכלים לקבלת החלטות פיננסיות באופן מושכל. הבנק מעמיד לרשות הלקוח מגוון ערוצים ללא תלות במקום ובזמן, לשיפור רמת השרות וכך גם תורם לסביבה )חסכון בנייר ובנסיעות(. במקביל נעשית פעילות הנגשה לבעלי מוגבלויות. הבנק מקיים תהליך משוב מתמיד להבנת צרכי הלקוחות ופועל ליצירת מוצרים ושירותים לתמיכה באיכות הסביבה.

 

 מערכת היחסים בבנק, בין העובדים לבין עצמם ובין העובדים להנהלה, מבוססת על כבוד הדדי. על המנהלים לעשות כל מאמץ ליצור אווירה, בה העובדים יחושו חופשיים להביע דעתם גם במצבי קונפליקט, או במצבים בעלי פוטנציאל לכך. בכל דילמה אתית ניתן להתייעץ עם הממונים, מינהלות האזור או האחראי על האתיקה. יש להתריע, בלא חשש, על כל פעילות המתרחשת בבנק, שעל פי מיטב שיקול הדעת אינה תואמת את הוראות החוק או מנוגדת לנוהל. כל פניה, ישירה או אנונימית, תועבר לגורם אחד ובלתי תלוי. הגורם האחראי הינו מנהל הסיכונים הראשי של הבנק. הפניה תתאפשר בטלפון, בדואר אלקטרוני, בכתב או בפורטל הארגוני. עובדים הנתקלים בדילמה אתית או מעוניינים להעיר או לדווח על כל הפרה לכאורה של החוק, הנהלים או הקוד, מוטב שיפנו לממונה הישיר או העקיף על מנת להתייעץ עימו. ניתן לפנות גם לגורם בכיר יותר, או לגורם אחר כדוגמת: מינהלת האזור או אגף משאבי אנוש או קצין ציות ראשי הדיווחים האמורים ייבדקו על-ידי הגורם המוסמך, תוך פרק זמן סביר. מן הראוי גם להתריע בפני העמיתים לעבודה, כאשר התנהגותם מפרה לכאורה את הוראות החוק או הנוהל. מובטח לעובדים שיפנו ושידווחו כאמור, כי יקבלו מענה לפנייתם וכי יהיו מוגנים ולא יינזקו בגין הדיווח. לא ינקטו כל הליכי משמעת כלפי עובדים המדווחים בתום-לב לגורמים האחראים על מקרה לא אתי. בהקשר זה, חל איסור לדווח מידע שלא ביושר. דיווח שלא ביושר פירושו לא רק דיווח לא מדויק במתכוון, אלא גם ארגון המידע והעברתו בצורה המיועדת להוליך שולל או להטעות את מקבל הדיווח. כל הפרה של הקוד האתי תטופל מיידית ויינקטו אמצעים משמעתיים במידת הצורך על-פי המקובל בבנק ובהתאם לדרישות < אני והבנק< קוד אתי התנהגותי

 • אמון מערכת היחסים שלנו כבנקאים מבוססים על אמון עם כלל מחזיקי העניין בכללם הציבור, אנו שואפים להשריש את היסוד הזה כבסיס ראשון לפעולותנו.

מקצועיות ואחריות כבנקאים, נשאף לעמוד ברף מקצועי גבוה שיהלום את צרכי השוק ומחזיקי עניין – ישום והקפדה על כללי ההלכה היהודים, הבנק מפוקח דרך הסנהדרין הגדולה.

תרבות שירות ממוקד וזמין, מענה יעיל וכולל לצרכי הציבור, דרך הטמעה של שינוי בהרגלי התפיסה.

מצוינות הגשמה ומיקסום של היתרון היחסי שלנו מאפשרים לנו ליזום ולפתח מהלכים עסקיים מתקדמים דרך חינוך, אשר מאפשרים ללקוחותינו מהלכים עצמאים מקדמים.

ליטוש הקוד האתי של ניהול בנקאי תקין אשר תוקנו על ידי המפקח על הבנקים בהתאם למדיניות של בנק ישראל, אין בהן בכדי לתת מענה כהוראות דין או בנהלי הבנק ולכן מתבקשת עמדה של שיקול הדעת באשר לדרך הפעולה הנדרשת,קוד אתי זה משקף את הערכים והנורמות הראויים ואנו פועלים להטמיע את הקוד האתי הזה על מנת שנורמות ההתנהגות ייושמו הלכה למעשה,למען הסר ספק אין בקוד אתי זה כדי להקנות לצד ג' כלשהו לרבות הנזכרים בו זכות כלשהי כלפי הבנק,עובדיו,נושאי משרה ואו בעלי עניין.

כבוד אנו מתחייבים לכבד כל אדם ולתמוך בציבור הנזקקים, אנו רואים בכך חלק בלתי נפרד מהצמיחה וההגשמה האישית שלנו.

 

 

 

 

 

 

חופש העיסוק חופש העיסוק נחשב לאחת מזכויות היסוד של האזרח ברוב המדינות הדמוקרטיות בהן מעוגנת הזכות לקנין פרטי ולעיסוק, בכל פעילות שאין בה עבירה על החוק ,זכות זו מושתת על שני אדנים: האחד: זכויות האזרח במדינה דמוקרטית האדן השני קשור בתיאוריה הכלכלית של "השוק המשוכלל" ,לפיה תביא פעולתם הבלתי מופרעת של השווקים לתוצאה כלכלית אופטימלית, אם יתקיימו תנאים מסויימים. כאשר מספר היחידות הכלכליות הפועלות בשוק הוא רב, ואין ביניהן התקשרויות קרטליות , אין מכשולי כניסה לשוק, הסחורה הנסחרת בו היא הומוגנית, מידע מלא מוצג בשקיפות לרשות המשתתפים על משתנים רלבנטיים,כך ניתן לצפות שמנגנון המחירים יביא להקצאה יעילה של גורמי הייצור ולהיענות לרצונם והעדפותיהם של הצרכנים.

 

כלכלן סקוטי בן המאה ה- 18 בשם אדם סמית, טבע את המונח "היד הנעלמה" בהתייחסו לדרך בה מביאה פעילות היחיד לקידום עניניו שלו לתוצאה יעילה למשק כולו:

 

 

 

בברכה

ברוך פורת 

 יו"ר הדירקטוריון   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • המידע נגזר ממקורות מוסמכים (פרופ' מאיר חת,בנק הפועלים ובנק איגוד )ונערך ע"י אדם הובר
 • הובר בנק ת.ד. 2227 מיקוד 9102102 ירושלים           
 • [email protected]                            0544414458 
לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף

משרד התחבורה - NineBot Segway - מהפכה בתנועה

"מאבקים" בלתי נלאים וניסיונות להחדיר מוצר חדש לארץ על מנת לשנות את הרגלי הצריכה של הציבור מתוך רצון אמיתי להקל בתחזוקת הרכב השוטפת  והניידות בערים הפקוקות נראה שהביוקרטיה הפכה לרועץ, ביורוקרטיה, נגזרת מהמלה היוונית לכוח (קרטיה) ומהמלה הצרפתית ל`משרד` (ביורו - bureau). ביוקרטייה משמעותה תיאום רציונלי במערכת ,היא עיקרון ניהול ארגוני המבוסס על הצרנה (פורמליזציה - שימוש בחוקים רשמיים, ברורים ומוחלטים) והבניה (יצירת סדר רב על ידי שימוש בתפקידים ובנהלי עבודה). המילה "ביורוקרטיה" (מערכות בהן קיימת ביורוקרטיה מכונות "ביורוקרטיות", ובעלי תפקידים הפועלים באופן ביורוקרטי מכונים "ביורוקרטים") על אף שהעקרונות הביורוקרטיים קיימים זמן רב, התייחסות מפורשת למונח החלה במאה ה-18, ובמאות האחרונות הוא נפוץ ביותר כאמצעי עיקרי לניהול ארגונים סוציולוגים רבים התייחסו לביורוקרטיה (קרל מרקס, הגל, ג`ון סטיוארט מיל ועוד), אך הראשון שבחר בה כשיטת הניהול התאורטית הטובה ביותר עבור החברה נחשב לסוציולוג הרציונליסטי מקס ובר, שטען כי עקרונות הביורוקרטיה הם הטובים ביותר עבור בניית החברה, שכן הם מכוונים באופן ברור ורציונלי להגשמת היעדים אותם הציבה לעצמה, ובר ניסח את עקרונות הביורוקרטיה באופן תאורטי, בעזרת המודל הטהור של הביורוקרטיה על פי תפישתו, מודל זה שבבסיסו חתירה של כל פרט לקידום האינטרס הפרטי שלו (הנגזר ממעמדו ומתפקידו במערכת) ומערכת הרותמת אינטרסים אלו על מנת לקדם את האינטרס המערכתי, מאפשר יכולות פיקוח וניהול של כוח עבודה, ועל כן נעשה בו שימוש רב במסגרות שונות ורבות, בייחוד מוסדות ממשלתיים וכלכליים גדולים.

למודל מאפיינים נוספים של אופי ההתנהלות הביורוקרטית, כגון תקשורת מנותבת- מערכת כללים פורמלית להעברת מידע והוראות בין חלקי המערכת, על בסיס חלוקת העבודה והאחריות בה (לדוגמה: האיסור על עקיפת סמכות - התוצאה של המודל הביורוקרטי היא יצירתם של מוסדות בעלי שוק עבודה פנימי, בו מערכת עצמאית של יחסי העסקה הפועלת לטווחי זמן ארוכים מבחינת העובד (המועסק לרוב לתקופות זמן ארוכות ביותר). מערכות ביורוקרטיות הופכות עם הזמן למורכבות יותר ויותר, ומכילות בדרך כלל תת-מערכות שונות של התנהלות בתוך עצמן.

במערכת זו מתרחבים הכללים ומגדירים תחומים הולכים וגדלים של הפעילות האנושית. כך נוצרים נהלים שונים המגדירים פעילויות רבות באופן פורמלי ומדויק, הופכים להיות יותר ויותר עצמאיים ובלתי-תלויים באנשים המפעילים אותם. בתהליך זה, המכונה הצרנה (פורמליזציה) נעשים הכללים לקוד התנהגות עליון ובלתי ניתן לעירעור. הפורמליזציה שואפת ליצור התנהגות שאינה תלויה בתודעתו ורגשותיו של האדם מלבד תכונות בסיסיות אלו, ההופכות אותה למערכת יציבה וקבועה באופן יחסי, מבנה הקידום במערכות אלו לרוב מהווה גורם משמר בתוכן. מצב זה נוצר משום שקיימות אפשרויות קידום רבות (שכן ישנם שלבים רבים בהירארכיה), בטוחות (שכן נאמנות וצייתנות, שאינן תלויות בכישרון או במזל, הן הקריטריונים העיקריים לקידום), ושונות (שכן קיימים תחומי התעסקות רבים ושונים), משום שערכו של תואר כלשהו במערכת ביורוקרטית נמוך יותר מחוץ למערכת המסוימת בה הוא נרכש, ומשום ששיטת התגמול הופכת לחיובית יותר עם ההתקדמות (פרסים במקום ענישה).

מערכת ביורוקרטית מכילה עולם פנימי יציב וקבוע באופן יחסי, הן מבחינת החוקיות שלו והן מבחינת הרכבו האנושי, קיימת נטייה ליצור `משפחתיות` ותחושת נאמנות בקרב העובדים (לדוגמה, באמצעות שימוש בעיתונות פנימית ,אפיון נוסף של מערכת ביורוקרטית הוא בהיותה סגורה יחסית לזרימת מידע, דבר היוצר מעטה של סודיות סביב פעולותיה הגדרה נוספת של אנתוני דאונס, מונה 4 מאפיינים לביורוקרטיה: ארגון גדול (הבכירים מכירים פחות מחצי משאר הסגל), רוב העובדים במשרה מלאה ותלויים במשכורת , מינוי וקידום עובדים מתבסס על הצלחה בתפקיד ולא על תכונות אחרות (מין, מוצא, קשרים), ותפוקת הארגון לא נמדדת בכסף, למרות שיסוד השיטה הביורוקרטית הוא היעילות, מקובל להאמין כי היא מובילה במקרים רבים לחוסר יעילות רב ("דיספונקציונליות"), משתי בחינות: מבחינה מבנית- קיימות טענות רבות על-פיהן המבנה הביורוקרטי אינו מסוגל להתמודד עם המציאות באופן הטוב ביותר, כלומר, מבנה זה נתפש פעמים רבות כמסורבל, איטי, ורחב מדי מכדי להיות יעיל. כמו כן, חוסר ביצירתיות ביכולת ההתאמה הנדרשת למצבים משתנים נחשב לחיסרון בולט של הביורוקרטיה אל מול שיטות ניהול אחרות, דוגמאות לטענות כאלו הן: העיקרון הפיטרי,המודל של סלזניק, מבחינת תפקוד בעלי התפקידים במציאות, נהוג לטעון כי אופיים האנושי סותר לעתים את הדרישות הנוקשות של המערכת הפורמלית, ועל כן מתעוררות בעיות תפקודיות. הטענה המרכזית בתחום זה היא שצמצום העובד לתחום הצר המוגדר על ידי תפקידו ויצירת עולם פורמלי של כללים נוקשים סביבו מונע ממנו להשיג את מטרות המערכת כולה (איתה אין הוא מזדהה) ביעילות, והוא לרוב מפתח אדישות כלפיהן הפוגעת בתפקודו,דוגמאות לטיעונים כאלו הן : חוק פרקינסון, המודל של מרטון,המודל של גולדנר.
מכיוון שהביורוקרטיה מתבססת על אינטרסים פרטיים של כל החברים בה, לעתים אינטרסים אלו מביאים את בעלי התפקידים השונים לקדם את המטרות שלהם גם באופן הפוגע במטרות המערכת.

התכתבויות,טלפונים,פניות באמצעים שונים תוך ניסיון לקבל תקן למוצר שכבר קיים מראה עד כמה התנהלות פשוטה לכאורה מציגה מלבד חוסר היעילות, טענות ערכיות רבות כלפי טיבה הפורמלי של הביורוקרטיה. לרוב נטען כי הביורוקרטיה שוללת את אנושיותם של עובדיה ואת מחשבתם העצמית בזכות אופיה המקבע דוגמה לטעונים כאלו הם טיעוני המרקסיזם, כחלק מרעיון ביטול העבודה. בנוסף, ניתן למצוא טיעונים נגד הביורוקרטיה בתאוריה של יהודה שנהב הרואה בה אידאולוגיה שרירותית הפועלת נגד טובתם של רבים טיעון נוסף הוא שמכיוון שאין חשיבה ערכית אקטיבית של המוסדות הביורוקרטיים, ניתן להשתמש בהם למטרות מזיקות (כדוגמה נהוג לציין את הביקורת כלפי השימוש בביורוקרטיה ברייך השלישי, כמו כן, קיימת הטענה כי ההתנהלות הביורוקרטית אינה דמוקרטית מטיבה, ועל כן פוגעת בדמוקרטיה ובדפוסי החשיבה הדמוקרטיים (כדוגמת כלל הברזל של האוליגרכיה.

האם נזכה לראות שינוי תפיסתי תוך רצון אמיתי של מערך העובדים להפנים ולהקל על אוכלוסייה גדולה בהתנהלות היומיומית תוך שימוש ברכב חשמלי זול ואמין?

לדף הרשומה
| הוסף תגובה |
שתף
קוביית טיימר
אדם הובר - רעיונאי
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אדם הובר אלא אם צויין אחרת